De Tuinbouwveilingen in Nederland LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 31 Maarl 1939 Gemeenteraad van Voorhout RECHTZAKEN Bijzondere bevoegdheden voor het bestuur De heer Valstar gehuldigd Berichten vorige oplage Uit de Rijnstreek Binnenland Zwcndetaffaire in verdoovende middelen ontdekt Buitenland Het bezoek van Beek aan Londen KANTONGERECHT TE LEIDEN. Volgende vonnissen zyn geveld: G. R.. den Haag. overtreding motor- en rywielregl. 2 x 5,— of 2 x 2 d; A. v. d. O., hvr. van J. P.. Katwijk, overtreding leerplichtwet 7.50 of 3 d; J. Chr. H. S. Den Haag. overtre ding motor- en rtfwielregl. 15.of 5 d. met verbeurdverkl. autoband; G. v. E. te Leiden, vuil in het openbaar water werpen 3.of 1 d; A. v. d. H.. als bestuurder van een rijwiel geen teeken bij het veranderen van richting 1— of 1 d; M. v. d. H. overtreding motor- en rijwiel regl. 3.of 1 d; W. J. wielrijden zonder bel 1.of 1 d; J. W. wielrijden zonder licht 3.of 1 d; E. G. idem 3.of 1 d; H. v. R.. Zoeter- woude. idem 3.of 1 d; J. H. v. L.. wielrijden zonder rood achterlicht 2.of 1 d: C. J. B. B Heemstede autorijden zonder licht 7.50 of 3 d: H. K.. Katwijk, met een bakfiets rijden zonder licht en rood achterlicht 2 x 2— of 2 x 1 d; TK Jdemö wielr*jd*? i°nvdeI, In de gisteren te Rotterdam gehouden Wm.'SJStM leerplichtwet2 G vergadering van het Centraal Bureau van S zwervende, te Warmond zonder vergunning Tuinbouwveilingen waren o.a. aanwezig 11. venten 2— of 1 d: A O Katwijk, loopen op A Roebroek, directeur-generaal van den verboden grond 5.— o( 2 d; J. B. hvr. van H Landbouw, en mr. van Haaren, voorzitter B. te Voorschoten zonder vergunning venten van den R.K. Tuindersbond, voorts verte- 2— of 1 d; P. S. te Leiden zonder vergunning genwoordigers van den nieuwen Nederland- venten 2 of ldH. S Idem. vrijspraak; J.V., scj,en Bond van aardappelexporteurs, van zwervende, idem 2. of 1 d; J. A. C. idem K.vl-.?.. vrijspraak 1 P. de G idem. vrijspraak. idem, vrijspraak; J. A. M. HAAGSCHE RECHTBANK. Inbraak te Bodegraven. Terwijl op 1 September de landbouwer J. M. Op 't Land te Bodegraven naar het vuurwerk was gaan zien, was in zijn woning Ingebroken. Een geldkistje werd uit de linnenkast ge stolen. In dat kistje bevonden zich ver schillende waardepapieren, o.m. een spaar bankboekje. polissen en een spaarpot De verdenking viel aanstonds op een vroegeren knecht van den landbouwer den 19-jarigen G. V., die echter onvindbaar was. Eenlge maanden later werd den bond van Fruit- en Aardappelhande laren en van het landbouwcontrolebureau. Na de openingsrede van den heer Val star die wij gisteren reeds hebben vermeld voerde ir. A. Roebroek het woord, wien het vooral in de rede van den voorzitter had getroffen, dat hij, ondanks het zwarte beeld van de oogenblikkelijke situatie, in de toe komst van den tuinbouw in ons land ge looft. Naar spr.'s meening kan nog heel wat in ons land door den tuinbouw zelf gedaan worden tot stimuleering van den afzet. Veel kan nog gedaan worden ter beant woording van de groote vraagstukken op technisch terrein die een onderzoek vra gen: o.a. de kwestie van liet grondonder zoek en het zoeken naar nieuwe variëteiten, lijj in een j De Nederlandsche tuinbouw zal zich alleen kunnen handhaven door kwaliteit en door op de grensplaats aangehouden. Na daar in een logement te hebben ge- voortdurend met nieuwe dingen slapen, betaalde V. n.l. uitsluitend met markt te komen, centen, hetgeen de logementhouder zoo Hierna wenschte de heer J. Barendse, verdacht rond. dat hy de politie waar- voorzitter van den bond westland. namens schuwde Omdat bij de inbraak te Bode- bestuur en vergadering den voorzitter ge- gTaven ook een groot aantal centen wat luk met diens a.s! 60sten verjaardag Spr. gestolen, werd