Buitenland President Lebrun te Londen 80ste Jaargang IEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 22 Maart 1939 Vierde Blad Ho. 24230 De strijd in Spanje Luchtaanvallen! De strijd in het Verre Oosten De sterrenhemel in April 1939 Een zeer hartelijke ontvangst Protest tegen annexatie van Roethenië UIT DE RAADZAAL ENGELAND. 6000 Pond aan Reuter. Tijdens de debatten in het Lagerhuis over de begrooting van buitenlandsche za ken is gisteren aandacht gewijd aan de toewijzing van 6000 pond aan Reuter, welk bedrag uitgekeerd is als een deel der kas ten voor het grootere woordental, dat ge seind is in den Reuterdienst aan vreemde landen tijdens de crisis in September. Minister Butler verklaarde, dat de bij stand aan Reuter zuiver een ciisisregeiing was, waarvan het doel is de publicatie te waarborgen van meer Britsch nieuws. De inhoud van dc Reuterdiensten werd vol komen vrij gelaten, POLEN. Vertegenwoordigers van de vijf groote Oekrainsche partijen in Polen hebben gis teren een gemeenschappelijke resolutie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de „illegale annexatie" van sub- Karpathisch Roethenie door Hongarije. De resolutie wijst er op, dat de onafhankelijk heid van de sub-Karpathische Oekrahie op 15 Maart 1939 door den Landdag te Chust is afgekondigd, en verklaart o.m..: „Zonder met dit feit rekening te houden heeft de Hongaarsche regeering met geweld sub- Karpathisch Roethenië bezet en het aan Hongarije gehecht, waarmede het volko men het zelfbeschikkingsrecht van het Oekrainsche volk heeft verloochend". De resolutie herinnert er aan, dat het Hon gaarsche leger tevens een „terroristische actie heeft ingezet tegen het Oekrainsche volk." „De onderteekenendc Oekrainsche politieke partijen brengen hulde aan de heldhaftige strijders, die gevallen zijn voor de vrijheid van het Oekrainsche volk en protesteeren voor de geheele beschaafde wereld tegen het geweld, dat is uitgeoefend jegens dit deel van het Oekrainsche volk." De controle der non-interventiecommissie ter zee gestaakt. Naar wij van particuliere zijde vernemen zou het hoofdkwartier te Londen van de non-interventiecommissie voor de controle ter zee zijn medewerkers hebben aange zegd, dat de controle Is gestaakt. Beschermt U tegen de gevolgen van Gij neemt voorzorgen tegen brand, ziekte en natuurrampen. Waarom dan niet tegen het zoo veel ernstiger gevaar uit de lucht? Doe het nog I Nadere inlichtingen verstrekt de secretaris van de aid. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, de heer D. C. Kok, Rapenburg 9, Leiden. Ijlen Japansch offensief. In samenwerking met de Japansohe strijdkrachten in Noord-China en de vloot hebben uitgezochte eenheden van het Japansche expeditieleger in Midden- China 20 dezer een algemeen offensief ingezet op zeer groote schaal. Zij staan tegenover 800.000 man Chl- neesche geregelde en ongeregelde troepen, die volgens persberichten uit Sjanghai over een front van meer dan 1000 KM. verdeeld zijn. In een communiqué van de marine wordt medegedeeld, dat vliegtuigen der Japansche marine in actie zijn geweest en den vijand groote schade hebben toe gebracht. Ook hebben onlangs Japansche troepen de overblijfselen der Chineesche troepen in het gebied langs de rivier Han, in het Noorden van het district Woehan, een lernietigenden slag toegebracht. Domei