Tewaterlating van het m.s. „Prinses Beatrix" LEIDSCH DAGBIAD Eerste Blad Zaterdag 25 Maart 1939 YISSCHERIJ-BERICHTEN Prins Bernhard neemt de laatste beletselen weg Prins Bernhard's bezoek aan Zeeland Lebrun teruggekeerd Doodelijk ongeval te Zoeterwoude Buitenland Laatste Berichten Binnenland De toestand in Slowakije BEURSOVERZICHT WAIKT met een hevigen knal uit elkaar gespron gen. Van Z. werd door een der wegsprin gende stukken getroffen, waardoor zijn hoofd geheel vftbrijeeld werd. De oorzaak van dit dcodeiijk ongeval schijnt te zijn. dat van Z. verzuimd had den dop van het i benzlrevat af te schroeven. De tewaterlating van een groot schip van de werf „De Schelde" te Vllssingen vormt zooals steeds voor geheel Vlis- singen een feestelijke gebeurtenis. En vooral thans was er reden tot bijzon dere vreugde, nu Prins Bernhard zich bereid had verklaard, de laatste aan winst van de stoomvaartmaatschappij Zeeland, het motorschip „Prinses Beatrix", aan zijn element toe te ver trouwen. Evenals enkele maanden geleden, toen H.M. de Koningin dezelfde plechtigheid verrichtte bij de tewaterlating van het m.s. „Koningin Emma", hetwelk, naar men zich herinneren zal, gedurende eenige uren hardnekkigen tegenstand bood, was ook nu weer de de stad met vlaggen getooid en was al tijdig een een groote menschenmassa op de been om den hooger bezoeker een welkom toe te roepen. Bij de werf heerschte van af het mid daguur een groote bedrijvigheid. De genoo- dlgden, o.w. vele autoriteiten, vulden gelei delijk de tribunes. Tot de aanwezigen be hoorden drie leden van de regeering. name lijk de ministers Colijn, De Wilde en van Buuren, terwijl de minister van economi sche zaken was vertegenwoordigd door den heer O. J. Teppema, administrateur, hoofd der afdeellng nijverheid. Voorts merkten wij o.a. op dr. ir. Damme, directeur-generaal der P.T.T., vice-admiraal Fürstner, chef van de marinestaf, kapt. t. zee H. J. v. d. Stad, commandant der maritieme middelen te Vllssingen, generaal-majoor Best, comman dant der luchtverdediging te Soesterberg, majoor Haarman, garnizoenscommandant van Vllssingen, van Haaf, Inspecteur-gene raal van de scheepvaart, eenige leden der gedeputeerde staten van Zeeland enz. Het nieuwe schip. De hoofdafmetingen van het nieuwe schip, een zusterschip van de „Koningin Emma", zijn: lengte 115,80 meter, breedte 14,33 me ter, holte 8.53 meter. De maximum-diep gang is 4,12 meter. De inhoud bedraagt circa 4100 bruto registerton. Het maximum aantal passagiers is bepaald op circa 1800 De bemanning zal uit 58 koppen bestaan. Dc proeftochtsnelheid is vastgesteld op 23 mijl. Bouw en Inrichting maken het mo gelijk het schip te gebruiken voor toeristen- vaarten gedurende de zomermaanden in de Europeesche zeeën. Bij de passagiersaccomodatie is er in alle opzichten naar gestreefd de overtocht zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Ver der is het schip zooveel mogelijk triliing- vri) gemaakt. Geluidisoleeringen '/.ijn aan gebracht op grond van speciale proefne mingen van prof. dr. Zwikker te Delft. Werden de bestaande schepen door krach tige zuigerstoommachines voortbewogen, thans zijn het 40"/o krachtiger dieselmoto ren, welke de bedde schroeven aandrijven. De „Prinses Beatrix" zal tegen 1 Juli in dc vaart worden gebracht, ongeveer een maand na het in dien3t stellen van de ..Koningin Emma", zoodat het a.s. zomer seizoen de dagelijksche dienst geheel door deze twee nieuwe schepen zal kunnen wor den uitgevoerd. Aankomst van den Prins. Prins