Fa. J. van der STOK D E IN DE PIJP. De Leidsche Bioscoop-Programma's leidsch DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 1 April 1939 Serviezen MIDZQ Honderden Tsjechische vluchtelingen stranden in Oldenzaal WEERBERICHT. Triest beeld van wanhoop en ellende OP 1 APRIL ERIN 8 GEVLOGEN. MAAR 7"? AGENDA Weet U het antwoord? BREESTRAAT 155 Onze sorteering is uniek en staat altijd aan de spits! Schitterende modellen en decors. Lage prijzen! Vakkundige verpakking en garantie van gave over komst. voor binnen- en buitenland! 2226 2226 (Ingez. Med.) Barometerstand Gistermiddag 2 uur: 765. I Hedenmiddag 2 uur: 764. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Over Scandinavië is de luchtdruk aanzienlijk afgenomen, hoog in het Noorden passeert een depressie uit het Poolgebied. Het centrum van de Oceaandepressie ligt ten Westen van Schot land. deze depressie vertoont echter weinig activiteit meer. Over Zuid-Frankrijk ligt het restant van een oude storing, waardoor hier in den afgeloopen nacht veel regen viel en ook vanmorgen meldden nog verschillende stations regen. Overigens is het weer in West-Europa over het algemeen gedeeltelijk bewolkt by zwakken tot matigen Oostelijken wind. Een koude luchtstroom breidt zich geleidelijk over West-Europa uit, hedennacht kwam ook het Noorden van ons land onder den invloed hier van. In Groningen. Twente en Den Helder was de temperatuur vanmorgen iets lager dan gis termorgen. voorts daalde de temperatuur in vrijwel geheel Scandinavië en in Noord-Duitsch- land, zij steeg nog in het Zuiden van ons land. België en over het algemeen in Frankrijk. Af gezien van Zuid-Frankrijk en IJsland viel ner gens neerslag van beteekenis. WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 tl 20 voorm.) Den Helder: half bewolkt, matige O.Z.O. wind, temp. 4 gr. C., min. 4 gr. C. Vlissingen: zw. bewolkt, matige O. wind, temp. 5 gr. C.. minimum 4 gr. C. De Bilt: licht bewolkt, matige O. wind, temp. 4 gr. C.. minimum 3 gr. C. Groningen: licht bewolkt, matige O. wind, temp. 1 gr. C.. minimum 1 gr. C. Maastricht: licht bewolkt, stil, temp. 0 gr. C., minimum 0 gr. C. Buitenland (8 uur voorm.) Parijs: O. wind. 8 gr. C.. onbewolkt. Londen: O.N.O. wind. 4 gr. C.. ochtendmist. Berlyn: O. wind. 3 gr. C., onbewolkt. Nice: O. wind. 13 gr. C.. betrokken. Stockholm: N. wind, —2 gr. C.. opklarend. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 9 gr. C. (48 gr. F). 12 uur 's middags: 12^ gr. C. (55 gr. F.). Op het bericht, dat vanaf 1 April alleen op een visum toegang tot Engeland zal worden verleend, verlieten velen Praag in allerijl. (Van een bijzonderen medewerker). Oldenzaal is gisteren één groot asyl voor vluchtelingen geworden Bij honder den en honderden hebben D- en extra- treinen ballingen uit het vroegere Tsje- cho-Slowakije naar deze Nederiandsche grensstad gebracht. De perrons, de visita tiezalen, de wachtkamers en de hall wer den overstroomd door wanhopige mannen en vrouwen, die hier hun reis naar Enge land. het beloofde land, plotseling zagen gestuit. In Oldenzaal heeft het Tsjechisch- Engelsche vluchtelingen-comité met amb tenaren van het Engelsche Ministerie van Buitenlandsche Zaken op het station een tijdelijk bureau ingericht, waar de verzoe ken tot toelating stuk voor stuk serieus worden bekeken. Engeland wenscht zeker heid te hebben, dat degenen, die worden toegelaten, niet ten laste van de gemeen schap komen, maar dat door familieleden of comité's voor