LAATSTE BERICHTEN LEID5CH DAGBLAD Eerste Blad Dinsdag 21 Maart 1939 Binnenland De reis van president Sanatoriumbouw te Leidschendam en Katwijk aan Zee Lebrun De toestand in en om Memel BEURSOVERZICHT Uit de Omstreken BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Buitenland VRAGENRUBRIEK MARKT door de ver. van ned, herv. stichtingen. Het bestuur der Vercenlging van Ned. Herv. Stichtingen voor Zenuw en Geesteszieken heeft in zijn gisteren gehouden vergadering besloten tot den bouw van een derde, groote inrichting, die zal verrijzen in de gemeente Leid schendam. Daartoe ztjn aangekocht de wellanden, thans in gebruik door den landbouwer Rimmelzwaan en eigendom van baron Schlmmelpennlnck Van der Oye te Voor schoten. Het perceel is groot 60 H a. en strekt zich uit langs den Veurschestraat- weg, van het bulten Schakenbosch af, tot de grens der gemeente Voorschoten, ter wijl het aan de achterzijde begrensd wordt door den spoorweg Den HaagLelden. De bouw is opgedragen aan gebr. Men- sink. architecten te Apeldoorn Het is de bedoeling vóór 1 Januari 1941 reeds vier paviljoens gereed te hebben voor liet opnemen van patiën ten. De inrichting zal plaats bieden aan 800 1000 patiënten en beslaan uit een hoofd gebouw en diverse paviljoens. De bouw wordt gefinancierd uit een lee- nlng. Oorspronkelijk kwam ook de gemeente Zoetermeer voor deze belangrijke vestiging in aanmerking, doch dit plan is in ver band met de ongunstige ligging niet door gegaan. De toekomstige aanwezigheid van dok toren. verpleegsters en verplegers beteekent voor de gemeente Leidschendam een aan winst, ook in financieel opzicht. Men denke aan de opbrengst van belastingen, het ver bruik van gas, water, electrlclteit etc. Voorts besloot het bestuur tot den bouw van een Sanatorium te Katwijk aan Zee voor 200 patiënten, waarover wij reeds verschillende mededeelingen deden. De architecteuur daarvan werd opgedra gen aan den heer A. van Essen, architect ie Voorburg. Ook zal de Vereenlging overgaan tot den bouw van een kinderhuis ln Friesland. Te vijf minuten voor half twaalf is pre sident Lebrun met zijn gevolg te Calais aangekomen. Na de eerewacht te hebben geïnspecteerd, begaf de president zich aan boord van de ..Cote d'Azur" welke te kwart voor twaalf het anker liohtte. Op de reede voegden zich de Fransche oorlogsschepen, welke het schip zouden begeleiden, bij de „Cote d'Azur". De oorlogsbodems losten de gebruikelijke 21 saluutschoten. zedenmisdrijven. De burgemeester van de gemeenten Dirks- land en Meliszand heeft, als hulp-officier tan Justitie een groot aantal zedenmisdrlj- ten, waarbij Jeugdige personen betrokken lijn, ln onderzoek. Vier jongens zijn naar Rotterdam op transport gesteld. verduistering te alkmaar. De politie verzoekt opsporing van den verdachte. De politie te Alkmaar heeft vanmorgen de opsporing verzocht van den 41-Jarigen assuradeur A. M. H„ die er van verdacht wordt een bedrag van 7400 gulden te heb ben verduisterd. De man beheerde bij bij zondere volmacht de zaken van een 84- jarigen landbouwer te Assendelft. HIJ is momenteel voortvluchtig en in het bezit van een gezinspaspoort, zoodat de moge lijkheid niet is uitgesloten dat hij zal trachten naar het buitenland uit te wijken. ERNSTIG verkeersongeluk ten gevolge van den storm. Op den rijksweg ScherpenzeelRens- «oude is vanmorgen om ongeveer half twaalf een auto door een hevigen rukwind v»n den weg geraakt en tegen "n boom gebotst, tengevolge waarvan de bestuurder, de vijftigjarige heer J. A. van de Hoeff uit Scheveningen, zware ver wondingen opliep. De auto werd geheel wrnield. Een juist passeerende geneesheer ver