Franco opent offensief STADSNIEUWS MAANDAG 27 MAART 1939 No. 24234 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De rede van Mussolini valt mee Roemenië zal onafhankelijkheid verdedigen. Onderhandelingen mislukt Het offensief bij Cordoba De Statenverkiezingen Leidsche Schouwburg. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven M ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.39 per week ...Tf.TlT'. f0.19 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mml>; Met spanning heeft de geheele wereld gewacht op de door Mussolini te houden redevoering. De door den Koning van Italië uitgesproken troonrede was in zeer kalme termen vervat, en had de meening post doen vatten, dat ook de Duce zich niet op heftige wijze zou uitlaten. De politieke ge moederen zijn den laats ten tijd echter zoodanig geladen, dat men nimmer kan zeggen, welke verklaringen de groote lei dende staatslieden zullen afleggen. Mussolini heeft dan gisteren het woord gevoerd, de verontrustende woorden, waar voor men vrees had gekoesterd, heeft hij niet gesproken. Weliswaar heeft hij in zijn met gewel dig enthousiasme ontvangen woorden het geloei en gefluit was schier niet van de lucht af! nu en dan op bekende wijze uit gehaald men zie het 3de Blad doch zijn rede heeft den toestand niet verergerd. En daarmede is in de gegeven omstandig heden al veel gewonnen. In het kort zou men zijn rede aldus kun nen samenvatten: Pogingen om de as RomeBerlijn te splijten, hebben geen zin. Een hartelijke telegrammen wisseling tusschen Hitier en den Duce bekrachtigde dit. Tsjecho-Slowakije was rijp voor het lot, dat het heeft ondergaan. Indien een coalitie tegen de autoritaire staten wordt gevormd, zullen zi] in alle deelen der wereld tot het offensief over gaan. Wat de verhouding ItaliëFrankrijk be treft: de Spaansche barricade is ongeveer afgebroken; de problemen van kolonialen aard dragen den naam: Tunis, Djiboeti, Suezkanaal. Frankrijk moet zelf weten of het hierover spreken wil; indien het zich aan de bespreking dezer problemen blijft onttrekken, zal de kloof tusschen de twee landen moeilijk te dempen worden. De Middellandsche Zee is de levens ruimte van Italië, de Adriatische Zee inbe grepen, waar Italië echter ook de belan der Slaven erkent. De bewapening zal verder worden voort gezet en nog uitgebreid. Het belangrijkste deel der rede was na tuurlijk dat. waarin de eischen tegen Frankrijk werden genoemd. Corsica. Nice en Savoye werden niet meer aangehaald. Wel Tunis, Djiboeti en het Suez-kanaal. Maar hoever gaan de eischen? Het is alle maal nog in nevelen gehuld De groote vraag blijft momenteel: wie zal de kat de bel aanbinden? Zal Italië zich tot Parijs wenden of Parijs zich tot Rome? Wellicht ontstaat daarover nog politieke deining, daar blijkbaar geen voor den an der wil beginnen. Doch hoe het zij, de deur staat voor on derhandelingen nog open en zoolang dit het geval is. is er hoop. De „New-York Times" drukt het aldus nog zoo mal niet uit: „De rede laat Europa, waar het voor dien was zonder eenige werkelijke vei ligheid, doch schijnbaar heeft de rede Europa op het oogenblik gespaard voor een nieuwe crisis". De Fransche pers laat zich aldus uit: Bourgues schrijft in de „Petit Parisien". dat Frankrijk aan Italië niets heeft te vragen. Indien de regeering te Rome het noodig vindt te onderhandelen, dan kan zij op het Palazzo Farnese iemand vinden, die kennis kan nemen van haar verlangens en zij heeft ook een ambassadeur te Parijs, die deze verlangens op den Quai d'Orsay kenbaar kan maken. Italië blijft de zee, welke de Zuidkust van Frankrijk. Corsika, Noord-Afrika en Syrië bespoelt, besohou- v/en als een ..levensruimte" voor