LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 30 Maart 1939 De Leidsche Ambachtsschool E.E. PAASREIZEN WOLTERS Voor UW GEZELSCHAPSRITTEN ONZE TOURINGCARS. ELTAX 666 Jaarlijksche Algemeene vergadering. HET BETERE GENRE VERGADERING TAN SLAGERSPATROONS. De positie van het slagersvak. Gisteravond werd een vergadering ge houden van de beide Slagerspatroons ver- eenigingen in „Den Burcht", welke zeer druk bezocht was. De voorzitter, de heer G Th. Koekenbier. opende de bijeenkomst met woorden van welkom tot de beide sprekers, de aanwe zige leden en tot. de vele gasten. nJ. dr. Sperna Weiland als vertegenwoordiger van den directeur var. het Openbaar Slacht- huis. mr. dr. Knitoi. toor de Kamer van Koophandêl. pater De Leeuw, de geestelijke adviseur der R K. Slagerspatroonsvereeni- ging. de besturen van de drie mldden- stanasvereeivigingen en van enkele krui deniersbonden. alsmede vertegenwoordi gers van slagers-organisaties uit de om geving. Vervolgens kreeg de heer G. Rietveld, propagandist van den Ned. Slagershond her woord, die een rede hield over het verleden, het heden en de toekomst van het sla- gersbedrijf. In zijn geschiedkundig overzicht ging hij terug tot de Middeleeuwen, om hierna de huidige positie van het slagersbedrijf te behandelen, waarna hij eindigde met te wijzen op wgt in de. toekomst nog zal moeten worden nagestreefd. Nadat de voorzitter den spreker den dank der aanwezigen had overgebracht, werd een korte pauze gehouden. Vervolgens hield de heer J. G. v. Eeden. directeur van het Bondsburaeu van den Ned. Kath. Hanzebond van Slagerspatroons een rede over de verhouding van het sla gersbedrijf tot het grootbedrijf. Spreker deed hierbij uitkomen, dat het slagersvak als ambacht zal moeten worden gehandhaafd. Hij wees op de ongelijke slachttarieven in ons land. waardoor het grootbedrijf een belangrijken voorsprong heeft op het kleinbedrijf. Gelijke tarieven zijn gewenscht. de vak bekwaamheid moet worden opgevoerd, het «lagersvak moet een ambacht blijven en de oreanisaties moeten zoo sterk mogelijk worden gemaakt als wapen tegen de mach ten van het grootbedrijf. Nadat spreker een vraag had beant woord, zegde de voorzitter ook hem dank voor zijn rede. waarna hij met enkele woorden deze belangrijke vergadering sloot. i 3155 (Ingez. Med.) SOC. DEM. VROUWEN PROPAGANDA- COMMISSIE. Rede van mevrouw Adri Pomper. Voor een talrijk gehoor heeft gisteravond In de groote Gehoorzaal, welke met tal van vlaggen en propaganda-leuzen was behan gen. mevrouw Adri Pomper uit Rotterdam voor de Sociaal Democratische Vrouwen Propaganda-commissie een verkiezingsrede uitgesproken. De voorzitster, mevrouw C. P. BraggaarDe Does sprak een inleidend woord, waarin zij allereerst allen welkom heette, in het bijzonder de spreekster, het afdeelingsbestuur der Partij, den fractie leider. mr. van Eek, de beide S.D. wethouders de raadsleden en de vertegenwoordigers der buitengemeenten. Spr. wees vervolgens op de bedreiging der vrijheid alom In het bui tenland. waardoor de democratie overal in het gedrang komt. Ook in het binnenland staan belangrijke dingen te gebeuren, n.l. de verkiezingen van Prov. Staten en van den Gemeenteraad. Nadat spr. nog had opgewekt tot het voe ren van een krachtige propaganda ter ver sterking der Party, verklaarde zij de by- eenkomst voor geopend, waania gezamen- iyk de Internationale gezongen werd. Onder luid