De befeekenis Nederlandsch-Duitsche van hef handelsverdrag De Duitsche minderheden-politiek LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 31 Maart 1939 Derde Blad No. 24238 SOsfe Jaargang GEMENGD NIEUWS Befaiingscontingenten en clearing zijn de voornaamste factoren Ernstige verwaarloozing te Amsterdam Uiteenzetting van minister Frick Nieuwe bomaanslagen in Engeland RECHTZAKEN Vijf burgemeesters tegen den minister (Van onzen financieelen medewerker) Niemand zal wel hebben verwacht, dat de onderhandelingen betreffende een nieuw handelsverdrag tusschen Nederland en Duitschland een voor ons land gunstig verloop zouden hebben. Wij leven in een tijdperk van krimpenden wereldhandel, dat ons land, hetwelk, gelukkig, geen gesloten economie heeft, niet onberoerd kan laten. Wij weten bovendien, dat zelfs een land met gesloten economie, waarvan Duitsch land toch het treffendste voorbeeld vormt, zich geenszins aan den invloed van de we reldconjunctuur kan onttrekken en daar naast met steeds toenemende deviezen- en exportmoeilijkheden heeft te kampen. Daar de Nederlandsch-Duitsche handels betrekkingen nu eenmaal gegrond zijn op het beginsel van zeer sterk toegespitste tweezijdigheid, daar kon het logischerwijs niet anders dan dat, indien er al ecnige wijzigingen in het verdrag zouden worden aangebracht, deze van ongunstigen aard moesten zijn, d. w. z. tot een verdere be moeilijking en beperking van het Ncder- landsch-Duitsch handelsverkeer zullen moeten leiden. Van dit standpunt bezien, moet men erkennen, dat de inhoud van het ver drag nog eenigszins meevalt. Welis waar is het eenige uitgesproken licht punt (door onze regeering dan ook triomfantelijk op den voorgrond ge plaatst) dat de termijn van het nieuwe verdrag er een is van 21 maanden in plaats van 12 maanden tot dusver, doch bij grondige bestudeering. moet toch de meening veld winnen, dat onder de ge geven omstandigheden de door Neder land gedane concessies nauwelijks ver meden konden worden. Men mag hierbij zeker niet vergeten, ook even de hand in eigen boezem te ste ken. Wij hebben zoo juist ons tarieven stelsel op „matig beschermende" basis ge bracht, een actie, die weliswaar in het ge heel niet tegen Duitschland is gericht en ook niet (zooals men ln Duitschland oor spronkelijk beweerde) op 40°/«, doch op slechts 21% van Duitschland's export naar Nfederland betrekking heeft; men kan niettemin begrijpen, dat deze tarievenver- hooging een sterken invloed op de onder handelingen heeft uitgeoefend. De Neder- landsche delegatie zal ook wel niet anders hebben verwacht en een persoonlijk be zoek aan Duitschland van onzen Minister van Economische Zaken was noodig, om deze bittere pil ietwat te verzoeten. Het resultaat van deze verschillende fac toren ls niettemin, dat ditmaal de conces sies nagenoeg geheel van onze zijde heb ben moeten komen, hoewel terstond hier aan moet worden toegevoegd, dat. tenzij zij voorloopers mochten zijn van nog ver der reikende concessies, zij als niet onover- komenlijk moeten worden beschouwd (de eenige concessie van Duitsche zijde is fer een met betrekking tot onze kunstzijde- en glasindustrie). Wij hebben bijv. moeten toestaan, dat op een aantal producten, speciaal op het gebied van den tuinbouw, de bestaande Duitsche tarievenconsoloda- tles zijn vervallen verklaard, terwijl ten aanzien van enkele andere tuinbouwpro ducten (met name die, welke thans in Duitschland tot luxe worden gerekend) de verdragstarieven bij invoer in Duitschland zijn verhoogd. Bij deze