Ons Kort Verhaal Algemeene vergadering van Artsen en Onderwijzers LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Dinsdag 11 April 1939 Leiden I-K.A.T. I 5-5 Diocesane Turnwedstrijden der R.K. Vrouwelijke Jeugdbeweging In de mr. dr. Willem v.d. Berghstichting te Noordwijk KREYMBORG De mooie onbekende VRAGENRUBRIEK TENNIS. Het eerste team der „Oude Leid6che" blies gisteren reveille voor het nieuwe seizoen. Het Amsterdamsche K.A.T. was haar tegenstander in een nuttige oefenpartij. Na wisselende kansen en behoorlijk spel van Leidsche zijde. Was het einde een gelijk spel. Helaas kunnen we hierin nog niet veel opti misme vinden voor het komende seizoen, want de afdeeling A der eerste klasse, waar Leiden I is ingedeeld, is een zeer sterke afdeeling. Daar tegenover staat, dat Leiden hoogstwaarschijnlijk een belangrijke versterking in de damesgelede ren verkrijgt doordat een hoofdklassespeelster zich als lid heeft Ingeschreven. De eerste partyen waren voor onze stad- genooten. Mevr. de Gruyter. H; J. de Koster en B. Dros openden het veld en dank zy de eerstgenoemden was het al gauw 20. B. Dros, die met oen Franschen styl speelde, liet zijn tegenstander verscheidene kansen, doch wist ten slotte de score op 3—0 te brengen, Hesselink kon het niet bolwerken tegen den sterken Am sterdammer Hoeke. Mej. P. v. Swol van D.D.V. die als versterking voor K.A.T. was meege komen. meende reeds van mej. Moolenburgh te hebben verloren, toen zy twee matchpoints tegen had. Zy speelde echter rustig door. alsof er niets aan de hand was. won de tweede set met 7—5, en in de laatste set liet mej. Moolen burgh zich met 6—1 verschalken. De enkel spelen eindigden in een 3—2 voorsprong voor Leiden. In de dubbelspelen bleken de Amsterdammers echter iets sterker te zyn. Saarberg was hier een groote kracht. Door het niet meespelen van v. Haatten viel Coebergh in, die goed racketwerk te zien gaf. doch met mej. Vrie- sendorp de meerderheid van mej. Smits en Peters moest erkennen. Al met al kunnen wy zeggen dat de heeren beter ingespeeld waren dan de dames. Sterk zyn de Leidsche heeren geenszins, maar tegen de middelmatige eerste klassers zullen succes sen niet uitbiyven. Het is jammer, dat mej. Moolenburgh dit seizoen waarschyniyk niet zal spelen. Men kan zich het eerste der Leidsche nauweiyks zonder haar voorstellen en wij ho pen dat zij op haar besluit zal terugkomen. Mej. Vriesendorp hebben wy wel eens beter gezien, wy veronderstellen, dat zy nog weinig heefi geoefend. Mevr. de Gruyter daarentegen voelde zich direct weer thuis op de baan en de overwinningen, die zij altyd behaalt, zal Lei den hard noodig hebbeii. De uitslagen waren: R. Hesselink verliest van Hoeke 6—8, 4CH. J. de Koster sl. H. H. van Beek 62. 63; B. Dros sl. mr. H. Peters 8—6, 7—5; mevr. de Gruyter sl. mej. Z. Smits 6—4. 6—2; mej Moolenburgh verl. van mej. P van Sw0l 75, 5_7. 1—6; mevr. de Gruyter en R. Hesselink sl. mej. P. van Swol en Saarberg 6—3 7—5; mej. Vriesendorp en H. Coebergh verl. v. mej. Smits en mr. H. Peters 16, 46; R. Hes selink en H. Coebergh sl. Hoeke en H. v. Beek 6—3. 8—6: H. J. de Koster en B. Dros verl. v. Saarberg en E, Hoeke 57. 