PALTHE! Persen! Piekfijn! PASCHEN. Gemeenteraad van Aalsmeer LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 29 Maart 1939 Téeefcea- ca VISSCHERIJ-BERICHTEN Q&me&kjLeaduig. Ook stoomen! LAND- EN TUINBOUW Nederlandsche Tuindersbond RECHTZAKEN Lessen in doofheid Huldiging van burgemeester Kastelein in verband met zijn 25-jarig burgemeesterschap DÉ VUURSIA6 en mededeelde, dat op 15 Mei a s. een bloempjesdag zal worden gehouden. Hierna begon de feestviering. Een mu ziekgezelschap bestaande uit 10 leden gaf mooie nummers ten beste, waarna de onderafd. van den besturenbond de gym- nastiekver. „D.O.S." tal van mooie gym- nastieknummers uitvoerde. Na de pauze voerde een groepje leden het stukje ,.Het Nichtje van den Overste" met veel succes op. De avond had een zeer geanimeerd verloop. De teraardebestelling van den heer J. Hengeveld is bepaald op morgenmiddag te halfdrie op de begraafplaats aan de Schoolstraat. De Chr. Kunstkring „Guido Gezelle" vergaderde in „Concordia". Na opening door den voorzitter dr. K. Fokkema, trad als spreker op de heer J. W. Hoorr.enborg, die behandelde de uitgave ter gelegenheid van het derde lustrum van den Chr. Auteurskring „Verzeild Bestek". Onze plaatsgenoote mej. J. v. Engelen slaagde aan de R.K. Kweekschool aan den Moerdijk voor het godsdienstexamen A. BODEGRAVEN. De uitreiking der verkeersdiploma's. Gistermiddag had in tegenwoordigheid van burgemeester Vonk in de Openbare School de uitreiking van de diplomas voor het verkeersexamen plaats als slot van den cursus, die het hoofd der school, de heer A. Schullng in samenwerking met den chef veldwachter den heer J Fioole had gegeven De heer Schullng feliciteerde de jongelui met het mooie succes. Het bezit van het diploma en straks van het draagspeldje k een onderscheiding, maar een die de jeugd zal nopen, nu ook terdege alle voorschriften t© volgen. Vervolgens reikte de heer Fioole de diplo ma's uit, daarbij de verkregen cijfers toe lichtend. Ale leerlingen op twee na waren geslaagd. Enkele met prachtige cijfers, an deren op het nippertje Ook hij wees op de verantwoordelijkheid en waarschuwde, dat als de politie iemand met zoo'n speldje de verkeersregels zou zien overtreden, natuur lijk geen waarschuwing, maar terstond een verbaal zou worden gegeven. Vervolgens werden de diploma's uitgereikt aan Jaap Belje. Arie Koster, Arina Burggraaf P. Baars. Leentje Beljeman, P. Hak, M Schou ten, D. Zaal, Anna Abeen, C, Lammens, T. Lammens, C. Kaptein, B. Distel, G. Ruardy, Fr Andeweg, T. Op 't Land, P. v. d. Neut, A Schouten, M. v. d. Hoven, A. Boulogne, P. Kroone, F. Verduijn, P. Oudshoorn. W Sloof en Gr. de Wit. De beide Duitsche emigrantjes, die in onze gemeente verblijf houden en de school bezoeken, slaagden eveneens, hoewel zij de Hollandsche vragen geheel in het Duitsch hadden beantwoord. Uit naam van de geslaagde leerlingen bood Jaap Beije onder het opzeggen van een gedicht aan den heer Fioole uit dank voor het gezellige onderwijs, een bloeiende plant aan. De heer Schuling dankte den heer Fioole eveneens voor zijn werk en voorts het ge meentebestuur en den burgemeester voor zijn belangstelling en aanwezigheid, ter wijl hij voor de nieuwe lessen ppnieuw een beroep deed op den politiechef Tenslotte Sprak ook de burgemeester de jongelui toe, hen feliciteerend, maar evenzeer wijzend op hun verplichtingen. Zij zijn de eersten in Bodegraven, die een „Veilig verkeer" speldje dragen, maar moeten dan nu ook met eere dragen! LEIDERDORP. Jaarvergadering van de Burgerwacht. De Leiderdorpsche Burgerwacht verga derde in het Raadhuis onder leiding van den voorzitter, burgemeester Brug. De secr.