leende de eerste hulp en constateerde bij het slachtoffer een bloedende hoofdwonde, 'en hersenschudding en ernst: ge inwendige 'neuzingen. bootdienst schiermonnikoog- oostmahorn gestaakt. Tengevolge van den hevigen storm ls het water rond Schiermonnikoog zoo hoog ge- r[e?en. dat de veerbootdienst tussohen Oostmahorn en Schiermonnikoog ge staakt ls. DE POSTVLUCIITEN. Hedenmorgen om 7 uur ls van Schiphol "et Indié-vllegtulg „Oehoe" vertrokken. Aan boord van dit vliegtuig bevond zich 356.225 K.Q. briefpost, 18 220 K.G. pakket- Past en 189.760 K.G. vracht, terwijl 12 pas sers geboekt hebben. KINKEL UITGEBRAND TE LEEUWARDEN Vanochtend ls brand uitgebroken ojj '"1 groenteventer en winkelier Snieder ■an de Vijzelstraat te Leeuwarden. De brandweer pakte het vuur met drie '•falen op de waterleiding aan en had den j"and binnen een ha'f uur onder de knie. Het pand is vrijwel geheel uitgebrand. De riwde wordt door verzekering gedekt. llen w;et nog niet, hoe de brand is ont- '■aan. Uit Memel wordt gemeld, dat de Llthau- sche regeering voortaan de Mcmel-Duit- schers zal vrijstellen van dienst In he* Li- thausche leger. Voorts wordt gemeld, dat de Lithausche minister van bultenland- sche zaken Urbsys een bezoek aan von Rib- bentrop heeft gebracht. Volgens sommige geruchten zou echter geen enkel accoord ten aanzien van Memel tot stand zijn ge komen. Duidelijk zou echter zijn gebleken, dat Duitschland achter de Memel-Dult- schers staat. In verband met den ernstlgen toestand, welke is ontstaan door de hou ding der nationaal-socialisten inzake Me mel, is voor vanochtend 11 uur een bui tengewone zitting van het Lithausche par lement bijeengeroepen, waarin de regeeiing een verklaring af zal leggen. President Smetona en minister-president Mironas hebben een beroep gedaan op de Jeugd van Lithauen de land verdediging te versterken. eén democratisch congres. Te Montevideo (Zuid-Amerika) is in te genwoordigheid van de afgevaardigden van 27 landen het internationaal congres van democratische mogendheden geopend. Resedastraat 10; J. J. Halsema en fam., n. Amsterdam, E. Wolffstraat 481; H. Hecht, n. Den Haag, Dintelstraat 13; H. A. Hellendoorn, n. Den Haag, v. Loostraat 12; W. v. d. Hoeven, n, Hazerswoude, Gemeeneweg F 29; A. Hordyk. n. Loenen <U.), Dorpsstraat A 163; W. A. R. v. EJjsinga-Horst. n Donlawerstal, Legemeer 32; J. J. Hulpusch en fam., n. Den Haag. Trekweg 265; E. de Jongh Swemer. n. Den Haag. Ten Hovestraat 73; P. v. d. Kaap. n. Wieringen, Koningsweg 50; E. L. D. S. Karstat. n. Aals meer, Weteringstraat 13; C. M. van Kints. n. Amsterdam, J. Verhulststraat 75 hs; M. Koert en fam., n. Oude Pekela, Burg. van Wering straat 56 nb; J. M. Lamboo. n. Zoeterwoude, H Rijndijk F 39; F. Langeraar, n. Amersfoort. Jasmijnstraat 16; V. Lausch. n. Den Haag. Be- zuidenhout 68; A. G. van Lunsen en fam., n. Oegstgeest, H. Morschweg 93; E. Postema. n. Groningen. Oosterbadstraat 48; J. Profijt, n. Oegstgeest. Laan v. Oud-Poelgeest 2; M. C. L Rietveld, n Nijmegen. De Ruiterstraat 51; E. Robert, n. Dusseldorf; J. W. v. d. Roest n. Den Haag, Pomonaplein 41; H. v. Rossum en fam., n. Haarlem, Minahassastraat 57; J. G. Schregel, n. Amsterdam. 