BUITENLAND Lord Halifax in het Britsche Hoogerhuis LEID5CH DAGBLAD - Eersfe Blad Dinsdag 4 April 1939 Algemeene Toestand Tegen iedere agressie Beek te Londen De Engelsche politiek uiteengezet De uitslag van de verkiezingen Lebrun weer candidaat voor het presidentschap Koning Ghazi bij auto-ongeval gedood VOOR DE PASCHEN Dat het Engeland ernst is met zijn nieuwe Ingeluide politiek is gisteren zoowel in het Britsche Lager- als Hoogerhuis duidelijk tot uiting gekomen en Chamberlain en lord Ha lifax weten zich gedragen door de unanieme goedkeuring der gansche Engelsche natie. De ..Dally Telegraph" drukt het aldus uit. dat de wereld duidelijk is getoond, dat het parlement en het volk van Engeland eens gezind de regeering steunen in haar politiek van verzet tegen de agressie-methode. De eensgezindheid is zelfs grooter dan in 1914. Kort geleden werd de minister-president scherp aangevallen, thans heeft hij weder om het vertrouwen van hen, die hem becri- tiseerden en wordt zijn zware taak verlicht door het vertrouwen van het land zonder onderscheid van rang of partij. Zijn een voudige, krachtige woorden waren waardig en zonder aarzeling. Het waren de woorden van een man. die wist waarheen hij ging. En zoo schrijven ook de oppositie-bladen. Geen omsingeling van Duitschland. slechts een combineeren van alle staten tegen een daad van agressie, is de bedoeling. De Fransche pers staat natuurlijk geheel achter Londen. Bourgues schrijft in de „Petit Parisien", dat Duitschland thans gewaarschuwd is. dat het op alle wegen, waarop zijn buiten sporige ambities zouden kunnen leiden. Egeland zal ontmoeten. In geval van een aanval zal Engeland niet alleen Polen, doch ook de andere landen in dit gebied steu nen. Aangezien Engeland in het Westen ook Frankrijk. België. Nederland en Zwit serland zal helpen, zijn alle buurstaten van Duitschland opgenomen in het verdedi gingssysteem, dat Engeland heeft opge bouwd om een eventueelen aanval van Duitschland te stuiten. ..De ..Populaire" schrijft, dat de laatste verklaring van Chamberlain van grooter belang is dan de vorige. Hij heeft geen ant woord op vragen, welke men hem zou kun nen stellen, in het duister gelaten en hij heeft de verplichtingen, welke Engeland op zich heeft genomen, vergroot. Engeland heeft zich aan het hoofd geplaatst van een groote coalitie van alle landen, welke den oorlog verafschuwen en die zich tegen een aanvaller willen verdedigen. Maar de Duitsche pers blijft fulmineeren en tracht de landen terug te houden van meedoen aan de Engelsche plannen. De bladen blijven Engeland er in felle be woordingen van beschuldigen op te hitsen tot haat jegens Duitschland. De „Nac-ht- ausgabe" schrijft in vette letters: „Enge land. politieagent der wereld, handhaaft zijn omsingelingspolitiek. Engeland volgt een gevaarlijken koers en begrijpt de. le vensnoodzakelijkheden van Duitschland in het geheel niet." Wij kunnen slechts consfateeren, dat de menschen. die zoogenaamd in gevaar zijn, niet om hulp roepen, maar dat dit hulpge schreeuw wordt aangeheven door degenen, die hen in gevaar willen brengen." De recente verklaring van Chamberlain bewijst opnieuw, dat Engeland meent een zwenking in de buitenlandsche politiek in de richting van Versailles te kunnen vol trekken op grond van geruchten en pa- niekzaaierij. Het gaat om een politiek van gemoedsaandoeningen, die zelfs niet eens meer naar den uiterlijken schijn gedragen wordt door de gedachte de pacificatie van Europa tot stand te brengen. Door Enge land moge het met de schoonste vredes- phrases. verdekt worden, voor