Tewaterlating m.s. Prinses Beatrix- Huldiging Johanna Naher Op eenzamen post... LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad 80sfe Jaargang FEUILLETON - NATIONALE VELDLOOP om den W. J. H. Muiier veldloop-Beker op het landgoed „Rooswijck" te Beverwijk. De deelnemers onderweg. Z.K.H. PRINS BERNHARD heeft Zaterdag te Vlissingen van de werf van „de Schelde" het m.s. „Prinses Beatrix", bestemd voor de Mij. „Zeeland" te water gelaten. De Prins verricht de doopplechtigheid. Rechts de heer Wesseling directeur van „de Schelde", links de heer Ruys, JOHANNA NABER is in het Intern. Archief van de Vrouwenbeweging te Amsterdam gehuldigd ter gelegenheid van haar 80sten verjaardag. Meisjes van de Huishoudschool bieden een taart met 80 kaarsjes aan. VAN T VREEMDELINGENLEGIOEN AFGEKEKEN. De nieuwste Amerl- kaansche hoedenmode. VOETBAL-ENTHOUSIASME. Een vrouwelijke Portsmouth-supporter, met beschilderden hoed en groote bel, bij den wedstrijd Portsmouth-Huddersfield DE HOCKEYWEDSTRIJD ZUID-NEDERLAND—BELGIË welke Zondag te Eindhoven werd ge speeld en eindigde in een 11 gelijk spel. Op de foto zie t men, hoe de Nederlandsche keeper den bal voor de stick van één der aanvallende Belgen wegwerkt, waardoor een doelpunt werd voorkomen. PER MAILCOACH EN MET DEN „HOOGEN ZIJDE" OP - zoo deed het eerste elftal van D.W.S. zijn intrede in de Spaarndammerbuurt te Amsterdam, nadat het kampioen van de Westelijke eerste klasse afdeeling I geworden was. De geheele buurt was uitgeloopen. door KURT SIODMAK. 3) „Blijven over. fort 5, fort 8 en..fort 7." Hij liet het hoofd hangen en hervatte zijn wandeling. Plotseling snoof hij als een jachthond, ging naar het venster en keek naar bulten. Het zand floot voorbij. De storm maakte een schel piepend geluid, als een sirene, die niet ophoudt. Hij voelde het huilen van de storm en het deed hem haast lichame- lijken pijn. Snel ging hij naar de deur en maakte die open. Een donkere gang gaapte. Stilte. Hij wierp de deur in het slot. Een vreem de lach gleed over zijn gezicht en verstarde daar tot een masker. Zijn handen beefden toen hij een klein doosje uit de lade van zijn schrijftafel haalde en daar wat wit poeder uit opsnoof. Zijn longen vulden zich met lucht. Hij richtte zich op Zijn vingers woelden in een doosje sigaretten. Hij stak er een tusschen de lippen. De geur van tabak doortrok de kamer. Bogdanoff haalde ruimer adem. Hij wierp zich in een stoel en trok een oude krant tusschen de papieren vandaan, een oud Parijsch blad met scherpe vouwen en ver geeld. Hij zocht de advertentiepagina op: Moulin Rouge Le Papilion Café des Artistes Chat Nolr Pirouette Herinneringen doken op, namen schoten hem te binnen Zenuwachtig trok hij aan zijn sigaret, wierp haar weg en stak een nieuwe aan. Vijftien gram witte sneeuw had hij nog! Als er niet spoedig wat cocaïne bij kwam.. nou, dan was het afgeloopen. Hij moest zich zien te behelpen Alexandra Nikolajewna, Petersburg 1916 waarom dacht hij nog aan die geschie denis? Nu, terwijl hij hier zat als comman dant over een paar honderd wilde bruine kerels, bevelhebber van een woestijnfort en drie Europeanen, uit het spoor geraakt evenals hy, verloren, gestorven, evenals hij....? Alexandra Nikolajewna ik kus den zoom van je witte hermelijnen kleed, de punten van je kleine zijden schoentjes, leder lid van je vingers aan die fijne smalle linkerhand, Alexandra Na de voorlezing van het vonnis, einde loos lang en ouderwetsch gesteld, hadden ze hem de epauletten van de schouders ge rukt; zij hadden zijn degen uit de schede gehaaid en gebroken. Met nietszeggende, levenlooze oogen hadden ze hem aange staard. Het staal knapte nu nog kon hij het door merg en been gaande geluld van met brekend metaal hooren Alexandra, ik kus het spoor van je slede in de sneeuw. Hij had op haar geschoten zij schreeuw de. Nog eens had hij gevuurd, haar het parelsnoer afgerukt en in zijn zak gesto ken. Waarom die ketting? Het waren haar tranenhij had het snoer verkocht. Zij begrepen hem niet hoe konden ze ook! Had hij zichzelf begrepen? Zij hadden hem de epauletten afgerukt en het staal was met een schreienden kreet gestorven En toen werd het nog erger. Revolutie en vluchten. Tegenrevolutle