Hoe Mussolini's rede is ontvangen Uit de Omstreken LEIDSCH DAGBLAD - Derde Siad Maandag 27 Maar) 1939 KERK- EN SCHOOLHIEUWS lAect&t£ancl Üei&y! Vereen.v.Nat. Veiligheid ViSSCHERIJ-BERICHTEN Gedenkdag der Rijksuniversiteit te Utrecht Te Parijs Te Londen Te Berlijn Te Rome ssnyy ROSSUM DU CHATTEL TAFELZILVER DRIESSEN PREDIKBEURTEN. Waddinxveen Gebouw Centrum: Heden nam. 7 uur. ds. de Rover van Vlaardingen. Zoetermeer Vereen, tot Verbreiding der Geref. Waarheid. Dinsdag nam. 7 uur ds. Koster te Montfoort. NED. HERV. KERK. Beroepen te Beesd (toez.) K. Luyendijk te Asch. GEREF. KERKEN. Beroepen te Dedemsvaart (als hulppred.) J. P. Prins. cand. te Meeden. Bedankt voor Lippenhuizen—Hemrik (als hulppred.G. A. Hoekstra, cand. te Drachten. EERE-PROMOTIE VAN DEN HEER D. HANNEMA. Hedenmiddag werd in het groct-audito- rium van de rijksuniversiteit te Utreehtde gedenkdag gevierd van de stichting dezer universiteit, ter gelegenheid waarvan de rector-magnificus plof. dr. Th. M van Leeuwen een rede hield over ..De taak van de huid en van den huidarts". Voor deze plechtigheid bestond zeer groote belangstelling. Behalve de Utrechtsche autoriteiten be vonden zich onder de aanwezigen o.a. de heeren, mr. F. J. Oud. burgemeester van Rotterdam, mr. M. Smeding, gemeente secretaris van Rotterdam. D. G. van Beu- ningen en W. van der Vorm. leden van de commissie over het museum Boymans, enz. Na zijn* rede deelde prof. van Leeuwen het besluit mede van den Senaat, waarbij aan den heer D. Hannema, directeur van het museum Boymans te Rotterdam, het eere-doctoraat der universiteit werd aan geboden, waarna prof. dr. W. Vogelsang den bul overhandigde en de secretaris van den Senaat, prof. dr. F. H. Quix, den eere-doctor met de cap bekleedde Als promotor van dr. Hannema sprak vervolgens prof. Vogelsang, terwijl de heer Hannema tenslotte dankte voor de hem verleende onderscheiding. Ds. R. HEIDEMA. Vrijdag 31 Maart as. viert ds. R. Heide ma, em. predikant te Soestdijk, zijn gou den ambtsjubileum. Rikkert Heidema werd 30 Maart 1852 te Bedum, waar zijn vader landbouwer was, geboren. Hij was eveneens voor het land bouwbedrijf bestemd. Eerst op 25-jarigen leeftijd ving hij dan ook pas de studie aan. De heer H F. Gangel te Doetinchem gaf hem de eerste privaatlessen. Ds. Heidema bezocht het gymnasium te Doetinchem en het pro-gymnasium te Zevenaar. In 1880 werd hij student aan de R. U. te Utrecht en in 1885 candidaat. In 1887 ging hij met de Doleantie mee en in 1889 werd hij candidaat in de Geref Kerken, om 31 Maart 1889 het predikambt te aanvaarden bij de Ned. Geref. Kerk van Nieuwveen, sprekende over Rom. 1 16, na tevoren te zijn bevestigd door wijlen ds. J. Hulsebos van Zuidwolde. Na 3 jaar vertrok ds. Hei dema naar Heinenoord, waar ds. K. Fern- hout, em. predikant te Baarn, toen te Dordrecht hem bevestigde en aan welke gemeente hij zich verbond sprekende over Jes. 40 30 en 31. Bijkans 27 jaar heeft ds. Heidema deze kerk mogen dienen, toen hij in 1919 een beroep naar Zuidbroek aan nam. waar wijlen ds. J. Spoelstra van Sap- pemeer hem bevestigde en waar hij in trede deed met Hand. 10 42 en 43. Ds. Heidema heeft deze kerk gediend tot aan zijn emeritaat, dat hem 31 Aug. 1930 eervol verleend werd. Ds. Heidema ves tigde zich toen metterwoon te Soestdijk. De jubilaris heeft zich in al zijn stand plaatsen zeer beijverd voor het Chr On derwijs. In Nieuwveen was hij voorzitter van de Chr. schooi, welke functie hij in Heinenoord 26 jaar uitoefende. In Zuid broek stichtte ds. Heidema een Chr. school