haar. Italië moet niet vergeten, dat de Middel landsche Zee voor Frankrijk van even groot belang is als voor Italië, om gelijke redenen. Tenslotte schrijft Bourgues: „Wij weten, dat de leuze „wee den zwakke" een treurige wet is geworden in den tijd, waarin wij leven. Wii moeten derhalve zorgen niet zwak te zijn." Peri schrijft in de „Humanité", dat indien de Fransche regeering zou toestemmen In onderhandelen, zij hiermede toe zou geven aan de Italiaansche eischen en zou breken met de politiek, welke plechtig is bevestigd door minister-president Daladier, in de Kamer, den Senaat, in Tunis en Algiers. De Kerillis schrijft in de „Epuquc", dat de groeiende macht van Duitschland Mussolini slechts kan verontrusten, doch hij kan niet meer stilstaan op den weg, waarop Ciano, Farinacci en Starace hem hebben gedreven. Hij kon niet erkennen, dat hij in zijn bere keningen is gedwarsboomd door het dyna misme, de leugen en list van Duitschland. Om de waarheid voor zijn volk te verbloe men, moet hij nieuwe successen aankondi gen. Saint Brice schrijft in le Journal dat Mussolini geen olie op het vuur heeft ge worpen. Hij heeft gezegd, dat Italië vrede noodig heeft. In de „Figaro" schrijft d'Ormesson, dat Mussolini heeft gesproken van kracht als het eenige element, dat in zijn oogen waar de heeft in de internationale betrekkingen. De gebeurtenissen van de laatste veertien In Spanje staat men voor de beslissing maar een beslissing te velde. Het blijkt, dat tenslotte de onderhandelingen niet tot het gewenschte resultaat hebben ge leid en bij Cordoba heeft Franco een offensief ingezet! De rechtsche regeering stelde acht punten: Ten eerste: de nationalistische regeering handhaaft haar verklaring dat zij, die geen misdaden hebben gepleegd, op haar edel moedigheid kunnen rekenen. Ten tweede: officieren en soldaten, die vrijwillig de wapenen neerleggen, zullen in dienst worden gesteld van de verdediging van Spanje. Ten derde: Zij, die de wapenen neerleg gen en zoo nutteloos bloedvergieten voorko men en zouden wenschen te vertrekken, zul len een vrijgeleide krijgen voor de veiligheid van hun persoon. Ten vierde: Spanjaarden, die in het bui tenland wonen en die hun onderwerping aanbieden, zullen veilig in Spanje kunnen leven. Ten vijfde: Zij die misdaden hebben ge pleegd, zullen voor den rechter moeten ver schijnen. Ten zesde: Zij, die schuldig zijn aan agi tatie, gevaarlijk voor den staat, zullen voor den rechter moeten verschijnen. Ten zevende: Niemand zal een straf kun nen ondergaan, welke langer duurt dan noo dig is voor zijn bestraffing en onderwerping. Ten achtste: Iedere tegenstand tegen onze opmarsch wekt verantwoordelijkheden welke gestraft zal worden, naarmate meer bloed nutteloos is vergoten. De verdedigingsraad heeft hierop geant woord met aan de regeering te Burgos te vragen twee militaire leiders te willen ont vangen om te onderhandelen over de voor waarden der overgave en de verdere bijzon derheden vast te stellen. Als symbolische daad voor de onderwerping eischten de rechtschen. dat de geheele luchtmacht van den verdedigingsraad op 25 Maart tusschen 15 en 18 uur zou worden overgegeven. Op 25 Maart deelde de verdedigingsraad echter mede, dat tengevolge van de weersomstan digheden de overgave niet binnen zulk een korten termijn kon geschieden. Eerst werd dit door de tegenpartij juist geacht, doch plotseling, terwijl de besprekingen een goe den keer namen, kregen de vertegenwoor digers van Burgos opdracht de onderhan delingen als geëindigd te beschouwen en moesten de vertegenwoordigers van Madrid vertrekken. Juan del Rio, de secretaris van den natio- nalen verdedigingsraad, heeft gisteren voor den zender van