OPEL De toestand in Midden-Europa De anti-agressieverklaring LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Woensdag 22 Maart 1939 Binnenland Soliede - Veilig - Voordeelig VERKIEZINGSADVERTENTIES In Tsjechië In Slowakije Amerika's nota In Roemenië Er zijn nog moeilijkheden De groote fascistische raad Laatste Berichten Prins Bernhard bezoekt de Jaarbeurs Wie Opel rijdt behoeft niet te rekenen Minister Van Dijk bezoekt Den Helder Ultimatum der Rotterdamsdie metaalbewerkers Buitenland Handelsbesprekingen President Hacha heeft den leider der Praagsche regeering. Beran, een beschik king betreffende ontbinding van het Huis van Afgevaardigden en van den Senaat doen toekomen. Hiermede is het parlement te Praag ontbonden. Over nieuwe verkie zingen is nog niets bekend. De „Protector" van Bohemen en Mora- vie, von Neurath, zal het slot te Praag be wonen. De bevelhebber van het Duttsehe leger ln Bohemen en Moravië, generaal von Brau- schiu, heeft het Duitsche strafrecht in Bo hemen en Moravië ingevoerd voor alle Duitschers in dit gebied Tsjechen zullen onderworpen zijn aan dit strafrecht, wan- j neer zij misdaden plegen, gericht tegen den Duitschen staat en het Duitsche leger. Ter behandeling van misdaden tegen den Duitschen staat en het Duitsche leger kun nen speciale rechtbanken worden ingesteld. Verder worden de Duitsche jongelieden in deze gebieden aangespoord zich op te geven als vrijwilliger voor het Duitsche le ger. Zij zullen in den zomer of den herfst van 1939 worden ingelijfd en zullen zijn vrijgesteld van den arbeidsdienst. lederen dag -worden nieuwe anti-Jood- sche maatregelen genomen. De Duitsche autoriteiten ontwijken tot nu toe in deze aangelegenheid zelf op te treden. Zij laten de maatregelen nemen door tusschenkomst van Tsjechische vereenigingen. President Hacha heeft voorts een com missie der nationale volksgemeenschap in het leven geroepen, welker taak het zal zijn. binnen den kortst mogelijken tijd alle tot dusver bestaande politieke groepeeringen in een enkele beweging onder te brengen. De Slowaaksche minister Durcansky heeft Reuter een uiteenzetting van den nieuwen Slowaaksehen staatsvorm gege ven. Hij verklaarde door Tisso gemachtigd te zijn een verdrag met Duitschland te teekenen en over dit verdrag is reeds vol ledige overeenstemming bereikt. De Duit sche bescherming zal niet veel meer dan een garantie zijn. Binnen de perken van de omstandigheden en de noodzakelijk heden van het land zal Slowakije een eigen gewapende macht handhaven: het zal een klein diplomatiek corps met ge zanten of zaakgelastigden in de groote hoofdsteden behouden. Slowakije zal een eigen valuta hebben en een tolume met Duitschland zal niet noodzakelijkerwijs tot stand behoeven te komen. Over de econo mische betrekkingen met Duitschland zal later worden beslist. De besprekingen over het terugtrekken der Duitsche troepen naderen haar voltooiing. De oude natio nale vlag zal in eere hersteld worden. Tisso zelf zeide aan Stefani: Zoowel te Berlijn als te Weener, neeft de Führer gezegd, dat hij geenerlei territo riale bedoeling heeft ten opzichte van Slowakije en dat in Slowakije de Slowa- ken moeten overheerschen en zich ont wikkelen naar hun nationale en cultu- reele beginselen en volgens hun economi sche belangen. Wanneer de Führer zijn bescherming verleent, ben ik er meer dan zeker van. dat hij zijn beschermende hand boven ons land zal houden, hetgeen voor een klein land als het onze veel beteekent. Vervolgens wees Tisso er op, dat de histo rische grenzen van Slowakije intact zijn en blijven en dat de nieuwe staat in vrede wenscht te leven met alle naburige staten. De Amerikaansche nota aan Duitschland, waarin geweigerd wordt de wettigheid te erkennen van het Duitsche protectoraat over Bohemen en Moravië, is een copie van de verklaring van Summer Welles van Vrij dag jJ„ waarin Duitschlands „daden van moedwillige wetteloosheid en willekeurig geweldveroordeeld worden. Te zamen met deze