Simplex rijwielen, sportief - licht - snel. 46: Contrasten aan boord van een kustvaarder Week-einde zonder huiswerk! Bioscoopbond klaagt over hooge belasting LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 5 April 1939 Derde Blad No. 24242 80ste Jaargang LAND- EN TUINBOUW AGBL ADRECLAME Verruiming van den Tuinbouwexport Rotterdam geeft het voorbeeld KIN/T IN UITERE Scherpe actie overwogen VRAGENRUBRIEK De eerste machinist van de „Grietje" is „de grootste opschepper van de gehcele vloot van Groningsche kustvaarders". En dat wil wat zeggen. De tweede machinist is zijn tegenvoeter, rustig, be daard en kalm, slechts zelden iets vertellend van zijn belevenissen. Maar neemt hij het woord, dan wordt er ook geluisterd, van hoog tot laag (Van onzen specialen verslaggever). Slechts ln één ding stemmen zij volmaakt overeen en wel in hun liefde voor het hart van een schip: de machine. Twaalf uur per etmaal waken zij om beurten over de tien jaar oude Deutz-machine, die den Gro- ningschen kustvaarder „Grietje" met een vaart van ruim 12 k.m. per uur en soms meer! voortstuwt, van Rotterdam naar Ierland, vandaar naar Engeland's Zuidkust, om dan koers te zetten naar Zweden. Vijf dagen aan één stuk varen, drie dagen aan één stuk varen en nog eens vijf dagen va ren. Dat moet van de machine gevergd kunnen worden. Het hart van de „Grietje" geeft geen krimp, daarvoor is het toezicht dat de eerste en tweede machinist uitoefe nen te nauwlettend. De „Chief" verlaat zijn „appartement". De „grootste opschepper van de geheele vloot van Groningsche kustvaarders" staart U van deze foto aan. De eerste en tweede machinistZel den zal men twee menschen vinden, die een grooter contrast vormen dan de 37-ja- rige J. de Wit, de „Chief", die 18 jaar op zee heeft doorgebracht en de 50-jarige J. C. Schell, de tweede machinist, die ruim dertig jaren heeft gevaren. De „Chief" verdient zijn bijnaam „de grootste opschepper van de geheele Groningsche vloot van kust vaarders" volkomen. Hij vertelt o zoo graag van zijn belevenissen, waarbij een onuit puttelijke dosis fantasie onmiddellijk te hulp snelt, als de werkelijkheid te kort dreigt te schieten. De tweede machinist, de „meester", gaat rustig en kalm zijn gang, vertelt slechts bij hooge uitzondering iets van vroeger tijden. Doet hij dat. dan heeft- le direct ieders oor. Van hoog tot laag luis tert dan aandachtig DE „CHIEF". Zonder den „Chief", thans wonend in Antwerpen, waar hij eenige jaren geleden met de dochter van een Belgischen won- derdoktoor getrouwd is, zou de „Grietje" de „Grietje" niet zijn. Vier uur waken, vier uur slapen. Dat is zijn dag- en nachtindeellng. Ik zou ook kunnen .'eggen: vier uur waken, zingen en vertellen en vier uur slapen. Zin gen en vertellen zijn voor hem even onont beerlijk als brood. Daarnaast heeft hij nog een andere hobby: het stuurrad van de „Grietje" hanteeren. In heel zijn forsche kracht wacht hij dan zelfbewust de hoog ste golven en ln den Atlantischen Oce aan kan een lief zeetje staan af, stuurt het schip er boven op, geen streek, geen graad uit den koers rakend. Johannes de Wit, geboren en getogen te Groningen, spreekt Groningsch. Maar met Vlaamsch kan hij ook uit de voeten, even als met Fransch, Duitsch en Engelsch. De moderne talen heeft hij in de practijk ge leerd en goed geleerd ook, want hij wordt altijd begrepen! Een reus van een kerel met een klein hart: dét is de opschepper. Op zijn linkerarm is een vrouwengelaat getatoueerd. De mouw van zijn te korte, vettige overall kan dit slechts gedeeltelijk bedekken. En als hij er iemand naar ziet kijken, dan bloost hij, houdt een paar minuten zijn mond, om dan opnieuw aan het vertellen te slaan Met de bloote hand een spijker in den muur hameren? De „Chief" maalt er even weinig om als een mes op zijn armspieren te laten dansen. En vroeger maakte hij hoogstandjes op het uiterste topje van den mast. kon hij zes man tegelijk de baas blij ven, dronk hij anderhalven liter