laatste categorie, waarvan de Nederlandsche uitvoer naar Duitschland in 1938 circa R H. 5 millioen .bedroeg, is dus een exportdaling waar schijnlijk. Tegelijkertijd, en hier betreden wij nog onontgonnen terrein in de Neder landsch-Duitsche handelsbetrekkingen, is Nederland er toe overgegaan de tarieven op den invoer van bepaalde artikelen der che mische, electrische en metaalindustrie (die niet onder onze 1 Maart jJ. ingegane ta- riefsverhooging vallen) te consolideeren. Hiermede zijn de voornaamste wijzigin gen in het handelsverdrag afgehandeld. Slechts de ondervinding kan uitmaken, hoever haar beperkende invloed op den wederzijdschen handel zal gaan. Voorzoover men de situatie thans op pervlakkig kan beoordeelen, schijnt van deze wijzigingen in ieder geval geen noodlottige handelsinkrimping te ver wachten te zijn, temeer waar onze tuin bouw wellicht in staat zal zijn, den te ruggang in den uitvoer der duurdere producten met een vermeerdering in dien van goedkoopere producten te compenseeren. Doch waar tenslotte alles om draait, is in hoeverre Duitschland internationaal in staat is, zijn export op peil te houden. En hier werken thans allerhande krachten, zoowel buiten als in het Rijk, in beperken den zin, zoodat, waar Duitschland thans uit- en invoer op de fijnst-aanwijzende weegschaal legt, hier de sleutel voor de verdere ontwikkeling onzer wederzijdsche handelsbetrekkingen moet worden gezocht. Vandaar dat men niet den klemtoon op het gesloten nieuwe handelsverdrag moet leggen, doch veeleer op betalingscontin genten en clearing, die immers als het ware de duidelijk afgelijnde projectie van onze handelsbetrekkingen vormen. Welnu, hier treedt een uitgesproken ongunstige tendentie aan den dag. En het resultaat: men heeft de Neder landsch-Duitsche betalingscontingen ten ditmaal slechts voor een kwartaal (in plaats van een half jaar) durven vast te leggen en men heeft zich ge dwongen gezien, die contingenten voor het tweede kwartaal belangrijk te verlagen, hetgeen dus in de practljk neerkomt op een sterke inkrimping van den Nederlandschen export gedurende deze periode. Het zullen wel voor na melijk die goederen zijn, welke onder het huidige regiem in Duitschland als weelde of overdaad worden beschouwd, die hieronder te lijden zullen krijgen en wij denken hierbij dus wederom aan de duurdere tuinbouwproducten en vooral aan tabak. Het zal helaas een zware slag voor de komende Sumatra- veilingcn zijn, nu de voornaamste af nemer zich gedwongen zal zien, voor een waarde van waarschijnlijk 15% minder te koopen. Men kan onze delegatie er zeker geen verwijt van maken, dat zij op dit punt krachtig heeft ingegrepen. Zij mocht on der geen voorwaarden toestaan dat de clearing-achterstand. die thans reeds ruim 31 millioen gulden bedraagt, nog verder toeneemt. Het ontstaan van dien achter stand ls grootendeels toe te schrijven aan een aanhoudende daling van den Dultscheq export naar Nederland, die gedeeltelijk op rekening moet worden gesteld van politie ke reacties, gedeeltelijk op rekening van de vaak gebleken onmogelijkheid van Duitsche zijde, binnen den gestelden ter mijn te leveren. Aan de andere zijde draagt ook de toeneming in den „onzichtbaren" Nederlandschen uitvoer naar Duitschland (scheepvaart, rijnscheepvaart, transito- gelden. enz.) aan dezen achterstand mede schuld. Het is te hopen, dat wanneer in Juni a.s. de situatie opnieuw onder de oogen zal worden gezien, althans een gering deel van dien achterstand zal blijken te zijn in gehaald. De