DE EUROPEESCHE TWEELING SOsie jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 25 Maart f939 Derde Biad No. 24233 Tante Anna" de woekeraarster H BUITENL. WEEKOVERZICHT Duitsche successen trots afweer-pogingen U „Maar wat wilt u, die eene eet ook voor twee!" lijdt aan Rheumalische pijnen omdat Uw organisme te veei zuur bevat Weldoenster tegen hooge rente De tijd snelt als het ware voort en dat lijkt de groote beslissende factor ten gun ste van het Duitsche optreden! Idee en het uitvoeren ervan volgen daar el aar op den voet, terwijl de tegenstanders schijnen stil ■te staan bij hun pogen om het Duitsche toeslaan verder te voorkomen. Lord Lothian drukt het ln een ingezon den stuk in de .Times" a'.dus ut „dat Duitschland in één nacht ongeveer een gelijkwaardige versterking heeft verkregen als Engeland en Amerika door de uitbrei ding van hun bewapen'ng in een heel jaar". De verovering van Tsjechië heette Enge land wakker geschut te hebben! Nu had Duitschland dan zijn ware gezicht laten zien: het streven naar de hegemonie in Europa! Hals over kop werden de d p'o- matieke wegen geopend om ieder ve der optreden onmogelijk te maken en Memel is Heim" gekeerd en met Roemenië is een handelsaccoord afgesloten dat Roemenië grootendeels onder economlschen invloed van Duitschland brengt. De periode, dat het offensief geheel aan de zijde der spil B-erlijnRome is en de Westersche democratieën in het defensief zijn gedrongen, duurt onafgebroken nog voort. Een oogenblik leek het er op. alsof de groote kentering was aangebroken toen Engeland zich in groote vertoorndheid aan het hoofd wilde stellen van een tegen Duitschland gerichte combinatie van sta ten, die alle de vrijheid voorstonden en handhaving van recht en moraal in het verkeer tusschen de volkeren. Toen leek het werkelijk ernst te zullen worden. Het bezoek van president Lebrun aan Londen was daar toli zelfs een toevallige steun van groote be- teekenis. De groote en onaantastbare com binatie der beide WesteTsche democratieën kon immers zoodoende op meer dan over tuigende wijze worden gedemonstreerd en dat zonder „opmaak" of gezochtheid. De Fransche president is in Engeland Inderdaad met overweldigend enthousiasme ontvangen, daarop valt niets af te dingen, de onverbreekbaarheid der FranschEn- gelsche verhoudingen Is glashelder naar buiten getreden, doch niettemin is aan Duitschland volledig het offensief gebleven. Omdat op het beslissende moment tenslotte er Iets hapert, omdat telkens weer wordt teruggedeinsd voor consequenties en half slachtigheid de overhand neemt! Zooals gezegd, Engeland zou nu eens eventjes de leiding nemen. Chamberlain, diep ontgoocheld over de Duitsche woord breuk. zou de wereld in het geweer bren gen tegen verdere Duitsche actie. In de eerste plaats werd de langzamerhand ver broken verbinding met de sovjets hersteld en voorts een beroep gedaan op Polen om met zijn vieren een verklaring op te stellen, die Duitschland in de toekomst een beslis send halt zou toeroepen. De Balkan-landen en voorts ieder, die wilde, zouden zich dan daarbij kunnen aansluiten In een omme zien zou een en ander plaats vinden.... bijkans een volle week ls nu vervlogen en ct ls nog niets bereikt. Zelfs wordt de kans maar al te groot, dat er niets van terecht zal komen! De sovjets hebben de gelegenheid om opnieuw een factor van beteekenis te wor den in de algemeens politiek natuurliik met beide handen aangegrepen en zijn. practisch gesproken, vrijwel tot iedere ver klaring bereid, mits haar slechts een be hoorlijk deel wordt gegeven in de leiding. Het liefst zouden zij die geheel veroveren, maar zij erkennen, dat dit nu eenmaal moeilijk gaat, gelet op het natuurlijk verzet van vele landen, die voor een nader con tact met den communistischen heilstaat weinig voelen. Ook hier geldt nu eenmaal de stelregel: safety first! Polen staat er eveneens wat huiverig tegenover om zoo nauw met de sovjets zich te verbinden, maar zou daarover toch wel zijn heengestapt, zoo het slechts voldoende waarborgen had kunnen verkrijgen, dat de Westersche democratieën nu eindelijk voet bij stuk zouden houden en tenslotte niet weer zouden terugdeinzen, gelijk destijds het