BUITENLAND LEIDJCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 31 Maart 1939 DE SNELTEEKENAAR IS ER WEER! 1 ROOM DREESUAW LEIDEN Algemeene Toestand Voor Uw Stofwisseling VEREENIGING „KONINGINNEDAG". Jaarlijksche algemeene vergadering. Gisteravond hield de vereeniging „Konin ginnedag" in een der bovenzalen van „de Harmonie" haar jaarlijksche algemeene vergadering. De voorzitter, de heer ir. P. C. Linden- bergh. heette de weinige aanwezigen wel kom en deed mededeeling van enkele in gekomen stukken. De notulen, gelezen door den heer Van der Neut. werden onveran derd vastgesteld. In het jaarverslag, uitgebracht door den heer P. H. Steenhauer, werd herinnerd aan de feesten ter gelegenheid van de geboor te van Prinses Beatrix en het regeerings- jubileum, In het financieel verslag deeldede heer P. J. de Jong mede. dat net aantal leden voortdurend stijgt en op 31 Dec. 1938 464 bedroeg. 1938 sloot met een nadeelig saldo van f. 9.72. De uitgaven bedroegen f 2008.63 Voor het loopende jaar zijn de uitgaven begroot, op. f 1012. Namens de kascbmmissfe bracht de heer Van Cittert gunstig verslag uit. De heeren Steenhauer. Jansen en Boëkooy werden bij acclamatie herkozen tot bestuurslid. Tot leden der nieuwe "kasoommissle werden be noemd de heeren Van Cittert en Bloot. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat dit jaar op 31 Augustus wederom het ge bruikelijke kinderfeest zal worden gehou den. Een commissie bereidt de plannen reeds voor Voor de ouderen zal des avonds in de Stadszaal een feest worden gegeven. Door de vereeniging wordt getracht van de militaire autoriteiten gedaan te krijgen, dat zij op den dag van de geboorte van een Prins of een Prinses vreugdeschoten zullen lassen. Indien- dit-niet mogelijk is. zal „Koninginnedag" er voor zorgen. Laat hem in de Paaschvacantie een portret of caricatuur maken van U zelf of van Uw kinderen. U komt er goed op te staan! 2057 (Ingez. Med.) Is een overeenkomst tegen iedere verdere agressie in Europa bereikt Italië neemt stelling tegen de rede van Daladier. heer De Moed werd herkozen. Bij acclamatie 1 werden herkozen de heeren Robbers. Van Hilten en Knetsch. Als leden der controle-commissie voor 1939 werden aangewezen de afdeelingen van per soneel in politie-dienst, Chr Spoor en Tram weg-personeel en de Chr. Belasting-ambte naren. In de rondvraag werden nog verschillende zaken, de organisatie betreffende, bespro ken. Tenslotte volgde sluiting met gebed. VERHl'LST-KL EED ING-MAG AZIJN. Hedenmiddag opende de N.V. Kleeding- magazijnen Verhulst, welke reeds eenige jaren een kleedingmagazijn in Den Haag heeft gevestigd, een filiaal aan de Bree- straat 103105 tegenover het. Stadhuis. Het geheel werd onder de deskundige leiding van den architect der N.V.. den heer A. C. Hekker Czn. B.N.A. te 's-Gra- venhage verbouwd, en het is frappant te zien, welk een etalage-ruimte werd verkre gen op een- front van 12 Meter. De aannemersfirma G. Splinter en Zn. alhier, verrichtte een en ander zeer tot tevredenheid der firma in een tijdsbestek van 6 weken. Het fraaie licht met duide lijk sprekend Neonopschrift verzorgde de firma Henri Vos te Den Haag. Het interieur is geheel in een lichten toon gehouden, wat met de inrichting van stalen meubelen uitstekend voldoet. De idee ieder costuum. overjas of jon genspak welke de firma aflevert te ver pakken in een solleden koffer, welke het eigendom van den klant blijft, zal ook in de nieuwe zaak alhier worden toegepast, zooals dit in Den Haag vanaf de oprichting gebruikelijk is geweest. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Gebr. Teljeuv. Valkenbörgerweg 122 f. Valkenburg Z-H.l Bouwbedrijf. Vennoo- ten: A. Teljeur, J. E. Teljeur en Chr. Tel jeur.-Valkenburg en H. H. Teljeur. Katwijk Opheffingen: N.V. Vereenigde Schelpkalkfabrieken in liquidatie. Valkenburg (Z.-H.) Café ter Horst, Papelaan 176, Voor schoten. Wijzigingen: Lederwarenfabriek. van der Horst N.V. In oprichting, Hooge Morschweg 37. Oegstgeest Bovengenoemde zaak is thans definitief omgezet in een naamlooze vennootschap onder den naam: Lederwarenfabriek Van der Horst N.V. (Ned. Staatscrt. 2 Maart 1939, Bijvoegsel No. 361). Dir.: H. C. van der Horst. Leiden. Comm.: H. v. d. Horst. Hilversum. Maatsch. kap.: f. 10.000- waar van geplaatst en gestort f. 2.000. Alphensche Bank N.V., Schoolstraat 2. Alphen a. d. Rijn. Nieuwe Commissaris: jhr. F. J. E. van Lennep. Amsterdam. Spaarbank van de Alpensche Bank, Schooolstraat 2, Alphen a. d. Rijn. Nieuwe CommissarisJ. A. Bos, Alphen a. d. Rijn. 3QLITARIA. LEIDSCHE CHR. JEUGDORGANISATIE „PHEBE" EN CHR. JONGEMANNEN VER. „OUDE VEST". Ouderavond. De L.C.J.OP. en de C.J.M.V. „Oude Vest hielden in de stampvolle zaal van ..Den Burcht" hun jaarlijkschen ouderavond. Tegen 8 uur opende de voorzitter, de heer C. Wilbrink, dezen avond met het laten zin gen van ps. 69 10 en gebed. Spr. heette allen hartelijk welkom, waarna hij in het kort trachtte het doel en ideaal van de jeugdorganisatie uiteen te zetten. Deze" avond had tot doel allen een stap dich ter naar „Phebé" te brengen. Na een alge meen overzicht te hebben gegeven, liet spr. alle onderafdeelingen één voor één de revue passeeren. Spreker besloot zijn toespraak met een op roep aan alle ouders om medewerking niet alleen financieel, doch ook door trouw hun kinderen te sturen. Na een stukje muziek werd een begin ge maakt aan het gevarieerde programma. De Jongensclub verleende zijn medewerking door het vertoonen van een kampfilm, welke dezen zomer was opgenomen. De meisjesvereeniging bracht een zang spel ten tooneele. dat alleraardigst werd uit gevoerd. Aan het slot hiervan werden door de meisjes een fruitschaal en bloemen aan geboden aan de leidsters, als dank voor al de moeite welke zij zich hadden getroost Voor de pauze verschenen nog een aantal boerinnetjes op het tooneel, leden van de meislesvereeniging. Door het zingen van een lied Heten zij hooren wat het doel van haar komst was. nJ. het houden in de pauze van een verkooping ten bate van de kas der meislesvereeniging. welke een ruggesteuntje noodig had. Zooals te begrijpen, hadden zij veel succes en waren de mandjes gauw leeg. Na de pauze yoerde de C.J.M.V. een too- neelstuk op in 3 bedrijven, getiteld ..Eén uur Minister", dat op zeer verdienstelijke wijze werd gespeeld en in den smaak viel. Na afloop van het tooneelstuk dankte de heer C. Wilbrink de fa. Poptie voor het be langeloos afstaan van meubelen, het muziek- gezelschan „Symphonia", onder leiding van den heer Waes. voor de muzikale medewer king en den heer Werkhoven voor het ver- to"""n van de film. Hierna volgde een korte dagsluiting De voorzitter las een bijbelgedeelte, waarna met eebed en gemeenschappelijk zingen