korte nota publiceert het staatsdepartement ook den tekst van de Duitsohe mededeeling, waarin de Veree- nigde Staten er van in kennis worden ge steld. dat ..het Duitsche rijk zich belast met de buitenlandsche zaken van het protec toraat en in het bijzonder met de bescher ming van zijn onderdanen in vreemde landen. De vroegere diplomatieke vertegen woordigers van Tsjecho-Slowakije zijn met langer gekwalificeerd voor officieele da- Een ambtenaar van het staatsdeparte ment heeft verklaard, dat de regeering der Vereemgde Staten weigert de wettigheid te erkennen van Hitler's daden jegens Tsjecho Slowakije, hetgeen geacht kan worden tevens betrekking te hebben op de diplo matiek» vertegenwoordiging van Tsjecho- Slowakije. De Tsjechische legatie te Washington Is nog open, na de weigering van Hurban om haar uit te leveren aan de Duitsche auto riteiten. De ..German American league for culture of Northern New Jersey" heeft een petitie aan het departement van staat gericht, waarbij Roosevelt gevraagd wordt alle di plomatieke en consulaire vertegenwoordi gers uit Duitschland terug te roeoen. alle bezittingen der nationaal-rocialisten in de Vereenlgde Staten te regelen en een em bargo toe te passen op den geheelen Ame- riv-i-n—ben uitvoer naar Duitschland. De lig» t-'t 1 co oi)0 leden. Boekarest is van oordeel, dat de zaak een te sensationeele wending heeft ge nomen. en dat het voor alles wen- schelijk is, de oplossing van de tegen woordige crisis af te wachten. Er worden nog steeds militaire maat regelen genomen, doch de troepen zullen niet vlak aan de grens worden gestation- neerd. Er zijn betoogingen gehouden door leden der Hongaarsche minderheid te Timisoera i Ternes van en Oradea Mare (Grosswar- dein). De betoogers kwamen samen op straat met Hongaarsche vlaggen, doch zij werden zonder moeite door de politie uit eengedreven: er deden zich geen ernstige incidenten voor. De oorzaak van de betoogingen kan hoofdzakelijk worden toegeschreven aan radioberichten van Hongaarsche zenders in de laatste paar dagen, welke meldden, dat Hongarije spoedig bij de verloren broeders der minderheid zou zijn, en die verklaarden, dat op de zelfde wijze, waarop Roethenië bezet is de steden Timisoera en Oradea Mare ook binnenkort binnen de Hongaar sche gTenzen zouden komen. Een Duitscher op doorreis heeft te Bra- sow een Roemeen van Hongaarsche afkomst zwaar gewond met een revolverschot. Hij is gearresteerd. DUITSCHE TEGENSPRAAK. Teekenend voor het gebrek aan scrupu les, waarmede van Britsche zijde thans weer naar de leugen gegrepen wordt om een anti-Duitsche stemming te verwekken, noemt men te Berlijn het bericht van den diplomatieken correspondent van de „Daily Telegraph", waarin een relaas van het on derhoud te Berlijn tusschen Hacha, Chvalkovski, Hitier, Goering en Von Rib- bentrop wordt gegeven. Dit maakwerk, aldus wordt verklaard, dat in alle details zuiver het product van fantasie is, draagt zóó duidelijk het stempel van de leugen en verraad zóó openlijk het doel, dat daarmede nagejaagd wordt, dat het overbodig zou zijn er van officieele zijde stelling tegen te nemen. Opmerkelijk is het. dat dit product ge schreven werd. hoewel men wist, dat de radio-omroep te Praag, nog vóór Hacha te Berlijn was aangekomen, mededeelde, dat de president voornemens was de verklaring van hereeniging van Bohemen en Moravië in het historische verband met het Duit sche rijk mede terug te brengen". BRITSCHE HANDEL VERONTWAARDIGD De in Groot-Brittannië veroorzaakte ver ontwaardiging over de door Duitschland toegepaste politiek van geweld jegens Tsje cho-Slowakije komt tot uiting in een steeds vijandiger houding ten aanzien van hand having der economische Britsch-Duitsche betrekkingen. De industrieelen van Lancas hire hebben belangrijke bestellingen op ka toenen stoffen van Duitsche zijde gewei gerd. Dit besluit is des te veel beteekenen- der. zoo zegt men in industrieele kringen, daar de Duitsche firma's bereid waren om