en nogmaals vluchten, smadelijk en eerloos Nu zit hij hier. Vijftig kilometer naar het Westen liggen de Franschen met tanks en artillerie. Hij voert oorlog tegen hen en krijgt zijn loon van een bruinen Inboorling, die het geld weer uit een of ander Euro- peesch land krijgt, misschien wel van een wapenfabrikant, wie weet van wlen Weet je nog, dat bal in Continental in Petersburg....? Dampend stonden de paarden in de sneeuw, de bellen van de trolka's rinkelden. Alexandra zat in haar avondtoilet op den bok. Ze had Iets te veel gedronken en wilde met alle geweld stu ren, over de Newskijboulevard, die vol uit gehongerde, dreigende en scheldende vrou wen was Toen flirtte zij al met den zwarten Mi- chalski, den Pool. En drie dagen later Niet eraan denken! Ik heb gelijk gehad, toen ik op haar schoot! Ik kus je voetsporen, Alexandra.... Bogdanoff sprong op en schreeuwde: „Schildwacht!" De deur ging open en een soldaat ver scheen, bruin en barrevoets. „De gevangene!" schreeuwde Bogdanoff. „Schiet op!" Hij slikte een paar maal en stelde zich zelf gerust. Hij was nu heel kleintjes ge worden. Zijn oogen zwierven door de kamer. Als een schaduw liep hij rond, zette de stoelen recht, schikte de papieren op de schrijf tafel. Toen ging hij zitten en schreef. Zijn gezicht verstarde tot een onbeweeglijk koud masker. Hij schreef. Hij keek niet op. De wereld schrompelde tot de groote van het blad papier, dat voor hem lag. Even luisterde hij. Sleepende voetstap pen. Ze kwamen dichterbij. De soldaten hoorde men niet loopen. De gevangene sleepte zich door de gang. Hoe lang was hij hier nu? Al tien dagen! Ha, dan zou hij nu zoo langzamerhand wel tam zijn gewor den. De Franschen schoten hun gevan genen dood. Het was goed, dat zijn mannen dat verhaaltje geloofden. De discipline moet niet alleen van het lichaam uitgaan. Ook de gedachten kunnen beïnvloed wor den. Bevel van hoogerhand: de Franschen schieten hun gevangenen dood. Basta. Nu waren de voetstappen bij de deur. Bogdanoff schreef ijverig. Het slot knarste; alles knarste van het zand in dit half vergane fort. Bogdanoff keek niet op. Ijverig schreef hij in zijn boek. Zorgvuldig zocht hij een paalden regel in het reglement op en on derstreepte dien met zijn lineaal. Nog steeds stond de schildwacht met den man in de deur. Langzaam hief Bogdanoff het hoofd op. Zijn gezicht was als uit steen gehouwen. Met een kleine beweging van zijn wijsvinger beduidde hij den schildwacht om weg te gaan. Hij sloeg de oogen op, kleine, dicht bij elkaar staande Mongoolsche oogen en monsterde zijn gevangene van top tot teen, seconden lang. Een oude man, met een verwilderden baard, wiens oogen rood ontstoken waren van het woestijnzand. Zijn uniform was kaal, de onderscheldingsteekens er af ge scheurd Gepijnigd keek de man in het koude ge zicht van Bogdanoff. Bogdanoff wees op een stoel. De Fransch- man ging zitten. Hij zakte bijna in elkaar. De kleine cel, die geweldige hitte overdag en de ijskoude nachten hadden zijn weer stand gebroken. In zijn droomen dacht de man aan een bed, zoo breed als een straat, met lakens zoo zacht en helder als zwanendons. Daar naast stond een waschtafel met blinkende kranen, waar dag en nacht warm water uit vloeide. En er lag heerlijke, schuimende zeep in het bakje. Daarmede waschte hij in zijn droomen zijn handen, zijn gezicht en zijn lichaam en als hij klaar was, rookte hij in gedachten een sigaret met lange diepe halen. Bogdanoff's oogen glinsterden. Hij nam een sigaret uit het pakje, stak haar met langzame bewegingen aan en blies den rook ver van zich weg, zoodat deze het gezicht van den gevangene omhulde. Als een dronkaard zoog de Franschman hem op, hoewel geen spier van zijn gezicht bewoog Bogdanoff keek naar het resultaat van zijn kwelling. Hij lachte. Toen stond hij lang zaam op en ging tegenover den man staan. „U beweert nog steeds een gewoon sol daat van het 16de regiment te zijn?" De gevangene keek hem vragend aan en knikte. „Een gewoon soldaat op Uw leeftijd?" Bogdanoff lachte schamper. „Als men zoo oud is als U. is men officier of.. dood!" De soldaat keek niet op. (Nadruk verboden). (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 5