STADSNIEUWS Vliegongeluk in Indië DONDERDAG 30 MAART 1939 No. 24237 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN V erkiezingsbord weggehaald Dr. Hendrik P. N. Muller tachtig jaar. Een doode en twee gewonden Dit nummer bestaat uit VIER bladen verwacht Franco meester van geheel Spanje LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 Cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 6 ets. Bureau Noordeindaplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2S00 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER ^COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljm per 3 maanden j.t.2.39 per week f.0.1® Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4* portokosten. (voor binnenland t. 0 80 per 3 mnd>, IN HET MUSEUM VOOR VOLKENKUNDE WORDT ZIJN BORSTBEELD GEPLAATST. A.S. Zondag zal het tachtig jaar ge leden zijn, dat dr. Hendrik P. N. Muller, oud-gezant te Praag en Boekarest, het levenslicht aanschouwde. Er heeft zich een comité gevormd onder praesidium van den oud-Gouvcrneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, mr. D. Fock, dat zich voorstelt bij den terugkeer van dr. Muller, die thans in het buitenland ver toeft, hem een borstbeeld aan te bieden ter plaatsing in het Rijksmuseum voor Volkenkunde alhier. Dl-, Hendrik P. N. Muller werd den 2den April 1859 te Rotterdam geboren. Hij door liep de H.B.S. in zijn geboorteplaats, waarna hij studeerde aan de handelsafdeeling van de Hoogere Realschule te Frankfurt a/Main. Vervolgens studeerde hij aan de Universi teiten te Heidelberg, Leipzig en Giessen, aan welke laatste hij in 1894 promoveerde tot dr. in de philosophie. Hij was voorts werk zaam in den goederennhandel te Rotter dam, Liverpool. Manchester en Marseille. Nadat hij in 1881 en 1882 reizen in Oost- en Zuid-Afrika had gemaakt, richtte hij te Rotterdam de Oost-Afrikaansche Compag nie op. Op zijn vele reizen door Afrika van 1880 tot 1895 bezocht de heer Muller o.m. Liberia en de Goudkust. Van 1895 tot 1902 was dr. Muller consul- generaal van de Zuid-Afrikaansche repu bliek in Nederland en gezant van den Oranje-Vrijstaat in buitengewone zending bij verschillende hoven. In de bevordering van een goede verstandhouding tusschen deze belde staten en Nederland heeft dr. Muller in die jaren een groot aandeel ge had. Van 1902 tot 1909 volgden weer eenige reizen, thans door Noord- en Zuid-Amerika en Azië. Bij het uitbreken van den wereld oorlog werd dr. Muller regeeringscommis- saris voor de vluchtelingen, waarna in 1918 zijn benoeming tot gezant te Boekarest en in 1922 te Praag volgde. In beide functies bewees hij den Nederlandschen handel groote diensten. De laatste functie bekleed de hij tot 1932. Zijn verdiensten voor den Oranje-Vrij staat werden in 1931 beloond: in October van dat jaar werd hij door den raad van de universiteit van Zuid-Afrika benoemd tot doctor honoris causa in de rechten- Dr. Muller maakt reeds veertig jaar deel uit van de commissie, belast met het af nemen van het consulaire examen, waar van hij sinds een 15-tal jaren voorzitter is. In den loop der jaren heeft de heer Vuiler een groote verzameling wetenschappelijk materiaal en vele kunstschatten bijeenge bracht. Den Staat der Nederlanden schonk hij, ter plaatsing in het Rijksmuseum voor Volkenkunde alhier zijn zeer belangrijke verzameling van ethnografische voorwerpen en. ter plaatsing in het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie, eveneens alhier, zijn collectie zoölogica. Erkenning voor zijn vele verdiensten vond hij in de toekenning van het Grootkruis In de