De oorlogs-economie beheerscht markten en beurzen Vice admiraal Quant meent: LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 1 April 1939 Vierde Blad No 24239 Meeiefi- en PASCHEN. PALTHE! Persen! Piekfijn! VISSCHERIJ-BERKHTEN 80ste Jaargang De financieele maatregelen in Duitschland Engeland verleent steun aan de scheepvaart. Frankrijk werkt weer Slagschepen zijn voor Indië onmisbaar GEMENGD NIEUWS Weidmann en Million schuldig verklaard Pak die rheumatische pijnen van beide kanten aan 2)ameJkêe.edCn0. LUCHTVAART (Van onzen financieelen medewerker). Er zijn aan den politieken hemel nog: nauwelijks lichtpunten te ontdekken. Het is zelfs of met de komst van het voorjaar de verbittering allerwegen nog is toegenomen. En zoo is het, helaas, dat ook het overzicht over de economische en financieele gebeurte nissen van deze week weer, evenals zooveel vorige, in mineur moet worden opgesteld. Nog steeds maken bedrijfs leven en handel zich volkomen onder geschikt aan de allerwegen heerschen- de politieke zorgen en slaat men nau- welijks acht op conjunctuur, jaarver- slagen en dividend-uitkeeringen. Dit 1 beteekent, dat elke ondernemingsgeest wordt lamgelegd en alles zich, waar eenigszins mogelijk, concentreert op veiligstelling: veiligstelling van land en natie, van persoonlijk bezit en van persoonlijke voedselvoorziening. D.wj. het geheele economische en finan cieele leven wordt thans beheerscht door militaire èn economische defen sie, streven naar persoonlijke verlies- beperking en naar liquiditeit en een weer beginnende hamsterzucht. Vooraan staat natuurlijk in alle landen de verdediging der natie, waarvoor prac- tisch elke andere overweging moet wijken. Wij vinden haar deze week bijv. terug in de financieele maatregelen, waartoe de nieuwe leiding der Rijksbank heeft ge meend te moeten overgaan. In het experi ment der „belastingbons" openbaart zich, zoo men zulks nog niet wilde gelooven, de hevige economische en financieele nood, waarin het Duitsche Rijk door zijn poli tiek, zijn toegespitste bewapening en zijn autarchie zichzelf heeft gebracht. Men kan dit nieuwe instituut van den belas tingbon niet anders beschouwen dan als een camouflage voor datgene, waartoe men niet openlijk en ronduit meer durft over te gaan: leenen, belasting verhoogen, inflatie. De uitgifte dezer bons Immers, gepaard aan de tiërceering van nage noeg alle boven een bepaald minimum tot stand gekomen inkomstenvermeerderingen (met terugwerkende kracht, dus in zeke ren zin een vermogensheffing), is toch niet anders dan het opnemen van leenin gen in een ietwat gedwongen vorm, het verzwaren van den belastingdruk en het op hoop van zegep afwachten, of de industrie zoo vriendelijk zal zijn de bons in portefeuille te houden, met een groote kans dat zulks niet geschiedt en dat dus de eerste schrede op den weg naar inflatie zal worden gezet. Het plan is ongetwijfeld zeer vernuftig uitgedacht, doch zelfs de Duitscher zal zich thans niet meer door de overdreven loftuitingen in zijn pers een rad voor de oogen laten draaien: hij zal aan den lijve ondervinden, dat politieke expansie lang niet synoniem is met econo misch voordeel. Het is te vreezen, dat de ingenieuze uitvinding van dr. Punk niet meer is dan een wissel, waarvan de hono- reering in de toekomst hoogst twijfel achtig is. Het handelsverdrag met Roemenië. Meer succes heeft Duitschland geboekt in zijn pogingen, de economische basis of wat men daar „Lebensraum" noemt, te vergrooten. Het handelsverdrag met Roe menië. ook al gaat het niet zoover als men eerst vreesde, grijpt niettemin dusdanig in de Roemeensche economische structuur in, dat men hier ongetwijfeld van een soort revolutie op het gebied der handelsverdra gen kan spreken. Duitschland bezat welis waar reeds een belangrijke positie in Roe- menië's economisch leven, doch deze wordt thans overheerschendop alle ge bieden van Roemenië's productie zal Duitschland doordringen, het zal prac- tisch