applaus verscheen hierna de spreekster op het podium. Mevrouw Pomper wees allereerst op de belangrijke intèrnationale gebeurtenissen, waarby het belang van Statenverkiezingen ln het eigen land in het niet schynt te1 zinken. Ook uit eigen ervaring als Statenlid wil spr. eeriyk getuigen, dat de belangrijk heid der Staten niet zoo groot meer is als vroeger het geval was. Toch is de taak van de Staten een bespreking ruimschoots waard vooral door hun functie als kiescollege van het dagelijksch provinciaal bestuur, de Ge deputeerde Staten, wier beteekenis buiten gewoon groot is. Met eenige voorbeelden toonde spr. den grooten invloed aan welken Ged. Staten uit oefenen op het bestuur der gemeenten en op den dageiykschen gang van zaken. Het thans zittende college is verre van vooruit strevend; de samenstelling is daarenboven niet in evenredige verhouding tot het aan tal zetels, dat elke party in de Prov. Staten inneemt. Alleen wanneer de S.D.A.P. by de komende Statenverkiezingen winst zou behalen, hj kt spr. de kans groot, dat zij ook met twee ze tels ln het college van Gedeputeerden komt. Ezn tweede belangrijke functie der Prov Staten is hun recht tot verkiezing van leden der Eerste Kamer, een instelling, die vol gens spr. afgeschaft diende te worden Zoolang dit niet geschiedt, dienen wy er zoo sterk mogelijk vertegenwoordigd te zijn, hetgeen slechts mogeiyk is, wanneer het aantal roode Statenzetels toeneemt. Spr. stond daarna achtereenvolgens stil bii de punten, welke de S.D.A.P. in de eerst volgende zittingsperiode der Prov. Staten aan de orde wil stellen: uitbreiding werk gelegenheid, scholen voor buitengewoon onderwys, t b c.-bestrijding, enz. De komende verkiezingen zullen overigens niet in de eerste plaats in het teeken sta«n van het belang der Staten, doch van de algemeene landspolltlek. Wanneer de S.D.A.P. winst behaalt, zal dat voor ne regeering een vingeraanwijzing rijn. dat haar politiek niet de instemming heeft van een belangrijk deel van het Neder- landsche volk De toestanden by het lager onderwys eischen dringend verbetering en de komende verkiezingen vormen de eerste gelegenheden om den wensch daartoe ken baar te maken. Spr besloot met een opwekking om op 19 ADril te stemmen op no. 1 van lyst 1 H van Woud He' ""'rler- deel van den avond werd gevuld d:or tooneelspel van „D.O.S.". dat een anti-oorlog-schets en een klucht op voerde en daarmede, als steeds, veel eer in legde en door muziek van „The Mickey Mouse Players". R.K. STAATSPARTIJ - AFD. LEIDEN. De jaarvergadering. Gisteravond is in den goed bezetten foyer van „den Burcht" de jaarvergadering ge houden van de afdeeling Lelden der R.K. Staatsparty. Na een kort openingswoord door den voorzitter mr. E. J. M. H. Bolsius werden notulen en jaarverslagen door secre taris en penningmeester voorgelezen en zon der op- of aanmerkingen, onveranderd goedgekeurd. De verkiezing wegens perio dieke aftreding van vijf bestuursleden had tot resultaat dat alle aftredenden werden herkozen, zynde de heeren mr. Donders. P. Heemskerk. H. Lombert, G J. M. J. Molken- boer en Th B J Wtlmer. Op voorstel van de commissie van kasnazieners werd de pen ningmeester onder dankzegging voor zyn belangrijke werkzaamheden gedéehargeerd. De heer H. Lombert bracht vervolgens ver slag uit van de gehouden vergaderingen van de RK. Kamercentrale en van de R.K. Staten-centrale. By de daarop volgende