Bernhard werd, komende van Be veland. welk eiland hij in de ochtenduren had bezocht, bij zijn aankomst aan de werf hartelijk toegejuicht door het publiek. Bij den ingang van de tribune werd hij ontvangen door de heeren Ruys, president commissaris der Koninklijke Maatschappij „De Schelde", De Meester, president-com missaris der stoomvaart-maatschappij „Zee land", Wessellng en Smit, directeuren van ,.De Schelde". Lodeizen en Bensink. direc teuren der N.V. Wm. H. Muller en Co. en Bron van de stoomvaartmaatschappij „Zee land". Nadat allen op de tribune hadden plaats genomen, richtte de heer Ruys zich met de volgende toespraak tot Prins Bernhard: „Koninklijke Hoogheid. Het is mij een voorrecht, hier het wel kom te mogen uitspreken namens besturen van de Koninklijke maatschappij „De Schelde" en de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland". Op hoogen prijs stellen wij het, dat U bereid zijt, de plechtigheid van de tewaterlating van de „Prinses Beatrix" welke plechtigheid om verblijdende rede nen niet door Prinses Juliana kan werden vervuld te verrichten Het Huis van Oranje heeft als het ware den eersten steen gelegd voor de stichting van deze belangrijke werkgelegenheid Het was toch Zijne Majesteit Koning Willem 3. die in 1873 het Initiatief nam om op de oude admiraliteltswerf, de plaats waarop wij ons thans bevinden, een groote scheeps- bouwwerf en machinefabriek te vestigen. In 1875 kon dan ook. dank zij de stuw kracht van wijlen Arie Smit, de fabriek geopend worden. En nu vindt u hier één van de best uitgeruste werven en machi nefabrieken van Nederland, die dank zij de vele opdrachten van de Nederlandsche marine en van den Rotterdamschen Lloyd vol bezet is en in totaal aan ongeveer 3000 menschen arbeid verzekert voor geniimen tijd". Vervolgens was het woord aan den heer De Meester, president commissaris van de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland", die als volgt sprak: Koninklijke Hoogheid, Als president-commissaris van de maat schappij Zeeland veroorlove Uwe Hoogheid mij eerbiedig dank te zeggen, dat U bereid is gevonden naar Vlissingen te komen ten einde tegenwoordig te zijn bij het te water laten van ons tweede motorschip. Was het oorspronkelijk voor ons een te leurstelling. ik moge zeggen een blijde, dat Prinses Juliana geen gevolg kon geven aan haar voornemen om persoonlijk naar Vlis singen te komen, dat U hier als Haar ver tegenwoordiger, wilt aanwezig zijn, wordt door ons op hoogen prijs gesteld. Daardoor wordt opnieuw bewezen, dat de Koninklijke belangstelling, waarin de maatschappij Zeeland zich vanaf de oprichting mocht verheugen, nog onverminderd bestaat. Uit verschillende foto's mochten wij zien hoe U mede de eerste pasjes heeft geleid van ons jonge prinsesje. Wij hopen, dat U met even veel succes den eersten gang zal geleiden naar dit nieuwe schip, dat den naam „Prinses Beatrix" zal mogen dra gen. Bij voorbaat dank ik U eerbiedig voor het verrichten van deze plechtigheid." Hierna verzocht de heer Wesseling den Prins de laatste beletselen te willen weg nemen. De Prins gaf aan dit verzoek gehoor en terwijl de traditioneele flesch champagne tegen den boeg stuk sloeg, kwam er bewe ging in het gevaarte, dat snelleT en sneller begon te glijden en onder het gejuich der menigte en het loeien van sirenes vlot van stapei hep, terwijl d< muziek het „Wien Neerlands Bloed" speelde. Hiermede was het tweede van de beide zusterschepen aan zijn element toever trouwd. Hedenmorgen bracht Prins Bernhard een