3e Helmerstraat 37 1; A. M. A. van Hooff-Schreur en fam.. n. Den Haag, A. van Solmsstraat 69; K. Schuitema en fam., n. Noord wijk, Pr. Bernhardstraat 26; L. M. Sie- ling. n. Zeist, Bergweg 78; G. Sierat en fam., n. Rotterdam. Pleinweg lila; J. Sohl, n, Den Haag. Zuidwal 83; M. A. v. Veen, n. Zoeter - woude. H. Ryndbk F 7; H. J. v. d. Veer. n. Enschede. Kalanderstraat 10a; H. C. Vermij, n. Den Haa.e, Ligusterstraat 63; P. Vorhof en fam.. n. Bredehorn (Did.); H C de Vriend en fam., n. Assen. Oosterparallelweg 61; C. M. Wensinck. n. Wormerveer. Gem. Ziekenhuis; P. P. Wessendorp. n. Haarlem, Eschdoornstraat 27; M. H. v. d. Zeyde. n. Hillegersberg. Pr. Bernhardkade 7. DE FRANSCHE DECRETEN. Behalve de beide reeds genoemde de creten, is een decreet in de Fransche staatscourant gepubliceerd, waarbij met in gang van 22 Maart wordt verboden mili taire inlichtingen bekend te maken, V/elke niet door de regeering zijn gepubliceerd. Dit heeft betrekking op alle inlichtingen over het Fransche leger, zoowel te land, ln do lucht als ter zee. de eenheden der passieve landsverdediging, het materieel, zoowel in studie als in gebruik of in fabri catie. Het land wordt verdeeld in 20 mili taire districten. Voor de openbare werken krijgen werken, welke door den minister van landsverdediging van belang voor de passieve verdediging van het land zijn ver klaard, voorrang. Onteigeningen kunnën volgens een versnelde procedure tot stand worden gebracht. Tenslotte kan de schat kist ondernemingen, welke voor de lands verdediging arbeiden, zoo noodlg te hulp komen. De minister voor oorlogsmarine, Cam- plnchl, heeft gelast vier torpedobooten met een waterverplaatsing van 1772 ton op stapel te zetten. CARXFR democratisch candidaat VOOR PRES'D^NT?CH*P? E'-liOtt Roosevelt de zoon van den presi ent heeft gisteravond verklaard dat vice- John Garner od het oo?enblik d( J*ans maakt om door de democraten i «J1 ?aat Kesteld te worden voor het Drc- j •ntschap bU de verkiezingen van 1940. GEVESTIGD: H Bcgemann en fam.. insp. verz. mU„ Lorentzkade 12; D. Bergman, chauffeur, Gas- straat 42; A. Bervoets, huisschilder. Hooigracht 55; W. M. den Broeder, tuinder. Levendaal 97; M. C. de Bruijn. Boerhaavelaan 13; W. Buyn en fam., los-arbeider, Dillenb, straat 4; M. Dall'Asta. ijsverkoopster, Kruisstraat 14a; N. W. Dekker, vol. gem. secr., Rijnsb. weg 144; M. P. J. Dieben, kantoorbed.. Witte Singel 2; Moechamed Djalal, Vree wijkstraat 16; G. van Dijk, dienstbode, Boerhaavelaan 31; I. J. Eel- sing, 1.1. verpl. Rijnsb. weg 10; J. Egelman en fam., letterzetter, Coornhertstraat 47; R. Em mer, Groenh. gr. 12; W. A. van den Ende en fam., Haverstraat 24; A. E. en M. H. A. Efjk- man. Witte Singel 10; S. J. C. Gottmer, cas- slère. Borneostraat 5a; L. de Groot. Witte Sin gel 7; W. Gfjsman, winkelbed., van 't Hoffstr. 46a; G. Hassefras, dienstb., Rynsb. weg 177, A. J. v. d. Heiden en fam, verzekeringsagent. Clarasteeg 4; J. C. Hemerik, G. Doustraat 63; H. H. J van Heusden. kapelaan, Haarlemmer straat 104; F. S. Hulst, reiziger, Witte Rozen straat 32; M P Bodewest-de Jong, Breestraat 65; B. L. Kerkmeijer, werktuigkundige, H. de Vriesstraat 8; L. M. Kling, dienstbode, Heeren- grachl 114; E. M. Kop. ass tandarts, Boerhaave laan 7; J. Kops, kantoorbediende, Janvossen- steeg 52; N. van Kranenburg, wever, Lange- gracht 139; M. W. Krolczyk. serveerjuffr.. Sta tionsweg 2; M. J. Koet-Krommenhoek, Tessel- schadestraat 14; B. Leeuwis, wever, Sumatra- straat 110.; Th. van der Linden, werktuigkun dige, Maredijk 141; S. C. M. Loves, verpleegster, Rfjnsb. weg 77a; Ch. Lubinskl, Boerhaavelaan 16; A. van der Most van Spijk, verpleegster, Haarlemmerstraat 142; W. Muijs van de Moer, Kagerstraat 12; M. C. Nachenius. Witte Sin gel 77a; W. Opdam en fam., werktuigk. teeke naar. Coornherstraat 22; P. J. W. Pranger en fam., boekhouder. Heerengracht 83; J. N. v. d. Rotte, verpleegster. Heerengracht 27; K. A. Rijnbeek, dienstb., Roodborststraat 46; C. A. Segaar, broodbakker. Witte Rozenstraat 40; L. Sira. kapper. Kanaalstraat 16; N. Vallentgoed. bankwerker, Utr. Jaagpad 