HOOG SPEL LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 1 April 1939 Derde Blad No. 24239 Redactie 1507 Directie en Administratie 2500 80ste Jaargang m BUITENL. WEEKOVERZICHT Naar geweldige beslissingen WIE KOMT UIT? KARSOTE LUCHTVAART Plannen van de K.L.M. Onze telefoonnummers Met razende snelheid jaagd de wereld voort. In de korte spanne tljds van één week speelt zioh tegenwoordig meer af dan vroeger in een maend of zelfs langer! En telkens en telkens weer wisselt het beeld der omstandigheden Een week geleden leek het er nog op, alsof het Engelsche plan een groote combi natie van landen tegen iedere verdere agressie van Duitsdhland te vormen, tot mislukking gedoemd was, dat Chamberlain nog steeds aarzelde de consequenties te trekken uit zijn eigen verklaring, dat Muenchen was afgestorven, nu Duitsch- land moedwillig zelf dit accoord had ver moord. Zeven heele dagen zijn we gevor derd en opnieuw dringt zich een ander beeld naar voren: het Engelsche plan schijnt plotseling gelukt! Nu dient hierbij in het oog te worden gehouden, dat Duitschland, blijkbaar vast overtuigd van de volkomen mislukking van het Engelsche voornemen, opnieuw agres sief is opgetreden en zoodoende Londen in de kaart heeft gespeeld, al zou men het anders hebben verwacht. Overmoed heeft blijkbaar Berlijn daarbij tot leidsman ge diend. Evenzeer als destijds in Tsjecho-Slowa- kije de ellende begon met een gansche reeks elkaar opvolgende berichten over het mishandelen van Duitschers, zag men opeens wederom van Duitsche zijde de berichten elkaar opvolgen over het optre den van Polen tegen Duitsche personen en Duitsche eigendommen. Men kon zeg gen: het lied begint in Polen van voren af aan! Men kent het verloop van zaken zoo langzamerhand, de Duitsche minder heden worden knap naar voren gebracht om tenslotte het Derde Rijk alle gelegen heid te bieden om in te grijpen. Die rich ting nam het gebeuren in Polen ook meer en meer aan Het is natuurlijk moeilijk te zeggen, in hoeverre waarheid en fantasie hier door een werden geweven, maar uit den aard der zaak leende de situatie zich bij uit stek voor allerlei oncontroleerbare geruch ten en berichten en steeds meer namen deze een ernstig karakter aan. En juist waar het vrijwel ondoenlijk is om de waar heid te onderscheiden van de verdichtsels, was Londen op zijn hoede. Officieel of niet, men zag pressie op den Poolschen minis ter van buitenlandsche zaken Beek om zijn reis naar Londen zooal niet af te zeg gen dan toch te neutraliseeren door voor af Berlijn met een bezoek te vereeren; men kende het onverwachte toeslaan van Hitler om zijn tegenstanders eenvoudig te stellen voor het voldongen feit! En dit alles heeft Londen er blijkbaar toe ge bracht om in dit geval een ,,te laat" te voorkomen. Wat men langen tijd voor on mogelijk heeft gehouden, het is nu in een ommezien tot stand gebracht: Engeland heeft uitgebreide verplichtingen in het Oos ten van Europa aanvaard! Aan Polen is de plechtige verzekering gegeven, dat zoo wel de Engelsche als de Fransche macht Frankrijk had trouwens immers al een de fensief verbond met Polen! in vollen omvang en zonder bedenken onmiddellijk zullen worden ingezet, zoo Polen 't slacht offer zou worden van een niet uitgelokten aanval. Men zou hierin een kleine restric tie kunnen zien, doch de wereld zal o.l. goed doen, om zich thans volledig reken schap te geven van het feit, dat het mo menteel de Westersche democratieën ernst is. Mocht het onverhoopte zich toch weer voordoen, dan zullen zij moeilijk nog terug kunnen, willen zij niet het laatste restant vertrouwen verliezen in de wereld. Londen en Parijs zijn daarvan zelf overtuigd en hun verklaringen moeten geheel in dit licht worden bezien! Polen, dat zich totdusver zelf had stil gehouden het valt niet mee met een buurman als Duitschland! en groote aarzeling had betoond, heeft zich na deze plechtige toezeggingen laten opnemen in het tegen