bespreking van de gestelde candidaten voor den gemeenteraad werd door enkele leden een woord van aan beveling gesproken voor de heeren van Ooyen en van der Drift. De adviescommissie tot het voorloopig vaststellen der candidatenlyst zal bestaan uit de acht bestuursleden niet candidaten. aangevuld door de heeren Oostdam, Simonis, Welling. Nyhuijs Peters, van den Top en Vreeburg. Na afwerking der agenda-punten hield de heer Th. B J. Wilmer een causerie over de Gemeente-begrooting. waarna de voorzitter nog een opwekkend woord sprak ten Opzich te van de propaganda voor de a.s. verkie zingen. CHRISTELIJK MILITAIR TEHUIS. Ontspanningsavond. Gisteravond was in het Christeiyk Mili tair Tehuis aan den Morschweg wederom een ontspanningsavond georganiseerd voor de militairen dér lichting 1928. die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zyn. De voorzitter, de heer C. Mulder was ver hinderd om den avond te leiden; zyn taak werd thans door den heer L. Queslroo waar genomen. die allereerst voorging in gebed. Van het bestuur waren mede aanwezig de heeren C. Th. Breebaart en Sergeant-ma joor de Geus. De heer Queströo heette allen harteiyk welkom, in hot bijzonder den gar nizoenscommandant. overste H. D. Buur man. Overste Buurman hield een causerie over het fraaie fregat, dat in de zaal aan wezig is en vertelde over zyn militaire loop baan en over de prettige herinneringen, welke hy heelt aan het Militair Tehuis. Voorts werd door een der militairen een gedicht voorgedragen, terwijl de heer L. Questroo eenige mooie verhalen voordroeg. Als altyd verleende ook thans wederom het Leidsch Salonorkest onder leiding van den heer J. Plu zyn zeer gewaardeerde mede werking. Aan het slot van den avond werd mevrouw en den heer Brinks dank gebracht voor al hetgeen zU voor het Tehuis hebben gedaan. Het was een goed geslaagde avond Sergeant-majoor de Geus ging voor in dank gebed. THEOSOPHISCH GENOOTSCHAP. „Vanwaar en Waarheen?" Gisteravond gaf het Theosophisch Ge nootschap (leider dr G de Purucker, Point Lorna. Calif.) in het Nutsgebouw een open bare studie voor belangstellenden in de theosophie over het onderwerp: „Vanwaar en Waarheen". De meeste menschen aldus spr., beschouwen deze twee begrippen, vanwaar" en ..waarheen" los van elkander en men interesseert zich dan in hoofdzaak voor de laatste vraag: waarheen? De we tenschap ech.er heeft zich met de eerste vraag: vanwaar?" wel bezig gehouden. Vooral in de vor.ge eeuw heeft zü door een zeer omvangrijk en nauwkeurig onderzoek van de uiterlyke levensverschijnselen ge tracht den oorsprong van het leven te ont dekken; echter slechts met een resultaat, dat hoogstens het koude verstand, maar geenzins den zoekenden, intuitieven menschkan bevredigen By de pogingen van de wetenschap der vorige eeuw werd de mensch beschouwd als een toevallig samen treffen van stoffelyke atomen. In plaats van het stof felyk lichaam te beschouwen als het voertuig van den werkelyken. daarin tijdelijk vertoevendem mensch, veneenzel- v.gde men den mensch met dit voertuig. Door dit te doen. kan men nimmer den aard en de oorsprong van het leven ont dekken. De theosophie onderwijst, diat de s offelyke vormen tydelyke voertuigen zyn, d e bezield en bewoond worden door een beginsel, dat deze vormen overleeft. Ieder mensch 1 reeft in zich het bewustzyn, hoewel dikwijls zeer vaag en onbestemd, dat hy méér is dan alleen zUn lichaam, zijn emoties en zltn kleine persoonlyke be langen. Het begrip .onsterfelykheld" wordt dan ook door de meesten verschoven naar den toestand na den dood of wordt totaal genegeerd. S'echts door ons n dit leven te leeren verhefï-n boven het kleln-mensche- lijk per.