voordeelige prijzen te betalen en de aan geboden contracten veel belangrijker wa ren dan "die, welke kortelings waren aan gegaan. De ergernis ten aanzien van de Tsjecho- Slowaaksche gebeurtenissen komt eveneens tot uitdrukking in talrijke ingezonden stukken in de dagbladen. De schrijvers be pleiten diverse maatregelen om een eind •te maken aan het koopen van Duitsche goederen in Engeland. Sommigen gaan zoover, dat zij den havenarbeiders voor stellen te weigeren Duitsche goederen, die in Engelsche havens aankomen te lossen. RECTIFICATIE. In ons bericht van gisteren over het Tsjechisch paviljoen op de tentoonstelling te New York stond: Men meent, dat het oorspronkelijke plan zal worden uitgevoerd en dat niets aan het paviljoen zal herinneren aan het nationaal- sociallstisch protectoraat een enkele anti- Duitsche propaganda zal evenwel worden toegestaan. Dit moet natuurlij k zijn een aandachtig lezer zal het begrepen hebben geen enkele anti-Duitsche propaganda. HANDELSBESPREKINGEN ONDERBROKEN. De handelsonderhandelingen tusschen roen*~-ië en Duitschland zijn onder broken. Wchltat, de leider der Duitsche delegatie, vertrekt naar Berlijn, om nieuwe instruc ties te halen. De gezamenlijke verklaring, waarin zal worden aangekond'gd, dat de vier mogend heden solidair zullen zijn in geval van verdere Duitsche daden van agressie, welke verklaring door Groot-Briltznnië bepleit wordt, zal waarschijnlijk in algemeene ter men worden gesteld. Aldus schrijft een diplomatieke waarnemer. Het verluidt, dat het document geen bepaalde verplichtingen of uitgewerkte clausules zal behelzen. De tekst wordt bestudeerd door de vier betrokken regeeringen. n.l. Enge land, Frankrijk. Rusland en Polen. Terwijl de Russen en Polen wenschen. dat het document clausules zal bevatten, welke de onderteekenaars binden tot op treden. meent men, dat Britsche kringen meer voelen voor een onmiddellijke alge- meene verklaring, die niet de mogelijkheid utóhilt van definitieve militaire verplich tingen of zelfs van een internationale con ferentie, later, wanneer de onderteekenaars zulks wenschen. Men is van gevoelen, dat een conferentie in de huidige crisis uiterst te onpas zou zijn. vooral wanneer zü te Boekarest zou worden gehouden, gelijk, naar verluidt, de Russen voorstellen, terwijl de uitwerking van bepaalde verplichtingen te veel tijd zou kosten Men legt den nadruk op het feit dat de onderhandelingen, die met de Russen ge voerd worden over het ontwerp der ver klaring. n'et moeten worden uitgelegd als verschil van meening Men legt er voorts den nadruk op dat de huidige onderhandelingen meer betrek king hebben op de methoden dan op de algemeene beginselen. Van betrouwbare zijde wordt te Washington. volgens de Associated Press, verklaard dat wanneer de voor gestelde anti-agressieverklaring te Londen wordt onderteekend. Amerika bereid zou zijn een gelijke verklaring voor zichzelf al te leggen. Gisteravond heeft de groote fascistische raad onder voorzitterschap van den Duce de vierde zitting van het zeventiende jaar der fascistische jaartelling gehouden. Voor het begin der besprekingen heeft de Duce een dagorder voorgelezen, waarin wordt verklaard, dat de groote raad. aan den vooravond van den twintigsten ver jaardag van de stichting der fasces, met dankbaarheid de in den strijd gevallen kameraden herdenkt en de kameraden, die van het begin af deel hebben uitgemaakt van de beweging, begroet op de groote bij eenkomst te Rome, waar zij door hun te genwoordigheid aan de geheele wereld be wijzen, dat de leuze van het fascisme thans nog, evenals toen was en zal blijven „ge- iooven, gehoorzamen, strijden". De groote raad juichte deze dagorder van den Duce toe. De Duce besprak vervolgens de jongste gebeurtenissen en gaf een uitvoerige uit eenzetting van den internationalen toe stand. Na de bespriekingen nam de groote fascistische raad de volgende dagorder aan: „De groote fascistische raad verklaart, ten aanzien van de dreigende