jenever op, zonder zelfs met zijn oogen te knipperen. Vroeger, toen voer hij eens op een schip, waarvan de kapitein en de stuurman een meeningsverschil oplosten door met scherp geladen revolvers een vuurgevecht aan dek te organiseeren. Tien, twintig keer is de „Chief" op een wonderbaarlijke wijze aan den dood ontsnapt. Hij heeft in orkanen ge zeten, die zijn schip tot een reddelooze prooi doemden. Eens was het zulk boos weer, dat de roerganger „ik had hem juist nog gewaarschuwd, maar hij lachte me uit" door een overkomende golf ge grepen en tegen 't dek werd gesmakt. Geen nood: de verteller had even ingegrepen, den kapitein gewaarschuwd, om vervolgens den bewusteloozen maat op zijn nek naar kooi te brengen. En dit alles in een noodweer, waarbij het vrij slechte weer. waar de „Grietje" op het oogenblik mede te kampen heeft, een prachtigen zomerschen dag ge lijkt De man, die in hoogste instantie verant woordelijk is voor de machine, de man, die er zich op beroemen mag nog immer van de brug naar de kombuis en terug gekomen te zijn zonder door één druppel water te worden getroffen, is opgegroeid met „mo- torren". De machinekamer „vetloods" zegt men aan boord heel oneerbiedig is zijn domein. Zij, die hem daar opzoeken, vinden een heel anderen man, dan de od- schepper van boven. Een vetloods is de machinekamer van de „Grietje" stellig niet. De nikkelen stangen van de zes cylinders, die in een regelmati- gen cadans op en neer gaan, glimmen en blinken tegen het dofzwart van den motor. Daarboven bevinden zich de gigantische tanks, waarin de gasolie, in totaal 15000 li ter, bewaard wordt. Vijftien duizend liter beteekent overigens nog niet zoo heel veel voor een machientje, dat 60 liter brandstof per uur consumeert! Bij het gelige schijnsel van een drietal petroleumlampen wijdt de „Chief" thans in zijn element den bezoeker in de ge heimen van zijn vak in, vertelt hij van de ontzaglijke prestatie, die „zijn" machine dag in, dag uit, levert. In de eene hand houdt hij een dot poetskatoen, de andere, net schoon geveegd, glijdt liefkoozend over vitale onderdeelen. Met gespitste ooren luistert hij, controleert met een blikken busje van eigen fabrikaat den hartslag der cylinders. Hier leeft, poetst, ollet, wrijft en ploetert een man, wiens eene groote liefde uitgaat naar een in wezen dood, maar in zijn oogen om den drommel niet levenloos mechanisme, dat hij met een enkele hand beweging kan regeeren. Op de brandstoftanks, welke keurig in de verf zitten, prijken vroolijk gekleurde boeketjes bloemen. Och als je twaalf uur per etmaal in de machinekamer moet zit ten, dan kijk je ook wel eens graag tegen iets vroolijks aan. Vandaar die escapade op het gebied van de schilderkunst, onder nomen dohr een man, wiens handen door harden arbeid vereelt zijn. Dat teekent den ..Chief", typeert zijn liefde voor een ruimte, die U en ik al na een uurtje met een ge voel van opluchting achter ons laten. Het is warm in zoo'n machinekamer, waar de trouwe machine haar meester nimmer te leurstelt. DE „MEESTER". De tweede machinist, mijn „slapie" om in diensttermen te spreken, is een kalme, bedaarde vijftiger. Praat weinig, maar als hij iets zegt, is het de moeite waard naar hem te luisteren. Zijn vaarherinneringen dateeren al van dertig jaar geleden. Hij heeft ook tijdens den oorlog op zee rond gezworven, angst lezend op de gezichten en in de oogen van zijn makkers: angst voor de drijvende mijnen, voor de onder zeebooten „Ja, we voeren natuurlijk altijd in con- vooi, maarvan elk convool werden er toch altijd een paar schepen uitgepikt. Neen, dat was tenslotte geen leven meer!" Zonder eenige franje vertelt de meester De tweede machinist van de „Grietje", die altijd rustig zijn gang gaat. zooiets. Hij houdt niet van veel praten, heeft het meer begrepen op slapen, lezen of kaar ten. Als zijn wacht er op zit en hij heeft gegeten dat gaat hij of met een boek naar kooi, of hij legt een kaartje, waarbij pa tience, hartenjagen