Bezoek van H. M. de Koningin aan België 80 ste laargang VRIJDAG 31 MAART 1939 No. 24238 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS Geen controle meer bij het betreden der stations Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5* ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque*, en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd ztflï: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco 5 per post i f. 2:35 per 3 maanden -f-portokosten. (voor binnenland f. O.SO per 3 mud.) AFSCHEID VAN DEN RIJKSGEBOUWEN DIENST. De heer W. Olivier Sr. Onze stadgenoot W. Olivier Sr. heeft he den zijn dienstverband bij den Rijksge bouwendienst hier ter stede beëindigd. Hij werd hedenmorgen op het kantoor ontvan gen en door den hoofdopzichter toegespro ken, die er op wees dat de heer Olivier ge durende zijn 27-jarigen trouwen dienst, zich heeft doen kennen als een ijverig en bekwaam vakman. Hierna werd hem, na mens het opzichthoudend en overig per soneel een prachtigen ganglooper aange boden met den wensch, dat hij nog vele jaren van dit cadeau gebruik zal mogen maken. Hierna kreeg hij nog verschillende' andere cadeaux waaronder een bloemen mand en een kist sigaren. Hierna dankte de heer Olivier voor de hartelijke woorden alsmede voor de cadeaux en nam met een handdruk afscheid van zijn collega's en op zichters. VER. TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST. moderne ruimteverwarming door middel van gas. De Vereeniging tot bevordering der Bouwkunst hield gisteravond haar 282e vergadering in een der bovenzalen van café rest. „In den Vergulden Turk". Na opening door den voorzitter, den heer C. Ponsen, hield Ir. A. Adam een voordracht over ...Moderne ruimteverwar ming door middel van gas." Spr. gaf eerst een korte beschouwing over de positie van gas t.o.v. andere brandstoffen. Gas wordt gedistilleerd uit steenkolen: uit 1 K.G. goede kolen komt 0.45 M3. gas niet 1900 W.E. en 0.52 K.G. cokes met 3650 W.E.. benevens een aantal bijproducten. Als brandstof zijn gas en cokes te verkie zen boven gaskolen, hoewel gas als brand stof duurder is. Bij de verwarming moet gas een bescheiden plaats Innemen, ter wijl de cokes als brandstof voor verwar ming primair moet zijn. Andere gevallen kunnen zich voordoen bij de cokesfabrie- ken van de Hoogovens en Mijnen waar de cokes hoofdzaak is en het gas een bijpro duct. De voordeelen van gasverwarming zijn snel verwarmene practische algeheele rege ling. zindelijkheid en geen brandstofopslag plaats. Door bovengenoemde factoren is gas dikwijls niet duurder dan verwarming met andere brandstoffen. Vooral voor ruimten die periodiek slechts korten tijd verwarmd moeten worden, als kerken, aula's vergaderlokalen, wachtkamers enz. is gasverwarming 't aangewezen systeem. De gasverwarming kan in twee groepen worden ingedeeld en wel centrale verwar ming, locale verwarming en een tusschen- systeem. Centrale verwarming met gas kan alleen in gemeenten met lage of speciale tarieven worden toegepast, aangezien an ders de kosten te hoog worden. Meer in gebruik is gas voor centrale verwarming, wanneer twee ketels worden toegepast, een kleine en een groote. De kleine wordt gebruikt in het voor- en najaar en is met gas gestookt, de groote wordt met cokes gestookt voor het winterseizoen. Voor woon huizen worden een of twee gashaarden veel toegepast als bijverwarming wanneer centrale verwarming aanwezig is. Het gasverbruik voor locale verwarming is lager dan bij centrale verwarming; het vraagstuk van den afvoer van de verbran dingsgassen is dikwijls ingewikkeld. Bij groote gebouwen is het mogelijk een cen trale