van dei". Avndzane. de bijeenkomst werd gesloten. De LC.J.O.P. en de C.J.M.V. kunnen op eer goed geslaagden avond terugzien. Met ingang van 6 April 1939 worden de na volgende Sergeanten capitulartt overge plaatst bij het 4e Regiment Infanterie. H. F. M Loomans, van 3 R. I.; H. de Kleij- nen van het Reg. Grenadiers: C. S. A. van Dijk en P. Hiemstra van 7 RIH. Dermison van 18 R. I.: J. B. Jansen en D P. Duurkoop van 20 R. I.; J. Alberts. H. C. Pijper, J. Luns hof en J. Smallenbroek van 1 R. I.; D. Zorn van 5 R. I.: G. A. v. Groningen van 18 R. I.; H. G. Kemink van 7 R. I,; J. D. G. Mole- beek van 18 R. I.; H. Sluiter van 12 R. I.; en G. Lagerwey van R. Iterwijl de serge anten W. Splgt 4 R. I.; J. v. d. Gugten, J. v. d. Hoeven en A v. d. Kwaak op genoemden datum zijn overgeplaatst naar resp. 5 R. I., 8 R. I., 19 R. I. en 21 R. t Bij beschikking van den Commandant der le Divisie dd. 28 Maart wordt met ingang van 6 April 1939 de gouden medaille voor 36 ja ren dienst toegekend aan den adjudant-on derofficier-instructeur W. M. van Keulen, van 6 R.V.A. Het onderscheidingsteeken zal hem op 11 April 1939 worden uitgereikt. De groote actie van het Engelsche kabi net doet verwachten, dat spoedig gewich tige besluiten op til zün en dan denkt men natuurlijk in de eerste plaats aan de met ophef aangekondigde verklaring inzake agressie. De berichten inzake Polen schij nen Engeland tot spoed te hebben aan- I gezet. j De diplomatieke medewerkers van ver- scheidene bladen kondigen aan, dat En geland en Frankrijk Polen' zullen bescher men tegen een niet uitgelokten aanval. De „Daily Telegraph" schrijft, dat mi nister-president Chamberlain een duidelijke •waarschuwing wil richten tot Dutschland, dat Engeland zich met alle tèn dienste staande middelen zal verzetten tegen ver dere daden van agressie in Europa. De ..Daily Herald" en de ..Daily Express" verklaren, dat Frankrijk en Engeland Polen garanties zullen geven, dat het in geval van een niet uitgelokten aanval zal worden geholpen en de .Daily Herald" voegt hieraan toe. dat de drie mogend heden overeen zijn gekomen, dat wanneer een van hen zal worden aangevallen, de beide anderen te hulp zullen komen. Een zestigtal leden van het parlement, vertegenwoordigers van alle partijen, heb ben onder auspiciën van de „new common wealth" vergaderd en een resolutie aan genomen, waarin de pogingen van de re geering om nieuwe aanvallen te voorkomen door middel van het sluiten van weder- keerige verdragen tusschen de bel rokken landen, met warmte worden begroet De beide labpur-afgevaardigden James Maxton en dr. Alfred Salter, hebben een vergadering van afgevaardigden van' de labourpartij. vertegenwoordigers van de vakvereenigingen en van de pacifistische organisatie bijeen geroepen. Deze vergade ring heeft een resolutie aangenomen, vzaaT- in zij zich verklaart tegen iederen vorm van militairen dienstplicht. Het bezoek vaat Beek aan Londen wordt van steeds grooter beteekenis. Men meent te weten. dat. Bonnet den Poolschen mi nister thans heeft uitgenoodlgd ook Parijs aan te doen, welke uitnoodiging in be ginsel zou zijn aanvaard. De sovjets schijnen de positie van Polen te begrijpen en te billijken. Men kan de bezwaren blijkbaar aanvoelen, dat Polen eerst in uitersten nood sovjet-troepen zou willen toelaten op zijn grondgebied en lie ver eerst hulp verlangt