-oonlyke. zegt de theosophie, kan men z ch een begrip vormen van de on sterfelijkheid, die tijdens het leven op aarde beleefd en begrepen kan worden. De tneosophie leert, dat het hoogste beginsel in den mensch alle uiterlyke vormen over leeft. immer was. is en zyn zal. Als een onvetb'.ekely k d'.el van het un verseele beginsel da alie vormen waaruit de na tuur is opgebouwd bez elt. is het zonder begin en einde. Dit beginsel kennen en begrijpen staat gelUk met de onsterfelyk- heid ervaren. De bijna onoplosbare vragen .Vanwaar" en „Waarheen" vinden dan vanzelf hun oplossing met een oplossing, we'be alleen maar het verstand tevreden •telt doch een op'.os'ing die den ganschen volled gen mensch bevredigt. Hoe meer de mensch z:ch weet te verheffen boven zijn 'leine bekrompen en egoïste persoonlyk- heid. hoe meer hy leven zal in zyn hoo- gere beginselen en het onsterfelijkheids- begrip benaderen kan. De eind- en overgangsexamens. In de groote bovenzaal der voormalige Kweekschool voor Zeevaart is gistermiddag een algemeene vergadering gehouden van ae Ver. „De Ambachtsschool", waarin te vens de diploma's zyn uitgereikt aan hen, die de school gaan verlaten om. zoo mo gelijk. een plaats ln het maatschappelyk leven te gaan innemen. Rede van ir. J. J. G. van Hoek Alvorens tot de uitreiking dezer diplo ma's over te gaan. hield de voorzitter van het bestuur, de heer ir. J. J. G. van Hoek een rede, waarin hy in het byzonder ver welkomde den wethouder van onderwys, mr A. F. L. M. Tepe en de vertegenwoordigers van verwante vereenigingen. In de aanwe zigheid yan zoovelen ziet spr. gaarne een bewys van medeleven met en sympathie voor het werk der Ambachtsschool. Een dergelyke groote belangstelling Is trouwens voor het nyverheidsonderwys in het alge meen- en de Leidsche Ambachtsschool in het byzonder van groote waarde. Spr. herdacht vervolgens met dankbaar heid hetgeen het overleden bestuurslid, de heer J. Engels voor de school heeft gedaan. Zyn plaats werd ingenomen door den heer A. J. M. van Dyk Azn„ die zyn taak met groote liefde voor het vakonderwijs heeft aanvaard. Na zyn vreugde te hebben uitgesproken over de toename van het aantal leden en begunstigers, memoreerde spr. de mutaties onder het onderwyzend personeel om daar na stil te staan bij de verkorte opleiding van 3 tot 2 jaar. Het bestuur heeft ernaar gestreefd de daaraan verbonden bezwaren zooveel mogelyk te reduceeren. Dank zij den steun der autoriteiten is de mogelijk heid geschapen o'm de Jongens een derde leerjaar te doen doorloopen: er is een plan ontworpen voor een practische tewerk stelling in de bedryven in leerlingverband; er is uitbreiding gegeven aan het avond- school-onderwys en tenslotte beoogt de verbouwing en uitbreiding van het school gebouw eveneens een verhooging van het nuttig rendement van het daar gegeven onderwys. Door al deze maatregelen zijn de bezwaren van den korteren cursusduur weliswaar niet opgeheven, doch worden ze toch zooveel mogelijk ondervangen. Op 31 December 1937 bedroeg het aantal leerlingen der dagschool 512; op 29 Maart 1938 verlieten 16Ó leerlingen de school met een-3-jarig