Uit de Rijnstreek Uit de Omstreken LEIDSCH DAGBLAD Derde Bled Woensdag tl Maar) 1939 Dames Weekblad „Libelle" ALPHEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Allda Wlllemtjntje. d. van Corne lls Johannes Sprokkerleft en Maria Cornelia van der Laken: Trijntje, d. van Gjjsbertus Tromp en Jannetje de Groot: Elisabeth Jo hanna. d. van Antonius Allowlslus Jansen en Johanna Marytje van Winkel; Hendrik Adriaan. z. van Antonius Allowlslus Jansen en Johanna Marjjtje van Winkel. Loop der bevolking. Gevestigd: Cornelia H. Voorhoeve. Groene- tveg 18b. Vertrokken: n. Amsterdam. Bankastraat 31, Antonius W. v. Hemert en gez. Vergadering der S.D.A.P. In het Nutsgebouw vergaderde de afd. van de S.D.A.P. onder groote belangstel ling Na het openingswoord van den heer C. den Uijl, hield het kamerlid prof. dr. J. van Gelderen een rede over: „Geweld of recht". De spr. zette uiteen, hoe de opbouw van het volkerenrecht door middel van den Volken bond was doorkruist door de politiek van geweld der fascistische staten. Prof. v. Gel deren wees op de Staatsgevaarlijke politiek der N.S B.. die hij een voorpost van buiten- landsch gevaar noemde. Vrijheid eft wel vaart zijn onverbreekbaar verbonden: daar om is een krachtdadige bestrijding der werkloosheid door uitvoering van groote openbare werken urgent. De beteekenis der komende Statenverkiezing reikt ditmaal zelfs tot over onze grenzen, aldus spr. Want versterking der democratie is een waarborg, dat de fascistische staten voor een wereld oorlog zullen terugdeinzen. Na deze rede werd vertoond de film: „Ik beschuldig". Nogmaals een bioscoopconflict. Opnieuw dreigt in onze gemeente een bioscoopconflict, omdat het gemeentebe stuur de loco-burgemeester bij het afgeven van een vergunning krachtens de pl. verordening de restrictie heeft gemaakt, dat géén voorstellingen zullen mogen wor den gegeven ih de week voor Paschen. De exploitant van de Luxor bioscoop zal met deze beslissing geen genoegen nemen, te meer daar deze van meening ls dat een vergunning volgens de pl. politieverorde ning niet boven de Rijkswet mag worden gesteld. In Juli 1932 heeft de exploitant krachtens de bioscoopwet vergunning hier voor gehad. Vergadering der Liberale Staatspartij. De afd. Alphen der Liberale Staatspartij vergaderde in hotel „De Vergulde Wagen". De voorzitter de heer W. den Hertog open de. waarna de heer Groenewout het onder werp: „Liberalisme, telkens weer!" behan delde. Spr. wees er op. dat „Zonder het Liberalisme Nederland geen toekomst meer heeft". Breedvoerig gaf hij dan aan, wat de mannen van Thorbecke tot Cort v. d. Lin den voor het behoud van Vrijheid van Kerk, Staat en Maatschappij en zelfstandigheid van ons volk gedaan hebben. Hoewel de Liberalen eertijds een belangrijke plaats innamen en helaas thans tot een kleine groep zijn teruggegaan door de komst van socialisme, communisme, nationaal-socia- lisme en andere -ismen, toch steeds ook door deze en andere partijen met het Libe ralisme terdege rekening is gehouden. Spr. vroeg zich af, wat er van ons Nederlandsche volk zou zijn terecht gekomen, als men uit sluitend tot deze andere richtingen zou zijn overgegaan. Al deze partijen schermen met de leuze op te komen voor het behoud van vrijheid en pronken dus in feite met de vee- ren van het Liberalisme. Na met genoegen te hebben geconstateerd, dat vele ontrou wen weer tot het Liberalisme zijn