hen wordt gezorgd, ter wijl er ook enkelen zijn, die bijtijds geld naar Engeland hebben gezonden en thans in hun onderhoud kunnen voorzien. Vele telefoongesprekken moeten daarvoor wor den gevoerd. Voortdurend staat men In verbinding niet Londen, Praag. Bratislava en andere steden. De twee telefoons, die in het Oldenzaalsche station aanwezig zijn, hebben gisteren tientallen buiten landsche gesprekken verwerkt, voor hon derden guldens Is er getelefoneerd, zoodat het postkantoor in Oldenzaal genoodzaakt was twee speciale ambtenaren naar het station te zenden voor de regeling van de internationale gesprekken Wat is de reden van deze plotselinge stroom van vluchtelingen, welke de auto riteiten In Oldenzaal voor de grootste moeilijkheden heeft geplaatst? Plotseling i; in Praag bekend geworden, dat degenen die naar Engeland wenschten te emlgree- ren, voor 1 April het voormalige Tsjecho- Slowakije moesten hebben verlaten, daar anders een visum zou worden gevraagd, Dit laatste beteekent natuurlijk, dat de kans op toelating aanmerkelijk verkleind zou worden. Voor velen Is het haast on mogelijk geworden om ln Bohemen en Moravië te Wijven, daar alle kansen op een bestaan hun na de komst van de Duitsche troepen en de Gestapo onmoge lijk zijn gemaakt. Onder hen behooren in de eerste plaats de Joden, maar ook vele HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE Voor Zondag. Voorm. te 1.14 uur; nam. te 1.31 uur. Voor Maandag. Voorm. te 1.S2 uur; nam. te 2.13 uur. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Zaterdag van 7.01 uur n.m. tot 5.05 uur v.m. Zondag van 7.03 uur n.m. tot 5.03 uur v.m. .MAANS OP- EN ONDERGANG. 1 April; op 15.25 uur; 2 April: op 16.46 uur; onder 4.01 uur. onder 4 29 uur. anderen, die om de een of andere reden den tegenwoordigen machthebbers onwel gevallig zijn, snakken er naar ln een ander land een nieuw bestaan te vinden. Er maakte zich bij het hooren van het be richt over den fatalen datum van 1 April een paniekstemming van velen meester. Men trachtte een bewijs te krijgen, waar op men het land mocht verlaten, hetgeen aan de meesten zeer snel werd verstrekt. Men kreeg haast den indruk, dat dit ver trek den Duitschers welgevallig was Men pakte een koffer en verliet huls en haard op weg naar Engeland Donderdag is een groote stroom begon nen, welke in den loop van Vrijdag steeds is toegenomen. Men zegt, dat nog duizenden Tsjechen naai- Oldenzaal op weg zijn om vandaar te trachten in Enge land te komen. Oldenzaal is een .soort van exterritoriaal gebied geworden. Hier worden allen tijde lijk toegelaten in afwachting van de be handeling hunner zaak. De vluchtelingen uit Tsjecho-Siowakije mogen uitsluitend via Bentheim-Oldenzaal Nederland bin nenkomen, maar hun verblijf is hier slechts van tijdelijken aard. Indien mocht blijken, dat ze geen witte kaart kunnen kriisen. waardoor hun den weg naar Engeland openstaat, zijn ze genoodzaakt onmiddellijk naar hun land terug te keeren. Tevergeefs hebben gisteren velen ge tracht om via een andere plaats Neder- landsch gebied te bereiken. Ze zijn dooi de Nederiandsche grensbeambten onmid dellijk naar Duitschland teruggezonden met de mededeeling. dat zij uitsluitend den weg via Oldenzaal mochten gebruiken. Zoo kwam gisteravond een gezelschap van 23 personen uit Kaldenkirchen in Bent- heim aan. daar zij bij de Nederiandsche grens te Venlo niet verder konden. Het Engelsche Comité is zeer lankmoe dig. Haast zou men den indruk krijgen, dat