meldt verder uit Hankau. dat na vier maanden aan het front langs de rivier Sioe (in het Noord-Westen der pro vincie Kiangsit de Japansche troepen Maandagochtend vroeg een algemeen offensief hebben ingezet. Om drie uur Dinsdagmiddag werd gemeld, dat de Ohl- neesche troepen werden teruggedrongen, Sjloetjen Foe, op KM ten Noorden van Woening gelegen, is Maandagmiddag in het bezit der Japanners gekomen De Chineesche stellingen in Lopansjan, Tsjanglingkoeng en Wangnausjan zijn snel door de Japanners bezet. De wapenleveranties van Skoda aan China. De Japansohe ambassadeur te Berlijn, generaal Osjlma, die aanwezig was bij de ontvangst van Hit-Ier op Zondag J.l. heeft gisteren een langdurig onderhoud gehad met von Ribbentrop. Bevoegde Duitsche kringen weigeren een standpunt te be palen ten aanzien van de geruchten, die de ronde hebben gedaan betreffende een wijziging van het anti-kominternpact in een militair bondgenootschap. Japan sche kringen te Berlijn hebben met vol doening de Inlijving van de Tsjechische provincies in Dultschland begroet. Zij hopen voorai, dat Duitschland, nu het de controle heeft over de wapenfabrieken van Skoda, de wapenleveranties van Tsjecho-Slowakije aan China niet zal voortzetten. Alles wijst er op, dat Japan terstond de annulcerlng gevraagd heeft van de bestellingen die voor rekening van China nog niet zijn uitgevoerd. Tegen 1 uur gistermiddag is de president der Fransche republiek, Lebrun, te Dover i aangekomen. De Brltsche oorlogsschepen op de reede van Dover losten de gebrui- j kelijke saluutschoten. De president en zijn gezelschap werden begroet door den hertog van Gloucester en luide toegejuicht door duizenden belang stellenden. In een spccialen trein vertrokken Lebrun de hertog van Gloucester en hun gevolg naar Londen. Om 3 uur werd de Engelsche hoofdstad bereikt. Het perron van Victorlastation was met roode loopers bedekt en vroolijk met vlaggen en bloemen versierd. Een groot aantal hoogwaardlgheidsbekleeders, o.m. Chamberlain, Halifax, de lord mayor van Londen, de opperbevelhebber van het leger admiraal Backhouse, Sir Cyril Newall, Sir Eric Phipps en Lord Crewe, waren ter be groeting aanwezig. Toen president Lebrun uit den trein stapte, begaf koning George zich naar vo ren om hem te begroeten President Lebrun maakte een buiging voor de Koningin en kuste Haar de hand. De Koning begroette vervolgens mevrouw Lebrun. Nadat president en mevrouw Lebrun an dere leden der Koninklijke familie de hand hadden gedrukt, nJ. den hertog en de hertogin van Kent en de hertogin van Gloucester, stelden de Koning en de Ko ningin het gezelschap, dat op het perron stond opgesteld, voor aan de bezoekers. Minister van buitenlandsche zaken Bon net was evenals de president in rok ge kleed. Hierna verlieten de Koning en president Lebrun het station. Zij stapten in een ge reedstaand rijtuig, gevolgd door de her togen van Kent en Gloucester. Mevrouw Lebrun, de Koningin en de beide herto ginnen stapten in het tweede rijtuig. Een dichte menigte stond langs den weg naar Buckingham Palace geschaard, waar de stoet tegen halfvler arriveerde. Toen de rijtuigen den Ingang van Buck- liingham Palace binnenreden, riep de on telbare menigte: Wij willen den Koning zien. Wij willen den president zien. President en mevrouw Lebrun versche nen met den