terugge keerd vooral in de Prov. Z.H. en hoe de nationale gedachte algemeen weer een belangrijke plaats inneemt, sprak hij met het oog op de a s. verkiezingen voor de Prov. Staten een pakkend propagandawoord, om tot behoud van vrijheid en zelfstandigheid van ons volk, uitsluitend te stemmen op die mannen die het Lib. beginsel zijn toegedaan opdat dit beginsel met temeer kracht ook in de openbare betrekkingen van ons Staatsbestel weer meer zijn invloed zal doen gelden. Na gedachtenwisseling volgde slui ting van dezen matig bezochten avond. ALKEMADE. Vergadering R.K. Volksbond. Deze vergadering, gehouden in Café Hoo- genboom werd bezocht door 37 leden. Na een openingswoord van den Voorzitter wordt het jaarverslag van den secretaris behandeld en goedgekeurd. De boeken en bescheiden werden volkomen in orde be- evonden. De kas-commissie stelde voor het boekjaar in plaats van op 31 Maart op 31 December te doen eindigen. Over dit voor stel en omtrent andere financieele aange legenheden ontstond een langdurig debat. Als nieuw lid van de financieele commissie werd benoemd de heer W. Loos. De aftr. bestuursleden de heeren W. P. van Ruiten, C. Boeker, J. van der Zwet en Th. van Hameren werden herkozen. De heer Van Ruiten werd met 25 st. als voorzitter herko zen. De jongere leden worden door den Voorzitter aangespoord zich beschikbaar te stellen als propagandisten voor de actie voor „De Nieuwe Gemeenschap". De leden, die aardappelland willen huren, kunnen zich bij het bestuur aanmelden. De prijs is 35 ct. per R.R. De heer Van Emmerik bracht verslag uit over „Herwonnen Levenskracht" waaruit bleek, dat de plaatselijke actie succesvol ls verloopen. Aan het Kerkelijk Armbestuur werd dank gebracht voor de beschikbaar gestelde bijdrage ten behoeve van de spaarregeling. Na rondvraag volgde sluiting. SLUITING VAN DEN Tl'INBOUW - CURSUS. Pleidooi voor een Tuinbouwschool. In de St Pancratiuszaal te Roelofarends veen had de slotles plaats van den dezen winter gehouden Tuinbouw-cursus. Tegen woordig waren burgemeester mr. J. W. Peek, alsmede de Tuinbouwconsulent ir. G. W. van der Helm. De onderwijzers de heeren A J. Zwartelé en L. de Jong stelden aan de cursisten mondelinge vragen. Ir. van der Helm con stateerde groote activiteit bij de jongeren in den Land- en Tuinbouwbond en schetste de funds menteele beteekenis van het vak onderwijs. Er zal echter een practijkschool moeten komen om de theoretische kennis te toetsen. Tegenwoordig is naast werk lust ook uitstekende vakkennis noodig. Bovendien zullen niet alle jongeren in de Veen blijven, daar de bedrijven reeds zeer zijn versnipperd. Alvorens de diploma's uit te reiken behandelde burgemeester Peek de kwes tie van de oprichting van een tuin bouwschool. Spreker prees den moed en de ambitie der jongeren en de liefde welke zij hebben voor hun vak. Hij spoorde hen aan door te zetten on danks tegenwind en wees er op, dat alleen zij, die wilskracht hebben, er zul len komen. Spr. behandelde dan de tuinbouw school. Hij herinnerde aan de van den Minister op 7 Maart 1931, 20 Mei 1932, 27 Mei 1932 en 15 Juni 1932, ontvangen brieven, waarin deze Rijkssubsidie toe zegde voor een alhier te stichten school De belofte is er dus. Moge de L.T.B. stevig aanpakken; de gemeente zal ten volle medewerken. Namens den L.T B. dankte de heer Jac. de Jong voor het gesprokene en spoorde de leerlingen aan, zich