het monopolie van den afzet van •s lands tarwe-oogst verkrijgen, het zal een aandeel nemen in de petroleum- productie. het zal zijn stempel drukken op de verdere ontwikkeling van den land bouw en de industrie en bij dit alles doet Roemenië's verklaring, dat het ook ande ren landen vrij staat zulke verdragen af te sluiten, min of meer sarcastisch aan Roe menië komt geheel binnen de Duitsche invloedssfeer. Wie volgt? Engeland. Wenden wij ons naar Engeland, dan ontwaren wij ook daar duidelijke teekenen van oorlogseconomie. Kenmerkend In dit opzicht ls de zoo juist gepubliceerde steun aan de Britsche scheepvaart. Reeds lang hadden de reeders en scheepsbouwers op een herleving van regeeringssteun aange drongen, aangezien zij door de concur rentie der buitenlandsche gesubsidieerde vaart danig in het nauw waren gedreven. De regeering heeft dien noodkreet ver hoord en de subsidie van 19351937 in een sterker en uitgebreider vorm doen herleven. De wilde vaart zal een subsidie worden verleend van niet minder dan 2 3/4 millioen pd st. per iaar gedurende een periode van 5 jaar; de eventueele steun aan de lijnvaart zal aan een speciale commissie worden overgelaten; voor den scheepsbouw wordt een subsidie van 500.000 pd. st. per jaar plus een maximum leening van 10 millioen pd. st. over twee jaar te gebruiken, vastgesteld, terwijl omvangrijk programma dus, dat zonder twijfel de geheele scheepvaart op een be hoorlijk winstgevende basis zal plaatsen en den grondslag legt voor de noodzake lijke vernieuwing. En Nederland? De vraag rijst onmiddellijk, wat Neder- land's houding hiertegenover zal moeten zijn. Naar mijn overtuiging zal ook Neder land hierdoor weer in het stelsel van sub sidies aan de scheepvaart worden gesleept en een herleving van de ..Benas". die destijds met zooveel succes heeft gewerkt lijkt dan ook niet uitgesloten. Het is wel licht mogelijk, dat een groot deel onzer lijnyaart het nog zal kunnen bolwerken: haar financieele positie ls tamelijk ernstig bedreigd. De zoo juist verschenen jaar verslagen van Van Nievelt Goudriaan en Mij. Zeevaart weerspiegelen helder de moeilijke situatie, waarin reeds vóór het verleenen van den steun aan de Britsche scheepvaart onze trampreederijen zijn ge raakt uit hoofde van dalende vrachten, gebrek aan lading en scherpe concurren tie. Deze reederijen zullen nu in een nog neteliger positie komen, waarbij van vloot- vernieuwlng geen sprake zal zijn. Het is daarom dringend gewenscht, dat de regeermg den nieuw geschapen toestand opnieuw onder de oogen ziet en met bekwamen spoed de noodigc maatregelen neemt, om onze vlag te beschermen. Frankrijk. Ook Frankrijk bevindt zich in een faze van oorlogseconomie. Onder de aan Da- ladier verleende volmachten worden de meeste der in de wacht gesleepte sociale voordeelen voorloopig op non-actief ge steld, met het doel het geheele bedrijfs leven te concentreeren op een verdere versterking van 's lands militaire en eco nomische weerkracht. Er wordt weer ge werkt in Frankrijk. De Fransche franc vertoont een merkwaardig vaste houding in deze periode van nieuwe kapitaalvlucht naar de Vereenigde Staten. De export markten worden terdege bewerkt, de ex porteurs (Nederland neme hieraan een voorbeeld) sluiten zich aaneen en de regeering verschaft hun alle mogelijke faciliteiten in den vorm o.m. van belas tingverlaging, exportcredietgaranties, enz., opdat zij in staat worden gesteld, vasten voet te houden in de fel omstreden wereldmarkten. Een symptoom van den drukkenden po litieken toestand is de veiligstelling van bezit en het streven naar zoo groot moge lijke liquiditeit. Het pleit voor de kracht der beurzen, dat dit streven tot dusver niet tot hevige koersdalingen heeft aan leiding gegeven. Dit is toe te schrijven aan het feit. dat de politieke crisis nu eigenlijk reeds een jaar duurt en in dien tijd reeds een aan zienlijke veiligstelling heeft plaats gevon den. Tevens blijkt aan onze beurs toch nog een