de jongeman gearresteerd deelde den heer G. Valstar mede, dat hem Thans stond hij wegens inbraak terecht een auto zou worden aangeboden, aan welk Hij bekende. Het reclasseeringsrapport zae geschenk alle aangesloten veilingen het geen enkel hell in voorwaardelijke veroor- hunne hadden bijgedragen, deeling, temeer omdat V. reeds tweemaal De vergadering bracht den heer Valstar is veroordeeld De officier vorderde een jaar gevange nisstraf. Da verdediger zeide dat V. hem tweemaal heeft verzocht geen pleidooi te voeren en hij refereerde zich dus aan het oordeel der rechtbank. Uitspraak over 14 dagen Uitlokking tot diefstal. Wegens uitlokking tot diefstal van bloem bollen, stond de boekhouder van een bol- lenhandelaar te Voorhout terecht Aan personeel van zijn firma had hij opdracht gegeven des nachts bloembollen te gaan rooien op een land te Warmond Verdachte had aan het personeel gezegd zooals de getuige J. C. uit Vocffhout me dedeelde dat het met de zaak in orde was, doch alleen een civiele kwestie het gewenscht maakte de bollen onopvallend weg te halen. Verdachte bekende de op dracht te hebben gegeven, doch meende, dat de bollen het eigendom van zijn firma waren. De bollen waren van iemand ge kocht die intusschen was overleden, waar na een geschil met de erfgenamen ont stond. De officier achtte de handeling onjuist en eischte f-100 boete subs, een maand hechtenis. De verdediger besprak de ci viele en juridische zijden van deze zaak, en pleitte vrijspraak. Bollenkwestie. De directeur eener N.V. te Sassehheim, had aan leden van zijn personeel opdracht gegeven op het land van S. te Warmond bollen te rooien. Echter zouden die bollen niet aan de be trokken N.V. hebben toebehoord, zcodat de directeur- nu wegens uitlokking van dief stal terecht stond. Hij deelde mede de bol len te hebben gekocht en betaald, waar van bewijzen werden overgelegd. De leve ring der bollen bracht echter moeilijkhe den, waarna verdachte aan zijn personeel opdracht had gegeven de bollen te gaan rooien. De officier merkte op, dat zoolang de leverancier door lidmaatschap van een be paalde organisatie niet vrij was. de bollen ook niet aan verdachte toebehoorden Spr. eischte f. 250 boete subs, twee maanden hechtenis en verbeurdverklaring der op brengst van de betrokken bollen. De ver dediger pleitte vrijspraak. De HAAGSCH GERECHTSHOF. Mishandeling arbeider T G. uit Alphen aan den Rijn was mishandeld door zijn neef. Dat vond zijn oorzaak in een kwestie over ver stellen van goederen, door de echtgenoote van G. verricht, en waarvoor zij geen beta ling had ontvangen. De verdachte liet verstek gaan. De adv.-generaal was van oordeel dat verdachte zich onbehoorlijk had gedragen, en vorderde bevestiging van het vonnis van den Politierechter, n 1. f. 20 boete subs. 20 j dagen hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. een spontane ovatie, waarna deze dankte voor de waardeerende woorden en het ge schenk. De vergadering werd vervolgens een uur geschorst. Na de hervatting kwam in de eerste plaats aan de orde een voorstel van het hoofdbestuur om het te machtigen tot het nemen van al die maatregelen, welke het noodig acht. ter bevordering van de belan gen van den tuinbouw en den afzet van zijn producten en tot het nemen van voor de veilingen bindende besluiten, ter uitvoering van. bedoelde maatregelen Het hoofdbe stuur heeft tevens voorgesteld om een fonds te stichten, ter bestrijding van eventueele kosten, verbonden aan genoemde maat regelen. De bijdragen van de aangesloten veilingen zou het bepaald willen zien voor éénmaal op 1 pet. van den veillngomzet over 1938 Voorts stelt het hoofdbestuur voor uit de reservekas een bedrag van f. 100.000 voor dit doel beschikbaar te stellen. Dit voorstel leidde