LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Dinsdag 4 April 1939 België na den verkiezingsstrijd Uit de Omstreken Welke regeering zal gevormd worden? AALSMEER. Groslijst der S. D. A. P. De groslijst van candidaten. in verband met de verkiezing voor leden van den ge meenteraad, is door het bestuur als volgt opgemaakt 1. Jac Alderden Dz. laftr.ï; 2. W. Harting (aftr.t; 3. Mevr. J. Buis Groeneveld; 4. T. v. Zanten; 5. H. Wesseis; 6. Jac. v. Leeuwen Cz.; 7 G. Knol; 8 G Kooij: 9. D. D Eveleens Wz en 10. A. v Leeuwen. De stemming en definitieve be paling van de volgorde der op de groslijst voorkomende namen zal deze week door de leden geschieden. De heer C. Spaargaren Dz. komt niet meer voor op de groslijst, In verband met diens a.s. 65-jarigen leeftijd Hij heeft ongeveer 30 jaar in den raad zitting gehad. Aan het postkantoor alhier en het hieronder ressorteerende hulpkantoor te Aalsmeer-Oost werd gedurende Maart 1939 ingelegd f. 13126.42 en terugbetaald f. 8445.49. HILLEGOM. Versiering van het Station. Hier heeft zich een commissie gevormd uit het spoorwegpersoneel van het station Hillegom en omgeving, met het doel uit eigen middelen de noodige gelden bijeen te krijgen om ter gelegenheid van 't 100-jarig •bestaan van de Spoorwegen In September a.s. het station op een passende wijze te versieren. Uitvoering van T. O. V. De tooneelclub T.O.V. heeft voor haar leden, personeel van de zandsteenfabriek dat wel eens in deze moeilijke dagen een verzetje mag hebben een uitvoering gegeven. Zaterdagavond was de zaal van Sistermans geheel bezet. Opgevoerd werd ,.De Distel" of de geschiedenis van Pietje de Landlooper in de vertaling van Jan Fa- bricius. Dit blijspel is uitstekend vertolkt door amateurs met routine. De aanwezigen hebben van begin tot einde genoten. De heer A. Brussee, die de regie in handen had, mag met zijn club voldaan op de uit voering terug zien! 40-jarig jubileum der Boazschool. De met bloemen versierde zaal van „Flora" was geheel bezet ter gelegen heid der herdenking van het veertig jarig bestaan der Chr. Schoolvereeniging Boaz. De heer heer J. Veldhuyzen van Zan ten Gzn„ voorzitter der schoolvereeniging sprak een openingsrede en herinnerde in het kort aan de stichting der school in 1899. De Chr. Zangvereeniging zong liederen, aigewisseld door gemeenschappelijken zang en toespraken. De secretaris de heer Buur man gaf een overzicht van de 40 jaren, de leerlingen boden het bestuur een geschenk aan. Voorts is er gesproken door den heer Troost, hoofd der school. Wethouder Ver meer, het oud-schoolhoofd de heer J. C. de Koning, de heer I. C. Baas, voorzitter der Julianaschool, de heer J. Hylkema namens de Chr. Burger School, wier hoofd de Vries zich aansloot bij den voorgaanden spreker. Daarna volgden felicitaties van de oud-leerlingen T. Kool, Lagendijk, een leerlinge, mevr. Schilpzand, de heer Ver- steegt, en de Ver. Asaf. De voorzitter bedankte allen voor aller medeleven, waarna ds. Krabbe het slotwoord en het dankgebed uitsprak. Gevonden. Te bevragen en aanwezig od het politiebureau van 78 uur: heeren handschoen. crucifix. R.K. kerkboekje, portemonnale met inhoud. Morgen om 2.30 uur is in de openbare school aan de Van den Endelaan gelegenheid tot inenting tegen diphterie voor kinderen, die op school niet zijn in geënt en voor hen, die op IS Maart in die school voor het eerst zijn ingeënt. KATWIJK. Aanrijding, Het 