geval was met Tsjecho-Slowakdje. En het had volkomen gelijk. Door een verkla ring te teekenen als in de bedoeling lag. nam Polen plaats in het anti-Duitsche kamp en zou zich zoodoende de toorn van Duitschland op den hals halen. Het was derhalve niet meer dan billijk, dan dat Frankrijk en Engeland van te voren zich vastlegden om Polen met hun geheele macht te hulp te snellen, zoo het Derde Rijk zich tegen Warschau zou keeren. Oudergewoonte sch»jnt Engeland daartoe weer niet bereid te zijn geweest, zich voor behoudend te handelen naar mate de omstandigheden dit wenschelük maakten Is het te verwonderen, dat Polen onder dergelijke verhoudingen bedankt voor de eer, al wordt het dan nu ook als groote mogendheid erkend, zich aldus te binden en het gevaar van een Duitschen aanval te loopen zonder volledige zekerheid van steun? de vraag is het antwoord tevens. Dat de Balkan-landen al evenzeer be dankten om mee te doen, het ligt te zeer voor de hand om er nog over uit te weiden En tot overmaat van ramp voor het En- gelsche pogen om Duitschland „eln zu krei- sen", geeft Chamberlain's verklaring in het Lagerhuis nog ruimte om aarzeling te doen merkbaar worden, of de Britsche premier nu wel geheel en al zijn verzoeningspolitiek heeft opgeborgen met de vele „alscn" en „indiens" Overheerschend is het gevoel, dat de maat vol ls. dat bij een nieuw optreden van Duitschland als tegenover Tsjechië, zal worden toegeslagen, maar de Duitsche te genpartij is blijkbaar onmachtig om dit te voren met zekerheid tot uiting te brengen. Er is geen eenheid, geen vastberaden koers. Die eenheid zal er pas komen als het feit zich voordoet, doch dan fs het te laat om preventief te werken, dan is de catastrofe er al Gallus wijst in l'Intransigeant zeer juist op dit gevaar. Hij schrijft o.a.: Ik weet niet of Duitschland zich wel een juist beeld vormt van onze gees tesgesteldheid. eerlijk gezegd, ik geloof het niet. Het heeft ons tal van jaren zien toegeven in zooveel concessies, dat het onze houding van thans beschouwt als bluf. Een volk, dat achter elkaar heeft aanvaard de herbewapening van het Rijnland, den Anschluss van Oos tenrijk. de amputatie en tenslotte de verovering van Tsjecho-Slowaktje, schijnt alles te willen offeren voor den vrede. Wanneer het nu hoort, dat wij aan het eind van ons geduld zijn ge komen, denkt het, dat wij op het be slissende moment opnieuw zullen wij ken. Dit is een der ergste bedreigingen van den vrede. En al zou Frankrijk willen doorzet ten, dan aarzelt Engeland en dwingt zoo Fraukrijk! Aldus de Duitsche visie. Er zou één middel zijn om Duitschland te overtuigen van den ernst van de bedoe lingen: het invoeren van den dienstplicht in Engeland! Steeds krachtiger wordt de aandrang daartoe, maar het verzet blijft groot! Hoezeer Gallus de Duitsche mentaliteit juist heeft weer gegeven, blijkt over-dui- delijk uit het feit. dat Hitier zich door alle gramstorigheid van Engeland niet heeft la ten weerhouden om Memel weer bij het Rijk te voegen. Nu is het waar. dat het hier opnieuw Duitschers betreft en dat Lithauen in 1923 zich gewelddadig van het Memei land heeft meester gemaakt, doch zoo de Fuehrer eenigszins onder den indruk was geweest van het dreigement, had hij wel eenig uitstel betracht! Nu heeft hij Li thauen ook gedwongen te buigen en Memel af te staan. Officieel schijnt weliswaar geen ultimatum te zijn gesteld, doch in we zen is toch wel degelijk deze bekende tak- tiek toegepast. Wat bleef Lithauen, wilde het nog trachten het eigenlijke land veilig te stellen, anders over dan toegeven? De vraag is evenwel, of het tenslotte toch geen uitstel van executie is, want in Lithauen bestaat een zeer krachtige pro-Duitsche partij onder Woldemaras; als die eens Duitsche hulp inroept? Daartegen schijnt ons de maatregel van Polen om lichtingen op te roepen voor versterking van zijn Noord-grens in de eerste plaats bedoeld! Polen moet zich wel zeer ongemakkelijk gevoelen. Het moet zich thans 011 ge rus' maker, om de positie van Danzig om nog maar te zwijgen van den corridor en Sile- zië. Speciaal de corridor krijgt momenteel voor Duitschland groote beteekenis als Het is wetenschappelijk bewezen, dat vol