en diende deze als secretaris. Ook was hij voorzitter van de mede door hem opge richte afd. Hoogezand-Sappemeer van het Ned. Bijbelgenootschap en gaf hij zich met name aan het werk der Evangelisatie. Velen hebben in dagen van ziekte in de pastorie van Heinenoord een liefderijke verpleging gevonden en ds. Heidema mocht zich altijd verheugen in de liefde van zijn gemeentenaren. Ds. en mevr. Heidema mogen dezer da gen tevens hun gouden huwelijksfeest vieren. Fransche diplomatieke klingen nemen met uiterste reserve en voorzichtigheid de door Mussolini uitgesproken redevoering op. Men heeft zich zeer omzichtig betoond bij iedere waardeering voor wat aangaat de vooruitzichten, welke de verklaringen van oen duce al dan niet openen op het gebied der Fransch-Italiaansche betrekkingen. Door de duistere punten, welke zij in ze kere essentieele kwesties vertoont, is de uit legging der redevoering uiterst moeilijk ge worden. In feite heeft de Duce zich er toe be paald summier het probleem der Italiaan- sche eischen te formuleeren. welke hij waarschijnlijk vrijwillig in de schaduw van concrete vraagstukken heeft gelaten. De redevoering van den Duce heeft een element van duidelijkheid gebracht, dat onder de huidige omstandigheden verre van waardeloos is, doordat hij voor den eersten keer het vraagstuk op het diplo matieke plan heeft gebracht, het duidelijk op het terrein der onderhandelingen ge plaatst en het tot koloniaal gebied beperkt: Dzjiboeti. Tunis en Suez, zonder het den vorm te geven van het dreigend dilemma, waarin dè Italiaansche pers het tot nu toe sloot. Daarentegen heeft hij geen enkele nade re aanduiding verschaft, noch over bijzon derheden, noch over den omvang dezer eischen. waardoor iedere beoordeeling van concrete mogelijkheden eener eventueele onderhandeling op de drie punten in kwes tie zeer moeilijk wordt. Voor het geval Frankrijk zou weigeren voldoening te geven aan de Italiaansche aspiraties, heeft de Duce zich van iedere bedreiging onthouden. Hij bepaalde zich er toe te verklaren, dat de kloove tusschen de beide landen moeilijk te overbruggen zou worden. Om de Middellandsche Zeekwestie te be palen. ontleende hij aan de nationaal-so- cialistische terminologie het woord „le vensruimte", dat op eigenaardige wijze op heldert, hoe men te Rome het vraagstuk ziet. In de passage der redevoering over de Middellandsche Zee moet gewezen worden op de voorbehouden, welke de Duce heeft gemaakt ten aanzien van de Adriatische Zee. waar hij het naast elkander bestaan heeft erkend van overheerschende Italiaan sche belangen en Zuid-Slavische rechten. Wat de Duitsch-Italiaansche betrekkin gen aangaat, heeft de duce opnieuw de on wrikbaarheid en soliditeit van de as ter sprake gebracht. Toch schijnen zijn verklaringen over de jongste gebeurtenissen in Midden-Europa UJIM en de abstractie van zekere blijkbaar voor sale binnenlandsch gebruik bestemde formules veeleer een constateering van een stand van zaken dan een goedkeurig te betee- kenen. Resumeerende schijnen de vooruitzichten voor den internationalen toestand na de redevoering beter noch slechter. Op do uit Fransch standpunt bezien belangrijkste vraag, n.l. te weten of Fransch-Italiaan sche onderhandelingen onder bevredigende omstandigheden zouden kunnen worden gehouden, geeft de redevoering ten slotte geen nauwkeurig antwoord. De „Temps" zegt nog: Frankrijk heelt nooit een internationale beraadslaging ge weigerd en slechts „nooit" gezegd tegenover eischen, welke beoogen een slag toe te brengen aan