LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 27 Maart 1939 Binnenland DE RECENTE AANWINST VAN HET GEMEENTE-ARCHIEF. De brief van Prins Maurits. Naar aanleiding van het artikeltje in ons Blad van Zaterdag betreffende een aan het Gemeente-archief geschonken brief van Prins Maurits. schrijft de heer W. J. J. C. Bijleveld. oud-arohivaris le dezer stede ons het volgende: Mijne aandacht werd gevestigd op het ingezonden stuk over den brief van Prins Maurits aan Jhr Pieter van der Does in Uw blad van Zaterdag. Het zij mij ver gund, een en ander ter aanvulling te melden. Jr. Pieter van der Does is alhier geboren 17 Jan. 1564. als jongste der elf kinderen van Jr Jacob en Clara van Adrichem. Daar zijn 4 oudere broeders: Hendrik. Arent. Philips en Willem aller "óór 1587 en nog geen 30 jaar oud. ongehuwd sneu velden. erfde hl] al de goederen en leenen lljns vaders en met zijne beide gehuwde zusters het fortuin. In 1587 werd hij aan gesteld tot baljuw en dijkgraaf van Rijn land en behield die post tot zijnen dood, het jaar daarop werd hij schout alhier, doch bedankte na 7 jaren in 1595. Het is dan ook geen wonder, dat hij den wimpel van het door hem veroverde Spaansche oorlogsschip San Matheo. thans nog in ons Sted. Museum, aan zijne geboortestad aan bood. Het getuigt zeker voor Zijne persoon lijkheid. dat hij in datzelfde jaar, dus op 24-jarigen leeftijd, was benoemd tot luit.- admiraal van Holland. Sinds 1586 gehuwd met Jkvr. Philippa van Duvenvoirde tot Warmond, verbleef hij, wanneer niet op krijgstocht uit. doorgaans alhier, sinds 1591 des zomers op het huis ter Does ten Oosten van Leiderdorp. Anderhalve eeuw van te voren, was het stamhuis der famiiic ver vreemd: Jr. Pieter kocht het terug en her stelde het deerlijk vervallen huis In luis ter, waar zijne weduwe tot 1623 en hun eenig kind Henrica, in Sept. 1589 alhier ge boren en sinds 1610 gehuwd met Jr. Adriaen van Mathenesse. t 1621. tot haren dood in 1654 bij voorkeur vertoefden. Jr. Pieter van der Does is 24 Oct. 1599. dus nog geen 36 Jaaf oud. cvp St. Thomas. Africa's Westkust, bezweken. Vaak heeft hij zijn 17 Jaar ouderen zwa ger Jr Johan van Duvenvoirde (1547— i 16101 sinds 1576 luit.-admiraal van Holland, oo zijne krijgstochten mogen vergezellen. Deze was een even voortreffelijk en ge- ducht bevelhebber te land en te water, bo vendien een staatsman van beteekenis, et telijke malen gezant, lid van den Raad van State enz. Ook hij stond hij Prins Maurits in hooge gunst. En toch zijn belde zeehel den geheel in het vergeetboek geraakt, en dat met opzet, want zij hadden één gebrek: deze edellieden var er. het Geloof, waarin zij waren grootgebracht, getrouw gebleven en verloochenden het niet. Ruim twee eeuwen lang heeft onze geschiedschrijving maar al te zeer onder den druk gelegen van steil gereformeerde predikanten en schoolmeesters; van der Does en van Du venvoirde kwamen in die kraam niet te pas. Juist die merkwaardige R. C -figuren. met de geuzen tegen Spanje strijdende, moesten doodgezwegen worden, de ware geschiedenis van den opstand tegen Soanje vervalscht. Vraag eenen ontwikkelden Nederlander naar den admiraal Johan van Wassenaer —Duvenvoirde. hij zal U ongetwijfeld te recht wijzen en zeggen: U bedoelt gewis Jacob van Wassenaer. die in 1665 bij Lowe stoft In de lucht vloog. Och arm. die brave overste van het paardenvolk, die plots ge bombardeerd werd