A.S.C. kampioen van 3a Opwindende wedstrijd tegen Hillinen LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 27 Maart 1939 Vierde Blad No. 24234 1» 80ste Jaargang In het laatste kwartier een 3—0 achterstand ingeloopen Alphen had een goeden dag UMS. Verloor onverdiend van Velox 2-3 m* Tiy 4 - - i Lugdunum-Scheveningen 2-2 Foto van Vliet. Het enthousiasme van het Leidsche publiek na afloop van A.S.C.Hillinen. De roodzwarte vlag wappert in top! A.S.C. is ongeslagen kampioen gewor den van de derde klasse A en er heerschte bijkans onbeschrijfelijke geestdrift op het veld aan de De Kem- penaerstraat, toen scheidsrechter Hee neman gisteren het einde aankondigde van den beslissenden wedstrijd tegen Hillinen! Als door een wonder is de rood zwarte ploeg op dezen Zondag echter aan een nederlaag, en daardoor aan een extra-ontmoeting tegen Hillinen (Scheveningen was door een draw te gen I.ugdunum kansloos geworden!) ontsnapt. Immers de zenuwen speel den het Leidsche team gisteren parten, véél meer dan Hillinen, en toen de blauwwitte Hillegommers 22 minuten voor den afloop met 30 de leiding hadden, durfde zelfs de grootste A.S.C.- optimist niet meer in een gelijk spel (waaraan onze stadgenooten voldoende hadden) gelooven. Veertien minuten voor het einde vol trok zich echter het wonder. De A.S.C.- ploeg, zelf overtuigd van de onvermij delijke nederlaag, voelde zich bevrijd van de beklemmende spanning, die als een looden blok aan de beenen der roodzwarten gehangen had, en her vond zichzelf! Er kwam vaart en schot vaardigheid in de tot dusverre weinig productieve voorhoede en binnen twee minuten had keeper Van der Jagt twee maal het nakijken gekregen Ontzaglijk was daarna de spanning. Hillinen was uit haar evenwicht ge slagen (begrijpelijk overigens) en keer op keer liep A.S.C. storm, om twee mi nuten voor het einde door De Ia Bije de beslissende goal te scoren en de dui zenden supporters op de dichtbezette tribunes en langs de lijnen in een de lirium van vreugde te brengen. Zóó bleef A.S.C. in deze lange reeks van 18 wedstrijden ongeslagen en zóó werd zij kampioen. En mét ons ver heugt heel sportief Leiden zich over dezen opbloei in het roodzwarte kamp. Onze hartelijke gelukwensehen! Intusschen: eere de overwonnenen! Het is een hard gelag geweest voor Hillinen en haar talrijke supporters, die zich de zege (en daarmede de kans op den titel) nog zagen ontgaan op een moment, waar in zij reeds overtuigd waren van het succes hunner ploeg. Een succes, dat bovendien niet onverdiend zou zijn geweest, want Hil linen speelde niet beter, maar wel door tastender voetbal dan A.S.C., en heeft voor een belangrijk gedeelte van dezen wed strijd het initiatief tot den aanval gehad. Hard. doch eerlijk was haar spel. hard, snel en buitengewoon enthousiast, zoodat meerdere roodzwarten geen gelegenheid gekregen hebben hun zenuwen te boven te komen en hun normalen vorm te ont wikkelen. Zelfs de sterke Leidsche verde diging kwam daarvan onder den indruk en mede doordat Secrève gehandicapt was door een blessure, ontstonden er veel meer angstige momenten voor het doel der thuisclub dan in vorige wedstrijden het geval is geweest. Hillinen buitte die fouten uitstekend uit en zoowel het eerste als het derde doelpunt waren daar het recht- streeksche gevolg van! Aanvoerder Van Braam had voor de gas ten den toss gewonnen en terecht nam hij voor de pauze het voordeel van den steTken wind, die vrijwel van doel tot doel stond. Mooten trapte dus voor A.S.C. af, doch de fel