diploma en 107 met een 2-ja- rig. terwyl 50 jongens zich meldden voor een derde leerjaar. Tan de 330 gegadigden in.Maart 1938 werdén er 245 in de eerste klasse geplaatst. Op 31 December j.l. bedroeg het aan tal leerlingen der dagschool 448, waarvan er thans 184 de school met diploma verlaten en 60 overgaan naar het derde leerjaar. De avondschool telde op dien datum 531 leerlingen, waarvan lieden aan 70 het di ploma wordt uitgereikt. In totaal bedroeg het aantal leerlingen bij de jaarwisseling derhalve 1171. Zich richtende tot den directeur, den heer G. E. E. Kuyntjes, dankte spr. dezen voor zyn voortreffelyke ambtsvervulling. Het bestuur, aldus spr., is vervuld van dankbare bewondering voor de U geschon ken krachten van lichaam en geest en waardeert in hooge mate Uwe energie en stuwkracht om naast Uwe veelomvattende taak steeds weer met nieuwe plannen te komen. Overtuigd van uwe groote liefde vooij het nyverheidsonderwys, heeft het bestuur u kortelings belast met de con trole op de uitvoering der leerlingcontrac ten, omdat het aan die controle de groot ste waarde toekent Spr. dankte verder het leerarenkorps voor de betoonde toewyding, de werkgevers voor de verleende medewerking by de tot standkoming van de leerlingencontractén om tenslotte het woord te richten tot de scheidende leerlingén Spr, spoorde hen vooreerst aan tot verdere vakstudie, waar toe de avondschool zulk een schoone ge legenheid biedt. Tot hen. die in dienst betrekking zullen treden, zeide spr dat „dienen" voorafgaat aan „verdienen" en hy wekte allen op om hun werk beter en vlugger te doen dan men van een nieuwe ling kan verwachten. Weest yverlg en ver richt je werk met liefde voor het vak. al dus besloot spr., en het zal jullie allen wél gaan. Hierna ging de heer van Hoek over tot het uitreiken van de einddiploma's der dagschool aan de navolgende 184 leerlingen. Timmerlieden (41); I. Arnoldus, J. Be- dyn, L. M. P. van Berge Henegouwen, G. H. Beugelsdyk. J A. Bogerd, C. J. Borst, G. A. van Dorp, M. H. M. Heemskerk. W. van Hemsbergen, H. Jansen, P Kikkert, J. Th. M. van Ovost, H. M. Smits. J. Splin ter, G. Teyn. L. G. M. Walenkamp, H. J. Wansink, P. C. van der Weijden. A H. v. d Wiel. I. Wygoda. J Zandee, C. G J. van Diest, G A. Eikelenboom. A P. Hakken berg. C. G. van Keppel, C. P. J. Klein, J. Kool, G. J. Kriek, W J. Kriek. H. Kuyven- hoven, N. Llebert, R. W. L. Mynssen, H. Th. van Noort, C. P. J. Paardekooper, L. J. de la Rie, J. M. van de Ruit. J. Schelvis, Th. W. M Sluys. J. Smit, J. H. de Vriend, J. Zitman. Aan 2 leerlingen kon het di ploma niet worden uitgereikt. Meubelmakers <9>: G. W. de Beer. M. N. A. v. d. Berg, W J Brakel. A. H. Corpel, P W Dekker, B. de Graaf. W. Hannaart, P van Heijningen, C. J. van Leeuwen Aan 1 leerling kon het diploma niet worden uit gereikt Schilders (8): H. Cornet, J. F van Dru- ten, A. Hortensius, M Kikkert. F v. Nie- rop. Chr. Rietkerken. J. G. Vreeswijk, Chr. de Wolf. Machinebankwerkers (71): W. v d. Berg. J. H. Bonarius, A. C. Dieben. K. M. L. Doove, C. v. Duyn, C. P Gijsman, J. Jas- perse, C. J. Jonk, N. C. Mooyekind, H. A. van Riet, A. van Schle, F. Th. van Schoo- ten, G. v. d. Tang, W. Timmer. W. J. van der Voort. J. van Weeren, H. W. J. v. d. Willigen. B. Zwaan, M. v. d. Berg, R. v. d. Berg, L. C Bik, A. Brouwer, W. de Bruin, M. Daalmeyer, W. G. Deckers, J. v. Hees, J. M. Josemans, J. M. Koevoet, J. M. Kret, P. Lagrand. J. van