25; J. Vermeulen en fam., sigarenmaker, Musschenbroekstraat 4; A. P. van Vorsselen. Hoogewoerd 129a; E. Wild schut dipnstbode, Morschstraat 58; A. de Wit, schoenmaker. Coornhertstraat 48; C. I. Win terdijk. De Laat de Kanterstroat 10; F. J. Wo'ff k-!c J. Catslaan 30; J. Zonneveld chauf feur. Utr. Ja?gpad 84a; C. J. Zwaansdljk. Hee renstraat 43c, VERTROKKEN: W. Benning en fam., n. Leiderdorp, Zijllaan 4, E, J. v. d. Berg, n. Den Haag, Albertinestraat 4, J. Schoof-Beij en fam., n, Don Haag, Lau rierstraat 4; C C. Bink. n. Den Haag, P. Mau- ritslaan 53: J. M. Bontje, n. Ter Aar, A 22; J F. Bosman, n. Nootdorp Dv arskade 298; A. T B-nines, n. Bloemen 'ral, Dahlialaan 20; W. C. Burger, n. N. en St. Joosland. N. H. Pastorie; C. J. Buurman, n. Rotterdam, W. Beukclszploln lb: B. Dam Ermelo, Vitringa- laan; M. P. van Eijk, n. Oegstgeest. Emmalaan 46; Th. J. van Galen, n. Woerden, Wllhelmina- weg 13; z. v. d. Groep en fam., n. Leiderdorp, BENTHUIZEN. Loop der Bevolking. Gevestigd: Cornells Vermeulen, en gezin van Zoetermeer; Willcmijntje van den Dool, ge huwd van Zevenhuizen Vertrokken: Hendrina de Haan. naar Hazers woude: Elis. C. Achterberg, naar Zelhem: Pieter van Dijk. en gezin naar Waddingsveen: Willem Voorwinden, naar Papendrecht. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria d. van Gerrit de Kruiff en Pietertje Boon. LEIDSCHENDAM. Bakfiets te water. Aan den Westvlietweg nabij den nieuwen Rijksweg is een aan de rechterzijde van den weg geparkeerde bakfiets van den vischhandelaar den Heyer uit Schevenin gen aangereden door een uit Voorburg ko mende auto. De bakfiets werd van het ta lud afgeslingerd en kwam met inhoud en al in een daar loopende moddersloot te recht. Het voertuig werd ernstig bescha digd, terwijl de inhoud verloren ging. Da auto reed door. Later heeft de automobi list toch nog contact gezocht met den vischhandelaar en zich bereid verklaard de schade te vergoeden. Burgerlijke Stand. Bevallen: M. C Bolleboom. geb. v. Leeuwen, d. Ondertrouwd: G. de Haan cn N. van Roos malen. Overleden: J. Brandhorst, man, 70 jaar. NOORDWIJK. De Kiezerslijst. Op de kiezerslijst dezer gemeente komen 5972 stemgerechtigden voor. In 1931 en 1935 bedioegen deze aantallen resp. 4508 en 5274. Men gelieve bij de beoordeeling van dit aantal van 5972 echter niet uit het oog te verliezen, dat de op de kiezerslijst voorkomende verpleegden van het ge sticht „Sancta Maria" en de dr. mr. W. van den Berghstichtlng, niet aan de stem ming mogen deelnemen, behoudens een heel enkele uitzondering. RIJNSBURG. Burgerlijke Stand. Geboren: Tonia, d. van T. Zandbergen en A. C. Heemskerk Jansje Joortjc. d. van C. de Koning en Joh. de Koning Henrlca. d. van L. de Mooy en H. Glasbergen Frieda, d. van J. v. d. Eykel en J. van Delft. Ondertrouwd: C. D. v. Kerkhoven en J, Tel- jeur. Gecombineerde vergadering. In een gecombineerde vergadering van de Vrouwenvereeniging en het Orgel comité werd na een openingswoord van mevr. van der Loo, de presidente van „Tryfosa". het resultaat van de gehouden bazar bekend gemaakt. De penningmeesteresse mej. E. v. d. Eykel gaf een overzicht van de ontvang sten en uitgaven. De netto-opbrengst was f. 721.36, waar van f.700 afgedragen werd. De voorzitter van het orgelcomité, de heer F. Heemskerk, aanvaardde het bedrag onder grooten dank. Het saldo van het comité bedraagt thans f.2100. AMSTERDAM. 