op den bal zittende blauwwitte Hil legommers trokken direct ten aanval en in die eerste oogenblikken zag het er waar lijk niet gunstig uit voor de thuisclub. Niettemin dreigde er binnen vijf minuten aan de overzijde ernstig gevaar toen De la Bije en Mooten er fraai combineerend tusschen uit trokken en de Leidsche mld- voor zich handig vrij speelde. Reeds telde men een doelpunt, maar via het been van een der backs ging de bal naast. Die uit- valsstoot der roodzwarten bracht Hillinen aan het weifelen. Men ging missen, plaat ste slecht en was zichtbaar in verwarring. Totdat, in de tiende minuut, linksbuiten De Water plotseling den bal te pakken kreeg en een hoog schot loste op het Leidsche doel! Jacquet stormde toe. doch gleed ach terover in den modderOver hem heen verdween, zoo meende men, het leer in de touwenDoch, daar juist in den hoek, dook Van Nierop op, die met een magni fieke volley de situatie voor AB C. te red den wist! Wéér kwam de bal. nu van rechts, voor het Leidsche doel, maar tot wanhoop der Hlllegomsche supporters lie pen Scholte en W. Freeke over den lagen voorzet heen, vlak voor de goal.... Hillinen heeft daarna eenigen tijd het beste van het spel gehad, zonder echter tot succes te komen, terwijl de thuisclub goed opgezette tegenaanvallen ondernam, waar bij de nieuweling Van der Luyt op de rechtsbuitenplaats actief werk deed en Van Goor een kogel loste, welke rakelings over de lat ging. De laatsten tien minuten der eerste helft waren voor de gasten. De verdedigend vrij onzeker, doch aanvallend goed spelende midhalf Oudejans loste een magnifieken kogel onder de lat, welke Jaquet de groot ste moeite opleverde, en toen Secrève en Kok even later onvoldoende opruimden, bemachtigde midvoor Scholte den bal om onhoudbaar te scoren. 01. Dat doelpunt zette de gasten tot nog grooter activiteit aan en vijf minuten daarna scheelde het maar bitter weinig of zij hadden de score opgevoerd toen Ja quet het leer opving, doch al vallende vlak voor de goal weer losliet. Opnieuw was het Van Nierop, die A.S.C. uit de moeilijkheden hielp en den bal wegwerkte. Het krachtige offensief, dat roodzwart dadelijk na de pauze inzette, bracht weer moed in het Leidsche kamp. Hillinen ver dedigde krampachtig, maar scheen het hoofd kwijt te raken en als de roodzwarte halflinie in die periode beter gesteund had, zoji de beslissing niet zoo lang zijn uitge bleven. Telkens wisten de Hillegomsche backs, met den voortreffelijk opruimenden Van Braam aan het hofd. evenwel red ding te brengen en bovendien gaf keeper Van der Jagt nu blijk nog altijd een uit stekend doelman te zijn. Zoo stompte hij uitvallend o.m. een kogel van van Goor op inderdaad keurige wijze uit den uitersten hoek en was hij ook bij voorzetten voort durend precies op de goede plaats. In de dertiende minuut kon toen plot seling Hillinen weer juichen! Abrahams, ver onder zijn normalen vorm spelend, maakte onnoodig corner en uit den hoogen voorzet van De Water kopte W. Freeke na Prevo's hoofd den bal over den uitloo penden Jaquet in het Leidsche doel. Het was 0—2 en er was daverende vreugde in het Hillegomsche kamp Nóg scheen de zaak voor de thuisclub niet geheel verloren, maar een schot van Van Hoven werd gestopt en een schuiver van Mooten ging naast, en toen 22 mi nuten voor het einde de bal van links naar den vrijstaanden Warmerdam, den rechtsbuiten der gasten, werd geplaatst en deze den voorsprong tot 30 opvoerde, leek het pleit beslecht! Merkwaardig hoe van dat moment af de situatie