bezoek aan Nederlanö's Rrootste landbouw bedrijf, den Wilhelminapolder bij Goes. Te negen uur arriveerde de Prins met zijn gevolg In de woning van den directeur was om, ter begroeting aanwezig de heer B. C. D. Hanegraaff uit Wassenaar, voorzitter van den Wilhelminapolder. De heer Hanegraaff heette Prins Bern hard hartelijk welkom en gaf een overzicht van de geschiedenis van den polder en de ontwikkeling van het bedrijf. Hierna werden verschillende onderdeeien van het bedrijf bezichtigd Van Wilhelminadorp reed Prins Bemihard naar Iersekc. waar een bezoek werd ge bracht aan de oester- en mosselbedrljveh. VERWACHTE SCHEPEN DUITSCHLAND. De emigratie der Joden Lord Winterton, de voorzitter der Evlan- commissie heeft te Devonport een redevoe ring uitgesproken, waarin hij o.m. zeide: Het Duitsche memorandum betreffende de emigratie der Joden, dat aan Rublee overhandigd -is, geeft hoop, dat het moge- llik zal zijn, de besprekingen voort te zet ten. die niet beëindigd zullen worden door de betreurenswaardige gebeurtenissen der laatste twee weken. De aan Rublee gegeven verklaring zag een ordelijke emigratie onder het oog in een periode van vijf jaren, van 150.000 va llede Joden en 250.00 afhankelijke Joden. Een blnnenlandsch Duitsch-Joodsch fonds, bestaande uit 10 pCt. van de Joodschc be vittingen, zou het reisgeld leveren en de uitrusting voor de vestiging. Een interna tionaal fonds zou de verdere kosten der vestiging der Joden bekostigen. De eerste emigranten zouden, wanneer zij in hun nieuwe woonplaats genoeg verdienden, het geld terugbetalen aan beide fondsen en op die wijze verdere vluchtelingen in staat stellen Duitschland te verlaten. Lord Winterton voegde hieraan toe, dat de Vereenigde Staten tegen Juli a.s tus- schen de 30.000 en 40.000 Joden zullen heb ben opgenomen uit Duitschland en Austra lië ongeveer 5000, LITHAUEN. Eervolle nederlaag boven machtelonze overgave. FRANKRIJK. Met groot vertoon is president Lebrun te Parijs teruggekeerd. De stad was geheel met Fransche en Engelsohe vlaggen ge tooid. De gebruikelijke telegram-wisseling heeft plaats gehad tusschen Lebrun cn koning George, waarbij de toon bijzonder hartelijk wa3. VEREENIGDE STATEN. De retorsierechten op den Dultschen invoer. Volgens het departement van handel zai 72 procent van den Dultschen invoer in de Vereenigde Staten getroffen worden door de 25 Dct. retorsierechten, die na de in lijving van Tsjiecho-Slowakije geheven worden Ook Huil heeft deze daad thans afge keurd. Hit zeide o.a. na terugkeer van zijn vacantie: „De gebeurtenissen ln Europa zijn van zoodanlgen aard geweest, dat zij ernstig den wereldvrede bedreigen Ik ben diep ge schokt door deze nieuwe bewijzen van in- ternat'onale wetteloosheid, die des te dui delijker maken, dat de steun van alle na- t'es voor recht en orde en gezonde econo mische betrekkingen dringend noodtg is. De Vereenigde Staten zullen voortgaan te streven naar versterking van de bedreig de structuur van den wereldvrede door be vordering op alle mogelijke manleren van de heerschappij van het recht door opbouw van gezonde economische betrekkingen, die alleen een basis voor den vrede geven". AUTO IN DE SLOOT GERAAKT. Te Zoeterwoude had gistermiddag te on geveer 4 uur een ernstig ongeluk plaats. Toen de 68-jarige boterhandelaar C. J. uit Stompwijk de bocht MieningNoordbuurt wilde nemen, kwam de auto door tot nu toe onbekende oorzaak terecht ln het langs deze bocht liggende water. Naast den heer J. zat de 24-jarige G. eveneens uit Stomp