tot zeer uitvoerige discussie. De vertegenwoordiger van de veiling Zuid Beveland te Goes deelde o.a. méde. dat te 's Hertogenbosch een vergadering van 30 fruitveilingen was gehouden, waarbij de mogelijkheid van een afscheiding was over wogen. tenslotte was vrijwel unaniem be sloten zich te blijven scharen onder het Centraal Bureau, al bleef men onvoldaan over de houding, t.a.v. de fruitveilingen. Spr.. bepleitte de instelling van een aparten fruitraad en van een exportcommissie. Met andere sprekers was de afgevaardigde van meening. dat het geld van groente- en fruitveilingen gescheiden moet worden. Hij deelde met verscheidene sprekers het be zwaar tegen een onbeperkte machtiging. Nadat de voorzitter de verschillende sprekers had beantwoord werd tot stemming overgegaan, waarbij het voorstel werd aangenomen met 246 stemmen vóór. Voorwaardelijk vóór stemden de veilingen Geldermalsen, Kesteren. Zevenaar. Bunnik en Mcnal- dum, te zamen 10 stemmen uitbrengend en tegen stemden de veilingen te Go- rinchem. Katwijk, Middelhamis. Rijns burg, Westerblokker, Nieuw-Amster- dam, Apeldoorn, Harderwijk, Olst, Goes Zevenbergen, te zamen 22 stemmen uitbrengend. Het aantal der blanco stemmen bedroeg 18, uitgebracht door Noordwijkerhout, Pernis, Woerden, Grootebroek, Opperdoes, Zwaag. Coe- vorden, Brakel, Vinkeveen en Sittard. Hierna werd een aantal voorstellen van afzonderlijke veilingen besproken o.a. be treffende de teelten rondom de groote steden, de heffing op vroege aardappe len, resp van de veilingen te Utrecht en van die te Grootebroek. Hoogkarspel en Warmenhuizen. Hier zegde de voorzitter nadere overweging van toe. Geen termen werden aanwezig geacht tot de door Veur voorgestelde wijziging der exporteurs-winstregeling 1938, ten bate der kleinere veilingen. Voorstellen van Broek op Langendijk en Noord Scharwoude strekkende o.m. voor 1939 steun uit te doen betalen tot den vollen kostprijs, zullen nader met de stands organisaties onder oogen worden gezien. Ook t.a.v. de overige voorstellen zegde het bestuur toe, diligent te zullen blijven Dit betrof een tweede voorstel van Noord Scharwoude tot verhooging der minimum prijzen tot ongeveer den kostprijs, een voorstel van Venlo om te komen tot een Invoercontrole Bureau voor groenten en fruit en tot een verbod van verkoop van buitenlandsche groenten en fruit in Neder- landsch fust en ten slotte een voorstel van den Helder tot oplegging van een heffing per are voor volkstuinen. Vervolgens sprak nog de heer H van Kampen, voorzitter van,den Ned. Tuinders- bond. mede namens (ren Chr. Boeren en Tuindersbond en den RE. Boeren en Tuin dersbond. Samenwerkinfc aldus spr Is thans niet slechts gewenscht, maar ook noodzake lijk. Tenslotte deelde de voorzitter mede. dat door een twaalftal veilingen een motie was ingediend, waarin zij critiek op het regee- ringsbeleid uitspraken en in het bijzonder vreesden, dat het tuinbouwbedrijf door het op 25 dezer met Dultschland afgesloten handelsverdrag en de daarmee verband houdende vermindering van den exnort ge dupeerd te zullen worden. Een voorstel van den voorzitter de regee- ringspolltiek eerst uitvoeriger te bespreken met de drie standsorganisaties om dan na der het standpunt van de vereeniging te bepalen, waarbij met den Inhoud van de motie rekening zal worden gehouden, werd bij acclamatie aanvaard. 2. Besloten werd toi den bouw van 7 groot-gezinswoningen met een voorloopigen huurprijs van f. 3.60 per week. Hiervoor wordt een perceel grond aangekocht aan de Boerhaavestraat, zulks behoudens de van Rijkswege te verleenen medewerking. 3. Een suppletoir kohier wegenbelasting 1938 wordt vastgesteld. 4. De begrooting der Gemeente, dienst 1939, werd gewijzigd. 