5-j. zoontje van L, L. geraakte tij dens het plotseling oversteken van den •weg onder het rijwiel van den bakkers- leerling St. W. Een medisch onderzoek wees uit dat de kleine W. L. een been gebroken had, zoodat overbrenging naar een zieken huis te Leiden noodzakelijk bleek. De Gemeentesecretaris hersteld. De secretaris dezer gemeente de heer Boekhoven ls na een langdurige ongesteld heid weer zoodanig hersteld, dat hij voor- loopig voor halve dagen, zijn arbeid zal hervatten. De tweede stemming voor de rang orde op de definitieve lijst der R.-K. Staatspartij voor de gemeenteraadsverkie zing heeft uitgemaakt dat als no. 2 op de candidatenlijst zal komen staan de heer G. A. Ouwerling. No. 3 is de heer C. E, v. d. Berg. De gewone maandelijksche collecte voor de restauratie der Ned. Herv. Kerk alhier heeft f 38 83 opgebracht Door den burgemeester zijn tot com mandant en ondercommandant van de Katwijksche Burgerwacht resp. benoemd de heeren ir. C. A. Doets en H. Hageman. KATWIJK AAN ZEE. Onze plaatsgenoot de heer J. V. M. van Koot. directeur van het P.T.T.-kan- toor alhier, is door den minister van Bin- nenlandsche Zaken voor de zittingsperiode 1 April 1939—31 Maart 1944 benoemd tot plaatsvervangend lid in de commissie voor de P.T.T. LEIDSCHENDAM. Gevonden: eenige ledige meelza.-izen. een paar handschoenen, een oortemonr.aie met sleutel een jongenemuts, een porte feuille met Inhoud een autoband een hengselmand. Adres bureau van polite. Gedurer.de Maart is ten irikan'ore a'hier en het bijkantoor 'n de huurte-har c? de Rüksposts>-anrban-r ingelegd f. 13.379.50 (v m. f16.24294en terugbe taald f 8354.17 (v. m. f.14 210 32). Onze Brusselsche correspondent schrijft Een kalme verkiezingsdag ligt achter ons, zoo kalm als de Belgen er in jaren niet heb ben meegemaakt. Men voelt dat het er niet alleen om gaat een politieken tegenstander te „vellen", maar om de nationale zaak, de internationale positie van het land. Brussel had dan ook het aspect van alle Zondagen, al waren er natuurlijk wat meer menschen op de been. Vooral tegen den avond werd het druk toen de eerste uitslagen bekend werden. Tot na tienen bleef het droog en kon zelfs de goede huisvader, op het pas herdoopte Emile Vandervelde-plein, achter den kinderwagen politiseeren met makkers en familieleden en de uitslagen commen- teeren die op het witte doek, aan den gevel van het „Maison du Peuple" werden bekend gemaakt. Natuurlijk was er ook extra druk te in de café's. want Brussel zou Brussel niet zijn als men niet een rondje gaf om de „overwinning" te vieren of den troost prijs te betalen In het lokaal van Rex aan de Karthuizer- straat heerschte groote verslagenheid. Geen wonder' Het Belgische volk heeft op over duidelijke wijze laten blijken dat het van de zijde van den heer Degrelie niet de red ding van het land verwacht. Men heeft hem dat met een verlies van 17 op de 21 zetels aan het verstand gebracht, ln Vlaanderen zijn de Rexisten geheel weggevaagd na de fransklljonsche „volte-face" van den heer Degrelie in de laatste weken. Deze kondigt vanmorgen in „Le Pays Réel" aan dat hij aan het hoofd van zijn nu zoo beperkt aan tal getrouwen zijn intocht in het Parlement zal doen, „dat Parlement dat overigens toch niets waard is, zoodat het er niet op aan komt of men er 4 of 21 zetels heeft"! De heer Degrelie beklaagt zich bitter over het gebrek aan intelligentie der kiezers die