behoorlijk absorptievermogen te bestaan, waardoor bijv. de vorige week een vrij omvangrijk aanbod van leidende aandeelen en obligaties tot een slechts be trekkelijk kleinen koersval heeft geleid. Niettemin valt een vlucht naar veiligheid en liquiditeit waar te nemen. Men ziet haar bijv. in verkoopen van certificaten van Amerikaansche aandeelen. In dit op zicht mag er echter wel eens op worden gewezen, dat, in geval van een denkbeel dige buitenlandsche Invasie, het alleszins waarschijnlijk is, dat de Amerikaansche ondernemingen terstond het Nederlandsch certlficaatbezit zullen blokkeeren, zoodat een onteigening onmogelijk lijkt. Onze goudvoorraad. De kapitaalvlucht naar de Vereenigde Staten openbaarde zich deze week in een bijzonder sterken goudstroom over den Oceaan, waarbij alle schepen tot het uiterste nokje der voor goudvervoer be schikbare en nog te assureeren ruimte met het gele metaal waren gevuld. De Neder- landsche Bank heeft wederom een aan zienlijke hoeveelheid goud moeten af staan: het totaal van het door ons Ega lisatiefonds gedurende de laatste vijf weken ter verdediging van den gulden verkochte goud kan worden geraamd op ruim f. 250 millioen. Over dit goudverlies behoeven geen tranen te worden ge plengd. integendeel, van Nederlandsche zijde bezien kan men er zich over ver heugen, dat wij op deze wijze van een nut- teloozen overdaad aan goud afkomen. Het was indertijd van onze autoriteiten toch wel zeer juist ingezien, dat zij een groot deel van den goudvoorraad reeds bij voor baat naar New-York hebben verscheept. De redeioozen kritiek op deze verschepin gen, van bepaalde zijde geuit, is dan ook nu geheel verstomd. Dit wegvloeien van goud zal ongetwijfeld aanleiding geven tot een stijging van den rentestandaard, waarvan reeds thans symptomen zijn te ontdekken. Die stijging is eerder een voor- dan een nadeel en het is te hopen, dat thans permanent een einde zal zijn geko men aan de periode van al te goedkoop geld. Een laatste uiting van oorlogseconomie is de hernieuwde hamsterzucht, die, geluk kig, nog geen grooten omvang heeft aan genomen, ook al geniet zij te onzent sinds kort de sanctie der autoriteiten. De willige stemming en stijgende prijzen, die op de Amsterdamsche theeveiling vielen waar te nemen, vormen een duidelijke weerspie geling van de zich opnieuw openbarende veiligstelling van het particuliere leven. (Nadruk verboden). Vice-admiraal L. J. Quant. Naar aanleiding van de verschillende be schouwingen in de pers over de beteekenis van slagschepen voor de Nederlandsche vloot heeft vice-admiraal b.d. L. J. Quant in een onderhoud met een redacteur van tat A.N.P. zijn meening over deze, thans zoo veler aandacht gevangen houdende kwestie uiteen gezet Zonder eenigen twijfel zoo verklaarde hij is het tiouwen van snelle slagschepen urgent en een dringende noodzakelijkheid, waaraan onder de tegenwoordige omstan digheden niet meer te ontkomen is. Naar aanleiding van een opmerking van een Japansche autoriteit ten aanzien van het verkoopen van Nieuw Guinea aan zijn land. heeft de minister van Koloniën on omwonden geziegd. dat ons land geen duim breed grond onbevochten zou afstaan, al thans woorden van die strekking. Deze duidelijke krachtige taal, die zeker een uiting is van onzen volkswil, heeft ech ter eerst ten volle beteekenis als er de con sequenties uit getrokken worden, die alsdan onvermijdeli'k zijn. Onze vloot zal van zoodanige afmetingen moeten zijn, dat Japan bh een eventueele poging tot aanranding van welk punt der koloniën ook, genoodzaakt wordt om ge lijkwaardige of krachtiger schepen van de hoofdbasis uit te zenden naar ons drie duizend mijl van deze basis verwijderd koloniale rijk Alleen dan kan het met deze schepen afrekenen. Het moet zijn eventueelen convooien ook eindelijk 2 millioen pd. st. nog zal worden een dekking van soortgelijke of zwaardere besteed voor het opkoopen door de regee- schepen meegeven. In verband met de ring van