BINNENLAND Hctftplpyh. Nationale Demonstratie van E. D. D. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 31 Maart 1939 Zesde Blad No 24238 Töjjaf/ 80ste Jaargang Verhouding groot- en klein winkelbedrijf Het Militaire vliegveld te Valkenburg lUGLZtMIN /TUKKIN Bijeenkomst in het R.A.I. gebouw te Amsterdam /CilEEP/ 'TJMNCENï RAPPORT COMMISSIE ALG. KATH. WERKGEVERSVEREENIGING. Ecnigen tijd geleden is door de Algemeene Katholieke Werkgeversvereeniging een commissie ingesteld ter bestudeering van het vraagstuk van de verhouding van het groot-winkelbedrijf en het klein-winkelbe- drijf. Het rapport van deze commissie is thans gepubliceerd. Hierin komt de com missie tot de conclusie, dat het grootwin kelbedrijf volkomen past in de economi sche en technische ontwikkeling van on zen tijd. Het kleinwinkelbedrijf heeft zijn bijzondere moeilijkheden, doch de oorzaken hiervan liggen niet in de ontwikkeling van het grootwinkelbedrijf doch elders. De fei telijke verhouding grootwinkelbedrijf-klein winkelbedrijf is niet verontrustend voor het kleinwinkelbedrijf. Saneering van den commercieelen middenstand is noodig, niet in het minst om de sociale beteekenls van dezen middenstand. Deze saneering wordt echter niet bereikt door wettelijke rem mende maatregelen tegen het grootwinkel bedrijf, maar wel door: a. andere door de overheid te nemen (maatregelen ter verheffing en saneering van het betreffende vak, b. maatregelen door den commercieelen middenstand zelf te nemen, c. branche-gewijze overleg tusschen de bedrijfsgenooten waartoe alle bedrijfsge- nooten uit groot- en kleinwinkelbedrijf in het gemeenschappelijk belang moeten me dewerken en tot welk overleg het groot winkelbedrijf zich gaarne bereid moet too- nen, doch eveneens de commercieele mid denstand zelf. SPOORWEGTUNNEL BIJ VELSEN. Amsterdam draagt 2 millioen bij. Naar wij vernemen, is. binnenkort een voorstel aan den Raad van Amsterdam te verwachten om de gemeente voor twee millioen gulden te laten deelnemen in de kosten voor den bouw van een spoorweg- tunnel onder het Noordzeekanaal nabij Velsen. De Minister vam Waterstaat heeft thans het advies van den Enomischen Raad ont vangen waarin dit college accoord gaat met de voorstellen in zake den bouw van een spoorwegtunnel nabij Velsen. De gemeente Amsterdam zal dan twee millioen moeten bijdragen ln de kosten van aanleg, welke In totaal op circa 10 millioen gulden be groot zijn. Het behoeft geen betoog, dat deze beslis sing niet alleen uit een oogpunt van werk verruiming zeer belangrijk is. Voor de Am- sterdamsche haven zal het verdwijnen van de spoorbrug, vooral na het gereedkomen van het Amsterdam-Rijnkanaal, van de allergrootste beteekenis zijn. Zoowel de Kamer van Koophandel als de Amsterdaim- sche reederijeh hebben bij herhaling aan gedrongen op het bouwen van een tunnel voor den spoorweg en het wegnemen van de brug, die voor het geregelde verkeer der zeeschepen een ernstig beletsel vormt. On getwijfeld zal dit succes, dat eerst na lang durige onderhandelingen tusschen het ge meentebestuur van de hoofdstad en de regeering tot stand kwam, in kringen van scheepvaart eh handel groote voldoening wokken. Tel. DE „TROMP" NAAR INDIË. Het schip doet New-York aan. Naar wij vernemen zal de flottilleleider „Tromp" In den loop van dit jaar via New- York naar Ned.