LAATSTE BERICHTEN De verklaring van Chamberlain LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 31 Maart 1939 De strijd in het Verre Oosten Binnenland Buitenland Uit Spanje Aandrang op Lebrun Duitschland en Polen LUCHTVAART Duitschland verovert het absolute snelheidsrecord Garanties van Engeland en Frankrijk aan Polen SPORT BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN BEURSOVERZICHT mwi EtMCüVtk VRAGENRUBRIEK MIDDEN-EUROPA. Hongarije en de Slowaken In een vraaggesprek met den correspon dent van Havas heeft de Slowaaksche mi nister-president Tisso o.a. verklaard: „Naar aanleiding van den Hongaarschen Inval heeft onze regeering geen beroep op Duitschland gedaan, omdat zij de wereld wilde toonen. dat Slowakije in staat is, zelf zijn onafhankelijkheid en zijn gren zen te verdedigen". Op de vraag waarom men het Hongaar- sche leger het Slowaaksche grondgebied heeft laten binnendringen, verklaarde Tisso „Op den dag van den inval meldde zich een Hongaarsche afdeeling met een witte vlag bij de Slowaaksche autoriteiten. De afgezanten overhandigden den Slowaak- schen commandant toen een eigenhandig door den commandant der Hongaarsche troepen geschreven brief, waarin gezegd werd „Met goedvinden van de Duitsche natie betreden de Hongaarsche troepen het Slo waaksche grondgebied en zij zullen halt houden bij de als volgt getrokken lijn.." De Slowaaksche commandant, die trou wens door de schending van de door de Hongaren erkende grens verrast was, meende geen tegenstand te moeten bieden. Toen wij echter van de gebeurtenissen op de hoogte waren gesteld, hebben wij, zonder iemand te raadplegen, order gege ven, de Hongaren tegen te houden. Van toen af hebben zij geen pas meer voor waarts kunnen doen". Tissö voegde hieraan toe, dat de Hon garen niet waren teruggedrongen, omdat „de Hpngaren wenschten, dat wij een Slo waaksche delegatie naar Boedapest zouden zenden, mfet de opdracht, in een gemengde commissie te onderhandelen en voorstel den, de vijandelijkheden onmiddellijk te staken tot de onderhandelingen geëindigd zouden zijn. Sterk door ons goed recht hebben wij het Hongaarsche voorstel aanvaard om blijk te geven van onzen wil, bij te dragen tot het herstel van den vrede in dit deel van Europa, doch wij geven niet toe aan de Hongaarsche eischen. Onze delegatie is weer naar Boedapest vertrokken. Zij zal onze tegenvoorstellen overhandigen, die in één zin samengevat kunnen worden: terugkeer tot de oude grens". Op de vraag, of de Hongaren waren aan gemoedigd, om tot hun actie over te gaan, antwoordde Tisso: „Ik kan u onmogelijk mijn meening op dit punt zeggen". Volgens te Bratislawa ontvangen be richten uit Hongaarsche bron heeft Hongarije de Slowaaksche tegenvoor stellen zonder discussie van de hand gewezen. Sano Mach, de Slowaaksche perschef heeft in een radiotoespraak heftige aan vallen gedaan op Hongarije. „In dit land, waar 730.000 Duitschers, 550.000 Slowaken, 500.000 Roetenen. 40.000 Kroaten en 10.000 Roemenen wonen, verduren allen onrecht vaardigheden, ernstiger dan eenlge andere minderheid ln eenlg ander land. De Hon gaarsche staat ls onverzadigbaar, heeft meer minderheden dan alle andere lan den in Europa en houdt deze in slechter omstandigheden." De Slowaaksche autoriteiten hebben te P'esow een geheimen radiozender ontdekt. Er zijn elf personen gearresteerd, onder wie eenige joden. De Slowaaksche bevol king heeft de synagoge afgebroken. „DE TROMP" TE DEN HELDER. Gistermiddag om half twee is de flottielje leider „Tromp" op de reede van Den Helder aangekomen na een