oude schepen, die als „oorlogs-1 meerdei convooien. die tegelijk zullen reserve" zullen worden opgelegd. Een zeer I moeten worden beschermd, alsmede voor de geheele bescherming van zijn verbin dingswegen over zee, zou Japan zonder eenige overdrijving dan minstens drie maal het aanbal van zulke moderne schepen moeten kunnen wegzenden van het moe derland. Ook al is er geen collectiviteit of bondgenootschap zoo zal de algemeene politieke toestand onder die omstandig heden het wel heel moeilijk zoo niet. onwaarschijnlijk maken, dat dit zou gaan gebeuren. Het zal wel duidelijk zijn, welke groote preventieve werking bij het geheele pro bleem in het Oosten uitgaat van het aan wezig zijn van vier slagschepen in Oost- Indlë. Financieele bezwaren. Alleen financieele bezwaren zouden kun nen noodzaken om van deze oplossing af te zaen. De regeering zal dan echter daar door ook afstand moeten doen van de door haar zelf noodzakelijk geoordeelde zelf- standigheldspolitiek. Aan deze laatste zit onverbrekelijk de bovengenoemde oplossing vast en thans is het geen tijd meer voor halve minima of onvolkomen oplossingen. Personeel. Ook het personeelvraagstuk is zeer moei lijk. Het is echter verbijsterend, dat men zou willen beweren, dat de slagschepen niet moeten worden gebouwd, omdat wij het personeel niet bijtijds kunnen krijgen of geschikt maken voor zijn taak. Men ver- gete niet. dat als binnen korten tijd. zooals velen in den lande en in Indië vurig wenschen, een beslissing genomen wordt om tot den bouw slagschepen over te gaan, het moment dat zij moeten worden be mand nog minstens vier jaar verwijderd is. Offers en winst. In werkelijkheid kan maar één bezwaar in den weg staan. De regeering heeft hier alleen over te beslissen, n.l. de financieele mogelijkheid. Mijn persoonlijke meening is aldus admiraal Quant dat, welke offers er ook gebracht zullen moeten worden, dit be zwaar overwonnen moet en kan worden. Hierbij vestigde hij er de aandacht op. dat waar die schepen in ons eigen land gebouwd kunnen worden, globaal 75 pet. van de kosten als werkloon in ons land blijft, terwijl hij voorts wees op de enorme moreele winst in verband met het werk loosheidsvraagstuk, dat nog steeds nijpend is en om een oplossing smeekt. Of de re geering de benoodigde gelden van de volks vertegenwoordiging gevoteerd kan krijgen, is afhankelijk van de politiek. Laat men echter goed bedenken welke consequenties er uit voortvloeien als wij nu niet met grooten spoed doen wat beslist noodzake lijk is. De Inzet is het behoud van onze koloniën, ook voor ons nageslacht. Nog altijd geldt: ..Indië verloren, rampspoed geboren". MOTORDIEFSTALLEN VAN DEN HAAG OPGEHELDERD. De laatste maanden waren herhaalde lijk bij de politie te Den Haag aangiften gedaan van diefstallen van motorrijwielen. De dieven bleken het daarbij op een spe ciaal merk te hebben gemunt. Toen het de politie gelukt was een zes tal motoren bij opkoopers in beslag te nemen, twee in Den Haag en vier in Rot terdam, had zij spoedig ook omtrent de dieven een draad in handen. Het bleek namelijk, dat de motorrijwielen aan de opkoopers verkocht waren door een twee tal Hagenaars, den 27-jarigen chauffeur J. B„ die thans in de strafgevangenis te Scheveningen is opgesloten in verband met een diefstal met opensluiting en den 27-jarigen monteur J. A. Sch. Bij onderzoek is komen vast te staan, dat B. gewoonlijk de rijwielen stal en ze naar den monteur Sch. bracht, die er de nummers uit vijlde en deze door andere verving. Te zamen verkochten zij de motorfietsen dan aan opkoopers. Sch. is thans ook door de politie m ver zekerde bewaring gesteld. De in beslag genomen motoren werden ontvreemd in de Laan van Eik en Duinen, de Regentesselaan. de Laan van Meerder- voort, de Valkenboschlaan, de Antheums- straat en te Voorburg. EEN SCHIETPARTIJ IN DEN HAAG. Gistermiddag om ongeveer vier uur wer den de wandelaars nabij „De Bijenkorf in Den Haag opgeschrikt door drie