Onzekerheid blijft hangen over aschreis naar Italii Midden-Europa DINSDAG 21 MAART 1939 No. 24229 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN 80ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Engeland aan het hooid van een actie 1 - i gaat niet door Chamberlain beantwoordt vragen In Slowakije In Tsjechië De kwestie Roemenië Britsche handelsmissie naar Roemenië In Amerika Een rede van Mackenzie King Nog eenige uitlatingen Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD De Bilt verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Nog,onzeker, wat precies beoogd wordt. Het schijnt dat Engeland thans zich aan het hoofd stelt van de beweging tegen Dultschland, al is nog niet te zien, wat die beweging nu eigenlijk precies zich ten doel stelt. Rusland heeft getracht, zich aan het hoofd te stellen, doch Engeland heeft die taak overgenomen. De diplomatieke redacteur van Reuter meent te weten, dat Maisky, de Russische ambassadeur te Londen, de Britsche regee ring heeft voorgesteld, dat een conferentie met andere belanghebbende mogend heden, waarbij wellicht ook Griekenland en Turkije worden gerekend, zou worden gehouden ter bestudeering van den toe stand, ontstaan door de Inlijving van Tsjecho-Slowakije en de bedreiging van Roemenië. Hallfax zou, naar verluidt, den Russi- 6chen ambassadeur hebben medegedeeld, dat de Britsche regeering binnenkort zelf zekere voorstellen zou doen. De diplomatieke redacteur van Reuter verklaart verder, dat er tengevolge van de bedreigingen tegen Roemenië een nau were samenwerking tusschen Engeland en sovjet-Rusland tot siand is gekomen, dan sedert langen tijd het geval is geweest. De berichten, dat Halifax Maisky een bondgenootschap heeft voorgesteld zijn echter onjuist. Er Is evenwel veel reden om te gelooven ln een nauwe samenwerking, niet alleen met de sovjet-unie, maar ook met de andere democratische staten, die aan ver dere agressieve daden een halt moet toe roepen. We gaan dus naar „besprekingen" Dat houdt impleciet reeds ln, dat een directe actie voorloopig niet is te verwachten. Er komt dus weer tijd voor het zoeken naar een of andere oplossing, al ls nog moeilijk te voorspellen in welken geest deze zou kunnen uitvallen. De diverse hoofdsteden staan ln hoog spanning. Het is conferenties hier, confe renties daar. Ook de Amerikaansche nota, waarin ge zegd wordt, dat de Vereenigde Staten de wettigheid der bezetting van Tsjecho- Slowakije niet erkennen is thans afge komen. Ietwat vaag blijft nog de houding van Italië, doch lang zal dit wel niet meer duren. In den nacht van Zaterdag op Zondag as. zullen 50.000 zwarthemden der oude kaders uit geheel Italië in Rome aanko men. om aanwezig te zijn in het Olym pische stadion, waar Mussolini hen zal toespreken. In 57 extratreinen zullen zij in Rome aankomen, waar reeds toebereid selen getroffen worden om deze „squa- dristi" ter gelegenheid van den twintig sten verjaardag der oprichting van de „fasces" waardig te ontvangen. Het totaal aantal „nationale raad gevers" die te zamen de nieuwe Kamer van fasces en corporaties vormen, welke Don derdagmiddag a.s. haar eerste plechtige Zitting zal houden, bedraagt thans 682 tegen 400 in de oude Kamer. Tot Zondag zal men dus vermoedelijk geduld moeten blijven oefenen! Opmerkelijk ls. hoe de Engelsche domi nions krachtiger achter Engeland staan dan aangenomen werd het geval te zijn. Tot zelfs in Zuld-Afrika toe steunt men zonder omwegen de houding van Londen. Vanochtend te kwart over acht is pre sident Lebrun met zijn echtgenoote uit Parijs vertrokken om een officieel bezoek te brengen aan Londen. President Lebrun wordt vergezeld door minister Bonnet. secretaris generaal Magre, generaal Braconnier, de