zich wijzigde. Nu de kamp toch verloren was, scheen ABC. ineens de ze nuwen van zich af geschud te hebben en stormachtig werd haar offensief! Het be gon met een kogel van Van Hoven, die ge stopt werd. Het werd vervolgd met eenige worstelingen voor de Hillegomsche veste en vond 14 minuten voor het einde zijn belooning in een onhoudbaar doelpunt van Van Hoven uit een lagen voorzet van Van Goor. 13. Dat was de eerste klap voor het moreel der gasten! De tweede kwam hoogstens t.wee minu ten later toen Van der Jagt den bal uit een schot van Van Hoven voor de voeten stompte van rechtsbuiten Van der Luyt, die het leer opnieuw in de vijandelijke touwen liet verdwijnen. 23. Een orkaan van aanmoedigingen bege leidde daarna de roodzwarte stormloopen. AB C. voelde haar kans tegen een steeds meer weifelend Hillinen en onder ontzag lijke spanning verliep de tijd. Zou A S C. het halen? Nog vijf minuten waren er te spelen, vier, drietwee Daar beging Oudejans een overtreding bulten het strafschopgebied, welke Hilli nen indien binnen de lijnen gepleegd een penalty zou hebben gekost! Hoog zweefde de bal voor den doelmond der blauwwitten, Van der Jagt liep toe, doch sloeg er onder dooren het volgend moment had De la Bije gescoord en was A.S.C. kampioen. 33 Wat er daarna gebeurde laat zich niet natuurgetrouw weergeven! Spelers en Leidsche supporters waren dol van vreugde en bij tientallen liep men het veld in om de snelers te feliciteeren. Toen de voortrefelijk leidende heer Hee neman even later inrukken floot, barstte een gejuich los dat men in Leiden heeft moeten hooren. Spelers gingen op de schouders, er werd gedanst en gezongen Stil en teleurgesteld poogden de Hille gommers zich een weg te banen naar de kleedkamersI Niet zoo teleurgesteld overigens om enkele minuten daarna allen in de tjokvolle en van lawaai dreunende kleedkamer van A.S.C. te komen om daar hun gelukwensehen aan te bieden Toen de ergste drukte wat bedaard was, heeft de heer Koopmans, als voorzitter van A.S.C., op het middentereln de kampioens ploeg gefeliciteerd met het behaalde suc ces en de hoop uitgesproken dat zij op den ingeslagen weg zal voortgaan. De heer A. G. van Wonderen, voorzitter van Hillinen, hield eveneens een toespraak. Hij wenschte de roodzwarten geluk en voegde er de ver wachting aan toe dat zij ook de promotie wedstrijden met succes zullen doorstaan. Hillinen hoopt dat om tweëerlei redenten eerste omdat zij het A.S.C. gaarne gunt en ten tweede omdat Hillinen. dat ook nog eens hoogerop hoopt te komen, dan een lastig tegenstander kwijt is. Er werden ver volgens bloemen aangeboden door eenige supporters, terwijl tenslotte ook een ver tegenwoordiger van Scheveningen de feli citaties van zijn club kwam overbrengen. Dat er gisteravond feest was in den kring der roodzwarten spreekt vanzelf. Bo vendien werd in de bovenzaal van „De Harmonie" een receptie gehouden, waar talloozen van hun sympathie voor A. S. C. hebben blijk gegeven. De heeren Dijkman en Caro kwamen daar namens den Leid- schen Voetbalbond feliciteeren en wij za gen er verder den secretaris van L.D.T.S., den heer Grommee namens de strafcom- missie van den L.V.B., den heer Van der Linden namens de athletiekvereeniging „Holland", den heer Teeuwen namens Lug- dunum, het eerelid, den heer Stephanus, den heer Van der Brink als exploitant van „De Harmonie", den heer Warmerdam, namens Hillinen. van welke vereeniging talrijke leden aanwezig waren, den heer Waasdorp namens de Leidsche Scheids- rechtersvereeniging, en