5. De Raad, zeer getroffen door den oproep van H. M. de Koningin tot geestelijke en moreele herbewapening van ons geheele volk; meenende dat niets zoozeer hiermede in overeenstemming kan worden geacht dan een bezinning op datgene wat ons ge meenschappelijk is en wortelt in ons diep ste wezen; overtuigd, dat hieraan, in een overwegend christelijke gemeente, met een bevolking echter behoorende tot on derscheidene Godsdienstige belijdenis, slechts uiting kan worden gegeven, indien ieders overtuiging recht wordt gedaan; be sluit: 1. Het gebed, uit te spreken bij den aan vang der Raadszittingen, te wijzigen in dien zin dat daarin tot uitdrukking wordt gebracht ons aller gemeenschappelijke af hankelijkheid van Christus. 2. Een houten Kruis in de zitting zaal van den Raad aan te brengen op een wijze welke niet strijdt met de be lijdenis der onderscheidene Christelijke groepen der Gemeente. Het lid Spierenburg legde hierna de vol gende verklaring af: „Mede uit naam van den heer Colijn „verklaar Ik, dat wij géén behoefte hebben „aan een symbool om mede te werken aan „het streven naar geestelijke en moreele „herbewapening. „Naar onze meening kan „dit streven alleen effect sorteeren indien „wij, leder voor zich persoonlijk, trachten „onze Christelijke beginselen in practijk te „brengen In onze gezinnen, zaken en open- „bare functies. Wij willen gaarne erkennen „dat aan onze bezwaren gedeeltelijk is te- „gemoet gekomen nu er In het voorstel „geen sprake meer is van een crucifix doch „van een kruis. Verzinnelijking van een „dergelijk streven door middel van een „symbool is echter naar onze opvatting „niet aan te bevelen, en indien het ln een „openbaar gebouw aan te brengen sym- „bool kan worden beschouwd als zijnde het symbool van een bepaalde kerkelijke rich ting, dan is het voor ons, Protestanten, „niet mogelijk aan een zoodanig voorstel „mede te werken. Ofschoon wij het stand- „punt van andersdenkenden, i.e. de R.-K., kunnen begrijpen en de goede bedoeling „waardeeren, kunnen wij aan het voorstel, „om een kruis in de Raadszaal aan te ..brengen onze stem niet geven doch zullen „buiten stemming blijven, vooral hierom, „omdat wij aan het onderdeel van het be- „sluit betreffende verdieping van het ge- „beö gaarne onze positieve medewerking „verleenen." Het lid Kruithof merkte vervolgens op, dat hij het gevoelen van de Katholieke en Protestantsche fracties begrijpen en eer biedigen kan; hij heeft steeds eerbied ge had voor ieders geestelijke overtuiging, doch ziet niet in dat het nader tot elkaar komen moet geschieden door aanbrenging van een Kruis. De Protestanten hebben hier een kerk en de Katholieken hebben hier hun kerk en bovendien hun beeld in huis. Spr. stelt daden, die gaan ln de rich ting van naastenliefde, op den voorgrond en kan zijn medewerking aan dit besluit niet verleenen. Het raadsbesluit werd tenslotte genomen met 8 tegen 1 stem. Vóór stemden alle 8 leden der R.-K. S. P.; tegen de afgevaar digde der S.D-A.P. De leden Spierenburg (C.-H.) en Colijn (A.-R.i stemden vóór het eerste onderdeel van het besluit en ont hielden zich van stemming ten aanzien van het tweede onderdeel. Ged. Staten keuren aankoop „Overbosch" af - Beëedi- ging van het raadslid F. M. Angevare - Burgemeester v. Berckel treedt einde Mei in het huwelijk - Een houten kruis in de raadzaal, géén kruisbeeld - Bouw van 7 groot gezins-woning en HET ONTSLAG VAN DEN BURGEMEESTER VAN OOTMARSUM. De raad van Voorhout vergaderde. Aller eerst had de beëediging plaats van het raadslid F. M. Angevare. in de vacature van het overleden raadslid wijlen den heer G. Witteman. De voorz. heette hem har telijk welkom. De heer Angevare dankte hiervoor. Bij de ingekomen stukken was o.a. een mededeeling van Ged. Staten, dat het be roep van E. Dijkstra tegen een