LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 22 Maart 1939 Redactie 1507 Directie en Administratie2500 President Lebrun in Engeland Moeilijkheden voor Japan 's export van katoenen goederen Memel in feestroes Japan wil den prijs voor den export verhoogen Een verklaring van Stauning Onze telefoonnummers MARKT De wekelljksche bijeenkomst van het Britsche kabinet begon vanochtend te 10 uur in Downlngstreet. een u>ur vroeger dan gewoonlijk, teneinde de ministers ln staat te stellen de lunch bil te wonen in Qulld- hall. welke de lord-mayor den Franschen minis ter-president Lebrun aanbiedt. Getrouw aan de traditie van zijn voor gangers heeft president Lebrun vanochtend een bezoek gebracht aan het Fransche zie kenhuis te Londen, vergezeld van zijn echtgenoote en zijn gevolg. Langs den weg van Buckingham Palace naar het ziekenhuis ln Holborn werd Le brun lulde toegejuicht. In het ziekenhuis werd het gezelschap ontvangen door den burgemeester van Hol born. den raad van beheer van het zieken huis en het medisch- en verplegend per soneel. Te elf uur hedenochtend heeft president Lebrun op Buckingham Palace het diplo matieke corps ontvangen. De Fransche ambassadeur te Londen. Corbin, stelde alle ambassadeurs en gezan ten, geaccrediteerd bij het Hof van Sint James, aan den president voor. Het nieuw toegepaste systeem geen volledig succes TELEGRAM AAN HORE BELISHA. De nationale bond van Fransche reserve officieren heeft het volgende telegram ge zonden aan den Brltschen minister van oorlog, Hore Bellsha: Tijdens deze grootsche uren. waarin de harten van onze belde landen te zamen kloppen, zendt de nationale bond van Fransche reserve-officieren namens zijn 100.000 leden u zijn eerbiedigen groet en verzoekt u aan onze dappere kameraden van het Britsche leger onze gevoelens van broederlijke genegenheid te betuigen". DUITSCHE BUIT IN TSJECHO- SLOWAKIJ E. De „Daily Express" bericht vanochtend, dat Duitschland ln Tsjecho-Slowaklje ter waarde van 360 mlllioen pond sterling aan oorlogsmaterleel, kazernes, auto's en paar den heeft bult gemaakt. De Dultsche generale staf heeft evenwel niet de mobilisatie- en operatieplannen van den generalen staf van het Tsjecho- Slowaaksohe leger kunnen vinden, niette genstaande alle moeite, welke hiervoor is gedaan. Terwijl alle kerkklokken te Memel lui den, trekken leden van de S A. zingend door de straten, toegejuicht door de be volking. Den geheelen ochtend cirkelt een Duitsch bombardementsvliegtuig boven de stad. Uit bijna alle huizen Is de hakenkruis- vlag uitgestoken en vrijwel iedereen op straat draagt een klein hakenkruis. De Lithauers daarentegen weenen en velen pogen de stad te verlaten. Een onaf gebroken stroom van voertuigen met ba gage Is op weg naar Lithauen. Vanochtend hebben de Duitschers de haven, het post- en telegraafkantoor en de regeeringsbureaux bezet. Vanavond zal de leider der Memel-Duitschers, Neumann, een parade afnemen. Een officteele overdracht is niet ge schied, theoretisch heeft dit te acht uur hedenochtend plaats gevonden. VREUGDEBETOON TE DANZIG. De door extra-edities bekend gemaakte hereeniging van het Memelgebied met Duitschland heeft in Danzig veel geest drift gewekt. Weldra wapperden overal de vlaggen. De schoolkinderen hebben vrij gekregen, terwijl staats- en gemeenteper- soneel vroeger naar huls mag. GEEN NIEUWE VERKIEZINGEN IN DANZIG. Volksdag voor vier jaar verlengd. De Senaat van Danzig heeft in het staats blad der vrije stad een verordening gepu bliceerd over de verlenging