Uit de Omstreken LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 22 Maart 1939 Postzegeloorlog tusschen Polen en de Vrijstad Danzig VAN LEEUWEN's Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli lillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll! Groenland geeft thans zijn eigen zegels uit POSTZEGEL- EN ALBUMHANDEL Uit de Rijnstreek LOSSE NUMMERS VAN ONS BLAD DAGBLADRECLAME RECHTZAKEN LEIDSCHENDAM. Burgerlijke Stand. Getrouwd: P. Veenstra en M. J. A. Romijn. RIJNSBURG. Tot onderwijzeres aan de Juliana- school alhier is benoemd mej. A. Knecht te Rotterdam. VOORHOUT. Vergadering R. K. Staatspartij. In de groote zaal van het Parochiehuis vergaderde de afdeeling Voorhout der R.K. Staatspartij. De voorzitter, de heer A. H. Allard, opende, waarna het Eerste Kamer lid, prof. dr. A, Steger sprak over: „De or deningsgedachte in het licht van het le venswerk van Paus Pius XI. Eerst besprak spr.: „Het eigendom der productiemiddelen" Hij schetste het denkbeeld van Marx om alle goederen aan de gemeenschap te bren gen. Uitvoerig wees spr. op de practijk daarvan in Sovjet Rusland, waar men het principe noodgedwongen dikwijls moet la ten varen, omdat het is tegen de natuur van den mensch. Vervolgens behandelde spr.: „Arbeid naast en tegenover het kapi taal". Spr. zette het liberale en het socia listische standpunt uiteen en wees erop, hoe arbeid en kapitaal moeten samen wer ken om de productie in stand te houden. Als derde punt werd besproken: „Het loon. dat voor den arbeider het eenige is, waar van hij met zijn gezin kan leven". Het loon moet aan die voorwaarde voldoen, doch ook moet een arbeider, normaal levend, wat kunnen oversparen, om te komen tot een eigen bezit. Tenslotte wijdde spr. eenige propagandistische woorden in verband met de a.s. verkiezingen der Prov. Staten, die het kiescollege vormen voor de leden der Eerste Kamer. Na gedachtenwisseling volg de sluiting. De a.s. Gemeenteraadsverkiezing. De verkiezingen voor den gemeenteraad zullen hier gehouden worden op 23 Juni a.s. Op 27 Maart a.s. zal ten huize van den gemeentegeneesheer dr. H. A. G. Bots al hier, des nam. om half drie gelegenheid worden gegeven tot inenting of herinenting VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Margaretha Gerdina Harmanna, d. van J. A. Löhr en D. H. Scholten: Nicolaas Cornells, z. van K. Oudshoorn en C. H. M. v. Gent: Wolter, z. van J. Snippe en H. Wind. Gehuwd: G. J. van Heek. 29 jaar en J. van Houten. 27 jaar. Ondertrouwd: P. Vos, 28 Jaar (won. te Arn hem) en A. A. Verweij, 26 jaar. Loop der bevolking. Gevestigd: mej. A. v. d. Bent, v. Kempenstr. 47; mej. J. M. Ahlers, Beatrixstraat 1; F. de Jong, Papelaan 164; J. v. Winkel, Papelaan 86; J. D. v. Koppenhagen, Burg. Vernèdepark 70; mej. A. W. Verseveld. Burg. Vernèdepark 70; mej. B. A. M. Terwindt, Veurscheweg 3. Vertrokken: mej. G. Kaijen, n. Palestina: L. M. v. Gent, n. Nijmegen, Bergstraat 169; J. van Damme, n. Soesterberg. L.V.A.; mej. A. W. Valentijn, n. Lelden, H. Rijndijk 56; C. van der Zwan, n. Den Haag. Hooftskade 177; J. J. van der Zwan. n. Den Haag. Hooftskade 177; B. van Wijk, n. Rotterdam, W. de Wlthstraat 89a; G. A. v, d. Beukei. n. Rijswijk (Z.H.), Tulpstraat 32: M. MUhlbauer. n. Wassenaar Dr. Mans veldkade 12. Het aantal personen, ingeschreven als werkzoekenden bij het agentschap dei- arbeidsbemiddeling, bedraagt deze week 111 personen (vorige week 102). VOORHOUT. Burgerlijke Stand. Overleden: Petrus van Reisen, 85 j., weduwnr. v. E. L. de Haas; Cornells Sprul t.85 j.. weduwn. van J. van Amsterdam. Geboren: Petrus Johannes Franciscus, z. van P J. Vlasveld en C. Th. van Reeuwijk; Helena Maria Catharina, d. van P. G. Helgersom en C. J. Koek. WARMOND. Bijeenkomst R.K. Staatspartij. Onder voorzitterschap van den heer G. G. van Elburg vergaderde de afd. Warmond van de R.K. Staatspartij in hotel de Zon, waarbij de voorzitter speciaal den spreker van dezen avond, prof. Cleophas be groette. Spr. deed een beroep op de kie ners om dit jaar de verkiezing voor den gemeenteraad waardig te voeren, zonder in onderling krakeel te vervallen waardoor veel afbreuk aan de eenheid der partij wordt gedaan. Hierna las de secretaris de notulen, die vastgesteld werden. Hierna sprak prof. Cleophas over „Ge meente-politiek". Na een persoonlijk In leidend woord gaf spr. een uitvoerig over zicht van de plaats der gemeente in de samenleving, waarna hij de geschiedenis en den hlstorischen groei der gemeenten uit eenzette. Waar wij aldus spr. gehecht blijven aan den democratischen staatsvorm met zijn gezonde gedecentraliseerde werkzaam heid, daar hebben wii er voor te zorgen, dat wij deze niet hebben te compromlttee- ren en dit gebeurde in de laatste jaren ongetwijfeld bit de cemeenteraadsverklezin- gen. Daardoor hebben wii velen van dit stelsel vervreemd. Nu zit hieraan voor ons Katholieken nog een andere zijde vast Wij weten wat de overgang van het democra tische naar het totalitaire stelsel feitelijk beteekent voor onze geestelijke hoogere goederen. Daarom moet iedere verkiezing op net oogenblik niet zijn het veroveren van een zetel voor een bepaalde eandidaat led-er. die zich om die reden laat candi daat stellen verdwijne zoo spoedig mogelijk het is niet de strijd om een pol'tlek- stelse) al-leen. maar de strijd om vriiheid of slavernij ook od sreeste'tlk geb'ed Een har telijk applaus beloonde den spreker. Nog werd besloten het aantal candidaten 'oor de a.s. gemeenteraadsverkiezi-ne te be Palen op 12, waarop sluiting volgde. WASSENAAR. Jaarvergadering Pluimvecvereeniging „Wassenaar". In café van der Zalm werd de jaarver gadering gehouden van de plu-mveever- eeniglng „Waasenaar". Uit het jaarverslag van den secretaris bleek o.a., dat het leden tal bedroeg 53 plus 5 donatrices en dona teurs. Het verslag van den penningmeester luidde: inkomsten f. 226 92. uitgaven f. 161.21, batig saldo f. 65.71. Het verslag van den tentoonstellings- secretaris »af een nadeelig saldo van f 49.42 aan. De aftredende bestuursleden, die zich liever niet herkozen zagen werden vervan gen door de heeren A. L. Visser Jr. en E. Bos. Besloten werd om voor data van de a.s. tentoonstelling aan te vragen 8 en 9 December a.s. Bijeenkomst Tuinbouw en Plantkunde. In het Wapen van Lelden hield de afd. Wassenaar van de Kon. Mij voor Tuin bouw en Plantkunde haar maandelijksche ledenvergadering. De voorzitter, de heer A. H. Aartse heette in het bijzonder welkom den heer J. C. Spaargaren uit Aalsmeer die spre ken zou over de voornaamste Aalsmeer- sche culturen. Na het lezen der notulen deelde de voorzitter mede. dat op de eerstvolgende ledenvergadering voorstellen ter tafel zul len komen tot reglementswijziging. Voorts dat de gelegenheid tot het deelnemen aan de prijsvraag om een geschikten naam te krijgen voor de