afzuiginrichting toe te passen; bij woonhuizen en kleine gebouwen blijven de schoorsteenen een belangrijke rol vervul len. Vooral wanneer de schoorsteenen niet voldoende boven het dak uitsteken, krijgt men dikwijls last van valwinden en tracht men dit te verhelpen door opzetstukken en trekkappen waardoor dikwijls geheele woonwijken worden ontsierd. Gasverwarmingsapparaten worden in verschillende soorten gefabriceerd; behal ve de practische bruikbaarheid speelt ook de aesthetische uitvoering een belangrijke rol. Alle apparaten moeten worden gele verd door de Gasstichting. Het verdient aanbeveling ze door een deskundige te doen opatellen. De apparaten zijn te on- Belga meldt uit Brussel, dat het programma van het bezoek van H. M. Koningin Wilhelmina aan België als volgt is vastgesteld: De Koningin komt Dinsdag 23 Mei voor Haar officieel be zoek te Brussel aan. Zij zal in den loop van den middag door Koning Leopold aan het Noorderstation ontvangen worden, doch het juiste uur is nog niet vastgesteld. Des avonds zal in de salons van het Paleis te Brussel een groot galadiner worden gegeven. Den volgenden dag. Woensdag 24 Mei, zal H. M. zich in den ochtend naar het stadhuis begeven, waar zij door burgemeester Max en de leden van het College van Sche penen zal worden ontvangen. Des middags zal zij een garden-party bijwonen, die in de serres van het slot te Laeken wordt gegeven en in den avond zal zij zich naar een gala-voorstelling in het Theatre de la Monnaie begeven. Qonderdag 25 Mei zal de Koningin naar Luik vertrekken, waar zij de internationale watertentoonstelling zal bezoe ken. Zij zal in den loop van den middag naar Brussel terug- keeren en aanzitten aan een diner, dat in de salons van het Nederlandsche gezantschap wordt gegeven. In den ochtend van Vrijdag 26 Mei zal de Koningin weder naar Den Haag vertrekken. Naar wij vernemen, heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen thans definitief besloten op alle stations de controle bij het betreden der perrons met ingang van den zomerdienst op 15 Mei a.s. op te heffen. De proefne ming op het C. S. te Utrecht gedurende de afgeloopen maand heeft volkomen aan de verwachtingen beantwoord. Plaatselijk zal worden bekeken of tour niquets of andere systemen dienen te worden aangebracht om bij den ingang het verlaten der perrons ondoenlijk te maken. derscheiden in die, welke stralende warmte geven en die welke werken door convectie zoomede een combinatie van deze twee. De eerstgenoemde werken met gloeistaven, welke een temperatuur hebben van om streeks 900 gr. C., de tweede door het be wegen van een luchtstroom langs de gloeistaven. waarbij de lucht dus wordt verwarmd, terwijl ook beide systemen ge combineerd geleverd worden. Bij het aanschaffen van verwarmings apparaten moet men letten op het? juiste type. in het algemeen zal men voor ka merverwarming stralende warmteappara- ten nemen en voor kantoorlokalen enz. ap paraten. die de lucht verwarmen door convectie. Men late zich voor speciale gevallen door een deskundige voorlichten, die niet alleen rekening zal moeten houden met aesthe tische eischen doch ook met de afvoermo- gelijkheid van de verbrandingsgassen. Vervolgens werd een groot aantal lan taarnplaatjes van gasapparaten vertoond en de toepassing ervan. Interessant hier van waren de verwarmingsapparaten op gesteld in moderne interieurs in stijl met de meubileering. de foto's van verwar mingsketels omgebouwd voor gasstoken en speciale met gas gestookte ketels, bijzon dere verwarmingsapparaten als Gasojaar- radiator, Hewasysteem enz. Na een pauze beantwoordde ir. Adam verschillende