directeur van het kabinet van den minister van bui tenlandsche zaken Bressey, alsmede door kapitein ter zee Krantz en luitenant-kolo nel Tassin van het militaire huis van Lebrun. De „Times" wijst erop, dat hoewel het bezoek oorspronkelijk was bedoeld als be leefdheidsbezoek. de onverwachte ontwik keling van den internationalen toestand hieraan groote politieke beteekenis geeft In Hongarije meent men echter reeds eenige ontspanning te zien. Graaf Teleki en Csaki zullen in de tweede helft van April een bezoek bren gen aan Rome en eind April aan Berlijn. Dit uitstel, dat aan de Hongaarsche diplomatie gelaten wordt, brengt een zekere kalmeering in de Hongaarsche hoofdstad, waar de openbare meening zeer onder den indruk was van de diplomatieke activiteit te Londen en Parijs, evenals van de militaire maatregelen in Roemenië en Hongarije. Terwijl men de meening is toegedaan, dat de internationale crisis nog verre van opgelost is, wil men toch hopen, dat na dagen van onzekerheid ieder rechtstreeksch gevaar uit den weg is geruimd. De Japansche pers steunt Duitschland. De „Nitsji-Nitsji" zegt, dat de berichten over de pogingen tot vorming van een anti-Duitsch blok door het streven naar samenwerking met de sovjet-unie. de Ver. Staten en de Balkanlanden. duidelijk aan toont. met welken geest Engeland en Frankrijk bezield zijn. In de tegenwoordige omstandigheden, zoo besluit het blad, zal elke actie welke tegen Duitschland ondernomen wordt, ook Italië uitlokken. De gebeurtenissen in Spanje kunnen hiertoe als voorbeeld dienen. Chamberlain heeft gisteren nog geen verklaring afgelegd. Hij wilde zich eerst nog beter oriënteeren. In antwoord op desbetreffende vragen heeft Chamberlain in het Lagerhuis ge zegd, dat de tekst van de op 15 Maart door Hitier en Hacha geteekende overeenkomst is rondgezonden. Hij voegde hieraan toe: „Voor zoover ik weet, heeft Hacha tevoren geen ultimatum ontvangen. De Britsche ambasadeur te Berlijn heeft op 17 Maart opdracht gekregen de Duitsche regeering mede te deelen, dat de Engelsche regeering wenschte te verklaren, dat zij de gebeur tenissen van de afgeloopen dagen slechts kon beschouwen als een volledige verwer ping van de overeenkomst van Muenchen en verlocüiening var. den geest, waarin de onderhandelaars te Muenchen zich had den verplicht voor een vreedzame regeling samen te werken. De ambassadeur kreeg verder opdracht te verklaren, dat de Britsche regeering moest protesteeren tegen de veranderin gen, in Tsjecho-Slowakije aangebracht door de Duitsche militaire actie, die vol gens haar eiken wetteiijken grondslag mist. De ambassadeur is thans naar Londen geroepen om verslag uit te brengen." Henderson vestigde de aandacht op het bericht, dat Hitler met een bombardement van Praag gedreigd zou hebben voor het geval Hacha zijn eischen niet aanvaardde. Chamberlain zeide hierop, dat hij dit bericht had gezien. Toen Henderson vroeg of de regeering voornemens was overleg te plegen met de andere regeeringen, die de volkenbondsbe ginselen en het Kellogpact aanhangen, teneinde een gemeenschappelijke verdedi- giging tegen niet-uitgelokte aanvallen te verzekeren, antwoordde Chamberlain, dat de regeering thans de geheele kwestie be studeert. Naar aanleiding van verdere vragen ver klaarde de premier, dat. zooals hij ook in zijn rede van Vrijdag gezegd heeft, thans elk aspect van het nationale leven moet worden gezien in het licht der nationale veiligheid, waarbij natuurlijk het defensie programma is inbegrepen. Chamberlain zeide nog. dat het La gerhuis uit zijn te Birmingham gehou den rede zal hebben kunnen afleiden, dat de regcering de gebeurtenissen van de vorige weck ernstig acht. De door die gebeurtenissen geschapen toestand