raadsbe sluit tot onbewoonbaarverklaring van eeni- ge woningen aan den Loosterweg, onge grond is verklaard. De voorzitter deelde mede, dat de datum der gemeenteraadsverkiezing is vastgesteld op 23 Juni a.s. Deze datum is wel wat laat, maar dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat de voorzitter einde Mei a.s. in het huwelijk treedt en voordien niet in de gemeente aan wezig kan zijn. De pensioengrondslagen voor den ambt- naar van den Burgerlijken Stand, met name mr. G. F. W. v. Berckel en van den gemeente-deurwaarder A. Eggen, werden resp. vastgesteld op f.47 en f. 121, met in gang van 1 Jan. '39 De opheffing der ze- Behandeling voor het ^Ambtenaren gerecht gerheidsstelling van den gemeente-ontvan ger wegens aansluiting bij de Frauderisico- Onderlinge van Ned. Gemeenten, werd z. te Arnhem. Naar wij vernemen, zal het beroepschrift van den ontslagen burgemeester van Oot- h. st. aangenomen, marsum jhr E. L. M Th J. von Bönnlng- Hierop volgde het voorstel tot opdracht hausen bU het Ambtenarengerecht t? voor liet maken van een uitbreidingsplan, Arnhem zeer waarschijnlijk eerst einde aan het Instituut voor Stad en Landschap Mei of begin Juni voor dit gerecht worden behandeld. Om redenen van Staatsbelang zal. naar verwacht wordt, de zaak met ge sloten deuren worden behandeld. Msb. HET DRAMA TE KOEDIJK. Officier van justie gaat in hooger beroep De heer Spierenburg wilde, gezien den fi- nancieelen toestand der gemeente op het honorarium reductie aanvragen. (Op de begrooting 1939 is f.300 geraamd). Het lid v. d. Nouland wil een vast bedrag genoemd zien als honorarium. Het totaal-bedrag is nog niet officieel vastgesteld en dus vat- tengevo'ge waarvan drie van rijn kinderen D2 officier var iust'tie bij de rechtbank verdronken en tegen wien de off'ciei van te Alkmaar heeft hoqger fceicep aaneetee- justitie weger.? poz re to* moord op zijn kend tegen het vonnis van die rechtbank, vrouw en moord op zijn drie kinderen waarbij een 30-jarige arbeider uit Bergen, levenslange gevangenisstraf had geëlscht die op 2 Januari 1938 met een huurauto in is vrijgesproken. het Noord-Hollandsche Kanaal is gereden, Tel. baar voor eventueele verhoogingen. De som van f.1500 is wel genoemd, maar dit ls onzeker. De voore. bepleitte om. de gun stige afbetalingsregeling benevens de so liditeit van het Instituut, waarna het voor stel z.h.st. werd aangenomen. Het voorstel tot intrekking van een voor- schotsbeslult en van de daarmee ln ver band staande wijziging der begrooting van het woningbedrijf 1936 volgde. Ged Sta ten keurden den bouw van een slacht plaats voor den heer Meeuwenoord niet goed. Zij vinden dat dit particulier bekos tigd moet warden. Aangenomen Ook het voorstel tot het verleenen van voorschot art. 101 der L.O.-wet 1920 over 1939 voor bijzondere scholen werd z.h.st. aangenomen: f. 8.50 per leerling was door B. en W. vastgesteld. De voorstellen tot verleening van reisvergoedingen aan A. A. v. Noort en A. de Groot, waren gegrond op geneeskundige verklaringen en werden aangenomen. Besloten werd tot beperking van den leerplichtigen leeftijd B. en W. stelden nu een 14-tal wijzigin gen voor der gemeentebegrooting 1938 die goedgekeurd werden. Een voorstel tot wijziging der gemeente begrooting 1939 werd in geheime zitting be handeld. De heer v. d. Nouland merkte op, dat de brug aan den Heerenweg zich in een ontoe- laatbaren staat bevindt voor het verkeer en groot gevaar oplevert. Dit is een par ticuliere weg. doch B. en W. zegden toe do noodige stappen te doen voor even tueele verbetering. Nadat gewezen was op het gevaar van het spelen van kinderen op straat, zulks ln verband met het ver keer, vroeg de heer Vester o.a. de aandacht voor den ergerlijken toestand van deLeid- schevaart. Dit