De Echte EMSER-PASTILLES JLb Uit de Rijnstreek DE VUURSLAG LEIKCH nAfiw ad Vijfde Blad Vrijdag 31 Maart 1939 HOEST EN VERKOUDHEID AARLANDERVEEN. Jaarvergadering E.H.B.O. In het vereenigingsgebouw hield boven genoemde vereemging haar jaarvergade ring. De voorzitter, de heer C. v. d. Bijl heette allen welkom en ln het bijzonder ds. van Beusekom, ee re-voorzitter der afd. en <ir w. v. d. Wind, leider van den cursus. Uit het jaarverslag van den secretaris den heer A. Berger bleek, dat de afd. thans 50 leden telt, waarvan er 32 gediplomeerd zijn. Dezen winter is een cursus gegeven waaraan door 13 personen is deelgenomen. Zij behaalden allen het voorloopig diploma. Het op rijm gestelde financieel verslag van den penningmeester, den heer Jac. van Vliet, meldde aan inkomsten f. 105.04 en uitgaven f. 92.12; batig saldo f. 12.92. Door de controlecommissie waren de boeken in orde bevonden. In de nieuwe controle commissie werden benoemd de hceren M. A Minnaart en Adr. Walraven. Door ds. G. Th. van Beusekom werd namens de cursisten een boek aan dr. v. d. Wind aangeboden. Verder ontving mevr. v. d. Wind een mand bloemen. De aftr. bestuursleden de heer A. Berger len mej. R. Herr werden herkozen. Besloten werd een medischen luchtbe- schermingseursus te geven, die door dr. v. d. Wind zal warden geleld. Bü de rond vraag drong dr. v, d. Wind er op aan subsidie te vragen bii het Groene Kruis. ALPHEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Margje, d. van Nicolaas Ververs en Arlena Boesveld; Paulus Cornells, z. van Cornells Hendrik van der Linden en Agatha Bouthoorn: Maggeltje Gijsbertha, d. van Ewoud Boender en Gerrltje van Zallngen; Antonlus Johannes, z. van Jacobus Johannes ZauD- brecher en Eva Jacoba Adrlana Broekman. Overleden: Franclscus Johannes van Deuren, 79 jaar. wedn. van Maria Huijbrechtse; Jan Hengeveld. 73 Jaar, geh. met Johanna Fontein. Loop der Bevolking. Gevestigd: Pleter J. Verduin, Kortsteekter- weg 46; Gustaaf J. C. Nlehot, Emmalaan 21; Wilhelmina J. Bonefaas, De Smethstraat 21. Jaarvergadering Evangelisatie commissie. De evangelisatie-commissie der Geref. Kerk hield haar Jaarvergadering. Uit het Jaar verslag van den secretaris bleek, dat deze de medewerking in onze gemeente nog te weinig acht. Voor den vrouwenkrans en het jeugdwerk daarentegen is de belangstel ling. goed. Het afgeloopen jaar moest met een nadeelig saldo van f. 50 worden geslo ten. Tenslotte sprak ds. Brouwer een op wekkend woord. Ontspanningsavond Ned. Prot. Bond. voor de afd. Alphen a. d. Rijn van den Ned. Prot. Bond werd in het Nut een ont spanningsavond gehouden, waarvoor vrij goede belangstelling bestond. Deze werd ge opend door dr. J. P. Cannegieter, die er op wees van welk groot nut een dergelijke avond is in dezen benarden tijd om eens uit den dagelijkschen sleur te komen. Bij -voorbaat dankte hij den heer J. van Elsacker, voordrachtkunstenaar te Rotter dam voor zijn bereidwilligheid hier op te treden. Deze begon met een tweetal zeer mooie gedichten van Vondel en Jacob van Revelius en droeg daarna een treffend meer tragisch getint stuk voor getiteld: ..Gemengd bericht". Ook het fragment uit het boek van Hans Valaar bracht hij op zeer mooie wijze evenals o.a. ,,De Tachti ger" en Justitie". Tot een der mooiste nummers behoorde ..Zijn eerste lange broek" van A. M. de Jong. De voordrachten boeiden het publiek ben zeerste. Besloten werd met de komische Vlaamsche schets: ,,Het verksken van Felix Timmermans". De goedgeslaagd avond werd op verdienstelijke wijze afgewisseld door eenige mooie mu zieknummers van het zangkoor, waarna dr Cannegieter een kort slotwoord sprak. Jaarvergadering der Oranjeschool. De jaarvergadering van de Oranjeschool werd geopend door den voorzitter den heer E. v. d. Pol. die zijn voldoening uitsprak voor de goede opkomst. De heer T. Los secretaris bracht het jaarverslag uit. Het was een rustig jaar waarin het ledental stationnalr bleef. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer S- Kool. sloot in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f,13.389.33; batig saldo f. 9.39. Namens de oommissie rapporteerde de heer W. de Graaf de boeken in orde. Waar de school in 1938 door ruim 200 kinderen bezocht ls. komen de onkosten per leerling op ru'm f. 66.50. De heeren J B. de Graaf en G. v. d. Mik werden als bestuursleden gekozen. De heeren Brouwer en Voskuilen aftredend waren niet herkiesbaar. Het hoofd de heer J. W. Hoornenborg bracht het Jaarverslag uit. Het gemiddeld aantal leerlingen over 1938 was 206 1/3. Op 1 April as. komen 45 nieuwe leerlingen, terwijl 17 de school zul len verlaten. Spr. memoreerde de periode van kinderverlamming, waarin door twee onderwijzers aan huis werd les gegeven. Hierdoor duurde de vacantie 4 weken lan ger dan gewoonlijk. De heer Hoornenborg «besloot met een krachtige opwekking tot steun aan de school. Na rondvraag volgde sluiting door den heer K. Salverda. Omwisseling van aandeelen in obligaties. B. en W. stellen den id voor het aan- deelenbezit der voormal ge gemeente Aar- landerveen te zamen groot f. 1500 in de N.V. Mij. voor Gemeentecredlet te Amster dam om te wisselen ln 3 obligaties dezer Maatschappij tot een gezamenlijk bedrag van nominaal f. 3000. Thans een bandnaaimachine. Zooals bekend, werd in de vorige raads vergadering overeenkomst'g het adv es van B. en W, afgewezen het verzoek van het R K, Kerkbestuur te Aarlanderveen om gel den beschikbaar te stellen voor een trap- handnaalmachine voor de R K school voor gewoon lager onderwijs Noordeinde a'daar. Daarbij voegden B. en W. toen de mede- deelme dat men wel bere'd is den raad een voorstel te doen voor aanschaffing van een hardnaalmachlne. Indien zulks doo het kerkbestuur mocht worden verzocht. Daar thans ten dergelijk verzoek ls inge komen stellen B. en W. den raad voor de gevraagde medewerking te verleenen. Vcrkooping. Bij de ten overstaan van notaris H. G. Boks in hotel ,.De Vergulden Wagen", ge houden verkooping van de kapitale bouw manswoning in den Nessepolder groot 19.78.31 HA. in eigen gebruik bü de erven van wijlen mej. Wed. J. van Spengen- Ruitenburg. in bod staande op f. 36.200 ls d?ze in combinatie afgemijnd op f. 1 door den heer Hoogendoorn te Bodegraven. Begrafenis van den heer J. Hengeveld. Op de algemeene begraafplaats aan de Schoolstraat had onder zeer groote belang stelling de begrafenis plaats van den heer J. Hengeveld. in leven destijds tal van ja ren architect der gemeente Alphen en Oudshoorn. Onder de talrüke aanwezigen merkten wij op, behalve talrijke vrienden en belangstellenden o a. den burgemeester den heer P. A. Colljn, gemeente-secretaris mr Helmstrijd alsmede verschillende hoofdambtenaren der gemeente en den oud-gemeenteopzichter den heer B. Snel. De baar met de kist die gedekt was met een krans van familieleden werd uit het sterfhuis naar de begraafplaats gedragen door de ouderlingen van den kerkeraad der Ned. Herv. Kerk en gevolgd door de familieleden, de predikanten ds. J. Ste- houwer. Ph. G. Scheers en verschillende kerkvoogden en notabelen. Zoodra de stoet op het kerkhof was gearriveerd en de kist in het familiegraf was bügezet, hield ds. Stehouwer een grafrede. HIJ wees op het groote verlies voor de familie en ln het bijzonder de echtgenoote en ge waagde van de groote dankbaarheid die hen vervult. Dankbaarheid jegens God voor de groote gaven in den overledene geschonken, die door genade wèl ls gestor ven doch thans ln heerlijkheid ls Inge