revolver schoten, die het publiek verschrikt uiteen deed stuiven. Bij onderzoek bleek dat toen de politie de daders van een vechtpartij bij De Bijenkorf" wilde aanhouwen, dezen op de vlucht sloegen. Toen na herhaalde waar schuwing aan de sommatie geen gevolg werd gegeven loste de politie drie schoten uit den dienstrevolver. Een der daders, die door een schot getroffen was. werd voor loopig een café binnengedragen, en na ver bonden te zijn naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Nog langen tijd bleef het in de omtrek van „De Bijenkorf" ru moerig. DOOR BENZINEDAMP GEDOOD. Gistermiddag werd de politie te Laren (N.H.) gewaarschuwd dat de 44-jarige auto verhuurder F. J. C. Schuver in zijn garage aan den Remiseweg. onwel was geworden. Een geneesheer werd onmiddellijk gewaar schuwd en kon slechts den dood constatee- ren. De heer S. is waarschijnlijk door ben zinedamp bewusteloos geworden en daarna bezweken. MOTORRIJDER ONDER TRAMWAGEN GERAAKT. In ernstigen toestand opgenomen. Gistermiddag is een 55-jarige motor rijder in de Frederik Hendrikstraat te Am sterdam onder een tramwagen van lijn 23 geraakt. Hij is in zeer ernstigen toestand in het Wilhelminagasthuis opgenomen. De motorrijder kwam de Hugo de Groot straat uitrijden en wilde zijn weg vervol gen door de Frederik Hendrikstraat toen op hetzelfde moment een tramwagen van lijn 23 passeerde. De motorrijder wilde blijkbaar nog voor den tramwagen naar het rechtergedeelte oversteken. Deze manoeu vre mislukte echter met het gevolg, dat de man tegen den voorkant van den tram wagen botste. Hij kwam te vallen en raakte tusschen baanschuiver en rails bekneld. De ongelukkige kon eerst worden bevrijd, nadat de tram was opgevijzeld. Zijn borst kas bleek ingedrukt te zijn en hij had bo vendien een schedelbasisfractuur en di verse wonden aan het hoofd. EEN DRIFTIG BOERENKNECHTJE. Ben opgewonden 17-jarige boerenknechtje heeft gisteren te Kwadijk een bij denzelf den boer werkende 16-jarige dienstbode enkele klappen met een mestschop gege ven, waardoor het meisje gewond werd. De jongen heeft zich daarna bij de politie van het bureau Adelaarsweg te Am sterdam aangemeld, waar hij voorloopig is ingesloten. Het betreft hier een kibbel partij, waarbij de jongen zich waarschijn lijk driftig heeft gemaakt en enkele klap pen heeft uitgedeeld. De verhouding tus schen den jongen en het meisje was al eenigen tijd zeer gespannen. Uit het verhoor, dat de commissaris den jongen inmiddels heeft afgenomen, bleek, dat hij absoluut gben plannen had het meisje naar het leven te staan, zooals aan vankelijk werd vermoed De burgemeester van de gemeente Kwadijk, de heer W. R. Drost onder wien deze zaak ressorteert, zal naar alle waarschijnlijkheid den jongen zijn vrijheid wel terug geven, hoewel hij zich wel wegens mishandeling voor de rechtbank zal moeten verantwoorden. BUITENLANDSCH GEMENGD. BEIDEN TER DOOD VEROORDEELD. De jury te Parijs heeft Weidmann en Million schuldig verklaard, zonder dat ver zachtende omstandigheden in aanmerking genomen worden. Het Hof verwierp de conclusies van de advocaten van Weidmann en Million en veroordeelde de beide verdachten ter dood. Blanc werd veroordeeld tot 20 maanden gevangenisstraf. Colette Tricot is vrijgesproken. Direct stond mr. Moro de Giafferi, de verdediger van Weidmann. op om mede te deelen. dat hij conclusies zal indienen, er toe strekkende dat het hof hem acte geeft van het feit. dat voor twee zaken Frommer en Lesobre. de jury verzachtende omstan digheden voor Weidmann aanwezie achtte. Na overleg met den pres!dent verwierp de jury „het verzoek Weidmann en Million het leven te schenken", aldus de advocaat. Te midden van groot rumoer werd de zit ting daarop geschorst. Rheumatische pijnen vinden eenerzijds haar oorzaak in een overzuring van het organisme, anderzijds in een ophooping van schadelijke stoffen, als urinezuur. Beide oorzaken kunt U tegelijk bestrijden door het nieuwe middel Vange Salts, dat zelfs in staat is drie en een half maal zijn eigen gewicht aan zuivere azijn te neutraliseeren en dat tevens door krachtig aansporende werking op nieren, lever en ingewanden het urinezuur radicaal zal verdrijven. Lijders aan rheumatische pijnen, U ziet er is nu een nieuw en krachtiger middel voor U, dat door zijn dubbele werking ook daar zal helpen, waar andere middelen faalden. Wacht er niet mee. de prijs kan voor U nimmer een beletsel zijn: 85 cent, voldoende voor een flinke kuur. Vange Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothe kers en drogisten. 