-penn., de heer J. P. Verkerk, las de notulen en het jaarverslag. Hierna bracht hij het financieel verslag uit. Na mens de kasnazieners verklaarde de heer A. Verbeek, het beheer van den penning meester in orde. De heer K. van Winkel werd als be stuurslid herkozen. In de plaats van den heer J. P. Vervark. die bedankt had, werd gekozen de heer G. Schoppen. Verder werd in de vacature-J. Nagtegaal, die volgens de nieuwe ontwerp-statuten als commandant niet meer deel mag uitmaken van het be stuur, gekozen de heer C. Meerburg. Hierna werden de in den winterwedstrfjd behaalde prijzen uitgereikt. De gelukkige winnaars waren ln Groep A: No. 1. Th Nagtegaal: 2. D. v. Wljck; 3. Joh. Dompeling; 4. J. Zwanepol; 5. G. de Koning J.Mzn 6. J. Nagtegaal. In groep B: No. 1 C. Nagtegaal; 2. C. de Koning Czn.; 3. W. Veefkind; 4. J. Jansen; 5. G. de Koning Azn.; 6. A. Schalkers. Vervolgens kwam in behandeling het nieuwe ontwerp-statuten en huishoudelijk reglement De voorzitter gaf hierbij een korte toelichting, waarna de ontwerpen on veranderd werden aangenomen. De voorzitter dankte het afgetreden be stuurslid. den heer Vervark voor alles wat hij voor de burgerwacht heeft gedaan. Van de oprichting af ln Febr. 1919 was de heer Vervark secretaris-penningmeester en al die Jaren heeft hij zijn functie op voor beeldige wijze vervuld. Spr. uitte den wensoh, dat de heer Vervark ook in de toekomst een trouw bezoeker van de bij eenkomsten der burgerwacht zal zijn. Deze woorden werden door krachtig applaus on derstreept. Hierna rondvraag en sluiting. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes z. van A. Karstens en Chr. ter Braak. Overleden: T. v. d. Hoogt 75 jaar, echtgenoote van H. de Groot J. Karei 67 Jaar, echtgenoote van H. Bosman. NIEUWKOOP. De a.s. Gemeenteraadsverkiezing. De datum van de te houden gemeente raadsverkiezing is door B. en W. beoaald op Dinsdag, 6 Juni a.s. RIJNZATERWOUDE. Voor het diploma costuumnaaien slaagden de dames C Kooij en B van Dorp en voor het dlnloma lingertewerk de dames J. v. d. Zee en M. Klein, allen alhier Onze plaatseenootcn de heeren C. de Bruin, Jan van Iperen Jz. en P. van Iperen Gz. slaagden te Oude-Wetering voor het eindexamen, alg landbouwkunde Hun werd hiervoor een diploma uitgereikt. DE JAARVERGADERING. Na de openingsrede, waarvan wij giste ren reeds melding hebben gemaakt, wer den in de te Amsterdam gehouden jaar vergadering van den Nederlandschen Tuin- derbond de jaarstukken goedgekeurd. Het winstsaldo over 1938 bedraagt f. 744.95. De begrooting 1939 sluit met een bedrag van f. 6450. Op voorstel van het bestuur werd ver volgens besloten al het mogelijke in het werk te stellen om den handel in tuin bouwproducten gecentraliseerd te doen plaats vinden. Ook zullen alle mogelijke middelen ter hand worden genomen, die kunnen leiden tot een verbetering van de binnenlandsche distributie van tuinbouw producten. Voorts zal zooveel mogelijk con serveering van een overschot van tuin bouwproducten worden bevorderd. Op voorstel van een aantal afdeelingen zal er bij de regeering op worden aange drongen den norm van den kleinen