57; mej. A. Moo lenburgh en mej. C. Vriesendorp verl. van mej. P. v. Swol en mej. Z. Smits 36, 36. ATHLETIEK. WEGWEDSTRIJD „ALPHIA". Zaterdagmiddag werd door ..Alphia" een pro vinciale wegwedstryd georganiseerd onder toe zicht van de K.N.A.U. Onder groote belangstel ling werd precies om 4 uur gestart voor de Juni ores 1 '-i: K.M.) en daarna door de A.B.C.D. en veteranen gezamenlijk. Na een feilen strijd was de uitslag als volgt Juniores: 1. J. Fucks <van U.V.S.» 4 min. 35,7 sec.: 2. J Siykhuys (Holland) 4 min. 39.5 sec.; 3. B Houting (O.N.A.) 4 min. 52 sec. 3200 M. B. kl.: 1. P. Kruse iS.V.V.) 10 min. 22.9 sec.; 2. J. de Jong (Achilles) 10 min. 34,4 Kl. C. 1. J. Heemrood (A.V.V. 36) 10 min. 37.6 sec.; 2 C. Stuivenberg (Holland); 3. C. Prook «Alphia). Kl. D. (niet K.N.A.U.-leden»1. J. C. Wurzes; 2. L Pol (V.V.J.M.B.); 3. C. M. Noorlander (V.V.J.M.B.). Veteranen: C. v. d. Heuvel (Vires et Celeritas) 2. A. Slappendel (Alympia). Als wedstrudleider fungeerde de heer J. B. Wesseling, voorzitter van het district Z.-Holland Na afloop had de prijsuitreiking plaats in hotel „Toor" waarby aan deelnemers, politie en afd. der E.H.B.O. bijzonder dank werd ge bracht voor de verleende medewerking van de zen alleszins geslaagden wedstryd. WIELRENNEN. SWIFT-COMBINATIE. Zondag had onder groote belangstelling de knobel-eierenril plaats. Het mooie weer maakte het voor de deelnemers een waren pleziertocht. Volstaan wij met de eerste vyf pryswinners te noemen: 1. Marinus v.d. Berg, 2. L. v. d. Meer. 3. F. Holswilder, 4. J. de Groot. 5. W. v. Rooijen. De overige deelnemers hadden allen een prys of troostprys. Gisteren had op de Wielerbaan „Feyenoord" te Rotterdam een Drie Steden ontmoeting plaats tusschen de vereenlgingen ..Rotterdam' en ..Fevenoord" uit Rotterdam. „Spartaan" uit Den Haag en de Swlft-Combinatie uit Lelden. Eerst had een sprint a quatre plaats waarin de Leidsche renners M. C. Segaar en W. van Rooyen beiden een tweede plaats bezetten. Daarna had een tydrace plaats tusschen de 4 vereenigingen, welke na een looze ronde met vliegenden start plaats had. Lengte der baan 440.8 M. De uitslag was „Feyenoord" 33 4/5 sec. „Rotterdam" 34 sec.. „Swift-Combinatie" 34 2/5 sec., en „Spartaan" 35 15 sec. Ten slotte een ploegachtervolging over 10 ronden is 4008 M. Uitslag der finale „Feyenoord" 6 min. 25 sec.. Swift-Comb. 6 min. 27 4 5 sec.. Botterdam" 6 min. 38 2/5 sec en „Spartaan 6 min. 47 sec. De Leidsche renners, vyf in getal, n.l. M. C Segaar, W. v. Rooyen. Rienk Riethoven, A. Lo- dewyks en J. Schiiller. hebben stuk voor stuk prima gereden. Hun ryden werd dan ook met succes bekroond. De Swift-Combinatie bezette in het algemeen klassement de 2e plaats, een mooie prestatie als eerste baanwedstryd van dit seizoen. emile masson wint parijs—roubaix. MOTORSPORT. wedstrijden op de grasbaan te alkmaar. Zeker 5000 toeschouwers hebben gistermiddag te Alkmaar de eerste grasbaanwedstrUden voor motoren in dit seizoen bygewoond. De verbeteringen, welke men aan de gras- baan had aangebracht zyn aldoende gebleken. Men had n.l. uitgaande bochten nu veel rui mer genomen, zoodat de renners nu de be schikking hadden over een baan van zeker 20 meter breedte. Daardoor voorkwam men. dat de ryders te vlak achter elkander lagen in de uitgaande bochten en tevens, dat er bij eventueele valpartyen geen ruimte meer was voor de anderen, om een vallenden rijder te passeeren. De uitslagen luiden: Juniores 350 c.M.3.: 1. F. H. L. Steman, 2 min. 26.6 scc.; 2. F. v. d. Schaaf 2 min. 29 sec.; 3. J. D. de Graaf 2 min, 29,6 sec. Totaal: 1. J. D. de Graaf 3 pnt.; 2. M. Clcutjcns 8 pnt,; 3. F. C. v. d. Kruk 9 pnt. Seniores 350 c.m.3: 1. O. Moeke, 2 min. 23 sec.; 2. E. A. Molenaar 2 min. 26,4 sec.; 3. A. Hartman Jr. 2 min. 27,2 sec. Seniores 500 c.m.3: 1. G. Kops 2 min. 15.6 sec.: 2. A. Hartman Jr. 2 min. 19.4 sec.; 3. J. Vaessen 2 min. 27,8 sec. Langebaan-race '10 ronden. 