Leeuwen, J. H. v. Leeu wen. G. N. Lemmerzaal. A. J. v. d. Linden, A. Linschooten, J. Mader, P. van der Mey, I. Mieremet. A. Nasveld, C. N Noordermeer, J. Overduin. J. Petiet. J de Roo, H. G. de Ru. W. F Welter. A, H. Andreas. F. J. P. Baars, J. Driessen. M. D. van Egmond, W. Gaastra. P A Harteveld J. W. A. van Heyst, J. van 't Hoog. J. H. Hulsman. J. J. N. Hüter, L. Immink, L Korswagen, M. F Nieboer, J. Romanesko, G J van Rooij. M. P. Schippers. J. Schoonenbevg. I. Sieval. J. Tjaberings, H C. Trap. P J. Uljee, H. Var- kevisser. H. L. Vos, T H Vos, A. de Vrind. F NJ J. van Wyk Aan 3 leerlingen kon het diploma niet worden uitgereikt. Electrlciens (11) D. Butter. A. v. d. Knyff. C A. Mank. J. v. d. Meer. H. Ouwer- kerk. W v. d Ploeg. J. Stavleu. A de Wit. H. van Leeuwen, H. W v. d. Reyden, A. Wouterloot. Aan 2 leerlingen kon het di ploma niet worden uitgereikt. Instrumentmakers: J Bemelman. C J. de Cler, J. A. v. d. Klaauw, J. J. Louwrier, W. Moerer, M. J. de Vos. P. v. Weeren. J. van Benten, B. Boon, G. F. Douma, J. van Dyk, J. Glasbergen, W. D. A. de Gunst, F. van Klaveren, J. C. Ligtvoet, H. L. Marsé, J. J. Nieboer, A. Nieuwenburg. J. A. van Thiel, C. Vogelaar, W. van wyk. Aan 4 leerlingen kon het diploma niet worden uitgereikt. Auto- en motorherstellcrsR. W. Brae- sicke, H Clere. J M. van Elk, C. A. Glas bergen, C. Harteveld, C. Hoogeveen, F. B. Hotz, L. J. Hug. A. W. Kammeraat L. Klinkhamer, J. J. Korswagen, J. de Kruis, L. Kuyper, H. F. Luiten, A Moeliker, D. Parlevliet, P van Polanen. J. P. Schouten, J Teske, F. Treur. J. Veenstra, N. J. Ver- degaal, H. J. Vierbergen. Aan de navolgende leerlingen werden stukken gereedschap toegekend als beloo ning voor byzondere toewyding en yver: De prim inter pares A. K. v. d. Wiel, timmerman; J. Kool, idem; W. Hannaart, meubelmaker; J. Jas- perse, machinebankwerker; C. N. Noorder meer, idem; A. II. Andraes, idem; J. J. Nie boer. instrumentmaker; J. Bemelman. id.; C. A. Mank, electricien; J. Teske. auto- en motorhersteller. De heer van Hoek sprak daarby den wensch uit, dat allen niet ln dezen prys, doch in de voldoening over eigen arbeids prestaties de hoogste belooning zullen vin den. Tenslotte reikte hy ook de diploma's uit aan de scheldende leerlingen der Vak avondschool. Diploma's Vakavondschool. Leerlingen, die voor een diploma in aan merking komen: 71. Bouwkundig teekenen: J. Dekker. War mond; H. G. Derriks, Warmond; P. J. Gra- per. Benthuizen; P. Kort, Rynsburg; C. P. Onderwater, Oegstgeest; L. C Otto; N. P. Overdevest, Rynsaterwoude; J. Pcol. Was senaar; D. de Vink: C. Voordouw. Zoeter- woude; J C. Vreeburg. Hazerswoude; A. de Waard, Katwijk; P. A. Warmond Meubelteekenen: L. Brederveld: Th. G. Buis: P J. Habraken; C. A. M. Rosdorff; C. v d Zwart. Stoffeeren: Th. van Egmond. Katwyk; J. Jacobs; W. Lugthart, Katwyk; J. van Weeren. Hout-, marmer- en decoratieschilderen: L. C. van Ryn, Katwijk; G M. Seyn. Smlds- en werktuigkundig teekenen: W. J. J. Glasbergen; M. de Klerk Wolters: M. C. Laman; G. van Maasdam: B. C. Schulte, Noordwyk; J van Sonsbeek; P. J. de Wolf. Motorentechniek: P. J. M. Averdieck; N. J. Baars: C A. v d. Berg; W. L. van Biezen. Lisse; C. Bulk, Noordwijk; A Coster; J. van Dam, Oegstgeest; D. v. Drunen. Llsse: M. C Hansen; D D v. d. Heiden: P G. Huig- sloot. Roelofarendsveen; G. Keerewecr; J. G. Klein; C. Koet; J. van Leeuwen; R. W. Liebert: F. van Oosten, Noordwijk; J. Ouwehand. Noordwijk; A P. L. v. Paaschen, Lisse; B. Versteegen. Voorschoten; A. Vlas- man, Leimuiden; P. v. d. Voort. Voorhout; R. v. d. Zwan, Leiderdorp; F van Zyp. Autogeen lasschen: C. Griffioen; C. J. Hoogstraten, Noordwijk; M. Keereweer; L. J. Klaverwyden; J. H. v. Leeuwen; W Me- chelen. Lisse; P. L v. d Plas. Katwijk; H Verhaar. Lisse; J. G. Vonk. Lisse: H. W. van Zyp. Electrisch lasschen: P. Ernst; L. J. Grif fioen. Voorschoten; H Potman. Hillegom; N. A. Roozendaal; L Vermin, Noordwijker- hout; J. v. d. Wal, Leiderdorp. Waar geen woonplaats is vermeld. Is deze Leiden. Hierna werd het woord gevoerd door den directeur, den heer G. E. E. Kuyntjes. Aan de toespraak van den directeur 2 dg. LuikSpa f. 17.50 3 dg. RijnAhrEiiel f. 25. 4 dg. Ardennen-Luxemburg f. 35. 4 dg. Vierlandentocht f. 35. 6 dg. Ardennen-Luxemburg b 50. 6 dg. Parijs, enzi. 57.50 7 dg. Franse Alpenf. 73. 13 dg. Rivièra f. 135. 15 dg. RomeFlorence i. 165. 25 dg. Rome-Napels-Capri f. 290. Reisbureau EUROPA-EXPRESS is het volgende ontleend: Na dank te hebben gebracht voor de aan het personeel en hem gerichte waardee- rende woorden, vervolgde spr.: wy hebben getracht onzen leerlingen gedurende hun schoolbezoek de noodlge vakbekwaamheid voor hun volgend leven by te brengen, doch daarnaast hebben wy getracht hun bij te brengen, dat er naast vakbekwaam heid en vaardigheid nog wat anders in het leven noodig is En dat andere zou ik in eén woord willen samenvatten en dat is: „wellevendheid". Toont steeds dat je een Ambachtsschool hebt bezocht waar Je dit steeds ls voorgehouden. Wy spreken den wensch uit, dat de jongens van het hier geleerde veel profijt zullen hebben, maar vooral, dat zij zullen beseffen, dat dc tyd voor een goede vakopleiding te kort ls ge weest en dat e- nog veel moet worden by- geleerd. Allen weten dat aan onze school goede avondcursussen zyn verbonden en op deze Avondschool is voor eiken leerling en in elke vakrichting een plaats. Maar er is aan onze school één avondschool ver bonden, waarop ik de leerlingen van de VOOR LEIDEN DOEZASTRAAT 32 - TELEF. 2941 Vraagt het schitterend reisprogram 1939. 1966 (Inzer. Med Metaalvakken speciaal wil wyzen en dat ls de Machinisten-avondschool. Vraagt, waar dit nog noodig mocht zyn, my om inlichtingen en ik zal ze gaarne ver strekken. Nadat nog woorden van dank waren ge sproken door egn leerling der dagschool, de Gunst, door een 50-jarigen „scholier" van de Avondschool, en door een vader van een der leérlingen, bestond gelegenheid om in de Ambachtsschool het werk der leer lingen te bezichtigen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Tenslbtte laten wy hieronder de resul taten volgen van de Overgangsexamens 1939. Timmerlieden: bevorderd van de le naar de 2e klasse: 30 leerlingen. S. Alkemade, J. Arnoldus, C. G Bik, P. van Breda, P. v. d Burg, A van Diemen, H. v. Duijn, J. Dykstra. P. v. d. Geer. J. C. Graper, H. Grelve, P. Th. M. Hagen. P. Th. v. d. Holst, M. Karstens. A J. de Lange, A. G. Limburg. W. G. v. d. Linden, N. J Massaar G. Oudshoorn, A. H. J. Paardekooper, J. Phillppo, L. J. v. d. Pouw Kraan. N Quar- tel, D C Stigter, L. v. d. Voet, T. Vonk, T. v. d Vijver. B v. d. Wiel, N. P. Winters. J. W. v. d. Zwet. Voorwaardeiyk: A. Brou wer, G. P. M Lampo, J. Langezaal. H. J. Mulder S. van Weeghel. Niet bevorderd: 11 leerlingen. Meubelmakers; bevorderd van de