-Indië vertrekken. Het is de bedoeling, dat de Nederlandsche bodem op 31 Augustus, den „Nederlandschen dag" van de wereldtentoonstelling te New-York aldaar aanwezig zal zijn. Het oponthoud dn Amerika zal overigens vermoedelijk slechts van korten duur zijn. Wij vernemen voorts, dat kapitein-luite nant ter zee Termijtelen het bevel over de „Tromp" zal overnemen, terwijl de te genwoordige commandant, kapitein ter zee Doorman, tewerkgesteld zal worden bij het departement van defensie. SUBILEUMGESCHENK AAN HET VIJFDE REGIMENT INFANTERIE. Aangeboden door de onderofficieren. Voor het front van de troep is gistermid dag door de onderofficieren van het vijfde regiment infanterie te Amersfoort ter ge legenheid van het 125-jarig bestaan van het regiment op 9 Januari 1.1. aan den commandant, luitenant-kolonel J. W. van der Lely, een monumentale zitbank aan geboden. Het eenvoudige, maar zeer smaakvolle geschenk, dat een plaats heeft gekregen voor de Lodewijk-kazerne, werd den regi ments-commandant namens de onderoffi cieren overgedragen door den adjudant- onderofficier J. Zwagerman. ARTICULIERE NAGHTVELIGHEIDS- DIENSTEN. In de Staatscourant van gisteren is ge publiceerd een beschikking van den minis ter van justitie betreffende de particuliere nachtveillgheidsdlensten. Deze beschikking is een uitvloeisel van de wet op de weerkorpsen en van het Ko ninklijk besluit van 2 Juli 1938, houdende bepalingen tot uitvoering van de wet op de weercorpsen. In de gisteren gepubli ceerde beschikking wordt bepaald aan welke eischen een particuliere nachtveilig heidsdienst moet voldoen. In een twintig tal artikelen wordt o.m. vastgelegd, dat de flnancieele basis der nachtveiligheidsdien sten voldoende moet zijn, terwijl daaren- Met de eigenlijke werk zaamheden voor den aanleg van het militaire vliegveld te Valkenburg (Zuid- Holland) zal hoogstwaar schijnlijk op 17 April be gonnen worden. De aanleg zal in werkverschaffing geschieden onder toezicht van de Ned. Heide Maat schappij en ongeveer een jaar in beslag nemen. boven de sociale positie van het perso neel wordt geregeld. Door deze beschikking worden de parti culiere nachtveiligheidsdiensten dus op een beter peil gebracht. Wanneer zij aan de vereischten voldoen, waarborgt over heidstoezicht hun deugdelijkheid. HET GESCHIL IN DE METAAL NIJVERHEID TE ROTTERDAM. Samenstelling van het scheidsgerecht. De ministerraad heeft, gevolg gevend aan den wensch der partijen, dat hij de scheidslieden ter beslechting van boven vermeld geschil zou aanwijzen, daartoe be noemd de heeren H. P. J. Bloemers. mr. T. J. Verschuur, mr. dr. s. de Vries Ozn., resp. rijksbemiddelaar in het le. 4e en 2e district. De rijksbemiddelaar in het 3e district, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, was op grond van artikel 29 van de Arbeidsgeschlllenwet 1923 niet bevoegd als scheidsman op te treden, omdat ten overstaan ran hem de acte van compromis, waarin de scheids rechterlijke uitspraak werd aanvaard, op gemaakt is. DE BOTERHEFFING. Het verdrag van de heffing en steunuit- keering op boter, is, behoudens tusschen- tijdsch c wijziging, voor de week van 30 Maart tot 6 April vastgesteld op 60 cent per KG. (onveranderd). (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. TROTTOIR-BEVUILING IN OEGSTGEEST. Het verwondert me ten zeerste, dat het ge meentebestuur in Oegstgeest geen maatregelen schijnt te willen nemen om het ergerlijke euvel van trottoir-bevuiling door honden tegen te gaan. We worden dagelijks onthaald op de onsma kelijke