6400 M>. senio res 350 c.m 3: 1. P. van Aartsen 4 min. 51.4 sec.; 2. G Thijsse 4 min. 53,6 sec.; 3. A. Hart man 4 min. 54,4 sec. Langebaan-race (10 ronden 6400 m.) senio res 500 c.m.3: 1. P. van Aartsen 4 min. 51 sec.; 2. G. Thijsse 4 min 53.6 sec.; 3. A. Harttman 4 min. 54.4 sec. Lengebaan-race (10 ronden. 6400 M). senio res 500 c.m.3: 1. G. Kops 4 min. 34.2 sec.; 2. P. Maller 4 min. 40 sec.; 3. P. van Aarteen 4 min. 50,4 sec. GYMNASTIEK. HET 27e K.N.G.V.-BONDSFEEST ARNHEM. Arnhem bondsfeeststad. Nog slechts enkele weken en het groote Pink- sterbondsfeest van het Koninkiyk Nederlandsch Gymnastiek Verbond ls aangebroken. Leden, adspiranten en veteranen van deze turnorganisatie. alsmede vele buitenlandsche vereenlgingen zullen zich verzamelen in de fraaie bondsfeeststad Arnhem en demonstree- ren voor de bevordering van de lichameiyke volksopvoeding. Van de vorige bondsfeesten zyn de cyfers der deelname: 25e Bondsfeest 1933 Rotterdam met 6000 deelnemers, terwyi in 1936 te Amsterdam 26e K.N G.V.-Itosa bondsfeest ruim 8000 deel nemers hebben medegewerkt. De organisatie te Arnhem verwacht 10000 deelnemers terwijl ook de buitenlandsche deel neming zeer verheugend ls. Vereenigingen uit België, Luxemburg. Zwitser land, Engeland en Frankryk hebben definitieve toezeggingen gedaan om een flinke afvaardiging naar Arnhem te zenden. Het feest begint op Zaterdagmiddag 27 Mei. In de groote Stadsgehoorzaal hebben gisteren de Diocesane Turnwedstryden. uitgaande van de Vrouweiyke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie, plaats gehad. De deelname aan deze wedstryden was bui tengewoon groot. Niet minder dan 23 vereeni gingen hadden ingeschreven en begrypeiyk is het, dat met zoovele gegadigden voor de fraaie pryzen, de tyd welke men voor het af werken der oefeningen had vastgesteld, nu en aan wel eens werd overschreden. De wedstryden ln eigen gekozen werk, welke 's middags werden gehouden, hebben ons laten zien, cot welke prestaties de verschillende ver eenigingen in staat waren. Aan veelzydigheid heeft het niet ontbroken. Naast oefeningen zonder materiaal zagen wy werk met knotsen, linten, stokken, hoepels en ballen. Ook de af werking van de verschillende oefeningen viel te loven. Het werk met materiaal vormde zeker het beste deel van de wedstrijden en in deze af deeling slaagde Kwiek (Den Haag) er in om met bal-oefeningen als overwinnaar uit het strydperk te treden. O.D.O. uit Amsterdam en A.L.O. uit Rotterdam verwierven met knots- oefeningen een gelijk aantal punten en deelden alzoo den 2en en 3en prys. In de andere afdeeling werd het keurig wer kende Blauw-Wlt (Haarlem) onbedreied win naar, tcrwy) Christofoor (Halfweg), die een voor deze club o.l. te zware oefening op ver dienstelijke wyze uitvoerde, tweede werd. De derde plaats werd bezet door V. K. uit Den Haag. Na afloop reikte de heer Goores, voorzitter der Tech. Commissie, de prijzen met een toe- passelyk woordje en onder de gebruikelyke hoeratjes aan de diverse vereenigingen uit. De utislagen van de diverse