Orde van Oranje- Nassau. MILITARIA De Minister van Defensie heeft be paald, dat in den vervolge alléén dienstplichtige sergeanten voor ser- geant-capitulant mogen worden voor gedragen, die een schoolkennis bezitten overeenkomende met die van een hou der van een diploma M.U.L.O. A. De reserve le luitenant J. H. J. Zwane- vcld van 13 JR.I. wordt gedetacheerd bij het He Bataljon 4 R.I. te Weert. Aan de navolgende dienstplichtige ser geanten der lichting 1938 II. van het 4e Regiment Infanterie is vergund met ingang van 30 Maart vrijwillig onder de wapenen te blijven, in afwachting van hun even- tueele aanwijzing voor sergcant-caoituiant: F. W. J. Droge, J. J. de Valk. S. M. Hurk- ïnans, T. C. Alphenaar, K. Bakker. M. L. Lam 'en J. V. d. Hoorn. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Firma L. van Dam. Lange Koppenhink- steeg 6, Leiden. Groothandel in kaas en ex ploitatie van kaaswinkels. Vestiging fili aal: Heerlen; Breda, Ginnekenstraat; Maastricht. Groote Staat; Maastricht, Wlj- tenbrugstraat; Brunsum. onder den naam „De KaashalHet filiaal te Apeldoorn is dd. 1 Nov. 1938 overgegaan aan A. W. Bremer. W. Jansen. Lange Commandeursteeg 1, Valkenburg (Z.-H.i Manufacturen. Uittre dend eigenaai': W. Jansen, Valkenburg, d.d. 15 Dec. 1938. WIJKVERPLEGING NED. PROT. BOND. Jaarverslag van de afdeeling Leiden. Het jaarverslag begint met dank te brengen aan zuster de Koning en zuster Jezeer. die haax werk weer vol ijver en toewijding hebben volbracht. Voor zoover de geldmiddelen het toelieten, werd melk en eieren verstrekt en wel: 540 L. melk en 32 eieren in de Langestraat en ln de Prin senstraat 187 L. melk, 7 L. karnemelk en 21 eieren. Met de Kerstdagen mochten wij aan en kele gezinnen een Kerstpakket doen toe komen Op 16 November 1938 mochten wij den dag herdenken, dat 40 jaar geleden de Wijkverpleging werd opgericht. Om ver schillende redenen hebben wij besloten, slechts in beperkten kring circulaires te zenden om een Jubileumgift te vragen. Met groote dankbaarheid mochten wij hiermee 680 gld. ontvangen, die, met het oog op den achteruitgaanden finan- cieelen toestand, van harte welkom zijn. In September heeft dr. Boonacker af scheid genomen van de vereeniging, we gens vertrek naar Hilversum. Vele jaren is dr. Boonacker lid van het bestuur geweest, zoodat een woord van hartelljken dank voor hetgeen hij voor de Wijkverpleging heeft gedaan, hier zeker niet mag ontbre ken. In de 3 vacatures ln het bestuur werd dit jaar voorzien. Als nieuwe leden traden toe: mevr. H. FrentzenZaalberg, mr. H. Burgersdijk en de heer B. Moolenburgh. Hierbij volgt een overzicht van de werk zaamheden in de 2 wijken: Lange- Prinsen straat straat Bezoeken aan huis 4364 5539 Stadspatiënten 12 25 Fondspatiënten 233 291 Polikliniekbehandelingen 4283 3657 Stadspatiënten 345 78 Fondspatiënten 357 289 Hoogtezonbehandelingen 354 469 Uit dit overzicht ziet men een achter uitgang van de bezoeken aan huis en aan de kliniek, maar een toename van het aantal stadspatiënten. dat op de polikli nieken behandeld wordt. Het aantal hoog tezonbehandelingen in de Prinsenstraat is sterk achteruitgegaan, in de Langestraat echter een weinig toegenomen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten: mej. H. Poortenaar (Den Haag) en de heeren D. Bins (Dordrecht) en A. J. Van Soest (Voorburg) (cum laude): voor het candidaatsexamen Theologie: mej. A. L. Cremer (Amersfoort); voor het doctoraal examen rechten, de heeren: G. van den Wall Bake iHeemstede); C. A. O. Naudln ten Cate (Leidenk en J. G. J. F. Win- termans (Duizel, N. Br.) Glenn