vertooning. dat een geleider»ster) ten aanschouwe van vele omwonenden zijn (haar) hond de gelegenheid geeft het trottoir te be vuilen en nog liefst vaak voor den ingang van andersmans erven. Is dit niet een bewijs van tuchteloosheid en alle begrippen van fat-soen negeeren? Het loopt waarlijk de spuigaten uit. Alle trottoirs in Oegstgeest zijn één smerige rommel. Laten de hondengeleiders en geleidsters goed begrijpen, dat ze de trottoirs en de voetgangers hebben te ontzien. Zij behooren billijkheidshalve hun hond op hun erf te brengen om „van de last af te zijn", in geen geval op voetpaden. Laten we hopen, dat ons gemeentebestuur, zooals dat in Leiden, eindelijk eens voorgoed die vrijgevochten boel streng verbieden zal. J. N. DE HONDEN EN DE TROTTOIRS. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U, onderstaande regelen wel in uw blad te willen opnemen, waarvoor ondergeteekende «en zijn hond) U bij voorbaat danken. Als houder van een hond heb ik van den Directeur van den Gem. Reinigings- en ont- smettingsdienst een circulaire ontvangen, inhou dende het verzoek om voortaan mijn hond „voor het doen van zijn behoefte tot naast den trot toirband te geleiden aangezien anders de trot toirs op ergerlijke wijze worden bevuild. Dat de trottoirs thans worden bevuild beaam ik vol mondig, doch de uitdrukking „op ergerlijke wijze" is m.i. ergerlijk overdreven. Dat getracht wordt dit euvel te ondervangen kan Ik mij indenken, doch om dit te bereiken op de wijze als aanbevolen door den heer Directeur van den Gem. Reinigngsdienst, lijkt mij niet juist. Wat toch is het geval? Er zijn maar weinige honden die, wanneer ze aan riem of ketting ge leid worden, geneigd zijn spoedig hun behoefte te doen. Het gevolg hiervan is. dat „zij" of „hij" geleider, zoowel bij mooi als bij slecht weer. telkens voor vrij langen tijd met hun hond de straat op moeten. Dat hiertoe niet altijd gelegenheid bestaat, ja dat dit dikwijls zelfs ondoenlijk is. behoef ik niet nader toe te lichten. Daarbij komt nog het voor den hond hinder lijke trekken aan riem of ketting. En wat is het voor den bezitter van een hond niet gezellig als men gaat wandelen en men ziet zoo'n hond steeds maar aan- en af draven. Dat is dikwijls een lust voor het oog. zoo'n dier in vrijheid. Dan nog de vraag mag ik voor de f. 6 belas ting per jaar niet de vrije beschikking over mijn hond behouden Met het vorenstaande heb ik de bezwaren van mij (en naar ik meen ook van vele ande ren) tegen de voorgestelde regeling kenbaar ge maakt, doch om toch aan beide partijen tege moet te komen, geef ik het volgende voorstel in ernstige overweging: Wijziging van de belasting op honden. Voor één hond, rechthebbende op los loopen op straat f.6 per jaar; Voor één hond, uitslui tend aan riem of ketting op straat geleid, i. 3 per jaar. Ik voor mij geloof dat op die manier èn de klagers èn de hondenbezitters geholpen worden. U mijnheer de Redacteur nogmaals beleefd dankend, verblijf ik, M. C. R. wordt voorkomen en bestreden door het probate en onschadelijke middel Bij allapolh. art drog. vanaf f. 0.80 p. flac. (cxcl. O.B.) IMB 2029 (Ingez. Med.) Duizenden woonden gisteravond in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam de nationale demonstratie van de Nederlandsche Bewe ging voor Eenheid door Democratie bij. De vergadering .stond onder leiding van ds. Faber, die de bijeenkomst met een kort woord opende. Het woord was