zal ln geheime zitting be sproken worden. Na een geheime zitting werden de na volgende punten aan de orde gesteld: 1. Medegedeeld werd dat het raads besluit tot aankoop van het z.g, Over bosch c.a. door Ged. Staten niet is goedgekeurd. De Raad besloot hierte gen geen beroep in te stellen bij de Kroon Onderstaande berichten werden reeds In een deel van onze vorige oplaag geplaatst. ARRESTATIES IN ZWITSERLAND. Te Zoflngen (kanton Aargau) ls het ge rechtelijk vooronderzoek geopend naar een zwendelaffalre ln verdoovende middelen, welke op de volgende feiten berust: Op Maandagavond 20 Maart j 1. viel te Aarburg een auto in de Aare. De bestuur der. do 29-jarige Walter Gygax, garage houder te Luzern, sprong tijdig uit den wagen. De eigenaar van het voertuig, de 35-jarlge Ernst Hufschmld. een reiziger uit Solothurn. was uitgestapt en sprong na het ongeval, dat door beide lieden ln scène was gezet, ln het water en riep om hulp. Gygax en de eigenaar van hotel Klos trok ken hem naar den kant. waarna eerstge noemde met zijn in de buurt geparkeerde auto naar Luzern weg reed. Daar het ge val aan de politie verdacht vooTkwam, ging zij over tot de aanhouding van Hufschmld, die ln zijn verhoor bekende het ongeval te hebben gefingeerd om geldgevers voor een cocaïnehandel voor te spiegelen, dat de door hen met 42.000 francs vooruitbetaalde 10 kilogram cocaine was verloren gegaan. Een deTgelijke fraude had Gygax ook reeds in Augustus 1938 op het Vlerwoudsteden- meer tusschen Brunnen en Treib gepleegd, toen hij een bootje met een voor een Hol lander bestemd fleschje cocaine, ter be weerde waarde van ruim 10.000 francs, liet omkantelen. Ook in het kanton Bern werd zulk een truc gebruikt. Vermoedelijk be vatten de met „Merks Darmstadt" geëti ketteerde fleschjes slechts zuurvrije na trium of borax. De bedrogpleging was uitgegaan van een 44-jarigen Nederlander. J. J. B. uit Rotter dam. Te zamen met Gygax. ln wiens huis te Luzern hij woonde, had hij het geval op touw gezet. Gygax deed zich bij de be langhebbenden voor als leverancier; B. als kooper. die een 100 pCt. hoogeren prijs bood en de lieden, die Gygax geld voorschoten, door het vertoonen van een pakje bank biljetten van duizend gulden animeerde. Zoo bood hij voor de 10 K G. cocaine bij de Jongste affaire, waaraan geldgevers uit Solothur en omgeving, waaronder een fa brikant met 31 000 francs, deelnamen, een prijs van 65 000 francs, waarop hij 5.000 francs vooruitbetaalde. Voor Hufschmid, die als bemiddelaar bij financieel krachtige personen optrad, werden de betrekkingen tusschen Gygax en B. geheim gehouden. Nadat Gygax in een hotel te Olten zich den prijs voor de 10 K G. cocaine door de geldgevers uit Solothurn had laten uitbe talen. zou Hufschmld de cocaine te Solo thurn aan B. afgeleveren. doch deze was verdwenen en waarschijnlijk naar Neder land vertrokken. Een verzoek tot aanhou ding ls thans tegen hem uitgevaardigd. Gygax en zijn vrouw, een Nederlandsche, werden te Luzern gearresteerd en ln Zo- fingen opgesloten. De huiszoeking bij Gy gax leverde behalve bezwarende corres pondentie slechts tien leege coeaineflesch- jes op. DE INBRAAK IN EEN CHEMISCHE FABRIEK TE AMSTERDAM. ALPHEN. Begrafenis van den heer F. Suijkerland. Hedenmorgen had de plechtige uitvaart en begrafenis plaats van den heer P. Suij kerland. Gisteravond omstreeks 6 uur werd het stoffelijk overschot onder de gebruike lijke litturgische plechtigheden ln de kerk aan de Paradijslaan opgebaard. De paro chianen waren daarna in de gelegenheid een laatsten groet aan den overledene te brengen. Na een lof, had vanmorgen de plechtige uitvaart en begrafenis plaats, waaarvoor zeer veel belangstelling bestond Het bleek duidelijk dat koster Suijkerland niet alleen door