oefenreis van bijna drie maanden naar de Middellandsche Zee Vanochtend kwam het schip de haven van Nieuwe Diep binnen. Op het havenhoofd stond de scheepskapel van „De Tromp" ter begroeting opgesteld. Deze kapel had de reis niet meegemaakt, omdat de muzikanten nog opgeleid moesten worden voor hun taak. ,,De Tromp" zal Maandag a.s. naar Am sterdam vertrekken om daar te dokken. SPANJE. Maatregelen te Madrid. De rechtsche autoriteiten hebben te Madrid een bevel laten aanplakken, waar in gezegd wordt, dat alle ambtenaren en beambten van de hoofdstad zich binnen veertien dagen moeten melden bij het mi litaire gerecht, waar zij mededeeltngen moeten doert over hun handelingen sedert Juni 1936. Verder moeten zich aanmelden alle mili tairen, alle nachtwakers en de huurders van huizen, waar moorden zijn gepleegd. Personen, die in het bezit zijn Van docu menten, die den republikeinen hebben toebehoord, moeten deze documenten aan de autoriteiten overhandigen. Vluchtelingen. Generaal Miaja bevindt zich thans te Cherchell, een klein plaatsje op ongeveer 100 kilometer van Algiers. Hij zal zich daar waarschijnlijk metterwoon vestigen. Uit Carthagene ls te Algiers een aviso van de vroegere Spaansche regeering aan gekomen met 154 passagiers en een uit zestien personen bestaande bemanning. Alle wapens waren overboord geworpen. Het Britsche ss. Stanbrook is te Mersel Kebir aangekomen met 1800 vluchtelingen uit Alicante, doch het is zeer twijfelachtig of zij ontscheept mogen worden, aange zien alle mannelijke passagiers van het Britsche s-s. African Trader, dat reeds eerder was aangekomen, nog steeds aan boord worden gehouden. Het s.s. Lezar- dieux ligt eveneens te Mersel Kebir voor anker met nog duizend vluchtelingen, ter wijl voortdurend nog te Oran schepen vol vluchtelingen aankomen, die naar Mersel Kebir worden gezonden. Ook Britsche oorlogsschepen vervoeren politieke gevangenen uit Spanje. Gisteren zijn er vijftig met Britsche torpedojagers uit Gandia vertrokken en vandaag ver trekken er nog honderd. Al deze vluchte lingen zijn republikeinsch gezinden, die zich niet aan misdrijven hebben schuldig gemaakt. Er zijn onderhandelingen gaande over de uitwisseling van Britsche en Italiaan- sc'ne krijgsgevangenen. Gisteren heeft de kruiser Sussex 167 Italiaansche gevan genen van Gandia, waar zij uit Valencia waron aangekomen, naar Palma vervoerd. Men hoopt, dat deze uitlevering gevolgd zal worden door de repatrieering van 70 gevangenen, die zich nog in handen van Franco bevinden. Spastische kunstschatten teruggegeven. Het Volkenfcondssecretariaat deelt mede. dat de Spaansche kunstschatten, welke de Volkenbond in bewaring had genomen, zijn overhandigd aan den vertegenwoor diger der rechtsche Spaansche regeering te Bern. DE ZOMERPRIJS VOOR BOTER. Van bevoegde zijde wordt ohs het vol gende medegedeeld. Zooals indertijd is bekend gemaakt, zou de wlnterprijs voor de boter gelden voor een half jaar, n.l van 1 October1 April In overeenstemming hiermede zal op 6 April a.s. de zomerprijs ingaan. Deze zo- merprljs ls evenals het vorige jaar vastge steld op een gemiddelde van f. 1.30 per K G. als prijs voor den producent. Dit houdt niet in, dat deze prijs, waarvoor als maatstaf kan worden genomen de commisslenoteering voor Nederlandsche boter, vermeerderd met de heffing, altijd precies f. 1.30 zal zijn. De werkelijke bo- terprijs in dezen zomer zal met vrij ruime afwijkingen om f. 1.30 kunnen schomme len. Dit geschiedt om in de heffing zoo weinig mogelijk wijzigingen te brengen. VEREENIGING VOOR LUCHT BESCHERMING. Het