vervolgens aan mr. J. J. R. Sc hm al Johzn. Spr. stelde vast, dat ook uit de zeer groote opkomst naar deze vergadering blijkt, dat degenen, die enkele jaren gele den deze beweging op dreef gebracht heb ben. hiermede een goeden greep gedaan hebben, dat zij een stuk Nederlandsche historie hebben gemaakt. De beweging verzet zich principieel èn tegen het natio naal-socialisme èn tegen het commu nisme. En dit verzet is niet iets zuiver negatiefs, het heeft het positieve doel van het behoud van onze staatsinstellingen op democratischen grondslag. Heel Nederland moet één spreekkoor zijn. dat. er nooit ge noeg van krijgt het koninklijke woord te herhalen: Wij willen onszelf zijn en blij ven. Het is nu de tijd waarin van de demo craten het bewijs gevorderd wordt, dat het parlementaire staatsbestel voldoende spankracht bezit om de groote sociaal- economische vraagstukken tot een oplos sing te brengen. Zij behoeven hierbij niet de luidruchtigheid van het extremisme, maar een nieuwe zakelijkheid; de demo cratieën moeten doelbewust haar weg gaan. en de democraten van verschillende politieke richtingen moeten elkander we ten te vinden in de bescherming van de democratie. De practijk van het totali taire staatsleven heeft iets te zeggen aan hen, die uitsluitend heil in overheids bemoeiing zoeken; ook degenen die plach ten te buigen voor al wat een z.g. theore tische economie op hoogen toon durfde beweren, zijn er in deze jaren ook een af god bij ingeschoten. Spr. zeide ten slotte dat critiek op het regeeringsbeleid ten volle geoorloofd is, als het maar opbouwende critiek is. Mevr. RosVrijman. Mevr. W. A. L. Ros—Vrijman wees op de ernstige plichten, welke het bezit van een kostbaar erfdeel ons Nederlanders oplegt. Zij doelde op het erfdeel van godsdien stige en staatkundige vrijheid, van onze cultuurwaarde en van het Huis van Oranje Ook Nederlanders hoort men soms de knappe organisatie en den durf bewonderen waarmede totalitaire staten hun gebied uitbreiden. Het zijn aanbid ders van de schijngrootheid. Erger is, dat zij al bij voorbaat zich willen neerleggen bij de gevaren welke ook voor onze vrijheid dreigen. Ons land ligt in de branding van het wereldgebeuren, maar wij moeten met moed, waarheid en volharding die gevaren keeren. De volken en volksgroepen, die den laatsten tijd hun vrijheid ingeboet hebben, zijn verraden, niet van buiten af, maar van binnen uit. Een volk, dat het verraad in zichzelf ongehinderd voort laat woeke ren, ls een verloren volk. Een klein volk kan een groote macht zijn als het een ge sloten front vormt. Mr. Wendelaar. Ook mr. W. C. Wendelaar stelde in zijn rede het positieve karakter van E.DD. in het licht. Er zijn, aldus spr. verder, kar akte rlooze droomers, die meenen de vrijheid te die nen door haar door anderen den hals om te laten draaien, omdat verzet hiertegen inbreuk op hun vrijheid beteekenen zou. Allen die doordrongen zijn van het begin sel: eenheid dcor democratie, moeten met al hun krachten te zamen strijden voor onze Nederlandsche vrijheid, desnoods met dwang tegenover hen. die in ons land aan alle vrijheid een einde willen maken. Zeker 93 pet. van ons volk stemt nog democratisch. Het voorbeeld van wat. in het buitenland gebeurt houdt toch een ernstige waarschuwing in voor buiten- landschen import. Er wordt hier grof ge werkt met buiteniandsch geld, er loopen hier velen rond. die met buitenlandsche invloeden in contact