vragen, terwijl tot slot een film „Doe het met gas" werd vertoond, waarin niet alleen de verschillende appa raten in bedrijf waren te zien, doch ook een beeld werd gegeven van de gasfabri- catie en de verschillende bijproducten. De voorz. dankte zoowel den spreker voor het gebodene als de directie van de Licht fabrieken, die geheel belangeloos haar me dewerking had verleend. In de daarop volgende huishoudelijke vergadering werden verschillende belangen betreffende de vereeniging gesproken, ter wijl werd besloten de Zomerexcursie te doen geschieden naar Bruynzeel's fabrie ken te Zaandam en Amsterdam. RAADSZITTING OP 17 APRIL. Ter kennis van de leden van den Ge meenteraad is gebracht dat de eerstvol gende vergadering van den Raad hoogst waarschijnlijk zal plaats hebben op Maandag, 17 April 1939 as. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de wis- en na tuurkunde, op proefschrift getiteld: „Gren zen van explosiegebieden", de heer A. J. Dijksman, geboren te Rotterdam. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten: de heeren J. de Bruyn (Wagenin- gen)K. Th. M. van Rijckevorsel (Wasse naar) en M. C. Nathans (Den Haag); voor het doctoraal examen rechten (vrije stu dierichting! de heer P. van Warmelo (Lei den); voor het doctoraal examen rechten: de heer J. W. van der Zanden (Rotter dam); voor het candldaatsexamen Aegyp- tologie: de heer J. Jansen (Roermond); voor het artsexamen le gedeelte: de hee ren K. J. Muhrlng (Rotterdam); A. C. Taverne (Den Haag) en J. A. Mens (Lei den); bevorderd tot arts: de heeren Ph. L. Sadee (Den Haag); R. Drion (Den Haag); C. van Bokkum iLeiden) en J. A. F. Coe- bergh (Leiden). LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft ln de afgeloopen maand f. 11634.95 aan den Rijksontvanger afgedragen, benevens f. 280.38 aan den Ge meente-Ontvanger. N.V. LEIDSCHE BROODFABRIEK. In de hedenmiddag gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhou ders der N.V. Leidsche Broodfabriek wer den de jaarstukken onveranderd vastge steld. Besloten werd evenals het vorige jaar geen dividend uit te keeren. Mr. H. R. Goudsmit werd als commissaris her kozen. COÖPERATIE „VOORUIT". De jaarvergadering. In de gisteravond in het Volksgebouw gehouden jaarlijksche ledenvergadering der Coöperatie ..Vooruit" werden de ba lans, verlies- en winstrekening en het jaar verslag alsmede het algemeen bestuursbe leid goedgekeurd. Overeenkomstig het be stuursvoorstel werd het dividend vastge steld op 17°/o voor de broodbakkerij, 7% voor de winkels en 8°/o voor de koekbakkerij De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren J. J. van Stralen, N. Langezaal, B. Wijland en C. Koole werder. allen her kozen. RESIDENTIE-ORKEST. Tot predikant bij de Prot. Kerk in Ned. Oost Indië, is benoemd onze oud-stad genoot F. Oberman, hulpprediker bij de Ned. Herv. Gemeente te Schevenlngen. Beethoven's le en 9e Symphonie. Dirigent Prof. Georg Szell. Zelden zagen wij de Stadszaal zóó vol ais deze keer ter gelegenheid der uitvoering van Beethoven's eerste en negende sym phonie met het beroemde slotkoor, waartoe de medewerking van het Haagsche Toon- kunstkocr was ingeroepen. Schiller's Ode „An die Freude" met het „Alle Menschen werden Brüder" een apotheose aan den vrede te hooren zin gen is in den huidigen verbitterden tijd wèl noodzakelijk, al doen deze woerden thans eigenlijk als een hoon aan Maar het brengt een ideaal, dat eens be reikt moge worden duidelijk en ernstig in herinnering en wie weet, kan het zijn nut hebben Na deze cynische inleiding, mogen wy „vreugdevollere tonen" laten klinken en wel over de vertolking van dit geweldige