vorming van een „democratisch eenheidsfront, verbon den met het bolsjewisme" tegen de autori taire staten, een eenheidsfront dat geen vrede, doch oorlog brengt, dat hetgeen ln centraal Europa Es geschied, op de eerste plaats een gevolg ls van het verdrag van Versailles en, vooral op dit oogenbhk be vestigt hij zijn volledige aanhankelijkheid aan de politiek van de as-Rome-Berlijn". EEN DUITSCHE WAARSCHUWING. Onder het opschrift: „uitnoodigingen tot zelfmoord" merkt de diplomatieke mede werker van de „Berliner Boersenzeitung" om. op: Engeland probeert het psycholo gische voordeel van het oogenblik van schrik uit te bulten en de begrijpelijke op winding, welke met de bliksemsnelle af wikkeling van de Tsechisohe kwestie ver bonden was, als duurzame anti-Duitsche spanningen diplomatiek vast te leggen en te conserveeren. Intusschen bevindt de meerderheid van de kleine Europeesche staten zich in de gelukkige positie, terug te kunnen zien op een langdurig verleden van vriendschap pelijke. op zijn minst echter correcte neu trale betrekkingen tot het rijk. Daaronder moeten vooral de Scandinavische landen, Nederland en Zwitserland en de meeste Oostzeelanden worden gerekend Onder de andere bevinden zich eenige, die langen tijd gedwongen waren zich ter beschikking te stellen van de vroeger door Frankrijk gevoerde omsingelingspolitlek. Zij hebben zich intusschen, eerst België en Zuid-Slavië. onlangs ook Roemenië, van deze eenzijdige verplichting ontdaan. Zij hebben daarom, evenmin als Hongarije, eenige reden hun houding tegenover het rijk te veranderen. Behalve Tsjecho-Slowakije is er in feite geen andere kleine staat in Europa ge weest, welke zich in den dienst van een ander tot zelfmoord heeft geëxponeerd te gen de meest primitieve veiligheidsbelan gen van het rijk. Er is ook geen klein volk, dat zoo eigen aardig als het Tsjechische in het liohaam van het Duitsche volk is opgenomen. Voor Tsjechië was er slechts één natuurlijke po litiekeen zoo intiem mogelijke verstand houding met het rijk. Benesj heeft onnoo- dig juist 't tegendeel van deze politiek ge voerd. Tsjechië, aldus merkt de correspondent verder op, was dus een uitzonderlijk geval. Doch ook om andere redenen zal zich onder de uitgenoodigden wel moeilijk iemand bevinden, waarmede Londen of Pa rijs nog eens Benesj zou kunnen spelen. Duitschland heeft den door Engeland aangezegde» strijd begrej>en en aangeno men en zal met alle objectiviteit, doch ook met alle zorgvuldigheid de houding van zijn buren gadeslaan. Wat thans door Engeland en Frankrijk van hen wordt geëischt ls af te dalen tot een levensgevaarlijke functie van een com binatie, waarop zij geenerlei invloed kun nen hebben. Deze omsingelingspolitlek put zich uit in het negatieve, in de vergel dingsgedachte en ressentiment. Wanneer het de bedoeling der nieuwe Engelsche politiek is de Duitsche belangen op het vasteland respectievelijk de Engel sche en Fransche rijksbelangen nog een maal op leven en dood met elkander te laten strijden, brengt Engeland de kleine staten van Europa in een lichtzinnig op geroepen gevaarlijken toestand. Alle buren van Duitschland kunnen uit het gevonden evenwicht en de economische ontwikkelingsmogelijkheden hun geweldig voordeel trekken. Voor talloozen onder hen biteekent daarentegen de opwekking zich aan te sluiten bij de Engelsche omsinge lingspolitlek ook economisch een opwek king tot zelfmoord. Vanmorgen omstreeks half elf arriveerde Prins Bernhard j>er auto te Utrecht, om een bezoek te brengen aan de veertigste jaarbeurs Een dichte regen, afgewisseld door natte sneeuwbuien, maakte het ver blijf in de open lucht hoogst onaangenaam, zoodat slechts weinig belangstellenden zich in de omgeving van de administratiege bouwen hadden verzameld om de komst van den Prins, welke aangekondigd was, af te wachten. De Prins, die er gebruind en uitstekend uitzag, werd verwelkomd door de heeren dr. Fentener van Vllssingen en Graadt van Roggen, respectievelijk voorzitter en secre taris-generaal van den raad van beheer van de Koninklijke Nederlandsche Jaar beurs. Na een kort verblijf in de administratie gebouwen maakte de Prins een langdurigen rondgang over de verschillende afdeelln- gen Om halfeen werd het bezoek besloten met een lunch in het jaarbeursgebouw. 