gaan, daar hü zich reeds japen wist een levend lid van Jezus Christus. Ook namens den kerkeraad der Ned. Herv. Kerk en Ned. Herv Gemeente wees spr. op het groote verlies door het verscheiden van den heer Hengeveld, wiens verdiensten je gens deze gemeente vele zijn. maar ook is er dankbaarheid dat God ln hem heeft geschonken een levend lidmaat der Kerk die niet alleen een werker, maar vooral een bidder was en wien de belangen van Gods Kerk zeer na aan het hart lagen. Ook namens de predikanten en ds. De Bruin die door ziekte niet aanwezig kon zün, bracht spr. dankbaar in herinnering wat de thans overledene, voor de dienaren Gods als een vaderiük vriend ls geweest. Spr. gewaagde dankbaar hoe de heer Hen geveld thans is heengegaan in de vreugde Zijns Heeren Een familielid dankte voor de belangstelling. Het bestuur van de Martha-Stichting. inrichting voor onverzorgde kinderen al hier, ontving van N. N. door middel van notaris H. M. M. een legaat van f. 50. Ten bate van Simavi, medische in stelling voor Indle, zal Woensdag 5 April as ln onze gemeente een speldjesdag worden gehouden. Holland. De Invloed in Ged. Staten moet behouden blijven. Besproken werd het werk van de Staten, het toezicht op de gemeenten, de werk loosheidsbestrijding, de invloed van G. S. op het onderwijs, terwijl tenslotte deze verkiezingen ervan moeten getuigen, dat het volk ln moeilijke tijden achter de regeering staat. Uitvoering Chr. Zangver. „Hallelujah". De Chr Zangver. „Hallelujah" gaf een ln den besten zin des woords ouderwet sere" uitvoering. Het koor, dat de laat ste jaren een zwaar bestaan leed en het leven slechts als dameskoor kon voortzet ten, was ditmaal aanzienlijk versterkt door de medewerking van een belangrijk aantal heeren, zoodat het weer als ge mengd koor kon optreden en bovendien nog een afzonderlijk mannenkoor aan de uitvoering kon laten medewerken. De be langstelling was, mede natuurlijk in ver band met de verrassende versterking van het koor. aanzienlijk. De eere-voorzltter, de heer P. van Dam uitte hierover zijn vreugde en hoopte dat de verwachtingen niet onbevredigd zou den blijven. In het bijzonder begroette hij de vertegenwoordigers van de bevriende plaatselüke vereenigingen. Onder leiding van den heer J. M. Kou- wenhoven volgde de uitvoering, die onge twijfeld ln vele opzichten een verrassing was. Het begon met enkele goede num mers, uitgevoerd door het eigenlijke da meskoor, waarvan het laatste „Droome- vrouw" op de piano begeleid werd door mevr. Klüsener-Paap. Hierna volgden drie nummers voor gemengd koor, die bewijs leverden van de goede talenten van den directeur en de zangers (essen i De heeren zongen toen een „matrozenlied", gevolgd door enkele nummers strijkmuziek met zang, waaraan medewerkten de heeren Bierhorst, Bekker. mej. Bekker enz In rijke afwisseling werd het program ma vervolgd, waarbij nog een paar solo partijen van de heeren C. en G. Vermeu len buiten het programma om, een wel kome verrassing waren. De sopraan-solo van mej. Doornik had in verband met een keel-aandoening van de zangeres wel wat geleden, maar liet niettemin zien. welke goede kwaliteiten deze soliste bezit. Aan het slot dankte de heer van Dam in warme woorden voor de mooie uitvoe ring. waarbü hij de hoop uitsprak dat na dezen mooien avond weer groote belang stelling zou ontstaan, zoodat het koor zijn ouden roem zal kunnen terugwinnen! Burgerlijke Stand. Geboren: Pleter Cornells z. van A. Verwei) en K. Luijtjes: Geeske Cecilia d. van P. Sloof en M. Bogaard. Loop der Bevolking. Gevestigd: M. W. Burger, Emmakade 95; G. M. Pijnacker, Meije 54; P. de Groot, Noordstr. 