de Tsjechen bij de Engelsehen een streepje voor hebben. Gevoelt men wel licht, dat deze menschen zonder vader land tevergeefs naar de hulp van Enge land hebben uitgezien toen Tsjecho-Sio wakije op het punt van ondergang stond? Tot nu toe zijn slechts een paar gevallen bekend van personen, die werden terug gezonden, een zeer gering aantal, daar in middels al honderden aanvragen behan- deld Gestrand. Meer dan 400 mannen en vrouwen zijn gisteravond in Oldenzaal gestrand. Op het station zijn alle plaatsen ingenomen. Op het gelaat van velen staat doffe wanhoop te lezen. Sommigen van hen hebben reeds vele nachten in treinen en wachtkamers doorgebracht. Het vluchtelingen-comite in Oldenzaal heeft echter niet stilgezeten, terwijl ook door de stedelijke autoriteiten al het mogelijke werd gedaan. Burgemees ter Bloemers heeft de ingezetenen via de radio-centrale opgewekt zich over het lot van deze ongelukkigen te ontfermen en hun onderdak te verschaffen. In korten tijd meldden zich 80 menschen aan. die aan den oproep vail den burgemeester ge hoor wilden geven, waardoor het mogelijk is geworden de vrouwen een bed te ver schaffen. Voor de mannen werd een plaats in enkele verenigingsgebouwen in ge reedheid gebracht, waar ze op stroo den nacht konden doorbrengen. Arm en be- Doune Eqberis ïckte friesche Heeren-Baai en Oud-Hollandsche Pijptabak Anno 175S 2110 rooid zijn de menschen in Oldenzaal aan gekomen. De sieraden, die ze in hun bezit hadden gehad, waren hun afgenomen en slechts was hun toegestaan 10 Mark te nemen. Opvallend was het, dat het overgroote deel van deze vluchtelingen uit een zeer goed milieu afkomstig was. Wij troffen professoren, advocaten, industrieelen en geneesheeren aan. De meesten van hen bleken niet genegen te zijn iets over het gebeurde in Tsjecho-Siowakije te vertellen. Een van hen wees ons er op. dat het hem niet mogelijk was te spreken over de schande zijn vaderland aangedaan. Over het algemeen hoorden wij woorden van lof over de correcte houding van de bezet tingstroepen. Maar daarna begon voor velen de ellende toen anderen hun werk gingen verrichten en huis voor huis aan een onderzoek onderwierpen. De troepen hadden blijkbaar strenge opdracht ont vangen om slechts in het uiterste geval handelend op te treden. Een vrouw had een ei naar een soldaat op een motor rijwiel geworpen. Zonder een spier in zijn gelaat te verroeren, was hij doorgereden... Martelende onzekerheid. De onzekerheid, welke op de honderden wachtenden drukt, is vreeselijk. Velen ver- keeren in angst en vrees en verbeiden met spanning het moment, waarop hun naam wordt afgeroepen en zij in de derde-klas wachtkamer moeten verschijnen, waar het Comité met de Engelsche ambtenaren zit ting houdt. Men vreest, dat men Neder land weer moet verlaten in de verkeerde richting. In Bentheim. Nog moeüjker was echter de toestand van degenen die in Bentheim vertoefden in afwachting van het oogenblik, waarop de extra trein, die al uren bij een der perrons stond, zou vertrekken. Onder hen bevonden zich mannen van naam die nog steeds in de vrees verkeerden dat zij zou den worden gearresteerd om naar een concentratiekamp te worden overgebracht. Een man die eens een rol in het politieke leven heeft vervuld, vroeg ons in wanhoop wanneer de trein nu eindelijk verder zou rijden. Hij was nog steeds vervuld van de angst voor een arrestatie. Hij toonde ons een papier miet een officieel Engelsch zegel, den brief van een hooggeplaatst Engelschman welk stuk hem onmiddellijk HEDEN: Evang. Gem.: Samenkomst te 81/4 uur n.m. Den Burcht: Ver. voor Volkscultuur. 