wedstrijden lui den als volgt: Voorgeschreven oefeningen aan de toe stellen: Afd. A: 1. A.L.O. (R'dam); 2. Cito (A'dam); 3. O.D.O. (A'dam». Afd. B: 1. S.O.S. (Rotterdam); 2. en 3. Kwiek (Den Haag) en S.M.L. (Gouda). Afd. C: 1. V. K. (Den Haag»; 2. Spirit (Rot terdam). Eigen gekozen werk: Afd. D. met gereedschap: 1. Kwiek (Den Haag) 1041 i pnt.; 2. en 3. A.L.O. (Rotterdam) en O.D.O. (A'dam) beide 101 pnt. Zonder gereedschap: 1. Blauw Wit (Haar- lem) 99,1 pnt.; 2. Christophor (Halfweg) 92,2 pnt.: 3. V. K. (Den Haag) 87.3 pnt. WATERPOLO. l.z.c. ii—h.g.a. i. Morgenavond te 10 uur zal in de Overdekte gespeeld worden de wedstrijd L.Z.C. IIH.G.A. I GOLF. amateurkampioenschap van nederland. Gedurende de beide Paaschdagen vond op de baan van dc Twentsche Golfclub te Hengelo het tournool om het nationaal amateurkam pioenschap van Nederland plaats, waarvan het resultaat was, dat de titelhouder mr. A. Kerk hoven (Haagsche G.C.) in een spannende fina le met 2 down van B Carp Hllversumsche G.C.) verloor Daarmede behaalde Carp wel verdiend zyn eerste volkomen succes in de Nederlandsche golf-tournooien. na zijn tweede plaats in de recente serie Winterwedstryden. De gedetailleerde uitslagen lulden: le ronde: mr. A. Kerkhoven wint met 4 en 2 van J. G. Scheffer jhr. H. Trip wint met 5 en 4 van A. v Lanschot; H. W. Jordaan wint met 5 en 4 van F. Scholten; J. A. L. van der Lande wint met 1 up van J. Ruys; B. Carp wint op de 19e hole van G. M. del Court van Krimpen; L. B Heems kerk wint met 1 up van A. M Groskamp; O. van Zinnicq Bergmann wint met 5 en 4 van Jhr. mr. A. Calkoen van Limmen; W. F. Loo- man Jr. wint met 6 en 5 van mr. A. Swane. 2e ronde: Kerkhoven wint met 7 en 5 van Trip; Jordaan wint met 5 en 3 van v. d. Lande; Carp wint met 5 en 4 van Heemskerk; Berg mann wint met 2 up van Loom an. Halve eindstrijden: Kerkhoven wint met4 en 2 van Jordaan; Carp wint met 3 en 2 van Berg- mann. Eindstryd: Carp wint met 2 up van Kerk hoven „De Crt." In de mr. dr. i v. d. Bergh Stich ting te Noordu eld bovengenoemde vereenieing haar „gemeene vergadering onder presidium van den heer C. de Jeu. De opkomst was groot; 145 leden waren aanwezig Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer P. v. d. Waals, ontleenen wij. dat het aantal zwakzinnigen, dat in 1938 B- onderwijs ontving zich uitbreidde met 900 leerlingen tot 12466 leerlingen, waarvan 7876 Jongens en 4590 meisjes. In totaal waren bij het onderwijs in 1938 776 leer krachten werkzaam, van wie 127 hoofden terwijl 155 leerkrachten werkzaam waren bij het onderwijs aan imbecillen. Dooi het aangenomen voorstel van B en W tot stichting van een psychopathenschool te Amsterdam zal zeer binnenkort een tweede dergelijke school gesticht worden. Den secretaris werd dank gebracht voor diens omvangrijk jaarverslag De rekening en verantwoording van den alg. penning meester den heer E. P. Schuyt, gaf een WANDELSPORT. r.k. sportver. „christophorus" (hillegom.) Op Tweeden Paaschdag vond de eerste bloem- bollenmarsch van bovengenoemde wandelver- eeniging plaats. Gestart werd om 12 uur door een veertiental vereenigingen in de heeren-af- deeling en een 7-tal groepen in de dames-af- deeling. Voor de heeren stond een marsch van 25 K.M. op het programma, terwyl de dames 20 K.M. moesten wanedlen temidden der kleu rende bloemenvelden Het was een vroolijk ge zicht, de wandelaars groepsgewijs te zien mar- scheeren, velen met wapperende vaandels en slaande trom, terwijl wij op diverse plaatsen, de damesgroepen lustig zingend voorbij zagen trekken. „Christophorus" heeft nog diverse marschcn op haar programma staan, doch deze eerste marsch in het seizoen, mag reeds een sportief succes genoemd werden. 