wijk. Deze laatste wist zich al spoedig uit den wagen te bevrijden, waarna hü eenige malen in het water dook om ook J. te be vrijden. waarin hü gelukkig mocht slagen. De heer L„ knecht van de fa. P. te Zoe terwoude, was ook spoedig ter plaatse om hulp te verleenen. De heer J. had emst'ge inwendige kneuzingen bekomen. Nadat hij bi) den heer p. C. Paardekooper was bin nengebracht. verleende dr. J. B. J. Kort- mann Sr de eerste hulp: later verscheen ook dr. Kortmann Jr. De patiënt bleek in zulk een slechten toestand te verkeeren. dat hii van de laatste H. Sacramenten moest worden voorzien. De inmiddels ge waarschuwde familieleden waren eveneens spoedig ter plaatse. Te ongeveer acht uur werd J. per ziekenauto naar het St. Eli sabeth ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar operatief ingegrepen werd. Dit mocht echter niet meer baten: korten tijd later ls de heer J. overleden. Nader meldt men ons: Nadat de auto hedenmorgen was gelicht, bleek dat het gaspedaal vast was blijven zitten hetgeen vermoedelijk de oorzaak van het droevig ongeval is geweest. DE EERSTE KIEVITSEIEREN VOOR DE KONINGIN. De eerste twee kievitseieren van dit sei zoen zijn aan de Koningin aangeboden door den landbouwer J. H Haitsma te Gaast i gem. Wonseradeel) en den werkman Simke Hoekstra te Workum. DE „JOSE LUIS DIEZ" AAN FRANCO UITGELEVERD. Officieel wordt medegedeeld, dat de Britische autoriteiten te Gibraltar vandaag den Spaanechen torpedojager „Joee Luis Diez", welke na een gevecht ln December j.l. met de vloot van Franco een toevlucht had gezocht in de haven van Gibraltar, zuilen uitleveren aan Franco. Een sleepboot van de vloot van Franco ligt voor Gibraltar en zal den oorlogsbodem naar Algeciras siepen. ENGELSCHE VERKIEZINGEN IN NOVEMBER? Volgens den diplonvatieken redacteur van de Financial Times, zou de Engelsche re geering thans besloten hebben de algemee- ne verkiezingen definitief te houden dit jaar November. Generaal Rashtikls, de Llthausche op perbevelhebber, heeft een dagorder tot de troepen gericht, waarin hij verklaart, dat Llthauen. ingeval van bedreiging van zijn tegenwoordige gnndgebied. zich niet zal overgeven zonder met alle ter beschikking sta-rde middelen verzet te Hebben gebo den Hij voegde hieraan toe. dat het beter is, r'cor een sterkeren vijand eervol te wor den verslagen, dan zich machteloos over te Schoonhoven bezig was met het autoge- te geven. nisch lasschen van een benzine vat, is dat DOODELIJK ONGEVAL BIJ LASSCHEN VAN BENZINEVAT. Toen vanmorgen de smid C. van Zessen IN AFWACHTING VAN MUSSOLINI'S REDE. Italië verkeert in gespannen verwachting van de redevoering, welke Mussolini mor gen in het Olympische stadion zal uitspre ken. Op de pleinen van Rome staan luid sprekers opgesteld, opdat elkeen de woor den van den duce kan vernemen. De stad ls in vlaggentooi en alles is gereed om de 50.000 zwarthemden te ontvangen, die in 56 extra-treinen naar de hoofdstad komen. Een Duitsche delegatie zal bij de betooging aanwezig zijn onder leiding van dr. Ley. en een delegatie van de Spaansche phalanx onder leiding van den minister van land bouw, Ouesta. Volgens mededeelingen van offilceele Slowaaksche' zijde blijven de Hongaarsche troepen zich op sommige pünten uit Slo wakije terugtrekken. Daarentegen hebben zij op andere punten nieuwe offensieven ontketend en den geheelen dag is er giste ren gevochten. Het front doorsnijdt thans op verscheidene plaatsen de grens tusschen Slowakije en de Karpatho-Oekraine. De Slowaaksche luchtmacht