het kerkbestuur, doch ook door de parochianen zeer werd gewaar deerd. Ouderavond Kon. Emmaschool. In de school voor bijzonder buitengewoon onderwijs, de Kon. Emmaschool, hoofd de heer Lablans werd een ouderavond gehou den. De avond werd geopend door ds. Meijer, predikant-directeur der Martha- Stichting met een hartelijk welkomstwoord De heer Lablans gaf een jaaroverzicht waarin hij het omvangrijke werk aan de school de revue liet passeeren. Hij rele veerde het vertrek van den heer Beishui zen die 9 jaar aan de school verbonden was en als hoofd werd benoemd te Sneek; in diens plaats werd benoemd de heer J. L. v. d. Have uit Ede. De leerlingen zongen en gaven gymnastiekoefeningen ten beste. Hieruit bleek hoeveel door het personeel dezer school kan worden bereikt en dat bewondering afdwong. Ook was dit het ge val bij het bezichtigen van het werk dezer bijzondere leerlingen. Het hoofd en het personeel stellen alles ln het werk om deze geestelijk minderbedeelde kinderen het al lernoodzakelijkste voor het leven mede te geven. Ds. Meijer sloot, waarna de heer J. Sprclj eindigde met dankgebed. Tot bestuurslid van de A.-R. Propa- gandaclub werd ln de vacature van den heer J. Kroon voorzien door de benoeming van den heer J. Overduln Jzn. Geen verdoovende middelen ontvreemd. Omtrent de Dinsdagavond j.I. gepleegde inbraak in een chemische fabriek aan den Oosterringdijk, te Amsterdam, vernemen wij nader, de uit de fabriek afkomstige stof fen welke bij een zeventien jarigen employé werden aangetroffen, bij nader onderzoek niet van verdoovenden aard bleken te zijn en dat de jongen deze stoffen had wegge nomen o mer thuis proeven mee te nemen. Trouwens verdoovende stoffen als cocaïne en morphine zijn in de fabriek zoodanig opgeborgen, dat diefstal door het personeel uitgesloten is. De bij de huiszoeking aan de Prinsengracht bij een 35-jarigen koopman in beslag genomen poeders bleken evenmin te vallen onder de opiumwet De employé en laatstgenoemde koopman zijn voorloopig op vrije voeten gesteld, zoodat zich nog drie personen in arrest bevinden. Het program voor het a.s. bezoek van den Poolschen minister van buitenlandsche zaken. Beek, aan Londen is als volgt be paald: Dinsdag 4 April een bespreking op het foreign office met lord Halifax, daarna een onderhoud met Chamberlain in het Lagerhuis en des avonds een officieel diner waaraan alle regeeringsleden deelnemen. Des Woensdags voortzetting der officieele besprekingen, vervolgens een audiëntie bij den koning op kasteel Windsor, noenmaal bij den koning en des avonds diner in de Poolsche ambassade. Op Donderdag zal Beck, op uitnoodiglng van de Britsche re geering. zich naar Portsmouth begeven, om de oorlogsvloot te bezichtigen. BODEGRAVEN. A.s. Woensdag zal hier ter plaatse een colecte worden gehouden voor het werk van Simavi. Een comité, onder leiding van mevr Beijen heeft de organisatie daarvan op zich genomen. Maandag zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer W. Zuurveen ln dienst trad bij de smederij van de fa. W. Bos aan de Kerk straat alhier. HANDELSVERDRAG TUSSCHEN FRANKRIJK EN ROEMENIE. Vanavond zal door de leiders van de handelsdelegaties een handelsverdrag tus schen Frankrijk en Roemenië worden ge parafeerd. Overeenkomstig dit verdrag ver dubbelt Frankrijk zijn aankoopen van Roe- meensche petroleum en zullen de invoer rechten op Roemeensche landbouw-produc- ten verlaagd worden. Het decreet tot verlaging van deze in voerrechten zal Zaterdagochtend worden uitgevaardigd, te zrmen met een decreet, waarbij de Invoerrechten op landbouwpro ducten uit Zuld-Slavië worden verlaagd. Hierdoor kan het tusschen Parijs en Bel grado gesloten verdrag in werking treden. 3—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10