2760 (Ingez. Med.) DAMMEN. „k.d.C." (katwijk a. d. rijn). De uitslagen der jubileum-wedstrijden zyn: eerste ronde. Eerste groep. J. Freken—P. Schippers 1—1; C. KorpershoekW. Böttcher 20: A. Vooys T. van Beelen 02. Tweede groep: W. KoelewijnA. van Beelen 02; J. HouwerC. J. de Jong 20; M. J. Her mansJ. van Elk 02. leidsche wandelsportvereeniging. De L.W.S.V. houdt op Zaterdag 22 en Zondag 23 April a.s. haar jaariykschen bloembollen- marsch over 20 en 35 K.M. Inschryvingen kun nen o.m. geschieden by den heer W. c. de Wek ker, Resedastraat 19. alhier. r.k. damclub „beatrix" (voorschoten). De uitslag van den borden wedstryd van de R.K. Damclub „Beatrix" te Voorschoten luidt: O. RysdykA. Toussaint 20; J. A. Mens L. v. d. Krogt 20; Adr. v.d. KrogtB. Kooy- man 20; J. KooymanN. Duivenvoorde 0—2; G. MensN. van Leeuwen 20; L. den Hollan derJ. v. d. Berg 2—0; Adr. MensW. v. d. Krogt 11H. DuivenvoordeH. Kooyman 20: C. NauwelandJ. Mens 11; A. Wltte- manTh. Kooyman 11. Uitgestelde party en: P. NapJ. Kooyman I 20; Adr. v. d. Krogt—A. J. Mens 20; Adr. Mens—L. den Hollander 1—1. Waarom kan Waarborg-Kleeding zoo billijk in prijs zijn? Omdat KREYMBORG zoo scherp CONCURREERT Waarborg-Kleeding alléén bij 2755 (Ingez. Med.) Schulte elfde. De wegwedstryd ParysRoubaix werd ge wonnen door den Belg Emile Masson. die de 262 K.M. aflegde in 7 uur 17 min 30 sec., met een gemiddelde van byna 36 K.M. De Belg kwam alleen te Roubaix aan met ongeveer 2 minuten voorsprong op den wereldkampioen Marcel Kint. De Nederlander Schulte plaatste zich elfde. Laatstgenoemde heeft buitengewoon goed gereden en wist zich op de laatste tien tallen kilometers byzonder te onderscheiden. De uitslag luidt: 1. Masson 'België) 7 uur 17 mm. 30 sec.: 2. Kint (België) 7 uur 19 min.; 3. Lapebie (Frank ryk) zelfden tyd; 4. Archambaud (Frankryk): 5. Van Overberghe (België) beiden zelfden tijd; 6. Grysolles (België) 7 uur 20 min. 38 sec.; 7. Wierinckx (België): 8. Hendrickx (België); 9. Antonin Magne (Frankryk) zelfden tijd; 10. Declercq (België) zelfden tijd: 11 Schulte 7 uur 21 min. 16 sec.: 12. Pirmez (Frankryk» zelf den tyd: 13. J. Majerus (Luxemburg) 7 uur 21 min. 55 sec. 24. Seven uur 23 min. 25 sec.; 31. Van Nek «elfden tUd; 58. Van Hove. door J. P- BALJÉ. In het grootste en drukste café van de hoofdstad was geen tafeltje onbezet. Ken ners hadden kleine krukjes aangedragen om zooveel mogelijk menschen te kunnen plaatsen, met zat dichtopeerrgepakt en nog altijd stroomden er bezoekers b.nnen, die trachtten een piaatsje te krijgen. Alles was echter volop dat ééne tafeltje na in het midden van de zaal. Sinds 8 uur prijkte daar een bordje ..Ge reserveerd" op en hoewel het nu al bijna 10 uur was. stond het nog steeds leeg. De obers hadden er al moeilijkheden om ge kregen met de gasten die verontwaardigd vroegen, of die krankzinnige grap nog lan ger moest duren en wanneer nu eindelijk dat tafeltje bezet zou worden. De kellners hadden slechts de schouders opgehaald en gezegd, dat er strenge orders van den gérant warendat tafeltje moest