niet door hem gered willen worden. Maar de Belg blijft trouw aan het devies van den Brabantschen dichter uit de XVIde eeuw. Jan Houwaert: Houdt middelmaete. Misschien een veilige leus voor een klein en steeds bedreigd volk! Het zijn de Katho lieken en liberalen die van het rexistisch echec profiteeren en beide partijen gaan met 10 zetels meer naar de Kamer. De in 1936 afgedwaalde kinderen zijn weer naar het vaderlijk huis teruggekeerd. Het is merkwaardig dat bij deze verkiezingen niet zooals vroeger motieven van socialen of economischen aard den doorslag gaven, maar het staatsbeleid, zoowel naar buiten toe als ten opzichte van de twee volksgroe pen, Vlamingen en Walen. Het beste bewijs is wel het verlies dat de socialistische Partij heeft geleden. Deze had haar kiespropagan- da vooral ingezet in het teeken van den strijd tegen de deflatie, tegen de vermin dering van loonen, salarissen en sociale uitkeeringen. En hoewel dit gevaar zeker niet denkbeeldig is, heeft toch een groot aantal kiezers zich van hen afgewend, zoo dat er van de 70 zetels zes verloren zijn gegaan. En tegen de verwachting ln, ook van de partijleiding, die haar verkiezings propaganda vooral tegen de communisten heeft gericht (een tactische fout dus), zijn de verloren stemmen niet den linkschen ex tremisten ten goede gekomen, maar den libe ralen. De communisten kunnen hun 9 zetels in de Kamer juist handhaven. Het gekra keel rondom de Burgos-kwestie, de verdeeld held van de laatste socialistische congres sen, de „vergissing" van den heer Spaak ln de Martens-kwestie, de Imlanitoff-affalre, de geweldige propaganda van Katholieken en liberalen tegen de socialistische verspil ling een soms niet onverdiend verwijt dat alles maakt dezen teruggang verklaar baar. Merkwaardigerwijze heeft de door den heer Spaak gevoerde pro-Vlaamsche politiek, zijn krachtige verdediging van de Belgische zelfstandigheids-gedachte tijdens de spannende intern. September-crisis hem ook in het Vlaamsche land geen winst kunnen bezorgen Alleen in Gent zien we een lichten sociallstischen vooruitgang. Ook in het Vlaamsche land is het vertrouwen wat getaand in de discipline van de partij. Te vaak heeft de leiding den laatsten tijd besluiten genomen ln strijd met die van de congressen Anderzijds moet men hier recht vaardigheidshalve aan toevoegen dat de congressen zich te vaak een oordeel wilden aanmatigen over zaken van buitenlandsche politiek, b.v. die hun competentie te boven gaan. De heer Spaak is zeker een man van formaat, ook al oordeelt men hier „qu'il a trop souvent touraé sa veste" dat hij te vaak van meening is veranderd. Bovendien staan achter de socialistisch ministers nog te veel ongeschoolde, politiek ongeschoolde, krach ten. Met de socialistische deelneming aan de regeering gedurende de laatste Jaren is men een kostbare ervaring rijker geworden, maar men heeft haar bij deze verkiezingen duur moeten betalen. Vanuit Vlaamsch oogpunt bezien, kan men met het resultaat dezer verkiezingen niet ontevreden zijn. De Katholieke Vlaam sche Volks-Partij heeft een flinke winst be haald. vooral te Brussel, waar zij ditmaal met een eigen lijst uitkwam en drie zetels veroverde, het beste resultaat daar ooit op een Vlaamsche lijst behaald. Alleen betui gen de Katholieke Vlamingen er hun spijt over dat men de Vlaamsche extremisten niet heeft kunnen verslaan en deze het aantal Kamerzetels nog met één