in den vorm van grondstoffen en oorlogsmateriaal. De bijeenkomst van cte commissie voor buiten-laridsche zaken van het Britsche kabinet, welke vanochtend te kwart voor tien bijeen is gekomen, heeft een uur en een kwartier geduurd. Toen hedenochtend Chamberlain het Lagerhuis betrad, werd hij door zijn aan hangers met luid gejuich begroet. De vertegenwoordiger ran de Labour- oppositie. Greenwood, vroeg den minister president, of hij een verklaring af kon leggen over den Buropeeschen toestand. De minister-president antwoordde: „Ja. doch ik zou liever mijn verklaring later op den dag uitspreken, zoo mogelijk om de zitting te sluiten kort voor het Huis uiteen gaat". Greenwood zeide hierop: ..In verband met den ernst van den toestand ben ik van meening, dat niemand zou wenschen er bij den minister-president op aan te LEIDSCHE CHR. BESTURENBOND. De jaarvergadering. In het gebouw voor Chr. Soc. Belangen werd gisteravond de jaarvergadering van den Leidschen Chr. Besturenbond gehouden De voorzitter, de heer G. Hordijk, heette de vel- aanwezigen, na gebruikelijke opening, hartelijk welkom, waarna hij aan de hand van een gedeelte uit Joh 19 een inleidend woord sprak. Spr schetste tevens de groote beteekenis van de Christelijke vakbeweging, in verband met den internationalen toe stand. De secretaris, de heer W. Veerman, bracht hierna zijn jaarverslag uit, waarover wij reeds uit'oerlg schreven. Ook de penningm.. de h:cr Robbers, gaf een overzicht der fi nanciën. Na een breedvoerige bespreking werden beide jaarverslagen goedgekeurd. Gehoord een commissie werd aan den pen ningmeester décharge verleend. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de voorzitter, de heer G. Hordijk, met op één na alg. st. werd herkozen. Ook de DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken, stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: behangers 7. baggerlleden 1 Betonvlechters 24. betonwerkers 51. glazen makers 2. glazenwasschers 11. granietwerkers 12. grondwerkers 114. metselaars 93. opperlieden 84. schilders 136. sloopers 11. steenhouwers 1. straat- makers 7. hulp-straatmakers 13, stucadoors. wit ters 22, timmerlieden 169. uitvoerders 8, voegers 20. ongesch. bouwvakarb. 15. Totaal 801. Fabrieksarbeiders: lompensorteerders 18. blee- kers 15. vellenblooters 2. vuurwerkmakers 1. steenfabr. arb. 112. zeepfabr. arb. 4, ongesch. fabr. arb. 60. Totaal 212. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 71, reizi gers. colp. 38. winkelbedienden 31. etaleurs 3, incasseerders 12, musici 4. onderwijzers 1. verple gers 1. overheidspersoneel 10. Totaal 171, Hotel-cafë-personeel: huispersoneel 11, kellners 51, koks 6. Totaal 68. Houtbewerkers: beddenmakers 4. houtbewer kers 59. kistenmakers 7, kuipers 3, lijstenmakers 4, mandenmakers 2, meubelstoffeerders 10. meu belmakers 28. politoerders 2. ongesch. fabr. arb. 36. Totaal 155. Kleermakerskleermakers 54. kappers 4. schoen makers 13. Totaal 71. Land- en tuinarb.: bloemisten 38. landarbei ders 46, tuinlieden 32, warmoeziers 11, ongesch. landarb. 