BUITENLAND Simplex rijwielen, even solide als mooi, 465( De verkiezingen in België LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 27 Maarf 1939 De strijd in het Verre Oosten De invoer van Nederlandsche bloembollen in de Ver. Staten Luchtaanvallen! MET KIESPIJN LACHT U NIET DAN LACHT U! Herderlijk schrijven van Het bezoek van Hudson bisschop van Luik bespot Verkiezingen Hongaarsche-Slowaaksche grenscommissie Partij der Hungaristen herleeft Een protest van onze Regeering gevraagd Vlamingen en Walen VRAGENRUBRIEK BELGIË. RUSLAND. maar na gebruik van kies pijn poeders van I>r J B. MEENK 1778 (Ingez Med.) Gisteroahtend is in alle kerken en kapel len in de kantons Eupen en Malmedy voor lezing gedaan van een herderlijk schrijven van mgr. Kerkhofs. den bisschop van Luik. In het bijzonder was dit schrijven gericht tot de katholieken in de Oostelijke kantons. Er werd met name in geprotesteerd tegen de bedoelingen van het nationaal-socialisme en tegen de rassenleer. De voorlezing van dezen brief heeft in eenige parochies aanleiding gegeven tot in cidenten. Verscheiden personen hebben uit /protest- de kerkgebouwen verlaten. Ook te St. Vith verlieten verscheiden personen het kerkgebouw. Deze reacties waren echter onbeteekenend te noemen tegenover hetgeen zich te Eupen afspeelde. De eerste missen verliepen er kalm. doch om elf uur was het zeer druk. Nauwelijks was men begonnen met de voorlezing van hst herderlijk schrijven of men hoorde lachen. Er werd uit een groep personen gefloten. Anderen, die voor de kerk stonden, floten eveneens. Een honderdtal bezoekers verliet de kerk. De heer en mevrouw Henri Michel, uit gevers van de „Grenz-Echo", het eenige in de Duitsche taal verschijnende Belgisch- gezinde dagblad in het kanton, werden uit gejouwd door nationaal-sooialisten In de keric in de benedenstad heeft men opgemerkt, dat de reacties, welke er zich voordedeneveneens door dezelfde troep werden uitgelokt Men zou tusscJhen hen «en groot aantal Duitschers uit Aken heb ben herkend. Ofschoon Hudson vandaag naar Helsinki vertrekt, zijn er tot dusverre geen aanwij zingen. of zijn besprekingen met de sovjet ambtenaren ook betrekking gehad hebben op politieke onderwerpen. Men verwacht geen communiqué voor Hudson vertrekt. TURKIJE. Het Tuvksche Telegraaf agentschap deelt mede, dat tijdens de verkiezingen voor de wetgevende vergadering alle can- didaten van de volkspartij welke aan gewezen waren door Ismet Inonu niet algemeene stemmen gekozen zijn. Vier onafhankelij ken kwamen in de Kamer. ENGELAND. Naar dienstplicht in eenigerlei vorm? De toenemende klem, waarmede de kwestie van militairen dienstplicht in Engeland besproken wordt, komt duidelijk tot uitdrukking in de Londensohe bladen. De diplomatieke correspondent van de Sunday Dispatch verklaart, dat men in politieke kringen den een of anderen vorm van dienstplicht als onvermijdelijk be schouwt en dat de eerste stap in de rich ting daarvan zal zijn de aankondiging, binnen korten tijd, van een verplicht na tionaal register. De Observer is van meening, dat er wei nig twijfel aan is, dat er thans een meer derheid is in het parlement ten gunste van een of anderen diens^pllchtmaatregel. Terwijl sommige commentatoren verwij zen naar den tegenstand der labourpartij tegen dienstplicht, wijzen zij ook op het belang, dat er in gelegen is geen versto ring te brengen in het aanbod van ar beidskrachten voor de sleutelindustrieën. Geruchten over kabinetswijziging ten gevolge van het vraagstuk van den dienst plicht zelfs verluidde het aftreden van Chamberlain! vinden nergens bevesti ging. Ook al pleitte Eden te Grimsby nogmaals voor een niet partyen-regeering op breedst mogelijke basis. Hij bepleitte voorts organisatie van Engeland's in dustrie. rijkdom en menschenmateriaal teneinde een maximale militaire krachts inspanning in den kortst mogelijken tijd naar voren te brengen en ten tweede aan vaarding