maakte gezondheid slechts dan mogelijk ls, wanneer bloed en weefsels licht alkalisch zijn. Wanneer U eenmaal begrepen hebt, dat rheumatiek slechts in een te zuur orga nisme kan optreden, dan weet U tevens wat U te doen staat. Verwijder de zuren door deze te neutraliseeren en Uw rheuma lische pijnen zullen verdwijnen. Het beste middel hiervoor is het krachtig zuur-ver drijvende en bloedzuiverende middel Vange Salts, het nieuwe alkalische zout, dat zelfs drie en een half maal zijn eigen gewicht aan azijn kan neutraliseeren. Vange Salts heeft bovendien een dubbele werking, want het neemt niet alleen het teveel aan zuur weg, het zal er tevens voor zorgen, door krachtige aansporing van lever, nieren en ingewanden, dat opgehoopte schadelijke stoffen als urinezuur, die mede oorzaak Uwer rheumatische pijnen zijn, radicaal uit het lichaam worden verwijderd. Vandaar dat rheumatische pijnen door dit nieuwe, uiterst krachtige middel met „dubbele wer king" binnen korten tijd voor altijd ver dwenen zullen zijn. terwijl tevens Uw ge heele gezondheidstoestand bij regelmatig gebruik van dit bloedzuiverende Vange Salts enorm zal verbeteren. Begin nog heden Uw kuur! De prijs kan nimmer een beletsel zijn: f. 0.85, voldoende voor een flinke kuur. Vange Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. 1678 (Ingez. Med.) Een zware straf geëischt. Een vrouw, die in de Binnen-Dommer- straat te Amsterdam woont, moest wegens overtreding van de Geldschieterswet te recht staan voor de rechtbank in de hoofd stad. Eenige maanden geleden had de politie een huiszoeking in haar woning verricht en naar aanleiding van het gevonden matP- riaal werd een vervolging tegen haar inge steld. Aan haar bedrijf is een einde ge maakt. „Tante Anna" zooals de buurtbewo ners en cliënten haar plegen te noemen was niet ter zitting versohenen wegens ziekte. De rechtbank verleende verstek, zoo dat de zaak, waarin zeven getuigen waren gedagvaard door den officier van justitie, mr. A. L. F. van Dullemen, kon worden be handeld. De meeningen van de buurtbewoners over de vrouw liepen nogal uiteen, Eenige ge tuigen werden herhaaldelijk door de vrouw en haar man lastig gevallen als ze niet op tijd betaalden, anderen vonden haar nog niet zoo kwaad: „Ze maande mij nooit en ik kreeg het heele geleende bedrag in handen." De eerste getuige was in 1935 in kennis met de verdachte gekomen, die toen al in de Buiten-Dommerstraat woonde. Hij had f 50 van de vrouw geleend, doch kreeg maar f. 45 in handen. Hij had een schuldbe kentenis moeten teekenen: zij was ongeze geld. Iedere week moest hij f. 3 terugbeta len plus 30 cent. Rechter mr. Lamers: „Hebt u wel een3 uitgerekend hoeveel rente u betaalde?" Getuige: „Neen, precies weet ik het niet, maar het was een heeleboel." Rechter: „Als u dat maar weet." In April 1936, aldus vervolgde getuige zijn treurig.relaas, had hij opnieuw een leening bij haar gesloten op de oude, bezwarende voorwaarden. In Juli van dat jaar leende hij weer f. 110. In 1937 sloot hij een nieuw contract, waarop hij f. 130 leende- Steeds kreeg hij veel minder in handen en steeds vaster werd de greep van de woekeraarster. Mocht het gebeuren, dat hij eens de rente niet kon betalen, dan moest hij de vol gende week „strafrente" afdragen. Her haaldelijk kwamen er schriftelijke aanma ningen en de echtgenoot van de woekeraar ster, die blijkbaar de functie van kaslooper bekleedde, kwam den man soms manen op zijn werk, zoodat hij bar.g werd ontslagen te zullen worden. Pres. mr. Boon: „En waarom ging u met een dergelijke vrouw in zee? Er zijn tegenwoordig betrouwbare financleele in stellingen, die u uit de moeilijkheden kun nen helpen?" Ten slotte, vertelde de man nog. had do politie hem aangeraden geen rente meer te betalen. Het onderzoek tegen de vrouw was toen reeds begonnen. Een huismoeder was de tweede getuige. Ook haar hield de president voor. dat ze eens had moeten berekenen hoeveel rente zij betaalde. Zij had geld geleend zonder dat haar man er lets van wist, maar de leenvrouw had haar nooit gemaand. Een buurvrouw was nogal over de afwe zige verdachte tespreken. „Eerlijk en waar achtig. ik heb het heele bedrag in handen gekregen en als