Duitschland kan uit deze politiek slechts de gevolgtrek king worden gemaakt, dat Engeland al zijn krachten inspant om in den geest van Versailles zich met een omsingelingspoli tiek te keeren tegen de vitale belangen van Duitschland op het vasteland. Aan de andere staten moet worden overgelaten, welke gevolgtrekkingen zij zullen maken uit de sinds jaren bekende en thans her leefde methoden van Engeland, die erop neerkomen, dat Engeland zich niet zelf wil inspannen, maar de anderen met welge meende raadgevingen, hoe zij zich moeten inspannen voor Engeland, wil dienen. De redevoerig van Hitler is door de Britsche regeering klaarblijkelijk niet juist begre pen. Wij moeten, aldus de Deutsche dienst, nogmaals met nadruk erop wijzen, dat Duitschland niet het voornemen heeft af te wachten tot het omsingelingsnet geslo te of onverscheurbaar geworden is. Italië uit zich gematigder doch in zelfden geest. De diplomatieke redacteur van het agent schap Stefani zegt om.: Wat Italië betreft, de officieele gedachte der regeering te Rome is duidelijk gepre ciseerd door Mussolini in zijn redevoering in het stadion ter gelegenheid van den 20sten verjaardag der fasces: wanneer de bepleitte coalitie tegen de autoritaire regi mes verwezenlijkt mocht worden, zouden deze regimes de uitdaging opnemen en overgaan tot de defensie en tot den tegen - aanval op alle punten van den aardbol. De directeur van de „Giornale d'Italia" verklaart, dat de politiek van Frankrijk ten aanzien van Italië en de Britsch-Fran- sche politiek van Duitschland een verkeer den weg volgen, omdat zij geïnspireerd worden door illusies en intrigues. Frank rijk maakt zich illusies door te meenen dat het. nu Italië een afwachtende houding aanneemt, eveneens kan wachten. Door te verklaren dat het kan wachten, heeft Ita lië slechts, voor de laatste maal, blijk wil len geven van matiging om Frankrijk in staat te stellen hiervan gebruik te maken. Doch dit wachten duurt niet onbeperkten tijd en iedere dag, die voorbijgaat, brengt den vervaldag van de Fransche schuld aan Italië nader. Aan den anderen kant beoogt het nieuwe Britsche initiatief, dat door Frankrijk ge steund wordt, onder den dekmantel van een reactie op de Duitsche politiek in het Donaubekken, in werkelijkheid de omsin geling van Duitschland, die zich automa tisch tot Italië zou moeten uitbreiden. Daarom moet aan alle landen, die uitge- noodigd Zijn om zich bij dit initiatief aan te sluiten, de raad worden gegeven, goed de oogen te openen en de bèteekenis van dit initiatief en de zeer ernstige gevaren, die het medebrengt, op de juiste waarde te schatten. Wat in het bijzonder Polen betreft, dient Warschau te bedenken, dat op het voor het lot van Tsjecho-Slowakije beslissende oogenblik, noch Rusland, noch Frankrijk, de militaire bondgenoot van Praag, een vinger hebben uitgestoken. Ook dient Polen zich het lot te herinneren van den ex- keizer van Abessynië, van het China van Tsjang Kal SJek en van het Spaansche re gime van Negrln. die door Londen en Parijs beschermd, geholpen en tot verzet aange moedigd werden. In het licht van deze ge beurtenissen kan een natie die rustig wil leven en haar onafhankelijkheid bewaren, niet afgaan op beloften van te elfder ure verkregen vrienden. Het wijs beleid van Polen, dat zijn buitenlandsche politiek steeds in evenwicht heeft gehouden, is. zoo besluit het artikel, sedert den tijd van FUsudski de voornaamste oorzaak van ziin grootheid geweest. JiQ&ULn, a KEURIG ZITTEND liuJl KENMERKT UW PERSOONLUKWEID Hu/ iicppeh J.P. v d. BLOM R'JHSBURGERSINGEL 1 STATIONSWEG 7EL.21721 