BINNENLAND THEE doet je goed! Tien jaar jeugdherberg Het ernstige autobusongeluk bij Arnhem LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 29 Maarf 1939 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Een enorm werk te Rotterdam Nederland's onschendbaarheid Christelijk werkgeversverbond Vluchtelingenkinderen in gezinnen De remmen van de bus waren niet in orde W. D. Nolting ten grave gedragen Chauffeur wilde niet rijden ZES TUNNELS BIJ HET STATION DELFTSCHE POORT. In den grooten verbindingsweg Noord- NederlandZuid-Nederland, waarvoor de groote Maastunnels, het viaduct te Dor drecht en de brug over het emplacement te IJsselmonde in aanbouw zijn, was één zwakke plek, nX de tunnel onder het em placement van de spoorwegen nabij het station Delftsche Poort te Rotterdam. Deze tunnel, oorspronkelijk een duiker, werd in 1914 voor het verkeer in gebruik genomen, doch de capaciteit ervan is thans veel te gering. Voor het passeeren van hooge vrachten was de tunnel zelfs te laag, zoo dat een overweg hiervoor onontbeerlijk was. Gisteren heeft men een aanvang ge maakt met een uitgebreid en moeilijk werk, nJ. het bouwen van zes tunnels naast elkaar, die voldoende capaciteit hebben voor het intense snel-, lang zame, rijwielen- en voetgangersverkeer. De bestaande tunnel wordt in dit plan opgenomen als snelverkeerstunnel. Daarnaast wordt aangelegd een tweede snelverkeerstunnel (daar in alle tunnels het eenrichtingsverkeer zal gelden). Aan weerszijden daarvan komt een tunnel voor het langzame verkeer met verhoogd rijwielpad, terwijl de beide uiterste tunnels voor de voetgangers bestemd zijn. De uitvoering van dit werk zal op vele moeilijkheden stuiten. Alvorens men met den bouw beginnen kan. moeten 178 zware, 21 meter lange, betonpalen tusschen de spolen ingeheid worden. Men zal daarbij veel hinder ondervinden van de hoogspan ningsdraden boven de hoofdsporen en van het intense spoorwegverkeer, dat des nachts misschien nog intenser is dan over dag: niet minder dan 250 treinen passee ren hier per etmaal. Verder moet het spoorwegemplacement ter plaatse een halven meter worden op gehoogd en voor alle sporen zullen hulp bruggen moeten worden geslagen ten ge tale van 63. Deze bruggen zullen komen te rusten op de 178 palen, waarvan de meeste later zullen dienen als fundeering van de tunnels en daartoe moeten worden afge kapt. Behalve deze 178 palen zijn nog on geveer 750 palen noodig voor het groote werk. Er zullen verscheidene maanden noo dig zijn voor het omhoogbrengen van het emplacement en het slaan van de hulp bruggen. Het geheele complex zal een breedte krijgen van 53 meter. De 1100 ijzeren bal ken. die voor het bovendek gebruikt zullen worden, wegen te zamen 1.140.000 K.G. De 72.000 M3. gewapend beton, die gestort zul len worden, wegen 1.760.000 K G. Tengevolge van de bovengenoemde moei lijkheden, die veroorzaakt worden door het drukke weg- en spoorwegverkeer zal het geheel wel ongeveer twee jaren vorderen. PRINS BERNHARD IN DEN RAAD VAN STATE. Prins Bernhard heeft gistermiddag de zitting van den Raad van State bijge woond. DUITSCH COMMENTAAR OP ENGELSCH—FR.ANSCHE „GARANTIE". In verband met de berichten over een Fransch-Britsghe sarantie voor het grond gebied van Zwitserland en Nederland schrijft de Frankfurter Zeitung" in een hoofdartikel o.a.: ..De Britsche en Fransche regeeringen hebben in Den Haag en in Bern niet gevraagd of deze garantie daar ook welkom is. zij hebben haar eenvoudig opgesteld. Men kan zich voorstellen, hoe pijnlijk in de belde betrokken