staan. Hun landver raad maakt de scherpste afweermaat- regelen onvermijdelijk. En komen we hier mede niet spoedig, dan vreet het kwaad verder. Spr. heeft den sterken indruk, dat er ook buiten de beweging van dien va^ dr. van Rappard reeds vele andere indi viduen zijn. die er meer op uit zijn een Judasloon bij Hitier te verdienen, dan trouw te blijven aan onzen trotschen eigen Nederlandschen volksaard. Met onze Koningin zullen wij het vrije Nederland handhaven om het ongeschon den aan onze kinderen te kunnen over geven, zooals onze vaderen het ons heb ben toevertrouwd. Koos Vorrink. De heer K. Vorrink zag het gevaar van de N.S.B. voor onze volksgemeenschap vooral hierin, dat zij een volksvijandig element voor onze gemeenschap vormt, waarvan men niet weet welke rol het speelt in de agressie-politiek van andere staten. De rol van de N.S.B.-leiders be sprekend, verweet hij hun hun relaties met Duitschland, die te denken geven, en dat zij bij de internationale gebeurtenis sen van den laatsten tijd in Europa wat de dictatoriale staten gedaan hebben hun goed recht hebben genoemd. STAALWIJK'S VOLKSTUINTJES. Mijnheer de Rc\ acteur, Waar in den lande overal geijverd wordt om het teelen van groenten als tijdpasseering aan te moedigen, zelfs stukjes grond zeer voor- deelig worden verstrekt, doet het wel eigen aardig aan. dat een .Maatschappij tot Nut van het Algemeen" nu juist in dew tyds-omstan- digheden, de ruim 25 jaar door haar ver strekte volkstuintjes aan de huurders ont neemt. Ook de tijd ((Maart), waarin zij meent die tuintjes te moeten ontnemen, is jammer lijk. Beseft het bestuur niet, dat dat tijdstip beter in December gekozen was? De meeste huurders hebben laten omspitten, bemesten en hun poters en groentezaden ingeslagen. Dat is weggeworpen geld. zoo ze niet kunnen uitzaaien of'pooten. Afgezien nu van deze onkosten, die hoogst waarschijnlijk of beter gezegd billijkerwijs na tuurlijk wel door het bestuur vergoed zullen worden, is juist daarom de maand Maart on juist gekozen, omdat dan nergens meer een tuintje te verkrijgen is. Zeker het bestuur heeft volgens reglement (wat een enkele hurder bezit» recht zoo te handelen, maar humaan is zoo iets toch niet te noemen. Moge door dit schrijven het bestuur inzien, dat de tijd van opzeggen niet de juiste is en alsnog besluiten, dien grond tot b.v. October of November ongemoeid te laten. Zoo zou zij vele huurders verplichten. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, G. M. Onderschrift De secretaris van de Mij. tot Nut van 't Algemeen, afd. Volkstuintjes, de heer H. E. v d. Heide Sr., wien wij het boven staande ter inzage verstrekten, teekent hierbij aan: Ten onrechte meent schrijver van boven staand stukje, dat de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen de gehuurde tuintjes ontneemt of opzegt. De Bouwvereeniging. die eigenaresse is van den grond, heeft de huur ontijdig aan het Nut opgezegd. Huurders zijn door mij alleen gewaarschuwd, om met het planten niet door te gaan, in af wachting van de onderhandelingen, die on middellijk door het Nut zijn gevoerd. Een beslissing is naar alle verwachting dezer dagen tegemoet te zien. DE TOESTAND IN DEN TUINBOUW. Leiden, 30 Maart. Geachte Redactie. Mag ondergeteekende een plaatsje vragen in uw veelgelezen blad. In het nummer van het L.D. van Dinsdag 20 Maart, komt een verslag voor van de jaarvergadering van den Ned. Tuindersbond. Daarin