Duitschland gerichte kamp. Het was ln de positie gedrongen, dat het eindelijk kleur moest bekennen en het heeft nu zijn keus gedaan. Na de uitdrukkelijke toezeggingen van Engeland en Frankrijk is Polen ook heen gestapt over zijn aarzeling, zijn te begrij pen aarzeling, om in nader contact te tre den met de sovjets. Want al is het nog niet zoover, dat ook de sovjets reeds direct als deelgenoot in het anti-agressie-plan rechtstreeks worden genoemd. Chamber lain's uitlating, dat nog met andere lan den wordt onderhandeld en dat het front van drie zal worden uitgebreid tot andere landen, laat geen twijfel of de sovjets zul len daarbij behooren en tevens Roemenië. Vermoedelijk zal het bestaande Poolsch- Roemeensche defensief verbond, dat tegen een aanval der sovjets is gericht, nu wor den aangevuld met een bepaling, dat ook bij een Duitsehen aanval het accoord direct ln werking zal treden Zoo vormt onder Engelsche leiding zich dan toch in Europa een bond van staten, die iedere verdere Duitsche expansie-maat regel een halt wil toeroepen. Het meedoen van Roemenië na het af sluiten van het handelsverdrag met Duitschland trekt bijzondere aandacht. Daaruit blijkt immers, dat volkomen juist is, dat Roemenië zich niet onder economi sche overheersching van Duitschland heeft gesteld, zooals de eerste uit Duitsche bron komende berichten het deden voorkomen. Daarmede in strijd is trouwens ook het sluiten van een handelsverdrag met Frankrijk, dat straks nog gevolgd zal worden door een met Engeland. De alles beheerschende factor is thans, of Duitschland de preventieve werking van zoo'n anti-agressie-bond zal verstaan en zich dan daarbij neerleggen. Onwillekeu rig gaan de gedachten direct naar Danzig en den corridor om van verder gaande voornemens nog maar te zwijgen. Zal Duitschland thans een streep willen zien gezet onder zijn expansie-voornemens? En al zou het dit werkelijk willen, zal het dan mogelijk zijn? We zouden de vraag ook zoo kunnen stellen: Beheersoht Hitier nog geheel en al de omstandigheden of be- heerschen de omstandigheden hem? Die omstandigheden zijn dan speciaal van eco- nomisch-financieele strekking. In dit op zicht staat het Derde Rijk er zeer benard voor. daaraan is twijfel niet langer mo gelijk en al verzekert zelfs minister Funk. dat Duitschland met Engeland en Frank rijk handelsaccoorden wil en moet sluiten, laat de Duitsche methode dit toe, afgezien nog van het feit, dat er voor een accoord twee moeten zijn Doch hoe het zij, dit staat vast, dat de wereld het groote moment van hoogspan ning. dat zal beslissen over de vraag: oorlog of vrede bedenkelijk dicht nadert. Beslissingen van zeer- ver gaande strek king zullen eerlang genomen moeten wor den, hoofdbeslissingen voor hét wel en wee van Europa en ver daarbuiten. Eensdeels geldt hier het bekende spreekwoord, dat een kat in nood vreemde sprongen doet, anderdeels mag men wijzen op het ge zegde: zoolang er leven ls, ls er hoop Wij kunnen slechts hopen, dat niet het genoemde spreekwoord in vervulling zal gaan! Merkwaardig te midden van al deze zoo uiterst belangrijke Momenten, waarbij in de eerste plaats het Derde Rijk het beslis sende woord zal hebben te spreken, is de Italiaansche .onthouding". Mussolini heeft Zondag zijn met zooveel spanning ver wachte rede gehouden en tot verademing der wereld deze viel gelet op de omstan- d gheden, mede. In ieder geval mocht men er van zeggen, dat de toestand er niet door verslechterd werd en dat was al veel. Na tuurlijk sprak de Duoe heft g en soms scherp agressief, doch aan den anderen kant wist hij toch zooveel maat te be trachten, dat er geen sprake was van .eischen" dit woord is zelfs niet ge noemd of van het dicht werpen van de deur voor onderhandelingen Aandacht trok zijn verklaring, dat een eeuwige vrede zelfs slecht was voor de beschaving al e'sehte zij thans een lange periode van vrede Wij zouden zoo zeggen, dat de ware be schaving