verder te bekwa men en zich te organtseeren. De vernieuwing van de brug te Bilderdam. Alhier had de aanbesteding plaats van de verbetering van de brug over de Drecht te Bilderdam Ingeleverd werden 8 biljetten: C. de Raadt en J. Tolk te Alphen aan den Rijn f. 5322. minderprijs bij stremming van j het verkeer te water f.270; N. Gortemulder te Uithoorn f.4600, minderprijs f.300; C. Reijneveldt te Uithoorn f. 4490. minderprijs f 220; W. v. d. Helm te Alphen aan den Rijn f.4800, minderprijs f.250: Gebr. van Lullng te Woubrugge f.4592, minderprijs f.652: L v Beusekom te Alphen aan den Rijn f. 5483, minderprijs f.200; G. Charlet te Leimuiden f.5100. minderprijs f.100; Jacob Parel te Sliedrecht f. 5900, minderprijs f. 150. De gunning werd aangehouden. Op Woensdag 29 Maart a.s. des v.m. van 8.30 tot 9.30 uur zal ten huize van dr. Stapensea gelegenheid zijn tot kostelooze inenting en herinenting. Zij, die hiervan gebruik wenschen te maken, moeten hier van mededeeling doen ter gemeente secretarie vóór of op Zaterdag 25 Maart aanstaande. RIJNZATERWOUDE. Onze plaatsgenoot de heer J. C. Ami, gemeenteveldwachter alhier slaagde te Aalsmeer voor het eenheidsdiploma E. H. B. O. BODEGRAVEN. Uitvoering van „Zanglust". Voor een goed gevulde zaal gaf de Zang- vereeniging „Zanglust" een uitnemend ge slaagde uitvoering, de eerste na het zil veren feest en ook de eerste in de zaal van Hotel van Haaf ten, nadat men 25 Jaar had gerepeteerd en de uitvoeringen had gegeven in het inmiddels opgeheven Zuid- Hollandsch Koffiehuis De voorzitter, de heer W. Boosman. opende met woorden van welkom tot de besturen van „Volksonderwijs" en van „Halleluja", terwijl hij in het bijzonder be groette den eere-voorzitter den heer J. Beijen en den oud-voorz. den heer A H. v. d. Most. thans te 's-Gravenhage, die op verzoek was overgekomen om afscheid te nemen, Gememoreerd werd de geslaagde feest viering ter gelegenheid van het zilveren feest en het mooie concours, dat tenslotte nog een batig saldo had opgeleverd. Be langrijk was ook geweest de oprichting van het jeugdkoor, dat met 60 leden begon en deze allen tot dusver gehouden heeft. Week aan week wordt ernstig geoefend en men hoopt binnen enkele weken een uit voering te geven. Hiermede volgde onder leiding van den directeur, den heer K. J. de Beun een uitvoering, zooals wij deze van „Zanglust" gewoon zijn. Een uitgebreid en geva rieerd programma bood uitnemend gele genheid aan de verschillende goede krach ten, die de vereenlging telt. hun kunnen te demonstreeren. In enkele aardige soli ontplooiden de dames Both-v d. Neut en de Vos haar ta lenten, terwijl ook het mannenkoor in „Heitere Stammgaste" een zeer goed num mer gaf. Niet minder goed waren de koor- nummers. Na de uitvoering huldigde de voorzitter den directeur voor het gepresteerde. Het koor is zeer veel aan zijn directeur ver schuldigd. maar bovendien wilde spr. hul de brengen aan den oud-voorzitter, den heer v. d Most, die veel voor de vereen geweest is. Hem werd een gong als aan denken aangeboden. De heer v. d. Most dankte koor en direc tie voor het gebodene. terwijl hij zijn bij zonderen dank uitsprak voor een speciaal huldigingslied, geschreven door den heer de Beun en gezongen door mevr. Both- v. d. Neut. HAZERSWOUDE. Vergadering „Schrift en Historie". De AR. Propagandaclub ..Schrift en Historie" vergaderde onder leiding van haar voorzitter. Na