de integriteit van zijn natio nale grondgebied en zijn souvereimteits- rechten in zijn rijk, met name Tunis. De drie door Mussolini genoemde pun ten Tunis, Dzjiboeti en Suez vorm ren veel bescheidener program, men zal dat toegeven, dan dat met zooveel heftigheid door de fascistische pers werd uiteengezet en dat ook buitensporige eischen als die betreffende Corsica, Nice en Savoie inhield. Nog zou men moeten weten, hoe de re geering te Rome zich voorstelt de kwesties Tunis. Dzjiboeti en Suez te stellen. De redevoering van Mussolini geeft dat niet aan. De eerste indrukken in Britsclie gezag hebbende kringen is. dat Mussolini de ver wachtingen niet heeft geloochenstraft. wel ke gewekt waren door de recente rede van den Italiaanschen koning. Men heeft den indruk, dat, terwijl de redevoering van Mussolini niet de gebruikelijke kracht en strijdlustigheid mist, er weinig is, dat kan worden opgevat als in wezen agressief. Nie mand verwachtte, dat Mussolini de spil zou afvallen, maar stilzwijgend erkent de rede de bijzondere behoeften van Italië, zooals die door den Koning zijn uitgesproken en geeft zij uitdrukking aan de opvatting, dat er nog tijd is voor Frankrijk en Italië om samen te werken ten behoeve van onder handelingen over de op den voorgrond staande moeilijkheden en in dit verband is er niets van den aard van een bedreiging of ultimatum of eenigerlei uitwerking en uitbreiding van de Italiaansche eischen, die op de bekende basis blijven. Niemand in Engeland trekt het vitale be lang in twijfel van de Middellandsche Zee of de Adriatische Zee voor Italië en de ver wijzingen van Mussolini naar deze onder werpen wekken stellig geen bezorgdheid in Britsohe kringen. Mussolini's verwijzing naar het gevaar van een ideologisch con flict wekt de herinnering er aan, dat Cham berlain nog slechts Donderdag j.l. den na druk legde op Engeland's wensch „niet in Europa twee tegenover elkander staande bloes op te richten van landen, met ver schillende denkbeelden omtrent de vormen van binnenlandsch bestuur." In Duitsche politieke kringen wordt de rede in hoofdzaak voorgesteld als een „ge meenschappelijk antwoord van Duitschland en Italië" aan de democratieën en als een „waarschuwing" op grond van de „omsin gelingspogingen", die door deze mogendhe den tegen de autoritaire staten zouden worden ondernomen. In dezen gedachten- gang verklaart men, dat Frankrijk en En geland zullen moeten wennen aan de ge dachte, dat de „tegenwoordige toestand niet veel langer kan duren." Men is echter van meening. dat de redevoering van Mus solini niets oorlogszuchtigs heeft en men vindt het volkomen natuurlijk, dat hij ge spreken heeft over „bewapeningen", aange zien „Riosevelt en Hore Belisha en anderen dat evenzeer doen," In diplomatieke kringen te Rome wordt de redevoering van Mussolini druk van commentaar voorzien. Men stelt wel is waar vast, dat de Duce een krachtige taal moest laten hooren, daar hij zich richtte tot de avantgarde van het fascisme, vete ranen uit den strijd der revolutie. Overi gens zegt men. dat Mussolini duidelijk heeft uiteengezet, dat de Spaansche kwestie geen hinderpaal meer vormt tusschen Italië en Frankrijk. Men is van meening. dat de barricade tusschen de beide landen feitelijk niet meer bestaat. Mussolini is van meening, dat voortaan tusschen Italië en Frankrijk nog slechts één vraagstuk moet worden opge lost, een waagstuk dat den naam heeft „Tunis, Dzjiboeti Suezkanaal". De duce preciseerde niet nader, doch in dezelfde kringen maakt men melding van