21 Maart. De effectenbeurzen kunnen zich nog niet bevrijden van een ongunstigen invloed, uit gaande van de politieke verwikkelingen. Enge land overweegt thans een terugkeer tot het systeem van collectieve veiligheid cn klaarblij kelijk worden pogingen in het werk gesteld zooveel mogelijk landen daarbij te betrekken. Hoewel de oorlogsdreiging iets minder is ge worden, is de situatie nog steeds ernstig ge noeg. dan dat men reeds op een terugkeer van het vertrouwen kan rekenen. De groote onge rustheid. omtrent de strubbelingen in Centraal- Europa kwam dezer uegen helder tot uitdruk king in de kapUaalvei plaatsing naar de Ver. Staten. Vooral uit Zwl» seriand worden aan zienlijke sommen overgemaakt en de Zwitser- sche franc kwam in vei band hiermede onder vrij groote pressie. Gok in de andere landen en niet het minst in Nederland openbaarde zich kooplust voor dollars. Dat de Nederlandschs gulden zich kon handhaven was te danken aan de interventie van het Nederlandsche egalisatie fonds, dat flinke bedragen dollar bleef afge ven. Eerlang zullen de weekstaten van de Ne derlandsche Bank daarvan waarschijnlijk een weerspiegeling geven,, door een Vermindering van den goudvoorraad. De hoeveelheid geel metaal, die zich hier te lande bevindt, is ove rigens nog bijzonder groot en een kleine ader lating levert hoegenaamd geen gevaar op. Dat de kapitaalsverplaatsing naar elders en de vraag naar dollars echter niet geheel zonder uitwerking bleef op de geldmarkt, kon wel hieruit blijken, dat het particuliere disconto een kleinigheid aantrok, hetgeen niet weg neemt. dat de geldnoteeringen hier te lande, in welken vorm dan ook. nog altijd buiten gewoon laag z^jn. De noteeringen waren zoo zeer gedaald, dat zij voor een verdere vermin dering niet meer vatbaar waren, zoodat iedere verandering, hoe gering dan ook, een verhooging moest zijn. Het gevoel van onbehaaglijkheid, dat zich van de effectenbezitters meester maak te, kwam dezer dagen ook tot uitdrukking in het koersverloop der Nederlandsche staats papieren, die over de geheele linie op een lich telijk verlaagd koerspeil kwamen te liggen. Deze fondsen en de overige eerste-rangs Nederlandsche beleggingswaarden bewegen zich echter nog steeds op een hoog niveau. Indien zich geen verdere ernstige verwikkelingen voor doen. dan ziet het er naar uit, dat de kleine wijzlging2n. welke dezer dagen vielen op te merken, spoedig zullen worden geredresseerd. Wat het verloop van de buitenlansche beurzen aangaat, zoo heeft Wallstreet zich nog niet kunnen herstellen van de recente verliezen. Het koersverloop van gisteren was onregel matig, waarbij slechts kleine koersafwijkingen te zien werden gegeven. SASSENHEIM. Begin van brand. Ten huize van den heer W„ in de Oude Post, ontstond door het in brand geraken van een petroleumstel, een begin van brand. Door toegeschoten hulp werd de brand in den aanvang gestuit, zoodat de schade nogal mee viel. In de R.K. Bewaarschool aan de Kerklaan is een tentoonstelling gehouden van het werk der leerlingen, die. ondanks het slechte weer, door vele ouders bezocht werd. Er werd een demonstratie gegeven in het weven, waarbij de jeugdige weefsters zelf uitleg gaven. De middagbeurs. De Amsterdamsche effectenbeurs had heden een kalm verloop. De politieke toestand wordt op het oogenblik naar het schijnt iets minder dreigend geacht, doch men voelt zich nog alles behalve gerust. Bij de opening kon de stemming prijshoudend worden genoemd, hetgeen grooten- deels verband hield met de eenigszins verbe terde tendens te Londen. Zoowel de locale fond sen als de Amerikaansche waarden bewogen zich over het algemeen op een lichtelijk ver hoogd koerspeil. Dat men zich echter nog niet volkomen op zijn gemak gevoelt, bleek wel hier uit, dat het niet lang duurde, of de koersen leg den een kleine neiging tot achteruitloopen aan den dag. Onder beurstijd werden overigens