landen de gevoelens van vele menschen daarbij moeten zijn, hóéveel men in Parijs en Londen ook mag spreken over garantie. In werkelijkheid immers kunnen de kleine landen bij dergelijke plannen nauwelijks iets anders zijn dan de opmarschgebieden voor de Engelsch- Fransche generale staven. Daarmede echter zou de lang behoede onafhankelijke positie van deze landen stuk geslagen worden. Wie verder ziet moet bovendien de vol komen dwaasheid van deze plannen door zien. Aan feitelijke basis ontbreekt daaraan vrijwel alles. Er staat tegenover de belofte van Hitier. er staat tegenover de bijzonder heid van ligging der belde landen, er staat ten slotte tegenover de weloverwogen on verschilligheid van Duitschland jegens het Europeesche weeten. DE A.S. TENTOONSTELLING TE ROTTERDAM. Het kapitaal bijeen. Het kapitaal voor de op te richten bouw en financieringsmaatschappij voor de ten toonstelling 1941 te Rotterdam is bijeen. Voooruitloopend op de officieele oprichting welke zal geschieden zoodra de verkla ring van geen bezwaar op de statuten is verkregen is intusschen reeds veel werk gedaan. Voor den bouw zijn aangewezen de hee- l'en Brinkman en v. d. Broek, ir. E. H. en H. M. Kraayvanger, ir. S. v. Ravesteyn en ir. A. v. d. Steur, Terwijl aan ieder van hen een gedeelte van den bouw wordt opgedra gen. zal er voldoende contact tusschen hen worden gelegd, opdat een harmonisch ge heel wordt verkregen. Met het ontwerpen van de voorloopige plannen voor den bouw is een aanvang ge maakt. De directie van de tentoonstelling zal blijven bij een raad van beheer, aan wien als directeur zal worden toegevoegd de heer mr. H. van Riel. De heer G. van Rossem te Wassenaar, secretaris van het Ned Olympisch Comité, die destijds de Olympische Spelen te Am sterdam heeft geleid en als adviseur van de Amerikaansche Regeering voor diezelfde spelen te Los Angeles is opgetreden, heeft zich. op uitnoodiging van den raad van be heer. bereid verklaard de functie van advi seur van het tentoonstellingsbestuur op zich te nemen. ..Vad." DE INVOER VAN PAARDEN. Eerste-Kamerleden wenschen inlichtingen. Het voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp tot bekrachtiging van het Kon Besluit van 27 October 1938. tot rege ling van den invoer van paarden en slachtpaarden luidt als volgt: Bij de overweging van dit wetsontwerp in de afdeelingen merkten enkele leden op. dat zij, aangezien huns inziens in Nederland een voldoend aantal paarden aanwezig is. de prijzen zeer laag zijn en uitvoer op zeer geringe schaal plaats heeft, welke uitvoer zich dan nog beperkt tot een zeker aantal koudbloedpaarden en kruislingen en zich niet over warmbloedpaarden uitstrekt (waarin zij overigens een eenzijdige en on billijke bevoordeeling zagen) het op prijs zouden stellen. Indien aan den invoer een zoo groot mogelijke beperking werd opge legd. Indien, aldus verder deze leden, een bepaald aantal pony's met een kleinere schofthoogte dan 1.45 M voor groenten- venters e.a. moet worden Ingevoerd, zouden zii gaarne zien bepaald, dat alleen ruinen mogen worden geïmporteerd aangezien het hun bekend ls, dat onder deze pony's vaak drachtige merry's voorkomen, welke aan de lnlandschen fokkerij concurrentie bezor gen. Voorts zouden deze leden gaarne ver nemen hoe en door wie de meting der ponny's wordt verricht Ten aanzien van slachtpaarden wezen dezelfde leden op de wenschelijkheid van verlaging van de contingenteering en zelfs van een algeheel invoerverbod. Is het uit gesloten, zoo vroegen zij. dat deze paar den nog in