vraag doet zich hierbij voor, of niet, wanneer dan of later onderhan deld zal worden over een insluiting van Bohemen en Moravië binnen het clearing- verdrag. een voor Nederland gunstiger toe stand kan worden geschapen. Men ver- gete immers niet, dat in 1938 Nederland in zijn handel met Tsjecho-Slowakije een passiefsaldo vertoonde van niet minder dan 17 millioen gulden, waarmede ruim de helft van den clearing-achterstand zou kunnen worden weggewerkt. En de moraal uit dit alles: waar het thans overduidelijk is, dat van een ver ruiming van den Nederlandsch-DnU- schen handel binnen afzienbaren tijd geen sprake zal zijn, daar zullen wij onze aandacht en al onze energie meer en meer op andere afzetgebieden moe ten richten. Wij zullen, zonder veron achtzaming van het groote Duitsche achterland, als een goed huisvader onze exportrisico's veel meer nog dan voorheen over alle markten der wereld moeten verdeelen. (Nadruk verboden) EEN 12-JARIGE JONGEN AAN DE OUDERLIJKE MACHT ONTROKKEN. sche Broek een noodlanding te maken, welke goed afliep. Het toestel droeg als kenteeken D-10-895 en werd bestuurd door den student W. Hanisch uit Munster. Deze verklaarde gistermiddag omstreeks 2 uur op het vliegveld te Munster te zijn opgestegen, waar het toestel door een mo torvliegtuig tot een hoogte van 300 meter werd opgetrokken. Door den straffen Oostenwind was het toestel ln de richting van de grens gedrê- Men meldt uit Amsterdam aan het Vad.: ven. waar de bestuurder den koers was Donderdag heeft de kinderpolitie alhier met kracht ingegrepen in een ergerlijk ge val van kinderverwaarloozing. Reeds eeni- gen tijd was de aandacht van dezen dienst gevest gd op een familie bestaande uit man en vrouw en een 12-jarig zoontje Van dit gezin, wonende in dc Polanenstraat. deed in deze buurt het hardnekkige gerucht de ronde, dat het 12-jarig zoontje van deze menschen op ergerlijke wijze zou worden verwaarloosd en in een toestand van on dervoeding verkeerde. De man is een gods dienstleeraar en men sprak hem in de buurt aan met dominee; zijn vrouw is iemand, die zeer goed ontwikkeld is en akten bezit, onder anderen M.O. geschie denis en Engelsch. Deze menschen schijnen vroeger in goeden doen te zijn geweest doch de laatste jaren was daarin verandering gekomen. Zij raak ten meer en meer in verval en verlieten hun vroegere woning om zich te gaan ves tigen op een eerste-etage-woning in de Polanenstraat. Hoogstzelden verlieten zit hun woning. Een kerkgenootschap had al meerdere malen pogingen aangewend om dit gezin te steunen, doch als de bezoekers om toela ting verzochten, werden zij door den man aan de deur afgewezen en deelde hij kort en bondag mede: ..Ik heb u niet geroepen, ik red mij zelf wel De bezoekers hadden reeds herhaaldelijk opgemerkt, dat er in de woning een alles behalve frissche atmosfeer hing en het was er verschitokelijk vuil. Ook was het opgevallen dat men het zoontje van de familie in geen maanden meer buiten had gezien. En al spoedig deed het gerucht de ronde, dat het kind door het echtpaar opgesloten werd gehouden. Men zond het niet meer naar school en verspreidde het gerucht, dat de jongen ziek was. Ten slotte besloot de politie in te grijpen en afdoende maatregelen voor het kind te nemen. Donderdagmiddag begaf zich de commissaris van colitie, de heer Voorde wind met rechercheurs en agenten naar het bedoelde perceel en eischte toegang. Dit werd hem eerst door den man gewei gerd. doch toen de commissaris sommeerde liet de man de politie toe. De colitie