5. Totaal 132. Metaalbewerkers: bankwerkers 30. blikbewer- kers 27. burgersmeden 34. electrlciëns 35. gasfit ters 16. gasmetermakers 1, gereedschapmakers 1. Instrumentmakers 1. isoleerders 6. kettingsmeden 14, klinkers 7. koperslagers 3. lab. bedienden 3. lasschers 11. loodgieters 45, machinisten 10. me- taalboorders 3. metaaldraaiers 3. metaalslijpers 1. metaalzagers 1. modelmakers 2. monteurs 19, planostemmers 2. polijsters 3, ponsers 4. rijwiel herstellers 15, rijtuigschildeas 2. scheepstimmer lieden 3, stokers 20. tegenhouders 10. hulp-verw. monteurs 10, voorslaanders 8, voorwarmers 4, vuurwerkers 9. wagenmakers 2. ijzerwerkers 40. zandspuiters 3. zandvormers 4, zilversmeden 2. ongesch. arbeiders 43. Totaal 507. Sigarenmakers: sigarenmakers 16. Sig. strip pers 2. Totaal 1.1. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 4. ingeni eurs 1. teekenaars 11, werkmeester 9. Totaal 25. Textielarbeiders: hekelaars 6. katoendrukkers 17. kluwers e.a. 8. luikers 9. plaatsnijders e.a. 10. spoelers 2, spinners 43, sterkers 3. staaldraad draaiers 2, strijkers 9, wevers 49, wolbekerkers 34, ongesch. textielarb. 72. Totaal 264. Transportarbeiders: Emballeurs 4, chauffeurs 141, exp. knechten 25, koetsiers 12, loopknechten 43. magazijoknecht-n 60, schippers 91, spoor- en trarrpers. 17, wakers 6. transportarbeiders 65. losse arbeiders 439. Totaal 903. Typografen boekdrukkers 14. boekbinders 21. fotografen 4, hulp-vakarbeiders 5. letterzetters 25. steendrukkers 1. Totaal 70. Voedingsinlddelenarb.bakkers 87, ovenlsten 3, slagers 65, suikerwerkers 17, wijnkoopersknech- de bloedzuiverende, maagversterkende ONTLASTINGPILLEN van Dr. J. B. MEENK 40 ct. p. doosje. Verkr. bij apoth. en drog 2023 flngez. Med.) ten 8. zuiverbereiders 6. ongesch. fabr. arb. 48. Totaal 234. VrouwenApothekersass.kapsters 1, naaisters 9, kooksters 1. winkeljuffrouwen 8. serveersters 1. ass. bij tandarts 1. kantoorbedienden 22, ver pleegsters 5. biologen 1. bedrijfsleidsters 2, tee- kenaressen 1. onderwijzeressen 3. ass. en huis houdsters 6. dagmeisjes 7. dienstboden 3. kinder juffrouwen 3. werksters 46. fabr. arbeidsters 3, A.V.O. 3. Totaal 127. Alg. totaal (w.o. 38 werkver schaffing) 3758 31 Maart 1938 4094 31 Maart 1937 4638 Ben. 27 Ged. Werkloozen. Teneinde den arbeid van de Neder- landsche Kamer van Koophandel voor Bel gië en Luxemburg te Brussel te kunnen verdiepen en de handelsbetrekkingen tus schen Nederland en de Belgisch-Luxem- burgsche Tolunie en de wederzijdsche ko loniën uit te breiden, heeft deze Kamer besloten haar correspondentermet uit te breiden. Voor het district van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land alhier, werd als zoodanig aangesteld de heer J. C. Geel, p a. de firma Keus en Co., Alphen a. d. Rijn. Onze stadgenoot, de heer A, H. Kruit is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Herv. School te Koudekerk a. d. Rijn. Morgen zal het precies 25 jaar ge leden zijn, dat onze stadgenoot, de oud- hoogleeraar dr. J. Ph. Vogel, het ambt aanvaardde van hoogleeraar in het het Sanskriet en zijn letterkunde en de Indi sche archaeologie aan de Universiteit al hier. In December J.l. werd hem op zijn verzoek eervol ontslag als zoodanig ver leend. Met ingang van morgen is tot tijdelijk arbeider bij de P.T.T. te Hoofddorp benoemd onze stadgenoot L. P. van Hulzen, thans hulpbesteller bij de P.T.T. alhier. dringen op dit oogenblik zijn verklaring af te leggen, doch ik zou hem willen vra gen, in verband met de wilde geruchten, welke de ronde doen. of hij iets meer zou kunnen zeggen om deze geruchten te stui ten. Zou de minister-president ook willen zeggen wanneer hij ongeveer