8 uur nam. Zondag. Evang. Gem.: Samenkomsten te 10 uur vjn. en halfzeven nam. Evang. Gem.: Samenkomsten te 10 uur vjn. en 6V4 uur uur nam. Nut-sgebouw: Spiritisch Genootschap, 7 M uur BIOSCOPEN: Luxor-Theat*r, Stationsweg: 8 uur nam.; ..Blokkade". Eiken dag behalve Vrydags ook om 2 uur, Zondag 2—7 en 8—11 uur Trlanon-Theater. Breeslraat 31: 8 uur nam. Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur: ..De twee zusters Kleh". Zondcg van 2—7 uur doorl. voorstelling. Lido-Theater. Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „De opstandige vrouw". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zon dag doorl. voorstelling van 27 uur en 8.15 uur. Casino-Theater. Hoogewoerd 49: 8 uur nam.: ,,'t Was 1 April". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur, Woensdag ook 2% uur nam. Casino-Theater: Instituut voor CuIUireele Films Zaterdag nam. 2tt uur. Rex-Theater. Haari straat lederen werkdag 2 en 8 uur nam.: ,3en Hur". Zondag 2—7 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Nova-theater (Katwijk-a.-Zee)„De Jungle godin". De geneeskundige Zondagsdienst te Lelden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doctoren Jasperse, De Graaff. Meyboom en Stoffers. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door dr. Hugenholtz, tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 1 t.m. Vrijdag 7 April a.s. waargenomen door de apotheek: C. B. Duyster. N. Rijn 18, Tel. 523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8. Tel. 274. 1. Aan welke rivier ligt Berlijn, Brussel, Parijs? 2. Wat beteekent Pro Juventute? 3. Welk bekend kerkgebouw staat ln Gouda, Haarlem, Den Bosch. Delft? Antwoorden: pag. 2 van het Derde Blad den toegang tot Engeland zal ontsluiten. „Was lk maar ln Nederland" zoo klaagde hij. En datzelfde zeiden ontelbare anderen Maar zoodra ze over de grens zijn begint hun ellende opnieuw. Weer neemt dan de marteling van uren en uren wachten een aanvang. Het is een triest beeld van ellende, dat het station van Oldenzaal thans biedt. Maar de ingezetenen helpen. In lange rijen gaat men naar de lokalen waar een warme maaltijd wacht. Aan het stationspersoneel, de ambtenaren van de invoerrechten, de politie en de marechaussee worden de zwaarste eischen gesteld! Zij doen al het mogelijke om de arme menschen te helpen, die hier zijn gestrand op hun weg naar een nieuw vaderland. Het heeft ons getroffen hoe al die ambtenaren het uiterste deden om den ongelukkigen de behulpzame hand te bieden. In een douaneloods stapelen de koffers zich op. Bij honderden en honderden. Een vrouw zoekt geholpen door een kommies tevergeefs naar haar bezit. Uitgeput gaat ze eindelijk od een bank zitten en barst in een wanhopig snikken uit.... Lido-Theater Het aantal films, dat zich onder den grond, d.w.z. in de mijnen afspeelt, is slechts gering en het onder werp, dat „Mannen zonder zon" behan delt, heeft alleen om die reden al reeds direct onze bijzondere belangstelling. De wijze, waarop de film het moeizame leven van den mijnwerker met zijn vele gevaren, en risico's bovendien in beeld gebracht, houdt onze aandacht tot den laatsten me ter gespannen en doet ons volop mede leven met de zeer specifieke moeilijkheden van het mijnwerkersbestaan. De film is opgenomen in Lens, het hartje van de mijnstreek in Noord-Frankrijk en heeft als ondergrond de