positief vrij blijven. Wie het dan wel besteld had? En weer haalden de kellners de schouders op Men wist het niet. Er was echter een flink be drag voor betaald en men zou het waar- schljnlijk straks wel zien. Om kwart over 10 hield een prachtige limousine voor het café stil. Een chauffeur in pronkerige livrei opende den wagen en toen schized zij het café binnen ZM was een jong meisje in een keurig avondtoilet, met een mooi, hautain ge zichtje. dat op noch om keek en regelrecht op het tafeltje toel'ep. dat voor haar ge reserveerd was. De eérant begeleidde haar persoonlijk en ontving tot danik een kort kn kje Het me'sje ging zitten en bestelde een kop koffie. Ze was onge'.oofelijik mooi. Haar huid r 'eek satijn, haar ooien waren groot en bruin als van een gazelle haar mondje was fraai gevormd en de natuur had geen j enkele fout gemaakt. Tientallen oogen waren nieuwsgierig op haar gericht, maar ze scheen het niet te merken. Men fluisterde en trachtte te ra den, wie zü was. Miaar niemand kende haar Men gichelde, omdat zij hier in dit drukke, gewone café in avondtoilet verscheen en men probeerde te gissen, waarom zij dat gedaan had en wat haar naar dit café had gevoerd. Missch.en had ze hier een af spraak. hoewel haar kalme, rustige hou- d.ng daar in het geheel niet op wees. Zij scheen niemand te verwachten en scheen nergens interesse voor te hebben. Ja toch, voor één ding had ze blijkbaar wél interesse. Haar sigarettenkoker, die voor haar op tafel lag. Ze rookte namelijk de ééne sigaret na de andere. En zii staarde als in extase de rookwolkjes na. die van haar sigaret naar boven spiraalden. Zii was zich wel bewust van de belang stelling en de nieuwsgierigheid die haar verschijning gewekt had. maar ze liet het onberoerd aan zich voorbij gaan. Een en kele driestere blik van een onder nemend heer werd door haar volkomen ge negeerd, de schuchtere poging van een kellner. om enkele andere gasten aan haar tafeltje te plaatsen, werd door haar hau taine afwijzing onmiddellijk tot mislukking gedoemd. Zij zat daar en rookte, de mooie onbe kende. Niemand wist. wie zit was. niemand begreep wat ze daar deed. want het kopje koffie had ze nog steeds niet aangeraakt. Dat gaf iets geheimzinnigs, iets dat boeide en de aandacht van de aanwezigen ge spannen hield. Men voelde als het ware, dat dit niet zoo zonder meer kon afloopen. dat er iets te gebeuren stond en men ver beidde met ongeduld en verlangen de ont knooping. Zou het een drama worden of eert blij spel? Wachtte ze m sschien tóch op iemand al was het haar uiterlijk dan niet aan te zien en al wendde ze ook nooit verwach tend den blik naar de deur? Ze zat daar als een sfinx. maar du ddc dat onafge broken rooken. de ééne sigaret voor. de andere na niet op een inwendige spanning, die alleen dóór dat rooken gecamoufleerd werd? Het werd kwart over elf. half twaalf, de theaters liepen leeg en nog meer bezoekers kwamen binnen. Onder hen was een heer in smoking, die met een glimlach op het gezicht recht op het tafeltje van de geheimzinnige schoone toeliep. Dus tóch! Dat was de man. waarop zij wachtte. Zonder een spier op het gezicht te ver trekken keek zii den man aan. Met een apathisch gebaar reikte ze hem de hand. Dan wisselden zij fluisterend enkele woor den. waarna zii opstond en alleen de zaal verliet. De mooie limous ne stond buiten voor haar gereed en