bespreekt de voorzitter, de heer van Kampen de toestanden in den tuinbouw, de veilingen enz. enz. Hij bespreekt ondermeer ook den binnenlandschen afzet van tuinbouwproducten. Daar ontbreekt de zoo noodige ordening. Ook dient volgens spreker het distributie-apparaat te worden gewijzigd. De consument moet thans veel te hooge prijzen betalen en ordening is zeer noodig. Ik zou den geacht en heer van Kampen willen vragen, is dat te bewijzen dat de consument veel te hooge prijzen betaalt? U hebt gesproken in een ver gadering van tuinders,, dus u zult wel gegevens hebben daaromtrent. U kan weten dat het publiek ook deze verslagen leest en dat geeft den kleinhandelaar en ook sommigen tusschen handelaren die op den rand van hun bestaan leven, den laatsten stoot naar beneden. Hoe stelt de geachte spreker het zich voor. om hier verbetering te brengen. ^loeten de veilingen in haar oprichting en ook later zoo hoog geroemd, verdwenen? Wilt U het soms probeeren zonder den tusschen- en kleinhandelaar? Het zou voor een jaartje zijn te probeeren. Neen geachte heer van Kampen, U bemoeit zich met zaken die U niet aangaan. De handelaars wenschep zich ook niet te bemoeien met uw zaken. Wel kan ik U zeggen dat de laatste jaren de winst marge van den kleinhandelaar van dien aard is, dat er geen, of bijna geen bestaansmogelijk heid overblijft. Dat ze desondanks nog steeds probeeren om hun zaken in goede richting te drijven, moet voor U te meer aanleiding zijn om dat streven te waardeeren. Zij hebben ook in dit afgeloopen wintersei zoen weer bewezen van een taai ras te zijn. Daarbij komt nog. dat de prijzen, die voor uw producten loonend zouden zijn om een bestaan te hebben, door drie kwart gedeelte der consu menten, niet betaald kunnen worden. Hier schuilt de moeilijkheid. Dit is een zeer lastige positie voor den kleinhandel en werkt fnuikend op den verkoop. Als U kon zorgen, dat al het geld. dat op het oogenblik bijna renteloos ligt op de banken, ook op uw boerenleenbank, in circulatie komt en dat alle steun in welken vorm ook. opgeheven werd, dan geloof ik dat de toestanden voor ieder veel beter zouden worden of zijn. Hoogachtend, Jb. DE BREE. Kleinhandelaar in groenten enz. DE BETEEKENIS VAN HET GEVAL- „ARNOUD" VOOR HET NEDERLANDSCHE BEDRIJFSLEVEN. Onze overtuiging dat het geval „Arnoud" in zijn consequenties voor het geheele Nederland sche bedrijfsleven een onheilspellende waar schuwing is, brengt ons er toe onzerzijds dit geval te belichten. Sedert 29 November 1937 werd door den directeur van de „Arnoud" de Arbeidswet door loopend en in ernstige mate overtreden. Op 30 November 1937 werd tegen dien directeur een 3-tal processen verbaal opgemaakt. Bij vonnis van 3 Februari 1938 veroordeelde de Kanton rechter te Haarlem den verdachte terzake tot betaling van 3-maal f.6.subsidiair 3-maal 3 dagen hechtenis. De verdachte ging in hooger beroep bij de rechtbank te Haarlem, welke bij haar vonnis van 7 April 1938 den verdachte van rechtsvervolging ontsloeg. In cassatie ver klaarde de Hooge Raad, bij arrest van 27 Juni 1938 dat de rechtbank te Haarlem ten onrechte het beroep van verdachte op art. 83 sub. 6 dei- Arbeidswet gegrond had verklaard en wees de zaak terug naar de rechtbank te Haarlem ter onderzoek van het door die rechtbank niet on derzochte tweede verweer van verdachte n.l. diens beroep op art, 42 van het Wetboek van Strafrecht. Bij vonnis van 27 October 1938 