Koning, de Koningin en de prinsessen Elizabeth en Margaret Rose op het balcon, waar zij drie en een halve mi nuut bleven. De president der Fransche republiek en mevrouw Lebrun zijn buitengewoon harte lijk door de Londensche bevolking ont vangen, die uiting gaf aan de innige ge voelens van vriendschap, welke de beide naties verbinden. Het gejuich der menigte was zóó overweldigend, dat het muziek corps, dat de Marseillaise speelde, er door werd overstemd. De hartelijkheid van de verwelkoming te Londen heeft president en mevrouw Lebrun tap zeerst? getroffen en glimlachend namen zij de hulde in ont vangst. Een uur na hun aankomst te Londen hebben de heer en mevrouw Lebrun zich per auto naar Marlborough House, de re sidentie van Koningin Mary, begeven. Met moeite kon de auto door de drukte heenkomen. Duizenden juichten den pre sident toe Zij riepen: Leve Frankrijk". De president dankte groetend. Later heeft de president van Frankrijk een bezoek gebracht aan de nieuwe gebou wen van het Instltut Francais, dat ge opend werd met een toespraak van de Princess Royal. De burgemeester van Westminster heeft een adres tot president Lebrun gericht, waarin hij o.a zegt: wij beschouwen uw bezoek aan dit land als een symbool van den levendlgen wensch van het Fransche volk, de vriendschapsbanden aan te halen, die tusschen uw groote natie en de onze bestaan. Wij willen u de verzekering geven, dat wij van onzen kant vurig deze banden verlangen, die onze landen zoo nauw ver eenigen en die gebaseerd zijn op de ge meenschappelijke idealen en op het ge meenschappelijk geloof in de democrati sche beginselen. In zijn dankwoord zeide Lebrun o.a. dat het doel van zijn bezoek door het adres van den burgemeester juist was omschre ven Gebaseerd op gelijke belangen en ver- stérkt door de gemeenschappelijke ver knochtheid aan hetzelfde ideaal van vrij heid en de democratische instellingen, al- dus Lebrun, schijnt deze nauwe vriend- 1 schap tusschen onze beide zich van hun kracht bewuste volken, temeer noodzake lijk, daar 'ij zich in deze onrustige tijden ten doel gesteld heeft, de wereld een tijd perk van rust en vrede te schenken. In de groote balzaal van Buckingham Palace hebben de Koning en de Koningin gisteravond een officieel banket aangebo den aan den Franschen president en zijn echtgenoote. Er zaten 195 gasten aan, on der wie o.m. Koningin Mary en bijna alle andere leden der Koninklijke familie. Voorts waren aanwezig Chamberlain, Hali fax. en de andere leden van het kabinet, vele ambasadeurs, de aartsbisschop van Canterbury. De spijzen werden opgediend op beroemde gouden schalen en ook de overige tafelstukken en het porcelein wa ren van onschatbare waarde. De Koning was gekleed in admiraals- uniform. Hij sprak een toast uit op de ge zondheid van den Franschen president, waarna hij herinnerde aan de hartelijkheid waarmede het Fransche volk hem en de Koningin had ontvangen; na vervolgens verklaard te hebben, dat het niet noodig was den president ue verzekering te geven van de warme gevoelens, waarmede hij in Londen werd verwelkomd, evenals in de verste hoeken van het koninkrijk, vervolg de de Koning, dat dikwijls in plechtige en toepasselijke woorden een dronk is uitge bracht op de Fransch-Britsche betrekkin gen, doch nooit met grootere oprechtheid dan ik vandaag voel, noch bij