BINNENLAND L,,. 0" URODONAL 50 jaar getrouwd LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 27 Maar! 1939 Derde Blad No. 24234 80ste Jaargang Viering van den tachtigsten Verjaardag van Johanna Naber Na de ferwaterlafing van hef moformailschip „Prinses Beatrix" Nieuw handelsverdrag met Duitschland .J De erfpachtskwestie te Amsterdam N.S.B.-bijeenkomst van boeren W. D. Nolting overleden 20 stuks 15 ets. Jichtlijders Rheumatiekpatienten HULDIGING VAN DE JARIGE TE AMSTERDAM. Johanna W. A. Naber Zaterdagmiddag is op feestelijke -wijze In het gebouw van het internationaal ar chief voor de vrouwenbeweging te Am sterdam de verjaardag van de schrijfster Johanna W. A. Naber gevierd. Meer dan honderd belangstellenden, w.o. afgevaar digden van de Amsterdamsche Vrouwen Studenten Organisatie en de U. S. A. wa ren aanwezig, toen de jarige, omgeven door familieleden, arriveerde. Een eere- wacht van leerlingen van de Amsterdam sche huishoudschool bracht haar een zang- hulde en vervolgens werd haar een groote, door de meisjes zelf gebakken taart met tachtig kaarsjes aangeboden. Mej. Rosa Manus las vervolgens een telegram van H. M. de Koningin voor, waarin Hare Ma jesteit mej. Naber Haar hartelijke geluk- wenschen aanbiedt. Op verzoek van de ja rige werd hierop door alle aanwezigen het Wilhelmus gezongen. Mej. Rosa Manus, presidente van het internationaal archief voor de Vrouwen beweging sprak vervolgens de gelukwen- schen van het bestuur van deze instelling uit en memoreerde in het kort de samen werking, welke zij met de jarige schrijf ster had toen deze nog secretaresse was van de Nederlandsche vereeniging voor vrou wenkiesrecht. De schakel aldus mej. Manus welke u met ons voor de jon geren hebt gesmeed, zal nooit verbroken worden en het fundament door u gelegd, geeft den jongeren vastheid en moed om verder te arbeiden aan het gemeenschap pelijke doel. Mevrouw J. M. SterckProot nam hier na het woord om een kort historisch over zicht te geven van hetgeen mej. Naber in haar leven heeft gedaan voor de vrouwen beweging en als schrijfster en hoe zij steeds de objectiviteit in al haar daden naar voren heeft gebracht. Tot slot sprak nog mevrouw A. M. Koek Mulder, oud lid van den gemeenteraad van Amsterdam een kort woord, waarbij zij het licht liet vallen op de periode tijdens welke mej. Naber lid is geweest van den Amster- damschen gemeenteraad. Mevrouw Koek Mulder las ook een felicitatietelegram van burgemeester de Vlugt en mevr, de Vlugt voor, terwijl zij tevens de jarige een cou vert met inhoud en een album met hand- teekeningen van vereersters overhandigde. Met enkele woorden dankte mej. Naber voor de hulde, die haar dezen middag ge bracht was en zij maakte bekend, dat zij het plan had het couvert met inhoud op een klein gedeelte na, te willen geven aan het internationaal archief voor vrouwen beweging. Daarna werd den aanwezigen gelegenheid geboden de jarige hun wen- schen aan te bieden. Na het dejeuner dat de Koninklijke maatschappij ,De Schelde" en de stoom vaartmaatschappij „Zeeland" ter eere van de te waterlating van de „Prinses Beatrix" Zaterdag te Vlissingen aan haar gasten hadden aangeboden, bleven de genoodig- den nog geruimen tijd bijeen. Ook Prins Bernhard mengde zich op ongedwongen wijze in het gezelschap. Even voor vijf uur vertrok de Prins, vergezeld van zijn adjudant, den Commis saris der Koningin in Zeeland en den burgemeester van Vlissingen, per auto naar het station. Velen hadden zich langs den weg geschaard en juichten hem bij het