ln het najaar te houden groote tentoonstelling nog een maand wordt verlengd. De controle-commissie bracht verslag uit over het financieel beleid van den penningmeester. Alles bleek in perfecte orde te zijn. De penningmeester bracht verslag uit en deelde mede dat de inkom sten hadden bedragen f. 784.80 (daarin be grepen het saldo van vorige jaren ad f. 103.96) en de uitgaven I. 773.82, zoodat er een batig slot was van f. 10.98. Hierop gaf de heer Spaargaren een leer zaam overzicht van een viertal Aalsmeer - sche Cultures, n.i. van de Poinsettie; Cin- neraria, Calceolaria en de Primula. De jury, bestaande uit de heeren van Zetten, Anderson en Hermsen bracht ver slag uit van de keuring. Voor een inzending cineraria's werden 29 punten toegekend Ie prijs en voor kropsla Bonte Chili 9 punten, ingezonden door „De Vrije Bliek". Voor het puntenstelsel werden toegekend aan kropsla Meikoningin 9'/«, Radijs 81/,; aardbei Dutch Evern 9'/: en snijboon Noordster 9 punten, inzending van „Groot Haesebroek". Hierop werd de lezing van den heer Spaargaren aangevuld met een serie lan taarnplaten, waarna een gedachtenwisse ling volgde. De voorzitter dankte den heer Spaar garen hartelijk. Dc a.s. tentoonstelling zal gehoudep worden op het landgoed „De Witten,- burgh" nabij het viaduct. Er zal een hou ten tent worden gebouwd van minstens 1000 M2. oppervlakte, terwijl er een opper vlakte van plm. 4000 M2. in tenten zal worden ondergebracht. In het tentoonstellingsbestuur heeft het geheele bestuur der afdeeling zitting, aan gevuld met de heeren mr. J. Blom, J. M. Kolff, P. Polderman en F. M. Wachter, Mr dr E. Tekenbroek alh'er is be noemd tot lid van de commissie, welke in 1939 belast is met het exammeeren van hen die een akte van bekwaamheid wen- schen te verkrijgen tot het geven van mid delbaar onderwijs in het boekhouden (akte K XII en Q) of tot het geven van lager onderwijs in de beginselen der handels kennis. benoemd. ZOETERWOUDE. GEMEENTERAAD. De vuilnisauto Geen wijziging eencr Bouwverordening Geen subsidieverlaging Bijzondere Bewaarscholen. De Raad van Zoeterwoude vergaderde onder voorzitterschap van den burgemees ter. De notulen werden onveranderd vast gesteld. De voorzitter deelde mede: 1. dat B. en W. een Chevrolet vuilnis auto hebben aangekocht voor f. 3250.—, waarvan de carosserie gemaakt zal worden door de firma Deckers, ajhier; 2. dat in het jaarverslag van de Brandweer wordt verzocht om telefonische aansluiting by het kader der brandweer. B. en W. stellen hierbij voor eerst het rapport van den brandweerbond af te wachten; 3. dat Ged. Staten hébben goedgekeurd het raadsbe sluit tot het instandhouden van de O. L. School voor 1939. Een gemeenschappelijke regeling met Leiden zal echter tot stand moeten worden gebracht, zoodat de leer lingen de scholen ln Leiden zullen kun nen gaan bezoeken: 4. dat Ged. Staten hebben goedgekeurd het bestek voor de verbetering van de tertiaire wegen 11 en 12, zoodat tot aanbesteding kan worden overgegaan; 5. Ged, Staten hebben mede gedeeld. dat kan worden overgegaan tot benoeming van een gemeente-ontvanger. In verband hiermede hebben B, en W. een oproeping in twee vakbladen geplaatst. Met al deze mededeelingen ging de Raad accoord. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd dan met alg. st. besloten: 1. een subsidie van f. 13.92 over het jaar 1936 te verieenen aan het R.K. Lyceum voor Meis jes te Leiden; 2. een subsidie van f300. te verieenen aan de R.K. Ver. Het Wit- Gele Kruis alhier ten behoeve van de T. B. C.