zijn verkla ring af zou willen leggen?" Hierop antwoordde Chamberlain: „ik veronderstel, dat ik in staat zal zijn een volledige verklaring af te leggen even voor drie uur hedenmiddag. Wat betreft de geruchten, waarop Green wood doelde, deze zijn door geen en kele officieele mededeeling, welke in mijn bezif is. bevestigd. Men moet niet zeggen, dat de regeering deze als waar aanneemt". Reuter verneemt, dat de geruchten, waarop Greenwood en minister-presi dent Chamberlain doelden en dé» de ronde deden in de city betrekking hadden op mobilisatie en concentratie van troepen. Te Reggio in Calabrië heeft Mussolini een rede gehouden, welke door middel van de radio is uitgezonden. De Duce heeft hierin o.a. gezegd, dat hetgeen ln de eerste periode van het fas cism e is geschied, opmerkenswaardig is, doch wat in de tweede periode zal geschie den, nog belangrijker zal zijn. De landen vormen te zamen één familie en in deze familie staat Italië ln de eerste rij. „Na mijn rede van Zondag j.l. heb ik weinig meer te zeggen. Wij zullen niet vergeten, waarvoor wij ons voorberei den en wij zijn bereid ons te verdedi gen. Sommige volken aan de overzijde van de Alpen fhoonend gelach) zijn zich de werkelijkheid niet bewust en voorspellen een scheiding tusschen het volk van Italië en het regime. Wij hebben bewezen, dat juist het tegen overgestelde het geval is. Het Italiaansche volk is bereid te strijden." De rede werd lulde door de toehoorders toegejuicht. Veel verder komt men door deze woorden ook al weer niet. De Italiaansche pers neemt thans stel ling tegen Frankrijk. De „Telegrafo" zegt o.a., dat „Daladier op het verkeerde standpunt schijnt te blij ven staan, dat de verdragen van 1935, welke door de fascistische regeering zijn verworpen, geldig blijven." Het blad wijst er verder op, dat de rede van Daladier blijkbaar vooral bestemd is voor het Fran sche publiek en schrijft ten slotte, dat de rede op internationaal terrein geen werke lijke ontspanning heeft gebracht. De „Giornale d'Italia" meent te kunnen zeggen, dat de rede de „ontoegeeflijkheid bevestigt van de verklaringen van de Fransche regeering ten opzichte van de Italiaansche elschen en dat zij duidelijk het voornemen aan den dag legt, voor altijd de deur voor onderhandelingen te sluiten'.. „Italië neemt kennis van dit* vertoon. Het 'heeft geen haast en zal wachten. Intus- schen zal de kloof, die tusschen beide lan den bestaat, open blijven. De geschiedenis zal er zich eens mede belasten vast te stellen, of die kloof geen beslissende rol speelt ln de tegenwoordige, dramatische uren van Europa." Voortgaande verklaart dan Gayda. dat in strijd met de cijfers van de volkstelling van 1936 ln Tunis, welke aangehaald werden door Daladier, en volgens welke er in Tunis 108.000 Franschen wonen tegenover 94.000 Italianen, de bevolking van werkelijke Franschen ln Tunis nauwelijks 60.000 per sonen bedraagt, terwijl de Italianen, met inbegrip van de tot Franschen genatura- liseerden en hun kinderen, 'het aantal van 150.000 bereiken. Wat de beweringen van Daladier betreft ten aanzien van de Italiaansche nota van December j.l., wijst Gayda er op, dat het hoofd der Fransche regeering tracht de geldigheid der accoorden van 1935 aan te toonen, maar vermeden heeft, een ant woord te geven op het algemeenere en reëele probleem van de definitie der