voorbijrijden hartelijk toe. H Ms. wachtschip, dat tegenover het station gemeerd ligt, was gepavoiseerd, terwijl de bemanning langs boord en in het want was opgesteld. Zij bracht den Prins de eerbewijzen en juichte. Od het hoofdperron stond een wacht van padvin derswelpen opgesteld, terwijl tegenover het rijtuig van den trein, waarin de Prins zou plaats nemen, de besturen van verschil lende buurtvereenigingen met hun vaan dels een vaandelgroet brachten onder het spelen van het Wilhelmus door een fan fare. Onder hartelijk gejuich dat door den Prins glimlachend en buigend voor het geopende venster in ontvangst werd ge nomen. zette de trein zich in beweging en hiermede nam het tweedaagsche bezoek van Prins Bernhard aan Zeeland een einde. LOOPTIJD VAN 1 APRIL A.S. TOT 31 DECEMBER 1940. De regeerings persdienst meldt: Sinds 13 Maart j.l. werden te Berlijn tusschen een Neder landsche en een Duitsche delegatie de onderhandelingen over de regeling van het Ne- derlandsch-Duitsche handels verkeer voortgezet. De besprekingen, welke in vriendschappelijken geest werden gevoerd, hebben op 25 Maart tot een volledige over- eenstemm'ng geleid Het nieuwe verdrag treedt 1 April a.s. in werking. In ver trouwen op de stabiliteit in de ontwikkeling der economi sche betrekkingen tusschen Nederland en Duitschland werd het verdrag, in tegen stelling met vroegere regelin gen. welke voor een korteren termijn golden, voor het eerst voor een langere periode, n.l. tot 31 December 1940. afge sloten. Tevens hebben de Neder- landsch-Duitsche regeerings- commissies de betalingscon tingenten voor het tweede kwartaal 1939 voor den uit voer van Nederland en Kolo niën naar Duitschland vast gesteld. VOOR 1 MEI RAPPORT OVER DE PERSOONLIJKE ZAKEN. Nu het onderzoek van de raadscommis sie naar de beschuldigingen en bewerin gen betreffende de kwestie der uitgifte van erfpachtsgronden te Amsterdam véél meer tijd vereischt dan aanvankelijk werd ge dacht. kwam in raadskringen het bezwaar óp, dat het zuiver menschelijk niet is te verdedigen, beschuldigde personen zéér geruimen tijd op de conclusies van het gehééle onderzoek te doen wachten. Wat ook de Commissie beseft. Zij heeft zich dan ook voorgenomen het er op aan te sturen, dat althans vóór 1 Mei a.s. aangaande de persoonlijke zaken, een rapport aan den Raad kan worden uitgebracht. Haar werk kan daarna over het onder zoek naar het vigeerende erfpachtstelsel en zijn toepass'r.g worden voortgezet. Intussehen heeft de Commissie reeds bergen van werk verzet en stapelt zich een van dag tot dag hooger wordende pyramide op van de uitvoerig weergegeven verhoo- ren. Waaronder er zijn van betichte ambte lijke functionnarissen en van personen uit de bouwwereld, terecht of ten onrechte van ontoelaatbare manupulaties om erfgrond te bemachtigen, beschuldigd. Wat echter tot heden ..voor het front" kwam. heeft den Commissieleden, weinig met dit afzonderlijke wereldje in aanraking geweest zijnde, wél de overtuiging bijge bracht. dat daarin een bijzondere men taliteit heerscht en het naar voren bren gen en verspreiden van krasse beweringen, gebaseerd op het ..van hooren zeggen", een belangrijke rol speelt. Ei* zijn eenige hoofdpersonen in het drama" gehoord, anderen moeten nog volgen. Doch met dit al is niet te zeggen in welke richting de commissie zal con- cludeeren. Ditzelfde geldt voor het rechercheeren, od last der justitie gesch'ed. De rijksrechercheurs zijn bijna aan het einde van hun onderzoek; ook zij hebben tal van menschen uit de wereld van het