van een krachtige buitenland- sche politiek door vereeniging van de ■vredelievende naties om weerstand te bie den aan daden van agressie, gelijk Hali fax Maandag j.l. leek te voorspellen. POLEN. Miltaire maatregelen. In verband met de jongste gebeurtenis sen in midden Europa worden in Polen uitgebreide maatregelen van militaire voorbereiding getroffen, doch in welke mate is onbekend, aangezien niets gepu bliceerd mag worder. over de aantallen reservisten, die onder de wapenen wor den geroepen, nooh over andere maat regelen. Het schijnt, dat de minister van buitenlandsche zaken, Beek, liever de grenzen van Polen wil garandceren door de verklaring, dat Polen bereid is te strijden, dan door zich nauwer aan te sluiten bij de westelijke mogend heden. De leiders van de oppositie hebben met de vertegenwoordigers van de regeering geconfereerd en vermoedelijk zullen deze besprekingen op ruimer schaal worden voortgezet. De terugkeer van Nitos, den boerenlei der, schijnt thans zeker. De president van de Poolsche republiek heeft de gewone zitting van Kamer en Senaat met ingang van heden voor den tijd van dertig dagen verdaagd MIDDEN-EUROPA. Nadat Zaterdagmorgen de strijd tusschen Hongaren en Slowaken nog even fel was opgelaaid, is later rast ingetreden. Het denkbeeld van een gemengde commissie is aanvaard en heden zal deze commissie haar taak aanvangen. Over Zaterdag nog het volgende: Afdeelingen van de Slowaaksche land en luchtmacht hebben aanvallen gedaan op de stellingen, welke de Hongaren sedert den ochtend van 23 Maart op de grens van Slowakije en Hongarije bezet hielden. De Hongaarsche troepen weken niet. Slowaaksche vliegtuigen wierpen bommen op de open Hongaarsche steden Ragnie, Ungar en Nagyberesna De Hongaarsohe luchtdoelartillerie schoot zeven Slowaak sche toestellen omlaag en dwong een ander te dalen. Bij wijze van represaille bombardeerde de Hongaarsche lucht macht het Slowaaksohe vliegveld Iglo en later nog de plaatsen Spiska Novenes. waar zes slachtoffers vielen en Homy Ozorovce. Behalve de slachtoffers onder de bur gerbevolking ln de gebombardeerde steden zijn de Hongaarsche verliezen gering. In Duitschland mocht niets gepubli ceerd worden over de gevechten. HONGARIJE. De „Virridat" meldt, dat een partij der pijlkruisen is gevormd. Aan het hoofd van deze extreem rechtsche beweging staat de oud-leider der Hongaarsche nationalisti sche partij, beter bekend onder den naam Hungaristische beweging, Hubay. Men zal zich herinneeen, dat de partij door Teleki werd ontbonden in verband met den ter- roristischen aanslag van Dohanny Utca. Een alarm-bericht. Te Tokio is groote opschudding ontstaan door een bericht van den Romeinschen correspondent van de Nitsji Nitsji te Rome d e zegt uit betrouwbare bron vernomen te hebben, dat de Sovjet-regeering Wladi- wostok en Petropawlowsk in Kamsjatka ter beschikking heeft gesteld van de Britsche regeering ingeval van oorlog. De corres pondent zegt", vernomen te hebben dat de Britsche ambassadeur te Maskcu met Lit- winof de nadere regelingen van d t voorstel besproken heeft in het kader van de be sprekingen tegen de verdere Duitsche agressie. De Sovjet-Unie zou voor het. ter beschik king stellen van Wladiwostok en Petro- pawlowks de toezegging van wapens en munit'e via Canada hebben gekregen. Volgens de Russische voorstellen aldus de correspondent van de N tsjl Nitsil zou Wladiwostok een basis voor de Britsche duikboot-en en Petropawlowks een basis voor de Canadeesche luchtmacht worden. Nantsjang door de Japanneezen veroverd. De Japansche troepen hebben Nantsjang. de hoofdstad der provinc e Kiangsi. bezet, In de Chtneesche nationalistsche bladen wordt een belangrijke wijz ging voorspeld in de buitenlandscne politiek van Japan, onder invloed, van keizer Hiiohito. Verklaard wordt, dat de keizer dan jona sten tijd zeer actief is geweest bij de lei- d ng der staatszaken. Gezegd wordt dat hij meer gezag en macht heeft verworven dan een der keizers sinds de Japansche regeering werd gecentraliseerd ooit heeft bezeten. Verklaard wordt, dat de wenschen van den ke'zer betreffen: 1. Te voorkomen, dat Japan een militair bondgenootschap aangaat met Duitschland en Italië. 