tot admiraal, omdat men hoopte, dat hij dat baloorig gespuis oo de vloot mores zou leeren en die gehoor zaamd" teren heug en meug, alleen uit plichtsbesef! Het wordt hoog tijd. dat hierin recht vaardigheid geschiede! Nog Zaterdagavond brachten de bladen weer bericht over nieu we namen voor oorlogsbodems in aanbouw: namen van wellicht zeer verdienstelijke vlootvoogden, doch die, Philips van Al- monde uitgezonderd, niet in de schaduw kunnen staan van mannen als „de admi raal van Warmond" en jr. Pieter van der Does. De archivaris der Ned. Herv. Gemeente, mej F. A. ie Poole, voegt hieraan nog toe, dat de hierboven vermelde wimpel afkom stig is van het galioen van Diego de Pie- mantel. Die wimpel heeft hij in 1588 ten e-rehenke gegeven aan de Stad Leiden en de-" is ougehangen in het koor van de Pie- ierrkerfc; hij was zóó lang. dat hij van bov-n ln het koor tot op den grond reikte. In 1877 is deze wimpel door de leder, van de G»meente Commissie (K"rkvoogdlj) in bru'kleen gegeven aBn het Stedelijk Mu- scum d» lakenhal, waar hij heden ten daze ho"wel niet meer ln zijn volle lengte, neg te zien is. Een en ander vindt men oogeteekend in mr. Jacobus Scheltema: De Uitrusting en ondergang der Onoverwinnelijke Vloot van Philips n in 1588 (18251. E.H.B.O. DEMONSTRATIES. Door den kring Leiden. Zaterdagavond heeft de kring Leiden van de E H B O. zijn jaarlijksche propaganda- wedstrijden gehouden, die ditmaal in de groote Stadszaal plaats vonden. Een inleidend woord werd gesproken door den voorzitter dr. M. v. d. Stoel uit Voorschoten. Spr. verwelkomde in het bij zonder B en W van Voorschoten en dankte de 15 jury-leden en de propaganda- en wed strijdcommissie. Een bijzonder woord van erkentelijkheid sprak dr. v. d. Stoel tot den secretaris, den heer Questroo, wiens echt- genoote hij een bouquet bloemen aanbood. Hierna namen de wedstrijden een aan vang. Gewerkt werd in drie groepen, n.i. de klasse eere- en uitmuntendheid, senio res I en seniores II. De uitslag van de klasse eere- en uit muntendheid, die een ongeluk bij een brand te behandelen kreeg, luidt: Eere-afd.: Voorschoten I, 158 p., 1ste prijs: Leider 57 p., le leidersprljs. Afd. uitmuntendheid: Lisse I, 139 p., 2e prijs; Leider 47 pr.; Voorschoten II, 131 p.; Leider 45 p. Een verkeersongeluk was de opgaaf voor de seniores I. De uitslag luidde hier: Seniores I: Voorschoten III, 154 p., le p. leider 53 p., 5e leidersprljs; Voorschoten IV 149 p.. 3e prijs, leider 42 p.; Leiden Ned Ver. III 139 p., 3e pr.; leider 45 p.: Lei den Ned. Ver. II. 127 p.. leider 46 p.; Leid- schendam II. 125 p., leider 46 p.; Leid- schenjiam I, 123 p., leider 33 p. De seniores II kregen een mijnongeluk te behandelen. Hier was de uitslag: Seniores II. groep 1: Leiden Ned. Ver. IV 156 p.. le prijs: leider 55 p.. 3e leidersprijs: Noordwijk II, 119 p., 2e prijs, leider 40 p.: Leiden Brigade n. 108 p leider 34 d Sas- senheim II, 90 p., leider 40 p.; Katwijk I 85 p., leider 26 p.; Sassenheim I 85 o., lei der 20 p Groep II: Voorschoten V, 149 p., le pr., leider 54 p., 4e leiderspr.: Leimuiden I, 115 p., 2e pr., leider 42 p.: Lisse II 109 p.. lei der 37 p.; Katwijk II 83 p.. leider 35 p Leiden Brigade IV 83 p., leider 37 p Groep Hl: Leiden Brigade I 151 p., le pr. lêlder 56 p 2e leidersprijs: Noordwijk I 136 p., leider 45 p.: Leiden Brigade V 132 p.. leider 47 p.; Leiden Ned. Ver. V 112 p., leider 32 