der zittingsperi ode van den volksdag met opnieuw vier jaren. Nieuwe verkiezingen, aldus wordt dit besluit omschreven, zouden slechts een fi- nancieele uitgave voor den staat meebren gen, welke niet noodig is, aangezien de samenstelling van den tegenwoordigen volks dag in overeenstemming is met de stemming der bevolking. De volksdag van Danzlg be staat uit 72 afgevaardigden, van wie 70 tot de N.S.D.A.P. behooren. De beide overigen behooren tot de Poolsche lijst. Het Amerikaansche consulaat is naar Gdynia overgeplaatst. CULTUREELE OVEREENKOMST TUSSCHEN JAPAN EN ITALIË. In aanwezigheid van den keizer heelt de Japansche geheime raad eenstemmig het ontwerp goedgekeurd voor de cultureele overeenkomst met Italië, dat, op dezelfde wijze ais in de overeenkomst met Duitsch land, een samenwerking behelst tu.-schen beide landen op cultureel gebied, met name wat betreft de uitwisseling van radio-uit zendingen, van hoogleeraren en studenten, en het houden van tentoonstellingen Toen ln Juni van het vorig Jaar de toen malige minister van Handel en Financiën Ikeda zijn plannen bekend maakte om de sterk terugloopende exporten van katoenen goederen, die nog steeds een ruggesteun vormen van den buitenlandsohen handel van Japan, weder op te heffen, ontvingen deze plannen van alle zijden de warmste ondersteuning en toejuiching. Uit den aard der zaak waren er ook toentertijd reeds pessimisten, die voorspelden, dat hoe wel de nieuwe maatregelen veel beter waren dan die tot nu toe waren genomen, zij niet zouden bijdragen om grootere bedra gen buitenlandsche deviezen naar Japan te brengen Mocht men er al in slagen paal en perk te stellen aan den teruggang wat het kwantum goederen betreft, dan zou dit ten koste gaan van den prijs, daar de nieuwe maatregelen een scherpe onder linge concurrentie in Japan zouden uit lokken. Dientengevolge was er een groote kans, dat er van winsten geen sprake meer zou zijn, Ja zelfs, dat men met verlies zou moeten gaan werken, met welk systeem dan toch uiteindelijk wel niemand, tenzij de buitenlandsche afnemers, gebaat zou zijn. Aangezien men echter tot Juni 1938 op alle mogelijke wijzen had getracht dezen export weer nieuw leven in te blazen, het geen maar steeds niet gelukt was, zag het meerendeel der belanghebbenden in de nieuwe stappen door minister Ikeda aange kondigd, den eenigen uitweg uit de im passe. Voordien was men in verband met de groote hoeveelheden grondstoffen, die men voor de oorlogsindustrie noodig heeft en het beperkte deviezenbedrag, dat men be schikbaar had, noodgedwongen er toe moe ten overgaan den aanvoer van grondstof fen voor de z.g. vredes-industrieën, waar onder de katoenen goederenfabricage wel de eerste plaats inneemt, meer en meer te restricteeren. Het gevolg hiervan was weer geweest, dat er een groote schaarschte ontstond, met als gevolg oploopende prijzen, die men als een der oorzaken aannam van het steeds verder terugloopen van den ex port. Door het geheel stopzetten van den aanmaak voor het binnenland en de Yen» bloc landen en het verder vrij toestaan van importen ruwe katoen voor die hoe veelheden katoenen goederen, die men in afgewerkten staat exporteerde, meende men den lang gezochten uitleg gevonden te hebben. Daardoor zou.het mogelijk ziln iu de eerste plaats te voorkommen, dat er toch nog katoen voor binnenlandsche en Yenbloc landen ounsumptie aan den export naar die gebieden, die buitenlandsche de viezen Inbrachten, werd onttrokken; terwijl men verder aan dien export in het geheel geen