trof de woning in een verschik'kelijken toestand aan en in een kleine achterkamer vonden ze het verwaarloosde kind op een stoel zitten. Het bleek ernstig ondervoed te zijn en maakte een zeer achterlijken indruk Dade lijk is het kind aan de zorgen van den ge neeskundigen dienst toevertrouwd en naar een ziekenhuis gebracht ter observatie. Toen het kind wegging sputterden de ouders tegen en haalden verschillende bijbelteksten aan. kwijtgeraakt. Bij Arnhem besloot hij te dalen. Het toestel heeft bij de landing geen schade bekomen en ook de bestuurder bleef ongedeerd. Na een onderzoek door de burger- en militaire politie is het toestel vrijgegeven. Het werd gedemonteerd en naar Munster vervoerd. Spijsverteringsstoornissen plaagden hem. NOODLOTTIG GEVOLG VAN EEN DROOM. Vader stapte uit dc tweede verdieping. Een ongeveer 38-jarige bewoner van Apel doorn droomde gisternacht zoo vol over tuiging. dat zijn eenig, vijfjarig dochtertje ontvoerd werd, dat hij het bed verliet en door een raam op de tweede verdieping naar buiten stapte. Hij kwam op den be- ganen grond terecht en bleef daar luid kermend liggen. Zijn huisgenooten werden hierdoor gewekt. De man bleek beide en kels gebroken te hebben. Hij Is naar het Juliana-ziekenhuis overgebracht. (Msb.) MOTOR RIJDT OP TAXI. Berijder zwaar gewond opgenomen. Woensdagavond omstreeks half twaalf had op den nieuwen Bosschen weg te Til burg een ernstige aanrijding plaats. De motorrijder A. van Laarhoven uit Uden- hout reed daar in volle vaart tegen de achterzijde van een taxi. die langzaam achteruit reed. De motorrijder werd tegen den grond geslingerd, waar hij bewuste loos bleef liggen, hevig bloedend uit won den aan hoofd, borst en beenen. In zorg- wekkenden toestand werd hij naar het St. Elisabeth-ziekenhuis gebracht. Geniet thans een blakende gezondheid. Adht Jaren geniet deze man nu reeds een blakende gezondheid, nadat hij tevoren ge kweld was geweest door Indigestie. „Tien. jaar geleden werd ik gekweld door sjjijsver- teringsstoornissen. Na ontelbare middelen te hebben geprobeerd zonder verlichting te kunnen vinden, werd mijn toestand steeds erger. Eindelijk probeerde ik Kruschen en gedurende 8 jaren geniet ik nu al weer eeni blakende gezondheid. Ik ben opzichter in een bekende motorenfabriek en hoewel ik 65 ben, ga ik door voor 50.". E. T. Kruschen Salts is een combinatie van zes zouten, die ieder een eigen werking hebben. Zij verwijderen de opgehoopte afvalstoffen, die de oorzaak zijn van Uw klachten, door aansporende werking op lever, nieren en ingewanden, waardoor niet alleen rheuma- tisohe pijnen, maar ook spijsverteringsstoor nissen voorkomen en bestreden worden. Uw bloed wordt gezuiverd en binnen korten tijd zullen Uw pijnen verminderen, om ten slotte geheel te verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothe kers en drogisten. 2032 (Ingez. Med.) VOETGANGER DOOR MOTOR AANGEREDEN. Hedenochtend te half negen is op den hoek van het Noordeinde en het Scheve- ningscheveer te Den Haag een motorrijder, de 20-jarige M. S., wonende aan de Van Aerssenstraat aldaar, tegen een voetgan ger, den 50-jarigen H. J. S., wonende aan de Azaleastraat, opgereden, met het ge volg. dat laatstgenoemde in ernstigen toe stand, o.a. met een schedelbasisfractuur, en de motorrijder met een hersenschudding in het ziekenhuis Zuidwal moesten wor den opgenomen. V DUITSCH ZWEEFVLIEGTUIG TE ARNHEM GEDAALD. Noodlanding, die goed afliep. Gistermiddag omstreeks 4 uur vloog een Duitsch zweefvliegtuig boven Arnhem. Op een