geen groote schommelingen meegemaakt. Van flinke vraag na de reacties der laatste dagen kon ech ter nog in geen enkel opzicht gesproken worden. Op de Amerikaansche afdeeling werd vooral kort na de opening tamelijk levendig handel ge dreven in enkele Amerikaansche waarden, in het bijzonder de Staalaandeelen, de Anaconda's en de Spoorwegshares, welke tegenwoordig door gaans op den voorgrond treden. Daarbij werd afgedaan tegen hoogere prijzen en in verschei dene gevallen werd iets boven de Amerikaan sche pariteiten gehandeld. Tijdens de middag uren echter viel op het verhoogde niveau eenig aanbod waar te nemen en de koersen volgden allerwegen een benedenwaartsche richting. Af gescheiden van alle politieke overwegingen wordt de situatie in de Ver. Staten nog niet hoopvol beoordeeld, daar verscheidene zaken- indices geenszins in de richting van een flinke verbetering wijzen. Op de locale aandeelenmarkt werden Konink lijke vrijwel aanhoudend in een open hoek ver handeld. maar de omzetten waren toch niet groot. Bij de opening stelden de koersen zich een tweetal punten boven het vorig slot en tijdens de middaguren werden slechts onbeteekende schommelingen meegemaakt. De handel in Industrieelen was van beschei den omvang; de Philipsaandeelen werden aan vankelijk verscheidene punten hooger afgedaan. De behaalde koerswinst kon echter geheel ge handhaafd blijven, de omzetten waren klein. Unilevers gaven zeer geringe affaire te aan schouwen waarbij, na vaste opening, een kleine inzinking moest worden opgeteekend. Aku's waren vast gestemd en konden zich bij matigen handel een paar punten verbeteren. De Tabaks- afdeeling lag wederom geheel verlaten. Voor enkele Sumatra-aandeelen bestond geringe vraag en de koersen kwamen dientengevolge iets hooger te liggen. De affaire ln Rubber fondsen was gering; Amsterdam Rubbers wer den een drietal punten hooger ingezet. Geleide lijk aan voltrok zich een kleine daling. Voor diverse minder courante soorten kwamen hoo ger noteeringen tot stand. De Scheepvaart markt was stil. prijshoudend maar weinig ver anderd. Aanvankelijk scheen het alsof de koer sen een opwaartsche richting zouden inslaan, doch reeds spoedig bleek weifeling te bestaan en kreeg de markt een verlaten voorkomen-. In Sulkeraandeelen ging weinig om. H.V.A.'6 werden nu en dan in een open hoek verhandeld, waarbij de koersen geleidelijk aan iets afzakten, nadat oorspronkelijk een kleine koerswinst kon worden opgeteekend. Eenige incourante soorten werden hooger genoteerd. De beleggingsmarkt was stil. De Nederland sche Staatspapieren waren niet of niet noe menswaardig veranderd. Weliswaar was nog eenig materiaal aan de markt, doch dit kon blijkbaar gemakkelijk worden geabsorbeerd zon der groote mutaties te voorschijn te roepen. Van de buitenlandsche fondsen waren de Fransche guldensobligatiën iets beter gedispo neerd; ook de Duitsche markt was wat beter gestemd. J. de N. te L. Wij zijn niet in staat U het rechtstreeksche antwoord op uw vraag te geven. De vroegere Fransche minister van oorlog Painlevé heeft zich zeer beziggehouden met problemen betreffende het zonnestelsel, terwijl U mogelijk ook den minister Raymond Poincaré verwart met diens broer, die een groot mathematicus was. VALKENBURG. Vergadering „Draagt elkanders lasten" In ,,'t Wapen van Valkenburg" vergader de de vereeniging „Draagt elkanders las ten". De voorzitter, de heer P. Korpers- hpek opende en sprak zijn voldoening uit over de groote opkomst. Hij heette allen welkom en betreurde het feit, dat de eer ste penningmeester Joh. v. d. Zwart nog niet zoove hersteld K dat hij deze verga dering ka*i