Nederland worden verhandeld en zoo aan hun bestemming van slachtpaar den worden onttrokken? Voorts stelden zij de vraag, wat en tot weik bedrag tegen over dezen invoer wordt uitgevoerd Op 5 April as herdenkt de Nederlandsohe Jeugdherberg Cen trale haar 10-jarig bestaan. In den zomei van 1929 werden reeds twaalf jeugdherbergen in gebruik genomen en In het eerste jaar boekten deze 8575 overnach tingen. Met behulp van de vol wassenen, die in het geweer wer den geroepen, is het gelukt het jeugdherbergennet voldoende over Nederland uit te breiden. Ondanks enkele tegenslagen, nam het aan tal herbergen voortdurend toe, zoodat men er thans in 1939 vijf en zestig telt. En deze 65 herber gen hebben in den loop van tien jaar te zamen 1.177.195 overnach tingen geboekt. Het internationale contact, dat reeds van 1932 af In vaste banen werd geleid door de Internationale arbeidsgemeenschap voor jeugdherbergen, geeft reden tot voldoening. Na allerlei strubbelin gen, die mede een gevolg waren van de politieke verhoudingen, zijn alle landen, waar jeugdherbergen bestaan, thans weer vereenigd in de I. A. J. H. Hierboven hebben wij het aantal jeugdherbergen in ons land in 1929, 1932 en 1939 in beeld gebracht DE MILLIOENENNOTA EN DE BELASTINGVOORSTELLEN. Het verbond van protestantsch-christe- ltjke werkgevers heeft heden in het jaar beurs-restaurant te Utrecht een buiten gewone algemeene ledenvergadering ge houden ter bespreking van de millioenen- nota en de belastingvoorstellen der regee ring. De verbondsvoorzitter, de heer A. Borst Pzn.. herinnerde aan de instelling der be- lastingcommissie, in September J.l. welke commissie, onder voorzitterschap van den heer C. Visser in Januari haar rapport over de mlllioenennota en de belasting voorstellen aan het verbondsbestuur heeft uitgebracht. Wanneer men ons vraagt aldus spre ker of wij met de publieke behandeling van deze vraagstukken gaan bewandelen den weg der pracüsche politiek, het ter rein gaan betreden van de politieke orga nisatie, en ons gezag en onzen invloed als groote centrale werkgeversorganisatie po gen aan te wenden om de overheid, de volkvertegenwoordiging en de publieke opinie te beïnvloeden, antwoorden wij daarop, dat het laatste inderdaad ons doel is, en dat overigens het antwoord, dat op deze vragen te geven is. geheel wordt be- heerscht door het antwoord op een andere vraag, n.l waar men op een gegeven mo ment het zwaartepunt zoekt, op politiek of op maatschappelijk terrein. De millioenennota 1939 en de belasting voorstellen der regeering nu, zijn. naar ons oordeel van zoo diep ingrijpende be- teekenis voor het Nederlandsohe bedrijfs leven, en raken zoo de levensbelangen van ons geheele Nederlandsohe volk, dat zwij gen onzerzijds beteekenen zou gemis aan verantwoordelijkheid bij groote groepen verantwoordelijke leiders van het bedrijfs leven. Het Christelijk werkgeversverbond ls juist omdat het zich plaatst op den grond slag van den Bijbel, niet partijdig, maar echt Nederlandsch, echt nationaal. Wij aanvaarden zonder reserve de medever antwoordelijkheid voor een gezonden socialen economischer, en financieelen opbouw van den Nederlandschen staat en wij achten ons geroepen de regeering. de volksvertegenwoordiging en ons geheele Nederlandsohe volk van onze inzichten te doen blijken. Als centrale werkgeversorganisatie wil len wij ons vrij houden van verdediging van bepaalde groeps- en vakbelangen. WIJ zijn er van overtuigd, dat de be sprekingen van vandaag, aan de hand van het rapport, slechts zullen raken één