hartelijke vriendschap tus- schen twee mijnwerkers, die men altijd te zamen ziet en elkaar ook ln oogenblik- ken van het grootste gevaar bijstaan. Evenwel: een hunner is getrouwd en het bekende driehoeksconflict openbaart zioh ook hier. Het vindt in deze film zijn op lossing. doordat de vrouw zich beider lief de niet waardig toont; noch die van haar zichzelf wegcijferenden echtgenoot, noch die van zijn vriend. Het gevolg is. dat de vrouw van het tooneel verdwijnt en de oude wederzijdsche kameraadschap het derhalve "wint van een eenzijdige liefde. Odette Joveux, Lucien Callas en René Clocher, geven van de hoofdrollen een dlep- menschelijk gevoelde uitbeelding. „De Opstandige Vrouw", uit de tweede hoofdfilm ls Katherlne Hepburn, die het Londen ten tijde van Koningin Victoria schier op zijn grondvesten doet dreunen door haar vooruitstrevende ideeen omtrent de werkende vrouw. De inhoud laat zich moeilijk in korte bewoordingen samenvat ten, doch wij zijn ervan overtuigd, aai toekomstige kijkers evenzeer onder de be koring zullen komen van haar sterk spel als wij het gisteravond waren. Haar voor naamste partner is Herbert Marshall, bij het bioscooppubliek genoegzaam bekend, dan dat hij onze aanbeveling zou behoe ven. Casino-Theater. „Het was 1 April" ls een humoristisch spel van vergissingen, met Nederlandsohe artisten in een Duit sche film. De ondergrond van dit verhaal vormt de rijke fabrikantenfamilie Vlasman. die een vorstelijk huis bewoont, maar zich heel klein gevoelt tegenover iemand met een adellijken titel. En op deze laatste eigenschap van de familie Vlasman wordt het grapje van den valschen baron op dien eersten April opgebouwd. Een baron heeft namelijk interesse voor het maca- roniproduct van de firma en zijn brief met wapen is voldoende om de gansohe fami lie in opwinding te brengen. Een genoeg lijke meelhandelaar belt de familie op. met de mededeeling. dat de baron den volgen den dag de fabriek zal komen bezichtigen en de opwinding kent nu geen grenzen meer. De grap lekt echter uit en de fami lie, bang zonder baron te zitten, enga geert een Amsterdamschen handelsreiziger, om het reeds in de kranten gepubliceerde bezoek te brengen. De „echte" baron leest eveneens het bericht en denkt, verstrooid als hij is, het bezoek vergeten te hebben. En zoo komen er op een gegeven oogen blik twee baronnen bij de familie Vlas man Natuurlijk wordt de pseudo-baron met alle eer ontvangen en de echte baron als handlanger. Johan Kaart speelt dezen pseudo-baron en het is vermakelijk, hem te zien uitbeelden, hoe h ij meent, dat de „adel" zich gedraagt. Eenige liefdesge schiedenissen zorgen voor de noodige af wisseling. want Herman Tholen als de echte baron, wordt tot over zijn ooren ver liefd op de secretaresse van den macaroni- fabrikant. Jopie Koopman is de lieftallige, verwende dochter van den fabrikant, ter wijl het echtpaar Vlasman met humor gespeeld wordt door Tilly Perin en Jacques van Bijlevelt. Voor de pauze wordt de aandacht ge spannen gehouden door Jack Holt in de sensationeele film „De onwelkome gast". Trianon-Theater. Als wij eerlijk zijn moeten wij bekennen, dat wij gisteravond met zeer laag gespannen verwachtingen maar Trianon waren gegaan om de film .ie twee zusters Kleh". te zien. Onze eeni- jeugdige Corinne Luohaire, die haar eer ste groote succes oogstte in de bekende fUm „Meisjes achter tralies". Niet alleen haar spel is ons meegevallen, doch de ge- heele film heeft onze verwachtingen