een gelegen heid, die beteekenisvoller is dan deze. Dertig jaar geleden, zoo vervolgde de Koning, hebben uw land en het mijne te zamen ontdekt, dat, aangezien de geogra- phie hen tot buren had gemaakt, het de wil der voorzienigheid was, dat zij gcede vrienden zijn. Vereenigd als zij zijn in hun toewijding aan de rechtsregels, zijn onze volken zich eveneens bewust van de gelijk heid hunner belangen, die het welzijn van elk hunner tot een gemeenschappelijke zorg van beide maken. Onze staatslieden kunnen zoodoende in volstrekt wederzijdsch vertrouwen met elkaar overleg plegen, en ik ben er vast van overtuigd, dat de sa menwerking onzer beide regeeringen, de zaak van den vrede groote diensten heeft bewezen en nog zal bewijzen. Zij streven er met alle kracht naar, een oplossing in wederzijdsch overleg van de vele en ernstige problemen, waarvoor de wereld zich heden ten dage gêsteld ziet, te bevorderen, doch zij zouden niet medewer ken aan pogingen tot regeling, welke in breuk maken op de beginselen, die een leidraad behooren te- zijn voor de betrek kingen tusschen de staten. Wij zijn ons ten volle bewust van de moeilijkheden, die voor ons liggen, doch ik ben ervan overtuigd dat wij beiden met gêloof en hoop de toekomst mogen tege moet zien, in het bewustzijn van onze kracht en van die onsterfelijke geestelijke kwaliteiten, die onze volken onderscheiden en die zich vooral in de ure des gevaars openbaren. De Koning besloot, met zijn glas op te heffen op de gezondheid en het geluk van president en mevrouw Lebrun en op de grootheid en den voorspoed van het glorierijke Fransche volk. In zijn antwoord zeide Lebrun o.m.. dat de vriendschap der beide landen, die ge worteld is in het volksbewustzijn, hun he den ten dage een van de natuurlijke en noodzakelijke voorwaarden van hun be staan schijnt te zijn. Dezelfde opvattingen van eer en rechtvaardigheid, van mensche- liike waardigheid, van eerbied voor ver dragen en voor het gegeven woord, dezelf de verknochtheid aan de vrijheid van ge dachte, van woord en geschrift in het kort de vrijheid van het bestaan dezelf de angstvalligheid, om zich niet in de za ken van andere staten te mengen en de zelfde liefde voor den vrede, dit zijn in het kort deze beginselen. Ik ben er zeker van, aldus Lebrun, dat het gezamenlijke streven der Britsche en Fransche staats heden ertoe zal bijdragen, dat de wereld de onrustige periode, welke zij doormaakt, te boven komt. De president dankte het koningspaar voor zijn gastvrijheid en bracht een dronk uit ter eere van de ko ninklijke familie. Ik drink, zeide hij, op den voorspoed van liet Vereenigd Konink rijk en ik geef uiting aan de beste wen- schen van Frankrijk voor het gemeene- best der Britsche naties. EEN TREFFEND AFSCHEID. Het was Maandag bij den aanvang van de raadszitting feitelijk een droeve plech tigheid. Daar nam een wethouder af scheid die 12 jaar lang de gemeente met kracht had helpen besturen, omdat het lichaam verder weigerde den gezonden geest voldoende te ondersteunen. Maar zoo is nu eenmaal 's werelds loop Volgaarne sluiten wij ons aan bij de hulde, namens den ganschen raad door den burgemeester aan den heer Splinter gebracht. Veel, zeer veel heeft hij in het belang der Sleutelstad gedaan in zijn 12- Jarlge periode tijdens moeilijke tijden zal in goede herinnering