p.; Leiden Brigade III. 103 p leider 35 p.. Eereronde: Leiden Ned. Ver. IV 160 p„ wisselbeker leider 56 p.. leidersprijs; Voorschoten III 153 p., 2e prijs, leider 54 p.; Voorschoten I 144 p., leider 54 p. vrouwen zendingsbond. UITVOERING KINDERKOOR „DE KLEINE STEM". Er bestond voor het gistermiddag tn de Stadsgehoorzaal gehouden concert, dat ge geven werd door de Haagsche aideeiing van het kir. der kon r ..De Kleine Stem" onder lei ding van Piet Zwager, slechts geringe be langstelling. Niet minder dan 350 kinderen uit ed Residentie zongen een groot aan tal liedjes en gaven daaTmee een uitste kende propaganda voor den jeugd-koorzang. Het concert was georganiseerd op initiatief van het bestuur van de Leische Kleine Stem. welk koor, aldus de voorzitter van „De Stem des Vo'iks" de heer E. Weideman, daarvan thans een onderafdeeling is geworden en dat nog vele leden kan gebruiken. Het ligt nJ. in de bedoeling met het oog op het a s. 35-jarlg jubileum van „De Stem des Volks" door het kinderkoor een opvoering te doen geven van de operette „Het stukgedanete balschoentje", terwijl ook het groote koor eertige mooie uitvoeringen denkt te organi- seeren. „De Kleine Stem" uit Den Haag heeft inderdaad bewezen, dat met een groote schare kinderen veel bereikt kan worden. Het koor maakte een gedisciphneerden in druk, hetgeen niet slechts in den zang tot uitdrukking kwam, doch ook bij het gelijk matige opstaan en weer zitten gaan, telken male wanneer eenige nummers gezongen waren. Ook hieraan had de dirigent blijk baar zijn ernstige aandacht gewijd. Wat den zang betreft: een gansche serie bekende en minder bekende koortjes werd 1 voorgedragen door de koren, ingedeeld naar de verschillende leeftijden, zoowel apart als gezamenlijk, waarbij de prestaties van het koor der oudere meisjes wel eer. hijzonder gunstigen Indruk maakten, o.a. ta hst „Sta- bat Mater" van Pergolesi en ..Laudate Lpueri" van Mendelssohn. Ingezet werd met het „Wij zijn jong" van v. Ramshorst en het Marschiled van Dlna Appeldoorn, waarmee reeds direct een im pressie van frischheid en opgewektheid werd gevestigd. Natuurlijk waren er ook minder gelukkige momenten: zoo was de zuiverheid van het B kcor in de minder geslaagde liedjes van Chris van Beek soms zoek. of aas een enkel zangertje met zijn inzetten te vroeg. Doch dat deed toch niet veel afbreuk aan den goeden indruk van het geheel: de Haagsche Kleine Stem zingt over het algemeen vlot en verdienstelijk en de kinderen hebben een kennelijk pleizler in de geestige liedjes van Piet Zwager zelve, zooals ..Een spoorreisje", „Vreemde talen" en „De groote sohoonmaak". Het was dus een prettige middag van mee- rendeels blijden en opgewekten kinderzang, waarnaar de in een helaas te gering aan tal opgekomen aanwezigen met genoegen luisterden. De besliste directie van den heer Piet Zwager kwam den prestaties stellig ten goede. buurthuurdersvereeniging „de kooi". Zaterdag JJ. vierde de buurthuurdersver. „De Kooi" in den foyer van de Stadsge hoorzaal haar 17-jarlg bestaan. De zaal had een feestelijk aanzien en was tot de laatste plaats bezet. Medewerking werd verleend dcor het ze zeischap Joe en Nellie uit Utrecht en „The Roto Colour Players" onder leiding van den heer J. Coster. De voorzitter, de heer Bos. opende om circa 8 15 den feestavond met een woord van welkom. HIJ memoreerde daarbij het werk der pioniers, die in het