verre overtroffen. Zij brengt een ontroerende, doch in geen geval sentimenteele geschie denis, in beeld, die aan haar waarschijn lijkheid haar grootste kracht ontleent. Het is inderdaad een In-droevige ge schiedenis. die door Corinne Luchaire en Anny Ducaux op meesterlijke wijze in beeld wordt gebracht. Speciaal het spel van de eerste is voor ons een groote ver rassing geweest. Zij speelt haar uiterst zware rol, waarin de dialoog ln sommige scènes geheel en al ontbreekt, zoo perfect, dat wij zonder overdrijving durven be we it? r. dat zij niet te verbeteren is. „De twee gezusters Kleh", een ietwat zonderlinge titel voor deze film, is een product van de Fransche filmindustrie en degenen, die de uitstekende kwaliteiten der Fransche films kennen, weten wat dit zeggen wil. Het zijn alle films waarin de realiteit niet uit het oog wordt verloren en die juist door hun werkelijkheidszin tot iets moois worden. De geschiedenis, die in deze film behandeld wordt, speelt grooten- deels in Parijs en behandelt een familie drama. waarin de twee zusters Kleh zich ter wille van elkaar opofferen, totdat een van haar ln een zwak moment haar ge voelens niet meer de baas kan en dan komt onvermijdelijk de catastrofe, welke zij met heldenmoed nog zoo lang mogelijk trachten uit. te stellen. Wij zullen ons hier om der wille van de spanning, van een inhoudsvermelding onthouden. Ge2egd zij tenslotte nog, dat het een buitengewoon boeiende en fraaie film is, welke wij iedereen kunnen aanraden. Voor de pauze zit „Bulldog Drummond in de klem." De films van Bulldog Drum mond hebben zoo langzamerhand een vermaardheid gekregen en deze „Drum mond" zal dien faam nog slechts kunnen verhoogen. Er is weer volop spanning en een boeiende geschiedenis, waarvan de voornaamste kenmerken humor en tempo zijn. Luxor-Theater. Fernandel is een Fransch humorist, dien wij hier eigenlijk veel te weinig zien, want wat een kostelijk spel biedt hij in de film „Fernandel in het vreemdelingen-legioen"1 Deze ac teur heeft vrijwel geen hulpmiddelen noo- dig om zijn publiek te boeien. Mimiek en I dictie zijn reeds voldoende om bijzondere ge hoop was eigenlijk gevestigd op de effecten te scheppen en wel op zulk een manier dat de tijd als het ware omvliegt. Fernandel kan ook ernstig zijn, maar zijn humor heeft veruit de overhand, ook in dit dwaze verhaal, waarin een leeglooper op het laatste moment berouw krijgt dat hij voor het legioen geteekend heeft en den tamelijk onnoozelen Fernandel dron ken voert en daarna in zijn plaats laat Inschepen. Fernandel is aanvankelijk wan hopig, maar weldra begint hij er zelf ple zier in te krijgen, niet het minst omdat hij aldus verlast ls van zijn de baas spe lende edhtgenoote. en als hij tenslotte terug mag, oppert hij zelfs bezwaren om dat de band van het legioen hem liever is dan de band van het huwelijksleven met de gevreesde „Toetoene". Het scenario dezer film opent geen nieuwe aspecten, maar Fernandel ls een pracht van een komiek en er zijn boven dien vele andere typen onder de soldaten, die u herhaaldelijk in een schaterlach doen schieten! De film „Blokkade" is geïnspireerd op den Spaansohen burgerkrijg, die nu ge lukkig juist ten einde ls. Zij had overigens overal elders kunnen plaats vinden, waar in dezen tijd oorlog wordt gevoerd, waar de onschuldige burgerbevolking wordt uit gehongerd en waar open steden en dorpen op de meest onbarmtige wijze door bom bardementen aan vreeselijk vernieling ten prooi