opening hield de heer C. Bogaards een referaat in verband met de huidige politieke situatie in België: „Over België's politieke situatie en het Vlaamsch Acti visme". Spr. bezag den historischen ontwikke lingsgang in België, waar eigenlijk de oude waarheid van het zelfbestemmingsrecht der Volkeren, op negatieve wijze behan deld. tot excessen aanleiding gaf, geeft en geven zal. Een volk dat in zijn ras, cultuur en historie, zóó onderscheiden is, als het Vlaamsche en het Waalsche, kan alleen door een Regeering met groote levens visie, tot grooten bloei gebracht worden. Dan moet niet gestreefd worden naar ver scherping der tegenstellingen, maar naar een eigen autonomie, beleving van werke lijke groote gaven en talenten, die in het Vlaamsche volk schuilen. De liberale poli tiek, die de oude scheidslijn weer op on verantwoordelijke wijze demonstreerde, is een onverantwoordelijke. Daardoor ls het land nu in gevaar, daardoor vloeien mil- lioenen het land uit, daardoor worden dc extreme elementen gevoed. De vraag ls niet. hoé sterk die elementen nu zijn, maar hoeveel explosiestoffen zij bevatten. Daarom is de verkiezingsstrijd zoo bitter, en de uitkomst zoo onzeker. De heer G. de Wilde gaf daarop een politieke beschou wing. Na een leerzame gedachtenwisseling volgde sluiting. Het aantal kiezers voor de Staten- Generaal, de Provinciale Staten en de ge meente bedraagt 2361. LEIMUIDEN. Raadsagenda. De Raad komt Donderdag 23 Maart a.s. des v.m. te 10 uur bijeen. Agenda: 1. Notu len. 2. Ingekomen stukken. 3 Behandeling plannen woningbouw. 4. Behandeling van een drietal verzoeken om vergoeding inge volge artikel 13 der L.O. Wet. 5. Wijziging begrooting dienst 1938 en 1939. En hetgeen I verder ter tafel zal worden gebracht. TER AAR. Vergadering der T. B. C. Vereeniging. De Ver. tot bestrijding der Tuberculose vergaderde in café het Centrum onder voorzitterschap van dr. Quartel. Na opening las de secretaris-penning meester, de heer B. J. Hogenboom de notu len, gevolgd door de gebruikelijke versla gen. Het jaarverslag vermeldde o.m. een toe name van het ledenaantal der vereenlging tot 185, wat inzonderheid te wijten is aan de door het lid A. de Leeuw ontplooide activiteit. Over het jaar 1938 werd van de gemeente een bedrag van f. 300 aan sub sidie ontvangen, wat f. 100 minder is dan het daaraan voorafgaande Jaar ls uitge keerd. aangezien de vereeniging aan de gemeente niet kon aantoonen, dat meer subsidie dringend noodig was. Het totaal bedrag der ontvangsten is, met inbegrip van het batig saldo per 1 Jan. 1938 f. 592.13 geweest en de uitgaven hebben ten behoeve van t.b.c.-patienten bedragen f. 416.49. voor andere doeleinden (drukwerk, propaganda enz.) f. 48.82, alzoo te zamen f. 465.31. Er restte op 1 Jan. 1939 een batig saldo van f. 126.82. Bij het punt mededeelingen ontspon zich een discussie over den mislukten filmavond van het vorige jaar. waaraan te weinig bekendheid is gegeven. Over dit punt werd langen tijd beraadslaagd en de leden dron gen bij monde van den heer C. van Vliet aan op het beleggen van een filmavond in het komende najaar, in de overtuiging dat deze, indien slechts voldoende propa ganda wordt gemaakt, zeker zal slagen Het bestuur putte uit het enthousiasme der aanwezigen voor deze zaak tenslotte moed om de toezegging te doen dat in het najaar de film opnieuw zal worden gedraaid. Den vorigen keer is het een bijlegger van onge veer f.30 geworden, zoodat niet te verwon deren is dat de bestuursleden aanvankelijk sceptisch tegenover het voorstel stonden. Nadat de heer Kerkhoven was herkozen als bestuurslid, sloot de voorzitter met de op wekking het werk der T.B.C.