le naar de 2e klasse; 7 leerlingen. P. W. v. d. Bosch, C. A. de Haas, A. de Leeuw. T. Peteri. J. Ph. de Ridder, J, Westhoek, W. L. Zitman. Schilders: bevorderd van de le naar de, 2e klasse: 11 leerlingen. C. van Groenin gen, L. J. van Kesteren, H. Overduin. J. Petiet. K. H. v. d. Reyden, R. Smit, L. L. van Tol. M. v. d. WeUden, H. v. d. wyn- gaard, J. Zaagman. W. Zaalberg. Niet be vorderd: 2 leerlingen. Machinebankwerkers: bevorderd van de le naar de 2e klasse: 96 leerlingen. N. J. J. Abspoel, J. Bekooy, D. van Bemmel, J. J. A. van Berge Henegouwen, Th. M. Ber gers, B. de Best, A. G. v. Beveren, Chr. Bierman, H. Bloot, C. Bogerd, J. Boonders, P. Boot. H. Booy, H. Bos, W. J. v. d. Bosch, p. N. Breedeveld. J. Brouwer. W. Brugman, J. Buis, C. v. d. Burg, H H Dldden, P. Glas bergen, K. Haasnoot, C. M. Bouwman, Th. J. B. Compeer, P. L. van Delft. C. Duin dam, J. van Dijke, C. J. v. Eek, L. van Eg mond, A. F. Erkelens, T. Flaman, F. H. Friesema, J. Geenjaar. J. J. v. d. Geest, C. Gordyn, F. Groenendyk, M. E. Groenewe- gen. C W. Haneveld. T. Hemgreen, N. J. Jongenelen, B. Munnik, A. M. van de Putte, A. A. J Suringa. J. A. Willemsen. D. I. Boom, W. J. van Duist, J. J. Hoekstra. H. J. Hoogendoorn, C. van Hoorn, A. Horten sius, B. Hulzebos, M. J. van Iterson. A. Janssen, J. L. A. Jongmans, R L. Kallen berg. A J. Kantebeen. A. G. Kemp. W. J. D. I Kingma, J. Kloos. G. C. Kneyber, N. D. Koers. J. Kromhout. W. L. Passchler, S. v. d. Vegte, A. C. J. Lagas, J. Lange- veld. P. Leemans, Th. van Leeuwen. J. v. d. Lucht. H Maas. J. A. Marijt, M. v. d. Mey, P. Mioch. J. Montanus, K. Neute boom. C. W. Nieboer. Th C. Nieboer. N. J. Nieuwenhuls, I. Oorbeek. H. v. d. Pol. W. v. d Pol. W. Clements, L. H. van Ryzlngen, I. C. Smits, J. H Snel, A. Souveretn, D. van Staden, Th J. Uljee, J N. Veerman. Th. Verloop. J. H. Vink, C. Vlaardinger- broek, L. Vogelenzang, H. L. Th Vorster- mans, W de Wit. Voorwaardelyk: N. H. Bink, J. W. van Duuren, K. van Duyn, I. Eikerbout, A. J. Hendriksen, I. van Laar, A. W. v. d. Meer, J. de Nle, H. Planje, C. N. Spoelstra, D. v. d Voort. Q B. I. v. d. Voort. Niet bevorderd: 18 leerlingen. Electriciensbevorderd van de le naar de 2e klasse: 10 leerlingen. J. M. Bos, W. l'Ecluse, J. P. Leemans, N. v. d, Melj, Th. A. Nïjssen, Th. G Overmeer, W. van Rhijn, A. Sjardijn, W. C. Tyssen, J. de Wal. Voor waardelijk: P. v. d. Mey. Niet bevorderd; 2 leerlingen. Instrumentmakers: bevorderd van de le naar de 2e klasse: 8 leerlingen. J. B. En gelen. J. C. Hoek, M. Holl, J. J. Houben, C. M. Paes, W. Pieëte, C. Wassenaar, A W. Zevenhulzen. Niet bevorderd: 1 leerling. Auto- en Motorherstellers: bevorderd van de le naar de 2e klasse: 15 leerlingen. D. J. Boterenbrood, Chr Chrlsoyn. W F. Devilee. W. v, d Eijkel, H. C. F. de Greef, H. Guldemond. L. Gysman, A. Janssen. P- D. de Jong. G Th. Kriek. L. J Lens, A. de Vink, P. de Vries, K. J. Wydeveld, J. Zwaan Voorwaardelyk: J. van Belkum, C. Buurman, C. Gorree. Niet bevorderd: 5 leerlingen. VERPLAATSING BRIEVENBUS. Met nganz van a.s. Maandag zal de brievenbus in de Pioenstraat worden ver plaatst naar de Kamerlingh Omneslaan naast de zich a'daar bevindende openbare telefooncel. De lichtingstyden biyven on- eewijrgd. De politiebrandweer heeft omstreeks middernacht een schoorsteenbrandje ge- bluscht ten huize van P. F. ln de Caeclli*- straat. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2