sedert het arrest van den Hoogen Raad waren dus inmiddels weer 4 maanden verstreken verklaarde de rechtbank te Haarlem het be roep van verdachte op art. 42 van het Wet boek van Strafrecht en eveneens diens inmid dels opgeworpen beroep op noodweer onge grond en veroordeelde hem tot 3 geldboeten, ieder van f. 0.50, subs, één dag hechtenis. Op 27 Februari 1939 heeft de Hooge Raad het ver- oordeelend vonnis van de Rechtbank bekrach tigd. Mij. Nederland CHR. HUYGENS, 30 Maart van Amsterdam te Batavia JOHAN DE WITT, 30 Maart v. Batavia te Amsterdam MOENA, thuisreis. 29 Maart te Londen POELAU BRAS. 30 Maart v. Hamburg n. Bremen TARAKAN, uitreis, 30 Maart v. Port Said POELAU ROEBJAH. thuisr., 28 Maart v. Singapore JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, uitr., 30 Mrt te Genua. TARAKAN, uitr., 30 Maart van Suez. Rott. Lloyd DEMPO. uitreis. 30 Maart t0 Southampton KOTA PINANG. Rotterdam n. Hamburg. 29 Maart uit den N. Waterweg PALEMBANG, uitr., pass. 30 Maart Dover TAPANOELI, thuisr., pass. 30 Maart v.m. 8 uur Lands End KOTA NOPAN, uitr., 29 Maart v. Singapore. KEDOE, uitreis, pass. 30 Maart Kaap Bon GAROET. thuisr.. pass. 30 Maart Finisterre SIANTAR, thuisr.. pass. 29 Maart nam. 8 uur Perim TOSARI, thuisr., 30 Maart te Genua. Holland-Amerika Lijn DINTELDIJK, uitr- 29 Maart v. Cristobal BREEDIJK. 28 Mrt v. Boston n. Baltimore NIEUW AMSTER DAM. toeristenreis, 29 Maart te New York NOORDAM, 29 Maart v. New York te Phila delphia BINNENDIJK, uitreis, pass. 29 Maart Wight. Kon. Holi. Lloyd AMSTELLAND, uitreis, 29 Maart njn. v. Las Palmas. Kon. Ned. Stoomb. Mij. BARNEVELD. 28 Maart v. Curasao n. Liverpool BOSKOOP, 28 Maart v. Talcahuano n. San Antonio BREDA, thuisreis, 27 Maart v. Callao DEUCALION. 29 Maart v. Gibraltar te Malta FAUNA. 29 Maart v. Lefkandi n. Thessaloniki IRENE. 29 Maart v. Livorno n. Napels MARS. 29 Maart v. Tel Aviv n. Haifa ORESTES. 29 Maart n.m. v. Gibral tar n. Antwerpen SATURNUS. 29 Maart van Thessaloniki n. Piraeus TIBERIUS, 29 Maart v. Izmir n. Istanboul TELA- MON. 27 Maart v. Curagao te Maranhajn VULCANUS. 29 Maart n.m. 7.30 uur v. Ha row burg n. Amsterdam HEBE, 30 Maart v. Rotterdam te Amsterdam NEREUS. 30 Maart v. Vigo te Amsterdam. DOURO. 29 Maart van Puerto Barrios naar Cristobal ARIADNE. 30 Maart van R'daril te Lissabon ORPHEUS. 30 Mrt, van Halm stad te Gothenburg SOCRATES, 29 Maart van Barbados naar Amsterdam BODE GRAVEN. 29 Maart van Curacao naar Queenstown v.o. LUNA, 29 Maart van New-York naar La Guaria COTTICA, uit reis, pass. 30 Maart Ouessant. Halcyon Lijn STAD VL AAR DINGEN, n. Narvik, 30 Maart uit den N. Waterweg. Kon. Paketv. Mij. LEMATANG. 29 Maart v. Mauritius n. Belra TEGELBERG, 28 Mrt. van Tamatave n. Zanzibar Java-China-Japan Lijn TJILEBOET. arr. 28 Maart te Manilla TJISADANE. 28 Maart v. Manilla te Hongkong TJISAROEA. 28 Maart v. Hongkong n. Amoy TJISALAK, 29 Maart v. Shanghae n. Amoy. Silver-Java-Pacific Ljjn SALAWATT, 29 Maart v. Batavia n. Bombay. Java-New York Lijn KOTA GEDE, 29 Mrt. v. Java te New York SALABANGKA. Maart v. Java te New York MAPIA. Java n. New York. 29 Maart te Penan*. Ned. Ind. Tankstoomb. Mij. CLEA. 23 M?.ar| v. St. Vincent n. Dakar MALVTNA. naaf Rotterdam, pass. 29 Maart Bevezier OVULA. 28 Maart v. Port Said n. Aroebaal ROTULA, 29 Maart v. Balik Pappan n. Port Soudan. Rotlerdam-Z. Amerika Lijn ALCYONE, 29 Maart v. Hamburg n. Rotterdam SIRRAH, thuisreis, pass.