blijven. Een „groot" spreker was de scheidende niet, maar hij beheerschte zijn departement van fabri cage volkomen en was van alle finesses steeds volledig op de hoogte In September zal hij ook den raad ver laten. Ontroering was merkbaar in het dank woord van den heer Splinter. Is het te ver bazen, wanneer men een ambt moet ver laten, dat men lief heeft gekregen, terwijl de geest nog gewillig is, doch het lichaam zwak? Zooals te verwachten was. werd de heer Wilbrink tot zijn opvolger benoemd. Overigens had de zitting niet veel te be- teekenen De zaak Uges is na 3 jaar ein delijk afgedaan en hij is met kleine meer derheid in het gelijk gesteld. Wij verheu gen ons natuurlijk daarover, waar wij zelf voor hem hebben gepleit, doch er is een bijsmaakje aan den gang van zaken. De aangenomen motie CosterVan Eek gaat in wezen verder dan dit speciale ge val en dat lijkt ons met den voorzitter zeer gevaarlijk toe voor het beleid van de Licht fabrieken. Het was het groote gevaar van het zoo strakke standpunt van B. en W„ dat men over dit speciale geval heen alge- meene lijnen zou willen gaan vastleggen en dat is nu dan ook geschied. Maar laat ons hopen, dat de practijk straks zal meevallen. De heer Würtz liet zich verleiden tot een feilen aanval op de Lichtfabrieken, doch zelfs al neemt men aan, dat in het geval Uges niet correct is gehandeld, dan ging dit in algemeenheid toch te ver. Opnieuw zal een her-scholing van werk- loozen tot stand komen, waarover men, al mogen eenige geopperde bezwaren als juist worden erkend, slechts zijn instemming kan betuigen. VOOR DONDERDAG 23 MAART. Hilversum I. 1875 en 301,5 M. Avro-uitz- 8.00 Gram. muziek (Om 8.15 Berichten; 10.00 Morgenwijding 10.15 Gewade muziek (Gram. platen; 10.30 Voor de vrouw 10,35 Om roeporkest en soliste (In de pauze: Declamatie 12.15 Berichten) 12.30 Het Renova-kwintet 1.15 Orgelspel 1.30 Avro-Aeolian-orkest 2.00 Voor de vrouw 2.30 Avro-Aeolian-orkest 3.00 Cursussen voor de vrouw 3.45 Gram. muziek 4.00 Voor zieken en thuiszittenden 4.30 Viool en plano 5.00 Voor de kinderen r 5.30 Avro-Amusementsorkest, soliste en gram. muziek (Om 6.25 Berichten) 6.30 Sport - praatje 7 00 Voor de kinderen 7.05 De Avro-Dance-band 7.30 Engelsche les 8.00 Berichten A.N.P., radiojournaal, mededeelingen 8.20 Concertgebouw-orkest en solist (Om 9.10 Causerie „Cervantes en wij") 10.20 Gram. muziek met inleiding 11.00 Berichten A.N.P., hierna tot 12.00 populair solistenconcert. Hilversum II. 415,5 M. 800—9.15 Kro; 10.00 Ncrv; 11.00 Kro; 2.00 Ncrv; 7.30 Vara; 9.00— 12.00 Ncrv 8.009.15 Gram. muziek (Om 8.15 Berichten) 10.00 Gram. muziek 10.15 Morgendienst 10.45 Gram. muziek 11.38 Religieuze causerie 12.00 Berichten 12.15 Gram. muziek 12.30 Het Kro-orkest <1.00— 1 15 Gram. muziek) 2 00 Handwerkuurtje 2.55 Gram muziek 3.00 Voor de vrouw 3.30 Gram muziek 3.45 Bijbellezing 4 45 Gram. muziek 5.00 Cursus handenarbeid voor onze jeugd 6.30 All Round Sextet en gram. muziek 7.00 Berichten 7.15 Gram. muziek (Om 8.00 Berichten A-N.P.) 9.00 „De Maas tunnel in wording", hoorbericht 9.45 Apollo- ensemble 10.00 Berichten A.N.P hierna actueel half uur 10.30 Vervolg concert 10 45 Gymnastiekles 11.00 Vervolg concert 11.25 Gram. muziek 11.50—1200 Schrift lezing. Droitwich. 1500 M. 11.40—11.45 Gram. muziek 12.05 Orgelspel 12.35 Reportage 12.50 Het B BC.