bouwbedrijf ondervraagd, de justitie onder zocht de boeken van een'ge bouwonder nemers en sporadisch wordt nu nog dezen en genen verzocht inlichtingen over wer kelijke of vermeende feiten te geven. Doch het loopt van die zijde, op het rangschikken der processen-verbaal na. op ziin einde. Waarna de justitie zal te raden gaan. of het uitgebre'de onderzoek aanleiding zeeft tot het construeeren van strafbare feiten. Hbld. VRIJWILLIGE PROVINCIALE GRONINGSCHE VERKEERSBRIGADE OPGEHEVEN. Provinciale vereeniging voor veilig verkeer opgericht. In een Zaterdagmiddag te Groningen gehouden vergadering van de vrijwillige provinciale Groningsche verkeersbrigade. welke bijeenkomst ook werd bijgewoond door den Commissaris der Koningin, mr. J. Linthorst Homan, is mededeeling ge daan van een missive van den minister van justitie, waarin de minister mede deelt. dat in verband met het verscherpte toezicht, vereischt door het nieuwe ver keersreglement, geen personeel van de rijksveldwacht en van het wapen der koninklijke marechaussee meer beschik baar kan worden gesteld voor het werk in het kader van de brigade. Naar aanleiding hiervan besloot de ver gadering de brigade op te heffen. De Commissaris der Koningin drong aan op het stichten van een vereeniging voor veilig verkeer in provinciaal verband, waartoe is besloten. In de groote zaal van den Dierentuin, te Den Haag, hieid de N.S.B. Zaterdagmiddag een landelijke bijeenkomst voor boeren, waarop verschillende sprekers zijn opge treden met onderwerpen, den boerenstand en het boerenbedrijf betreffende. Na een welkomstwoord van den dis trictsleider van Den Haag. den heer J. W. baron van Haersolte van Haerst, waarin deze het doel dezer bijeenkomst uiteen zette, kreeg de heer E. J. Roskam het woord. Spr constateerde, dat onze bodem niet alleen om arbeid roept. Er dreigt ge vaar in ons land voor volk en voor bodem. Daarom is deze bijeenkomst niet in tegen spraak met onze gezonde boerengedachte. maar juist daaruit geboren. Spr. legde den nadruk op de noodzakelijkheid om de be staande crisis-wetgevingen zoo spoedig mogelijk door een organische bedrijfs- ordening te vervangen. Naar sprekers meening zou alleen het nationaal-socia- lisme, gedragen door den fleren geest van den Ncderlandschen boer, in staat zijn deze diep-ingrijpende veranderingen tot stand te brengen. De tweede spreker, de heer J. M. Zijlma, uit Groningen zette de grondsls "en van het N S.B.-landbouwprogramma uiteen. De beer A. Froma. "it Groningen, sprak over „Recht op Arbeid" De vierde spreker, de heer J. Rijlaars dam, uit Bodegraven, besprak in een korte rede de z. i. vaak zonderlinge regeerings- maatregelen ten aanzien van de varkens houderij De heer A. J. Spelt uit Gelderland be handelde de moeilijkheden voor tuinbouw en sierteelt. Er is geen toekomst voor onze jonge tuinders. Spr. wees speciaal op de onbevredigde situatie van den handel met Duitschland. De volgende spreker, de heer J. H. Feld- mever, hekelde in felle bewoordingen de onderwerping der boeren aan het inter nationale trustkapitaal van de Uni lever e.d. Na de pauze sprak ïr. Mussert. Spr. noemde den strijd der boeren een strijd om rechtsherstel. Hij zag als bron van alle ellende van onzen tijd. dus ook van de ellende der boeren en landarbeiders, het verbreken van den band met den Schep per en de ontkenning van de Goddelijke orde De huidige democratie is mede oor zaak van deze verwarring, voorts toon beeld van de staatkundige verwarring en tenslotte de grootste bevorderaarster van deze