en klaverjassen uitver koren worden In patience zijn ze aan boord van de „Grietje" allen een meester. Maar de „kap" is daarin een bovenmeester. Op mysterieuze wijze slaagt hij er altijd in om uit te komen. Of er bij het kaarten afgerekend wordt? Neen, het gaat louter om des keizers baard, al wordt de stand er niet minder ijverig om bijgehouden. Overigens staat de boekhou ding niet op hetzelfde peil als. nu Ja als de patiencekunst van den kapitein. Zoo komt de „Chief" eens tot de ontdekking het was op een avond, dat het schip vei lig ln Sligo voor anker lag dat hij, die zich tot de beste kaartspelers van de we reld rekent, geen 750 punten gewonnen heeft en hij beweerde dit met nadruk maar vijftig verloren. Tja, wanneer de kapitein met een een voudige patience smokkelt, mag de boek houder-passagier zich wel iets met de tel ling veroorloven Het gezicht van een van 's werelds beste kaartspelers was overigens om uit te schilderen.... (Nadruk verboden) 'S oncentreer op hel krachtigste reclame-middel DE WERKWIJZE VAN HET NIEUWE FONDS. Zooals bekend heeft het Centr. Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland vorige week in vergadering besloten tot het door de veilingen afstaan van 1 van den omzet 1938 hetgeen dienen moet voor een fonds tot verruiming van den export der tuinbouwproducten. Bij de uitvoering van dit besluit zal ook aan de diverse Stands organisaties advies gevraagd worden ter wijl zij bij de uitvoering ingeschakeld zul len worden. Van belang is te melden hoe deze stands organisaties, de R.-K. L.T.B., de ChMst. B. en T. Bond, en den Ned. Tuindersbond reeds een schema hebben ontworpen als leiddraad voor een loonenden afzet van de tuinbouwproducten. De uitwerking van dit schema zou dan kunnen geschieden door de landelijke tuinbouworganisaties, de C.B. T B., de K.N.B.T.B de N.T B en het Centr. Bureau van de Veilingen. In het kort weer gegeven komt het schema hierop neer: De tuinbouwproducten moeten een loonenden prys opbrengen, een z.g. garantieprijs, wel ke aan den tuinder wordt uitbetaald na aftrek van een heffing van b.v. 10»/., welke heffing, aangevuld met een belangrijk be drag uit het Landbouwcrisisfonds, het ga rantiebedrag, waarvoor men 12 millioen denkt noodig te hebben, moet dienen om de opgehouden producten, welke dus den garantieprijs niet konden opbrengen, aan te koopen. Die niet verkoopbare producten (momenteel heet het „doorgedraaide pro ducten") worden dan het eigendom van een te stichten orgaan en zullen worden aan gewend om óf te conserveeren, óf om te dienen voor ruilobject op verren afstand, óf voor landelijke reserves (het leger), óf voor veevoeder, enz. Ook kan het voorko men dat bepaalde contingenten nog niet uitgeput zijn en de exporteur om bepaalde redenen niet in staat is deze te verbruiken. Ook dat behoeft dan niet meer voor te komen. Eventueele winsten komen aan het fonds ten goede. In genoemde stichting zullen zitting hebben vertegenwoordigers van de standsorganisaties, exporteurs, ver tegenwoordigers van den Minister en de veilingen, Genoemde Stichting betaalt de nota's van de onverkochte producten di rect- na onvangst aan de vellingen. Alle niet-verkochte producten zullen door het orgaan worden ingenomen Tweede kwali teit zal met een lageren prijs vergoed wor den. Het ligt voor de hand, dat met deze regeling de bestaande teeltregeling ge handhaafd moet blijven. Bovendien zullen maatregelen noodig blijken tegen den in voer van buitenlandsche groenten en fruit. De opstelling dezer regeling zal in handen moeten komen van de Standsorganisaties en het Centr. Bureau, terwijl de vellingen met het Centr. Bureau de uitvoering dezer regeling in handen zullen moeten nemen. Plaatselijke deskundigen uit de Standsor ganisaties en uit de veilingen zullen dan het uitvoerend comité moeten vorman. Het bestaande veilingssysteem werkt vol gens de besturen der Standsorganisaties niet meer volgens de wet van vraag en aanbod. Niet zoodra