heeft een aanval ondernomen op Mihalany op Hongaarsch gebied, dat voor de scheidsrecht spraak van Weenen Slowaaksch was. De Slowaakscht- vliegtuigen slaagden erin. opslagplaatsen van benzine en munitie in lucht te laten vliegen. Hongaarsche vliegtuigen hebben twee Slowaaksche vliegtuigen neergehaald. DE TREILVISSCHERIJ. (Van onzen Visschery-medewerker). Veel slecht weer in de afgeloopen weken heeft de vlsscherij ongunstig beïnvloed. In de aan voeren van deze week was dit zeer goed merk baar. De kleine kustvisschers waren gedurende verschillende dagen gedwongen in de haven te blijven en de loggers met kleine motoren, die op de kust vischten. moesten de netten aan boord houden. De prijzen waren goed. zoodat de resultaten in het bijzonder voor de grootere motorloggers nog niet tegenvielen. De Zuiderzee- of beter uitgedrukt de Waddenharingvisscherij schijnt ook dit jaar geheel te mislukken. Dit heeft ongetwijfeld eveneens een gunstigen invloed op de vischpryzen. DE HARING HANDEL. De inlijving van Tsjecho-Slowakije bij Duitschland beteekende een nieuwen slag voor onze harlngvisscherlj en handel. Tsjecho-Slo- wakije was met Duitschland onze grootste af nemer van versche haring, terwijl het als af nemer van gezouten haring, de laatste jaren steeds grooter werd. Hoe de ontwikkeling in de toekomst zal zijn moet worden afgewacht. Erg hoopvol kunnen wij hieromtrent niet zijn. Nu Bohemen en Moravië ln het vervolg met Duitschland een tolunie zullen vormen en Slowakije economisch geheel van dat land afhankelijk zal zijn. zullen deze landen wel direct door de Duitsche pro ducenten bediend worden. De betalingen zullen in de toekomst na de Nederlandsch-Duitsche clearing plaats vinden en het zal wel zeer twij felachtig zijn of het contingent haring verhoogd zal worden met het bedrag, dat in de voorgaan de jaren naar Tsjecho-Slowakye geëxporteerd werd. De handel verkeert in onzekerheid omtrent de vorderingen, die zij nog op het oude Tsje cho-Slowakije heeft, terwijl zij niet weet wat het lot wel zal zijn van verschillende wagons haring, welke naar dat land onderweg waren. Van regeeringszijde zullen hierover binnenkort wel gegevens verstrekt worden. Het is waar schijnlijk aan te nemen, dat voor de betalingen een regeling getroffen zal worden, daar Holland als belangrijke afnemer van Tsjecho-Slowakije wel de noodige schulden aan het land zal heb ben. De vooruitzichten voor de haringvisscherij 1939 zijn niet rooskleurig. Er wordt thans aan een nieuwe regeling gewerkt. De voornaamste richtlijnen hierbij zullen wel zijn de vangst aan te passen aan de afzetmogelijkheden en de prijzen te regelen. Bij de regeering zal aange drongen moeten worden bij handelsonderhan delingen de grootst mogelijke aandacht aan het artikel haring te besteden. Exportverruiming is mogelijk naar Duitschland. Polen, verschil lende andere Oostzeelanden. Roemenië en Rus land. De reederij en. handel zullen zelf door een Intensieve reclame het blnnenlandsch verbruik moeten opvoeren. DE AFGELOOPEN WEEK TE IJMUIDEN. (Van onzen correspondent). Nog altijd komt er veel haring aan den afslag. Deze week viel zelfs een record te boe ken. want de aanvoer bestond uit bijna 6800 kisten. Op een uitzondering na waren het weer heel korte reizen. De ..Dirkje" kwam deze week zelfs tweemaal aan den afslag en maakte in deze twee reizen f. 5800. Er wordt nog steeds goed geld voor de haring betaald, ondanks dat ze over het algemeen zeer klein van stuk is. Dat de „Utrecht" gisteren zoo weinig besomde kwam