het veelbeteekenend feit, dat Mussolini niet het woord „eischen" heeft gebezigd en dat, indien hij den aard van het probleem niet nauwkeurig heeft omlijnd, hij het tooh heeft genoemd. Bevestigd wordt dat Mussolini er ziel: voor heeft gewacht het Italiaansche spel bloot te geven. De minimale aspiraties van Italië zijn: Een algemeen statuut voor de Italianen in Tunis, afstand van den spoorweg van Dzjiboeti. vrije zone te Dzjiboeti. herziening ten gunste van Italië, van de tarieven der Suez Kanaalmaatschappij, toetreding van Italië tot den raad van bestuur dezer maat schappij. Men merkt dienaangaande op, dat Mus solini zich onthouden heeft van iedere, zelfs verscholen, dreiging en zich er slechts toe bepaald heeft te zeggen, dat de onver zettelijke houding van Frankrijk tegenover de aanspraken van Italië de klove tus schen Frankrijk en Italië zou verdiepen. Italië verwacht, dat Parijs den eersten stap zal doen en het initiatief zal nemen voor onderhandelingen met Rome. Steunt fcuchtvordedigingsfondsl Postgiro Den Haag ten name van Juweliers - Breestraat 95 Meest uitgebreide sorteering 1130 Nieuwste modellen (Ingez. Med.) VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 27 Maart. Tarbot 90—74 ct. per K.G.; Tong f. 1.12—0 70 Idem: Heilbot f. 1,00—0,88 idem; Griet f. 38—26 per 50 K.G.: Groote schol f. 21 idem; Middel schol f. 25 idem; Zetschol f. 4036 idem: Kleinschol f. 36—10 idem; Bot f. 17,50—4.60 idem; Schar f. 136,30 idem; Tongschar f. 42 —21 idem; Poontjes f. 85,80 idem; Groote schelvisch f. 20 idem; Middel schelvisch f. 20 16 idem: Kleinmiadel schelvisch f. 1915 id.; Kleine schelvisch f. 15—10 idem; Groote gul f. 8—5,50 idem; Wijting f. 6,50—4,40 idem; Makreel f. 10—3,60 idem; Versche haring f. 5,404 idem; Kleinmiddel heek f. 22 idem; Kleine heer f. 8,50 idem; Kabeljauw f. 4011 per 125 K.G.; Vleet f. 2.201,40 per stuk; Leng f. 2,250,90 idem; Koolvisch 8020 idem; Rog f. 21—12 per koop. KI. gul f. 9,50—5.50 p. 50K.G. Besomming trawlers: Condor, IJm. 72 met f. 1290; Betje. RO. 16 met f. 2750; Raaf, lm. 432 met f. 930; Isabel. IJm. 14 met f. 1590; Zee hond. IJm, 70 met f. 1760; Maria van Hattam. IJm. 1 met f. 4730; Azimuth. IJm. 195 met f. 2720; Witte Zee. IJm. 167 met f. 2690; Maria S. Ommering, IJm. 7 met f. 2800; Flamingo. IJm 25 met f. 5170; Eveline. IJm 115 met f. 3640: Caroline. IJm. 26 met f. 7200; De Hoop IJm. 46 met f. 2290; Ewald. IJm. 48 met f. 3900. Delft, IJm. 17 met f. 6790. Loggers: RO. 1 met f. 990; KW. 89 met f 340; KW. 175 met f. 390; KW. 75 met f. 230; KW. 162 met f. 460; KW. 144 met f. 740; KW. 28 met f. 1040; KW. 24 met f. 1370; KW. 62 met f. 270; KW. 107 met f. 380; KW. 108 met f. 270; KW. 178 met f. 380; KW. 91 met f. 270; KW. 27 met f. 220; KW. 14 met f 390; KW. 134 met f. 880; KW. 65 met f. 1140; KW. 41 met f. 840; KW. 29 met f. 810; KW. 95 met f. 760; KW. 173 met f. 270: KW. 104 met f. 290; KW. 124 met f. 600; KW. 33 met f. 460; KW. 130 met f. 370; KW. 135 met f. 460: KW 52 met f. 210; KW. 110 met f 340; KW. 163 met f. 260; IJM. 201 met f. 1050. BENTHUIZEN. Jaarvergadering Bond van Boerinnen- en Plattelandsvrouwen. De afd. van den Bond van Boerinnen- en Plattelandsvrouwen vergaderde bij den heer A. van Staalduinen. De presidente opende met een hartelijk welkom de vergadering en sprak haar voldoening uit over de flink be zette zaal, die versierd was. De secretaresse mevr. van Dogterom—van de Velde, las de notulen die onveranderd goedgekeurd wer den. Daarna las zij het jaarverslag, waarna de penningmeesteresse