nimmer oorlog als wapen van noode heeft, dat ruw geweld nooit een rechtsgrond oplevert voor welk goed doel zelfs ook. De Duce heeft echter de Ita liaansche wenschen wederom gemaskeerd: zij bestaan in de drie woorden: Tunis, Djiboeti en Suez-kanaal. jawel, dat wisten we. doch wat precies bedoeld wordt inzake beide eerstgenoemden. het is nog even duister als tevoren. Terloops zij nog even er op gewezen, dat Corsica en Nice althans niet meer werden genoemd. De Fransche premier, Daladier, heeft niet lang op het antwoord laten wachten. Per radio heeft hij, waardig en fier, zonder de uitvallen der dictatoren, doch niette min in aan duidelijkheid niets te wen schen overlatende termen, het standpunt der Fransche regeering, sprekende namens het gansche volk, dat nimmer grooter een heid vormde dan thans, uiteengezet. Frank rijk is nog altijd bereid zich te houden aan het door Italië afgewezen verdrag van 1935 en wil gaarne met Italië praten, wanneer dit land meent, dat er iets te bepraten valt, doch geen duimbreed grond zal wor den afgestaan, geen enkel recht zal worden prijs gegeven. Met beslistheid werd afge wezen de stelregel, dat veranderde omstan digheden veranderde eischen rechtvaardi gen, want dan zou iedere concessie als van zelf verdere concessies in zich sluiten. Het is te vanzelfsprekend om er dieper op in te gaan. Ook Frankrijk heeft dus de deur niet in het slot geworpen, heeft deze opengelaten maar het zal Italië moeten zijn dat aanklopt Frankrijk, dat niets te vragen heeft behoeft niet aan de poort van Rome te kloppen! Zal Italië echter willen luisteren? En is de as BerlijnRome in wezen wel zoo hecht als beide lidmaten het officieel nog altijd voorstellen? Er zijn bepaalde symp tomen dat die hechtheid, ook al neemt men niet aan dat er voorloopig aan een breuk behoeft te wolden gedacht toch niet meer zoo volledig is. De pert'nente verklaring van den Duce, dat de Adriatische Zee een zuiver Ital'aansche levensruimte is al wordt Zuid-Slavië aandeel gegund, was zeer Voorkom verkoudheid Doe onmiddellijk enkele druppels Karsote op Uw zakdoek, adem de damp ln: de bacteriën worden dan direct gedood. F0.70 en F1per flac. AANKOOP VAN VIER DC 5 VLIEGTUIGEN. Overeenkomstig de traditie heeft in een gis teren op Schiphol gehouden persconferentie de directeur der K.L.M.. de heer A. Plesman. een toelichting gegeven op den zomerdienst dezer maatschappij, die op 16 April a.s. aanvangt. Het Europa-net wordt uitgebreid met drie nieuwe lijnen en wel een nieuwe lijn naar Oslo. met doorverbindingen op het Noorsche luchtnet naar Bergen en Stavanger, een nieuwe verbinding via Kopenhagen en Stockholm naar Helsinki, welke lijn vooral ln 1940 tijdens de Olympische Spelen van groote beteekenis kan warden en een nieuwe rechtstreeksche lijn naar Zwitserland, naar Bazel en Zürich. Gezien het succes van de ..Reigervlucht" naar Afrika overweegt de K.L.M. om in het komende najaar, maar dan iets eerder, zoodat men in begin December reeds weer terug is. een tweede commercieele extra-vlucht naar Zuid- Afrika te maken, in de hoop dat een aantal vertegenwoordigers van den Nederlandschen handel hieraan deel zal willen nemen. De heer Plesman deelde mede. dat de K.LM. heeft besloten over te gaan tot den aankoop van vier vliegtuigen van het type DC 5. het nieuwste product van de Douglas-fabriek en. De vliegtuigen kunnen in het najaar in Nederland aankomen en zullen in den aanvang van 1940 ter beschik king zijn voor het net in het binnenland en in Era-opa. De DC 5 i6 een hoogdekker, ingericht voor het vervoer van 22 passagiers en voorzien van een inklapbaar landingsgestel met neus wiel. Het wordt als zeer economisch beschouwd, terwijl het door de neuswielconstructie een groote veiligheid en by de landing een korten uitloop heeft. Het vliegtuig heeft in technisch opzicht en wat het comfort der passagiers betreft de goede eigenschappen van de oudere Douglas- typen en daarnaast nog tal van verbeteringen. Bij gebruik van Cyclone F 62 motoren bedraagt de kruissnelheid 294 K.M. per uur. pc. icJle. zóó sprv«fct de Noorsche win- keiier, wonneer hij zip* bewon dering uit osrer Linobèl, de ideoie vloerbedekking. 