verwarring. Een krachtige, autoritair gezag zal hier de juiste verhoudingen kunnen aanwijzen. Dan zal ook de landarbeider zijn recht vaardig loon kunnen verkrijgen, waarbij voor hem de mogelijkheid moet open staan eigen grond te bezitten. Boerenland in boerenhand is het devies. Te zijnen huize is te 's Gravenhage in den cuderdom van 80 jaar overleden, de heer W. D. Noltinz oud directeur-generaal der P.T.T. De begrafenis zal morgen te kwart over twee op Eik en Duinen geschieden. De heer W. D. Nolting is 5 Maart 1859 te Amsterdam geboren. Op 1 Juli 1874 trad hij in dienst van het staatsbedrijf der P.T.T., waar hii de rangen van klerk, tele grafist en commies doorliep. Op 16 April 1903 werd hij benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Nijkerk. Zijn benoeming tot hoofdcommies der tele grafie volgde in 1910 en vier jaar later aanvaardde hij de betrekking van directeur van het telegraafkantoor te s Hertogen bosch. Op 1 October 1914 werd de heer Nolting benoemd tot inspecteur der tele grafie in algemeenen dienst, met stand plaats 's Gravenhage en op 1 Januari 1919 tot hoofdinspecteur der telefonie, met plaatsing aan het hoofdbestuur. Hoofd inspecteur der posterijen en telefonie werd hli op 1 October 1922. Als zoodanig vroeg hij in 1924 ontslag wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Op 22 April 1924 werd hem eervol ontslag verleend, met dankbetuiging voor de langdurige en be langrijke diensten door hem aan den lande bewezen. Nog in hetzelfde jaar deed de regeering een beroep op de groote ervaring van den heer Nolting: hem werd de allerhoogste functie bij dit staatsbedrijf aangeboden. Gedurende een jaar is de heer Nolting toen nog directeur-generaal der P.T.T. geweest. Het was een moeilijke tijd voor dit bedrijf. De naweeën van den oorlog deden zich gevoelen en een krachtig ingrijpen ten behoeve van de exploitatie van den ge- heelen dienst was dringend noodig. De uit gaven dienden op lager peil te worden gebracht en met de voorbereidingen van deze maatregelen heeft de heer Nolting zich in het bijzonder bezig gehouden. In 1925 kreeg de heer Nolting andermaal eer vol ontslag, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten in zlin betrek king van directeur-generaal der P.T.T. aan den lande bewezen. De overledene was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. POOLSCH-NEDERLANDSCHE HANDEL. De Regeerings persdienst meldt: Daar de besprekingen te 's Gravenhage tusschen een Nederlandsche en een Pool- sche delegatie inzake het wederzijdsche handelsverkeer nog niet ten einde zijn gekomen is voorloopig beslaten, dat de bestaande regelingen, welke na 31 Maart a.s. zouden vervallen, over en weer nog gedurende een maand na dien datum zul len worden toegepast. COMITÉ TEGEN VERONTREINIGING VAN NATUUR EN STAD. Zaterdag vond in hotel Terminus te Utrecht de algemeene vergadering plaats van het in December 1938 opgerichte Comité tegen Verontreiniging van Natuur en Stad. De voorzitter, dr. Joh. H. van Burk jm deelde mede, dat bij den aanvang der werkzaamheden reeds bleek dat de orga nisatie van Natuurwachten een belang rijke taak van het Comité zou worden. Het Comité had zich daarom geheel inge steld op deze nieuwe organisatie en het bestuur meende, dat dit slechts aan zijn doel zal kunnen beantwoorden wanneer het Comité zich omzet in een Bond. Het bestuur had daarom statuten en een huishoudelijk reglement ontworpen, welke geheel ingesteld zijn op de nieuwe doelstelling. De ontworpen statuten en huishoudelijk reglement werden door