mevr. TroostMos terd, verslag uitbracht over haar financiëel beheer. Er was een behoorlijk saldo in kas. De presidente dankte beide dames voor haar juist beheer. De aftr. bestuursleden de dames P. A. E. de Lugtden Hertog en B. Dogteromvan de Velde, werden herkozen. Als afgevaardigde naar de Prov. vergade ring werd gekozen mevr. van der BijlSpij ker. Besloten werd dezen zomer weer.eenige excursies te houden. Ten slotte volgde een gezellige verloting tot stijving der kas, waarna de presidente mevr. Diephoutvan Straalen deze prettige jaarvergadering sloot. HAARLEMMERMEER. Intrede van ds. Lazonder. Ds. Lazonder, Ned. Herv. predikant hoopt Zondag 7 Mei afscheid te nemen van zijn gemeente Westmaas, om 14 Mei in de Ned. Herv. Kerk te Nieuw Vennep zijn intrede te doen. De Zondagsdienst der dokters te Nieuw Vennep zal Zondag a.s. worden waargenomen door dr. A. van Haeringen. Voor het Comité van Winterlezingen te Nieuw Vennep trad op ds. J. Verkuyl. Zoowel het feit, dat de spreker Venneper ran origine ls, als zijn onderwerp: „Van strijd en overwinning in den arbeid der Zending" waren oorzaak van veler belang stelling. HILLEGOM. Gevonden. Op het politiebureau zijn te bevragen: kinderwantje, handschoen, armbandje, damesportemonnaie, reclamebiljetten en sierspeld. VERWACHTE SCHEPEN. Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt: Gloria" IJM. 37. 40 m. schelvisch. 100 m. braad- schelvisch. 100 m. wijting, 100 m. gul. 40 m. koolvisch, 40 m. makreel. 55 m. radio, 25 m. wolf en poon. Totaal 500 m. en 150 stijve kabeljauw. „Haarlem" IJM. 9, 1300 m. haring en 30 stijve kabeljauwen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Geref. Schoolvereeniging. De Ver. voor Geref. Schoolonderwijs vergaderde onder leiding van den voorzit ter, ds. H. Meijering. Na een kort openingswoord las de secre taris, de heer Jac. v. Beelen de notulen en bracht hij het jaarverslag uit. Het onderwijs had een ongestoord ver loop. De verhouding tusschen bestuur en personeel is uitstekend. Het leerlingen aantal gaat vooruit en bedroeg over 1938 114. De penningmeester, de heer Joh. Korpelshoek, gaf aan de hand van een gedrukt overzicht een uiteenzetting van den toestand der financiën. De balans gaf als eindcijfer f. 4450.12. De bescheiden waren gecontroleerd door den boekhouder den heer P. v. d. Gugten en In orde bevonden. De rekening werd onder dank aan den penningmeester vast gesteld. In de plaats van den heer C. de Wit werd als bestuurslid gekozen de heer J. Kranenburg. Na rondvraag volgde sluiting met dank gebed. KATWIJK AAN ZEE. Vergadering der A.R. Propagandaclub ..Idenburg". Deze vergadering werd in hotel du Rhin gehouden, waar mr. G. A. Diepenhorst uit Zeist optrad met het onderwerp: „De Sta- tenstembus in het licht van den huidigen politieken toestand". De voorzitter de heer J. Boender las Philippensen 2 en ging voor in gebed. Dan was het woord aan mr. Diepenhorst. Deze behandelde o.a. uitvoerig de vorige verkiezingen en dat men in dr. Colijn den koenen stuurman in dezen onrustigen tijd erkende. Het is niet ziin schuld dat het program ma niet voor 75 is tot stand gekomen; de omstandigheden waren sterker dan de regeering. Spr. memoreerde de verlangens van andere partijen, maar de regeering bleef bij een voorzichtig financieel beleid. Zware offers worden gevraagd voor de landsver dediging in den bewapeningswestrijd. De begrooting van 1939 heeft een tekort van 61 mülioen en dit is nog te gunstig voor gesteld. Onze minister van financiën is genoodzaakt om een nationale inkomsten