1497 (Ingez. Med INGEBRUIKNEMING NIEUWE MARECHAUSSEEKAZERNE TE ASSEN. In tegenwoordigheid van tal van autori teiten, o.a. den Ocmvmissarls der Koningin ln Drenthe, mr. dr. baron de Vos v. Steen- wijk, den Inspecteur der Kon. Marechaussee kolonel J. van Seim uit Den Haag, vele ver tegenwoordigers van de rechterlijke macht en vele militaire autoriteiten, heeft gister middag de commandant van de derde divisie der Kon. Marechaussee, majoor P. M. Versteegh, uit Groningen, uit handen van den eerst-aanwezend ingenieur van de genie, overste Thderens, uit Groningen, de nieuwe marechaussee-kazerne aan de Bei- Ierstraat te Assen aanvaard, waarbij be halve door majoor Versteegh, overste Thie- rens, den burgemeester van Assen, mr. J. Bothenius Lohman en kolonel van Selm, nog het woord ls gevoerd door den heer mr. W. J. Hofdijk, reohter-commissaris bij de arrondissemenits-reclhitbank te ABsen. die een waardeerende rede heeft gehouden over karakter en kwaliteiten van het wapen der KondnMljke Marechaussee. Wij vestigen er de aandacht onzer lezers op, dat de Advertenties de verkiezingen voor de Provinciale Staten en Gemeenteraden betref- iende, welke als „Ingezonden Mededeeling" worden geplaatst, kenbaar zullen zijn door het boven deze advertenties geplaatste woord „Reclame". Voor een speciale plaats, die bij aanbieding dezer advertenties geëischt wordt, wordt de prijs, volgens de bij ons blad geldende tarieven, berekend. DE DIRECTIE. WAT GAAT ER MET DEN HAAGSCHEN DIERENTUIN GEBEUREN? Een stratenplan is bij de gemeente ingediend. Herhaaldelijk is den laatsten tijd in ver schillende bladen geschreven over eeneven- tueelen verhoop van den Haagschen Die rentuin. Er zou een kooper zijn, die van plan is een flatgebouw te zetten op de plek, waar zich thans de dierentuin bevindt. Ook ls het denkbeeld geopperd dat de levende have naar het „Nationaal Dierenpark" te Wassenaar, dat particulier eigendom is. zou worden overgebracht. Wat ls er van deze berichten waar Vast staat, zoo deelde W Graaf van By- landt. de directeur yan het Koninklijke Zoölogisch Botanisch Genootschap, ons hedenochtend mede, dat de eigenaresse van den Haagschen dierentuin, dat is de maat schappij „Gemeenschappelijk Eigendom", bij de gemeente (in casu de afdeeling bouw en woningtoezicht i een stratenplan heeft aangevraagd. Als dit plan ontworpen is en door het college van burgemeester en wet houders is behandeld, zal de gemeenteraad er zich over hebben uit te spreken. Aanvaarden raad en adspirant-kooper het plan dan zal het terrein dus bebouwd worden. Het hoofdgebouw, dat dient voor het houden van feesten, vergaderingen en tentoonstelling, zal voorloopig blijven be staan, omdat de gemeente op dit gebouw een servituut heeft. De levende have echter moet, wanneer de verkoop tot stand is ge komen, verdwijnen. Het ls nog in het ge heel niet zeker wat er met de dieren zal gebeuren. Het is mogelijk, dat op een andere plek in Den Haag een nieuwe dierentuin komt, waar de levende have zou worden gehuisvest. Het is niet waarschijnlijk, vol gens den heer van Bylandt, dat de dieren in Wassenaar ln het „nationale dierenpark" zullen worden overgebracht. In leder geval staat vast. dat de dieren tuin nog minstens een jaar zal blijven op de plaats waar hij thans ls. PERSONENAUTO TEGEN HUIS GEBOTST. In den afgeloopen nacht is een personen auto ter hoogte van de gasfabriek te Slledrecht tegen een huis gebotst. In den wagen welke bestuurd werd door B zaten zes per.onen, afkomstig uit Asperen. De auto drong in den muur en richtte een groote vernieling aan. De chauffeur werd ernstig gewond en ls naar het zieken huis overgebracht. De andere inzittenden