ledental der Vereenlging voor Lucht bescherming heeft thans de honderdduizend overschreden en bedroeg heden 102.783. P. BOTTER OVERLEDEN. In den ouderdom van 79 Jaar is vandaag in het marine hospitaal te Den Helder overleden de oud-redder P Botter, een der laatste redders, die nog deelgenomen heeft aan de redd ng bij de Renownramp in 1887. Bij de vijftigjarige herdenking van deze redding, werd Botter met den nog ln leven zljnden J. Kuiper en P. Oosterberg ten stadhuize te Den Helder gehuldigd. SPAANSCH-PORTUGEESCH VERDRAG. Spanje en Portugal hebben een verdrag van vriendschap en non-agressie gesloten. Miaja wil naar Mexico. Naar verluidt heeft generaal Miaja het voornemen naar Mexico te gaan. Maatregelen te Madrid. Generaal Espinosa de los Monteros, de commandant van de bezettingstroepen van Madrid, heeft den staat van oorlog uitge vaardigd voor de stad en de provincie Madrid. Alle wapens moeten worden inge leverd. er mag niet worden geluisterd naar Anti-Britsche campagne. De propaganda-carrupagne tegen Groot- Brittanndë, welke thans gevoerd wordt in de door de Japonneezen bezette gebieden, heeft grooter om/vang aangenomen. De aanvallen zijn zoo grof, dat men voor stelt, dat de persoonlijke veiligheid van Britten in het bezette gebied, in gevaar zou kunnen worden gebracht. Buitenlandsohe dagbladcorrespondenten, die een bezoek hebben gebracht aan Nan king ter gelegenheid van den verjaardag der stichting van de hervormde regeering, wer den er voor gewaarschuwd niet zonder Japanisch geleide „voor hun eigen veilig- heödheid" de straat op te gaan. FRANKRIJK. De senatoren van de z.g. democratische linkerzijde hebben Jeannenay, den president van den Senaat, opgedragen, in overleg met Herriot, er bij president Lebrun op aan te dringen, dat deze zich voor een nieuwe periode van zeven jaar voor het president schap beschikbaar stelt. Gisteravond zijn beide voorzitters door Lebrun ontvangen. Pietri heeft zijn vroegere verklaringen herhaald, dat hij iedere candidatmur voor het presidentschap der republiek van de hand zou wijzen, indien ook de president der reoubliek weer oandldaat zou worden gesteld. BULGARIJE. Kabinetswijziging De ministerraad is bijeen geweest om den toestand te bespreken, or.3an door het besluit der groots mesrtfirr id der afge vaardigden, hun ontevredenheid over dm minister van openbare werken tot uitdruk king te brengen. Een kabinetsrcconstrpotie wordt onver mijdelijk geacht. \TEN. G en betaling in grondstoffen. De senaa' heeft met 48 tegen 18 stem men een wetsontwerp verworpen, dat vreemden landen de mogelijkheid zou heb- I ben gegeven, hun oorlogsschuMen in grond- I stoffen te betalen. radio-uitzendingen, welke de Spaansche nationale zaak schaden. Er mag niet wor den gestaakt en het publiceeren van niet- gecensureerde berichten is verboden. Manuel Aznar is benoemd tot perschef te Madrid, waar drie ochtendbladen en twee avondbladen uitkomen. In de stad zelf is het leven weer vrijwel normaal, de openbare diensten functio- neeren en sedert het binnentrekken van de rechtsche troepen is geen schot gelost. Sedert gisterochtend mogen groente en fruit vrij worden verkocht, vandaag gaan de café's weer open en morgen de slagers winkels. Talrijke vrachtauto's met levens middelen zij-n in de stad aangekomen. De commandant van het Oostelijk leger vanj de troepen van Franco, generaal Or- gaz, heeft in de door zijn troepen bezette provincies maatregelen genomen, welke zeer weinig verschillen van de maatrege len van generaal Espinosa de los Monteros te Madrid. Behalve de