heeft de dringende aandacht der re geering, die ook met andere regeerin gen in contact staat. Chamberlain zegde toe een uitvoeriger verklaring zoo spoedig mogelijk te zullen afleggen. Op de vraag, of hij kon zeggen, met hoe veel regeeringen contact is gezocht, ant woordde Chamberlain: „Neen". Reuter meldde gisteren uit Berlijn, dat, naar verluidt, een algemeene grondslag voor de toekomstige betrekkingen tusschen Duitschland en Slowakije is gevonden. De besprekingen over de details duren echter voort. Er ls nog geen overeenkomst getee- kend. Tuka, de vice-president van de Slowaak- sche regeering en Durcansky. de minister van buitenlandsche zaken, zijn uit Bratis lava naar Berlijn vertrokken. Te Malacky, het hoofdkwartier van de militaire autoriteiten, werd de synagoge omgevormd in een garage. Joodsche man nen en vrouwen werden gedwongen de straat te schrobben. Te Tarnava zijn wegens het ontploffen van een bom voor het huis van den „Orts- leiter" 54 Joden gearresteerd. De chef van den staf van de Hlinka- garae heeft allen Joden gelast hun auto's in te leveren, indien zij deze niet absoluut voor hun zaken noodig hebben. Deze wa gens zullen ter beschikking van de Hlinka- garde worden gesteld. Naar aanleiding van de door de buiten landsche pers verspreide geruchten om- tient het aantal arrestaties te Praag en in de provincie, deelt het Tsjechische pers bureau officieel mede, dat de meeste der 500 tot 600 arrestanten geleidelijk weer vrijgelaten zijn. Ten aanzien van het aan tal zelfmoorden deelt het commissariaat van politie te Praag mede, dat dit van 15 Maart af slechts een geringe stijging heeft endergaan. Tenslotte wordt uitdrukkelijk verklaard, dat ln Bohemen of Moravië geen enkel concentratiekamp is ingericht. Een volledige slagboom is opgesteld te gen de emigratie van Joden en politieke uitwijkelingen door de invoering van een systeem van militaire paspoorten in de bezette gebieden. Het uitreiken van passen is overgenomen door de Gestapo en er verluidt, dat aan Joden geen passen zullen worden verstrekt. Politieke uitwijkelingen durven zich niet aanmelden bij de Gestapo Buerckel. de nieuwe bestuurder van Mo ravië, heeft te Brno een decreet uitgevaar digd ter voorkoming van inofficieel optre den tegen Joden. HORTHY RICHT EEN PROCLAMATIE TOT HET ROETHEENSCHE VOLK. Horthy. de Hongaarsche rijksbestuurder, heeft tot het Roetheensche volk een procla matie gericht, waarin hij het uit eigen naam en uit naam der Hongaarsche natie begroet. De proclamatie besluit: de veree- r.iging van Roethenië met Hongarije zal een basis voor economischen voorspoed verzekeren, welke versterkt zal worden door de uitvoering van groote openbare werken. Uit in officieele kringen afgelegde ver klaringen kan worden afgeleid, dat Roe menië een krachtige houding heeft aange- nemen in de belangrijke handelsonderhan delingen met Duitschland. In die kringen werd gezegd, dat men't tot stand komen van een overeenkomst met Wohltat morgen verwacht, hoewel dat nog niet geheel ze ker is. De volgens de overeenkomst aan Duitsch land toegestane petroleum, zoo werd ver klaard. zou slechts een kleine hoeveelheid zijn, welke verworven zou moeten worden langs de normale commercieele kanalen. De hoeveelheid zou in een geringe verhou ding staan tot wat oorspronkelijk geëischt werd. De handelsovereenkomst zal den aard hebben van een protocol voor de uitbrei ding en uitvoering van de bestaande han delsovereenkomst. die in November j.l. on derteekend werd. Er kunnen ook enkele bijlagen zijn, waarvan enkele geheim ge houden zouden kunnen worden. Het vorig jaar heeft Duitschland met Bohemen en Moravië te zamen 55 pCt. geleverd van den Roemeemschen Invoer, 40 pCt. van den Roemeenschen