tuinder- steun te verhoogen. Het hoofdbestuur acht te een uitbreiding ook gewenscht, omdat dan meer en ook grootere bedrijven er van kunnen proflteeren. Dit ware te vinden door het inschakelen van een d-groep naast de a-, b- en c-groepen. De regeering zal verder worden verzocht vérstrekkende maatregelen te nemen ten aanzien van verplichte bevriezing der vaste lasten ln den tuinbouw, voornamelijk voor dat gedeelte, hetwelk boven de thans gel dende voorkoopwaarde ligt. Enkele afdeelingen in Noord-Holland hadden een voorstel ingediend om te trach ten afschaffing te verkrijgen van de hef fing op vroege aardappelen, of andeu een heffing per kilogram. Het hoofdbestuur deelde mede zich volkomen te kunnen ver eenigen met het rapport der commissie, die in de vorige jaarlijksche vergadering de opdracht kreeg deze zaak te onderzoe ken. Het is van oordeel, dat de Bond ijve ren moet voor algeheele uitvoering van de regeling voor vroege aardappelen, mits voor dit product de kostprijs plus een ma tige winst wordt gegarandeerd. Hierin zou den dan de volledige heffing en het oogst- risico verdisconteerd moeten zijn. Met de commissie is het hoofdbestuur voor heffing per K.G. bij verkoop aan de veiling. De vergadering heeft de conclusies van het rapport aanvaard. Deze spreken tevens uit, dat in verband met de heffing op vroege aardappelen de tuinbouw medezeg genschap behoort te hebben betreffende den invoer van buitenlandsche aardappe len en de hierop betrekking hebbende mo nopolieheffingen. De wenschelijkheid werd uitgesproken, dat teeltvergunningen voor bloemballean tegen een overeen te komen prijs, te be palen door het bedrijfsleven, door de Cen trale ingenomen en ter beschikking wor den gesteld van de daarvoor in aanmer king komende kweekers tegen denzelfden prijs. Er zal een commissie worden benoemd, die een onderzoek zal Instellen naar de mogelijkheid ook de tuinzadenteelt onder de teeltvergunningen gesteld te krijgen met daarnaast een prijsregeling. MISLEIDING VAN DEN MILITAIREN KEURINGSRAAD. Leermeester tot Z'h jaar gevangenisstraf veroordeeld. De vierde kamer van de Amsterdam- sche reohtbank heeft vandaag uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den 42-jari- gen diamantbewerker S. G. en den 20-ja- rigen koopman L. L., die samen terecht hebben gestaan, omdat zij dokter Ten C. een schriftelijke geneeskundige verklaring over bij den koopman bestaande gebreken valschelijk hebben doen opmaken, met het oogmerk om den keuringsraad voor de als dienstplichtigen ingeschreven j>ersonen te misleiden. De rechtbank veroordeelde den jeugdi gen koopman L. tot een gevangenisstraf van een jaar (conform den eisch), door te brengen in de jeugdgevangenis. Ten aanzien van deze strafmaat werd overwo gen, dat de reohtbank, met het oog op het ernstige karakter van het gepleegde feit, hetwelk indruisoht tegen de primaire be langen van den staat, een strenge en on voorwaardelijke vrijheidsstraf geboden acht, doch anderzijds in verband met den jeugdigen leeftijd van den verdachte ter men vindt te bevelen, dat deze straf zal worden ondergaan in een bijzondere straf gevangenis voor jongelieden, in de ver wachting, dat de krachtige leiding en de strenge discipline, die hem bij een verblijf in de jeugdgevangenis zullen geworden, aan dezen verdachte zullen bijbrengen het noodzakelijke verantwoordelijkheidsbesef en plichtsgevoel, waartoe