liepen minder ernstige verwondingen op. De minister van defensie, dr. van Dijk, bracht vandaag een bezoek aan het Koninklijk instituut voor de marine en de marine-directie te Willemsoord. De minister inspecteerde de voor het in stituut onder compiündo van den kapitein der mariniers H. O. Romswinckel, aange treden adelborsten, die daarna op het pa radeterrein van den rijkswerf voor den mi nister en de marine-autoriteiten defileer den. De plechtigheid werd opgeluisterd door de stafmuziek der Koninklijke marine. De ochtend werd verder besteed aan een rondgang door het gebouw, waarbij ook de in aanbouw zijnde nieuwe vleugel werd be zichtigd. Hierna woonde de minister, verge zeld van den schout bij nacht Jolles en den commandant van het instituut, kapitein ter zee Van Asbeck, eenige practlsche en theo retische lessen van de adelborsten bij. Ook een roei- en zelloefenlng, respectievelijk op het Nieuwe Diep en op de reede, werd ln oogenschouw genomen. De lunch werd gebruikt ten huize van den schout bij nacht. Vanmiddag voerde de minister besprekin gen met de marinedirectie, waarna hij per auto naar Den Haag ls teruggekeerd. STAKING OP DONDERDAG 30 MAART? De samenwerkende metaalbewerkersbon den hebben aan den Metaalbond het vol gende schrijven gericht: De besprekingen met den rijksbemidde laar omtrent het geschil met de betreffende ondernemingen: Wilton-Fijenoord, R.D.M., Nieuwe Waterweg en P. Smit Jr. hebben tot onze teleurstelling geen bevredigend resul taat gebracht. In verband daarmede besloten onze besturen gebruik te maken van de door de personeel-ledenvergaderingen ver leende machtiging tot het stellen van het ultimatum en deelen u mede, dat, wanneer voor of op Woensdag 29 Maart a.s. ten opzichte van de in ons schrij ven van 13 Februari jJ. genoemde pun ten inzake verhooging van loonen en verbetering van andere arbeidsvoor waarden, geen bevredigend resultaat Is verkregen, op Donderdag 30 Maart a>. de arbeid niet zal worden hervat. Wij voegen hieraan toe, dat onze bestu ren ln 's lands belang (defensle-werkem hun medewerking willen verleenen om een conflict bij de betrokken ondernemingen te voorkomen. Zij verklaren zich bereid ar bitrage met bindende uitspraak voor beide partijen over de nog ln het geschil zijnde punten te aanvaarden. Voor de goede orde deelen wij u mede. dat als buiten het geschil staande moeten beschouwd worden de reeds door u toege zegde verhoogingen voor de jongeren. MIDDELBURG ZAL PRINS BERNHARD FEESTELIJK ONTVANGEN. Nadat gisteravond in de hoofdstad van Zeeland bekend werd, dat Prins Bernhard Vrijdagmiddag om 6 uur in Middelburg zal aankomen om ten huize van den commissa ris der Koningin in Zeeland te overnachten, heeft de vereeniglng „Uit het volk, voor het volk" aldaar plannen beraamd om hem bij zijn aankomst in de abdy. waar zich de ambtswoning van den commissaris der Koningin bevindt, te huldigen. In den loop van den avond zullen de leden van de ver eeniglng zich dien dag verzamelen, waarna om 1 uur een fakkeloptocht zal worden ge houden met een défilé langs het huis van den commissaris der Koningin. Bij Kon. Besluit is benoemd en aan gesteld bij den generalen staf, tot gene- raal-majoor, de kolonel N. T. Carstens, van dien staf, sous-chef van den generalen ttaf. HUDSON NAAR MOSKOU VERTROKKEN. De Engelsche minister Hudson heeft zijn bespreking te Warschau beëindigd en ls vanochtend te 9.20 uur naar Moskou ver trokken. Voor zijn vertrek verklaarde hij aan de pers, dat de besprekingen zeer bevredigend zijn verloopen en dat de bestaande handels moeilijkheden tusschen Polen en Engeland uit den weg zijn geruimd. Ook de Fransch-Poolsche handelsbespre kingen hebben tot een accoord geleld. DUITSCHE DOUANEWETTEN VOOR SUDETENLAND EN OOSTENRIJK. De Duitsche Staat-cou.ant publiceert een decreet, waarbij de Duitsche douanewet- ten met Ingang van 1 April as. van kracht worden voor Oostenrijk en het Sudeten» land. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2