2126 (Ingez. Med.) WEDEROM BOMMEN IN ENGELAND ONTPLOFT. In den afgeloopen nacht zijn in Londen weer drie bommen ontploft, waarvan een voor het gebouw van de „News Chronicle" in Fleetstreet. Hierdoor werden de ruiten van talrijke huizen in de omgeving vernield Een andere bom ontplofte voor een mode magazijn in Parklane en een derde voor een meubelmagazijn op Tottenham Hourt. Ook heeft de politie een bom ontdekt voor een modemagazijn op Edgware Road. DE VERKEERSVEILIGHEID. Een speciale commissie van het Britsche Hoogerhuis, die een onderzoek ingesteld heeft naar de wijze waarop het aantal ver keersongelukken kan worden verminderd, heeft een rapport gepubliceerd, dat een groot aantal aanbevelingen bevat. O.a. bevat het rapport een voorstel tot verplichte inschrij ving van rijwielen, die een nummerplaat zouden moeten dragen. Wielrijders zouden zich tegen wettelijke aansprakelijkheid moeten verzekeren en wielrijders onder de tien jaar zouden niet op den weg toegelaten moeten worden. Het rapport beveelt ook aan, het aanbrengen van verkeerslichten voor voetgangers met de verplichting voor dezen zich hieraan te houden. GROOTE DROOGTE OP CEYLON. In geen vier maanden heeft het geregend. Ceylon wordt geteisterd door een hevige droogte. Overdag is het ondragelijk warm, des nachts is het bijzonder koud. In sommi ge deelen van het eiland heeft het in geen vier maanden geregend, en heerscht een tekort aan drinkwater. De paddy-oogst is mislukt en in vele streken heerscht groote nood onder de boeren. Tot overmaat van ramp, komen wilde dieren naar de bewoonde streken, op zoek naar water. De aan den rand van het oerwoud gelegen dorpen krij gen veelvuldig bezoek van olifanten en ook slangen komen in grooten getale te voor schijn. Gebeden worden verricht, dat de droogte spoedig mag eindigen. Armoede en ziekten grijpen om zich heen. In sommige streken verleenen de regeering en de plaat selijke overheid hulp aan de zwaar geteis terde bevolking. Ook stoomen! 1881 (Ingez. Med.) VERWACHTE SCHEPEN. Thuissloomende voor de Maandagmarkt: „Gerberdina Johanna" 38: 815 m. diversen en 45 styve kabeljauwen: „Catharina Duyvis" IJm. 60: 125 m. diversen: 365 yskabeljaiiwen. 300 stijve kabeljauwen; „Poolzee" IJm. 77: 450 m. diversen, 700 stijve kabeljauwen; „Protinus" IJm. 83: 60C m. diversen. 600 stijve kabeljau wen; „Delft" IJm. 17: 1300 k. haring; ..Ewald"* IJm. 48: 800 k. haring; „Utrecht" IJm. 73: 750 m. haring. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 1 April. Tarbot f. 1.22—1.01 per KG.: Tong f. 1.26— 0.88 per KG.; Griet f.3617.50 per 50 KG.; Middelschol f.23 idem; Zetschol f. 31 idem- Kleinschol f. 28.50—6.70 idem; Bot f 9.50—4 idem; Schar f. 10,50—2.60 idem: Groote gul f. 6.30—6.50 idem: KI. gul f. 7,50—7.10 idem; Wijting f. 5,502 idem; Kabeljauw f. 35—15 p. 125 K.G.; Koolvisch 7014 ct. per setuk; Rog f. 15,50 per koop. Besomming trawlers: Bloemendaal. IJm. 71. f 5850. Loggers: KW. 76 f.2140; KW. 5 f. 1250' KW. 166 f.960; KW. 177 f.1340: KW. 16 f1300; KW. 155 f.650. DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen om 7 uur is de „Emoe" van Schiphol naar Indië vertrokken. Aan boord bevinden zich vijf passagiers Voor de lusschentrajecten hebben 12 passagiers ge boekt. Medegenomen werd 420.505 K.G. briefpost, 29,180 K.G. pakketpost en 242,150 K.G. vracht.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13