tot 17 hebben kunnen vermeerderen, het aantal Senaats zetels met 3. Staatsminister van Cauwelaert schrijft dit toe aan de onverdraagzaamheid van Brussel! Men weet, hoe zekere franskil- jonsche liberalen op de Vlaamsche eischen reageerden. Het feit dat de liberalen uit de zaak Martens zooveel electerale winst haalden, zal die spanning niet doen ver minderen, als de Vlamingen daar straks verdere uitvoering van het Vlaamsche pro gramma eischen. Dr Martens heeft welis waar op het oogenblik dat de uitslag der verkiezingen nog niet bekend was en de partij-politiek even zweeg (Zondagmorgen! ontslag genomen als Academielid, maar men zal dit ontslag in Vlaamsche nationa listische kringen zeker als een wijken voor de liberale agitatie Interpreteeren. De winst van liberalen eenerzijds, en die van Vlaam sche nationalisten anderzijds is voor de verhouding Vlaanderen-Wallonië een scha duwzijde van deze verkiezingen. De Vlaamsche Nationalisten hebben na tuurlijk sterk geprofiteerd van het feit dat zij den heer Grammens boven op de Ant- werpsche lijst konden plaatsen. Daar stond dus de verkiezing niet in 't teeken van extre mistische agitatie maar ln dat der officieele eentaligheid en van het Vlaamsche rechts herstel. Die 21 000 stemmen hebben den Katholieken Vlamingen een zetel gekost ten gunste der Vlaamsche Nationalisten en, o ironie van het lot. zij waren het die in hun pers De Courant en de Standaard den heer Grammens tot slachtoffer van de Vlaamsche zaak hebben verheven en hem zijn groote populairiteit in Vlaanderen be zorgden We zullen nu een schilderachtig driespan in de Kamer zien verschijnen: den heer Grammens die ln het Parlement wei met andere argumenten dan met verfpot, kwast en beitel zal komen. Dan is er de heer Frenssen, de technocraat en pacifist die al colporteerende met koffie, thee en techno cratische ideeën in Antwerpen bij de ge meenteraadsverkiezingen 20.000 stemmen wist te behalen, waarvan er nu nog 10 000 over zijn (waarschijnlijk omdat het vrouwe lijk element ontbreekt dat het meest onder den Indruk van zijn theorieën was geko men). En verder de heer Degrelie die de sluizen van zijn welsprekendheid in het door hem veel gesmade Parlement wel eveneens zal openzetten. Dooreengenomen zullen de drie traditio- neele regeeringspartijen. Katholieken, soci alisten en liberalen in het nieuwe Parle ment den toon aangeven. Het had erger kunnen zijn bij een Kamerontbinding ln dezen tijd, waarin Europa het hoofd schijnt kwijtgeraakt te zijn. In België is men natuurlijk ook zeer ver heugd over het succes der pro-Belgische lijs ten in de na den oorlog verkregen kantons Eupen, Malmédy en St Vith met haar zeer groote meerderheid van Duitsch-sprekende bewoners. De pro-Belgische lijsten hebben er meer dan 55" der stemmen verkregen, ondanks de verkiezingsleuzen der natlonaal- sociallsten: „Wahlt Deutsch" en „Suivez l'exemple de l'Autriche. de Memel et des Sudètes". Hoe zal nu de toekomstige regeering er uitzien. Van de 202 zetels in de Kamer kun nen Katholieken en liberalen met hun 73 en 33 is totaal 106 zetels een meerderheid vormen. Deze meerderheid blijft echter precair. En zal de linker vleugel van het Katholieke Blok. zullen de Katholieke ar beiders er iets voor voelen alleen den strijd tegen de conservatieve liberalen en Katho lieken op te nemen? Door het ontslag van dr. Martens is de weg voor de drieledige re geering van