2347 (ingez. Med.) De Poolsche ministers van buitenland sche zaken, Beck, is gisteren om 16.33 te Londen aangekomen. De Poolsche ambas sadeur had hem van Dover af vergezeld Beek werd te Londen begroet door Halifax, en den staf der Poolsche ambassade Beek heeft daarna het avondmaal ge bruikt bij den Poolschen ambassadeur. Voor gisteravond stonden geen besprekin gen met Britsche staatslieden op het pro gramma. Naast de politieke besprekingen die Beck met Chamberlain en Halifax zal voeren, zal de Poolsche minister zekere economische en handelskwesties ln groote trekken bespreken. Men verneemt, dat waarschijnlijk deskundigen naar Londen zullen komen, indien een economische overeenkomst wordt gesloten. Naar ver luidt zal Beek Vrijdag naar Polen terug- keeren. Hedenmorgen elf uur kwam Beek oo het Foreign Office. Lord Halifax heeft in het Britsche Hoo gerhuis een verklaring afgelegd over de buitenlandsche politiek Hij herinnerde aan Chamberlain's ver klaring van Vrijdag jj. betreffende de Poolsche onafhankelijkheid en voegde hier aan toe: „Ons contact met de Fransche regee ring is voortdurend in deze benauwde tijden zeer nauw geweest. Onze beide regeeringen voelden zich op alle pun ten één en de regeering heeft steeds op de snelle en bereiwillige medewer king van de Fransche regeering kun nen rekenen." Ten aanzien van de omstandigheden, waaronder de verklaring van Chamberlain werd afgelegd, zeide Halifax: „Na de rede, die Hitier op 30 Januari heeft gehouden, scheen het mogelijk te hopen, dat zich in Europa niets zou voordoen, dat het ver trouwen zou kunnen schokken, en dat wij een tijdperk tegemoet gingen, waarin lang zamerhand een gevoel van veiligheid zou kunnen ontstaan. De regeering wilde gaarne tot dit doel medewerken en was van oordeel, dat zij ln economisch opzicht een nuttige bijdrage zou kunnen leveren. Met dit doel voor oogen aanvaardden de ministers van han del en van overzeeschen handel de uitnoo- diging tot het brengen van een bezoek aan Berlijn, teneinde aanwezig te zijn bij be paalde handelsbesprekingen, welke op het punt stonden te worden gehouden tusschen vertegenwoordigers van de Britsche en van de Duitsche industrie." Halifax herinnerde eraan, dat de Duit sche militaire bezetting van Bohemen en Moravië tusschenbeide kwam en vervolg de: „Het is niet noodig te wijzen op de be zorgdheid, welke uit dit optreden voort vloeide. De inlijving bij Duitschland van bijna acht millloen Tsjechen was duidelijk een afwijking van de beginselen, die Hitier tot dusver verkondigd had. Het was der halve ook niet onnatuurlijk, dat als gevolg hiervan andere aan Duitschland grenzende landen het gevoel kregen, dat hun onaf hankelijkheid eveneens gevaar zou kunnen loopen. Daarom scheen het de regeering belang rijk toe, stappen te ondernemen om in ze kere mate het vertrouwen in Europa te herstellen en de Britsche regeering heeft zich in verband hiermede met bepaalde andere regeeringen in vérbinding gesteld. Dit overleg duurt, nog steeds voort. Op het oogenblik ben ik niet in de gelegenheid, hierover eenige definitieve verklaring af te leggen. „De regeering is zich ten volle bewust van het belang van de houding der sovjet- regeering en hecht waarde aan goede be trekkingen met haar. Wij moeten het feit voor oogen houden, dat de betrekkingen van sommige staten met Rusland Ingewik keld zijn, doch ik kan het huls, wat de Engelsche regeering betreft, de verzekering geven, dat deze moeilijkheden niet bestaan Toen de Britsche regeering den toestand bestudeerde en naging, hoe zij het best een rol zou kunnen spelen bij