-.bestrijding; 3. den burgemeester aan té wijzen als gemachtigde om namens den Raad op te treden in de openbare Verga dering van Ged. Staten, waarin verslag zal worden uitgebracht Inzake de Ingeko men bezwaren tegen het vastgestelde uit- breidingsolan Hooge Rijndijk I. B. en W. stelden dan voor de algemeene politieverordening te wijzigen ln dien zin, dat het verboden wordt jonge eenden- woerdjes en jonge haantjes uit te venten. De heer Stavrenburg zelde, dat het ven ten van deze beestjes niet in strijd is met de wet. Spr, betwijfelde ook of deze bepa ling wel verbindend zal worden geacht. Na discussie werd het voorstel van B. en W. Mogen we sommige Duitsche phllatelis- tlsche bladen gelooven, dan is de postzegel oorlog tusschen de vrijstad Danzig en Polen verklaard en thans in vollen gang. Waar die onschuldige en stomme postzegelpa piertjes een mensch al niet toe kunnen brengen! Hel geval zit aldus in elkaar, ten minste volgens de eene lezing; over de an dere, die vredelievender van aard is, straks meer. In November j.l. gaf de Poolsche post in Danzig een serie van vier waarden uit ter gelegenheid van de 20-jarige onafhanke lijkheid van Polen. Deze zegels gaven een gezicht weer op de Kranpoort van Danzig, met op den voorgrond eenige handeldrijvende Poolsche kooplieden Hier uit is de deining ontstaan, want, zoo redeneerden sommigen, door dit zegel beeld is het zuiver Duitsch karakter van Danzig aan gerand en dat „nemen" we niet. We zullen de ge schiedkundige kennis van de Polen eens opfrisschen. Dus verscheen een serie van vier speciale zegels, waarop tafereelen zijn weergegeven uit de histo rie van deze oude Hanze stad. Op de 5 pfennig groen ziet men een drietal ge harnaste ridders afge beeld, op hun zoogenaam- den „Malumritt". In de middeleeuwen werden n.i. in Danzig in de Meimaand groote feesten gehouden, waaronder een ridder-tournooi. waarbij de deelnemers eerst door de stad reden. De 10-pfennig rood bruin geeft een gebeur tenis weer uit het jaar 1630; de onderteekening van het neutraliteits verdrag tusschen Danzig en Zweden, tijdens den oorlog dien laatstgenoemd land met Polen voerde. Op de 15 pfennig groenblauw ziet men den aftocht der Fransche bezetting op 2 Januari 1814, waarna Danzig weder by Pruisen kwam, terwijl op de 25 pfennig don kerlila een episode is weergegeven uit den slag bij Welchselmünde in 1577, waarbij de Poolsche koning Stephan IV Bathory de nederlaag leed. Tot zoover de zegels, die er keurig ver zorgd uitzien. Deze historische feiten zullen dan, naar de partij, die op haar teentjes is getrapt, hoopt, de Polen wel doen inzien, dat zij abuis zijn. Mochten zij ook nu nog niet van hun onrecht overtuigd zijn, dan blijven deze Danziger zegels in omloop, net zoo lang, als de Poolsche kooplieden vóór de Kranpoort hun handeltje drijven. Dat is duidelijke taal, waaraan men zich te hou den heeft. De tweede lezing. De andere lezing over het ontstaan dezer uitgifte is heel wat vredelievender, wat maar gelukkig is in deze, toch al uit het lood ge slagen tijden. Op 2 Jan. 1814 blies de Fransche bezetting den af tocht en keerde Danzig terug tot Pruisen, dus her denkt men een historische ge beurtenis, die 125 laar geleden plaats vond. Maar dan rijst toch de vraag, waarom de