zijde van het groote vraagstuk, hoe de welvaartspolitlek van ons vaderland kan worden bevorderd, n.l. den flnancieel- technlsohen kant. Naast de commissie ter bestudeering van deze speciale belastingplannen, ar beidt nog een commissie uit ons verbond aan een rapport over andere economische vraagstukken. Wij verwachten, dat ook dit rapport spoedig ons bestuur zal bereiken. Leuzen bezitten wij in overvloed, daar aan bestaat geen behoefte. Crltlek is ge makkelijk en tracht meestal eigen on macht te dekken. Alleen opbouwende arbeid ls noodig. Opbouwende arbeid, waardoor ons be drijfsleven en ons geheele volk worden ge diend. VOORLOOPIG ALLEEN BENEDEN VEERTIEN JAAR. Naar wij vernemen zial de Regeering er zeer waarschijnlijk toe overgaan, een ge deelte der kinderen, uit Duitschland en Oostenrijk afkomstig, die in ons land wer den toegelaten en zich thans nog ln ver schillende tehuizen bevinden, alsnog ln ge zinnen te plaatsen. Voorloopig zullen alleen kinderen be neden den leeftijd van veertien Jaar in ge zinnen worden ondergebracht. „Hbld." VEREENIGING VAN NEDERLANDSOHE GEMEENTEN. Van het Gemeentelijk Jaarboek, de nieuwe vorm waarin de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten van haar werk zaamheden en van die harer afdeelingen verslag uitbrengt, is de tweede jaargang verschenen. Uit het verslag blijkt dat de Vereeniging op 1 Januari J.l. 1019 leden telde. In totaal waren er op dien datum in Nederland 1054 gemeenten, zoodat slechts 35 gemeenten geen lid der vereeniging zijn. De vereeni ging telt alle gemeenten met meer dan 15,000 inwoners onder haar leden, terwijl van de 147 gemeenten die meer dan 10,000 inwoners hebben, er 145 lid zijn. 7348 VEEL BELANGSTELLING VAN DE ZIJDE DER P.T.T. Onder groote belangstelling is gister namiddag op Oud Elk en Duinen te 's-Gra- venhage het stoffelijke overschot van den heer W. D Nolting, ln leven oud-directeur - generaal der P.T.T., ter aarde besteld. Aanwezig waren o.a. dr. ir. M. H. Damme, directeur-generaal der P.T.T.. mr. J F van Royen, algemeen secretaris van dat Staats bedrijf; Jhr. J. Th. Alting vor. Geusau. com mandant van de eerste divisie; prof ir L. H Siertsema. oud-hoogleeraar te Delft, prof. H. I. Waterma. hoogleeraar te Delft; prof. ir. Dijxhoorn, de heer J. C. de Bruyn, onder-directeur van den Postchèque- en Girodienst, namens den directeur, den heer Wesaellnk, die wegens verblijf in het bui tenland verhinderd was, en vele anderen. In den stoet kwamen nog mede prof. ir. Gips en L. M. Hengelaar, oud-insnectêur PTT. Eenige bloemstukken dekten de baar In de rouwkap») werd orgelmuziek ten gehoor» gebracht. Er werden geen toespra ken gehouden BIJ de groeve dankte een familielid voor de belangstelling. De Arnhemsche rechtbank heeft gister middag de behandeling voortgezet van de zaak betreffende het ernstige autobus ongeluk dat op Zondagavond 22 Juni 1938 op den Amsterdamechenweg tusschen Arn hem en Ede ter hoogte van de uitspanning en speeltuin ,De leeren doedel" plaats vond Mén zal zich herinneren dat op dien avond een autobus van de fa. P. uit Am sterdam met 26 passagiers, die een uit stapje ln de omgeving van Arnhem hadden gemaakt, raar de hoofdstad terugkeerde. Ter hoogte van „De leeren doedel" juist onder aan den helling, ontstond een bot sing met een motor met zijspan, bestuurd door den 39-jarigen apotheker W. M. uit Apeldoorn. De motorrijder werd ernstig ge wond. Na de botsing sloeg de autobus met een ontzettenden slag tegen een boom. De chauffeur. A, Vermeulen, uit Amsterdam, werd gedood