-vereeniging, waar mogelijk, moreel en materieel te steunen. Jaarvergadering R.K. Middenstands- vereeniging ..St. Joseph". Deze vereeniging vergaderde in café Hoo- gendijk onder voorzitterschap van den heer G. D. Verhoef. Na voorlezing der notulen kwam opnieuw in bespreking de mogelijkheid ran het plaatsen van een postzegelautomaat aan Papenveer. Van het hoofdbestuur van p.T.T. is inmid dels een afwijzende beschikking op een daartoe strekkend adres ontvangen. Wel bestaat de mogelijkheid een depot te ves tigen. doch aan het verkoopen van post zegels zit weinig winst, althans voor den depothouder, zoodat het schrijven voor kennisgeving werd aangenomen. Het jaarverslag van den secretaris ver meldde o.m. stabiliteit in het ledental en somde verder op wat er in den loop van het vereenigingsjaar zooal ls verricht. De rekening van den penningmeester sloot met een saldo van f. 130. Kapelaan Groen hield een lezing over de noodzakelijkheid van katholieke actie, ook door den middenstand. De bestuursleden, de heeren G. D. Verhoef en Joh. Akerboom werden herkozen. Besloten werd op 21 Mei as. het le lustrum feestelijk te vieren, aan vangende met een kerkelijke herdenking en besluitende met een feestavond. Hier na sluiting. Jaarvergadering Wit-Gcle Kruis. De afd. Ter-Aar van het Wtt-Gele Kruis vergaderde in het Parochiehuis onder voor zitterschap van den heer M. Roberts. Deze stond stil bij het 12'/i jarig bestaan der vereeniging, hierbij in herinnering terug roepende den arbeid, die velen aan deze nuttige organisatie gegeven hebben. Het jaarverslag van den secretaris ver meldde om. 2943 bezoeken door de wijk verpleegster. Bovendien zijn door de zus ters in verband met de bestrijding der T B C. 423 huisbezoeken gebracht. Door de kraamverpleegster werd in 31 gevallen bij stand verleend met in totaal 688 bezoeken. Het consultatiebureau voor zuigelingen boekte 75 bezoeken van baby's. Voorts zijn in 205 gevallen verplegingsartikelen uitge leend. De penningmeester, de heer van der Kroon bracht het financieel verslag uit. De rekening sloot met een batig saldo van f. 28.91. Voor de afd. T.B.C. bestrijding be droegen de inkomsten f. 1213.10 en de uit gaven f. 1162.09. Alzoo een saldo van f 51.01. De aftredende bestuursleden, de heeren Roberts en Van der Kroon werden herko zen, waarbij de heer Roberts opnieuw als voorzitter ls aangewezen. WADDINXVEEN Ouderavond Openbare School A. Gisteravond is in de Openbare School A aan het Dorp, hoofd de heer H. Hommes, een ouderavond gehouden, die in alle op zichten uitnemend geslaagd is. Toen de heer Hommes den avond opende, waren ongeveer 120 ouders aanwezig. De heer Hommes zette op krachtige en duidelijke KATWIJK AAN ZEE. Theemiddag in „Irene". Gistermiddag werd deze „theemiddag" in Irene geopend. Handwerken werden ver kocht. die door de leden der Geref, Vereen, „Dorkas" en door jonge meisjes waren ver vaardigd. Ook hadden winkeliers welwillend veel gebruiksartikelen beschikbaar gesteld, terwijl er tevens een boekenstalletje was, waar Chr. lectuur ten verkoop lag. Alles kwam ten bate van het Geref. Evangelisa tiewerk en voor de