nagestaard door ieder een die haar kon zien. stapte zij in. De heer in smoking zou de oplossing kun nen brengen. Hij was ook in dit café niet bekend, maar hij was een man en dus ge makkelijker te naderen. Misschien was hij bereid iets te vertellen van het frêle, ge heimzinnige meisje, dat zoozeer de aan dacht tot zich getrokken had Men keek hem aan en hij glimlachte. Dan stond hij op ..Dames en heeren". begon hij. „ik merk, dat het meisje, dat vóór mij aan dit tafel tje zat. uw belangstelling heeft gewekt. Helaas, ik zal uw n.euwsgierigheid niet kunnen bevredigen. Zij wenscht haar in cognito streng te handhaven. Ik mag u slechts één bijzonderheid omtrent haar vertellen, zij heeft mij daartoe toestem- m ng gegeven". Hij hield even op en nam de sigaretten koker in de hand die het meisje blijkbaar vergeten had Hij opende d e en nam er een sigaret uit, die hii in de hoogte hield. Zij rookte namelijk een s'garet van buitengewone kwaliteit! Het is een nieuwe Import. ..Perfecto" genaamd U heeft ge zien met. welk een zeldzaam genot zü deze sigaret rookte. U zult datzelfde genot kun nen smaken want morren is deze siga ret in elke goede s garenzaak verknig^aar. Perfecto". de sigaret van de moo'e on bekende. prima kwaliteit en n et te duur!" En met een snelle buiging verliet ook de vreemdeling de zaal Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden. batig saldo aan van f. 493 797 Den pen ningmeester werd voor zijn beheer onder dank décharge verleend. De begrooting 1939-1940 werd vastgesteld ln ontvangst en uitgaven met een bedrag van f. 1843.797. De heer H. J. Jacobs werd herkozen als redactielid. Gekozen werd de heer dr. A. van Voorthuysen. Herkozen werden als hoofdbestuursleden mej. dr. C. van der Wal en de heeren C. de Jeu, E P. Schuyt en P. Lindhorst Gekozen werd in plaats van den heer dr. A. H. Belzer, die zich niet meer herkiesbaar stelde, de heer Dr. C. M. Wal- ler-Zeper te Zeist. De heer F Visser te Utrecht wordt op voorstel van het H B benoemd tot ver- eenigingsvertegenwoordiger bij de werkge meenschap voor vernieuwing van opvoeding en onderwijs. Na de huishoudelijke vergadering opende de heer C. de Jeu de alg. vergadering en i heette allen hartelük welkom Inzonderheid 'le talrijke genoodigden, n.l. dr. I. C van Houte. Insp. B. O. te Utrecht; P. Hoogland, j Gem. insp. G. L. O. te Amsterdam; prof. R. Casimir, voorz. Semin. B LO te 's Hage; G Brunt, vert, vereen. Chr. O. aan ach terlijke zwakzinnige kinderen; R de Blois, vert. Chr. ver. voor B O.; E. Geerts. vert! K.NOG.; A. van Hoethem. namens H van scholen in Nederland; F A. van Riet, vert. Bond van Ned. Onderwyzers; F. J. v. Oor schot, namens de R.K. bond voor B O.; de heer van Meurs. weth. van Soc. Zaken te Amsterdam; de heer Ramakers van het Bur. van Soc Zaken. Amsterdam; dr. Sto- tijn, geneesheer aan het gesticht Voorgeest te Oegstgeest; S. N Postumus van het Bur. Kinderbescherming te Amsterdam en dr. A. van Voorthuysen, eerelld Hierna gaf de voorzitter het woord aan dr. I. C van Houte, die er op wees, dat bij de pogingen, die worden aangewend om iaagstaande Imbecillen, die door hun gees telijke gesteldheid niet ln aanmerking ko men voor plaatsing op school, tot eenizen productieven arbeid te brengen, men zich op een zeer bijzondere wyze op deze kin deren heeft te richten. Terwijl het normale kind in zijn ontwikkeling, met of zonder