Het Memel-land door Lithauen afgestaan WOENSDAG 22 MAART 1939 No. 24230 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Europa in afwachting Dif nummer beslaat uit VIER bladen EERSTE BLAD Duitschland verleent haven-faciliteiten Geen vluchtelingenkamp te Elspeet verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets, bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te ibetalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-«n Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.1# Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndj Nu de Italiaansche eischen het eerst aan de beurt Nauwelijks is men eenigszins bekomen van de inlijving bij Duitschland van Mo- ravië en Bohemen en het onder Duitsch gezag brengen van Slowakije onder het mom van een schijn-autonomie of Duitsch land ziet zijn rijk al weer vergroot! Thans is het Memel, dat „heim" keert! Lithauen is onder den Duitschen druk al dan niet in een direct ultimatum gekleed bezwe ken en heeft het Memel-gebied afgestaan. Als tegenprestatie heeft Duitschland groote concessies toegestaan voor het gebruik van de haven. Wellicht heeft Lithauen zoo de ■wijste partij gekozen, want nu is er voor Duitschland geen enkele reden meer om zich op Lithauen zelf te werpen, ook al zal het vermoedelijk nog wel economischen druk oefenen op alle randstaten, dus ook op Estland en Letland. De besprekingen onder Engelsche leiding over het vormen van een blok tegen ver dere Duitsche expansie in de eerste plaats betreft het Engeland, Frankrijk, sovjet-Rusland en Polen duren nog voort Tot een bepaald besluit ls men nog niet ge komen. Polen schijnt uitgebreide toezeg gingen te eischen evenals Roemenië voor het geval het zou willen meedoen. Het is logisch, want deze beide landen worden im mers rechtstreeks bedreigd en alleen bij concrete toezeggingen kan er voor hen waarde zijn gelegen in zoo'n blok-vorming. De Roemeensche gezant te Londen is naar Boekarest ontboden. Engeland zal niet aan rechtstreeksche toezeggingen kunnen ontkomen, wil men de gevolgde politiek au serieux nemen. De Engelsche regecring kan daarbii rekenen op den steun van labour en ook van de groep Eden. Wij moeten, aldus Eden. be reid zijn tot de noodige offers, opdat ons land in de politiek en in de bewapening de grootst mogelijke bijdragen kan leveren, en hoe meer de bijdrage onmiddellijk kan zijn, hoe grooter de kansen op vrede zullen zijn. Wij kunnen slechts slagen, als wij ln staat zijn even gedurfde initiatieven te ne men en even vastberaden te handelen als onze voorouders ingeval van soortgelijke uitdagingen deden. Het doet er weinig toe. of de regeering wit of rood, rose of zwart is in de buiten- landsche politiek. Dit laatste ziet blijkbaar op eenig ver zet in kringen van de Dailv Mail tegen het laten meedoen van de sovjets. Van Duitsche zijde verluidt reeds, dat Zuid- Slavië en Bulgarije daarom niet zouden meedoen, doch dit is niet officieel. Het bezoek van Lebrun juist in deze tij den men zie het 4e Blad doet wel zeer duidelijk de nauwe verhoudingen tus- schen Engeland en Frankrijk uitkomen. De Britsche oers schrijft, dat nooit de kreet ..vive la France" meer oprecht in Engeland is geuit. Bonnet heeft gisteravond het eerste on derhoud met lord Halifax gehad. Australië en Nieuw-Zeeland hebben zich zonder eenige beperking volledig achter Engeland geschaard. En hoe staat het met Italië? Nader is gebreken, dat de gezant te Berlijn Attolico, naar Rome een brief van Hitier aan den Duce heeft meegebracht. Een toezegging van steun als Italië zijn eischen gaat stel len tegenover Frankrijk? Met groote span ning ziet men de rede van den Duce op Zondag tegemoet. In verband met het communiqué van de zitting van den groo- ten fascistischen raad zegt de ..Messagero": dat dit aan duidelijkheid niets te wen- schen