zijn natuurlijke verzorgers niet in staat zijn gebleken. De 42-jarige diamantbewerker werd tot dc maximumstraf, n.l. drie jaar gevangenisstraf, veroordeeld. De recht bank overwoog, dat en in den ernst van het gepleegde feit, én in de om standigheid. dat verdachte blijkens zijn eigen verklaring ter terechtzitting ge durende een lange reeks van jaren zich tegen betaling ertoe heeft geleend om tallooze jongelieden zich te doen onttrekken aan den militairen dienst plicht. terwijl geen enkele verzachtende omstandigheid is gebleken, aanleiding vindt, de zwaarste straf, die in deze door het wetboek van strafrecht is toe gelaten. op te leggen. De eisch was tegen L, één daar en tegen G. 27, jaar gevangenisstraf. Gistermiddag vergaderde de raad in Aals meer. onder voorzitterschap van burge meester J. Kastelein. Na opening is de bur gemeester, in verband met zijn zilveren ambtsjubileum, door wethouder P. v. d. Meer hartelijk en waardeerend toegespro ken. Spr. herinnerde eraan, dat de jubilaris zich had meenen te moeten onttrekken aan een algemeene huldiging, waardoor den raad nog geen gelegenheid was geboden zijn gelukwenschen aan te bieden Toch was dit heuglijk feit ten volle waard er even bij stil te staan. De burgemeester was steeds een stuwende kracht voor Aalsmeer, dat in 25 jaar gegroeid is van 5000 tot bijna 10.500 zielen. Spr. had al dien tijd het ge noegen gehad met den burgemeester én als raadslid én nu vele jaren als wethouder samen te werken; ook in de zoo moeilijke mobilisatiejaren en steeds had hij de werk kracht en werklust van den voorzitter be wonderd. Namens gemeente en den raad dankte spr den burgemeester voor de uit stekende wijze, waarop hij zich van zijn taak had gekweten. Spr. wenschte den bur gemeester toe, in den korten tijd, welke hem nog rest in zijn ambt (September 1940) dat hij van God dc kracht en lust zal mo gen ontvangen, zich met denzelfden ijver en toewijding aan de gemeente te blijven geven. De burgemeester bracht wethouders en ambtenaren dank voor de uitstekende wijze, waarop zij tijdens zijn wintervacantie de gemeentezaken hebben behartigd. ,.Soli Deo Gloria". God had spr. de kracht gege ven om deze gemeente naar beste weten te besturen. De samenwerking was steeds uit stekend en spr. hoopte, dat God hem de kracht zal mogen geven de gemeente tot aan het beëindigen van zijn loopbaan naar beste vermogen te dienen. Veel gelukwen schen en andere bewijzen van waardeering heeft spr. mogen ontvangen, waarvoor hij zijn erkentelijkheid betuigde, ook voor het gesprokene door wethouder v. d. Meer en de mooie bloem-attenties, welke de groene tafel der vroedschap sierden. Door Ged. Staten is niet goedgekeurd het raadsbesluit, waarbij de rente der onder le hypotheek uitgeleende gemeentegelden werd verlaagd tot 4»/». Voor kennisgeving aange nomen. Bij suppletoire begrooting. dienst 1939, werd een crediet van f.50.toege staan voor leermiddelen Fransche cursus; centrale verwarming O.L. school Oostein- idem van f.2150.als bijdrage verbetering centrale verwarming OL. school Oostein- derweg. Aan het P.E.N. werd een stukje grond, groot 12 M2 voor f. 120.verkocht Aan W.W.R. Höpfner te Haarlemmermeer werd een voorschot ten behoeve stichting landarbeidersplaatsje verleend. Goedge keurd werd het voorstel van B. en W. om toe te treden tot een gemeenschappelijke Burgemeester J. Kastelein. van het