opus van den totaal vereenzaamden, doo- ven Beethoven, wien het niet eens vergund was, zijn eigen werk ooit te hooren, hoewel hij de eerste succesvolle uitvoering ervan heeft meegemaakt. Welk een spanne tijds en welk een on derscheid in expressie ligt er tusschen de blijde, ongecompliceerde Mozartiaanachc C dur symphonie no 1 en deze doorwrochte, veelomvattende, van leed, strijd en jube lende overwinning getuigende negende, waarin Beethoven's wezen en kunst tot een gigantische hoogte zijn uitgegroeid. De negende, waaruit het hart van Beethoven's gansche muziek spreekt! Zij getuigt van Beethoven's religiositeit, zijn menschenlief- de. van donkere smarten, maar ook van geestdriftige zegepraal. Wij weten het: aan Beethoven mag en kan niet getornd worden, want zijn muziek staat boven de tijden en omspant het den ken en voelen van generatie's. Wat geeft het dan, of wij persoonlijk de finale der negende niet zóó kunnen waardeeren, als de voorgaande drie deelen, waarin speciaal de verheven melodieën in het Adagio, schoon wat breed uitgesponnen ontwikkeld, een hoogtepunt vormen. Gaat het in deze finale voor ons gevoel te luidruchtig toe, wij kunnen ons voorstellen, dat anderen deze uitspraak als heiligschennis beschou wen en het ons in hooge mate kwalijk nemen, zóó iets te durven neerschrijven. Maar op gevaar af. hiermee veler ongenoe gen op te wekken, moest ons dit toch eer lijkheidshalve even van het hart. Dit neemt niet weg. dat wij voor de in terpretatie van deze inponeerende en exta tische finale gelijk trouwens in alge meene trekken van dit gansche concert hocge waardeering konden koesteren. Onder de suggestieve leiding van Szell, die beide symphonieën uit het hoofd di rigeerde, heeft het Residentie-Orkest zich van zijn beste zijde doen kennen. Al dade lijk, in ,.de eerste", waren de exactheid, de soepelheid en de samenklank van hooge orde. Men kan een andere visie op verschil lende tempi hebben, die zeker door Szell dikwijls voortvarender, dan weer langzamer genomen worden, dan traditie is. Doch zijn opvatting is interessant en het orkest' volg de hem met uiterste slagvaardigheid en punctualiteit. Technisch met zulk een ge mak, daarbij zóó genuanceerd, dat nergens van eentonigheid sprake was en men bij voortduring geboeid bleef. De groote con trastwerkingen, waarvan Szell een liefheb ber is. mogen wellicht in tegenstelling staan tot de zuiver stylistische weergave, zij hebben het voorstel eener behoorlijke frischheid, die toch zeker bij deze eerste past. De blazers waren op hun „qui vive" en de eerste violen klonken glanzend. Vóórdat we het wisten liep deze sympho nie ten einde en het was eigenlijk te vroeg voor de traditioneele pauze, die ditmaal gevoeglijk had kunnen vervallen Toen de negende! Wanneer ooit Beetho ven's woorden „Kracht is de moraal der menschen, die boven anderen uitsteken en zij is ook de mijne" in waarheid van toe passing zijn op een werk van dezen titaan, dan zijn het deze wel. Met wélk een kracht heeft hij zijn tragiek weten te overmeeste ren en met wélk een resultaat! De symphonie is reeds zóó veelvuldig beschreven, dat wij er slechts enkele woor den aan behoeven te wijden. Hoe Beet hoven het leven overwonnen heeft, hoe hij met overtuiging „ja" gezegd heeft tegen over zijn moeilijkheden, om te eindigen met deze hymne aan de vreugde, leert ons dit machtige werk. Hoe heeft hij op schitte rende wijze afgezien, gelijk gezegd, van de o.i. te zwaar gehouden instrumentatie, in samenwerking met de wel zéér hoog ge schreven koor- en solistenpartijen het prachtige grondthema weten op te bouwen en uit te werken tot een allesomvattende