Union Radio een toespraak gehouden, waarin hij de volgende telegram men, gericht tot de rechtsche regeering, voorlas: „De nationale raad aan de rechtsche re geering: morgen. Maandag, zullen wij onze luchtstrijdkrachten zenden als symbolische overgave. Wij verzoeken u het tijdstip vast te stellen". Het tweede telegram luidde: „De verdedigingsraad aan de rechtsche regeering: het is misschien mogelijk, dat wij vandaag, zelf in den loop van den mid dag, de overgave ten uitvoer kunnen leggen" De rechtsche regeering antwoordde: „Het is zeer dringend, dat gij de wapens overgeeft in verband met het ophanden zijn van ons volgende offensief, dat reeds op eenige fronten is begonnen. Geeft uwen troepen bevel de witte vlag te hijschen". Juan del Rio deed vervolgens een beroep op de kalmte der Spanjaarden in de repu- blikeinsche zone, zeggende, dat zij niet op eigen initiatief moesten optreden, maar steeds de bevelen van den raad moesten volgen. Hij stelde Franco voor de geheele wereld verantwoordelijk voor het verlengen der slachting. HET H 00 R D-V/E 5T FRO U Tv. CORDOBA De strijdkrachten van Franco zijn gister morgen om zeven uur bij Codoba tot den aanval overgegaan. Zij bestaan uitsluitend uit Spaansche troepen. Zij omvatten vooral cavaleriedetachementen. Zij staan onder direct bevel van Queipo de Llano. De stad Jaen, de hoofdstad van de provincie van dien naam, bevindt zich op ongeveer 40 km. van het uitgangspunt van den aanval. Over een front van 40 KM. rukken de troepen op. Reeds zijn 10.000 gevangenen gemaakt, daar bij groote massa's de tegen partij zich overgaf. Reeds een 600 vierkante K.M. is bezet. UITLEVERING REPUBLIKEINSCHE VLOOT AAN SPANJE. De Fransche regeering heeft besloten, aan Franco alle oorlogsschepen der Spaansche republikeinen uit te leveren, die onlangs een wijkplaats te Bizerta hebben gezocht. Het zijn drie kruisers en acht torpedoboot- jagers. dagen hebben hem maar al te zeer gelijk gegeven. Daladier moet hem evenwel dfe kracht van Frankrijk in herinnering brengen. De meeste Engelsche bladen zijn eveneens van meening, dat de rede den toestand niet erger maakt, hoewel deze toestand ook niet erdoor wordt verbeterd. De „Daily Herald" is van meening. dat de internationale span ning een weinig verminderd is. Ook wijzen alle bladen erop, dat Musso lini een langdurige periode van vrede voor Europa noodzakelijk oordeelt en de „Daily Mail" voegt hieraan toe, dat Italië blijk baar niet is bezield met dien geest van avontuur, welke onlangs bij het anderef einde der as tot uiting is gekomen. De „Times" schrijft, dat de rede, met be hulp van een kundige diplomatie, een keer punt kan vormen in den gang van zaken in Europa. Mussolini heeft een nieuw punt van uitgang gevonden. De „News Chronicle" schrijft, dat de rede van den duce heftig van uitdrukking was, doch zijn toespelingen op de huidige vraag stukken waren gematigd. Hij gaf het ver langen naar een langdurigen vrede te ken nen en aangezien vrede noodzakelijk is voor de economische ontwikkeling van het Ita liaansche rijk, gelooft het blad, dat de duce werkelijk een oorlog wil vermijden. Indien Frankrijk evenwel wil onderhandelen over de Italiaansche verlangens, dan mag het zich hierdoor evenwel niet laten verleiden, haar waakzaamheid te laten verslappen. De „News Chronicle" en de „Manchester Guardian" beschouwen beide de woorden van Mussolini ten aanzien van de Adriati sche Zee als een waarschuwing aan Duitsch land, hier uit te blijven. De Paris Soir publiceert de volgende door den Roemeenschen minister-president Cali- nescu tegenover Jules Sauerwein tijdens diens bezoek aan Boekarest afgelegde ver klaringen „Er is één zaak. aldus Calinescu, waarover