hulp, een duidelijk zelfbewustzijn vertoont, reeds vroeg zijn handelingen beleeft, deze zinvol past in grooter verband en bewust bepaalde doeleinden nastreeft, wordt bij deze imbecillen ternauwernood een spoor van geestelijke werkzaamheid ervaren. Het psychologisch experiment, noch de psy chologische theorie kunnen hier richtsnoer zijn. Veeleer moet men zich laten leiden door biologische beschouwingen. Wanneer men den imbecil plaatst in een vitale ruim te (Buijtendijk) is het mogelijk hem tot bewegen te brengen, ajn bewegingen te richten en deze bewegingen tot productie ven arbeid aan te wenden. Al ls de kracht, die hij aanwendt, soms verbijsterend groot, kan er toch niet van een persoonlijke krachtsaanwending worden gesproken. De imbecil ondergaat den invloed, die op hem wordt uitgeoefend en reflecteert er op naar de mate der beïnvloeding. Deze reflectie geeft bevrediging, het arbeidsproduct is niet zonder beteekenis en en dit is wel licht het meest belangrijke in de in richting is rust gebracht. Na de rede van den heer dr. I C. van Houte. begaven de aanwezigen zich onder geleide naar de verschillende paviljoens en andere gebouwen bezichtigd werden, Deze trokken zeer de aandacht. Hierna had een gemeenschappelij ke lunch plaats. Vervolgens hield de heer Juch. dir. der Van den Bergh-stichting een rede. Spr. gaf hierin een indruk van den gang van Zaken en de proefnemingen op het gebied van de motoriek, het in dienst stellen van de werkzaamheid, van de krachten der pa tiënten tot productieven arbeid, niet alleen lot heil van hen zeiven, maar ook van de stichting. Ook behandelde spr. het zgn. arbeidsdorp, een imbecillendorp, waar deze schepselen productieven arbeid verrichten. Uitvoerig werd de zegenrijke invloed ge schetst, die het werk hier heeft op de op voeding en het verantwoordelijkheidsgevoel De voorzitter dankte voor deze rede en den heer Juch voor de ontvangst. Prof R. Casimir dankte de dames en heeren, die de leerlingen van het Nutsseminarium zoo belangeloos ter zijde hebben gestaan bij hun practische vorming. Wie in deze inrichting den voet zet, komt wel zeer onder den indruk van de groote opofferende liefde, die er wordt gewijd aan allen, die behooren tot het helaas groote rijk der eenvoudigen van geest en nog veel beklagenswaardiger schepselen. De fraaie en nuttige stichting telt thans engeveer. 600 patiënten en een 100 man personeel. J. P. te L. Dit zal wel de roodgekleurde vo- gelmyt zyn. Deze vogelmyt zetelt overdag in de reten, hoeken of gaatjes van de kooi en gaat. 's nachts op roof uit. Plaats uw vogel t ydelyk I ln een reserve kooi en stop zyn geregelde ver- j blyfplaats in een bad van heet water met soda. Na een poosje de kooi uit het bad halen, laten drogen en vervolgens witten met kalkbrij waarin wat creoline of lysol ls gedaan. Is ook dit laat ste droog dan kunt gij uw vogel, nadat gy ook 1 deze hebt gereinigd, weer in zijn kooi plaatsen. I Uw vogel blaast gy tusschen de verren wat insectenpceder of met een spuitje, voorzichtig, een weinig hoofd eau de co'ogne. De reiniging en bestrijding zal nog wel g?ns herhaald moe- 1 ten worden. Verder moet gy steeds de verblyf- plaats van uw vogel geregeld en goed schoon maken. In de zandlade droog rivierzand doen en uw vogel een paar maal per week badwater verschaffen. 3—4

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 15