2. Het hardnekkige streven der m'niste- ries van marine en oorlog Japan in nieuwe internationale moeilijkheden te storten tegen te gaan. 3. Te voorkomen dat Japan een totalitai- ren regeeringsvorm aanneemt in fascist'- schen stijl en 4. De betrekkingen te verbeteren tuss-hen Japan en de democratische mogendheden. De Visschertykwestie. De vooruitzichten op een regeling in het Russisch-Japansche visscherijgesehil zijn aanzienlijk beter geworden volgens de de Japansche autoriteiten. Er verluidt, dat de Japanneezen thans bereid zijn een tijdelijke overeenkomst voor een jaar te aanvaarden cn af te zien van de visscherijrechten op 37 perceelen, welke de Sovjet-unie wil voorbehouden om strategische redenen. De Algemeene vereeniging voor Bloem bollencultuur schrijft: In het Congres en ln den Senaat van de Vereenigde Staten van Noord-Amevika zijn, zooals ook in de persberichten in Neder land reeds is medegedeeld, eenige wetsont werpen ingediend van phyto-sanitairen aard In de overwegingen wordt medege deeld, dat de bedoeling is land- en tuin bouw in de Vereenigde Staten te bescher men tegen den invoer en de verspreiding van plantenziekten uit andere landen door planten en producten van planten uit die lauden. Het oorspronkelijke wetsontwerp is zeer vaag. en laat ruimte voor verscheidene in terpretaties. Dit wetsontwerp, dat door den op het oogenblik bestaanden invoer van tuinbouwproducten ln de Vereenigde Sta ten in de eerste plaats de Nederlandsche tuinbouwproducten, en wel voornamelijk de bloembollen betreft, is daarna tweemaal gewijzigd Het laatste aangevulde wetsont werp houdt in, dat bollen van narcissen en irissen een behandeling tegen aaltjes- ziek moeten ondergaan (de zgn. warmwa terbehandeling, die de bollen voor óén jaar onbruikbaar maakt voor het forceeren). en dat de bepalingen van het ontwerp op tul pen eerst Ingevoerd zullen worden na 1945 en die op hyacinthen i>as na 1950. Hoe dus de uitlegging van het oorspron kelijk wetsontwerp ook zij. het staat wel vast dat aanneming van het laatste ont werp tengevolge zou hebben uitsluiting van ons product od grond van vrees voor in- j voer van plantenziekten. Zij het dan ook, dat tulpen en hyacinthen nog een aantal jaren zouden worden toegelaten. In het Nederlandsche bloembollenvak heerscht niet alleen ernstige ongerustheid over dit wetsontwerp, maar de berichten hierover zijn ook met groote verwondering ontvangen. Tulpen en hyacinthen zijn tot nu toe steeds zonder bijzondere phyto- sanitaire belemmeringen in de Vereenigde Staten ingevoerd, waartoe ook alle reden was. omdat onze bloembollencultures vol komen gezond zijn De keuringsdiensten, die door het vak zelf zjjn ingesteld en die in nauwe samenwerking met het labora torium voor bloembollenonderzoek hun doel nastreven, hebben ervoor gezorgd dat de cultuur in een zoodanigen toestand is, dat het buitenland geen enkele vrees behoeft te hebben by den invoer onzer producten. Terwijl de (rijks)plantenziektenkundige dienst bij den export te allen overvloede nog eens een keuring Instelt! Narcissen zyn, zooals bekend is, na 1926 op phyto-sanltalre gronden van den invoer ln de U.S.A. uitgesloten. Hiertegen is door het bloembollenvak geregeld geopponeerd, en de vertegenwoordigers van het vak heb ben er met prof van Slogteren, die zijn oordeel op zuiver wetenschappelijke gron den fundeerde, steeds op gewezen, dat onze narcissencultures, dank Ey ook het werk van den keuringsdienst van de vereeniging ,,De Narcis", die juist dezer dagen een wet- 1776 Ungez. Med.) ZUID-SLAVIË. Geruchten betreffende Duitsch- Zuidslavisehe handelsonderhandelingen. Er is geen bevestiging