jaar 1932 he' moeilijke initiatief tot de oprichting na men en de huurverhooging grooten'te») - ongedaan wisten te maken. Voorts deed h(i een beroep op de aanwezigen zich als lid op te geven. Na deze openingsrede was het woord aan het gezelschap Joe en Nellie, dat de zaal r-hudden deed van het lachen. „The Roto Colour Players" zorgden voo- b'-ele'ding en muzikale afwisseling! ook oogden veel bijval. Na afloop sprak de voorzitter nog een woord van dank tot alle medewerkers aan dezen avond, welke met een prettig bal onder leiding van den heer Gé Mieremet werd besloten. De Lcidschc afdeeling vergadert. In de Zendingsschool te Oegstgeest ls een vergadering gehouden van de Leldsche af deeling van den Vrouwen-Zendingsbond. De presidente heette de aanwezigen welkom en gaf een kort overzicht van de geschie denis en het werk van den Bond. Ruim 10 jaar geleden werd deze opge richt. Sindsdien werd mejuffrouw Slotema- kev de Bruine uitgezonden als eerste vrou welijke zendeling voor het werk onder vrouwen en meisjes, dat zich sterk uit breidt. Waar de vrouwen meer in aanra king komen met de wereld, hebben zij hij alle vragen die rijzen, menschen noodig, die haar leiding kunnen geven Steeds komt de roep uit Indië om nieuwe krach ten. o.a. om een vrouwelijke zendeling op Sumatra en een zuster op Nieuw Guinea. Dit is het werk van den levenden God. Het stelt den Vrouwen Zendingsbond voor een groote taak. Met een oproep zich als lid op te geven, besloot mevrouw Kraemer haar toespraak. Daarna kreeg mejuffrouw Mr. Fransz, secretaresse van de Federattie van Chr. Vereenigingen van en voor vrouwen en meisjes ln Indië. het woord voor haar le zing over de Internationale zendingsconfe rentie in December j.l. bij Madras gehou den. Zij voelde het als een groot voorrecht deze conferentie, welke eigenlijk een werk vergadering was, te hebben meegemaakt en ervan te mogen doorgeven. Het hoofdthema was de Kerk, een zich bezinnen op het wezen en de taak der Kerk en dit niet alleen theoretisch, maar ook door uitwisseling van wederzijdsche er varingen uit de practijk. Vandaa- dat ln Ned. Indië tevoren eenige enquêtes waren ingesteld, b.v. hoe het met het Chr. gezin was op de verschillende zendingsterrctnen. Het was interessant, zooals spreekster liet zien. wat men ln de verschillende volks groepen onder het gezin verstaat. Ter con ferentie was men tot de conclusie geko men. dat het gezin als gezin 'hoe dan ook samengesteld) voor God moet staan Een gezin kan een reeks goede eigenschappen vertoonen 'een goede sfeer) zonder daar om Christelijk te zijn. De goede sfeer kan evenzeer in het Mohammedaansche of Hindoesche gezin bestaan. In het Chris telijk gezin gaat het er om. dat Christus in het middelpunt staat. Duidelijk bleek de noodzaak van de een heid der Kerk. vooral voor de zendings terreinen. De deelnemers voelden die een heid onderling, omdat zij allen in dienst van één Heer staan. In de verdeeldheid der kerk ligt de zonde Zij is een reden, waarom zoovolen critiek op de kerk hebben en er buiten staan. En welke conflicten brengt het niet, wanneer op een zendings terrein verschillende kerken, verschillende oplossingen geven voor een zelfde vraag stuk. zooals met een voorbeeld uit Afrika werd geïllustreerd! Toen de Ned. Indische gedelegeerden te rugkwamen, is er meteen een vergadering belegd om te komen tot de oprichting van een Centralen Raad der