vallen. Eenige overdrijving moet aan deze film overigens niet vreemd zijn. want „Blokkade" wekt sterk den indruk dat er meer spionnen dan betrouwbare menschen zijn in het Spanje, dat in deze film het eerste stadium van den oorlog is ingegaan. Henry Fonda en Madeleine Carrol) zijn daarbij de hoofdpersonen hij, een jonge boer, die trots Ls op het land waar hij woont en waar hij zijn geluk heeft gevonden, zij, de dochter van een vreemdeling, die leeft van spionnage en na zijn dood zelfs zijn dochter (hoezeer deze het „vak" van haar avder veraf schuwt!) nog meesleept op den hellenden weg. Haar taak is het en dat ls de voorwaarde waarop zij haar leven zal kunnen redden om een boodschap over te brengen naar een belegerd kustdorp, dat alleen nog te redden zou zijn indien de blokkade gebroken wordt en een sohip met levensmiddelen de haven weet binnen te komen. Die boodsohap vertelt hoe en wanneer het schip trachten zal de blokkade te verbreken en beveelt een duikboct om het zwaar geladen vaartuig in den grond te boren.... Het meisje doet wat haar opgedragen ls, maar als zij ln het dorp rondloopt en de ellende leest op de uitge teerde gezichten der bewoners, gruwt zij van haar daad en tenslotte verraadt zij zichzelf en haar opdrachtgevers om te po gen op die manier zooveel mogelijk goed te maken van wat zij heeft misdaan. De laatste scène van deze uitstekend gespeel de en dikwijls zeer dramatische film, die ook uit regie-oogpunt vele sterke momen ten heeft, -toont ons het blnnenloopen van het schip met levensmiddelen en de onbe schrijflijke blijdschap der hongerige be volking, die zich Juichend langs de kade verdringt In het voorprogramma ziet men om. opnamen van den voetbalwedstrijd te Ant werpen tusschen de vertegenwoordigende elftallen van Nederland en België. Rex-Theater. Het grootsche stan daardwerk „Ben Hur" blijft nog altijd re pertoire houden. Inderdtijd heeft Ben Hur als zwijgende film reeds triomfen gevierd en nu de film nagesynchroniseerd is, maakt de muziek de handeling nog sug gestiever. We mogen ons ontslagen achten van de verplichting, om Ben Hur te be schrijven.. Ramon Novarrö is de centrale figuur in dit Imposant filmwerk, dat stel lig weer een groot succes zal oogsten. De tweede film ls van een geheel an der genre. Joe E. Brown speelt er in en dat zegt genoeg. Hij is in „Wat heb je nou gedaan?" een cow-boy, drie in de stad allerlei avonturen beleeft. Zijn geld heeft hij zich afhandig laten maken, om dat hij den glimlach van Ginger Rogers niet weerstaan kon. Daarna komt hij in het amusementsbedrijf terecht. Eerst wordt de revue uitgefloten, maar Joe Brown weet er Iets op te vinden, waar door de tweede opvoering een succes wordt. Dan trachten gangsters hem geld af te persen. Ginger wordt gekidnapt door de boeven en nu komt Joe pas goed los. Hoe hij die schurken achtervolgt en over meestert, het laat zich met geen pen be schrijven. Dat kan alleen Joe Brown ons op de film demonstreeren. Hij is weer kostelijk op dreef. Dit programma wordt slechts tot en met Zondag vertoond. Vanaf Maandag wordt een nieuw program ingezet, waarin de hoofdschotel gevormd zal worden door „San Francisco" de weergave van de aard bevingsramp, welke die stad getroffen heeft. Als voorfilm loopt daarbij „Tova- ritsj", (vorstelijke emigranten), een fijn en geestig spel van vervallen Russische grootheid, met hoofdrollen van Claudette Colbert en Oharles Boger. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6