overlaat. De hernieuwde bevestiging van trouw aan de as-politiek beteekent eenerzi.ids dat de as vastbesloten is het bolsjewisme te weerstaan want elke over eenkomst tusschen de democratieën en het bolsjewisme zou leiden tot een over wicht van het communisme en duidt an derzijds oo de onschendbaarheid van bet geduchte bolwerk, dat zich keert tegen elke poging tot oorlog. In Frankrijk zelf doen geruchten de ronde, dat een niet officieele boodschapper naar Italië zou worden gezonden met een sDeciale opdracht. De namen van oud-mi- nister-president Laval, die met Mussolini heeft onderhandeld over het Nonrd-Afri- kaansche verdrag, en van graaf De C'nam- bmn. oud-ambassadeur te Rome worden genoemd Laval ontkent evenwel dat hem ove- deze zaak gesproken is. Laval zou ech ter enkele dagen geleden verklaard heb ben. dat hii ln vier en twintig uur het ge heele geschil tusschen de twee landen uit de wereld zou kunnen helpen. Officieele kringen zeggen niets te hebben vernomen van een plan dat een niet-of- ficieele boodschapper naar Italië zou wor den gezonden met. een speciale opdracht. Opzegging van het vlootverdrag met En geland schijnt Duitschland niet van plan, daar het toch de concurrentie met Enge land op dit gebied niet zou kunnen bol werken. Wanneer van Engelscb» zijde wordt gezegd, dat het verdrag geen bepaling be- BINNENLAND. j Bijzondere leerstoelen te Utrecht. (Kerk en School. 3e Blad). Dochter verwaarloosde haar oude moeder. (3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Matig-e omzetten - Zwakke markt, - Beduidend lager koersen - Amerikanen aangeboden - Beleggingsmarkt gedrukt BUITENLAND. President Lebrun met groot enthousiasme in Engeland ontvangen. (4e Blad). Een nieuw Japansch offensief in China. (Buitenland. 4e Blad). Protest der Oekrainers in Polen tegen de bezetting van Roethenië door Hongarije (Buitenland, 4e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. De kwestie Memel is reeds van de baan: De ministerraad van Lithauen heeft, nadat de minister van buitenlandsche zaken, Urbsys, verslag had uitgebracht van zijn onderhoud met den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, von Rib- benlrop, waarbij de laatste had voorgesteld het Memedgebied vrijwillig aan Duitschland terug te geven, besloten dit verzoek in te willigen. Gailius, de Lithausche gouverneur van Memel, heeft bevestigd, dat Von Ribbentrop tijdens het onderhoud, dat hij in het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken met Urbsys heeft gehad, den Lithauschen minis ter van buitenlandsche zaken prac- tisch een ultimatum heeft gesteld. Duitsohland, aldus Gailius, heeft den onmiddellljken terugkeer van het Memel- gebied naar Duitschland geëischt. Aan Van officieele zijde wordt ons medegedeeld, dat de regeering thans geheel afziet van het stichten van een centraal vluchtelingenkamp te Elspeet, dit in verhand met de vele protesten, o.a. van de geheele Elspectsche bevolking, die tegen dit plan zijn gerezen. helst betreffende opzeggingen en de po sitie aldus is, dat het verdrag legaal slechts beëindigd kan worden door wederzijdsch goedvinden van beide partijen, voelt men wel, dat dit een doekje voor het bloeden is. Als Duitschland het verdrag naast zich neer zou leggen, is het afgeloopen. Maar. zooals gr-=gd. daartoe gaat het voorals- j nog niet over. Lithauen is eveneens medegedeeld, dat, als zich in den tusschentijd ongeregeld heden mochten voor doen, de Duitsche troepen het land zouden binnenrukken om de orde te herstellen. Hedennacht heeft de regeering de vol gende verklaring gepubliceerd: „Nadat de minister van buitenlandsche zaken, Urbsys, op 21 Maart te Kaunas was teruggekeerd, heeft hij in den minister raad. welke van 14 tot 19 uur vergaderde, verslag uitgebracht van het resultaat van de besprekingen, welke