hinderpaal noch restrictie voor den import van ruwe katoen stelde: hoe meer men zou kunnen exporteeren, des te meer ruwe katoen kon er geïmporteerd worden. Men stelde echter een termijn vast waar binnen deze exportgoederen ook werkelijk verscheept zouden moeten zijn teneinde te voorkomen, dat al te veel geld ln voorraden belegd zou moeten worden. Deze termijn werd voor greys gesteld op 2 en voor ge bleekte en geverfde en gedrukte op 3 maanden. Een eerste gevolg van den genomen maatregel was. dat de prijzen voor garens, die voordien zeer hoog waren, aanmerke lijk naar beneden gingen, zonder dat dit ln de eerste maanden al te alarmeerend werk te, omdat de spinners in de eerste 6 maan den van 1938 buitengewoon hooge winsten «p dit artikel hadden kunnen maken. Als gemiddelde kost- en verkoopprijs voor de meest gangbare garensoorten, kunnen wij de volgende cijfers vermelden: kostprijs verkoopprijs count Nr. 10 Yen 150.Y. 190. 16 Yen 170.— Y. 195. 20 Yen 180— Y. 220 30 Yen 220.— Y. 250.— 40 Yen 240 Y. 285.— per baal van 400 lbs., hetgeen dus in average een winstpercen tage uitmaakt van ca. 20 pCt., voor een halfmateriaal buitensporig Met de verla ging van de garenprijzen hielden die van het afgewerkte product gelijken tred en op deze wijze wist men een van de be zwaren. die van diverse zijden steeds was aangewezen als zijnde oorzaak van den teruggang van den export, i.c. te hooge prijzen, op te heffen. Nieuwe moeilijkheden. Daarvoor in de plaats kreeg men echter andere moeilijkheden, die in het begin reeds door de pessimisten waren voorspeld, doch waaraan de meerderheid geen geloof had willen hechten. Het feit, dat men bij boe king van export-orders onmiddellijk de overeenkomstige hoeveelheid ruwe katoen xon importeeren, gekoppeld aan het dalen POGING VAN PROFESSOREN VOOR POLITIEKE VERZOENING IN ZUID-AFRIKA. Aan de universiteit van Stellenbosch is fen beweging ontstaan, welke ernaar stj-eeft "e politieke elementen, welke thans in Zuid Wrika bestaan, in een „kraal" samen te brengen. Dertig hoogleeraren van tegen strijdige overtuiging hebben daartoe een ""erzoeningscomité" gevormd, onder voor zitterschap van prof. dr. E. C. Pienaar. Als boel van het comité wordt genoemd het overwegen van middelen om de scheuring rassohen Afrikaansch sprekende Afrikaners °P politiek gebied te overbruggen. Naar de meening van het comité Is de samenwerking van de twee blanke rassen Zuid-Afrika onontbeerlijk voor de be vordering van de Europeesche besohaving 111 het land. Het heeft reeds de medewerking verkre- 8® van hoogleeraren aan de universiteit ,an Pretoria, en van de universiteitscolle- fcs te Bloemfontein en Potchefstroom. DENEMARKEN WENSCHT GEEN INMENGING. De Deensche minister-president Stauning heeft verklaard, dat de leider der Deensche nationaal-sociallsten. Fritz Clausen, zich heeft uitgelaten op een wijze, welke moet worden beschouwd als een beroep op Duitschland met Denemarken op gelijke wijze te handelen als met Tsjecho-Slowa- kije. Staun'ng voegde hieraan toe: indien een Deensch burger zich bij dezen man wenscht te voegen zal hü als een verlader worden le-chouwd. Denemarken wenscht z'ch niet te mengen in.de zaken van an deren en we wenschen niet. dat iemand zich met onze zaken bemoeit. Wij hebben de Dultsche minderheid in Denemarken grootmoedig behandeld". van de garenprijzen en vap-dc -daarop te maken winst, maakte dat-dé'spinners zich speciaal gingen toeleggen op dat artikel, dat zoo spoedig mogelijk geexporteerd kon worden, dus wat de katoenen goederen