-orkest 1.50—2.20 Harry Engelman's kwintet m.m.v. solist 3.15 De clamatie 3.35 Het Sted. orkest van Bourne mouth m.m.v. soliste 5.05 Voor de vrouw 5.20 Gram. muziek 5.50 Fred Hartley en zijn sextet m.m.v. solist 6.20 Berichten 6.40 Voor de boeren 7.00 Zang 7.20 Callender's Senior orkest 7.50 Gevarieerd programma 8.35 Komische voordracht 8.50 Uit Parijs: Pianovoordracht 9.20 Berichten 9.45 Een reis door Noord-Frankrijk 10.20 Korte Kerk dienst 10.40 Cabaretprogramma 11.35 Billy Bissett and his Canadians 11.5012.20 Dans muziek (Gram. platen). Radio Paris. 1648 M. 9.05 en 10.00, 10.25 en 11.20 Gram. muziek 12.35 Zang 1.30 Het Laurent-orkest 2.35 Kamermuziek 3.35 Zang 3.50 Viola d'amore 4.50 Pianovoor dracht 7.25 Het Ellis-orkest 8.35 Piano voordracht 8.50 Opera-uitzending. Keulen. 456 M. 5.50 Gram. muziek 6.30 Het Dresdens orkest 7.50 Het Omroepklein- I orkest 9.209.50 Volksliederenconcert 11.20 en 12.35 Het Omroepklelnorkest en Josef Preiss- Ier met zijn solisten 1.302.20 Populair con cert 3.20 Het Omroeporkest m.m.v. solist i 4.50 Scholierenkoor en soliste 6.00 Piano voordracht 6.35 Winterhulpprogramma 7.30 Het Omroeporkest, -vrouwenkoor en solls- I ten 8.20 Radiotooneel 9.35 Gram. muziek i 9.50—11.20 Het Omroepklelnorkest. mannen- i koor ..Concordia" en solisten. Brussel. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram. muziek 12.50 Cabaretprogramma 1.05 en 1.30 Het Omroepdansorkest 1.50 Cabaret- programma 2.052.20. 5.20 en 6.50 Gram. muziek 7.20 Het Omroepdansorkest 8.20 1 Gram. muziek 9.20 Het Omroepsymphonie- i orkest, het gemengd Omroepkoor en solist )0.30—11.20 Gram. muziek 484 M 12.20 Gram. muziek 12.50 en 1.30 Het Radio-orkest 1 502.20 en 5.20 Gram. muziek 6.35 Zang 6.50 en 7.35 Gram. muziek 8.20 Het Radio orkest en gram. muziek 9.35 Het Radio- orkest 10.3011.20 Het ensemble voor Oude Muziek. Deutschlandsender. 1571 M. 7.30 Gram. muziek 8.10 Inleiding volgende uitzending 8.2011.20 Uit Milaan: „II piccolo Marat". opera (Om 9 10 en 10.30 Berichten). GEM. RADIO-DISTRIBUTIE BEDRIJF EN DE R.O.V. R VDIO-CENTRAUE. Voor Donderdag 23 Maart. Ie Programma: lederen dag van 824 uur A.V.R.O., V.AJt.A. enz. 2e Programma: lederen dag van 824 uur K.R.O., N.CJt.V. enz. 3e Programma 8,00 Keulen 9,50 Radio PTT. N. of dlv. 11,20 Parys Radio 12.35 l Brussel VI. 2,20 R. Danmark of dlv. 2,40 Radio PTT. N. of div. 3.20 Keulen 4,20 Diversen 4,35 London Reg. 5,20 Brussel VI. 6.05 Radio PTT. N. of div. 6.35 Keulen 7.30 Brussel VI. 7.50 Straatsburg of div. 8.20 Brussel Fr. 9,20 Boedapest of div. 9,35 Brussel Fr. 10.20 Brussel VI. 10.30 j Keulen 11,20 R. Danmark of div. 4e Programma 8,00 Brussel VI. 9.20 I Parys Radio 9.30 Diversen 10,35 London Reg. 12.05 Droitwich 72ÏÏ London Reg. I 3.25 Droitwich 6.40 Brussel Fr. 7,00 Droit wich 8.35 London Reg. 8,50 Droitwich 9.45 London Reg. 10,20 Droitwich 10,40 Brussel Fr. 11,10 London Reg. WUzlgingen voorbehouden. Kon. Paketv. Mtt. BANTAM, 18 Maart van Beira naar Tulear STAGEN, pass. 18 Mrt. Thursday Island TEGELBERG, 20 Maart van Kaapstad te Durban. Java-China-Japan LUn TJIBESAR. 18 Mrt. van Batavia naar Japan TJINEGARA. 19 Maart van Manilla te Hongkong. Silver-Java-Pacific HJn BENGKALIS. 20 Maart van Pacific Kust te Bombay MANOERAN, 20 Maart van Los Angeles naar New Orleans SAPAROEA, 20 Maart van Pacific Kust te Penang. Java-New York LUn KOTA INTEN. Java naar New York, 19 Maart te Belawan. Kon. Ned. Stoomb. Mij. ALKMAAR. 