loopt de aanvoer iets op of de exporteurs en fabrikanten wachten tot het product op den minimumprijs komt, ook al Na afloop van de Paaschvacantie zal ouders van leerlingen der zeven open bare middelbare scholen, welke Rotter dam telt, een brief bereiken, waarin aangekondigd wordt een verandering in het huiswerk, voor zoover dat de week einden betreft en waarop reeds lange- ren tijd critiek is uitgeoefend. Verschillende overwegingen van den wethouder van Onderwijs te Rotter dam, den heer J. B. J. Ratte, hebben er toe geleid, dat met ingang van den nieuwen cursus in September van dit jaar geen huiswerk op de weekeinden meer zal worden opgegeven. Deze materie is besproken met de com missie van toezicht op het middelbaar on derwijs te Rotterdam, de vergadering der directeuren van de gemeentelijke middel bare scholen en de commissie voor het on derwijs en de volksontwikkeling, welke lichamen zich met de nieuwe regeling heb ben kunnen vereenigen. Deze regeling, die in 's-Gravenhage op een school als proef ingevoerd is. omvat ongeveer 2500 leerlingen, terwijl een proef genomen zal worden voor het gymnasium- onderwijs. Het ligt overigens niet in de bedoeling het middelbare onderwijs voor de leerlingen ge makkelijker te maken, want het onderwijs is voor den gemiddelden leerling in geen enkel opzicht te zwaar. De voornaamste beweegredenen voor het invoeren van deze nieuwe regeling, die het huiswerk beperkt tot de eerste vijf dagen c?er week. zijn: dat er thans ruimte is ge komen voor vrije zelfwerkzaamheid, waar door het zelfstandig werken, waartoe ons middelbaar onderwijs in den regel weinig gelegenheid biedt, wordt bevorderd en de practische bruikbaarheid der leerlingen, zoowel voor de voortgezette studie als in het bedrijfsleven, in ruime mate zal stijgen. De wethouder acht ook het feit, dat het huiswerk tijdens den Zaterdag en Zondag nu niet meer hiaten zal teweegbrengen in het familieleven, van groot belang, evenals het feit, dat leerlingen, die door ziekte ten achter zijn geraakt, op deze dagen rustig kunnen inhalen, evenals degenen, die in een enkel vak „zwak" zijn. Tenslotte meent men. dat het geestelijk leven ln zijn ver schillende uitingsvormen gestimuleerd zal worden, terwijl voor rust. ontspanning, sport en spel tijd gevonden kan worden. In een brief aan de directeuren van de middelbare scholen wordt deze regeling in den breede uiteengezet, terwijl daarin te vens de verwachting wordt uitgesproken, dat de docenten onder leiding van direc trice of directeur deze regeling zullen uit voeren op de wijze, waarop dit gqdacht is: het stimuleeren van de, zelfwerkzaamheid van den leerling. Hoewel het karakter, noch de resultaten der middelbare school zal worden aange tast, zullen maatregelen getroffen worden om overschrijding van de door de wet ge stelde grenzen der leerstof te treffen. Een tweetal hiertoe ingestelde commissies heeft de begrenziing voor enkele vakken aange geven. Regelmatig zal op naleving hiervan toegezien worden. De wethouder is van meening. dat aldus de overbelasting van het middelbaar onderwijs teruggebracht kan worden tot de grenzen, welke de wet getrokken heeft en dat daarmede aan vele bezwaren zal zijn tegemoet gekomen. De wethouder deelde nog mede, dat het in de bedoeling ligt ook voor het UI.O.- onderwijs, dat in zeer vele opzichten niet voldoet, een nadere regeling te ontwerpen. behoeft er niets door te draaien, en alles wordt ver'-ocht. Er zal als het ware een redelijken prijs, den garantieprijs, (kostprijs met matigen winst) afgedwongen moeten worden. Dat door verhooging van den minimumprijs de groenten te duur zullen worden en het ge bruik aanzienlijk zal verminderen, kunnen de besturen der Standsorganisaties niet in zien. Een geringe verhooging der prijzen zal voor producten van den kouden grond maar weinig invloed uitoefenen op de de tailprijzen. De ondervinding heeft dit al lang bewezen, meenen de besturen. Wan neer een daling in de prijzen