be treft, de greys. Door een sneller rouleeren van het kapitaal trachtte men goed te maken de mindere winstmogelijkheden, die men op het product had. De gedrukte goe deren en de andere, die een langer proces moesten doorloopen (waarvoor dan ook de verplichte termijn van export 1 maand langer was dan voor de bovengenoemde soort) waren uit dien hoofde niet zoozeer ln trek. Juist die goederen, die het weef- proces en verder verven, drukken, etc. on dergingen bij de kleine wevers, ververs en drukkers, hielden de klein-industrie aan den gang. Natuurlijk leden ook in deze kwestie de kleineren het meest. Zoolang de grooten echter nog eenigs- zlns een rendement konden maken, zij het dan ook, dat men dit grootendeels moest vinden in het sneller rouleeren van het kapitaal, was er van die zijde niet veel aandrang om maatregelen te nemen om de goede bedoelingen van minister Ikeda. die verkeerd bleken af te loopen, te herzien. Aangezien de volle macht voor de uitvoe ring van de genomen maatregelen was ge legd in handen van de Spinners' Associa tie, was ook slechts van die zijde de noo- dige dwang op de regeering ter verande ring van de bepalingen te verwachten, doch de macht in die associatie is volkomen in handen van de groote spinners. Daarbij komt dan nog het feit, dat die groote spin ners ook een groot aandeel hebben in den aanmaak van legergoederen, waarop de winsten zeer groot zijn. Het zal hieruit wel voldoende duidelijk zijn, dat wanneer niet werkelijk met aanmerkelijk verlies de ex- porbbusiness zou moeten worden doorgezet, er voor die groote spinners wel geen reden bestond om tot herziening of adviseering tot andere maatregelen door de regeering over te gaan. Bij doorvoering van het be staande systeem-Ikeda had men immers de kans langzamerhand diverse kleine con currenten, die toch zoo heel lastig kunnen zijn, te zien verdwijnen of eventueel op te slokken. De nood der kleinere bedrijven. Het spreekt eoliter vanzelf, dat de klei neren niet hebben nagelaten de Regeering voortdurend op hun nood te attendeeren, waarin zij werden gesteund door de klei nere weverijen met de ververs en drukkers. Bovendien bewerkte men zoover mogelijk ook de openbare meening, door diverse krantenartikelen. waarin men niet schroomde de hardnekkige houding van de groote spinners, die zich speciaal toelegden op het vervaardigen vangrey goederen In de eigen weverijen, als onpatriottisch aan de kaak te stellen, daar zij in deze zware tijden, nu van elkeen offers werden ge- ëischt voor het vaderland, slechts op eigen voordeel bedacht bleven. Dat het er voor de niet-kapitaalkrachtige bedrijven, die geen compensatie konden vinden in leveringen aan het leger, of met den aanmaak van kunstzijden of stapel fiber goederen, niet bijster goed ging uit zien, blijkt wel uit de volgende garenprij zen, die de gemiddelden aangeven voor de maand November: Kostprijs. Verkoopprijs Y. 153— Y. 145 count Nr. 10 16 20 30 40 Y. 170.— Y. 182 Y. 225.— Y. 245— Y. 154— Y. 155— Y. 200— Y. 210— per baal van 400 lbs. De prijs van de groote spinnerijen ligt hier meer of minder aan merkelijk lager en hun kostprijs voor count No. 20 bedraagt ca. Y. 172.—. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat de verliezen aanmerkelijk waren: het afge werkte product, dat binnen een bepaalden termijn moet worden geëxporteerd deed die verliezen in verschillende gevallen nog grooter worden. Een tegenvaller. Toen het systeem in Juli in werking werd gesteld, had iedereen zijn verwachtingen gesteld op de October-ultkomsten, omdat in die maand eerst de volle gevolgen van het z.g. linksysteem zichtbaar zouden wor den. Het resultaat over October 1938 viel ech ter geweldig tegen: totaal werden geëxpor teerd 203 mlllioen square-yards, waarde Y. 34 millioen, waarvan grey goederen 76 mlllioen sq. y„ waarde Y. 10 mlllioen, ge- bleekten 4,2 sq. v. waarde Y. 6,7 millioen en gedrukten etc. 85 millioen sq. y, waarde Y. 17 millioen. Dit beteekende ten opzichte van October 1937 een teruggang van 16.8 pCt. in hoeveelheid en 36,4 pCt. in waarde. Over de 3 categorieën verdeeld was de teruggang quantitatief voor gedrukten etc. het grootst, n.l. 23,8 pCt., voor gebleekten 15,2 pCt. en voor grey goederen 8,2 pCt. Niettegenstaande alle moeite, die men zich gegeven heeft, is per eind van het Jaar het eind-exportcijfer niet hooger ge komen dan dat voor 1933: een zeer groote teleurstelling voor de autoriteiten, die ge dacht hadden door de Juli-maatregelen tenminste in de buurt van het 1937-cljfer te komen Onderstaand laten wij de totaalcijfers over 1937 en 1938 volgen, n,l.: 1938. square yards Yen. Totaal 2.180.810.000 404.240.000 waarvan greys 828.991.000 126.263.300 gebleekten 510.419.000 88.906.000 gedrukten. etc. 841.400.000 189.072.000 1937. square yards Yen. Totaal 2.643.429.000 573.065.000 waarvan greys 810.516 000 148 404.000 gebleekten 648.585.000 124.653.000 gedrukten, etc. 1.184 328.000 300.008.000 Terwijl dois de totaalhoeveelheid terugliep met 17 pCt., verminderde de geldswaarde met niet minder dan 29 pCt. De greys wis ten quantitatief nog een avance te boeken, n.l. 2 pCt., doch gingen in waarde met 15 pCt. terug, gebleekten liepen qua hoeveel heid met 21 pCt., qua waarde met 29 pCt. terug, dooh het ergste waren de bewerke lijke goederen er aan toe, die 29 pCt. in kwantum en 37 pCt. in waarde terug liepen. Het systeem niet geslaagd. Zelfs voor den hardnekkigsten optimist is het thans wel duidelijk geworden, dat, terwijl het z.g. linksysteem inderdaad zeer effectief het gebruiken van alle katoenen goederen voor de binnenlandsche con sumptie heeft tegengegaan en voorts sterk heeft bijgedragen tot de kleine avance, die men kwantitatief in den greys-export heeft weten te boeken (welke goederen de hoofd schotel vormen van de weverijen der groote spinners), het tevens de oorzaak is van een zwaren val in de exporten van gebleekte en gedrukte goederen etc., welke producten voornamelijk afkomstig zijn van de kleinere katoenfabmeken. Zooals wij reeds schreven, warén aan vankelijk de groote spinnerijen in een veel betere positie voor een scherpe concurren tie, die tengevolge van het llnksysteem ont stond, doch sinds eind November is men ook aan die zijde tot andere gedachten ge komen en te zamen met de kleineren atta queerde men sindsdien het gouvernement om verbeteringen doorgevoerd te krijgen ln het bestaande systeem. Als een der eerste punten wenschte men de verplichte termijnen van export afge schaft te zien, doch het Gouvernement heeft hierop niet willen Ingaan, aangezien dan uit den aard der zaak het gevaar zou kunnen ontstaan, dat grootere kapitalen zouden moeten worden belegd door het vormen van voorraden. Men heeft echter in deze richting wel iets willen doen en men heeft nu den verpllohten termijn met één maand verlengd, zoodat de greys thans bin nen drie en de andere goederen binnen vier maanden na aanmaak geëxporteerd moeten zijn. Voorts schijnt men wel te verstaan te hebben gegeven, dat indien men met de noodige gegevens komt, deze ter mijnen. bij