Kerken, om zoo die eenheid te verkrijgen. Met den wensch, dat de beraadslagingen en besluiten dezer conferentie velen bekend zullen worden en ook hier zullen doorwer ken, besloot de spreekster haar boeiende voordracht. Vele aanwezigen traden als lid toe. VER. VAN CHR. ONDERWIJZERS. Lezing van den heer J. Vink. Onder voorzitterschap van den heer Den Dikken .vergaderde Zaterdagavond in het Nutsgebouw de afd. Lelden en omstreken van de Ver. van Chr. Onderwijzers lessen) in Nederland en Overzeesche Gewesten. Na gebruikelijke opening las de voorzitter Joh. 13 21—30. Nadat de secretaris, de heer Kalsbeek van Katwijk de notulen had gelezen en de ingekomen stukken waren behandeld, bracht de heer Van Kapel een gunstig rapport uit over het beheer van den pen ningmeester van het Vojo-comité, den heer Den Dikken. Onder applaus der vergade ring werd hem décharge verleend. De heer J. Vink sprak vervolgens over „Twee Chr.-Sociale romans". Spr die in dit onderwerp de romans „Burgers in Nood" van H. M. van Randwijk en „Is het mijn schuld" van P J. Risseeuw behandel de, sprak allereerst een inleidend woord, waarin hij uiteenzette, dat de woorden Christelijk en sociaal in dezen tijd opgang doen. Ook in de litteratuur is dit het geval. Vele boeken zijn reeds verschenen en ver schijnen nog, waarin de economische om standigheden worden besproken. Verder wees spr. erop, dat de kerk veelal van de sociale omstandigheden van dezen tijd de schuld krijgt. "Wij dienen echter wel te bedenken, dat het voor de Kerk zeer moeilijk ls een antwoord op de economi sche vragen te geven. De predikanten zijn in de allereerste plaats theoloog en geen econoom. Zal de Kerk in de sociale vragen van dezen tijd meespreken, dan dient zij nooit te vergeten, dat haar strijd hierbij secundair blijft. Het zal een strijd zijn van geleidelijke beïnvloeding. Vervolgens wees de heer Vink er op. dat de Prot. Orthodoxie een chr. ethiek bezit met air. eenige kernbron den Bijbel. Nadat spr. dan nog een gedicht van Roel Houwink „Van deur tot deur" en van Van Randwijk „De fabriekspoort" had geci teerd. ging hij over tot een uitvoerige be spreking van de ln bovengenoemde boeken verwerkte stof. Na de pauze bestond gelegenheid tot ge- dachtenwlssellng. LEIDSCHE SCHEIDSRECHTERS VEREEN. gevoerd. De vereeniging groeit en bloeit, er zit leven ln. Namens het L.V.B -bestuur bracht de heer W. Dijkman de gelukwenschen over. Hoewel het bestuur aanvankelijk sceptisch gestaan heeft tegenover de scheidsrechtersvereeni- ging, wil het L.V.B.-bestuur thans gaarne bekennen dat een scheidsrechtersvereeni- ging, met een goed bestuur, vele goeden zijden heeft en ln vele gevallen zelfs een onmisbare organisatie is geworden. Spr waardeert het werken der vereeniging tot verhooging van de schcidsrechterskwall- teiten, waarvoor geregeld scheidsrechters- avonden en spelregellezingen worden geor ganiseerd. Als huldeblijk bood spr. den voorzitter een zilveren plaquette aan. Ook de heeer J. Hoek bood het bestuur een plaquette aan. zulks namens den Ned. Bond van Voetbalscheidsr. De heer Honsbeek bood vervolgens met een toepasselijk woord namens de leden aan den Voorzitter een fraaien voorzittershamer aan. Voorts mocht de jubileerende vereeniging bloemen ontvangen van de Vereenigingen: Koudekerk. Zuiderkwartier, Leldsche Boys, T O N.A.. Morschkwartler. Rouwkoop. D.V.S. U V S., Quick Boys. de H.S.V. en een