van de slechte kwaliteit door de te lange reis. Volgens een globale berekening zijn er nu al ongeveer 25.000 kisten haring aangevoerd, met een opbrengst van ca. f. 90.000. Dat is nog eens de moeite waard, vooral en dat is het voornaamste omdat op nagenoeg alle haringreizen dik geld verdiend is. Enkele boo ten, zooals de „Dirkje" en de „Ewald" hebben hieraan heel wat te danken en het is te hopen zoowel voor de reederijen als voor den han del dat het nog een tydje zoo doorgaat. Maar het waren niet alleen de haringbooten, die mooie reizen maakten. Bijna alle Noord- booten hadden mooie vangsten en niet minder mooie besommingen. Niet minder dan 20 traw lers kwamen boven de f. 3000. Aan het hoofd stond de „Delft" met f. 6600 en een goede tweede was de „Viking Bank", die met een groot schip makreel en andere visch van de Scllly-Eilanden terugkwam. Dit was een bij zondere vangst, die getuigde van den fijnen neus van den schipper. Vermoedelijk zijn er in middels eenige andere booten derwaarts gegaan om het ook eens te probeeren. De kustbooten hebben het deze week bijzon der slecht gemaakt. Haar vangsten waren zeer klein. Er kwamen deze week binnen 41 trawlers en 48 loggers. Het omzetcijfer van den Rijksvisch- afslag heeft, een aardigen duw omhoog gekre gen en Maart zal wel een goede maand worden. Ons blad maakte deze week melding van het plan van de Nederlandsche Visscherij-Gemeen schap tot het doen bouwen van een snurrevaad- kotter. Wat dit zal opleveren? De practljk heeft ge leerd, dat uit idealistische overwegingen opge zette ondernemingen in den regel op een teleurstelling uitloopen en op grond daarvan Is er geen reden voor al te veel optimisme. Of men slaagt hangt van vele factoren af. In de eerste plaats mag een vakkundige leiding niet ontbreken en moet ook het personeel een tikje van het idealisme van dc leiding overnemen. De grootste kans van slagen heeft men. wan neer men meer dan één kotter, zoo mogelijk een zestal, in de vaart kan brengen. Dan wordt de exploitatie goedkooper. VISCHNETTEN UIT KOOL EN KALK. Reeds het volgende jaar practisch in gebruik? (Van onzen correspondent). Een sensatie op de Leipziger Messe was de „Pe Oe-Faser"; vischnetten. touw. gordels, filtreerdoek en andere artikelen hiervan ver vaardigd kan men op den stand bewonderen. De .,Pe Ce-Faser" is een nieuwe spindraad. die langs volkomen synthetlschen weg door de I. G. Farben Industrie uit de eenvoudigste grondstoffen vervaardigd wordt, als kool en witte mosselkalk, die vooral in de Jura en de Kalkalpen ln enorme hoeveelheden voorradig is. De naam van den draad is ontstaan uit de beginletters van de chemische verbinding poly- vinyl-chloride, waarin de kool en de kalk bij de bereiding moeten worden omgezet. De draak smelt bij verhitting boven 80 gra den en kan dus voor kleedingstukken, die ge streken moeten worden, niet gebruikt worden. Afgezien daarvan bezit de draad buitengewone eigenschappen, zooals die voor technische weef sels verlangd worden. De spinstof is bijv be stand tegen geconcentreerd koningswater, een zuur waarin zelfs goud oplosbaar is. Ook water en verrottings-bacteriën hebben geen invloed op den draad en proeven, genomen in de Oost- Pruisische Visscheryschool te Lotzen hadden een volkoirjm bevredigend resultaat. Het visscnerijbedrijf zal den nieuwen draad voor zijn netten niet als Ersatz behoeven te beschouwen, maar deze kunnen begroeten als een nieuwe grondstof die veel beter ls. dan de oude garens. By de practirche proeven is gebleken, dat dc van „Pe O-Faser" vervaar digde netten niet vuil worden, ondanks dat ze niet geïmpregneerd waren. Reeds in 1940 zal de Duitsche visscherij algemeen met uit dezen sythetischen draad vervaardigde netten worden uitgerust. Thuisstoomende voor de Maandagmarkt. Maria R. Ommering. IJM 7. vangt 20 m. schol en tarbot. 