Ita- laansch-Fransohe betrekkingen, hetgeen te meer noodzakelijk Is, daar deze betrekkin gen vooral op de Afrikaansehe problemen, waarin de verovering van het imperium nieuwe toestanden geschapen heeft, be trekking hebben. De Lavoro Fascists, die Daladier's rede qualificeert als „het geblaat van den stier van Vaucluse", verzekert dat Italië noch verbazing, noch teleurstelling toont, want het wist van te voren, dat Frankrijk meent geen schuld aan Italië te hebben. Italië weet ook, dat Frankrijk gelooft dat Rome ten slotte met zijn elschen zal op houden. Het is waar, aldus het blad, dat de nota van December de Italiaansche eischen niet preciseert, maar door de opzegging van de overeenkomst van 1935. welke Frankrijk door de sancties heeft geschon den, heeft Rome Parijs uitgenoodlgd tot opening van nieuwe besprekingen, waarbij rekening wordt gehouden met Italië's nieuwe positie. Dat ls de grond van het vraagstuk, waaraan geen rede of witboek Iets kan veranderen. De Berlijnsche bladen constateeren in hoofdzaak, dat „de redevoering van Dala dier geen ontspanning heeft gebracht". Italië, aldus de Nachtausgabe, heeft van Frankrijk op de door Mussolini naar voren gebrachte elschen een „neen" ontvangen. „De publicatie van de Italiaanse!*. Fransche briefwisseling heeft bewezen meent de „Lokalanzeiger", „dat Frankijk ten opzichte van de principieele elschen van Italië volkomen op de hoogte ls. Frankrijk echter prefereert, zich terug te trekken op het terrein van de algemeene politiek en de oppositioneele houding tegen de voor een nieuwe orde strijdende naties in Europa. De „bijdrage van Dala dier" is een teleurstelling te meer. De Berlijnsche correspondent van het „Hamburger Fremdenblatt" schrijft o.a.: Bovendien heeft de Fransche minister zich op volkomen overbodige wijze ge- ergerd over de gebeurtenissen in midden- Europa, teneinde zich om zoo te zeggen aan het hoofd te stellen van een Ideolo gisch front van „vredesnatles". Men zal er zich in Frankrijk moeilijk over kunnen verbazen, dat ook dit deel der radiorede van Daladier aan Dultschen kant nu juist niet met geestdrift ls vernamen". ENGELAND. Chamberlain beantwoordt vragen. Chamberlain heeft in het Lagerhuis tegen Maandag een debat over de buiten landsche politiek aangekondigd. Hij kon echter niet, zooals normaal het geval zou zijn geweest, zeggen hoe lang het Paasch- reces zou duren. Op de vraag van den conservatieven afgevaardigde Adams, of de premier het denkbeeld van dienstplicht defi nitief verworpen had, heeft Chamber lain geantwoord: „Niets is definitief in deze wereld". Hij voegde hieraan toe, dat de regeering overweegt een campagne voor uitbreiding der aanwerving voor het geregelde leger op touw te zetten. Voorts heeft Chamberlain ontkennend geantwoord op de vraag van 'het lid der liberale oppositie, Mander, of hij de wen- schelijkheid wilde overwegen van onmid dellijke maatregelen in samenwerking met de Dominions en bevriende naties, om Dultschland de ln hun bezit zijnde grond stoffen te onthouden, die van wezenlijk be lang zijn voor de Dultsche herbewapening en of hij de daartoe noodlge wetsontwer pen wilde indienen. Canada's houding. De Canadeesche president Mackensie King heeft verklaard, dat zijn regeering nooit maatregelen zou nemen tot verplich ten militairen dienst over zee. Hij voegde hieraan toe. dat. wanneer evenwel een