de bevordering van een vreedzame en ordelijke regeling van de internationale kwestiese, deden be paalde omstandigheden de mogelijkheid veronderstellen van gevaarlijke ontwikke lingen ln de betrekkingen tusschen Dultsch land en Polen." Halifax herinnerde eraan, dat dit niet moest worden opgevat als een aanvaarding van de geruchten, die de ronde hebben gedaan, omdat officieele bevestiging is uitgebleven „De regeering besloot geen tijd te verliezen bij het nemen van maat regelen om den toestand te stabiliseeren. Zij achtte het gewenscht, in den tusschen- tljd duidelijk te maken, wat haar positie zou zijn, ingeval Polen zich gesteld zou zien voor een gevaar, dat het met eenige reden zou moeten vreezen." Het optreden van de Britsche regeering is in sommige kringen voorgesteld als de wensch Duitschland te omsingelen. Niets kan verder van de waarheid af zijn. De kwestie is. dat midden in Europa een sterk Duitschland ligt en dat zijn buren bezorgdheid koesteren ten aanzien van zijn bedoelingen e' van plan zijn, uit zelfverdediging ge meenschappelijke maatregelen te ne- Dit resultaat is het gevolg van een in stinctieve reactie en is zeker niet in het leven geroepen door eenig voorstel van buiten-af. Als in Duitschland beweerd wordt, dat deze vrees slechts voortkomt uit een ver keerd begrip van de bedoelingen der Duit sche regeering. uit een te groote bereid heid ln welke kringen ook. van de Duitsche politiek het slechtste te denken, dan moet Ik opmerken, dat, terwijl in alle kringen onmiddellijk opluchting zou worden ge bracht door de overtuiging, dat dit inder daad zoo is, van de buurstaten op het oogenblik nauwelijks verwacht kan wor den, dat zij in het geheel geen rekening houden met het onderwerp van de lessen van het verleden. Onze toezegging aan Polen beteekent een nieuwe belangrijke koerswijziging in de Britsche politiek. Wij hebben deze ver plichting niet in eenigerlel geest van vij andigheid jegens eenig land op ons geno men, doch in de hoop en in het vertrouwen dat wij door aldus te handelen, de zaak van de Europeesche stabiliteit en vrede kunnen versterken. Nadat de oppositie de verklaring had goedgekeurd, is de zitting verdaagd. Laat de brochure No. 10'U uitvoe rig voorlichten omtrent dit meeit economische aller motorrijwielen. Ziet de afbeeldingen, leest hoe extra-laag het verbruik is. consta teert dat 'n DKW van belastingvrij gewicht is/laat de technische ge gevens U overtuigen van DKW's spreekwoordelijke» betrouwbaar heid. Brochure No. 10 voor eiken be- langstellende'gralis'op aanvraag. STANDAARD MODIL t »J.- LUXI MODIL t 140.. Imp: HART NIRBRIC EN CRIEVE N. V. Park>tr.'9la -T#l. 11607a D#n Haagfi OVERA WAGENTEN. 2308 (Inges. Med.) ANDERE MODELLEN VF C Cv VANAF 1.150 2291 AQUARIUM- EN TERRARIUMHOUDERS- VEREENIGING „NATUURGENOT". Een niet onbevredigend aantal aquarium houders. leden van de vereeniging „Na tuurgenot" afd. Leiden van den Ned. Bond van Aquarlumvereenigingen gaf gisteren gehoor aan de uitnoodiging van de Haag- sche aquarium-vereeniging „Scalare" en vergaderde in de groote zaal van café-res taurant „den Hout" in Den Haag. waar de heer A F. J. Portielje, inspecteur van de levende have van Artis sprak over „Die ren zien en leeren kennen". De heer Por tielje behandelde in deze voordracht voor al de visschen en andere waterdieren en wees er op in hoeverre hun doen en laten te vergelijken is met het doen en laten der menschen. Een dergelijke beschouwing brengt aquarium- en terrariumhouders dichter bij hun pleegdleren en verhoogt het genoegen ln deze liefhebberij. De vergadering werd