10 m. wyting en schar, 10 m. poon. 35 m. wolf, totaal 75 m en 800 stuks ijskabeljauw en 650 stuks stijve kabeljauw. Caroline. IJM 26. 300 m. haring. 250 m. gul, 20 m. varia, totaal 570 m en 5000 stuks ijs- kabeljauw en 500 st. stijve kabeljauw. Delft. IJM 17, 1200 kisten haring. Betje RO 16. 430 m. diversen en 275 stuks stijve kabeljauw'. Ewald IJM 48 600 kisten haring. Maria van Hattum, IJM 1. 600 m. diversen en 600 stuks stijve kabeljauw. Flamingo IJM 25. 645 m. diversen en 500 stuks stijve kabeljauw. AMSTERDAM, 25 Maart. De effectenbeurs te Amsterdam maakte heden een kalrnen indruk. Er hadden zich geen factoren van verontrustenden aard voorgedaan en de stemming was prijshoudend. De notee ringen verschilden door elkander genomen echter niet veel bij die van gisteren en daarbij was de koersbeweging onder beurstijd onregel matig. De kooplust v/as nog niet groot, maai er was ook geen neiging om tot realisatie over te gaan, zoodat alles zoowat bij het oude bleef. Het wachten was op de door Mussolini te hou den redevoering, waarop men blijkbaar niet vooruit wenschte te loopen. Het geheele beurs- sentiment was echter verbeterd en dat de ge~ moederen weer tot kalmte beginnen te komen, kon wel hieruit blijken, dat vooral de tendenz op de beleggingsmarkt: geheel was omgeslagen. Tijdens de felle politieke spanning liepen de Nederlandsche staatsobligatiën regelmatig naar beneden. Vandaag echter was het aanbod vrijwel geheel opgehouden en daartegenover open baarde zich weer vraag. Vooral voor de Oude Schuld werd eenige kooplust aan den dag ge- leged en de oude 3obligatlën en certificaten N.W.S., alsmede de integralen werden niet on belangrijk hooger genoteerd. Ook de obligatiën uit de jongere emissie waren goed gedisponeerd en de gestaffelde leening kwam in de onmid dellijke nabijheid van den parikoers. Ook de obligatiën Ned. Indië waren goed van toon. Voor Fransche fondsen bestond vrijwel geen belangstelling en voor zoover orders aanwezig waren was het niet gemakkelijk om tusschen koopers en verkoopers overeenstemming te vin den. De Duitsche markt wa§ prijshoudend. De obligatiën uit de Youngleening waren nogal aan schommelingen onderhevig, doch konden zich tenslotte toch handhaven. Hoewel de koersstijging te New York een goeden indruk had gemaakt, waren de Ameri- kaansche fondsen niet of niet nóemenswaardig veranderd. De Nederlandsche fondsenbezitters hielden zich op den achtergrond en daar er geen arbitrage-mogelijkheden waren., waren de omzetten klein. Van de Staalaandeelen werden U.S. Steels en Bethlehem-Steels geleidelijk aan iets lager genoteerd, zoodat na goed prijshou dende opening een kleine inzinking viel "waar te nemen. In Anaconda's ging het kalm toé,"even als in de spoorwegshares. De locale markt had een rustig voorkomen. Van de Petroleumaandeeleh werden Konink lijken een paar punten hooger ingezet. Onder kleine schommelingen voltrok; zich lichte inzinking, zoodat het toonaangevencjé' pptrcr- leumaandeel op ongeveer het slotpeil van giste ren uit de notecring trad. De Suikera{deé>ing gaf voor H.V.A.'s eenige affaire te. aanschouwen, waarbij de koers na eenige .kleine fluctuaties ge handhaafd kon blijven. De stemming was -ove rigens prijshoudend en enkele minder courante Suikeraandeelen kwamen iets hooger te liggen. De Scheepvaartmarkt was stil', maar vast ge stemd. In het bijzonder voor Scheepvaart- unies en de aanverwante aandeeleo. Op de Rubberafdeeling openden Amsterdam* Rubbers enkele procenten beneden het vorige slot. waarna een vrij krachtig herstel 'intrad, dat later ln den ochtend grootendeels weer verloren ging. Voor de incourante soorten waren de noteeringen onregelmatig. In 'tabakken ontwik kelde zich eenige affaire, waarbij een vaste stemming viel waar te nemen. Industrie-aan- deelen hadden een rustig véfloop. De Philips- aandeelen schommelden in de omgeving van 200 t. Unilevers en Aku's waren vrijwel onver anderd. WISSELKOERSEN. Londen 8.82 3/8 <8.82 3/8). Berlijn 75.65 (75.52 1/2). Parijs 4.99 1/4 (4.99 3/8). Brus sel 31.71 <31.69 1/2). Zwitserland 42.37 1/3 (42.44». Kopenhagen 39.40 39.40Stock holm 45.50 <45.50"). Oslo 44.35 (44.35). New- York 1.88 7/16 (1.88 3/8). Lire Bankpapier 5 85 <5.75). Prolongatie 1/2 pCt. Part. disc. 1 2. Dag geld 1/4—1/2. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. HOOFDDORP. 23 Maart. Rogge f. 7.50—7.90; Chevalier gerst f. 7.85—8.25; Wlntergerst f7.50— 7.75; Haver f. 6.606.85; Duiveboonen f.12— 13.25; Paardeboonen f.99.25; Groene erwten f. 8.75—9.75; Vale erwten f.16—18; Gele mosterd f. 16.50—17.50; Kanariezaad f. 7.50—8; Karwij- zaad f.3132; Blauwmaanzaad f.2930. Alles per 100 K.G. LEIDSCHENDAM. 24 Maart. Kropsla le srt 8 10—10.90; Stoofsla 22—26: Spinazie <4 Kg.) 4269; Raapstelen 1.502.20; Snyboonen 1.66; Radijs 2.20—2.50; Prei 16.80—19; Knolseldery 9.90—10; Dunsel 4—6. LEIDSCHENDAM. 24 Maart Vrfje Veiling 7817 Kippeneieren 3.40—3.90; Eendeneieren 3— 3.35: Kippen 3585; Eenden 2055; Duiven 9—27; Konijnen 0.25—1.95. LEIDSCHENDAM. 24 Maart Het BI esse Paard" 4919 Kippeneieren 3.30—3.90; Eenden- eiern 2.252.50; Ganzeneieren 6—7. NAALDWIJK. 24 Maart. Postelein 2231; Spinazie 814; Witlof 2226; aardappelen 49; Poters 53—62; Dunsel 3—4 per K.G.; Nero 18.90 per 100 KG.; Sla 3.90—6.40; Kelen 40—70; Peen 1223; Peterselie f.78.50; Radijs f. 0.80—2.80; Rabarber 8—12; Selderie 6—8; Eieren f. 3.30— 3.60 per 100; Andijvie 45—75 per 4 KG.; Stoof sla 1.20—1.35 per 6 K.G. RIJNSBURG. 24 Maart. Groentenveiling Aardappelen 60—75: Kroten 45—60; Waschpeen 120—1.80; Rode kool 6.50—8; Gele kool 6—7; Uien 2.503.50; Knolseldery A 1721 id. B 10—15; Witlof 20—25. RIJNSBURG. 24 Maart. Bloemenveiling Copland 18—26: Bartigon 20—25; Pitt 18—24; Victoire 20—24; Couleur Cardinal 23—26; Van der Hoeff 20—24; Edith 28—32; La Reine 18— 20; Witte Valk 29—33; Ibis 15—17; Moore 14— 16; Prins van Oostenrijk 17—20: Gele Prins 20—23; Cramoisie BrtUant 15—18 Murlllo 12— 17; Couronne d or 17—24. TER AAR, 24 Maart Centrale Veiling Spinazie 23—55: AndUvie 72—80: Spruitkool 16.70; Witlof 18.60—26; Radijs 0.90—1.50; Prei 7; Sla 4.60—6; Dunsel 44—64; Selderv 6. Raap- stelen 5080. I UTRECHT. 25 Maart. Veemarkt Aanvoer 4120 stuks. Stieren 26—29. h. matig. pr. onver anderd. Slachtkoeien 2e srt. 31—36. 3e srt. 25— 30. h. matig, iets stijver ir> priW Vaarzen 130— 120; Melkkerien 170—270; Kalfkoelen lfiO—?83; Vr.rekoeien 110—210. h. zeer k-!r" ~*1M- •v<|- "en; Mag. kalveren 50—110. h kalm ze'fdc ■•rijzen; Nucht. kalveren -7* 'T, k. iets oploopende prijzen; Mag. varkens 22—35; I Schrammen 15—22: Biggen 9—15, h. kalm on veranderde prijzen; Mag. schapen 11—23. Boter 1.64; Kaas 50—70; Eieren 3.30—4.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3