schoolplein aan den Uiterweg, voor bouw transformatorenstation, regeling met Haarlem, inzake voor- en na zorg van krankzinnigen; idem tot het om ruilen van aandeelen der N.V. Mij voor Ge- meentecrediet in obligaties dier N V.. Voor haar 2Vj aandeelen, nom. groot f. 2500, ont vangt de gemeente er nu 5 a f. 1000, rente 3"/». De noodige voorschotten zullen aange vraagd worden om te komen tot den bouw van woningen voor groote gezinnen in ver schillende wijken der gemeente. De heeren A. v d. Baan. W. Maarse Jr. en J. v. Zijverden Kz. werden benoemd als leden in de commissie van toezicht op het M.O.; de leden der stembureaux werden hierop benoemd. In principe besloot de raad, bij eventueele verbreeding van den Uiterweg, twee door vaarten te handhaven. Van Gebrs. J. en K. Buis was terzake een adres ingekomen, waarin gewezen werd op de noodzaak de P. Harting-brug te behouden. Hierover kan later nog gesproken worden. Hierop volgde sluiting. 1881 (Ingcz. Med.) VERWACHTE SCHEPEN. „Hercules" IJm. 196. 60 m. schelvisch; 50 m. braadschelvisch130 m. radio; 65 m. gul en ka beljauw; 40 m. koolvisch; 300 m. makreel; Totaal 645 manden en 100 stijve kabeljauw. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 29 Maart, Tarbot 9072 ct. per K.G.; Tong f. 1.400,88 Idem; Heilbot f. 1,040,88 idem; Griet f 3418 per 50 K.G.; Groote schol f. 20—17.50 idem. Middel schol f. 25 idem; Zetschol f. 4032 idem; Kleinschol f. 3110,50 idem; ot f. 135.50 id.; Schar f. 154 Idem; Tongschar f. 38—23 idem; Poontjes f. 6,503,60 idem; Groote schelvisch f. 21—13 idem: Middel schelvisch 1. 20—13 id.; Kleinmiddel schelvisch f. 1914.50 idem: Kleine schelvisch f. 178.80 idem; Groote gul f 11.50 —8.10 idem: KI. gul f. 15.50—11 idem; Wijting f. 6.50—3.60 idem; Makreel f. 6—3.90 Idem; Versche haring f. 4.803,75 idem Kabeljauw f. 45—15 per 125 K.G.: Vleet f. 3,10 per stuk; Leng f. 1.60—0,55 idem; Koolvisch 80—20 ct. id. Besomming trawlers; Zwarte Zee, Um. 94 360 manden f. 2960; Neptunus. IJm. 87. 120 manden f. 1590; Silvain. IJm. 116. 450 manden f. 4010: Jenny Elsa. IJm. 88, 90 manden f, 1220; Jacq. Clasina, IJm. 10. 340 manden f. 2960; Christine IJm. 2, 580 manden f. 3930; Erin. IJm. 12. 1270 manden f. 4190; Claesje. RO. 46 830 manden f. 3290; Aneta. IJm. 82. 470 manden f. 2800; Petten. IJm. 49 700 manden f. 5340; Norma Maria. IJm. 6, 670 manden f. 5330; Mary. IJm. 189, 190 manden, f. 2550; Horn Rif, IJm. 155, 130 manden f. 1870. Kotters: KW. 21 met f. 180; KW. 92 met i. 180 KW. 72 met f. 150. Thuisstoomende voor de Donderdagmarkt Loggers: KW. 78 met f. 1840: KW. 48 met f. 400: KW. 102 met f. 440; KW. 60 met f. 390; IJM. 204 met f. 640. Copyright P I. B. Boa 6 Copanhogen „Breng de prinses maar weer terug", zei de soldaat tegen den hond enweg waren zij al, het beeldschoone meisje rustig slapend op den rug van den hond, die haar naar het slot terug bracht. Het werd morgen en er kwam leven in het slot. Het ontbijt stond klaar en de koning, de koningin en de prinses gingen aan tafel. Tóen vertelde de laatste dat z^ zoo merkwaardig ge droomd had „Wat heb je dan gedroomd?" vroeg de koning nieuwsgierig. Maar zijn gezicht betrok direct, want zijn dochter vertelde, dat zij een soldaat en een grooten hond had gezien, dat zij een rit gemaakt had op den rug van den hond en dat de soldaat haar gekust had. t9

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7