gepresideerd door den heer J. M. Lodewijks, biologisch docto randus en eere-lid van de Leidsche ver eeniging „Natuurgenot". Het jaarverslag der 3 October-Veree- niging over het jaar 1938 is in druk ver schenen. Onze stadgenoot, de heer K. L. Hage- mans is te Delft geslaagd voor het examen werktuigkundig ingenieur. Onze stadgenoote mej. M. Comelisse, behaalde aan De Nationale Academie der Haarkappers van België .Institut Sarah Bernhardt" haar diploma voor dameskap ster met het certificaat „groote onderschei ding". Tevens behaalde zij het diploma voor manicure. DENEMARKEN. De uitslag van de verkiezingen voor de tweede kamer van Denemarken luidt als volgt: Boerenpartij 4 zetels, verlies 1 zetel. Communisten 3 zetels, winst 1 zetel Rechten van den mensch 3 zetels, verlies 1 zetel. Conservatieven 26 zetels, onveranderd. Nat. soc. 3 zetels, winst 3 zetels. Radicalen 14 zetels, onveranderd. Socialisten 64 zetels, verlies 4 zetels. Liberalen 30 zetels, winst 2 zetels. Duitsche minderheid Sleeswijk 1 zetel, onveranderd. BELGIË. De houding der socialisten. Het bestuur der Werkliedenpartij ls bij eengekomen ter bestudeering van den poli- tieken toestand na de verkiezingen. Een vooraanstaand lid der partij deelde mede: „Wij zijn sportief en erkennen verslagen te zijn. De Roomsch-Katholieke en liberale partijen beschikken over de meerderheid en kunnen dus zonder ons regeeren. Wij hou den vast aan het standpunt, dat de natio nale eenheid om verschillende redenen wenschelijk zou zijn, maar de socialistische partij kan in elk geval niet medewerken aan een regeering, die een deflatle-politlek voert. De andere partijen hebben dit punt op haar programma". (Ingee. Med.) FRANKRIJK. In een schrijven aan Jeanneney, den voorzitter van den Senaat, heeft president Lebrun medegedeeld, dat hij beslaten heeft zich weer candidaat te stellen voor het presidentschap der republiek. Men ver wacht thans, dat de meeste andere candi- daten zich zullen terugtrekken. VEREENIGDE STATEN. Driehonderdduizend mijnwerkers in staking. In verband met moeilijkheden bij de on derhandelingen over een nieuw arbeidscon tract hebben meer dan 300.000 mijnwer kers het werk neergelegd. Het bedrijf in de Amerlkaansche steenkoolmijnen ligt daar door voor driekwart stil. MIDDEN-EUROPA. De installatie van von Neurath. Morgen zal de rijksprotector voor Bohe men en Moravië, rijksminister von Neurath, zijn ambt te Praag aanvaarden. De instal latie zal in het openbaar en op plechtige wijze geschieden. De rijksprotector komt te tien uur met een specialen trein te Praag aan, terwijl de opperbevelhebber van het leger, von Brauchitsch, reeds een uur eer der per vliegtuig arriveert. Er zal een parade worden gehouden, waarvoor president Hacha, de eerste burge meester van Praag en de chef der Tsjechi sche politie uitgenoodigd zijn. De dag zal met een taptoe besloten worden. IRAK. Koning Ghazl I is omstreeks midder nacht ten gevolge van een auto-onge val om het leven gekomen. Het ongeval had als volgt plaats: De ko ning reed zelf en keeTde naar zijn paleis terug, toen hij te half twaalf in den avond in volle vaart tegen een paal van het elec- trische net op reed. De koning verloor on middellijk het bewustzijn en overleed veer tig minuten na middernacht tengevolge van een schedelfractuur en een hersenschud ding. De acte van overlijden is geteekend door vijf geneesheeren. De kroonprins, emir Faycal, is eerst vier jaar oud. lijk met zijn nicht emire Alia. Uit dit hu welijk werd in 1935 kroonprins Faical ge boren. Het koninkrijk Irak werd na den oorlog gevormd uit de vroeger