vele particulieren. Telefonische of telegrafische gelukwen sehen werden ontvangen van het oud-lid den heer Tetterode, van den oud-voorzit ter, den heer Steenhauer en van de ver eeniging S.V.C., uit Den Haag. Na de receptie bleven de leden van A.S.C. in de rijkelijk met bloemstukken getooide zaal bijeen ter viering van het kampioen schap. TERLAAK I MET 2—7 GESLAGEN. In den laatsten competitiewedstrijd voor dit seizoen heeft Alphen zich van haar goede zijde laten zien. door Terlaak in eigen huis met niet minder dan 72 te verslaan. Ondanks het feit, dat de bezoekers met een viertal invallers speelden wisten zij vooral in de tweede helft een zoodanig overwicht uit te oefenen dat doel punten moesten komen. Het opmerkelijke is in dezen wedstrijd wel dat de rust met den blanco stand inging. In de tweede helft kwamen de schutterscapaciteiten pas los. want toen volg den de doelpunten elkander snel op. In de eer ste helft raakte de keeper v. Leeuwen, die Britsemmer verving, geblesseerd. Hij werd vervangen door den veteraan Pau Henry. In de eerste helft waren beide elftallen vrijwel gelijkwaardig. In de tweede helft vonden er in de Alphenploeg enkele omzettingen plaats, waardoor het elftal ineens veel beter speelde. Vrij spoedig werd het door Vriesekoop met een wel gericht schot 01. En toen er eenmaal een schaap over den dam was volgden er spoe dig meer, want binnen zeer korten tijd was het 04. Hierna wist Terlaak een foutief terug ge speelden bal te benutten en de stand was 14, terwijl bij een heftige doelworsteling de thuis club er 24 van maakte. Alphen beantwoordde deze beide doelpunten met een heftig offensief, waaTtegen de thuisclub niet bestand bleek. Met 27 kwam ten slotte het einde. - r 'T - V Jf 4 - *v -r- 7 .V Het kampioensclftal van A.S.C. (links naar rechts)Van Goor, v. d. Luyt, v. Nierop, Mooten, Prevo, Abrahams, Jaquet, de la Bije, Secrève, Van Hoven en Kok. DE LAATSTE MINUUT BRACHT DE BESLISSING. Wederom heeft UVS een wedstrijd verloren, die zeker met wat meer geluk gewonnen had kunnen worden. Om even over twee vangt de wedstrijd on der slechte weersomstandigheden aan. Er staat een hevige wind van doel tot doel. UVS wint den toss en kiest het voordeel van den wind. Er ontwikkelt zich een vlugge strijd met UVS zeer sterk in den aanval. Schot op schot wordt op het Veloxdoel gelost, doch met zeer veel geluk ontkomt het telkens weer aan door boring. Verschillende malen denkt men reeds dat UVS de leiding zal nemen, doch dan wordt de bal nog juist op de doellijn gekeerd. Toch kan een UVS-doelpunt niet uitblijven en na 20 min. opent Weerlee voor UVS de score. UVS blijft domineeren, doch steeds gaat de bal juist over of naast. De verdediging kan de weinige aanvallen van Velox gemakkelijk het hoofd bieden en keeper Kramp heeft de geheele eer ste helft geen hand behoeven uit te steken. Even voor de rust vergroot Oosterom den voorsprong. Wie gedacht heeft dat na de rust de rollen omgedraaid zouden zijn, kwam bedrogen uit. Wel begon Velox een krachtig offensief, doch de UVS-verdediging met den Daas als uitblin ker wist Velox goed in bedwang te houden en de UVS-aanval kwam menigmaal gevaarlijk voor de Velox-veste. Onverwachts scoorde Velox tegen. Door een misverstand in de UVS- verdediging kreeg de midvoor een niet te mis sen kans en de stand was 12. Niet ontmoe digd speelde UVS verder. Het geluk was ech ter niet op haar hand, anders had ze zeker den voorsprong kunnen vergrooten. Plotseling ontstond de gelijkmaker, toen een ver schot