Katholieken. liberalen en soci alisten geëffend, terwijl Katholieken en li beralen zich niet meer onder de vaan van een socialistisch premier behoeven te scha ren. Vandaag reeds wordt de eerste verga dering van het Partijbestuur gehouden. Maar het is de vraag of de socialisten er iets voor voelen als docile „dritte im Bunde" op te treden en niet liever in de oppositie gaan. Voorloopig schijnen de meeningen hierover in socialistische kringen nog ver deeld te zijn. (Nadruk verboden). Alhier is het 4-jarig zoontje van G. wonende In de Veenestraat van de trap der ouderlijke woning gevallen, waardoor hij een gapende hoofdwonde bekwam. Na door het Roode Kruis te zijn verbonden, ls de knaap onder doktersbehandeling gesteld. Ongenoode gasten hebben zich toe gang verschaft tot de woning van Gebr. B. aan de Noorthheylaan, Vermist wordt een bedrag van f. 60 NOORDWIJK. Gevonden: Een boodschappentasch, nummerbord H-62070, vulpotlood. R.-K. kerkboek, zilveren rozenkrans, waterpas, kruiwagen. Inlichtingen over bovenstaande voorwerpen worden uitsluitend verstrekt des Woensdags en des Zaterdags van 6 tot 7 uur nm. ten politiebureele te Noord- wijk-Binnen. De jaarlijksohe verkoop der kerkscha- pen heeft met inbegrip van eenige giften, f. 512.75 opgebracht voor den aankoop van de lammeren werd het vorig jaar f. 286.60 besteed. De collecten in de Ned. Herv. Kerk alhier hebben gedurende Maart opgebracht Diaconie f. 111.20, Kerk f. 165.40, Bouwfonds f. 68.25 en Bewaarschool f. 12.45. De vereeniging van onderwijzers en artsen werkzaam bij het buitengewoon on derwijs komt dit Jaar in algemeene verga dering bijeen op Zaterdag a.s. in de mr. dr. Willem van den Berghstichting alhier, NOORDWIJKERHOUT. Op initiatief van kapelaan Schretlen werd alhier een palm-paasch-optocht ge houden. In „De Voorzienigheid" hielden de zusters een tentoonstelling van werkstukken die, gedurende een geheel jaar vervaardigd zijn door leerlingen van bewaarschool, leerschool en naaischool. Vele ouders kwa men een bezoek brengen. Op de laatste bijeenkomst in dit sei zoen van de K.JM.V. werden drie bestuurs leden gekozen, n.l. de heeren J. Oostdam. G. Hogervorst en J. v. d. Klugt. RIJNSBURG. IVoningbouwvereeniging „Spinoza". De woningbouwver. „Spinoza" kwam in ledenvergadering bijeen. De voorzitter, dr. G. J. Rijkmans, releveerde eenige be langrijke gebeurtenissen uit het afgeloopen vereenigingsjaar. Voorts had op 20 Decem ber J.l. de ind ening plaats van het 3e bouwplan, dat 42 woningen omvat. Voor 23 woningen hiervan is aan den raad een bij drage in de huur gevraagd, om deze wo ningen in het bereik te mengen van de minst draagkrachtlgen. Volgens een circu laire van den m nister kan voor dit doel een bijdrage worden verleend tot ten hoog ste f. 50 per woning per jaar waarvan de helft voor rekening van de gemeente komt. 1 Mocht dit voor onze gemeente een bezwaar rijn dan U nor moze'ijk, van het rijk de eheele bijdrage te verkrijgen. Door dezen maatregel !s het mogelijk dat I bewoners van afgekeurde woningen, een goede woning voor weinig geld kunnen huren Hiervan is in andere gemeenten reeds veel gebruik gemaakt. Wanneer de gemeente hiertoe geen medewerking ver leent, kunnen deze woningen toch ge ëxploiteerd worden, zonder kosten voor de gemeente. De voorzitter hoopte dat er een gunstig praeadvies van B. en W. zal afkomen, met het oog op de vele gegadigden welke bij de vereeniging zün ingeschreven. De secretaris, de heer K. Zandbergen, bracht een uitvoerig verslag uit. HIJ gaf een overzicht van den woningbouw in ons land en haalde aan, hetgeen op heit congres .