ik eens oversloeg, zei ze niets." Pres.: „Dus u vindt haar nog een soort weldoenster der menschheid?" Get.: „Och. hoe ze nu tegen anderen was weet ik niet." Een naaister wilde een naaimachine koopen. Ook zij had zich tot de leenvrouw gewend en op zeer bezwarende voorwaarden kreeg zij f. 80 ter leen. Pres.: „En bent u wel eens gemaand?" „Neen"zeide getuige aarzelend. In het reclasseeringsrapport werd opge- merkt, dat de buurtbewoners „als de dood" voor verdachte zijn. Zij zelf stelt zich thea traal voor als een weldoenster der mensch heid. Zij heeft geen spoor berouw van haar daden. De officier van Justitie, mr. A. L. F. van Dullemen zeide. dat de vrouw een zeer verwarde administratie voerde, die waar schijnlijk wel niet in het voordeel van de klanten is geweest. De vrouw dreigde haar klanten voortdurend, wanneer zij zich niet hielden aan de afbetalingsvoorwaarden. De rente, die zij eischte, was buitensporig hoog. Jarenlang heeft zij haar bedrijf ongestraft kunnen uitoefenen, beschermd door de vrees, die de buurt voor haar koesterde. Bij de strafmaat wilde de officier reke ning houden met den gezondheidstoestand van de verdaohte. Hij vorderde wegens overtreding van de Geldschieterswet een geldboete van f. 2000 subs, vier maanden hechtenis, benevens een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden met een proeftijd van drie jaar. Voorts vorderde de officier de vernieti ging van de inbeslaggenomen schuldbeken tenissen. omdat de stukken in strijd met de wet zijn oogemaakt. Vonnis 7 April. rechtstreeksche verbinding over land met Oost-Pruisen en Memel; Danzig is feitelijk al geheel onder Duitsche invloedssfeer! Wij hebben zoo onze meening, dat minister Beek steeds meer berouw zal hebben over zijn totdusver gevoerde politiek Zijn derhalve de Memeilanders ook zon der slag of stoot „Heim" gekeerd wat bleef over na de cessie van Lithauen dan zich rustig daarbij neer te leggen? direct, daarop volgde een nieuw groot Duitsch succes door de handelsovereenkomst met Roemenië. Een oogenblik leek het er op, dat koning Carol zich naar het Westen zou oriënteeren, doch de Engeische besluite loosheid in het Oosten van Europa ver plichtingen te aanvaarden, heeft ook hem in de armen van Duitschland gedreven. Bij Roemenië zit bovendien de overtui ging voor. dat het zoodoende zich tegelij kertijd veilig heeft gesteld tegen de eischen van Hongarije tot teruggave van Zevenbergen. Duitschland heeft door dit handelsverdrag, dat practisch vrijwel alle Roemeensche productie binnen Duitsch be reik heeft gebracht, groote belangen in Roemenië gekregen, die het zelfs voor Hon garije wel niet in gevaar zal willen bren gen! Rustig zet de Fuehrer zijn expansie-stre ven voort, zonder zich te laten ophouden door het aarzelend en tastend pogen hier aan een einde te maken Het zwaarst zal hem misschiqn momenteel drukken de actie der Vereenigde Staten op handelsge bied! En nu is het oog der wereld gericht naar Italië. Aanvankelijk leek het er ernstig op. dat Italië onder den indruk was gekomen van de Engeische actie, te meer, waar deze zich richtte tegen Duitschland alleen, -liet tegen de totalitaire landen gezamenlijk en beluisterde men in de Italiaansche pers klanken, die aan de hechtheid van de as deden twijfelen, zoo het tot een gewapende botsing kwam. Londen's vermoedelijk falen heeft echter de bordjes weer doen verhan gen. deze klanken zijn verstomd en thans coet de as weer opgeld! Is nu morgen het groote oogenblik daar, dat eindelijk Italië, zijn eischen aan Frankrijk zal stellen? Al gemeen rekent men daarop; men verwacht- dat de Duce morgen daarmede voor den dog zal komen. Na de gematigde woorden van den koning, Victor Emanuel, koestert men hoop. dat het zal meevallenOf zal Franco's eind-overwinning, die nu voor de deur schijnt te staan, daar ernstig word'c- onderhandeld over een overgave van het Hog republikeinsche Spanje den Duce ver leiden tot krachtiger optreden, om de aan wezigheid der Italiaansche troepen op het Ioc.ische schiereiland uit te buiten? Spoe dig zullen wij het weten! De periode van „het geweer aan den voet" blijft Europa beheerschen

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9