men geen twijfel kan noch moet hebben, dat is n.l., dat Roemenië den dag waarop het zal worden aangevallen, zich zal verde digen tegen wien ook en dat het tot de grens van zijn krachten de integriteit van zijn grondgebied zal waarborgen. Roemenië zal vechten zonder de eventueele resultaten van een oorlog in overweging te nemen. Wij moeten ons voor de geschiedenis aandienen als mannen, de verantwoordelijkheden waardig, die het lot onze generatie heeft toebedeeld. Wij hebben verscheiden lichtingen reser- vepersoneel onder de wapenen geroepen om onze dekkingstroepen te versterken. Er mel den zich drie keer zooveel manschappen aan als waren opgeroepen. Dat toont den geest en de discipline van het land". Voorts heeft Calinescu op een vraag ge antwoord: er is geen enkel verband tus schen de Roemeensch-Duitsche oeconomi- sche overeenkomst en de jongste interna tionale verwikkelingen. Onze onderhandelingen waren reeds in Februari begonnen. De ruil van koopwaren za! in niets de tegenwoordige of toekomstige handelsbe trekkingen van Roemenië met andere lan den wijzigen." NED. JEUGDBOND VOOR NATUUR STUDIE. Zaterdag hield de aid. Leiden van den Nederlandsohen Jeugdbond voor Natuur studie een lezingavond. Na een korte huishoudelijke vergadering vertelde één der leden aan de hand van lantaarnplaatjes, insecten en enkele geo logische vondsten over de voor ons land zoo unieke flora, fauna en geologische gesteldheid van Zuid-Limburg, waarheen de N.J.N. het vorige jaar twee kampen organiseerde. Na de pauze werd gesproken over het veengebied van Nieuwkoop met zijn groot aantal vogels, insecten en planten. Ook dit werd toegelicht met een aantal mooie lantaarnplaatjes. De voorzitter sloot de bijeenkomst met de opwekking om vooral aan de eerst volgende excursie naar dit mooie gebied deel te nemen. DE NUMMERING DER LIJS TEN IN DEN KIESKRING LEIDEN. In de hedenochtend gehou den zitting van het Cen traal Stembureau voor de a.s. Statenverkiezingen inge diende lijsten genummerd. Voor den kieskring Leiden was het resultaat als volgt: 1. S.DJV.P. (van Wouden berg). 2. R.-K. Staatspartij (Bol- sius). 3. Anti-Rev. Partij (Beeken- kamp). 4. Chr. Hist. Unie (Schmal). 5. N.S.B. (Rost van Tonnin gen). 6. Lib. Staatspartij (Roos). 7. Communisten (De Visser) 8. Vrijz. Dem. Bond (Oud). 9. Rev. Soc. Arb. Partij (Menist). 10. Chr. Dem. Unie (Janze). 11. Staatk. Ger. Partij (Ker sten). 12. Bolsjewiki Leninisten (Peters). 13. Herv. Geref. Staatspartij (Hardenberg). 14. Chr. Nat. Actie (Aalbers) TCCNItl^ NICUW/ KUNSTKRING HET SCHOUWSPEL. Gezelschap Saalborn-Parser. Mijn Zoon de minister, blijspel in vier bedrijven van André Birabeau. Van politieke blijspelen hebben de Fran- schen nu eenmaal een eigenaardigen slag. Met groote vlotheid en luchtigheid weten zij zoo'n tooneelwerk in elkaar te zetten, waarbij slechts de bedoeling voorzit te amuseeren zonder meer. En alles blijft zoo licht en luchtig, dat zelfs politici van zwaar kaliber er niet door worden gechoqueerd. Van zoo'n prettig blijspel zonder preten ties is „Mijn zoon-de minister" een keurig voorbeeld. Alles vloeit gezellig en onder houdend voort. De inhoud? Och, deze heeft weinig te beteekenen. Wanneer een moeder haar drijven naar hooger en hooger einde lijk beloond ziet, wanneer haar zoon minis ter is geworden, komt zij bij de installatie van den zoo hoog geklommene tot de ont dekking, dat haar eerste man, dien zij des tijds in den steek liet, bode is aan het de partement. Men voelt, dat dit tot cata- strophale gevolgen moet leiden: een zoon, die als minister zijn vader tot bode heeft. En deze blijven dan ook niet uit. Op een gegeven moment geeft de vader den zoon een oorvijg, hetgeen