Martin bommenwerper neergestort. Aneta meldt uit Batavia: Bij een landingsmanoeuvre, welke werd uitgevoerd na een escadrille- oefening, is de Glenn Martin-bom menwerper 528 neergestort en geheel vernield. De bestuurder, luitenant-vlieger P. A. van Mourik, is gedood. Een inheemsche helper werd ernstig, doeh niet levens gevaarlijk en een derde inzittende, de brigadicr-leerling-vlieger W. J. Broe- ker, lichtgewond. Het ongeluk geschiedde bij Pondok Bamboe, nabij het landingsstation Tji- lilitan. Een vertegenwoordiger van Aneta had een onderhoud met den heer Broeker. Deze vertelde het volgende: De tocht was aangevangen met een ge zamenlijke escadrille-oefening, waaraan de verongelukte Glenn Martin en een ander Glenn Martin-vliegtuig, bestuurd door lui tenant Wolf, deelnamen. Beide toestellen cirkelden boven Priok en keerden na een half uur terug. Ieder der vliegtuigen had 1600 liter benzine in, in beide midden tanks. De bestuurder van het verongelukte toe stel. luitenant Van Mourik, had reeds Tji- lüitan in het zicht en dc landingswielen en Jremklappen waren al uit. POLITIE ARRESTEERT DE DADERS. Gisteravond werd de politie gewaarschuwd dat een aantal opgeschoten jongens van 16 en 17 jaar een verkiezingsbord had wegge haald, dat was aangebracht op een der bruggen over den Nieuwe Rijn. De daders hadden het bord op een wagen geplaatst en waren daarmede op de Oranjegracht aangeland, toen de politie ingreep en het O. L. SCHOLEN ZUIDSINGEL. Ouderavond. Gisteravond hielden de Lagere Scholen Zuidsingei A. en B. een gecombineerden Ouderavond in de gymnastiekzaal van het schoolgebouw. Het hoofd van de Boven school, de heer J. Berkenbosch, heetle de aanwezigen hartelijk welkom, in het bij zonder den heer Lingsma, onderwijzer aan de Haverstraatschool, die een viertal films zou vertoonen en den heer J. W. Harting, voorzitter van den Centrale Ouderraad in Leiden, een getrouw bezoeker van de ouder avonden. Helaas was de heer v. d. IJput, hoofd der Benedenschool, door ziekte Ver hinderd aanwezig te zijn. Het jaarverslag van den secretaris, den heer van Leeuwen, gaf een goed overzicht van de werkzaamheden van de Oudercom- De snelheid was nog geen 150 KM. per uur op dat moment. Deze snelheid begon echter plotseling te sterk terug te loopen en vermoedelijk vertoonde de rechtermotor teekenen van weigering. Hiervan was de heer Broeker echter niet geheel zeker. Dê hoogte bedroeg aanvankelijk toen niet meer dan 100 meter. Het toestel trok geheel en al scheef en de heer Broeker deed de pa rachute om. daar hij begreep dat er niets anders overbleef om zich te redden. Van een parachute-sprong was echter op zulk een geringe hoogte geen sprake. „Wat er toen verder gebeurd is, weet ik niet meer", zeide de heer Broeker. Dit was echter achteraf duidelijk zicht baar. want terwijl de Glenn Martin scheef trok, had het vliegtuig met den linkervleu gel een boomtop geraakt, waarna het doorzakte en de vleugel den grond raakte. Het toestel draaide een kwart slag door en had toen nog altijd een vaart van onge veer 50 KM. Hierdoor werd de bestuurder met parachute en zitplaats door den mica kap heen uit het toestel geslingerd. Hij bleef buiten kennis liggen en overleed spoedig daarna. Toen brigadier Broeker bij bezinning kwam, merkte hij zelf niet dat hij een hoofdwond had, doch hij zat in het ver nielde vliegtuig nog altijd op zijn plaats, n.l. op die van den tweeden bestuurder, vanwaar hij zijn luitenant in de sawah zag liggen. Hij kroop uit het toestel en trachtte zijn chef te helpen, doch dit mocht niet meer baten. Luitenant Van