„o oen «ationaien Woningraad met be trekking tot de gevolgen van slechte wo ningen en van het samenwonen van meer dan een gezin, is gezegd, o.a. door de kamerleden. Smeen'k, Andriessen en Drees Wanneer het nieuwe bouwplan van .Spi noza" wordt goedgekeurd zal er weer een aantal slechte woningen ontruimd kunnen worden en voorts een aantal jonge men schen kunnen trouwen, die nu geen woning in overeenstemming met hun draagkracht kunnen vinden. Den heeren C. de Monije (administrateur) en L. J. Goudriaam penningmeester) werd dank gebracht voor hun werkzaamheden. De huurachterstand over alle huizen, sinds den aanvang der exploitatie bedroeg per 21 October j.l het zeer geringe bedrag van f. 10.55. waarin spr. een bewijs van goeden wil de leden en het besef van alge meene mede-verantwoordelijkheid zag. De penningmeester, de heer L. G, Gou- driaan gaf een duidelijk overzicht van het flnancieele beheer der vereeniging. De herbenoemingen gaven als resultaat, dat het bestuur ongewijzigd bleef. De heer J. van der Mey werd benoemd als commis saris. De heer A. van der Heyden. architect der vereeniging. gaf eenige toelichtingen over het 3e bouwplan en beantwoordde enkele vragen. Tenslotte werd besloten het a-s. 10-jarige bestaan der vereeniging feestelijk te vieren, waartoe een feestcommissie werd benoemd Na de rondvraag volgde sluiting. Verhoogde omzet Veiling „Flora". Aan de Veilingvereeniging „Flora" werd gedurende Maart voor ruim f. 25000 meer geveild, dan in de gelijknamige maand van het vorig Jaar. Door B en W. is toestemming ver leend tot het houden van een speldjesdag ten bate van de stichting „Het Hoogeland" op 5 April a.s. De extra collecte voor de Diaconie heeft in de Ned. Herv. Kerk f. 342.25 op gebracht. Aan het Postkantoor alhier hadden voor de Rijkspostspaarbank In Maart 98 inlagen plaats tot f 2561.46 en 35 terug betalingen tot f. 3648.21. Tentoonstelling leerlingen St. Annagesticht In de school van het St. Aannagesticht had een expositie plaats van het werk der leerlingen van de Fröbelschool, de leerr school en de vakschool. Aardige werkstukken van de kleuters, handwerken van de leerlingen der school en verschillende fraai afgewerkte japon nen. mantels enz. van de vakschool waren tentoongesteld en werden vooral door de dames met aandacht bezichtigd Er was veel bezoek. Aan het postkantoor alhier werd ge durende-de maand Maart ingelegd f 9653.74 en terugbetaald f. 5980.79. VALKENBURG. Burgerlijke Stand. Overleden: Walter Busschenberg, m. 31 J. SASSENHEIM. Bij de stemming voor de plaatsen 4, 5 en 6 van de candidatenlijst der R.-K. Staatspartij werden deze toegewezen aan de heeren A. J. Verkley, Jac. L. van Reisen en A. Thijssen. VOORSCHOTEN. Oefening van den Luchtbeschermingsdienst Alhier hebben enkele onderdeelen van den luchtbeschermingsdienst een oefening gehouden op een terrein in de omgeving van de Krimkade. De leiding ging van de veronderstelling uit. dat een luchtaanval had plaats gevonden waarbij brandbommen, br.santgranaten en gas bommen waren neergekomen. Er was een brand ontstaan en een groot gedeelte van het terrein was besmet en als zoodanig aangegeven. Vele gewonden lagen verspreid Hierdoor kwamen de brandweer alsmede de technische-, de