de vergadering goedgekeurd evenals het ont werp werkplan 1939. Uit het werkplan blijkt, dat het bestuur zich voorstelt om buiten zijn actie voor de organisatie van natuurwachten, verbin ding te zoeken met onderwijskringen, legerbesturen, sport en toerisme, om ons volk duidelijk te maken, welke verplich ting op leder rust om verontreiiniging van natuur en stad tegen te gaan. Reeds is een juridische commissie opge richt om advies te geven betreffende wet telijke bepalingen, welke tot het doel zou den kunnen medewerken. Vervolgens werd bij acclamatie tot voor zitter van den nieuwen bond benoemd de heer dr. Joh. H. van Burkom en tot be stuursleden: ir. W. Burdet, ir. A. M. Nop pen, dr C. van Rijsinge, ondervoorzitter, mr. G. W. Toebes en W. A. M. Wosterouen van Meeteren. secretaris-penningmeester. Op voorstel van het bestuur werd tot hoofdleider benoemd: dr. W Burdet en werd besloten het buitengewoon lidmaat schap aan te bieden aan den heer prof. dr. G A" van Poelje en den heer H. P. J. Blce- mers, die het initiatief genomen hadden tot oprichting van het Comité Aan deze vergadering werd o.a. deel genomen door vertegenwoordigers van de ministers van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen en Waterstaat, terwijl tal van Nrderlandsche bonden en vercenigin- gen afgevaardigden hadden gezonden. Het secretariaat van den nieuwen bond zal gevestigd worden ten kantore van den Kon. Ned Toeristenbond A.N.W.P.. Park straat 18—20 te 's-Gravenhage. EERSTE AMSTERDAMSCHE CHR. NIJVERHEIDSSCHOOL VOOR MEISJES. Zaterdagmiddag heeft de min. van on derwijs. kunsten en wetenschappen, prof. dr. Slotemaker de Bruine te Amsterdam het nieuwe getouw van de eerste Amsterdam sche Christelijke Nijverheidsschool voor meisjes in de Frederik-Hendrikstraat in te genwoordigheid van zeer veel belangstel lenden geopend. HET DREIGEND CONFLICT IN DE METAALINDUSTRIE TE ROTTERDAM. De conferentie met partijen betrokken bij het dreigend conflict in de metaal industrie (scheepsbouw) te Rotterdam, welke conferentie onder leiding van den rijksibcmiddelaar prof. mr. Josephus Jitba Zaterdagmiddag te 2 uur op het departe ment van sociale zaken te Den Haag is aangevangen duurde met een kleine onder breking voort tot des avonds elf uur. De besprekingen zullen hedenmiddag op het departement worden voortgezet. HET NATIONALE FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Te 's Gravenhage is de jaarvergader ng gehouden van den Raad van Beheer van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Noo- den. Prinses Juliana, eere-voorzitster van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden. gaf blijk van Haar belangstelling door het bijwonen van deze vergadering. Bii ontstentenis van den voorzitter, mr. A. J. A. A. baron Van Heemstra werd de vergadering gepresideerd door generaal- majoor G. J. D. Bauduin. Vele provinciale vertegenwoordigers wa ren op de vergadering tegenwoordig, onder wie de Commissaris der Koningin in de provincie Friesland mr. P. A. V. baron Harinxma thoe Slooten en de Commissaris der Koningin in de provinc e Limburg, mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck. Het jaarverslag werd uitgebracht door den algemeen-secretaris, mr. H. M. L. H. Sark en het financieel verslag door den penningmeester mr. E. E. Menten. De vergadering verleende aan den pen ningmeester décharge voor zijn gevoerd beheer. Ais voornaamste punten van bespreking mogen vermeld worden de bevordering van het oprichten van commissies vam samen werking in de groote gemeenten, waar een dergelijke commissie nog niet bestaat, alsmede de voortdurende zorg voor de ver sterking der kasmiddelen. 