vereen. „Dorkas ten voordeel van de armen der gemeente. Ds W. C. Veltkamp opende Deze wees er op. dat velen dit werk gesteund hebben. Oude en Jonge zusters gaven er haar tijd en liefde voor. Verrassend ls het te wijzen op de moeite er aan besteed, verrassend ls het geld, dat voor het doel binnengekomen ls. Gelukkig en zalig is het ln 's Heeren naam te arbeiden, te treden ln Zijn voetstappen. Hij is gekomen om te zoeken en zalig te maken, wat verloren was. Wij zijn door ge loof aan den Heer verbonden. De roeping van de Kerk is ook om het Evangelisatie werk te bevorderen. Om de vele Kerkelijke zorgen niet te verzwaren, hebben wij naar middelen gezien om het werk van „Dorkas" en de „Evangelisatie" voort te zetten, een werk dat al een grooten omvang genomen heeft. Op de jaarvergadering, die spoedig gehouden wordt, zal meer over den geze- genden arbeid gesproken worden. Er ligt nog een groot terrein braak. Het bijltje moet er niet bij neergelegd worden, maar allen moeten doorzetten. Onder Gods zegen, van Wlen wij allen volkomen afhankelijk zijn, hebben wij goede hoop op een besten uitslag. Spr. heette ds. Ingwersen en mevr. Ingwersen welkom, waarna hij Het zingen Ps. 133 1 en 3 en voorging ln gebed. Na deze opening werd de thee geschon ken en de mooie handwerken bezichtigd en veelal verkocht. Voor de jeugd was er een touwtrekkerij met mooie prijzen, alsmede een grabbelton. Ook des avonds was de zaal voor het bovenvermelde doel geopend. Filmvertooning voor den Ned. Chr. Vrouwenbond. Voor de damesleden der afd. Katwijk en belangstellenden gaf de firnA Droste uit Haarlem een filmavond in Casa Cara; de zaal was geheel bezet. De presidente heette namens allen den vertegenwoordiger der firma welkom, waarna een film uit het ge boorteland van Prins Bernhard Hermanns- land" vertoond werd, vervolgens een „Jour naal", „De sponzenduikers van Tarpon" en „In zon en sneeuw". Na de pauze werd de cultureele bedrijfsfilm van de firma Droste vertoond. In de pauze werd door de dames van het bestuur namens de firma Droste aan elk der aanwezigen een doos met chocolade aangeboden. De presidente bedankte den vertegenwoordiger namens allen voor den interessanten en gezelllgen avond. Onbekend maaki onbemind. Probeert U eens een proefabonnement a f. 1.30 per 3 maanden, of 10 cent per week. Stort f. 1.30 op giro 305344 en U krijgt 3 maanden „Libelle" thuisbezorgd. 1502 Agent: T. VAN BEELEN Commandeurslaan 19 - Katwijk a. d. Rijn. KATWIJK AAN DEN RIJN. Oprichtingsvergadering Chr, Boeren- en Tuindersbond. Gisteravond werd in het gebouw van de C.J.V. aan de Voorstraat de oprichtings vergadering gehouden van de afdeéling Katwijk—Valkenburg van den ChJ. Boe ren- en Tuindersbond De voorzitter van van het voorloopig bestuur de heer G. v. d. Perk opende met gebed, waafna de tijde- wijze uiteen, wat het openbaar onderwijs is en vermag. Vervolgens sprak de heer Zwanevelt, di recteur van de Ambachtsschool Gouda en Omstreken over het onderwerp: „Vakon derwijs, voorheen en thans". In de pauze werd een tentoonstelling ge houden van het werk, dat door de leer, lingen was vervaardigd. Een en ander ge tuigde van ernstige studie, bovenal van den ernst, waarmee het onderwijzend personeel zijn taak vervult. Ter opluistering van den avond zongen de kinderen eenige malen verschillende liederen. Dit ontlokte telken male een groot applaus. Toen tegen mid dernacht de heer