ontsmettings- en de eer ste hulpdienst In actie. Wij kunnen echter niet zeggen dat de geheele oefening best verliep. Naar wij ver namen, lag de grootste fout bij de genees kundige afdeeling en den meldingsdienst. Van de eerste hulpdienst werden personen opgeroepen zonder vermelding waar zij zich moesten vervoegen. Eenmaal op het terrein van de z.g. ramp waren brancards, gas maskers en verbandmiddelen niet te krijgen. De z.g. patiënten moesten daardoor lan ger blijven liggen dan goed was. De ge wonden werden tenslotte per schuit ver voerd naar Allemansgeest. WASSENAAR. Ned. Bijbelgenootschap afd. Wassenaar. In de leerkamer van de Kievletskerk sprak voor de afd. Wassenaar van het Ned. Bijbelgenootschap dr. W. G. Harrenstein, Geref. Predikant te Santpoort over zijn reis naar Ned. Indië en naar de Wereldzen- dingsconferentie van Tambaran in dienst van het Bijbelgenootschap Ingeleid door dr. ten Kate. Na de spreekbeurt van dr. Harrenstein werd een ledenvergadering gehouden. Uit het Jaarverslag van den Secretaris bleek, dat het ledental en het aantal begunstigers voortultgegaan is Het verslag van den penningmeester gaf een batig saldo aan van ruim f.400 De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredenden, de heeren ds. Feringa en Klarenberg werden herkozen Kon. Ned. Stoomb. My. AJAX. naar A'dam pass. 2 April n.m. 9 uur Brunsbuttel ARIADNE, naar Mlddl. Zee, pass. 2 April Gibraltar BENNFKOM, 2 April nam. 6 uur van A'dam te Hamburg BERENICE. 2 April van Spviila naar Malaga COST A uitr. pass. 2 April Ouessant EUTERPE. 1 April van Danzig naai A'clam FAUNA 1 April van Cavall? naai Yerakini HEBE. 2 April nam. 10 uur van A dam te Hamburg IRIS, 1 April van La Pallice naar A'dam MARS, 1 April van Tripoli te Mersina ODYSSEUS, naar Kopenhagen, pass. 2 April Holtenau ORESTES, naar Antwerpen, pass. 3 April v.m. 9 uur Lydd PERSEUS, naar Kopenhagen, pass. 3 April Holtenau PLUTO, naar A dam, pass. 2 April Brunsbut tel PYGMALION. 2 April van Panderma te Izmir SATURNUS, 1 April van Candia naar Calamata SIMON BOLIVAR. 2 April nam. 4 uur van A'dam te Hamburg THE SEUS. 2 April van A'dam te Stettin TITUS 1 April van Fiume te Dubrovnlk ULYSSES. 2 April van Constanza te Istanboul VESTA 2 April van Messina naar Venetië JUNO, naar Tanger. pass. 2 April Dungencss NEREUS, naar Passages, pass. 2 April Dun- geness RHEA, naar Lissabon, pass. 2 April Dungeness GANYMEDES. 2 April van Hamburg te A'dam HERCULES. 3 April van Hamburg te A dam ORPHEUS. 3 April van Gothenburg te A'dam PERI CLES. 30 Maart van Barbados naar Porto Limon HELDER, uitreis. 30 Maart van Callao. Holland-Amerika Lijn BREEDIJK. 2 April van Baltimore te Norfolk EDAM, uitreis, 2 April te Havana MAASDAM, thuisreis, 2 April 's nachts te Londen NIEUW AM STERDAM. thuisreis, April nam. 4 uur te Plymouth verwacht STATENDAM, toe- ristenrels, 2 April te New York ZAANDAM, uitreis. 2 April van Plymouth NOORDAM, 1 April van New York naar R'dam VEEN- DAM. uitreis. 3 April te Hallfax VOLEN- DAM. toeristenrels 1 April van New York DELFTDIJK. 31 Maart van R'dam te Van couver. Rolt. Lloyd KOTA RADJA, thuisreis. 1 April van Padang PALEMBANG, uitreis, pass. 1 April Finisterre SIANTAR thuisreis. 