komt be merkt de consument hiervan al zeer wei nig. En ook al zouden de kleinhandelsprij zen door de nieuwe regeling iets omhoog gaan. dan ligt daarin nog niets onredelijks. Het is niet meer dan billijk dat de consu menten toch minstens den kostprijs der pioducten betalen. Dat is de minimumeisch die men toch bij elke productie, in welke branche ook. moet stellen. Door de nieuwe regelihg zal het alge meen prijspeil stijgen, de prijs voor export verbetert en voor de overproductie wordt toch nog geld gemaakt. Zooals het nu gaat wordt de prijs gedrukt door het systeem. Het moet met de nieuwe regeling al heel slecht gaan als het nog slechter wordt dan thans. De regeling voor de vroege aardap pelen bevalt uitstekenda Trouwens, alle verhoogingen van minimumprijzen zijn steeds een verbetering gebleken voor de tuinders. Voorts zijn de Standsorganisaties van oordeel dat door de nieuwe regeling meer werkgelegenheid geschapen wordt, en er tevens eenige ruimte komt in de teeltbe perking wat in tijden van misoogst met het oog op de voedselvoorziening niet van belang ontbloot is. De eerstvolgende weken zullen voor den tuinbouw belangrijk zijn. TIJDSCHRIFTEN. Haagsch Maandblad. Het Aprilnummer van het Haagsch Maand blad heeft den volgenden inhoud: Het einde van Tsjecho-Slowakije; Tsjecho-Slowakije en Elzas-Lotharingen; het t-eeken aan den wand; Italië stort zich in de autarkie: een experiment, dat den buiten staander niet overtuigt: Onze woeste gronden en het plan Westhoff; een onvervangbaar stuk cultuurbezit bedreigd: Het toeval als scheikun dige De vredesonderhandelingen van Prins Orxte de Bourbon: een merkwaardige episode uit den wereldoorlog «slot); Zwasiland: een herinnering aan Zuid-Afrika, 2407 (Ingez. Med.) Onder groote belangstelling heeft de Nede.landsche Bioscoop Bond g steren zijn jaarlijksche ledenvergadering gehouden in een der zalen van Krasnapolsky te Amster dam. De voorzitter, de heer D. Hamburger Jr. uit Utrecht, constateeide in zijn openings rede. dat de organisat.e van het Neder- landsch Film- en Bioscoopbedrijf als gevolg van een jarenlangen arbe.d een zekere sta biliteit verkregen heeft. Deze stabiliteit demonstreert de eensgezindheid van hen, die het film- en bioscoopbedrijf in Neder land uitoefenen en heeft een aantal maat regelen mogelijk gemaakt, welke door de tijdsomstandigheden noodzakelijk gewor den. het bedrijf voor ondergang hebben behoed. Reeds is de teruggang in ons bedrijf. zU het met groote moeite, tot stilstand ge- bdacht en wanneer er. ondanks het feit dat het film- en bioscoopbedrijf inne.lijk gezond is. moeilijkheden zijn, dan zijn deze, zooals de feiten onomstootelijk hebben uit gewezen. uitsluitend te wijten aan de bui tengewoon hooge lasten, waaronder het be drijf gebukt gaat. In het bijzonder is de personeele be last ng op het film- en bioscoopbedrijf een schreeuwende onbillijkheid. Waar om, zoo vroeg spreker, wordt op onze werkplaatsen een zooveel malen zwaar dere belastingdruk gelegd dan op die van andere bedrijven? Spreker aarzelde niet dit een daad van willekeur te noemen. Vele pogin gen zijn in den loop der jaren onder nomen om <n dit opz'cht tegemoetko ming te verkrijgen, helaas echter zon der resultaat. In de naaste toekomst zal het film en bioscoopbedrijf wellicht genoodzaakt zijn een scherpe actie te voeren. Hij wekte daarom allen op tot volkomen samenwerking. de meest Bij de behandeling van het jaarverslag over 1933 dat onder dankzegging voor ken nisgeving werd aangenomen, drukte men uit de vergadering zijn teleurstelling er over uit. dat bij de aankondiging van de voorgenomen herziening van de wet op de personeele belasting n et is gebleken, dat de bioscopen, evenals de winkels, hotels, cafés en restaurants van deze belasting zouden worden vrijgesteld, j Men uitte zijn bevreemding over de hou- ding van dsn m nister ten aanzien van de I stappen, die van de zijde van het hoofd- bestuur te dezer zake zijn ondernomen en i drong erop