hoogte van enkele honderden meters beschreef het toestel enkele cirkels boven de stad om even later buiten de bebouw de kom in een weiland van het Arnhem- BUITENLANDSCH GEMENGD. BOTSING VAN ONDERGRONDSCHE TREINEN. Ongeveer honderd gewonden. Kort na middernacht zijn in een der buitenwijken van New York twee onder- grondsche treinen tegen elkaar gebotst. Ongeveer 100 personen werden gewond, waarvan elf ernstig. De Duitsche Rijksminister van binnen- landsche zaken, Frick, heeft gisteravond op een ontvangst, door rijksleider Rosen berg aan diplomaten en bultenlandsche pers aangeboden, gesproken over „de niet- Dultsche volksgroepen in het Duitsche Rijk- Hij zeide onder meer, dat sedert de stich ting der nationaal-socialistische beweging het begrip „Volk en Volkstum" in het mid delpunt van het politieke streven gestaan heeft. In Europa zal men nooit bereiken, dat „Volkstum" en staat elkaar volledig dekken; des te noodzakelijker is het, dat daar, waar een vreemd volk in een anderen staat leeft, de natuurlijke levensrechten beschermd blijven. Onnoodige kwellerijen van minder heden moeten vermeden worden. Dat geldt zoowel voor de Duitsche volks groepen in het buitenland als voor de nict-Duitsche groepen in het Rijk. Men kan heel goed man van zijn stamvolk en tegelijk een plichtsbetrachtend staatsburger van een vreemden staat zijn: Duitschland verwerpt het met ge weld gernianiseeren van niet-Duitsche volksgroepen. Op gelijke wijze eischt het bescherming van de levensrechten en de eer van alle Duitsche groepen in het buitenland. Dooi de agrarische hervormingen, die na den oorlog ln vele staten tot stand gekomen zijn, heeft men het bezit van Dultschers, meestal zonder schadevergoeding, verkleind met T/t millioen hectaren, een grootere oppervlakte dan Duitschland door het ver drag van Versailles verloor. Terwijl in het buitenland vele tienduizenden Duitsche kinderen geen onderricht in hun moeder taal kunnen krijgen, versohaft Duitsch land allen niet-Duitschen groepen, school onderricht in de moedertaal. De nationaal- soclalistische staat gaat ook in deze kwes ties van „Volkstum" aan het hoofd. De positie der Tsjechen. Over de sterkte der verschillende niet- Duitsche groepen zullen pas na de volks telling in Mei nauwkeurige cijfers beschik baar zijn. Bij die telling mag natuurlijk geen sprake zijn van dwang of druk op de leden der volksgroepen. De grootste niet- Duitsche volksgroep vormen de ongeveer 300 000 Tsjechen in het Sudetcniduitsche gebied; deze zijn zonder meer opgenomen in het arbeidsproces van het Derde Rijk. Het Tsjechische lager onderwijs blijft in de streken met Tsjechische bevolking vol ledig gehandhaafd. Het Tsjechische millioenenvolk, dat in een gesloten groep in Bohemen en Moravië gevestigd is. vormt een eigen Rijksprotecto raat; daar is veeleer het eigen leven van Duitsohers en Tsjechen, die daar sedert meer dan duizend jaar naast elkaar leven, verzekerd. De Polen in het Rijk. Na de Tsjechen vormen de Polen de tweede niet-Duitsche volksgroep in Duitschland. Volgens de volkstelling van 1933 wonen in Oost-Duitschland 113.000 menschen, wier moedertaal het Poolsch is. terwijl 285.000 als moedertaal Duitsch en Poolsch hadden opgegeven. De Bond van Polen in Duitschland heeft slechts onge veer 22.000 leden. De Polen hebben in bij zondere mate den opbloei van het Duitsche rijk meegemaakt; er zal nauwelijks een werklooze Pool in Duitschland te vinden zijn. wat helaas, aldus Frick, van de Duit sche volksgenooten in Polen niet gezegd kan