reeds gemelde maatregelen, hebben zich gisteren alle Officieren, die gediend hebben in het leger van den ver- dediglngsraad bij de militaire autoriteiten moeten melden. Zij moesten naam. voor namen, woonplaats ep het wapen waarbij zij gediend hebben opgeven. Verder mogen de handelaars en indu- strieelep te Madrid geen enkel initiatief nemen en moeten zij de instructies af wachten van de commissie, voor industrie en handel, welke in Mei 1938 is Ingesteld voor de provincies Madrid, Guadalajara, Cuenca. Oiudad Real, Jaen'en Albaceta. Verzoeken om toelating tot deze commissie moeten worden ingediend met steun van twee leden van de phalanx. Mét ingang van vandaag moeten de ban ken !de bankbiljetten van de nationale re- geerfng uitgeven, voor drie dagen mogen geen zaken worden gedaan hooger dan 100 peseta. Het personeel van de banken moet zijn werk blijven verrichten en lederen avond moeten de directeuren der banken zich melden op de Spaansche bank. DE AMERIKAANSCHE PRESIDENTSVERKIEZINGEN IN 1940. Hoewel de huidige vice-president van de Vereenigde Staten, Garner, zich nog niet candidaat heeft gesteld voor de presidents verkiezingen in 1940, hebben zijn kiezers in Texas reeds een begin gemaakt met een campagne voor hem. De PooLsche pers publiceert hedenochtend een blijkbaar van hooger hand geïnspi reerde mededeling over de betrekkingen tusschen Polen en Duitschland. Hierin wordt gezegd „Ten aanzien van de geruchten, wel ke den la&tsten tijd de ronde deden, zijn wij gemachtigd categorisch te be vestigen, dat geen enkel ultimatum tot Polen werd gericht en dat geen druk op de Poolsche regeering werd uitge oefend. Aangezien de methode van handelen van Duitschland dikwijls d>e wereld heeft verbaasd, moet grooté waak zaamheid worden betracht hoewel tot nu toe deze methode nog niet is toe gepast in vraagstukken, welke direct Polen betreffen". Verder waarschuwt de Poolsche pers de openbare meening tegen zekere laaghartige en demoraliseerende geruchten, welke door onverantwoordelijke elementen worden ver spreid. SNELHEID VAN 746,6 K.M. PER UUR. De vliegerkapitein Hans Dleterle heeft gister avond met een eenpersoons Heinkel-jacht- vliegtuig het absolute snelheidsrecord voor Duitschland veroverd. Hij bereikte over den voorgeschreven drie-kilometerafstand een snel heid van 746.6 K.M. per uur en verbeterde der halve het sedert 23 October 1934 ten name van den Italiaan Agello staande wereldrecord van 709,209 K.M. per uur met rond 37 K.M. Het vliegtuig was uitgerust met een Mercedes- Benz motor van het type db 601 van 1,175 p.k. DÜITSCHE ASPIRATIES IN PATAGONIE? De „Noticias Graficas" een te Buenos Aires verschijnend blad, publiceert een do cument, gedateerd II Januari 1937, dat het zegel van de Duitsche ambassade draagt. Het stuk is „vertrouwelijk" en door den raadsheer van de legatie von 6chubert te zamen met den leider van de natlonaal- soclallsten ln Argentinië Alfred Muller, ge richt tot von Epp. Het document geeft bijzonderheden over de militaire eenheden en versterkingen in Patagonlë, alsmede de vindplaatsen van petroleum en de mogelijkheden van kolo nisatie en annexatie van het geheele ge bied onder de economische invloedsfeer van Duitschland. Verder wordt melding ge maakt van het zenden van zes stafkaarten, vièr kaarten van artillerie-opstellingen en luchtfoto's. Tenslotte wordt gezegd, dat de Argentljnsche regeering geen souvereine rechten op het gebied kan doen gelden. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft besloten een onderzoek ln te stellen naar de juistheid van de onthullingen van de „Noticias Graficas". Indien dit Juist blijkt, zullen de noodige maatregelen wor den genomen. Even voor drie uur trad Chamberlain het Lagerhuis binnen om de in uitzicht ge stelde internationale verklaring af te leggen. Hij zeide: zooals ik hedenmorgen gezegd heb, heeft de regeering geen officieele be vestiging van de geruc-htsn van eenigen beoogden aanval op Polen en derhalve moet de regeering niet geacht worden deze als waar te aanvaarden. Chamberlain verklaarde, dat de Brit sche regeering ingeval van een actie, waardoor duidelijk de Poolsche onaf hankelijkheid bedreigd zou worden, zoodat de Poolsche regcering het een levensbelang zou achten met haar na tionale strijdkrachten weerstand te bicden, zich verplicht zou voelen, de Poolsche regeering allen in haar ver mogen liggenden steun te verleenen. Zij heeft de Poolsche regeering de des betreffende verzekering gegeven. De Fransche regeering had hem ge machtigd het duidelijk te maken, dat zij in deze zaak hetzelfde standpunt in neemt als de Britsche regeering. Chamberlain voegde hieraan toe: met andere regeeringen, met inbegrip van de regeering der Sovjet-unie, wordt thans overleg gepleegd. In antwoord op nadere vragen, zeide Chamberlain: Ik meen, dat deze ver klaring het duidelijk maakt, dat, het geen ik gezegd heb bedoeld is om voor een overgangsperiode te dienen. DE DUITSCHE BLADEN OVER DE REDE VAN FUNK. De bladen wijden groote aandacht aan de rede, welke de rijksminister van eco nomische zaken en president van de rijks bank. Funk, gisteren voor de centrale rijks- bankcommissie gehouden heeft. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" wijst er op, dat Funk de handelsbesprekingen, welke nog onlangs tusschen Duitschland eenerzijds en Engeland en Frankrijk an derzijds gaande waren, niet als definitief doodgeloopen, doch slechts als gestagneerd beschouwt. De noodzakelijkheid deze be sprekingen voort te zetten, aldus het blad, is nog grooter geworden. Funk heeft ge pleit voor een internationale economische samenwerking, waartoe ook Duitschland oprecht bereid is. De „Voelkischer Beobachter" noemt het Groot-Duitsche rijk met zijn bevolking van 9 millioen zielen het grootste industrie land ter wereld. Geen land kan deze be langrijkste economische macht ter wereld veronachtzamen, ook Engeland niet. Het Duitsch-Roemeensche handelsaccoord zal de voor beide partijen geldende nieuwe mogelijkheden aantoonen en het voordeel van onze nieuwe handelsmethoden boven de oude in het licht stellen. Dit geldt ook voor Engeland, dat wij natuu lijk niet van de markt in Zuid-Oost-Europa willen uit sluiten. De „Berliner Lokal Anzeiger" zet uiteen, dat, hoewel het Duitschland thans moge lijk is de autarkie zoover mogelijk door te drijven, het toch bereid is met andere lan den, die thans ter zijde staan, samen te werken. De we'eld staat op een keerpunt. De volkeren kunnen zich in gouden Ame- rikaansche ketenen laten slaan, of zich met jonge, krachtige naties omhoog werken VOETBAL. HULDIGING VAN DEN BONDSTRAINER BOB GLENDENNING. Nadat de trainer van den Kon. Ned. Voet balbond, Bob Glendenning, die tien Jaar in deze functie werkzaam is. gisteravond op het V.U.C.