beschouwing van elk geval af zonderlijk, nog wel wat verlengd zullen kunnnen worden. In de tweede plaats zijn er voorstellen om het llnksysteem niet meer, zooals tot nu toe het geval is, te baseeren op het kwantum katoenen goederen, dat geëxpor teerd wordt, doch den aanvoer van ruwe katoen te verbinden aan de waarde der ge ëxporteerde goederen, waardoor vanzelf sprekend meer belangstelling zou ontstaan voor de duurdere en meer bewerkelijke artikelen. Het schijnt edhter, dat dit te groote bezwaren met zich mede brengt, om een doorvoering te kunnen verwachten. Gezamenlijk verkoopbureau. Teneinde voorts tegen te gaan, dat tegen het einde van de periode, die men als ver plicht voor export heeft voorgeschreven, de prijzen noodgedwongen worden gedrukt, alsmede om aan de ongebreidelde concurren tie, die ontstaan is paal en perk te stellen, bestaan er plannen om over te gaan tot een gezamenlijk verkoopbureau, dat door opkoop van die goederen, die te zwaar ln de exportmarkt liggen (en dus den prijs naar beneden dwingen) het prijspeil zal op houden. Aanvankelijk zijn daarvoor de namen van enkele groote spinners ge noemd, die het kapitaal zouden bijeenbren gen, doch in verband met de bestaande be talingen op de uitgifte van kapitaal, schijnt men dit plan te moeten opgeven, terwijl voorts het nieuwe plan om een dergelijke maatschappij te vormen uit bijdragen van alle spinners en wevers, om dezelfde reden tot opgeven gedoemd schijnt te zijn, al is men hierover nog doende met de regee ring, welke er wel van doordrongen is, dat iets gedaan moet worden om tot een betere regeling te komen. Van de zijde van de spinners komt er dan nog het plan bij. om een verdere restrictie toe te passen; momenteel is de garen-out- put 170.000 balen ad 400 lbs. per maand; indien dit kwantum gaat inkrimpen, wordt weliswaar de kostprijs wat hooger. doch men kweekt op die manier kunstmatig een zeker tekort, waardoor de prijzen vanzelf zullen moeten oploopen. Het laagste punt voorbij. Beslissingen zijn echter nog niet geno men, doch alles wijst er op, dat het laagste punt der katoenen goederenprijs voorbij is. De nieuwe minister van handel, Hatta. dringt er voortdurend op aan, dat men niet tot te lage prijzen moet afgeven, daar het buitenland, ook al zal men wat hoogere noteeringen afgeven, toch gemakkelijk het Japansche product kan afnemen, daar men toch nog steeds veel goedkooper blijft^ dan welk productieland ook. Er is de laatste maand dan ook duidelijk een streven onder de exporteurs gaande om op hoogere prij zen te houden en het zal slechts van koo- pers afhangen in hoeverre men hierin zal slagen. Blijft de laatste categorie lang ge noeg uit de markt, dan zal men wel ge dwongen worden weer met prijzen naar be neden te gaan, want de wisselwerking, die er bestaat tusschen den export van katoe nen goederen en import van ruwe katoen, zou bij uitblijven van export-orders, on middellijk den aanvoer van grondstof be moeilijken. met als verder gevolg, dat de spinnerijen verder moeten restricteeren. Voorloopig echter blijft men optimistisch en gelooft gaarne, dat de eerste maanden van dit jaar een verbetering te zien zullen geven. FAR EAST. AMSTERDAM, 22 Maart. De politieke toestand is er nog niet veel beter op geworden, en het is niet gemakkelijk zich een scherp omlijnd bééld te vormen van hetgeen 'ich thans voltrekt. Duitschland heeft het Memelgebied opgeëlscht en in den afstand daarvan is reeds toegestemd. Op het banket dat de Koning van Engeland aan den presi dent