1758 (Ingez. Med.) TIJDELIJKE VERRUIMING BACON- UITVOER. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat onze uitvoer van baconvarkens naar Engeland in de eerstkomende weken aan merkelijk zal kunnen worden opgevoerd. In verband daarmede, is het uit de markt nemen van zware varkens door de Nederlandsche veehouderijcentrale ge staakt van af Zaterdag j.l. Voortaan zullen derhalve geen zware varkens meer aan deze centrale ter leve ring kunnen worden aangeboden. De op dat tijdstip reeds ooge?even zware varkens zullen echter wel worden afge nomen LIBERALE RAADSLEDEN EN STATENLEDEN. In het jaarbeursrestaurant te Utrecht had Zaterdag een buitengewone alge meene vergadering plaats van de vereeni ging van liberale leden van Provinciale Staten en Gemeentebc- turen onder lei ding van den heer C. G. Roos. lid van Ged. Staten van Zuid-Holland. De vergadering was zeer druk bezocht. Alvorens met de werkzaamheden werd aangevangen, werden toespraken gericht tot den secr.-penningmeester. den heer W. J. Bastiaan. wegens diens benoeming sedert de vorige vergadering tot directeur van de stenografische inrichting van de beide Kamers van de Staten-Generaal. Hierna had een uitvoerige gedachten- wisseling plaats van het onderwerp: ,X>e Staten- en Raadsverkiezingen'', dat werd ingeleid door prof. ir. C. L. v. d. Bilt. wet houder van onderwijs te 's-Gravenhage. Aan het eind van de vergadering werd ernstige ontstemming geuit over het feit dat de vereeniging geen eigen vertegen woordiger heeft in het hoofdbestuur van de liberale partij en werd in een bewo gen discussie leedwezen uitgesproken over het ontbreken van eenig contact tusschen dit hoofdbestuur en de vereeniging. U moet er niet tevreden mee zijn met Uzelf te beklagen. U moet voor Uzelf zorgen, vooral ook omdat Uw physieke pijnen Uw humeuren daardoor Uw omgeving onaangenaam beinvloeden. Tast het kwaad in zijn oorsprong aan. Het is bijna altijd het overtolligeurine- zuur, dot Uw pijnen veroorzaakt. Urodonal lost ditzuur op en verwijdert het. Urodonal heeft als rheumatiek- middel een wereldreputatie. Bij alle apothekers en drogisten. Het beste rheumatiekmiddel. 1779 (Ingez. Med.V Morgen gaan voor onze stadgenooten J. Neuteboom en mej. S. Neuteboom-Verver, wonende in het Samuel de Zeehof nr. 19 aan de Doezastraat voor de 51ste maal de bruidsdagen in, terwijl zit op 10 April a.s. hun gouden huwelijksfeest zullen herden ken. De bruidegom was in zijn jonge jaren werkzaam bii de firma Herfst en Helder. Gezondhe dsredenen noopten hem echter tot het zoeken van een rustigen werkkring, welke hij vond door zijn aanstelling tot portier van het voormalige ..Hopital Wal- lon" aan het Rapenburg. Gedurende ongeveer 20 jaar vervulde hij deze functie met groote nauwgezetheid en ijver; na de liquidatie trad hij in gelijke betrekking bii het Ethografisch Museum aan de Breestraat,waar hij nog 6 jaar werkzaam was. Na het bereiken van den B5-jarigen leeftijd, thans 9 jaar geleden ging hij over tot den staat van ambtelocs burger, waar bij hem dank zii zijn vele connecties met tal van vooraanstaande stadgenooten. een huisje in het Samuel de Zeshof als vrien delijke woonplaats werd toegewezen Moren, zij daar te zamen in goede ge"ndbe'd "og tal van gelukkige iaren slijten, z'ch ver heugend in de warme genegenhe d van hun zeven kinderen, die hen trouw komen bezoeken.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9