climax, daarin getuigend van de vreugde, die van boven komt. van den sterrenhemel, waar de eeuwige Vader woont. Het zou ons te ver voeren, alle composi torische schoonheden te beschrijven, die deze symphonie bevat Doch dat zij, on danks de zeer vaartvolle en uiterlijk in drukwekkende opvatting van Szell. die geenerlei schroom heeft voor de machtig ste klankeffecten, grootendeels tot hun recht kwamen, was voor een niet gering gedeelte het gevolg van de muzikale en technische beheersching van zoowel het orkest, als het Haagsche Toonkunstkoor. Ook dit laatste schijnt de veeleischende partituur inh art en nieren te kennen. De BINNENLAND. Onze financieele medewerker schrijft over de beteekenis van het Nederlandsch- Duitsche handelsverdrag (3de Blad). Vergadering Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen (3de Blad). Groote vergadering van „Eenheid door Democratie" te Amsterdam (6de Blad). BUITENLAND. 1 Is een overeenkomst tegen iedere daad van agressie in Europa bereikt? (Buitenland, le Blad). De Fransch-Italiaansche controverse op het doode punt (Buitenland, 1ste Blad). Franco's bewind over Spanje (Buitenland en Laatste Berichten, 1ste Blad). De Duitsche minister Funk over het Duit- sche geldwezen (4de Blad). Minister Frick over de minderheden in Duitschland (3de Blad). ZEE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor het geheele land; Droog weer. Iets kouder overdag. Tijde lijk wat toenemende bewolking. Ochtendnevel. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. inzetten laten nergens te wenschen over, terwijl de klank zonder onderbreking be schaafd en nimmer ruw is. En dat zegt hier héél wat! Ook het kwartet, bestaande uit de da mes Ankie v. Wickevoort Crommelin, Suze Luger en de hrn. Louis v. Tulder en Willem Ravelli had geenerlei moeite met deze al lerzwaarst denkbare taak. Zij kunnen hun partijen dan ook droomen. al zijn de tech nische struikelblokken altijd opnieuw een vraagteeken voor den goeden afloop. Het is goed afgeloopen, al hebben wij de hooge sopraanpartij wel eens met meer gemak hooren zingen. Willem Ravelli komt echter voor zijn voortreffelijk klinkenden zang de eerepalm toe! Het waren twee geïnspireerde uitvoe ringen. En al klinken ons de paukenroffels de uitbarstingen van het koper en het allesoverstemmend samengaan van orkest en zang bij het neerschrijven dezer regelen nog in de ooren, dat neemt geenszins weg, dai wij voor deze suggestieve vertolkingen, onder stuwende en besliste directie, respect koesteren. Szell kon het orkest staande na iedere symphonie laten deelen in de grootsche hulde. De beide damessolisten zijn met bloemstukken vereerd. Moge het Residentie-Orkest, dat ons dit seizoen weer veel schoons geschonken heeft, bij zijn tallooze Leidsche getrouwen terugkomen voor de volgende winterserie: de Sleutelstad kan dit ensemble niet mis sen! ONTSPANNINGSVEREENIGING OPGERICHT. In een der zalen van de Koekfabriek „De Blauwe Arend", O. Vest 179, is gisteravond een nieuwe ontspanningsvereeniging opge licht. Na een inleiding van de heeren C. van Leeuwen, D. v. Bommel en A. Susan, werd overgegaan tot vaststelling van de con tributie; deze werd gesteld op 10 cent per lid en per week. De vereeniging zal den naam dragen van Ontspanningsvereeniging T.O.F. Het ligt in de bedoeling om een eigen clubgebouw in te richten en daar verschil lende ontspanningsavonden te houden. Het bestuur is als volgt samengesteld: C. van Leeuwen, voorzitter; J. Keijzer, penningm.; P. Hageman. secretaris, Pr. Frederikstr. 22; J. Bocüjn, 2e penningm.; J. Hartman, comm.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1