*30 Maart Madeira. Holland-Afrika Lijn BOSCHFONTEIN, 30 Maart v.m. 9 uur van Durban n. Lorenzo Marques. RANDFONTEIN. 30 Maart nam. van Dar es Salaam naar Port Amelia NIJKERK, 30 Maart van Hamburg te Amsterdam. Holland-O. Azië Lijn ARENDSKERK, thuis reis. 28 Maart v. Yokohama. HollandAustralië Lijn ALMKERK, uitreis, 29 Maart van Lissabon MEERKERK, uit reis, 29 Maart van Colombo. Holland-West Afrika Lijn LETO, 28 Maart van Freetown n. Havre MAASKERK, 29 Maart v. Duala n. Lagos. Mij. Oceaan MELAMPUS, 29 Maart van Fa- dang naar Amsterdam. Diverse Stoom vaartberichten MIDSLAND, 29 Maart- v. Leith te Antwerpen ALGENIB, 29 Maart v. B. Aires te Hamburg BER- NISSE, 29 Maart v. Rotterdam te Hamburg JONGE JOHANNA. 29 Maart van Ant werpen te Malta. NOORDPLEIN. 28 Maart v. Antwerpen te Hamburg ROODE ZEE. sleepboot, n. Gent, pass. 28 Maart Ouessant BRITSUM. 28 Maart. v. St. Vincent n. B. Aires TROMPENBERG. 28 Maart v. Phi ladelphia te Charleston WINSUM. n. B. Aires, pass. 29 Maart Fernando Noronha AMSTERDAM. 27 Maart v. Houston n. Ham burg SCHIELAND, 29 Maart v. Shields Indien wy uit het verloop van dit geval een conclusie mogen trekken, dan constateeren wij met ontsteltenis, dat het in Nederland moge lijk is, ondanks het bestaan van de Arbeids wet. gedurende een periode van 15 maanden dag in dag uit door een groot aantal arbeiders te doen werken in strijd met de Arbeidswet, dat zulks door de Overheid niet kan worden belet en dat de rechterlijke macht dengene. die het durft bestaan om den strijd met de Overheid aan te binden, straft met een geldboete van f. 1.50. Waar de wet zoo met voeten getreden kan worden zonder noemenswaardige bestraf fing. moet in die wet een leemte schuilen. Wij. die in dezelfde bedrijfstak als de „Arnoud" werkzaam zijn en aan den lijve het bestaan van de zoo juist vermelde leemte dage lijks ondervonden, zouden het als een verzuim gevoelen, indien wij niet een waarschuwing voor de gevolgen van die leemte voor het Ne derlandsche bedrijfsleven zouden doen hooren. Ons inziens schuilt het grootste gevaar, van de door het geval-..Arnoud" zoo duidelijk aan het licht gekomen leemte, hierin, dat het wel haast ongestraft blijven van een zoo langdurige en ernstige overtreding van een voor de ge meenschap zoo belangrijke wet den eerbied van die gemeenschap voor die wet in ernstige mate schaadt. Wij zijn van meening. dat in het door de „Arnoud" geschapen precedent een zoodanig gevaar voor het bedrijfsleven en de geheele gemeenschap gelegen is. dat daartegen voor zieningen behooren te worden getroffen. Het ligt buiten onze competentie om hier nader te preciseeren. doch het zij ons vergund op te merken, dat in het geval „Arnoud" richt lijnen voor bepaalde voorzieningen te vinden zyn. Wat ons bij het geval-..Arnoud" diep getrof fen heeft, was het ontstellende feit. dat de Overheid de bevoegdheid bleek te missen om iemand, die een voornaam rechtsgoed schond, zulks te beletten, zoodat met dat schenden van 29 November 1937 tot op 18 Maart 1939 kon worden voortgegaan. Het wil ons voorkomen dat uit het geval- Arnoud" de conclusie valt te trekken, dat d« Arbeidswet 1919 een zeer gevaarlijke leemte vertoont en wij spreken do hoop uit. dat de» Overheid daarin aanleiding moge vinden orti in die leemte spoedig en op afdoende wijze te voorzien. Vereeniging van Nederlandsche Kalkzandsteenf abrikanten. Amsterdam, 28 Maart 1939.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 19