bijwonen. De secretaris, de heer J. Quwer ot bracht zijn Jaarverslag uit, waarin hij vermeldt, dat 207 huisgezinnen lid zijn van „Draagt elkanders lasten". De WISSELKOERSEN. Londen 8.821-:. (8.82); Berlijn 75.50 (75.60); Parijs 4.99 (4.99); Brussel 31.70 «31.70); Zwit serland 42 45 42.42 H-); Kopenhagen 39 40 «39.40); Stockholm 46.47 V» <45 42v.Oslo 44.35 44.45»New-York 1.88 7 16 (1.88 7 16); Lire Bankpapier 5.55 (5.75). Prolongatie 'i; Part. disc. Daggeld 1'4— 1/2. Registermarken 29 7 8; Handelssperrmar ken 7 7 8; Reismarken 48; Bankpapier 23 5 8 Tus®:hen haakles zijn de koersen van gisteren. 2e penningmeester, de heer G. v. Dijk C.Jz bracht zijn financieel verslag uit. Hieruit bleek, dat de inkomsten over 1938 f. 1333 59 bedroegen, de uitgaven f. 1770.91, nadeelig saldo f. 437.32. De reserve bedraagt f.2163. Van het Onprariefonds wa^pn inkomsten f.55551. de ui^avMi f. 8150 voordeel* saldo f 474 01 De aftredend^ bestuursle den werden allen herkozen. Het aantal ligdagen werd vastgesteld op 50. Na een geanimeerde rondvraag volgde sluiting door den voorzitter. LEIDEN. 21 Maart. Vette Varkensmarkt Aanvoer 125 zware 48, 49, 50; 3 lichte. Handel tamelijk. LEIDEN. 20 Maart. Coöp. Groenten-, Fruit en Bloemenveiling-Ver. „Leiden en Omstreken" Per 100 Kg.: Roode kool 5.807.30; Sav. k<x>l 5.50—6.10; Rapen 1.60—1.80; Prei 10—10.90; Kroten 2.602.80; id. gekookt 58; Uien 1.10 4.50; Peen 3.10—8; Andijvie 18—20; Sla 20; Witlof 8—25; Spinazie 9—12. Per 100 stuks: Salade 2.80—7.90. Per 100 bos: Pieterselie 7.10 —8.10: Radijs 2.60—3.30; Selderie 3.90—5.50; Raapstelen 0.601.30. BOSKOOP. 20 Maart. Coöp. Ver. „De Bos- koopsche Veiling" Rozen per bos: Butterfly 1.601.80; August Noack 0.801; Briarcliff 60 80; Gemengde rozen 80. Diversen per bos: Aza lea Mollustakken le srt. 2.202.50, id. 2e srt. 0.801.50; Cerasus Hisakura (kers) le srt. 2.20 2.60, 2e srt. 1.201.70; Rhododendronbloemen 0 851.10: id. Pink Pearl 0.801.20; Seringen- bloemen 0.901: Narcissen 6; Sneeuwballen 62; Prunus Trilobatakken 3045; Clematis Nelly Moser 1323. BOSKOOP. 18 Maart. Coöp. Ver. „De Bos- koopsche Veiling" Rozen per bos: Briarclif 56—62; Butterfly 0.751.40; August Noack 70 85; Else Poulsen 25. Diversen: Azalea Mollus 2.30 —3; Seringen 65804: Rhododendronbloemen 4080; id. Pink Pearl 0.701; Malustakken 25 —30. Forsyhiatakken 1.101.50; Mahoniablad 1419; Cerasus Hisakura 2.903.50; Prunus Triloba 40—58. HAZERSWOUDE. 20 Maart Aanvoer 10179 eieren Kippeneieren 3.15—3.45; Eendeneieren 2.25—2.50. KATWIJK a. d. RIJN. 20 Maart. Groenten- veiling Roode kool 67.40; Gele kool 67.30; Uien 3.304.50; Waspeen 1—2; Kroten 5070; Knolselderie A 15—17.90, B 7—11.60. NAALDWIJK. 20 Maart. Bond Westland Postelein 25—26; Spinazie 9—15; Witlof 20—23; Aardappelen 52; Poters 66; Kleine 47; Dunsel 4—7; Sla 9.20; Kelen 0.70—1; Peen 21; Peter selie 6—7; Prei 12.60—16.10; Radys 1.60—2.80; Rabarber 46; Seldery 45.50; Eieren 3.40 3.70; Andijvie 90; Spruiten 2.75. NAALDWIJK, 20 Maart. Coöp. Centr. Westl. Bloemenveiling Spectrum 2.505.70; Salmon 2 706.20; Licht rose 3—5.60; Wit 2.30—4.50; Gemengd 4.705.90; Calla 816; Amaryllis 6 10: Wit 19—21; Gerbera 5.70—9.20; Plumosa 25 44: Sprengerie 3138; Buttercup 1727: Freesia 1522; Apotheose 1631: Anemone 15 —28; Irissen 2137; Narcissen 817; Copland 15—27; Rose 2128; Bartigon 1724; William Pitt 20—21; Elisabeth 23—30. RIJNSBURG, 20 Maart. Groentenveiling Aardappelen 6070; Kroten 5075: Waschpeen 1.20—1.60; Roode kool 3—«.50; Gele kool 6—6.80; Uien 2.50—3.75; Knolseldery A 14—18, B 8—12; Witlof 16—22. RIJNSBURG. 