38; J. Jansen met gezin. Zuidzijde 90; Wed. R. v. d. Hoofdakker en dochter. Prinsenstraat 91 G. Visser met echtgenoote. Noordzijde 110; C. A. Verdouw, Weyland 65 Vertrokken: G. A. van Kampen naar Utrecht Dinkelstraat 19; J. Boer en gezin, naar Zoeter- woude; G. C. van Eljk naar Bussum, Cereslaan 25; K. v. d. Vis. naar Zwammerdam, Oud-Bode graven C 125; T. v. d. Lagemaat naar Valburg, Paralelweg Noord 15; R. Broekhof f. naar Was senaar. Buurtweg 2; T. C. Scheer naar Ben- nebroek. van Ittersumlaan 14; P. Boekhout met gezin, naar Woerden. Kromwijkerkade 17 Aan de Ambachtsschool te Gouda slaagden de volgende plaatsgenooten. Diploma avondcursus: C van Doorn, A. Kooistra, J. Stouthart. Diploma dagschool: Joh v. d. Berg, B. Belonje, K. Dekker. C. Kooistra, J. Kool stra. Bevorderd werden van klasse 1 naar 2: H. v. Eist, H. den Neijsel, H. van Aalst, W Baas, K. Kaptein, P Verhoef, H. van Rijswijk, P. de Jong, A. Arends Bij de R.K. kerk werd een jongen, die achter aan een auto gehangen had en die zich plotseling had losgelaten en den rijweg overstak om het trottoir te berei ken gegrepen door een motorfiets. Hij liep inwendige kneuzingen en een hoofdwonde op en ls door Roode Krulspersoneel ver bonden. Het werd voortreffelijk vertolkt en Tb- 'uigde van een ernstige studie, waarvoor koor en dirigent alle lof toekomt. Zondag 2 April zal de Zondagsdienst warden waargenomen door dr. J. Hambur- ge telef. 136. Aan de Ambachtsschool te Gouda slaagden o.m. onze plaatsgenooten, t.w. voor electricien P. C. Weyman, smeden- bankwerker D. van den Berg, autoherstel ler J. C. Verbij en P de Kwaasteniet en voor meubelmaker J. Grootendorst. BOSKOOP. Verkooping. Tijdens de verkooping ten overstaan van notaris Houtzagers in hotel „Klaassen" is het perceel Berkenweg no. 13 van den heer N. Koster, gegund aan den heer J- de Bruyn voor f. 3300; het huis N'euwstraat no. 57 van de erven W Blom. werd toege wezen aan den heer J. Koetsier voor f. 1245. Geslaagde Zanguitvoering. Onder leiding van haar directeur den heer Henrl Welbooren, gaf de Ohr. Zang- vereeniglng „Sursum Corda" voor een goed bezet gebouw der Geref. Kerk een zanguitvoering. Uitgevoerd werd het oratorium „De Zeven Kruiswoorden" van Haydn. zijn en blijven van ouds het beste middel bij NIEUWKOOP. Jaarvergadering Ziekenfonds „Helpt elkander". Het ziekenfonds „Helpt elkander" verga derde in hotel Sportlust. De voorzitter, de heer J. G. Zwart, moest tot zijn spijt mede- deelen. dat 1938 geen gunstig jaar voor de vereeniging is geweest. Vooral financleeel is het resultaat slecht. Het totaal bdrag aan ontvangsten is f. 2700.69. aan uitgaven f. 3098.10, een na deelig saldo aldus van f. 397.41. Dit bedrag is afgeschreven van de resereve, die mo menteel nog f. 3889.12 bedraagt. 77 zieken zijn gedurende 1909 verpleeg- dagen uitbetaald tot een bedrag van ruim f. 2400.Het aantal leden bedraagt 274. De voorzitter deelde mede, dat het Ned. Verbond van Ziekenkassen op de Lande lijke vergadering ter ziele ls gegaan en dat alle lasten zijn overgegaan aan het Sana toriumfonds. Mededeeling werd gedaan, dat in het vervolg aan art. 18 van het huishoudelyk reglement strenger de hand zal worden ge houden. Alleen zal uitkeering verstrekt worden aan die zieken, die genees- of heel kundige hulp behoeven. Mocht men gedeel- tehjk niet in staat zijn tot werken en is een en ander oncontroleerbaar, dan zal geen uitkeering worden verstrekt. De heer J. P. Bolmeijer bracht een uit voerig verslag uit van de vergadering van het Ned. Verbond van Ziekenkassen. De aftredende bestuursleden J. G. Zwart, P. de Rooij. P. de Haan en Ant. Tijsterman werden met alg. st. herkozen. De heer A. van der Neut werd benoemd tot lid van de financieele commissie. Na verloting van de boetegelden volgde de jaarvergadering van de onderaf deeling „Het steunfonds". Alleen het financieel verslag is vermel denswaard. De ontvangsten bedroegen f. 394.81. de uitgaven f. 389.45: batig saldo f. 5.36. Dit saldo, toegevoegd aan de reserve maakt een totaal aan reserve van f 620.75. Burgerlijke Stand. Overleden: A. M. G. van Muijen. 