21 Mrt. v.m. 6 uur van Antwerpen naar A'dam BODEGRAVEN, uitreis, 19 Maart te Callao BOSKOOP, uitreis, 20 Maart te Valparaiso COTTICA. thuisreis, pass, 21 Maart v.m 12 uur 40 Lydd CRYNSSEN. 20 Maart van Barbados naar Trinidad DOURO, arr. 19 Maart te Cristobal EUTERPE, naar A dam pass. 20 Maart n.m. 9 uur 55 Lydd GANY- MEDES, 20 Maart van Portimao n. Lissabon IRIS, 20 Maart n.m. van Stettin te A'dam ORESTES. 20 Maart van Haifa naar Antwerpen ORPHEUS. 21 Maart van Stet tin te A'dam SOCRATES. 20 Maart van Cristobal naar Cartagena STELLA, 20 Maart van Istanboul te Izmir STUYVE- SANT, thuisreis, 20 Maart te Paramaribo TRITON, 20 Maart van Candia naar Zante VAN RENSSELAER 20 Maart van W. Indië te New York BERENICE, 20 Maart van R'dam naar Passages. Ned. Ind. Tankstoomboot Mij. HERMES, 20 Maart van Piraeus te Port Said. Kon. Ho». Lloyd EEMLAND, thuisreis, 20 Maart te Geara WESTLAND, thuisreis, 18 I Maart van B. Aires. Holland-Afrlka LUn HEEMSKERK, thuis- reis, pass. 21 Maart v.m. 3 uur Ouessant MELISKERK, 21 Maart n.mi van Beira naar Mozambique. Holland-O. Azië Lyn TJIKEMBANG. thuis reis, 20 Maart van Singapore. Rotterdam-Z. Amerika Lyn ALPHERAT. 20 Maart van R'dam te B. Aires ALWAKI, thuisreis. 20 Maart van Rio Janeiro. Rott. Lloyd BLITAR, thuisreis, pass. 20 Mrt. Point de Galla KOTA NOPAN. uitreis, pass. 20 Maart Point de Galle KOTA PINANG, thuisreis, pass. 21 Maart v.m. Sagres. Holland-Amerika LUn NIEUW AMSTER DAM. toeristenreis. 19 Maart van Bahia VEENDAM. thuisreis. 21 Maart van Plymouth Halcyon Lijn STAD VLAARDINGEN. 20 Maart van Vlaardingen te Narvik STAD MAASSLUIS, 20 Maart van Kirkenaes naar Vlaardingen STAD DORDRECHT. 20 Mrt. van Bona. Diverse Stoomvaartberichten SCHOKLAND. 20 Maart van Harllngen naar de Tyne ZONNEWIJK. 20 Maart van Vlissingen naar Hamburg ITTERSUM, naar Hull. pass. 20 Maart Fernando Noronha ROSSUM. 20 Maart van Duinkerken te Kaolack BUS- SUM. naar Narvik, pass. 20 Maart Udsaire BRITSUM, naar B. Aires, pass. 20 Maart Ouessant ARY. 17 Maart van Port de Bouc te Marseille JONGE ELISABETH, naar Liverpool, pass. 20 Maart Malta JONGE JOHANNA, naar Malta. pass. 20 Maart Ouessant IJSTROOM. 20 Maart van A'dam te Leith HOOGLAND. 19 Maart van R'dam te Shields VECHTSTROOM. 20 Maart van A'dam te Hull SCHIELAND, 20 Maart v. R'dam te Shields FRIESLAND 20 Maart van Hamburg te Shields DRIE BERGEN, 20 Maart van R'dam te Pepel EXPORT. 19 Maart van Delfzijl te Londen KATENDRECHT. pass. 20 Maart Dun- geness naar Curacao RIJNSTROOM. 19 Maart van A'dam te Bristol TEXEL- STROOM, 19 Maart van A'dam te Liverpool TOWA, naar Pepel. was. 19 Maart 8 uur n.m. 210 mijlen Z.Z.W. van Lands End ALCHIBA. 20 Maart van Emden naar Narvik WESTPLEIN. 21 Maart van Oxelosund n. R'dam ALDEBARAN, 19 Maart van R'dam te Narvik. Ster 3' grootte, of Ster 'U 2* grootte- ijl Ster V4 l* ZZ— Melkweg CEERSI MHIFMAAN O LAATSTt SVMtnEE G WIELVE HAAK Nevenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel, op 1 April 1939, in Nederland, des avonds te negen uur Mid delbare Tyd. is gelijk aan 9 h. 37 min. sterretUd. DE ZON. De declinatie van de Zon neemt deze maand toe van 4 gr. 6' Noord op 1 April tot 14 gr. 25 'Noord op 30 April, de middaghoogte neemt daardoor toe van 42 