-vcld door den heer Herberts van de keuze-commissie is toegesproken, is deze popu laire figuur in de Nederlandsche voetbalwereld vanochtend op het bondsbureau gehuldigd. In de bestuurskamer van den bond hadden velen zich verzameld en de bondsvoorzitter, dr. Van Prooye, was de eerste, die den Jubilaris toesprak. Hf) dankte Glendenning voor al het goede werk, dat hij voor den bond met ijver en opgewektheid heeft verricht, en hoopte, dat Bob zijn diensten nog lang aan den K.N.V.B mag wijden. Spr. bood een geschenk onder enveloppe aan. Hierna spraken de heeren Staal. D. N. Lotsy. Kaufmann. Boeljon en Kick Smit. WATERPOLO. TOURNOOI VOOR JONGERE SPELERS. STRAF OP HET VERDER VERTELLEN VAN RADIO-BERICHTEN. Het officieele tijdschrift Deutsche Justiz" heeft aangekondigd dat eder Duitceher die aan een ander berichten u t er' idsche -ad'o wel.re schade lijk zijn voor Duitsch'znd verder vertelt, gestraft kan worden met een maximum van twee laar gevangenis indien dit in een particulier gesprek geschiedt en met een maximum van ytyf jaar, indien dit in het openbaar geschiedt. De oud-Internationaal en IJ-speler. Kees Leenheer, die momenteel met verlof uit Neder - landsch Indië in ons land vertoeft, heeft een wisselbeker ter beschikking gesteld voor den winnaar van een jaarlijks te houden waterpolo- toumool voc-r ploegen, samengesteld uit spelers tot en met 19 jaar. Met de organisatie van dit 1 tournooi is de zwemvereeniging Het IJ belast Voor de eerste maal zal om deren beker ge kampt worden op den Tweeden Paaschdag in het Sportfondsenbad-Oost. te Amsterdam, waar dit tournooi om 12 uur een aanvang neemt. 10 vereenigingen hebben reeds ingeschreven. OVERLEDEN: J. v. d. Zwet, m., 72 j. AMSTERDAM. 31 Maart. De toestand op de Amsterdamsche effecten beurs was vrijwel onveranderd gebleven, aan gezien de handel wederom van gérlhge afme tingen was. Aanvankelijk maakte de markt den indruk, alsof de koersen een benèdenwétartsche richting zouden volgen, doch reeds spoedig bleek dat er nog een behoorlijk weerstandsvermogen was overgebleven en later op denN middag kon de stemming zelfsgoed prijshoudend worden genoemd, daar de meeste koersëri een opwaart- sche lijn Volgden. De noteeringen weken door- eengenomen echter niet veel af bij die van gisteren. De scherpe reactie ln" Wallstreet had niet veel indruk gemaakt en werd kalm opge nomen. Men is den laatstén tijd zóó gewend ge raakt aan heftige schommelingen op de Ame- rikaanscha beurzen, waarvoor in werkelijkheid dikwijls ae rechte aanleiding niet kan worden aangegeven, dat men te Amsterdam vrij zelf standig te werk gaat. In navolging van New- York kwamen de koérsen der Amerlkaansche Waarden pp een. lager peil. Doch naar verhou ding van de heftige daling in Amerika waren de nadeelige verschillen, welke te Amsterdam moesten worden opgeteekend niet, groot en vrijwel over de geheele linie werd boven de Amerikaansche pariteiten gehandeld. Voor Lon- densche rekening werd materiaal uit de markt genomen én ook het Nederlandsche publiek trad op bescheiden voet als kooper op. Zoodat tijdens dé middaguren een opwaart- sche richting werd gevolgd, die goed werd af- geteekend door de gedragingen van U.S. Steels. De Staalwaarden vonden een goede belang stelling en ook Anaconda's trokken flink de attentie, terwijl er voorts nog eenige affaire zich ontwikkelde in enkele spoorwegshares. De omzetten waren echter toch Verre van groot. Op de locale markt was niet veel te doen. Ten opzichte van de slotkoersen van gisteren vielen geen groote verschillen op te merken. Een uitzondering moest echter worden ge maakt met HV.A.'s. die eenige procenten be neden de vorige slotkoersen werden ingezet en aldus beneden 400 kwamen en vervolgens nog een kleinigheid naar beneden liepen. Later .op den middag kon een kleine> verbetering worden waargenomen. Ook aandeelen Vorstenlanden werden iets lager afgedaan. De berichten om trent prijsverhoogingen door