van de Fransche Republiek heeft aange boden. zijn wederzijdsche verklaringen afge legd, die uitdrukking geven van de gevoelens van vriendschap, welke Engeland met Frankrijk verbinden en tevens van den vasten wil om op de bres te staan voor de veiligheid van beide staten. Aan den anderen kant heeft Mussolini in den grooten fascistischen raad ten aanzien van de dreigende vorming van een democratisch eenheidsfront tegen de autoritaire staten, de volle aanhankelijkheid aan de politiek van de as RomeBerlijn, bevestigd. De mogendhedengroepen staan op het oogenblik fel tegenover elkander, en niemand kan voorspellen wat de dag van morgen zal brengen. Telkens en telkens weer komt men voor verrassingen te staan, en het is moeilijk te gelooven, dat. nu de tegenstellingen weer zóó groot zijn geworden, spoedig en gemakkelijk een vreedzame oplossing kan worden gevonden voor de hangende conflicten. Vanzelfsprekend wordt de stemming op de effectenbeurzen hierdoor beïnvloed. Daar_komt nog by. dat herhaaldelijk allerlei geruchten de ronde doen. waarvan de herkomst niet is op te sporen, en die de gedachte doen opkomen, dat by de verspreiding dezer vertelsels de wensch de vader van de gedachte is. Maar rnet dat al, is een atmospheer van on zekerheid te voorschijn geroepen, waarin nie mand zich op zijn gemak gevoelt. In een korte spanne tijds zijn de koersen, zonder dat zich een drukke affaire ontwikkelde, op alle effectenbeurzen sterk naar beneden ge gaan, en op een krachtig herstel op korten ter- myn mag men niet rekenen. Op de beurs te New York kon gisteren een kleine koersstijging worden waargenomen, die weer ten nauwste verband hield met de lichte verbetering, die te Londen en te Amsterdam kon worden geconsta teerd. Men was te New York echter nog niet op de hoogte van hetgeen met Memel is ge schied en het is niet onmogeiyk. dat deze aan gelegenheid nog eerst haar uitwerking moet doen gevoelen. Voor de fondsenmarkten is het geen plezierigen tyd. De middagbeurs. De politieke verwikkelingen in Europa druk ten heden onmiskenbaar haar stempel op de fondsenmarkt. Op het oogenblik is de effecten beurs zóó gevoelig voor politieke indrukken, dat alle andere aangelegenheden daardoor worden overschaduwd. Gewooniyk wordt een styging in Wallstreet beantwoord met een overeenkomstige beweging der Amerikaansche fondsen te Amsterdam, terwyi de overige aan deelensoorten daarvan dan eveneens de profy- ten plukken. De verbetering, die gisteren te New York viel waar te nemen vond aan het Damrak heden echter geen weerklank. Integen deel werden de Amerikaansche shares beneden de vorige pryzen afgedaan en over het algemeen werd niet onbelangrijk beneden de New York- sche pariteiten gehandeld. Daar by ging het nu en dan vry druk toe in de Staalaandeelen. Anaconda's en eenlge Spoorwegshares. Vooral voor lokale rekening bestond aanbod, en het aan de markt komende materiaal kon slechts plaatsing vinden tegen lager koersen. Op de locale afdeelingen was het niet veel beter gestemd. Koninkiyken openden een zevental punten beneden het vorige slot. Wel iswaar werd vrij spoedig een opwaartsche rich ting gevolgd, doch later op den middag kwa men de verkoopers wederom in de meerderheid en voltrok zich wederom een inzinking tot on geveer de openingsprijzen. Op de Suikerafdee- ling werden H.V.A.'s in een open hoek verhan deld. Nadat aanvankeiyk aanzienlijk beneden het vorige peil werd gehandeld, kon een flinke verbetering worden geconstateerd, doch de hoogste koersen bleven ook hier niet