oorlog uit zou breken ln Europa een groot expedltleleger noodig zou zijn, Verder verklaarde hij, dat ln geval van een oorlog het parlement zal moeten besluiten of Canada hieraan deel zal nemen, de re geering wil het dominion niet van te voren binden. De minister-president prees zich gelukkig over de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Canada en de Vereenigde Staten, welke toch geenszins afbreuk doen aan de betrekkingen tusschen Canada en Groot- Brittannië Het is evenwel nog te vroeg om te denken aan het toetreden van Ca nada tot de Pan-Amerikaansche Unie. Wetten pp land- en hoogverraad in Ierland. De Iersche Dail heeft met 58 tegen 31 stemmen eên wetsontwerp aangenomen, dat de doodstraf stelt op verraad, Dit is een der twee wetten. wel,ke beoogen op te tre den tegen illegale organisaties, waarbij in het bijzonder wordt gedacht aan het Ier sche republiketnsche leger. RUSLAND. Wat de Oekraïne voor de sovjets beteekent. Een vierde van den totalen graanoogst der sovjet-unie wordt verkregen van de buitengewoon vruchtbare Oekrainische steppen, aldus een semi-offlcleele publica tie. Deze vruchtbare bodem behoort aan de collectieve boerenbedrijven. 96,7 procent van alle boerenbedrijven zijn tot collectieve bedrijven aaneengesloten, die over 99,7 pet. van de totale aanbouwoppervlakte beschik ken. De landbouw der Oekraïne ls zeer aan zienlijk met machinerieën uitgerust. De in collectieve bedrijven samengebrachte boe ren beschikken over 90 000 tractoren, 28.800 maaimaehines. 66.000 automobielen, 41.000 zaalmachines met tractors en andere land- bouwmachinerieën. In de Oekraïne zijn 016 machine- en tractorstations. In 1938 geschiedde het ploegen voor 82 procent met tractors en werd het binnenhalen van den oogst voor 51 procent door middel van maaimaehines verricht. In 1937 werden in de Oekraïne 845.400 hectaren met suiker bieten beplant, meer dan ln Dultschland, Italië en Polen te zamen. Naast de graan- en suikerbietenteelt wor den thans ook industrieplanten met succes verbouwd. In 1913 werden ln de Oekraïne ln totaal slechts 807.600 hectaren met indus trieplanten verbouwd en ln 1937 2.362.900 hectaren In de Oekraïne werd 5 a 6 Jaar geleden, bij wijze van proef, katoen ge plant. Op het oogenblik speelt de katoen- aanplant in de Oekraine reeds een aan zienlijke rol. Ook de aanbouw van sojaboo- nen, pina en rubberplanten gaat aanzien lijk vooruit. Op het gebied der veeteelt zijn aanzienlijke successen behaald. In den loop der laatste vier jaren is het aantal stuks hoornvee verdubbeld, steeg het aantal paar den met. 21 procent en het aantal varkens met het drievoudige. Het aantal schapen en bokken steeg met het dubbele. De collectie ve bedrijven ln de Oekraine bezitten meer dan 60 000 veeteeltbedrijven. Zonder onder breking stijgen de oogstopbrengsten en neemt de overvloed aan landbouworoduc- ten toe. Het totale Inkomen der collectieve boerenbedrijven is in de jaren 1934-1938 met het drie en een halfvoudige gestegen. De jaarlijksche opbrengst per collectief boerenbedrijf steeg met meer dan het vijf voudige. HONGARIJE. De Jodenwetten. De vroegere minister-"tesidenit graaf Julius Karolyi, heeft bedankt voor zijn lid- maatsohap van het Hloogerhuls, aangezien enkele amendementen' op de anitisemleH- sohe wetten zijn verworpen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2