36 jaar, echtgenoote van J. van der Weijden. Ondertrouwd: M. A. de Jong, 27 jaar en E. de Wit. 25 jaar. ALKEMADE. Een gewaarschuwd man geldt voor twee. De ingezetene dezer gemeente J. W. K., wonende te Nieuwe-Wetering, die zich bij de verleden najaar gehouden verduiste ringsproeven niet had gehouden aan de hem ter kennis gebrachte en algemeen geldende voorschriften is veroordeeld tot i een gevangenisstraf van 14 dagen voor- waardeiyk met een proeftyd van 2 jaar. Deze uitspraak moge voor verschillende anderen, die het niet zoo nauw hebben ge nomen met de naleving van bovenbedoelde voorschriften een waarschuwing zijn, om deze bij een volgende gelegenheid stipt in acht te nemen. De straatverlichting. Ten dienste der straatverlichting is te Oud-Ade de eerste lichtmast geplaatst ln granlto-ultvoering. Het zou door de bevol king zeer zeker worden toegejuicht, indien de bestaande onoogiyke palen door deze fraaie lichtmasten zouden worden vervan gen. Het landschaps-sehoon zou er tevens door worden bevorderd. Het vertrouwen mag dus worden uitgesproken, dat het ge meente-bestuur ten deze op den Ingesla gen weg zal voortgaan Nu er eenmaal één schaap over den dam ls Vergadering R.K. Jongeren. In hotel Klein te Oude Wetering had een vergadering plaats van de R.K Jongeren, onder-afdeeling van de R.K. Staatspartij. Na een welkomstwoord van den voorzitter, den heer Th. W. Vesseur. en de controle op de rekening en bescheiden van den pen ningmeester hield de eerste gedelegeerde van het Bestuur der R.K. Kiesvereeniglng, de heer J. J. de Jong een lezing over de Emancipatie der Katholieken. Een aan dachtig gehoor en een dankbaar applaus beloonden den spr. voor zün heldere uit eenzettingen. Daarna werd de propaganda geregeld voor de a s. Staten-verkiezingen. Onder leiding van de bestuursleden, wer den groepen gevormd, welke leder een be paald deel der parochie te bewerken krij gen. Na een geanimeerde rondvraag sloot de Voorzitter met den Chr. groet. ff Copyrigfci P. I.B. Boa 6 Ccpanhogit De oude hofdame schrok hevig, toen zij den grooten hond de prinses op zijn rug zag nemen. Angstig bleef eerst even aiWec, maar nauwelijks zag zij beiden verdwenen of zij kwam tot bezinning Steel trok de hofdame een paar waterlaarzen aan, welke zij voor alle zekerheid gereed had geaet en sj èep snel dec fce%d achterna, zonder dat deze er iets van merkte. BODEGRAVEN. Bijeenkomst R.K. Propagandaclub. Alhier werd een verkiezingsavond ge houden van de R.K, Propagandaclub „dr. Schaepman", georganiseerd zoowel voor de Kiesvereeniging te Bodegraven als te Zwammerdam. De heer P. Bakker opende, waarna het wcord werd gevoerd door mr. v. d. Ven te 's Gravenhage. die sprak over de staats rechterlijke be teekenis van de Prov, Sta ten, Hij gaf een overzicht van het ont staan der provinciën en den Staten en zette den plicht der R.K. kiezers bij de a.s. 'erkiezingen uiteen. De hear A C, Deerenberg uit Schoon hoven stond uitvoerig stil bij den plicht der R.K. kiezers, daarbij besprekend de alge meene beginselen der partij, de gezins politiek, de houding van andere partijen daartegenover enz. Ook de Statenverkie zingen zelf zijn van beteekenis voor Zuid- het niet naar het groote huis, waar de soldaat woonde genoeg. Om er zeker van te rijn. dat zjj den vo'-erden o-g-fcê~ den hond in de deur zag verdwijnen, vist de h- '-me huta zou kurnen terrgv -n, zette zij met krijt een greet "kruia op de deur. 3—5

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 17