gr, 6' tot 52 gr. 25' en de dagboog (d.w.z. de tijd, dat de Zon boven den horizon staat) van 12 h. 54 min. tot 14 h. 47 min.; den len April komt de Zon 5 h. 38 min. op en gaat zij 18 h. 32 min. on der; den laatsten dag der maand komt zij 4 h. 34 min. op en gaat 10 h. 21 min. onder. De dagen lengen deze maand dus in totaal 1 h. 53 min.; des avonds gaat de Zon aan het eind van de maand 49 min. later onder dan op een eersten; des ochtends komt zij 1 h. 4 min vroeger op. Dat dit verschil niet symmetrisch is. zit hem in de zgn. tijdsvereffe- ning. DE MAAN. Het is 4 April Volle Maan: 11 April Laatste Kwartier; 19 April Nieuwe Maan en 26 April Eerste Kwartier. De maantjes van 419 en 26 staan op ons kaartje. De zuivere Nieuwe Maan <van 19 April) staat in conjunctie met de Zon en is dus onzichtbaar; de oude volken noemden de Nieuwe Maan het eerste weer zichtbaar wor den van den smallen maansikkel, hetwelk 1 2 dagen na „Nieuwe Maan" pas kan plaats vinden. DE PLANETEN. Venus is morgenster in Waterman en Vis- schen; om dezen tijd zoowat in den beneden- meridiaan, m 3.5. Mars. m 0.2, is morgenster in de Schutter. Jupiter, m 1.6, is morgenster in de Vis- schen; den 22en staat zij in conjunctie of samenstand met Venus, op 0 gr.. 4 afstand. Ju piter is de Noordelijkste van de twee. Maar er Is niet veel van te zien! Saturnus, m 0.7, staat op 11 April in conjunctie met de Zon; haar nabijheid tot de Nieuwe Maan (zie rechts boven) duidt hier reeds op. Aan den planetenhemel is deze maand des avonds dus niets te beleven. GED. ZONSVERDUISTERING. Op den 19en (dus: bij Nieuwe Maan. gelijk ✓oor den deskundige vanzelf spreekt) vindt een zonsverduistering plaats. Zij is slechts g e- deeltelijk voor ons, en nergens totaal. De zgn. lijn der totaliteit loop over Noord-Alaska (Ü.S.A.) en daar is de verduistering nog maar ringvormig, d.w.z. als de middelpunten van zonneschijf en maanschijf samenvallen, dan is Wettelijk Ingeschreven bfj bet Bureau */j Industrieel en Eigendom onder No. 6 4 2 2 2 VENUS MAPS® JUPITER Q) SATURNUS O er nog een randje zon te zien. Bij ons in Ne derland begint de verduistering om 17 h. 48 min.; te 18 h. 37 min. is bijna 4 10 van de zon bedekt; om 19 h. 3 min. gaat de zon echter onder. Waarnemers met een vrijen Westelijken ho rizon kunnen er wat van zienals de kim wolkenvrij is. ALGEMEENE OPMERKINGEN. Van 2022 April kan men vallende sterren waarnemen, die haar uitstralingspunt <of: ra diant) nabij het sterrebeeld de Lier hebben. Het ls met een kruisje op onze kaart aange geven. De beweging dezer zgn. Lyriden is meestal snel; hun aantal gering (gemiddeld 9 per uur tegen 2050 bij de Perseiden. Orioniden en derg.). In tegenstelling met gewone landkaarten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer geteekend. Dat is bij sterrekaarten noodzakelijk en gebruikelijk, ten einde te verhoeden, dat de beelden in spiegel schrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de he mellichamen. die in het Oosten onkomen. naar het Zuiden stijgen en in h^t Westen onder gaan. en wa^^er m(»n vrt»-dr"* slechts dat kwa drant van de kaart voo»- ch ne°mt de blik aan den hem°i e*vjcht is d*n ls de oriëntatie eenvoudig genoeg In drukletters vermeld ziin de namen van de sterrebeeldende eigennamen van een aan tal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13