Hommes dezen geslaag den avond besloot, ging een leder welvol daan huiswaarts. Het was zoowel voor de ouders, het personeel, als de kinderen een onvergetelijke avond. De heer van der Hce gaat heen als Raadslid De heer van der Hee, lid van den Ge meenteraad voor de Hersteld Hervormde Partij, heeft om gezondheidsredenen te kennen gegeven, dat hij niet meer in aan merking wenscht te komen voor een can- didatuur. Vergadering IJsclub „Nooit Gedacht". De IJsclub „Nooit Gedacht" hield haar jaarvergadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat er een batig saldo was van f. 167.Het ledental was tijdens de ijsperiode gestegen met 170, zoodat de vereeniging nu 375 leden telt. De aftredende bestuursleden de heeren: Troost, Ververs en Koren werden herkozen. Een tweetal inge diende voorstellen betreffende het houden van voortaan maar één vergadering en het houden van een feestvergadering werd bei de verworpen. Na rondvraag volgde sluiting. De heer W. van der Laan, alhier ls tot leider benoemd van de gymnastiekver. te Nieuwerbrug en te Zwammerdam. Aan den aannemer S J. van Vliet, is gegund de bouw van een 4-tal burgerwoon huizen aan de Zuidkade alhier, voor de som van f, 13200. De Gemeenteraad besloot den bouw grond aan den Sniepweg in deze gemeente voor f. 2 50 per M2. beschikbaar te stellen. Tevens is de bouwgrond in de Burgemeester Troostatraat tot dien prijs verlaagd. Ilijke secretaris die heer W. H. B. Koelewijn verslag gaf va:|> het ontstaan van het comité en de vrerkwijze daarvan. Bij de behandeling en vaststelling van een plaat selijk reglement werden verschillende vra gen gesteld en door den voorzitter beant woord. Hierna volgde bestuursverkiezing. Tot voorzitter werd r.|ret op 1 na alg. st. gekozen de heer G. v. d. Perk terwijl tot bestuurs leden werden ge'bozen de heeren M. Brusee, W. Star te Valkembug. C. v. d. Plas en J. Vooys te Katwiiki aan Zee. D. C. v. Leeuwen en W H. B. KDelewiJn te Katwijk a d Rijn. De secretaris, de heer Koelewijn, Sloot met een woord van dank. Vermelding ver dient. dat thans ,25 personen definitief als lid tot de afdeellng zijn toegetreden. LEIDBCHENDAM. R éctif icatic, In verband mlet ons bericht over den bouw van een lm richting voor zenuw- en geesteszieken onder onze gemeente, zij gemeld, dat heli perceel grond, waarop deze Inrichting verrijzen zal niet het eigendom was, -ran baron Schimmelpen- ninck van der Oye te Voorschoten, gelijk abusievelijk medegedeeld, doch van drie andere elgenarem. Daar de dilenst der steunverleening zich genoodzaa'kt heeft gezien zijn bu reaux in de v.m, openbare school uit te breiden, kon dit lokoaal niet meer beschik baar worden gesteld als oefenlokaal voor het Ned. Roode (Kruis. B. en W. hebbën deze vereenlging thans de beschikking gegeven over een lokaal ln de O.L, school afin den Jrlnses-Julianaweg. NO0RDWIJK. Vergadering dtr A.R. Kiesvereeniging. De A.R. Kiesver, „Nederland en Oranje" vergaderde. Na hiet zingen van een koraal, gevolgd door gebed van den voorzitter, den heer J. E. Kok, las deze een gedeelte uit de H. Schrift en Ps. 14. De voorzitter begroette den heer Chr. van den Heuvel, die zdu spreken over: „Oprui ming van misverstand". Deze wees er op, dat het een misvurstand is te denken, dat de verkiezingen vian de Staten van veel minder belang zijn dan de Kamer- en Ge- meenteraadsverkie gingen. Ook heerschen er misverstanden inzake