oud lid den heer Th. v. d. M. Tijdens de feestviering hebben nog enkele aanwezigen zich opgegeven als lid. waar door bijna alle Leldsche scheidsrechters lid der L.S.V. zijn. Het vroolljke gedeelte van den avond werd verzorgd door het Cabaret-Gezelschap „Oké" onder leiding van den heer J. van Zeijst. Het optreden, van dit gezelschap is hier reeds meerdere malen besproken, men kent „Gelderschen Jan" en zijn Oké-girls reeds lang en ook nu weer oogstten zang en dans veel bijval. De voorzitter huldigde aan het slot de medespelende dames met een stoffelijk be wijs van waardeering en den leider met een extra dankwoordje. „Japle Rikketik" zorgde dat velen met een moolen prijs huiswaarts konden trekken: niet echter voordat men een gezellig bal had bijgewoond geleld door den heer H. J Visser, waarbij het Oké- ensemble muzikale medewerking verleende. NED. HANDELSREIZIGERS VEREEN. Vergadering der afd. Leiden, Een dezer dagen hield de afdeeling Lei den van bovengenoemde vereeniging haar algemecne ledenvergadering ln hotel Rijn land. De voorzitter, de heer A Brouwer uit Katwijk aan Zee opende de vergadering met een woord van welkom, zich in het bijzonder richtende tot de nieuwe leden en tot den heer B. Glauner, die op 14 Maart j.l. zijn 25-jarig lidmaatschap der vereeni ging herdacht. Het jaarverslag, dat hierna word uitgebracht, getuigde van een opge wekt vereenigingsleven, terwijl het verslag der propaganda-commlssie o.a. vermeldde, dat de afdeeling vele nieuwe leden mocht inschrijven, waardoor het ledental met 50% toenam. De propaganda-commlssie werd in haar geheel herkozen. De voorzitter werd bij enkele candidaatstelling herkozen, ter wijl het periodiek aftredende bestuurslid, de heer J. v. d. Berg met algemeene stem men herkozen werd. Hierna vond de ver kiezing plaats van 3 leden en 3 plaatsverv. leden in de commissie bedoeld ln artt. 33 en 34 Regl. Werkloozenkas. Bij de behande ling van de agenda voor de algemeene ver gadering te houden op 26 Mei a.s. te Rot terdam vond eeh aangename gedachten- wisseling plaats, mede aan de hand van de balans, winst- en verliesrekening der Vereeniging. Als afgevaardigde naar deze vergadering werd de heer F. van Haarlem gekozen. De vergadering werd na rond vraag door den voorzitter gesloten, waarna de leden nog eenlgen tijd gezellig bijeen bleven. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Naamlooze Vennootschap Nationaal Veem. Heerengracht 118. Leiden, veembe- driif: expeditiebedrijf; schultenverhuurderij enz. De statuten zijn gewijzigd. J. Groot Huize, Haarlemmerstraat 69, Leiden, handel ln speelgoederen en byou- terieën. Overleden Eigenaar: J. Groot Huize Leiden, d.d. 12 Maart 1939. Hoogewoerd-Bazar". Hoogewoerd 73, Leiden, galanterieën en aanverw. artikelen. Uittredend Eigenaar: H. le Pain Leiden d.d. 25 Maart 1939. Van Egmond en Company, Hoofdstraat 26. Sassenheim. bloembollenexport. Uittre den Vennoot: P. A. van Egmond, Sassen heim. d.d. 20 Maart 1939. Lamb. Bakker's Aannemersbedrijf. Zaal bergstraat 18. Alphen a. d. Rijn. De zaak ls verplaatst naar: Torenallee 31. Doetinchem Naamlooée Vennootschap Maatschappij .Erica" tot Exploitatie van onr. goederen en aannemersbedrijf te Noordwijk. voor heen W. P. de Vreede, Doezastraat 19. Noordwijk. De statuten zijn gewijzigd. GEEN HONDENVUIL OP TROTTOIRS. In verband met het feit, dat In den laat- sten tijd bij de directie van den