en alle 26 passagiers liepen min of meer erne'lfc verword'ngen op. De bes'iui der van he1 motnTliwiel werd vervolgd omdat het ongeluk aan zijn grove schuld te wijten zou zijn. In het najaar van 1938 had de Arnhem sche rechtbank deze zaak behandeld, doch toen was bit den Officier van Justitie een brief ingekomen van twee personen uit Amsterdam, die aanboden te verklaren, dat de remmen van de bus niet in orde waren geweest. In verband hiermede was de zaak tot heden geschorst. Als getuigen werden allereerst gehoord de chauffeur R. en diens patroon, de ga ragehouder A. T. M. D„ beiden uit Amster dam. Zij verklaarden, dat de bus, waarmede Zondags het ongeluk geschiedde, Vrijdags tevoren bij hen in reparatie was geweest, er moesten nieuwe fuse-pennen in de stuurinrichting worden aangebracht. Vrijdagsnachts maakte men een proefrit waarbij bleek, dat de remmen niet geheel ln orde waren. De wagen remde moeilijk. Als men het rempedaal geheel intrapte, stond de auto bus nog niet terstond stil, De garagehouder had een en ander Za terdags aan den autobusondernemer P. en aan dein chauffeur Vermeulen gezegd. Een en ander wordt bevestigd door den chauffeur R., die in 1936 in lossen dienst van de fa. P. was en die den nachtelijken proefrit had medegemaakt. Getuige D. had na afloop van den rit teren hem gezcvd; Ee remmen mogen ook wel eens nagezien worden". Pres. mr. Smits: Hoe vond u zelf de remmen? Getuige R.: De auto remde altijd al wat (Ingez. Mod.) zwaar. De eene wagen remt nu eenmaal wat makkelijker dan de andere. Pres.: Zou u oorspronkelijk niet met de bus naar Arnhem zijn gereden? Getuige: Ja. maar ik reed liever een and'ere auto. Pres.: Aan de politie hebt u verklaard dat u de bus niet wilde rijden, omdat de remmen niet deugden. De getuige verklaart, dat hij behalve de moeilijke remmen, ook nog andere bezwaren tegen de bus had. Vermeulen zei toen tegen me: Geef mij den wagen maar. Ik heb toen gzzegd laten we er om loten. Pres.: Is er geloot? Getuige: Ja, we hebben geloot en Vermeulen trok de bus. De officier verklaarde in zijn requisifco'r van meening te blijven dat de verdachte schuld aan dit ongeluk heeft. HU moge een voorzichtig en bezadigd motorrijder zijn in dit geval heeft hl1 op roekelooze en onvoorzichtige wijze den weg willen oversteken. 8pr. wilde in aanmerking nemen, dat de verd. zelf ernstig gewond werd en thans de gevolgen daarvan ondervindt (hU loopt nog gebrekkig i en eischte tenslotte zUn ver oordeeling tot f. 50 boete sube. 25 dagen hechtenis. In zUu pleidooi merkte de verded'ger op dat berekeningen hebben uitgewezen, dat. toen de verd. zijn hand uitstak, ten teeken, dat hl.| linksaf wilde slaan, hij de autobus nog niet heeft kunnen waarnemen, aan nemende, dat deze plm. 90 K.M, per uur reed. PI. geeft toe, dat de verd. zich daarna nog had móeten overtuigen of er een auto naderde en dat hij dus een verkeer?'out heeft gemaakt maar van grove fchu'd kan hier geenezins worden gesproken. PI. con cludeerde tot vrijspraak. De rechtbank zal op 11 April as. uit spraak doen. PREDIKBEURTEN. Noordwijk aan Zee Oeref. Bond f Jullana- weg 27)Heden nam. halfacht. ds. Bont van Delf shaven (Rotterdam). Aarlanderveen Chr. Geref. Kerk: Donder dag nam. 71/4 uur, ds. Rlckel van Delft. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Oldeholtwolde P. Inberg te Grollo; te Voorthuizen W. Vroegindewey te Hoogeveen. Beroepen te Noordwijk (Gr.), G. H. W. van Medevoort te Zwartewaal. GEREF. KERKEN. Beroepen te Lippenhulzen—Hemrik (als hulppred.i W. Hufsmans, cand. en hulppred. te Nyeberkoop (Pr.). Aangenomen naar Dedemsvaart (als hulppre diker J. P. Prins, cand. te Meeden, CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Vllssingen, W. Meilnhout te Nieuwendam. PROV. DIACONALE CONFERENTIE DER GEREF. KERKEN. De jaarlijksche conferentie van de Diaco nieën van de Geref. Kerken in Zuid-Hol land zal dit jaar, naar wU vernemen Woensdag 26 April as. ln de Geref. Kerk te Gouda worden gehouden onder presidium van den heer W. Strijbis Pzn. 'van den Haag Ds. S. J. P. GOOSSENS. De classis Appingedam der Geref. Kerken heeft ds. 8. J. P. Goossens, missionair pre dikant te Melolo op Soemba waarheen hij door de kerk van Appingedam was uitge zonden, uitzijn ambtelUke bediening ontzet Ds. Goossens, die momenteel met verlof hier te lande (Soestdijk) vertoeft, heeft op het Zendingsterrein groote moeilUkheden gehad die er toe hebben geleid, dat hU hl conflict kwam met de Afzonderlijke Ver gadering der missionaire predikanten en dat de classis Appingedam hem schorste. Ds. S. J. P. Goossens werd 27 Jan. 1902 te Amersfoort geboren en studeerde aan de Vrije Universiteit, waar hij in 1927 candi- daat werd om 23 Oct. van dat jaar te Achlum het predikambt te aanvaarden. In 1931 zond de kerk van Appingedam hem uit naar het zendingsveld. Gelijk bekend heeft ds. Goossens aange kondigd, dat hij zijn zaak op de Generale Synode, die in Aug. a.s. te Sneek aanvangt, aan de orde stellen zal. BOND VAN BESTUREN VAN CHR. (M) ULOSCHOLEN. De algemeene vergadering. De jaarlljksche algemeene vergadering van den Bond van besturen van Chr. IM) Uloscholen werd heden ln K. en W. te Utrecht onder presidium van ds. J. C. v. Dijk, Ned. Herv. predikant te Bloemendaal, gehouden. De voorzitter opende hedenmorgen om halfelf de vergadering met zingen van een vers van Ps. 147, het lezen van dien Psalm en gebed. Hierna kwamerï de jaarverslagen aan de orde. Aan dat van den secr., den heer C. F. Verschoor van Schevenlngen, ontleenen we dat twee scholen zich aan het lidmaat schap onttrokken, terwijl 1 toetrad, zoodat het aantal aangesloten scholen nu 153 be draagt. Mede dank zij de door het bestuur ver leende hulp werd te Almelo een vereeniging voor Chr. Mulo gesticht, die In Sept. a.s. haar eerste school opent. In tal van licha men bleef de vereeniging vertegenwoordigd. Als haar rechtskundig adviseur trad op mr Th. G. Donner te Schevenlngen. Het verslag werd evenals dat van den penningmeester, mr. J. J. v. Melle te Kam pen, goedgekeurd en laatstgenoemde van zijn beheer gedechargeerd. Het aftredend bestuurslid, de heer N. Heukels te Ouderkerk a d Amstel. werd herkozen. In de morgenvergadering trad als refe rent op de heer J. J. Adrlaanse hoofd eener Chr. school te Amsterdam-O en voorzitter van het Ned. Chr. Gymnastiekverbond, met het onderwerp: „Het vak lichamelijke oefe ning op de Chr. (M)Uloschool". Nadat met den heer Adriaanse van ge dachten gewisseld was. sloot de voorzitter de morgenvergadering. In de middagvergadering trad als refe rent op prof. dr J. Waterink, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, met het onder werp:: „Onderwijsvernieuwing op de Chr. (M)Uloschool". MALANK WORDT APOSTOLISCH VICARIAAT. Naar wij vernemen ls de apostol'sche prefectuur van Malanz (Indiëi verheven 'ot aposto'i'eh vicariaat. De apostohsch prefect mcr A A'be O. Caim. werd als eerst» apo tollsch vicaris aangewezen, onder gelijktljd'ge benoeming tot titulair-bisschop van Tobna. De nieuwe bisschop is 35 jaar oud. 23

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10