hij heeft gevoerd met den minister van buitenlandsche za ken van Duitschland. von Ribbentrop Hieruit bleek, dat de Duitsche minister van buitenlandsche zaken uit naam van de Duitsche regeering aan de regeering van Lithauen voorgesteld heeft het Memelgebied aan Duitschland terug te geven. Hij noemde dit de eenig doeltreffende oplossing, welke den vrede kon dienen en voegde hieraan toe, dat in dien dit teruggeven tot stand kwam langs den weg van vrije overeenstemming. Duitschland op zeer groote schaal reke ning zal houden met de economische be langen van Lithauen ln de haven van Memel. Minister von Ribbentrop merkte verder op. dat deze regeling ook in overeenstem ming ls met den duidelijk kenbaar ge- maakten wensch van de bevolking van Memel. Ook wees hij er op, dat deze op lossing zeer dienstig zou zijn voor de goede betrekkingen tusschen beide landen in de toekomst en herinnerde hij aan den bekenden eisoh van de geheele Memel-Duitsche bevolking tot het rijk terug te keeren. De stemming in het Memelgebied is dusdanig, dat de regeling van het vraag stuk op den door Duitschland voorgestel den grondslag, dringend noodzakelijk is, teneinde botsingen te voorkomen. Nadat de minister zijn verslag had be ëindigd, heeft de ministerraad den toe stand breedvoerig besproken. Nog vandaag zal de minister van bui tenlandsche zaken in de Sejm, in geheime zitting verslag uitbrengen. Heden zal een Lithausche delegatie naar Berlijn vertrekken om de over dracht van het gebied te regelen. Vermoedelijk zal Lozoraitis leider zijn. GROOTE VREUGDE BIJ DE DUITSCHERS. Toen hedenochtend te aoht uur bekend werd dat tusschen Duitschland en Lithauen een overeenkomst bereikt was over het teruggeven van het Memeigebied aan Duitschland, ontstond een groote vreugde Voor het geheele land: Zwaar bewolkt met opklaringen. Plaatse lijk enkele lichte buien. Matige tijdelijk krachtige meest Weste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. onder de bevolking, de sirenes van de sohe- pen in de haven loeiden en overal werden de klokken geluid. Overal werden de hakenkruis-vlaggen ge- heschen en een groote menschenmenigte trok door de straten. Reeds te negen uur werd op de markt een groote vreugde-betooging gehouden. Den geheelen dag vertrokken gisteren reeds Joden en Lithauers in paniek. Bijna alle Joden waren tegen den avond vertrokken. Het spoorwegstation van Memel is vol vluchtelingen, die trachten een plaatsje te vinden in de treinen. Alle beschikbare auto's zijn gehuurd door Joden en Lithauers die weg willen. Bij een bezoek aan de kazernes ontving de correspondent van Reuter een démenti van het bericht, dat de Lithausche troepen reeds geëvacueerd waren. Op het spoorweg station echter werden lange rijen wagons geiaden met militaire uitrustingstukken; de aftocht is in ieder geval begonnen. Tegen den middag worden de eerste Duitsche troepen reeds verwacht, Alle fabrieken en scholen zijn gsloten en de mannen, vrouwen en kinderen loopen lachend en zingend door de straten ge- too d met bloemen Het bericht over de aansluiting hseft te Berlijn de bevolk ng verrast, aangezien men niet was voorbere d door een cam pagne van voorbereidende maatregelen. De bevolking stak onmiddellijk de vlaggen, welke eerst gisteren waren ingehaald na de viering van de inlijving van Bohemen en Morav weer uit. In off cieele Duitsche kringen verwacht men geen vérzet in het buitenland tegen de aanhechting van Memel aangezien Lithauzn vrijwillig heeft toerestemd Men verwacht dat Hitier me' de Du t-che troepen het Memelgebied za' binnen"uk'"en waar hij zeker enthou-'ast zat -> orden ont vangen Ook rwacht men daf de vloot aan de feesten zal deelnemen aangez'en dit de eerste keer is. dat een gebied dat aan de zee grenst ic ingelijfd.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1