worden. Bij de arbeidsbemiddeling wordt in principe geen verschil gemaakt tusschen Duitschers en niet-Duitschers. Het onderwijsrecht voor de Polen is bij zonder gunstig; het. cultureele leven der Polen sireelt zich af in vele vereenigingen. Andere groepen. De derde groep zijn de Kroaten in het Burgenland ongeveer 40.000 menschen. Dit. zijn boeren, die, meestal in eigen dorpen, te midden van de Duitsche dorpen wonen Bij de verkiezingen voor den Groot- Duitsohen Rijksdag in 1938 en de volks stemming over den „Anschluss" hebben deze Kroaten voor bijna 100 procent met „ja" gestemd. De vierde niet-Duitsche groep, de Slove- nen, omvat 30.000 menschen. Ook de Slo- venen hebben, door „ja" te stemmen, ge tuigenis afgelegd van hun trouw aan den staat. De vijfde groep wordt gevormd door 10.000 Hongaren in het Burgenland. Een kleine, maar op hoop peil staande groep is de Deensche groep van 5000 tot 10.000 menschen. De strijd om het „Volks tum", die geen volksgroep bespaard blijft, staat in Sleeswijk op een buitengewoon hoog niveau. Hetzelfde geldt voor het leven der Duitsche volksgroep ten Noorden van deze grenzen. Aan beide zijden is het on derwijs zeer ontwikkeld en het vereeni- gingsleven geanimeerd. Er wonen in Duitschland verder nog 2000 Slowaken en ongeveer 5000 tot 10.000 Llthauers. IVederkeerigheid vereischt. Frick commentarieerde nogmaals, dat in beginsel de eigen ontwikkeling van alle niet -Duitsche groepen verzekerd is. Het ligt voor de hand, dat de behandeling van Duitsche groepen in het buitenland niet zonder terugwerking op de behandeling van de overeenkomstige groep in Duitschland kan blijven. De nationaal-socialistische staat streeft er naar, wederkeerige over eenkomsten met de buurstaten te sluiten tot vriendschappelijke regeling van de po sitie der groepen. De Duitscli-Poolsclie minderheden- verklaring van November 1937 heeft helaas niet alle wenschen kunnen ver vullen. Hier is nog een reeks van drin gende vraagstukken te regelen. Geheel anders is het aan de Duitsch- Deensche grens, hier kan van een verheu gend wederzijdsch begrip gesproken wor den. De groepen van Kroaten en Slovenen worden door de Duitsche groep in Zuid- Slavië in getalsterkte tienvoudig overtrof fen; niettemin kunnen ook hier de weder zijdsche minderheidsvraagstukken op ver standige wijze geregeld worden. Vooral, omdat het Rijk er de grootste waarde aan hecht ook met dezen nieuwen buurstaat in vrede te leven. Tegenover de ÏO.COO Hongaren in Duitsch land staan 650.000 Duitschers in Hongarije. Men kan deze vraagstukken van „Volks tum" echter niet alleen van getalverhou dingen afhankelijk doen zijn; aangenomen mag worden, dat de gerechtvaardigde wen schen van de Duitschers in Hongarije zoo veel mogelijk bevredigd worden. Over de staatsrechterlijke verhouding tot de Romaansche buurstaten het Westen en In den afgeiloopen nacht zijn te Liver pool. Birmingham en Coventry bomaan slagen gepleegd. Te Liverpool is een eigen gemaakte bom ontploft, welke was bevestigd aan het tra liewerk van een winkelruit in het winkel centrum der stad. Drie andere bommen zijn, te Liverpool gevonden: een ontplofte, na dat een politieman het projectiel had ver wijderd en terwijl de politie bezig was een andere bom onschadelijk te maken, ont plofte een derde in de zelfde straat, waar door een winkelruit werd vernield. Te Coventry is buiten een garage bij de benzinepomp een bom ontploft, waardoor een glazen dak werd vernield en te Bir mingham is een bom ontploft achter een blok woonhuizen. Hierdoor