20 Maart. Bloemenveiling Copland 17—24: Bartigon 18—23; Pitt 18—29; Missisippi 2428; Carnaval 2330; Goudvink 3035; Dorus Rijkers 3035; Van der Hooff 2530; Gele Prins 2025; Prins van Oostenrijk 20—22; Ibis 15—17; La Reine 15—20; Murillo 1217; Cramoisie Brillant 2022; Haco 1623; Witte Valk 2225; Rijzende Zon 2226; Parma 2530; Moore 1518: Due de Berlin 1315; Theeroos 2025; Couronne d'or 2023. ROTTERDAM. 20 Maart. Binnenl. Granen Haver 6.256.90; Chev. Gerst 88.25; Winter- gerst 7.507.80; Rogge 7.508; KI. gr. erwten 9—10.45 (prima grove 10.75); Schokkererwten 10.5012.25 (uitgezochte partijtjes en Jumboka's hooger); Br. boonen 3036; Duivenboonen niet getoond; Ged. Paardeboonen niet getoond; Voerlfjnzaad 89.25; Karwijzaad plm. 30 (incl.); BI. Maanzaad 2528.75 (incl.). ZOETERWOUDE. 20 Maart. Eierenveiling Aanvoer 3200 eieren. Kippeneieren 3.403.70; Eendeneieren 2.602.80; Kaas 2932; Hanen 1; Duiven 20; Konijnen 20. BODEGRAVEN. 21 Maart. Kaasmarkt Aanvoer 73 partijen Goudsche kaas. alle met R.M.. totaal 3285 stuks, weg. 29.565 Kg. le srt. met R.M. 24—26; 2e srt. 21—23. Handel flauw. LEIDSCHENDAM. 20 Maart. Kropsla le srt. 66.80; Stoofsla 1922; Spinazie (4 Kg.) 4058; Raapstelen 0.801.10; Rabarber 68.50; Radys 1.80—3.20; Prei 12—14.50; Seldery 2.70— 8 20. NIEUW VENNEP. 30 Maart 17.350 Kippen eieren 3.203.70; 1125 Eendeneieren 2.602.80. PURMEREND, 21 Maart. Gem. Kaasbeurs Verhandeld 19 part., weg. 43.000 Kg. Handel stug. Hoogste prijs 19. Kleine Boerenkaas 1 19. Volvette 123. Boter 1.35—1.42. Runderen Aanvoer 500 st. Vette koeien 60—68: Gelde koeien 110—170; Melkkoeien 180 —260; Stieren 4652; Paarden 80170; Vette kalveren 6690; Nucht. slachtkalveren 410: id. fokkalveren 12^18; Vette slachtvarkens 48 —50; Mag. varkens 20—35; Biggen 1018; Scha pen 16—26; Bokken 3—11; Kippeneieren 3.20 3.50; Eendeneieren 2.65; Oude kippen en hanen *7'40: Konijnen 0.30-2; Eenden 20—55; Duiven 40. Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G A. Aanvoer 15,000 Eendeneieren 2,802.90; 100.000 Kipeneieren 65'66 Kg. 3.70—3.75: 63 '64 Kg. 3.60—3.70; 60 62 Kg. 3.45—3.60; 58/59 Kg. 3.40— 3.50; 56'57 Kg. 3.35—3.40; 53'55 Kg. 3.30—3.40. ROTTERDAM. 21 Maart. Veemarkt Aan voer 202 paarden. 826 mag. runderen, 45 vette runderen. 116 graskalveren. 2132. nucht. kal veren. 275 schapen en lammeren, 4 varkens. 1 big, 61 bokken en geiten. Per Kg.; Vet te- koeien 72. 60. 3646; Vette ossen 66. 58. 36 46; Stieren 61, 55. 50; Vette kalveren 105, 90. 60 —70; Schapen 50. 43. 32: Lammeren 56. 47. 42; Graskalveren 52. 40; Nucht. kalveren 30, 25, 20; Slachtpaarden 53. 45. 35. Per stuk: Scha pen 25. 19. 17; Lammeren 22. 16. 12; Nucht. slachtkalveren 7. 6, 4; Nucht. fokkalveren 20, 16. 13; Slaehtoaarden 235. 195. 120: Werk paarden 350, 275 135; Hitten 255, 195. 125; Stie ren 270. 200, 150; Kalfkocien 280. 215. 150; Melk koeien 275. 205. 150; Vorekoelen 195. 160 140; Vaarzen 170. 150. 110; Pinken 130. 110. 90: Graskalveren 55 35. 25; Bokken en geiten 11, 9. 5. Ompchrfjving: Vette koeien en ossen, aanv. als v. \v.. h. matig. pr. als gisteren; Stieren, aanv, als v. w.. h. kalm pr. iris hooger; vette kalveren, aanv. gew., h. matig, pr als gisteren; schapen en lammeren, aanv. iets klei ner h stroef, pr. als v. w.; nucht. slacht- en fokkalveren, aanv. korter, handel matig. pr. ruin priishouJ-nd- naarden -»"nv. gen h. vlotpr. hooger: kr'f- en mrilr'-asifn - u» korter, h traag pryslioudendv-.rckr-av. als v. w„ h. flr -iw. pr. stabiel; vaarzen en pin ken. aanv matig, h slecht, pr. vooral niet hooger; graskalveren, aanv. iets ruimer h. rede lijk. pr. le kw. iets duurder; bokken en geiten, aanv. als v. w., h. vlug, pr. onveranderd.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3