Polen op het 25-pfennig zegel herinnerd moe ten worden aan de nederlaag, die zij in 1575 leden. Laten wij er ons maar niet verder in verdiepen en liever eens rond zien. wat andere landen aan nieuwe zegels opbrach ten en waarbij zich geen haken en oogen voor doen. Weldadigheidszegels. De Finsche post is present met de ge bruikelijke roode kruis-zegels, waarbij men de tot dusverre gevolgde gewoonte heeft verlaten, om daarop eenige beroemde land»- zonen af te beelden. Deze nieuwe producten geven een gezicht weer op het slagveld van Solferino, waarvan de ellende voor Henrl Dunant de drijfveer was tot publicatie van zijn geschrift „Un souvenir de Solferino". Hiermede was een belangrijke stap gezet op den weg van internationale samenwer king het Roode Kruis tot leniging van het lijden der gewonden. De serie bestaat uit de waarden 50 5 penni groen, 11/4 mark 15 p. sepia, 2 M. 20 p. karmijn en 3'/i M. 35 p. blauw. Ook Estland vraagt onze medewerking ons den verkoop van zijn nieuwe serie weldadig heidszegels te bevorderen. Zij bestaat uit de waarden 10, 15, 25 en 50 santi, die tegen den dubbelen prijs worden verkocht en waarop de wapens van vier districten zijn weergegeven. En wanneer u aan dit viertal nog niet genoeg heeft, kunt u uw geldje ook nog voor hetzelfde goede doel kwijt aan een speciaal zegelvel, waarop deze fran- keerwaarden in ongewijzigde kleuren prij ken. Er is dus keus genoeg! Groenland -zegels. Het postzegelalbum is uit te breiden met een nieuw blad: Groenland, Tot dusverre werden daar de zegels van Denemarken be nut, doch daaraan is thans een einde ge komen. Groenland is netjes in zijn eigen zegeltjes gezet, waarvoor twee verschillende teekeningen werden vervaardigd: portret van koning Christiaan X van Denemarken en voor de twee hoogste waarden een ijs beer. In de koningsteekening verschenen de waarden 1, 5, 7. 10 en 15 óre; met den ijs beer de 30 óre en 1 Kroon. IJsland. Ook IJsland vraagt weer eens onze aan dacht. Twintig jaren is het alweer geleden, dat dit land onafhankelijk werd en slechts een personeele unie het verbond met Dene marken. Ter gelegenheid van dit 20-jarig jubileum verschenen de speciale frankeer zegels 25, 30 en 40 óre, weergevende het nieuwe universiteitsgebouw te Reykjavik. Hongaarsche toeslagzegels. De Hongaren gaven eenige toeslagzegels uit, ter gelegenheid van het feit, dat enkele, aan Tsjecho-SIowakije afgestane gebieden tot het vaderland zijn teruggekeerd. De extra-ontvangst komt ten goede aan het fonds, genaamd „Hongarije voor de Hon garen". Deze serie omvat de waarden 6 3 filler russisch groen, 10 5 olijf, 20 10 bruin rood, 30 15 groenblauw en 40 20 blauw zwart. Achtereenvolgens ziet men er op het gedenkteeken te Boedapest opgericht ter nagedachtenis aan de afgestane gebieden bij het verdrag van Trianon: gezicht op de stad Munkacks met slot; de intocht van Horthy in het bevrijde Komarom: de ver lichte kathedraal van Kassa en tot slot een meisje, dat een Hongaarschen soldaat met bloemen tooit. POSTILJON. (Nadruk verboden). aangenomen met de stem van den heer Starrenburg tegen. Vervolgens kwam in behandeling het beroep ingesteld door de N.V. Oosthoek en Zoon tegen het besluit van B. en W„ waar bij bouwvergunningaverd geweigerd. B. en W. stelden voor het beroep af te wijzen en niet tot de wijziging van de bouwverorde ning over te gaan. Na discussie en nadat de voorzitter er op