aan een doeltreffende actie te voeren en eventueel een beroep te doen op de volksvertegenwoordiging. Voorts werden eenige vragen gesteld met betrekking tot den stand van de Buma- proceduie. Deze werden door den bondsdirecteur, den heer A de Hoop. beantwoord, die daar bij deed uitkomen, dat de mededeel iig van Buma in de pers inzake de jongste beslis sing van de Haag?che rechtbank misleidend was. Deze beslissing heeft met het principe betreffende het vertoonen van een geluids film niets uit te staan. Spreker betoogde, dat het pleit tusschen Buma en Bioscoop bond nog lang niet is beslist De rekening en verantwoording van het financieel beheer over 1938, sluitende met een bedrag van f 74.192 werden met alge- meene stemmen goedgekeurd, alsmede de rekeningen der afdeel neen. Na een korte gedachtenwisseling werd de begroot ng van ontvangsten en uitgaven voor 1939 vastge steld od een bedrag van f. 71.000 De aftredende hoofdbestuursleden, de heeren L. Groen, directeur van de N.V. Netherlands Fox Film Corporation te Am sterdam en W. K. G. van Royen. directeur van de N.V Rema te Amsterdam alsmede de heer M. P. M. Vermin, directeur van de N.V Mabl Theater te Maastricht werden bij enkele cand'daatstelling herkozen De heer L. Groen had in verband met het feit, dat hi1 gedurende tien jaren onafgebroken ln het hoofdbestuur zitting heeft, een warme hulde in ontvangst te nemen. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij: J. Philip Kruseman. Den Haag: ..Liefde slaat diepe wonden", door Helen Top ping Miller, vertaald door C. Kroesen. „De Eeuwige Droom", door Denise Robins, vertaald door G. J. Werumeus Buning-Ensink. ..Verzegeld Harten", door Emilie Loring. ver taald door J. Janzen. Verboden Wegen", door Frank C. Robert-son, vertaald door J. A. W. van Hacht. J. B. Wolters. Groningen: „Kronieken I", door dr. A. van Selms (Serio Tekst en Uitleg. Prakt. Bijbelverklaring). „Engels Woordenboek, I. Engels-Nederlands", door K. ten Bruggencate, 13e verbeterde en vermeerderde uitgave door A. Broers. „De Residentiebode". Den Haag: „De Groote Ergernis. Christus en de Criste- nen". door Hans Wlrtz. uit het Duitsch ver taald door P. Eligius van Breda. Scheltema en Holkema. Amsterdam: „De Psychologie van de Menschelijke Samen leving". een inleiding in de theorie van de sociologie, door Charles Ellwood. vertaald en ingeleid door jhr. dr. J. J van Schmid. W. J. Thkme en Cic. Zutphen: „Moeten Aanstaande Echtgenooten Huwelijks voorwaarden maken?", door Y. K. de Boer, cand. notaris te Haren. J. J. Romen en Zonen. Roermond: „Praktische Recepten van de Huishoudschool Mariakroon, Culemborg", verzameld door Elisa beth. 2e druk. Em. Querido's Uitg. Mij, Amsterdam: „Menno ter Braak, een Studie", door H. Marsman. „De Ring met de Aquamarijn" en andere verhalen", door V. E. van Vriesland. W. R. te L. De oppervlakte der gemeente Wassenaar bedraagt 5220 H A. Het aantal in woners dier gemeente bedroeg op 1 Maart "39 18.139. Uw andere vraag zullen wij later be antwoorden. P. J. v. d. M. te L. A.S.C F. J. Verstee- gen. Witte Singel 82; Leidsche Scheidsrechters- vereeniglngL. van Vliet. Ruime Conscientie- straat 19; L.F.C.: G. A. Brokaar. Da Costa- straat 53. Uw andere waag zullen wij later beantwoorden. E. L. B. te A. Ad. 1. Voorzichtig afborstelen met citroensap. Ad. 2. Schoonmaken met ster ken pekel. Naspoelen met water. Eerst flink stofvrij maken. Abonné De dekens kunt u wasschen. Voor iedere deken een pond keukenzout. Lauw water toevoegen tot de dekens onderstaan en 24 urn- laten weeken. Daarna flink schudden, uitlek ken en in schoon water naspoelen. Drijfnat buiten hangen, om beurten in lengte of breedte, telkens omhangen en als ze droger telkens kloppen tot de wol weer ruig wordt. H O. te L. Ad. 1. Het leer stevig inwrijven met zwarte schoencreme. Daarna stevig uit wrijven. Ad. 2. Niet aan te raden. Ad. 3. In formeert U dat eens bij een installateur.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9