Gem. Rei- nigings- en Ontsmettingsdlenst veelvuldig geklaagd werd over verontreiniging van trottoirs door hondenvull, heeft deze directie tot alle eigenaren van honden ln onze stad een schriftelijk verzoek gericht om hun hond voor het doen van zijn behoeften tot naast den trottoirband te geleiden. Den hond. een schrander dier, ls veel te leeren. Op alle hondenbezitters wordt nu een ern stig beroep gedaan hun medewerking wel te willen verleenen. De gemeenschap zal er mede zijn gebaat en opname van strafbepalingen ln de Poll- tle-verordening wordt voorkomen Naar wij vernemen werd een dergelijke maatregel ook reeds met succes ln andore gemeenten toegepast. Zeer hopen wij. dat een zelfde succes ln Lelden mag worden geboekt. BOUWBROND NABIJ HET GANGETJE. Er zulien wlnkelhuizc n worden gebouwd. Eenigen tijd geleden bood de gemeente per advertentie in de dagbladen bouwgrond te koop aan, zijnde het terrein nabij het Gangetje, waar vroeger de Nutrlx-fabrlek gevestigd was. Naar ons thans ter oore komt heeft een combinatie van bulten do stad een bod op dit terrein gedaan. Accep teert de gemeenteraad dit aanbod, dan ligt het in de bedoeling ter plaatse een aantal winkelhuizen te bouwen. ERNSTIG VERKEERSONGELUK ONDER HEILOO. Onze stadgenoot, de heer N. Carlie. slaagde te Rotterdam voor een examen ln optiek. Uitstekend geslaagde lustrumviering. De Leidsche Scheidsrechtersvereeniging heeft Zaterdagavond in de geheel gevulde zaal van ,,'t Schuttershof" haar 10-jarig be staan gevierd. „Tijd" is een belangrijke factor bij de scheidsrechters en zoo verscheen, na een muzlkalen inzet door het Oké ensemble, precies op tijd de voorzitter van de jubilee- rende Vereeniging de heer G. Waasdorp ten tooneel, om over een haag van bloemen, het bestuur bij deze gelegenheid toegezon den, allen een woord van welkom toe te roepen, in het bijzonder aan het bestuur van den L.V.B afgevaardigden van den Ned. Bond van Voetbalscheidsrechters, Haagsche Scheidsr.ver.. strafcommissie en Scheidsrechterseommissie en besturen der diverse voetbalvereenigingen. Het is, aldus spreker, gewoonte bij dergelijke gelegen heden een terugblik op het verleden te slaan en den gang van zaken in de be- staansperiode te memoreeren Spr. wil dat zijn gasten sparen. Slechts wil spr. memo reeren het toetreden tot den Nederl. Bond van Voetbalscheidsrechters, waardoor ook met den L.V.B. een nauwere samenwerking is ontstaan en het scheidsrechterspeil is op Een doode en een zwaar gewonde. Hedenmorgen omstreeks elf uur is op den rijksstraatweg onder de gemeente Helloo (N.H.) een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Een auto uit Tultjehorn (N.H.), be stuurd door pastoor Llndhorst aldaar en eigendom van den heer J. A. Mors, die naast den pastoor zat. ls ter hoogte van de Kapellaan geslipt, doordat de bestuur der te krachtig remde om een botsing met een voor hem rijdenden handwagen te voorkomen. De auto vloog tegen een uit tegen gestelde richting komende vrachtauto uit St. Aimalandparochle. De gevolgen waren verschrikkelijk. De motor en de voorwielen van de vrachtauto drongen ln de kleine personenauto en verpletterden den vijftig jarigen heer Mors. Pastoor Lindhorst werd zeer ernstig gewond. Hij heeft ver moedelijk een schedelbaslsfractuur opge- loopen. In bewusteloozen toestand is hii naar het St. Elisabeth-ziekenhuis te Alkmaar overgebracht, waarheen ook het stoffelijk