verkregen van een bericht." volgens hetwelk Duitsdhland de Zuid-Slavische leden der Duiitsch-Zuid-Sla- visdhe economische commissie had uitge- noodigd om de volgende maand een bezoek te brengen aan Berlyn, teneinde te onder handelen over een nieuw handelsverdrag. De eerstvolgende byeenkomst der com missie zal waarschynlijk te Belgrado bin nen korten tüd geschieden, waarbü Duitsch land ongetwyfeld van de gelegenheid ge bruik zal maken cm zijn positie verder te versterken door stabilisatie van den mark op een hoogeren voet en doer de levering door middel van clearinzregelingen van zekere goederen, waarvoor Zuld-Slavlë thans vrije deviezen eischt. (Van onzen Brusselschen correspondent!, De Belgen ïyken op het oogenblik eenigs- zinss op beschaamde schoolkinderen die van den meester een réprimande gekregen hebben en voelen dat deze niet onverdiend is. Al lacht men hier natuurlyk om de be richtgeving van sommige buitenlandsche bladen die het voorstellen alsof Vlamin gen en Walen min' of meer met getrokken messen tegenover elkaar staan en slechts op het sein van den gevaarlyken buurman wachten om elkaar te ïyf te gaan, het is niet prettig te bedenken dat het aanzien van het land door de twisten der laatste maanden in het buitenland geleden heeft. De verklaring van Lord Halifax ln het Hoo- gerhuis: „Elk land is gewaarschuwd tegen het binnenlandsch gevaar dat van buiten wordt geïnspireerd" kan door de Belgen niet misverstaan worden. Bovendien is het een eenlgszins onbehageiyk gevoel in deze dagen van internationale spanning zonder Parlement te zitten. Indien zich voor 2 April de datum der verkiezingen in ternationale verwikkelingen zouden voor doen. zou het Parlement niet wettelyk by- eengeroepen kunnen worden om de noodige maatregelen goed te keuren, terwyi een raadpleging van het kiezerscorps vrywel onmogelyk zou worden, wanneer men tot geheele of gedeelteiyke mobilisatie zou moeten overgaan. Men kan dus slechts met een verwytend gebaar naar den politleken tegenstander wijzen, wanneer de heer Da- ladler In de Fransche Kamer verklaart dat een aan Frankrijk grenzend land naar zijn meening verkeerd deed thans algemeene verkiezingen te houden." Maar gedane zaken nemen geen keer en men kan hoogstens trachten het verkie- zlngsvumoer wat te beperken. Na den Ko ning heeft thans mgr. Van Rooy, aartsbis schop van Mechelen, zyn waarschuwende stem doen hooren. De Belgische primaat is zoo juist van de kroningsfeesten te Rome teruggekeerd en hy heeft daar ln gesprek ken met vele vooraanstaande personen uit alle deelen van de wereld kunnen consta- teeren, wolk een jammeriyken Indruk het onderling getwist der Belgen ln het buiten land maakt. De aartsbisschop doet nu een beroep op alle Belgen, die „geen slavenhart hebben, aan de vryheld gehecht zyn even als aan de menschelyke waardigheid cn alle kleinzielige vraagstukken ter zyde te laten en zich rond het gemeenschappeiyk vaandel te scharen, ten einde de hooge be langen van het land te verdedigen." „Hoe zou men er aan kunnen denken, aldus de kardinaal, dat eerlyke lieden bewust of on bewust het spel zouden spelen van de vy- anden der sociale orde, van de tegenstan ders der nationale eenheid of van beroeps- agitators?" Dat klink niet prettig voor de Vlaamsche separatisten. Opgestuwd door de mannen van het V.N.V. heeft de Katholieke Vlaam sche Volkspartij den laatsten tijd de Vlaam schc elschen met energie by regeering en parlement verdedigd. Daarmede heeft zij het V.N.V. den wind uit de zeilen genomen en veel van haar bestaansrecht in het Ka tholieke Vlaanderen. Ook al blyven de doel stellingen van deze party vrij vaag. zy heeft haar politiek-sociale programmapun ten toch op die van haar Duitsche buren gecopieerd en haar „Vlaanderen zelfregee- ring" werd al naar gelang van de omstan digheden in het kleed van separatisme, fe deralisme, enz. gestoken. Den laatsten tijd doet blykbaar het separatisme weer