wordt gezien door een communistisch parlementslid. De zoon valt als minister, de vader, communistisch „symbool" geworden, wordt zijn opvol ger. Zoolang ais dit natuurlijk zal duren In een zeer vlotte dialoog, hier en daar met geest en geestigheid doorspekt ziet men dit „geval" voor zich afspelen en goed afspelen, daar de hoofdfiguren alle zich op uitstekende wijze kwijten van hun taak. Lous Saalborn typeert den bode zeer geestig, terwijl Julia Cuypers absoluut geen moeite heeft met de moeder: een dergelijke rol is als voor haar geknipt en guitig geeft zij er alle relief aan. Fred Sterneberg als de zoon-minister. Carla de Raet als zijn eehtgenoote, Lou Ezerman als de tweede vader en Hans Kaart als de tweede bode mogen voorts genoemd worden. De bijrollen voldoende. De vrijwel geheel gevulde schouwburg heeft zich best vermaakt en dies was het applaus groot. Hedenavond gaat de tweede voorstelling. UITBREIDING DER AMBACHTS SCHOOL. Naar wij vernemen heeft het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen de uitvoering der verbouwing van de Am bachtsschool gegund aan den laagsten in schrijver, den aannemer A. Buur uit Alk maar met f. 169.900, wien telegrafisch op dracht is verstrekt met den bouw een aan vang te maken. BINNENLAND. Een nieuw handelsverdrag met Duitschland (Binnenland, 3e Blad). Huldiging van mej. Joh. Naber, te Amster dam, op haar tachtigsten verjaardag. (Binnenland, 3e Blad). Te Den Haag is overleden, 80 jaar, de heer W. D. Nolting, oud-directeur der P.T.T. (Binnenland, 3e Blad). De invoer van Nederlandsche bloembollen in de Vereenigde Staten. (3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Rustige markt - Prijshoudende stem ming - Kleine koersverbetering - Ame rika iets hooger - Beleggingen kalm. BUITENLAND. 1 Mussolini's rede verergert de situatie niet. (3e Blad». Hoe de rede in het buitenland wordt ont vangen. (3e en le Blad). Verklaring van den Roemeenschen premier. (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor Groningen, Friesland, Dren- en Noord-Holland: Nu en dan eenige lichte regen of motregen. Betrokken tot zwaar bewolkt. Iets zachter. Matige, tijdelijk krachtige Noord-Oostelijke tot Oostelijke wind. Voor de ovqrige provincies: Nu en dan eenige lichte regen of motre gen. Betrokken tot zwaar bewolkt. Iets zachter, zwakke tot matige Noord-Oostelijke tot Oostelijke wind. TERAARDEBESTELLING VAN DEN HEER J. LATER VEER. Zaterdag vond op de begraafplaats „Rhijnhof" de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. Laterveer, een pionier van de Leidsche afdeeiing van den Moderne Schildersgezellenbond. die j.l. Woensdag na een langdurige ongesteldheid op 64- jarigen leeftijd overleed. Onder de aanwezigen merkten wij op het bestuur en leden der afdeeiing Leiden van dien bond en het raadslid den heer T. Groeneveld. Nadat de kist in de groeve was neer gelaten. sprak de heer D. Vijlbrief na mens de organisatie woorden van afscheid en dank. Laterveer heeft, veel en goed werk voor den Bond gedaan en zijn heen gaan is dan ook een slag voor de organi satie. Zijn pioniersarbeid voor de moderne vakbeweging heeft hem veel waardeering bezorgd De kist was gedekt met een tweetal kransen, waarvan een van de afdeeiing Leiden van den Schildersgezellenbond. Nadat levende bloemen in het graf waren gestrooid, dankte een zoon van den overledene namens de familie voor de be toonde belangstelling. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen: Maandag 20 Maart 58 Dinsdag 21 M~art 56 Wc»r"- dag 22 Maart 56. Donderdag 23 Maart 56, Vrijdag 24 Maart 57, Zaterdag 25 Maart 57 volwassen personen. Totaal 340 personen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1