Mourik heeft voor zijn overlijden geen woord meer geuit. Duizenden inheemschen sloegen de werk zaamheden van het onderzoek gade. Het ongeval werd het eerst opgemerkt door den piloot van den tweeden Glenn Martin, die reeds eerder op Tjililitan was gedaald en onmiddellijk hulp requireerde. Of de ooraaak het afslaan of een min der goede werking van een der beide mo toren is geweest, is nog niet opgehelderd. bord in beslag nam. Twee der daders wer den nog gisteravond aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld: de namen van hun medeplichtigen zijn eveneens be kend. Zij zullen vandaag in den loop van den dag worden aangehouden. Tegen het eerste tweetal is proces-verbaal opgemaakt wegens vernieling. De politie is voornemens tegen de bedrijvers van dergelijke vergrijpen met de grootste strengheid op te treden, waarhij zij niet zal schromen, waar de wet haar daartoe de bevoegdheid ver leent, de daders in preventieve hechte- tenis te stellen. missie, waarin speciaal de gunstige resul taten van het huisbezoek naar voren kwamen. Bij het financieel verslag van den' heer Ranselaar bleek weer de groote waar de van het Schoolfonds, waardoor verschil lende goede dingen, zooals het St. Nico- laasfeest, het Schoolreisje enz. tot stand konden komen. De penningmeester besloot dan ook met de opwekking: Steunt het Schoolfonds De kascommissie, de heeren van Egmond en Neuteboom, hadden de kas in goede orde bevonden en dus werd de penning meester bedankt voor zijn goed beheer, alsook de secretaris voor het maken van het jaarverslag Voor het komende jaar werden in de Kascommissie benoemd de heeren Hartevelt en Oosterhout. Wijzigin gen in het bestuur hadden verder niet plaats. Hierna werd begonnen met de film- vertooning. De heer Lingsma liet eerst eenige natuurfilms zien: „Per roeiboot langs de Colorado" en .Beis door de wildernis van Zuid-Amerika". waarin machtige na- tuurtafereelen voorkomen. Daarna Stan Laurel en Oliver Harden in „Bij het Re giment", die, als altijd, groote vroolijkheid ontlokten. Na de pauze sprak de heer Harting een woord van opwekking voor de openbare school Onze Openbare School staat op een hoog plan, laat ook steeds de propaganda voor het openbaar onderwijs op een hoog plan staan. Dit is niet moeilijk, gezien de naastenliefde en verdraagzaamheid, welke de Openbare School altijd voorstaat en uit draagt. Daarna kwam de hoofdfilm van dezen avond: „Een kreet in den nacht", met Rin- tin-tin. den speurhond. Deze geschiedenis werd door de stampvolle zaal met span ning gevolgd en men herademde werkelijk toen Rin-tin-tin zijn moed beloond zag in de redding van het kind van den Rancher Martin Een mooie film! Tot slot sprak de voorzitter een woord van dank aan den heer Lingsma voor zijn groote en belanglooze medewerking, alsook aan den heer v. d. Horst voor de gewaar deerde gramofoonmuziek op versterker, door hem gratis aangeboden en verzorgd. En aan de ouders een: tot weerziens! WELDADIGHEIDSCONCERT „SEMPRE CRESCENDO". Naar wij vernemen is het Studenten Mu ziekgezelschap „Sempre Crescendo" dat op 2 Maart jl. in de Lakenhal een concert gaf voor Curatoren en Hoogleeraren der Leid- sche Universiteit van plan een tweede uit voering hiervan te doen plaats vinden als Weldadigheidsconcert in de Stadsgehoor zaal, in karakter gelijk aan de in vroeger jaren regelmatig georganiseerde „Armen- concerten". In overleg met den Burgemeester zullen de baten ter beschikking gesteld worden van de Maatschappij voor Weldadigheid. Wij zijn ervan overtuigd, dat dit sym pathieke idéé zich in een warme belang stelling