de Niva's hadden zooals hieruit bleek, niet veel uitwerking. De affaire in Petroleumfóndsen was klein. Koninklijken liepen na iets lager te zijn ge opend. geleidelijk aan naar boven en kwamen zelfs boven de vorige toppryzen uit. Tabakken waren prijshoudend, hoewel niet veel veran derd. Het verloop van de heden gehouden Su- matra-tabaksinschryving was beter dan men afgaande op de taxaties had verwacht en de betrokken aandeelen ondervonden hiervan den gunstigen weeroraslag. De Rubber-afdeeling lag byna geheel verla ten. Zelfs Amsterdam Rubbers gaven zoo goed als geen affaire te aanschouwen. De koers was daarbij onveranderd. De incourante soorten Be ten in het geheel niets van zich merken. De Scheepvaartmarkt was stil en niet noemens waardig veranderd. Voor Industrieelen be stond nauwelijks belangstelling. De koersen waren weinig of niet veranderd. Eenige attentie werd aan den dag gelegd voor de Fokkeraandeelen. die na beginbeurs tegen 310 te zyn verhandeld, sorongsgewiize naar boven gingen en later in den middag zelfs tegen 328 Cc van eigenaar verwisselden. De beleggingsafdeeling was stil. De Neder landsche staatspapieren hadden een gedrukt voorkomen, in het bijzonder de oude Schuld. Hierbij dient in aanmerking te worden geno men. dat voor de oude 3 obligatiën gisteren geen noteering tot stand was gekomen. Fran sche fondsen waren verwaarloosd. De Duitsche markt was kalm. WISSELKOERSEN. Londen 8.82 (8.82); Berlijn 75.60 (75.57' Parijs 4.99 (4.99); Brussel 31.69'(31.71); Zwitserland 42.27 42.30 Kopenhagen 39.40 (39.40); Stockholm 45.47' (45.47'j); Oslo 44.32' (44.32V2)New York 1.88 7 16 (1.88 7/16); L're Bankpapier 6.10 (6.05). Prolongatie Va; Part. disc. 5/83/4; Dag geld 1/4Vi; Regis termarken 29 5/8; Reis marken 47Vi; Bankpapier 23 5/8. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. J. V. te Z. Secretaris van het Leidsch Drankweer Comité is de heer J. van Hooidonk, Dillenburgerstraat 17 a, alhier, die U alle ge- weaschte inlichtingen kan verstrekken. LEIDEN, 31 Maart 1939. Aangevoerd: 15 stie ren 220—275, 5458 ct. per kg. (schoon gew.), handel m.; 204 kalf- en melkkoeien 190—280, m.; 271 varekoeien e.a 120180, m.; 154 vette koeien 190310. 5075 ct., iets vlugger; 26 vette kalveren 60100, 65—90 ct.. tam523 nuchtere slachtkalveren 48. stroef; 200 vette schapen 1832. 4459 ct., tam; 702 weide- schapen 7—12, m.; 800 vette lammeren 12—23, 48—56 ct,, tam; 65 lammeren; 45 Zeugen 4060, vlugger: 310 mestvarkens 1836, vlugger; 436 biggen 8—12 vlugger; 4 paarden; 29 bokken en I geiten 410. tam. Kaasmarkt van 31 Maart 1939. Goudsche kaas le srt. f.2223. 2e srt. f. 20—21, 21 part.; Leidsche aas le srt. f. 1821, 9 part. Handel flauw Totaal 30 part. HOOFDDORP 30 Maart Granen en Zaden. Per 100 KG. Rogge f. 7,607.90; Chevalier Gerst f. 7.858.25; Wintergerst f. 7,60—7.85; Haver f. 6.75—7.00; Duiveboonen f. 12,50—13 50; Paerdeboonen f. 9—9.25; Groene erwten f. 8.75 1 9.75; Vale erwten f. 16—18; Gele Mosterd I f 16 5017.50; Kanariezaad f. 7,508; Karwij- I zaad f. 32 00—33.00; Blauwmaanzaad f. 2930. I LEEUWARDEN. 31 Maart. Zuivel. Sleutel kaas 19—r21; N"gelkaas 2526; Goüdakaas 25; IEdammerkc"- 4042 Aanvoer 2?12 kg Veiliag- boter J .25—21 per kg. Aanvoer 3/6. 1 '12 v n. I Commissie 77. Vereenjg'r'- van zu,vplir-,at--'Y:en. Edam- I msr kaas 20 plus 7.50—8. 40 plus 14.^0—15; Goudsche kaas 20 plus 7.50—8; 40 plus 14.50 15.50: Volvette kaas 40 plus 19.5020.50; Brood kaas 40 plus 14.5015; Leidsche kaas 20 pluz —8.50 per 100 kg. Stemming: kalm.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3