3 April van Port Said SITOEBONDO. uitreis 3 April te Singapore TOSARI. thuisreis, pass 2 April n.m. 7 uur Gibraltar BA- LOERAN. thuisreis, 2 April n.m. 4 uur van Sabang INDRAPOERA. thuisreis, pass. 2 April Finisterre; wordt 3 April n.m. 5 uur te Southampton en 4 April v.m. 10 uur te Rotterdam verwacht. SISBAJAK. uitreis, 3 April te Belawan KERTOSONO, uitr.. 2 April v. Suez. KOTA PINANG, 2 April v. Hamburg te Rotterdam. Holland-Britsch Indië Lün STREEFKERK, thuisr3 April te Antwerpen STREEF KERK. thuisr.. pass. 1 April Ouessant. Holland-Oost Azië Lfjn ARENDSKERK, thuisreis, 2 April v. Kobe ZUIDERKERK, 2 April v. Amsterdam te Hamburg. Holland-Australië Lijn ALMKERK. uitreis, 2 April te Genua. Halcyon HJn ROZENBURG, n. Sebenlco, pass. 1 April Gibraltar. Holland-Afrika L(Jn JAGERSFONTEIN, uit reis. pass. 2 April Ouessant BLOEMFON TEIN, thuisr., pass. 2 April n.m. 2 uur Oues sant MELISKERK. <Q April v. Mombassa n. Port Soudan SPRINGFONTEIN. 1 April n.m. 7 u. v. Marseille n. Gibraltar NIJ- KERK. ultr.. 2 April v.m. 11 u. te Antwerpen - RANDFONTEIN, uitr.. 2 April n.m. te Beira Java-New York LUn SOEKABOEMI. 3 April te Singapore TABINTA, 1 April v. Padang n. Batavia. Silver-Java-Pacific LJjn MARKEN, 31 Maart van Vancouver n. Soerabaya. Holland-West Afrika Lün AMSTELKERK, uitr.. 3 April te Bordeaux JAARSTROOM, uitreis, 1 April te Tabou MAASKERK, 1 April v. Lagos n. Accra. Mij. Nederland POELAU BRAS. 2 April v. Bremen te Amsterdam SOEMBA. thuisr., 3 April v. Beyrouth. Rolterdam-Z. Amerika Lün ALCYONE, uit reis. pass. 2 April Dungeness ALHENA, thuisreis. 1 April v. Santos. Ned. Ind. Tankstoomboot Mü- MURENA, 1 April v. Curacao te Vlaardlngen. Kon. Pakctv. Mij NIEUW HOLLAND. 1 April v. Singapore te Brisbane TEGELBERG, 1 April v. Zanzibar te Mombassa. Diverse Stoomvaartberichten BATAVIER V, 2 April v. Rotterdam te Gravesend LOP- PERSUM. 1 April v. Rosario n. B. Aires OOTMARSUM. n. Rosario. pass. 1 April Ma deira ALDER AM IN. 1 April v. Narvik n. Rotterdam ALBIREO. n. Rotterdam, pass. 2 April Udsire ALDEBARAN. n. Kirkenaes pass. 2 April Noordkaap ALCHIBA. pass. 3 Maart Udsire IJSELHAVEN, 1 April v. Galveston n. Newport News AMSTEL, pass. 1 April Ouessant n. Rotterdam WIN TERSWIJK. n. Susak, pass. 1 April Gibraltar SCHIE, n. Dakar, pass. 2 April Gibraltar. ZOETERWOUDE. Passieavond. Door de Graal, de K.G.V. en de K.J.C. werd in het Patronaat een Passieavond gegeven, welke bedoeld was als inzet van de lijdensweek. Voorgedragen werden Ly risch dramatische overwegingen „Goede Vrijdag". De proza was van Kees Mekel en de poëzie van Gabriel Smit. Het ont werp van Anton Sweers. Alles werd op uitstekende wijze gedeclameerd, terwijl de verbindende tekst werd gelezen door den heer Pieterse. Onder de aanwezigen merk- ten we op dr. en mevr. Kortmann Jr. ZEVENHOVEN. Bijeenkomst Chr. Jongel. Vereeniging „Zijt Getrouw". De Chr. Jongel. Vereeniging „Zijt Ge trouw" afd. van het Ned. Jongelingsverbond hield een laatste openbare vergadering in dit seizoen. De eere-vooizitter ds. C. A. van Harten opende met Ps. 98 1 en gebed; door L. v. d. Bijl werd de Bijbelinleiding gehouden, waarop een besprek ng volgde. J v. d Peet Pz. behandelde het onderwerp De Keuze" waarop een flinke bespreking volgde. Met het zingen van het Bondslied en dankzegging sloot L. v. d. Bijl deze aan gename samenkomst. In de vergadering van den Land- en Tu nbcuwbond word de loonrereline der aibeiders behan-^rid De toekomst werd donker ingezien Men kwam tot overeen stemming inzake handhaving der loonen en verlenging van het contract. 2—4

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 14