van de Leidsche burgerij zal ver heugen 1 EERSTE BLAD BINNENLAND. Vergadering Verbond van Nederlandsche Werkgevers. (4e Blad). De zorgvolle toestand in den tuinbouw. (2e Blad). Acht wetten voor oorlogstijd: voorloopig ver- slag der Tweede Kamer, (Binnenland, 4e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Zeer stille handel - Kleurlooze markt - Nauwelijks veranderde koersen - Ame rika prijshoudend - Beleggingen kalm. BUITENLAND. De Italiaansche nota's van 17 December 1938 en het Fransche antwoord van 25 December gepubliceerd. (3e Blad). Hoe Daladier's rede wordt ontvangen. (Bui tenland, le Blad). De situatie in Midden-Europa. (3e Blad)", ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor het geheele land: Droog weer, ochtendnevels. Overigens meest lichtbewolkt. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke rich tingen. Plaatselijk nachtvorst. Overdag iets warmer dan vandaag. Franco is thans meester van geheel Spanje Als rijpe vruchten zijn hem gisteren successievelijk alle plaatsen van betcekenis in handen gevallen. Overal heeft de z.g. „vijfde colonne" de macht in handen genomen. Albaceta. Carthagena, Murcia, Al- meria, Jaen en tenslotte ook Valencia zijn onder Franco's bewind. Overal zijn de troepen thans in oprnarsch oin de macht te bevestigen. Reeds in den loop van den morgen was Valencia gisteren in afwachting van de aankomst van de rechtsche troepen, die aan het Levantfront hun oprnarsch zijn begonnen. De verdedigingsraad was nog steeds te Valencia. Den geheelen nacht te voren door verlieten militanten van de po litieke organisatiies en partijen en militair© leiders de stad en de stroom van vracht auto's was onafgebroken. Toen Valencia zich kort voor één uur overgaf, terwijl rechtsche vliegtuigen boven de stad kruisten, kwamen de phalangisten uit hun schuilplaatsen te voorschijn en namen de openbare gebouwen in bezit. De menigte begon op straat te betoogen, on der het roepen van ,,de zege aan Franco, lang leve Spanje." Na den val van Madrid zijn de recht sche troepen, zonder tegenstand te ont moeten. over een diepte van ruim 70 KM. opgerukt. De oprnarsch in Andalusië heeft een snel verloop. Met uitzondering van Miaja en Ca- sado zijn alle leden van den republi- keinschen verdedigingsraad te Valen cia in hechtenis genomen. Generaal Miaja is met 25 republi- keinsche vliegtuigen te Oran aange komen. Hij verklaarde slechts „alles is afgeloo- pen." De Fransche premier Daladier heeft geantwoord op de rede van den Duce van Zondag. Hij zeide, dat als belang rijkste argument van Italiaansche zijde voor opzegging van het accoord van 1935 naar voren is gebracht, dat de vorming van het Italiaansche imperium nieuwe rechten zou hebben geschapen ten gunste van Italië. Dit is niet aanvaardbaar, daar iedere nieuwe verovering of iedere concessie dan nieuwe practisch onbegrensde rechten zou doen ontstaan. Frankrijk zal geen duimbreed van zijn grondgebied of van zijn rechten afstaan. Overigens weigert Frankrijk geenszins voorstellen te be- studeeren, die door Italië zouden worden gedaan. In het Britsche Lagerhuis heeft Chamberlain medegedeeld dat de regeering besloten heeft het territoriale leger, dat thans een vredessterkte van 130.000 man heeft, met hand having van het vrijwilligerssysteem, terstond tot oorlogs sterkte uit te breiden, hetgeen een vermeerdering met ongeveer 40.000 man meebrengt. Het aldus op oorlogs sterkte gebrachte territoriale veldleger zal verdubbeld worden en zoodoende een sterkte krijgen van 340.000 man.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1