410 (liigez. Med.) 2125 (Ingez. Med.) direct teqen elk Duitsch streven om zich in die richting te bewegen gericht. En het Ital aansche volk geeft mee. en n. c. kennen dat het de Duitsche expansie naar Middën-Euroca en den Balkan vreest, ook al komt dit in de van hoogerhand be stuurde pers nog niet tot uiting! De Westersche democratieën schijnen haar kracht te hebben herkregen en zich niet meer alles te willen laten welgevallen. Het evenwicht in Europa herstelt zich, doch kunnen dictatoren halt houden, om maar niet te spieken van een terug? Te midden van deze belangrijke materie schenkt de wereld feitelijk we nig aan dacht aan de e nd-overwinning van Franco die zich thans meester van geheel Spanje kan noemen Een ingezet offensief deed de laatste weerstandsvermogens der republi keinen ineenstorten als een kaartenhuis, Madrid en de andere plaatsen vielen als riipe vruchten Franco in den schoot Nu nadert daar het oogenbl k dat beslist zal worden over het terugnemen van alle Italiaansche en Duitsche ..vrijwilligers" en het moment dat Franco op zijn beurt kleur zal moeten bekennen in internationaal opzicht. En nog minder aandacht is er voor de verkiez ngen, die morgen in België zu"en plaats vinden, om niet te spreken van den oorlog Japan—China, die geheel in het vergeetboek is opgeborgen. De wereld veelt terecht dat het hoogste goed nu de inzet is geworden van d?n grooten pohtieken strijd, dat het gaat om niets meer of minder dan het behoud van den vrede Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Frankrijk vraagt betere kwaliteit schapenvleesch WIJ haden gisteren op de veemarkt te Lel den een onderhoud met een der grootste ex porteurs van schapenvleesch hier te lande, die vooral van het Fransche contingent een groot kwantum consenten heeft. Hij deelde ons mede, dat zijn Fransche clientele dezen winter ge regeld klaagde over de slechte kwaliteit van het schapenvleesch. Er was juist gisteren een zeer groot aanbod, maar onze zegsman kon zijn benoodigde kwantum goede kwaliteit niet koopen. zoodat ter wille van de afwerking der consenten noodgedwongen een groot gedeelte te magere schapen werd bijgekocht. Het con tingent van het eerste kwartaal loopt dezer dagen af en verlenging is niet. mogelijk, dus dan zou er een gedeelte van het te exporteeren kwantum verloren gaan. wat natuurlijk niet in het belang van de schapenhouderij geacht mag worden. We weten, dat de schapen een slechten 1 winter hebben gehad en nog is er in het land i niets te eten. Stelt men prijs op den export van schapenvleesch naar Frankrijk en België, dan zal er bij een dergelyken slechten winter bijvoeder aan de schapen moeten worden ver strekt, We zien op alle afdeelingen dat voor werkelijk goede kwaliteit wel prijs gemaakt kan worden. Op de Amsterdamsche Paaschveetentoonstel- ling was Donderdag een flink aanbod en alles werd vlot verkocht voor beste prijzen; we no teerden voor dc bekroonde beesten van f. 0.90 tot aan f. 1.30 en zelfs f. 1.35 per Kg. geslacht. 900100 pond geslacht gewicht, met een eersten prijs bekroond, ging van f. 550650 vlot van de hand. De gewone slachtveemarkt verliep op het einde dezer week ook tamelijk willig en flink prijshoudend. Kalveren waren ook even vasten met vrij goe den handel. Op de gebruiksveeafdeelingen was iets meer handel te bespeuren en ook voor magere weide- koeien nam de belangstelling Iets toe. De varkensmarkt sloot voor magere varkens en biggen redelijk en iets duurder. Vette var kens waren echter nog zeer flauw. Alleen naar de baconvarkens en die welke iets zwaarder zijn dan bacongewicht is vraag, doch zware soorten zijn zeer lui. top 2 lijnen)

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9