belasting in te voeren. De regeering doet wat zii kan inzake de werkloosheid. Dit heeft zii getoond door het rapport West- hoff te aanvaarden. Dit gaat n'et vèr ge noeg naar den zin van de S.D.A.P en de C.D.U Ons land is. wat den exporthandel betreft, afhankelijk van het buitenland, wat nader werd verklaard. Zeer uitvoerig besprak spr. ook den internationalen toe stand. Het Nederl. volk luistert naar minis ter Colijn. naar een regeering die geen onvoorzichtige daden doet. De kalme rust van minister Colijn vloeit voort uit zijn vertrouwen od God en zijn geloof. Proef ondervindelijk worden de beginselen der AR. partij bewezen. Waar is de machtige partij der Soc. Dem. in Duitschland ge bleven? Waar zijn gebleven de machtige keizerrijken in Europa; weggevaagd zijn zij van den aardbodem. Wat is er niet ver vallen en vernietigd, maar niets verandert, wat de Heilige Schrift ons leert. Bij de as. Staten-verkiezingen wekt de A.R. partij ons geheele volk op tot gehoorzaamheid aan God. Wü zullen bij de a.s. verkiezingen al onze krachten inspannen tegen de be ginselen van revolutie en ongeloof. De voor zitter dankt? den spreker, waarna met het staande zingen van twee coupletten van het Wilhelmus mr. Diepenhorst met dankgebed eindigde. Vergadering der Chr.-Hist. Kiesvereeniging De Chr.-Hist. Kiesvereeniging vergaderde in hotel „De Zwaan". Als spreker trad op mr. J. J. R. Sohmal. De vooratter, de heer L. van der Zwan, opende met het lezen van Romeinen 12 en gebed. De heer Sohmal, die sprak over het on derwerp „Beginsel of reclame", wees er op, dat er verschillende manleren zijn om een vergadering toe te spreken. Het doel kan zijn om zich van een applaus te verzekeren, het uitgaan op reclame Deze wijze van reclame-maken ls beneden onze waardig heid. Wij moeten oppassen om in verkie zingsdagen niet zenuwachtig te worden. Wij moeten voorzichtig zijn en onzen mond niet voorbij praten. De C.-H. is voor niets zóó nuiverig als voor een mond van meer dan normale afmetingen. Het gaat niet om de ïeclame, doch om het beginsel. Beproef de geesten, laat u niet van de wijs brengen door veel gedruisch. De zegepraal ligt in de kracht van het beginsel, niet in de kraoht van laiwaai, doch in het koel verstand en het warm kloppend hart omtrent hetgeen gedaan en gelaten moet worden. Geen ge schreeuw en reclame, doch alleen het be ginsel heeft bewezen een levende kracht te zijn. Spreken op onze wijze en tijd. een boodschap brengen niet negatief, doch van dat wat wijzelf meenen, een positief eigen beginsel. Bij de as Staten-verkiezing gaat het om de huishouding van de provincie, om de nuchtere praïtische belangen. Een ruime en zeer duidelijke belichting gaf spr. om trent de taak der Gedeputeerden, die het stootblok zijn tusschen rijk en gemeente Ook behandelde spr de lan&spolitiek. Hij wees er op. dat er plaats moet zijn voor ieder. De C.-H. is een volkspartij, waarbij de gestudeerden tot plicht hebben het volk te dienen. Het is onverantwoord steeds ver der te gaan in splitsingen en clubjes: het gaat om te vereen'gen. D^ C.-H. staat reeds lang on de bres vcor eenheid er tegen ver brokkeling. Wij staan gereed in rustige kracht; er wordt geweldig gewerkt voor de versterking der C.-H Unie en met vrucht, en zoo gezien ls het thans zaak zich aan te i 8882 CIngez. Med.» passen en te scharen onder onze banier; te doen wat onze hand vindt om te doen. Critiek van breken is ons, Chr.