Turgsche districten Mosoel, Bagdad en Basra. Op 7 Nov. 1918, tien dagen na den wapenstilstand met Tuf- kije, gaven de Fransche en Britsche regee ring een gemeenschappelijke verklaring, waarin werd gezegd, dat de volken, welke zoo lang onder het Turksche juk hadden gezucht, vrij waren zelf over hun lot te be schikken. Het was niet gemakkelijk tot een overeenstemming te komen. De fel natio nalistische leiders en de meer gematigde elementen kwamen in botsing en in Juni 1920 kwamen de Shia-stammen, onder aan voering van hun godsdienstige leiders, in opstand. Deze opstand werd door de Brit sche troepen onderdrukt. Doch eerst ln Juli 1921 kon worden over gegaan tot het kiezen van een koning. Met 96 procent van het aantal uitgebrachte stemmen werd emir Faical, de derde zoon van Houssein Ibn Ali, den vroegeren ko ning van Hedjaz, gekozen. Op 23 Augustus 1921 werd hij te Bagdad gekroond. Het vorstenhuis van Irak is het huis Hachim, dat den Suhnietisch-Mohammedaanschen godsdienst belijdt. Het parlement van Irak bestaat uit twee hulzen, een Senaat van 20 benoemde leden en een Kamer van 88 door het volk gekozen afgevaardigden. De kroonprins is tot koning uitgeroepen. Aangezien de kroonprins eerst vier jaren oud is, is het regentschap toevertrouwd aan emir Abdul II Ah, een neef en zwager van Ghazi I. Deze Is ln Irak zeer populair. Hij is een zoon van den vroegeren koning Ali van Hedjaz, een broer van koning Fai cal. Overeenkomstig de grondwet is het regentschap geproclameerd door de leden van de Kamer, welke evenwel ontbonden ls en welke alleen tot dit doel bijeen ls gekomen Het regentschap zal door de vol gende Kamer bevestigd worden. een heerlijk PARFUM van Caron, Worth, Lanvin, Jean Patou, Molyneux, Chanel, Houbigant, Ooty. J. P. V. d. BLOM Rijnsb.singel 2, b.d. Stationsweg, Tel. 1721 9610a (Ingez. Med.) DUITSCHLAND. Van de Duitsche nationaliteit verrallen verklaard. Het „Reichsgesetzblatt" publiceert een Hjst met namen van 361 personen, voor het meerendeel Joden, die van de Duitsche nati onaliteit vervallen zijn verklaard. Het ls de langste lijst, tot dusverre gepubliceerd. Wijlen koning Gbazi I. Koning Ghazi I is geboren ln Mekka op 12 Maart 1912. Hij stud°erde op de Enejl- sche kostschool Harrow en aan het Ko ninklijk Iraksch militair college. In 1933 volgde hij zijn vader koning Faical Ibn Hussein, den eersten koning van Irak, op. Op 25 Janari 1934 trad hij in het huwe- MEXICO. Tegen de Spaansche phalanx. De Mexicaansche afdeeling van de Spaan sche phalanx heeft een banket georgani seerd om de overwinning van Franco te vie ren. Hieraan waren ook de gezanten van Italië en Duitschland uitgenoodigd. In verband hiermede heeft de regeering een communiqué gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat leden van de phalanx ln Mexico ageeren in samenwerking met ele menten, welke zich verzetten tegen de soci ale hervormingen der regeering. ZIJ vestigt de aandacht er op. dat de gastvrijheid, welke wordt verleend, ondergeschikt is aan het eerbiedigen van de republikelnsche Instel lingen en dat buitenlanders zich hebben te onthouden van iedere actie, welke de regee ring kan hinderen. Naar verluidt ls dit com muniqué bedoeld om een einde te maken aan de Duitsche pogingen door middel van de phalanx invloed uit te oefenen ln Mexico. POLEN. Witos meldt zich aan. De x-premler Witos, die eenige drgm geleden In Polen ls teruggekeerd, is thans te Krakau gearresteerd. Men verwacht, dat hij ln den loop der volgende week in voorloopige vrijheid zal gesteld worden. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2