vanaf den vleugel onhoudbaar voor Kramp en door den wind in het doel verdween. In het laatste kwartier van den wedstrijd hebben beide elftallen evenveel kansen gehad om de overwinning te behalen, doch niemand wist ze te benutten. Reeds had men zich met een ge lijk spel verzoend, toen 1% minuut voor het einde de rechtsbuiten van Velox een mislukte voorzet knalhard in het doel zag verdwijnen. Kramp werd hierbij zwaar gehinderd door den midvoor van Velox. die dan ook in duidelijke buitenspelpositie stond. De scheidsrechter wees de vele protesten van de hand en ver klaarde later den bewusten persoon niet te hebben opgemerkt. Zoo verloor UVS dezen wedstrijd toch nog op het laatste moment, hoe wel zij door haar uitstekend spel zeker een gelijk spel had verdiend. VERVLOGEN ILLUSIES Slechts zij. die volledig met den competi tiestand der 3e klasse A op de hoogte waren, zullen zich kunnen voorstellen met welk een brio de gasten uit Scheveningen zich na de rust in het strijdperk wierpen. Immers, wat geschiedde aan de De Kempenaerstraat? Het voor Scheveningen vrijwel onbereikbare A.S.C. zag zich tegenover een grooten achterstand geplaatst tegen Hillinen. Koeriers zorgden om het kwartier voor 't bericht hoe de stand van zaken aan de De Kempenaerstraat was en dat strookte aanvankelijk geheel met de hoop der Scheveningsche gasten. En toen de strijd tusschen rood-zwart en blauw-wit in zulk een enerveerend stadium verkeerde, lieten zelfs de beste koeriers verstek gaan en lieten „Pomona" in het onzekere. Totdat eenige minuten voor het einde het defini tieve bericht kwam. dat rood-zwart de kam- pioensvlag aan het hjjschen wasJa toen liet plots de vurigste speler der groen- hemden den moed zakkenEen illusie was vervlogen. Intusschen werd het ondanks de nerveuze stemming een goede wedstrijd. Lugdunum (dit maal in wijnrood shirt gestoken) speelde met den krachtigen Noord-ooster in den rug en wist zich eenige prachtige kansen te scheppen, doch voorloopig hield de achterhoede der gasten stand In tegenstelling van het spelbeeld wisten de gas ten na 20 minuten zelfs de leiding te nemen door hun linksbinnen, die uit een voorzet van rechts langs v.d. Berg knalde (0—1). De thuisclub liet het er echter niet bij zitten en 10 minuten na 't Scheveningsche doelpunt schoot rechtsbinnen de Roo buiten het bereik van den doelman het leer in het doel 11Lugdunum bleef in den aanval en korten tyd later miste de rechtsachter der gasten grandioos en Koolloos benutte deze onverwachte kans op uitmuntende wijze (21). De tweede helft zou voor groen-wit niet gemak kelijk zijn. Met een geweldig enthousiasme wier pen de groenbaadjes zich in den striid en ge steund ooor den krachtigen wind speelde de ont moeting zich vrijwel geheel voor het Leidsche doel af. Het geheele Lugdunum-elftal vocht ech ter met mannenmoed, speciaal keeper v. d. Berg weerde zich schitterend. Eerst na 15 minuten voor het einde wist Sche veningen gelijk te maken (2—2), doch gezien de omstandigheden, zooals boven geschetst eischten de gasten het volle pond op. Naar gelang de tijd verstreek en het winnende doelpunt uitbleef werd het spel steeds nerveuzer. En toen enkele minu ten voor het einde de kans voor de gasten ver loren was. zakte het spel ineen, in welke periode Koolloos nog een fraaie scoringskans onbenut liet. Met een punten verdeeling, welke wel de ver houding was. kwam het einde van dezen span- nenden kamp, welke nog vrij druk bezocht werd.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13