-Hist., niet sympathiek! wèl critiek om te bouwen. Na gewezen te hebben op de spreuk van dr. Hoedemaker: „Heel de kerk en heel het volk", wees spr. er op, dat het standpunt bij de stembus moet zijn „Door de vrijheid naar de eenheid". De herdenkingssteen van de Katwijk- sche Bouwvereeniging is gemetseld in den gevel van het woonhuis Ten Brittestraat 47 hoek Sluisweg aan de Sluiswegzijde, dat bewoond wordt door den heer P. Ruwhof. LEIDSCHENDAM. Nog goed afgeloopen! Terwijl L. B., wagenlidhter bij de Ned, Spoorwegen alhier, in de Centrale werk plaats der Ned. Spoorwegen onder een 3de klasse rijtuig reparatiewerk verrichtte, kwam de wagon onverwachts in beweging, waardoor hij bekneld raakte tusschen den wagon en den grond. Niet dan na groote moeite gelukte het B. zich te bevrijden. Het bleek dat hij een arm had gebroken. Na voorloopig verbonden te zijn werd hij naar het ziekenhuis St. Antoniushoeve te Voorburg overgebracht. Burgerlijke Stand. Bevallen: J. E. van den Berg. geb. Lelie veld. z; A. B. M. Bolleboom, geb. Kroon, z. Overleden: M. Roodenrys. vr„ 18 jaar. Oprichting afd. Ned. Ver. v. Luchtbescherming. In hotel „De Zwaan" werd vergaderd om te komen tot oprichting van een afdeeiing van de Ned. Ver. voor Luchtbescheming. De zaal was geheel bezet. Onder de aanwezigen waren ook verschillende raadsleden. Drs. A. van Vlanen van de Ned. Ver. voor Lucht bescherming hield een propaganda-rede, waarbij een aantal voorbeelden inzake lucht bescherming werd aangehaald. Het ge sprokene werd toegelicht door een film. Na afloop werd een afdeeiing opgericht. Als bestuur zal voorloopig fungeeren het comité van oprichting. Financieel verslag der Geref. Kerk. Verschenen is het financieel verslag van de Geref. Kerk alhier over het jaar 1938. De Ontvangsten en uitgaven hebben bedra gen f4262.73'/», waarin begrepen een tekort van f. 55.26'/». De opbrengst van de collec ten bedroeg f. 11.59.89 en steun der classies f. 1000.terwijl aan salarissen werd uitge- gegeven f. 2730. Het bouwfonds vermeerderde met 76.18 en bedroeg f. 915.18. Voor de zending werd bijeengebracht f. 263.34. De diaconie-reke ning sluit in ontvangst en uitgaaf met f. 828.60, waarin begrepen een tekort van f. 50.56. De begrooting 1939 werd vastgesteld met een eindcijfer van f. 4120.40. Het geraamde tekort bedraagt f. 100.40. De onlangs opgerichte R.K. Woning- bouwvereeniging in de buurtschap heeft den naam aangenomen van Don Bosco. In haar eerste ledenvergadering is het bestuur als volgt samengesteld: H. Smits, weth., voorzitter; J. Groersweg, J. Koele- man, J. Suiten. Tot commissarissen werden benoemd de heeren J. C. van den Bosch, A. L. Jansen en G. Verhagen. Door het Rijk zal uit het gemeentefonds over 1937/38 worden uitgekeerd aan dev.m. gemeente Stompwijk f. 48838.en aan de v.m. gemeente Veur f. 29143-zijnde ruim f. 8.per hoofd. RIJNSBURG. Burgerlijke Stand. Gehuwd: J. Mooten en J. Pauw Gerh. van ZuJjlen en Joh. Slui. Loop der Bevolking. Gevestigd: J. v d. Mey, van Voorschoten; H. v.d. Gugten van Katwijk; J. Hilverda van Wijn- britseradeelG. v.d. Plas van Katwijk. M.Maat van Oegstgeest; C. v.d. Linde van Ambt-Vollen- hove: E. M. van Iterson van Zoeterwoude. Vertrokken: Jac. v. Vliet en gezin naar Oegst geest; G. v. Duijn en gezin naar Den Haag: wed. Heemskerk—Boer naar Leiden. ZEVENHOVEN. Loop der bevolking. Vertrokken: M. Blijleven naar N. Amstel. Gevestigd: J. H. Vonk van Ulrum. Burgerlijke Stand. Gehuwd: T. Domburg en A. D. Coupric. Geboren; Fokele z. van J. Obbema en C. Franke. Overleden: M. de Gans, echtgenoote van H. v. d. Ham, 51 Jaar. 4—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 12