de buitenlandsche politiek. In nauw verbanld met de buitenlandsche politiek staat onze defensiepolitiek. Men is in Nedeitiand te ver gegaan met den achterstand van onze weermacht. Het inhalen'daativan kost financieele of fers, die ln dezen moeilijken tijd dubbel on welkom zijn. Men hoort vaak eenigszlns smalend spreken over ons „legertje" en ons ..vlootje", waarmee wij toch niets kunnen uitrichten. Maar wp moeten niet vergeten, dat ons leger en onze vloot verdedigend moeten zijn. Wij moeten er vopr zorgen, dat de gru wel van een oorlog buiten onze grenzen blijft, door het bevgaren van onze neutra liteit. De opvatting van de eenzijdige ontwape ning ls volkomen verkeerd. De overheid mag niet de andere wang toekeeren, wan neer zij op de ééne wordt geslagen. De over heid mag zich niet laten slaan. Een ander misverstand heerscht er om trent de financieele politiek. Het Plan van den Arbeid is gebaseerd op de z.g. „koop- krachtpolitlek". Maar deze beoogt alleen een verplaatsing vare koopkracht, géén ver grooting. En het is Tfaó, dat in geen enkel land ter wereld zooweel voor werkloozen wordt gedaan. Een andere misver:ftand bestaat er ten opzichte van de werkloozenzorg. Critlek hierop ls zeker ongegrond, omdat gedaan ls wat mogelijk was. Omtrent onze christelijke politiek heerscht ook; misverstand. Deze toch vecht op het gebied van de huwelijks wetgeving, die van anüere zijde wordt aan gevallen. Wanneer man het huwelijk gaat zien als een contract, dan gaat het ten gronde. Men heeft dat voorbeeld aan Rus land. Ook ten aanzien vrfn de geestelijke en moreele herbewapening is er een misver stand. Deze bewapening moet uit God ko men. Met een opwekking om de A.R.-be- ginselen te bevorderen, besloot spr. zijn rede Na gedachtenwlssellhg dankte de heer Kok den spreker voor zijn rede. Na het zingen van „Zijn Naam moet eeuwig eer ontvangen" en dankgebed volg de sluiting. Deken J. H. W. Borsboom hield in het Juvenaat voor de Josepihgezellen een lezing met lichtbeelden, over zijn reis naar het Heilige Land", die hij indertijd heeft ge maakt met den huldigen pastoor te Noord- wijkerhout en den tharts rustenden pestoor Hafkenscheid. indertijd te de Zilk. Kapelaan Schouten dankte hem voor zijn leerzame en interessante causerie. NOORDWIJK AAN ZEE. Gouden jubileum gan dr. Ribbink. Onze plaatsgenoot dr. H. C. G. L. Ribbink hoopt morgen den dag. te herdenken, dat hit 50 jaar geleden te Amsterdam tot arts werd bevorderd. Na 2 jaar wericzaam te zijn geweest onder leiding van prof. Hert-sz aan het Burger-Gasthuis te Amsterdam, vestigde hu zich te Rotterdam als huis arts waar hij oa. 36 jaar aan de zieken- Inrichting „Bethesda" was verbonden In het voorjaar van 1935 legde hij zijn practijk neer en vestigde hij zich als rus tend geneesheer in onze gemeente. RIJNSBURG. Chr. Vereeniging „Het Hoogeland". De afd. Rijnsburg van bovengenoemde Vereeniging organiseerde een propaganda- avond in de Kerkzaak Na gemeenschappelijk gezang ging de heer De Hoop voor in gebed en sprak een openingswoord. Vervolgens werd een wel voorzien pro gramma afgewerkt ora zang door de col lectanten. een propagandastuk „De Recht bank", declamatie daor mej. M de Raw uit Emmercompascuum en een propa- gandarede van mej. Cl J. M. Scheps. Na een dankwoord tot de medewerken den, sloot de heer De Hoop niet dank gebed. 2—5

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10