gewezen had, dat het algemeen belang voor het privé belang gaat. werd het voor stel van B. en W. aangenomen. Alleen de heer Starrenburg stemde tegen. Achtereenvolgens werd dan overeenkom stig de voorstellen van B. en W. met alg. st. aangenomen: 1. met ingang van 1 December 1939 de gestelde zekerheid voor den oudgemeente ontvanger en diens plaatsvervanger op te heffen; 2. een perceeltje tuingrond aan den Hooge Rijndijk te verhuren aan J. L. van Goozen alhier; 3. in het openbaar te verkoopen 37 iepenboomen langs den Schenkelweg en 10 langs den Hoogen Broekweg: 4. het ambtenaren-reglement te wijzigen in dien zin, dat de rijkswacht geldregeling ook van toepassing is voor de ambtenaren dezer gemeente. Van Ged. Staten was terugontvangen de gemeentebegrooting 1939 met verschil lende opmerkingen. B. en W. stellen voor aan de eerste dezer bezwaren tegemoet te komen. Ged. Staten willen echter de verbetering van den Zuidbuurtschen weg nog een jaar uit stellen. Hiermede ging de Raad echter niet accoord en overeenkomstig het voor stel van B. en W. werd dan ook met alg. st. besloten de voorgenomen verbetering te handhaven. B. en W. stelden verder voor de sub sidie voor de bijzondere bewaarscholen te verlagen met f. 50 per school en het pre sentiegeld voor de leden van de commis sie tot wering van schoolverzuim af te schaffen De heer Starrenburg kon met de af schaffing van die presentiegelden echter niet accoord gaan. De heer Paardekooper zeide dat beide verlagingen niet kunnen worden toege staan. Spr. is overtuigd, dat de school besturen de subsidie van f. 250 hard noodig hebben. De heer Wessel is van meening, dat Ged, Staten met twee maten meten. De jaarwedde van den secretaris der com missie tot wering van schoolverzuim moet gehandhaafd blijven, terwijl de presentie gelden moeten verdwijnen. Toen de raad indertijd de jaarwedden Van de ambtena ren van den burgerlijken stand wilde af schaffen, moesten deze gehandhaafd blij ven. De voorzitter, wees er op. dat deze ver gelijking niet opgaat. De jaarwedde van den secretaris der commissie tot wering van schoolverzuim wordt vastgesteld door den raad, die van de ambtenaren van den burgerlijken stand door Ged. Staten. Het voorstel van B. en W. tot verlaging van het subsidie voor bijzondere bewaar scholen werd verworpen met 8 tegen 2 st. (voor de beide wethouders) en tot afschaf fing van het presentiegeld voor de ge noemde commissie met 6 tegen 4 st. (voor de beide wethouders en de heeren Krogt en Tijssen). De door B. en W, aangeboden begroo- tingswijziging werd met alg. st. aange nomen. Hierna volgde geheime zitting. Na heropening werd V-fwijzend beschikt op eenige reclames straatbelasting. Na rondvraag volgde sluiting. LOKHORSTSTRAAT 27. Groote sorteering;. - Billijke prijzen. 7252 (Ingez. Med.) BOSKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacoba Cornelia Johanna, d. van C. F. Mouriks en J. C. Alkemade; Ida. d. van T. M. Kranenburg en J. Slappendel; Gerardus Arnoldus. z. van L. J. A. Bontekoe en G. Hui den. Getrouwd: L. Konijn. 27 jaar en A, Raven horst, 24 jaar; A. Schouten. 27 jaar en P. v. d. Wolf. 23 jaar. Overleden: Anny de Regt, 16 jaar. De a.s. Raadsverkiezing;. B. en W. dezer gemeente hebben de stemming ter verkiezing van de leden van den gemeenteraad bepaald op Woensdag 21 Juni a-s. LEIMUIDEN. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: L. van Kolfschoten 41 jaar, wonende te Aalsmeer en M. Stoof, 24 jaar. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma Ph. BROBBEL, Stationsweg no. 49. Fa. A. H. J. WIJTENBURG, Haarl.straat 2. W. G. J. VERBURG, Heerenstraat no. 2. Fa. A. SOMERWIL Azn., Hoogewoerd 24. A. M. VAN ZWICHT. Breestraat no. 126. A. VAN EGMOND, Haven 2/4. W. VAN LEEUWEN, Janvossensteeg 19. VERVOOREN, Haarlemmerstraat no. 128. W. P. v. SAVOYEN. K. Rapenburg 12 A. BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat no. 59 - Oegstgeest ALGEM. LEESBIBLIOTHEEK RIETVELD t.o. het Postkantoor Leiderdorp en aan de Kiosken. lKIN/T in iittirin. NIEUWE UITGAVEN. Hennie Schouten's „Techniek van het Orgelspel" Wij ontvingen het tweede deel van het voor iederen organist en liefhebber van de orgel- kunst interessante en lezenswaardige boekwerk „Techniek van het Orgelspel", geschreven door onzen stadgenoot den heer Hennie Schouten, organist der Luthersche Kerk alhier, van wiens kundige hand wij reeds eerder mochten gewagen (wij herinneren aan zijn belangwekkend werkje over Hugo Wolf). Schouten's „Techniek van het Orgelspel", verlucht met 45 notenvoorbeelen, is uitgegeven bij H. J. Paris te Amsterdam en opgedragen aan den jongen Vlaamschen organist Flor Pee- ters, wien Schouten blijkbaar warme waardee ring toedraagt. Ook dit deel bevat wederom vele gegevens, die de deskundigheid van Schou ten op orgelgebied bevestigen. De auteur, uit stekend practicus zoowel als theoreticus, ver staat de kunst, om in geconcentreerden vorm veel waardevols ter overpeinzing en ter navol ging saam te vatten. Zijn boek bevat vele gegevens over Metrum en Rhythme, Phraseering en Articulatie, Tempo en Agogiek; Ornamentiek; Registratie; de Orgelkunst gedurende vele eeuwen tot het heden toe; Nederlandsche en Vlaamsche orgel kunst enz. Deze voortreffelijke en van groote deskundig heid getuigende studie wijst opnieuw den juis- ten weg tot de oplossing van talrijke organis- tische problemen en zal ongetwijfeld sterk bij dragen tot een even juiste vertolking van tal rijke werken uit de orgelliteratuur. oncentreer op het krachtigste reclame-middel RUITEN BIJ JOODSCHEN INGEZETENE INGEGOOID. Gestraft met drie weken gevangenis. Voor den politierechter te Zutfen, mr. A. H, van der Giesen, had zich vanmorgen een 18-jarige jongeman uit Winterswijk te verantwoorden, die in den nacht van 28 Februari op 1 Maart aldaar een ruit heeft ingegooid bij een Joodschen ingezetene. De jongeman, die klompenmaker is van beroep, beriep zich er vanmorgen op, dat hij N.S.B.'er is en daarom anti-semiet, zoo dat hij zich gerechtigd achtte bij Joden de ruiten in te gooien. Hiervoor had hij eerst het huis van den rabbijn uitgezocht en daarna het huls van een anderen Israëliet. Deze laatste werd als getuige gehoord. De politierechter trachtte den jongeman, dien hij een lafbek en een gluiperd noemde, die er 's nachts op uit gaat om zich te ver zetten tegen de maatschappelijke orde in ons land. te overtuigen van het minder waardige van zijn daad. Ook de subst. officier van justitie, mr. Stam. noemde het gedrag van den Winters- wijker hoogst onbehoorlijk. Met alle kracht zoo zeide hij moet. tegen dergelijke uitingen in ons land worden opgekomen. Hij vorderde een gevangenisstraf voor den tijd van drie weken tot welke straf de po litierechter den verdachte heeft veroor. deeld. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7