opgeld. We zien althans Ward Hermans, den man van de Utrechtsche documenten en bekend separatist als No. 1 op de lyst van Meche len. De heer Borginon, één van de meest geziene persooniykheden van het V.N.V., die na de September-crlsts meende te moe ten waarschuwen tegen den Duitschen im port en durfde te beweren dat het grootste gevaar niet langer uit Frankrijk kwam en Vlamingen en Walen in het zelfde schuitje zaten, is van No. 1 op de Antwerpsche lyst voor straf onder op de Brusselsche lyst ge plaatst. En nu komen de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakye dat separatisme nog eens extra in den ban doen! Sommige Vlaamsche conservatieven van het K.V.V. vergeten in deze dagen het liefst dat ze nog het vorig jaar een heftige cam pagne hebben gevoerd voor de concentratie van K.V.V. en V.N.V. onder de leus samen werking van alle Katholieken tegen het Marxisme in Vlaanderen. Er wordt thans in alle bladen van het K.V.V. een actie ge- j voerd. waaruit duidelijk de afstand moet blijken die hen scheidt van de Vlaamsche nationalisten. In de politiek heeft men nu eenmaal een kort geheugen. En zoo legt men thans in geheel Vlaan deren den nadruk op het feit, dat men de nationale eenheid hoog wil houden. Neen, |de klok staat ln Vlaanderen werkelyk niet op saparatisme! Er zyn echter altyd nog een aantal Franskiljons ln België voor wie het separatisme reeds met de cultureele autonomie begint en die alle Vlamingen dus als „separatisten" doodverven zonder te bedenken welke schade zy met een der- geiyke voorstelling van zaken België in het buitenland kunnen doen. Van dien eisch tot cultuur-autonomie willen de Vlamingen geen afstand doen, ook al schreeuwen sommige liberale en conservatieve Katholieke party-organen in Brussel nog zoo hard dat daarmee de een heid van het land in gevaar is. Integen deel, men is in Vlaanderen van meening dat men door toe te geven aan redelyke eischen de deur voor alle extremistische avonturen sluit. Rex heeft in Vlaanderen uitgediend sinds de heer Degrelle getracht heeft zijn sinds de gemeenteverkiezingen verbleekt blazoen met de zaak Martens op te fleuren. En ook in Wallonië gaat het hem niet naar wensch. Nog voordat het kiezerscorps uit spraak heeft gedaan, zyn velen van zyn beste medewerkers vertrokken. En hadden zy dat nu nog maar in stilte gedaan! Neen, het is niet vriendeiyk te beweren dat de heer Degrelle wel eens ln de beurs van den heer Mussolini tastte. En dat heeft de heer Syndic gedaan, rexlstisch Parlementslid en eertyds hoog in aanzien bij den heer De grelle. De heer Degrelle heeft als antwoord op zyn hoofd gewezen om aan te toonen dat het daar bij den heer Syndic niet pluis was en verklaard dat deze het verschil tus schen myn en dyn niet kept, maar de heer Degrelle heeft den heer Syndic geen pro ces aangedaan en de hêer Syndic wel den heer Degrelle. Voor een meerder succes by de ajs. ver kiezingen lijkt dit alles echter geen goede inleiding. Inmiddels vechten de socialisten voor een sterk en vereenigd België en binnen dit kader voor een sterke Belgische Werklieden Partij, waarin Vlamingen en Walen in broe- deriyke eendracht de aanslagen op loonen en sociale wetgeving, die zy „deflatie" noe men, moeten afweren. Zij hebben het daar bij aan den stok met een andere groep van extremisten, de Communisten die vooral ge beten zyn op den heer Spaak, den ex-pre mier. Een dankbaar object, aangezien de heer Spaak met de hem eigen energie als eerste op de Brusselsche lyst een record aantal verkiezingsvergaderingen afwerkt. Maar in het algemeen verbleekt tegen het groote gebeuren van het buitenland de j groote gebeuren van csnaeETAOIETAOIN verkiezingsagitatie. Het zou trouwens de eerste maal niet zyn dat de twistende Bel gen elkaar en hun verstand tegenover het dreigende buitenlandsche gevaar terugvin den. (Nadruk verboden). telijke grondslag heeft gekregen, volkomen gezond zyn. Dit heeft ertoe