werd een aantal ruiten vernield. De politie veronderstelt, dat ook deze aanslagen moeten worden toegeschreven aan het Iersche republikeinsche leger. De bommen hebben geen directe slachtoffers gemaakt, doch te Birmingham is een man. die aan een hartkwaal leed, vermoedelijk tengevolge van den schrik overleden. NOODWEER VEROORZAAKT ONGELUKKEN. Tengevolge van een hevig noodweer, dat in de Amerikaansche staten Mississippi, Alabama en Georgie woedt, zijn de rivieren buiten haar oevers getreden. Te Vicksburg is een brug weggeslagen, met het gevolg dat vijf auto's en een vrachtauto in de rivier stortten. Vier menschen kwamen om het leven, vijf personen worden vermist. In Alabama zijn verscheidene huizen door tornado's verwoest. KWESTIE OVER WACHTGELD. De Centrale Raad van Beroep heeft gistermiddag een zitting gewijd aan vijf overeenkomstige zaken, welke betrek king hadden op vijf burgemeesters: de heeren J. B. V. M. J. van de Mortel te Noordwijk, A. J. van Hooff te Veldhoven. J. F. Ploegmakers te Oss, F. Kikkert te Beemster en J. J. van Buitenen de Ruc- phen. De behandeling liep over de vraag of Rijksinspecteurs van de werkverschaffing al dan niet een recht op wachtgeld kunnen doen gelden, een geschil, dat een gevolg is van de ontwikkeling der werkloosheidsvoor zieningen in ons land. Het aantal Rijksin specteurs der werkverschaffing is aanvan kelijk zeer gering geweest, doch moest lang zamerhand worden uitgebreid. Er werden daarvoor burgemeesters aangewezen, die deze taak naast hun gewonen arbeid moes ten verrichten. Doordat de werkverschaffing steeds in omvang toenam ontstond op den duur echter een onbevredigende toestand en zoodoende werden inplaats van burge meesters aparte functionarissen benoemd, wier geheele dagtaak gewijd was aan de be langen der werkverschaffing. De vijf burgemeesters nu, wier zaken door den Centralen Raad werden behan deld zijn eveneens belast geweest met den taak van inspecteur, en zij meen den aanspraak te kunnen maken op de uitkeering van wachtgeld, toen ze van hun inspecteursfunctie werden onthe ven. een opvatting, welke door den mi nister van Binnenlandsche Zaken echter is afgewezen. Mr. H. B. Wildt Meyboom uit Wassenaar, die als gemachtigde van den burgemeester van Beemster verscheen, meende, dat de be trekking van Rijksinspecteur der werkver schaffing niet tijdelijk genoemd kan worden daar aangenomen wordt, dat een deel der werkloozen nooit meer aan het werk zal komen. Bovendien heeft de minister van Sociale Zaken den inspecteurs geadviseerd wacht geld te vragen. Mr. W. de Koning, referendaris bij de af- deeling pensioenen en wachtgelden van het departement van binnenlandsche zaken heeft namens den minister het verweer ge voerd. Hij ontkende, dat de werkloosheid een permanent karakter draagt. Het dienstver band der inspecteurs is dan ook tijdelijk en ingevolge de bepalingen van het ambtena ren-reglement kan geen recht op wachtgeld worden uitgeoefend. Mr. J. G. M. Overmars, die voor den bur- het Zuiden heeft de Führer. aldus Flick gemeester van Oss als gemachtigde optrad, reeds al het noodige gezegd. Onafhankelijk sloot zich in zijn betoog In hoofdzaak aan van de gewaarborgde grenzen van het Rijk bij dat van mr. Wildt Meyboom en in de an- kan het Duitsche „Volkstum" verder leven dere zaken werden geen pleidooien gevoerd. Dat geldt ook voor het verder-af gelegen Europeesche en het overzeesohe gebied. De uitspraak van den Centralen Raad is bepaald op 20 April.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9