overschot ls vervoerd. Ds. J. DE BRUYN TE ALPHEN MET EMERITAAT. Ds. J. de Bruyn. hulpprediker bij de Ned Herv. Kerk te Alphen aan den Rijn, heeft wegens langdurige ziekte op medisch ad vies aan den Kerkeraad ontslag aange vraagd. Ds. de Bruyn heeft 42 jaar het ambt van predikant vervuld. Hij werd geboren te Leiderdorp op 13 September 1872. Na zijn opleiding is hij jarenlang predikant ge weest bij de kleine Protestantsche Ge meente te Rousselaere (België), doch ln de oorlogsjaren heeft hij deze- plaats moeten verlaten, waarna hij te Aiohen op 13 Sept. 1918 aanvankelijk voor tljdeliik en later voor vast als hulpprediker bij de Ned. Herv. Kerk werd aangesteld. HIJ heeft de gemeente te Alphen dus ruim 22 jaar gediend. Dat zijn werk algemeen werd gewaardeerd, ls wel tot uiting ge komen bij zijn 25-iarig iub'leum en od den 2den Paaschdag 1929 bij zijn l2'/--jarlg ju bileum als hulpprediker te Alphen. Velen zullen dan ook met leedwezen van deze ontslag-aanvrage kennis nemen. DE SULTAN VAN LANGKAT ONDERSCHEIDEN. Naar ons van bevoegde zijde uit Brussel wordt gemeld ls de sultan van Langkat be noemd tot commandeur ln de orde van Leopold II. JACOB VAN DER STEEN OVERLEDEN. Gisteravond is na een korte ziekte te Voorburg op 57-Jarlgen leeftijd overleden de heer Jacob v. d. Steen, lid van het hoofdbestuur van den Nedeilandschen Bond van Chr. Fabrieks- en Transport arbeiders. GEESTELIJKE EN MOREELE HER BEWAPENING. Provinciale bijeenkomst te Delft. Men schrijft ons: Vrijdagavond, Zaterdag en gisteren werd te Delft een bijeenkomst van pl.m. 300 per sonen gehouden, die zich tol doel hadden gesteld van gedachten te wisselen en wegen te vinden waarlangs wij ln ons land zouden komen tot geestelijke en moreele herbewa pening. Aan H, M. de Koningin werd het vol gende telegram gezonden: Driehonderd Zuid-Hollanders dit week einde te Delft bijeen om na te denken wat geestelijke en moreele herbewapening voor ons Nederlandsche volk beteekenen kan, zeggen Uwe Majesteit dank voor Hare radiorede en betuigen hun wil om ln hun gezinnen, beroep en woonplaats, de sees- telijke en moreele beginselen om te zetten in daden, waardoor eerlijkheid, vertrouwen en liefde richtsnoer worden tusschen per sonen en volken. LANDELIJKE CONTACT-COMMISSIE VAN ONDERLING BEHEERDE ZIEKEN FONDSEN GEVORMD. Te Utrecht zijn Zaterdagmiddag en -avond, onder voorzitterschap van den heer A. Kelderman, wethouder voor sociale zaken te Deventer een aantal besturen van on derling beheerde ziekenfondsen uit ver schillende olaatsen van het land ln ver gadering bijeen geweest. Deze fondsen, alhoewel de noodzakelijkheid van landelijke aaneensluiting erkennende, kunnen z'ch om princ'pieele redenen niet aansluiten bil den centralen bond van ziekenfondsen, zulks op grond van den organiratorischen en financleelen opzet van d en tond, gellik die in zlln statuten geregeld Is. Van de 210 ln ons land bestaande onder ling beheerde z ekenfondscn zijn dan ooi- slechts 70 bij den centralen bor.d aange sloten. Na een geanimeerde discussie werd beslo ten een landelijke contact-commlss'e van zelfstandig beheerde ziekenfondsen to vormen. Het bureau werd aldus samenge teld A. Kelderman, wethouder voor roe aio zaken te Deventer, voorzitter: J. J Morison Keizersgracht 718 Amsterdam, secretaris; W. van Herwaarden, Rotterdam, penning» meester. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2