geleld dat het Amerikaan- sche Invoerverbod voor Nederlandsche nar cissen enkele jaren geleden is opgeheven, wat echter achterhaald werd door de be paling, dat bij invoer de narcissen een warmwaterbehandeling moesten onder gaan. Hierna hebben enkele Amerlkaan- sche deskundigen, onder wie dr. Lee Strong het lioofd van het Amerikaansche bureau voor plantenquarantaine, vorig jaar een bezoek gebracht aan onze cultures. Het resultaat hiervan was, dat in November 1938 de bepaling over de voorgeschreven warmwaterbehandeling weer werd opge heven door een beschikking, waarin dr. Strong zelf verklaarde dat na een diep gaand onderzoek was gebleken, dat de ge zondheid der Nederlandsche narcissencul tures niets te wenschen overliet. Ieder, die dit leest, zal zich er met de bloembollenkweekers over verbazen, dat enkele maanden na deze vérgaande ver klaring ln Amerika een wetsontwerp kan worden ingediend met de boven omschre ven strekking. De Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur acht het dan ook noodzakelijk dat de Nederlandsche re geering er via H.M.'s gezant te Was hington bij de regeering der Vereenigde Staten tegen protesteert, dat een der gelijk wetsontwerp zou kunnen worden aangenomen, omdat dit om redenen van plantenziektcnkundigen aard onze bloembollen zou uitsluiten, terwijl deze nog zeer onlangs van do hoogste Ame rikaansche autoriteiten op dit gebied een „bewijs van goed gedrag" hebben gekregen, welks bewoordingen zelfs icderen twijfel aan een goede gezond heid moeten uitsluiten. Het bloembol lenvak vertrouwt dan ook, dat om deze reden de Nederlandsche regeering zal weten te bereiken, dat de nu voorge stelde maatregelen geen doorgang zui len vinden. Vooral ook omdat deze dit specifiek Nederlandsche product niet alleen een klap van moreelen aard zou den toebrengen, maar omdat dit ook in economisch opzicht een slag voor het bloemboUenvak zou zijn, die zeer ern stig zou aankomen. Mej. M. te L. Recht op doorbetaling hebt u niet, ook niet ln geval van ziekte. Wellicht is eohter mevrouw wel bereid u eenige tegemoet koming te geven. Mevr. L. te L. Het erfdeel komt aan de vrouw. Door de scheiding van tafel en bed bekomt zy het vrije beheer harer goederen terug. v. K. te O. De officier van Justitie ls be voegd de zaak niet te vervolgen. Waarschijnlijk acht deze niet voldoende bewijs voor vervolging aanwezig. J. H. te L. Waarschijnlijk kan het huwelijk hier te lande gesloten worden, als aan bepaalde voorwaarden ls voldaan. Bij de afd bevolking ter gemeente-secretarie worden alle Inlichtin gen verstrekt. P. v. d. 8 te L, Alleen Indien het betreft de verkiezing voor leden der Tweede Kamer, moet f. 250 gestort worden. Uw andere vraag dient verduidelijkt worden. Beschermt U tegen de gevolgen van Bedenk! dat nalatigheid Uwerzijds in hel nemen van beschermingsmaat regelen gevolgen met zich kan brengen voor U en tallooss anderen. Nadere Inlichtingen verstrek! de secretarie van de aid. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, de heer D. C. Kok, Rapenburg 9, Lelden. My. Oceaan LAERTES, A'dam n. Java 23 Maart van Padang. Holland-Australië LUn GAASTERKERK, (huisreis, 23 Maart van Brisbane MEER KERK. uitreis, 25 Maart van Bombay. Hnlland-Afrfka Lyn SPRINGFONTEIN. 25 Maart 12 uur 's middags van Port Said naar Genua. Kon. Ned. Stoomb. M STUYVESANT, 24 Maart van Barbados naar A'dam SOCRA TES. 24 Maart van Curaean nar Puerto Cabello. Haleyon Lün STAD SCHIEDAM. 24 Maart van Pepel naar R'dam'Vlaardingen. Diverse Soom vaart berichten BEVERWIJK, naar Malta. pass. 24 Maart Gibraltar ZONNEWIJK. 24 Maart van Hamburg naar Narvik GROENLO, 25 Maart van Casa blanca te Bordeaux FRIESLAND 25 Mrt. van de Tyne naar Kopenhagen PRINS MAUjtlTS naar Londen was 24 Maart 70 muien O. van Kaap de Gata. SCHIE. 24 Maart van Zlghoncnon te Caronte TELA, 24 Maart van Montevideo naar Rosarlo. 2—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10