gehand haafd. De meeste minder courante soorten, als mede de aandeelen in Indische Cultuurbanken waren aangeboden. Op de Scheepvaartmarkt vonden kleine omzetten plaats in Scheepvaart- Unies, die eveneens onder de algemeene zwakke beurstendenz te ïyden hadden, maar zich ver- houdingsgewyze toch nog vrij goed konden handhaven, aangezien het verlies slechts tot enkele punten beperkt bleef. Ook Koninkiyke Booten zagen zich een paar prooenten ont gaan. De Tabaksmarkt was stil. Er was eenig materiaal aan de markt, doch onder beurstijd was het niet gemakkeiyk om de verkoopers en de eventueele gegadigden voor het aanbod tot elkander te brengen. Rubberaandeelen werden op bescheiden voet verhandeld. Amsterdam Rubbers kregen aanvankeiyk een belangryk ver lies te boeken, hoewel zij zich later op den middag eenigszins konden herstellen. De oorspronkelyke nadeelige verschillen kon den hiermede echter niet worden achterhaald. Voor de meeste minder courante soorten kwa men lager noteeringen tot stand. In Industriee- len was niet veel te doen. De Philipsaandeelen schommelden in hoofdzaak tusschen 190c' en 194 Unilevers kregen by geringe omzetten een flink verlies op hun rekening. Aku's werden iets lager afgedaan. De beleggingsmarkt was stil. De Nederland- sche staatsschuldbrieven waren wederom aange boden en vooral was dit het geval met de Oude Schuld. De jongere emissies boden verhoudings gewijze tamelijk goed weerstand, evenals de obligatiën Nederlandsch Oost Indië. Duitsche fondsen hadden een beperkte markt. De obliga tiën uit de Young leeningen met en zonder ket tingverklaring kwamen slechts even beneden de vorige slotnoteeringen. Voor Fransche fondsen bestond eenig aanbod, dat overigens geenszins dringend was. WISSELKOERSEN. Londen 8.82 3/16 (8.82' Berlijn 75.32' (75.50), Parijs 4.99 (4.99), Brussel 31.70 (31.70), Zwitserland 42.35 42.45Kopen hagen 39.40 (39.40), Stockholm 45.47'/t (45.47'/i), Oslo 44.35 (44.35). New York 1.88 7/16 (1.88 7/16), Lire Bankpapier 5.65 (5.55). Prolongatie V*; Part. disc. V»5/8; Dag geld 1/4Registermarken 2913 16; Handelssperrmarken 7 3/4; Reismarken 48; Bankpapier 21 5 8. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. AMSTERDAM. 22 Maart. 252 Vette kalveren: le kw. 62—66; 2e kw. 52—58: 3e kw. 42—48 ct. per KG. levendgewicht; 195 Nuchtere kalveren f. 4.507 per stuk: 142 Varkens: Vleeschvarkens wegende van 90—110 K.G. 58—59: Zware var kens 57—58: Vette varkens 55—56 ct. per KG. slachtgewicht. BENTHUIZEN. 21 Maart. Aanvoer 2048 kip eieren f. 3.253,65 per 100 stuks. RIJNSBURG. 21 Maart. Bloemenveiling. Copland 18—28; Bartigon 18—24; Pitt 20—27; Elisabeth 25—32; Van der Hoeff 22—25; Ryzen- de Zon 2327; Dorus Ryken 2428: Cramoisle brillant 1518: Prins van Oostenryk 16—21; Mr-re 15—17; La reine 14—17; Titiaan 20—23; Goudvink 23—25; Ibis 15—18: Prosperity 14— 17; Rose Copland 25—28; Schlegel 1417; Due de Berlin 12—15; Tournesol 1018; Murillo 12—17. WOERDEN. 22 Maart. Aanvoer 24 partyen kaas: le kw. f. 24; Met rijksmerk le kw. f. 21— 22,50. Handel traag. VEUR, 21 Maart Eierenvelling café „Het Wapen van Veur". Aangevoerd: 32569 Kinpen- eieren f. 3.60—3,90; 1500 Hennenelei^n f. 3 20— )30; 636 Eendeneieren f. 2.903.00; 24 Gan zeneieren f. 8,00—8 50, 104 kippen 50—90 ct; 21 eenden 40—55 ct; 73 konynen f. 0,20—2.00; 10 duiven 1020 ct. ZEVENHOVEN, 21 Maart. Eierenvelling. Aantal 2322 stuks kipeieren f. 2.90—3.40; Kui keneieren f. 2,50—2.90; Eendeieren f. 2,75 per 100 stuks.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3