uitvoer! De Engelsche minister van handel, Stan ley, heeft in het Engelsche Lagerhuis onder gejuich medegedeeld, dat de regeering be sloten heeft, een handelsmissie naar Roe menië te zenden. Een nauwkeurige regeling moet nog getroffen worden Op een vraag van den arbeidersafgevaar digde Bellinger, of de Britsche handelsmis sie met het oog op de vérstrekkende Duit sche economische eischen naar Roemenië zou worden gezonden, zeide Stanley, dat de Duitsche actie één der beste argumenten voor het zenden der missie was. HUDSON TE WARSCHAU. Tijdens een banket, dat te zijner eere was aangeboden, heeft Hudson waardeerend ge sproken over de vooruitzichten voor de be trekkingen tusschen Groot-Brittannië en Polen. Sprekende over de politieke gebeur tenissen der laatste paar dagen zeide de secretaris voor den overzeesche hande): „Mijn land is het historische huis der vrijheid. Het Poolsche volk heeft door zijn geschiedenis ruimschoots getoond, dat het ook tegenover overweldigende moeilijkhe den. altijd dezelfde idealen heeft gekoes terd. In deze dagen, nu wij zien. hoe de vrijheid van gedachte, de vrijheid van handelen en de vrijheid van geweten ver dwijnt in land na land. hebben onze beide landen een gemeenschappelijke zorg. Besluitende zeide Hudson: Ik wensch en hoop, dat onze economische samenwerking en vriendschappelijke betrekkingen gesta dig tot ontwikkeling mogen komen in de komende jaren en dat wij te samen aan onze kinderen zullen overhandigen in on verminderden glans de nalatenschap van vrijheid, waarvoor onze vaderen gevochten hebben en zoo vaak gestorven zijn. De boerenpartij (de vroegere Volkspartij 1 heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat Polen wordt bedreigd tengevolge van de gebeurtenissen in Tsje cho-Slowakije. Verder wordt vastgesteld, dat geheel Polen de iandsverdediginp wil versterken en derhalve wordt den president der republiek gevraagd een regeering van nationale verdediging, waarin alle partijen samenwerken, aan het bewind te brengen. Uit naam van maarschalk Smigly-Ryöz heeft generaal Berbecki tijdens de feesten ter herdenking van Pilsoedski te Poznan o.a. gezegd: „Ik ben gemachtigd te verkla ren. dat de moeilijkheden van dezen tijd eischen. dat allen meewerken aan de lands verdediging. De toestand eischt een mili taire voorbereiding, niet alleen van de man nen, doch ook van de vrouwen en kinde ren. De bevelhebber van het leger rekent op de opofferingsgezindheid, vooral van de bevolking van het Westen des lands. PINKSTERREIS NAAR 5 ENGELAND BLIJFT GEHANDHAAFD. 3 Met het oog op den poli- 3 tieken toestand in Europa 1 hebben wij besloten de - Paaschreis naar Italië geen doorgang te doen vinden. De Pinksterreis naar En- 3 geland, waarover wij in ons 3 Blad van —VFhbrdag j.l. 1 verschillende bijzonderheden 1 mededeelden, blijft evenwel 3 gehandhaafd. Wij wijzen er nog even 5 op. dat de kosten van dit 3 interessante uitstapje slechts f. 55,50 per persoon zullen 1 bedragen. 3 Binnenkort zullen wij mede- 3 H deelen wanneer de inschrij- ving wordt opengesteld. ^lillllllillllillllllllillliilllllllllllllllllilllllllllllllillilllllllillliil^ Senator Borah heeft zich tegen wijzi ging van de neutraliteitswet verklaard. Hij zeide: „wij zullen niet aan een massa moord medewerken". Hij bepleitte het ver bieden van het direct of indirect verkoo- pen van alle oorlogsmateriaal aan eenige natie, die in een gewapend conflict gewik keld is. King, senator voor Utah, heeft gezegd te gelooven, dat het congres de politiek van Pittman zal aanvaarden. iDit wordt alge meen aangenomen!) Hij voegde hieraan toe: „De spil RomeBerlijnTokio heelt de vernietiging van vele regeeringen en het overheerschen van millioenen menschen door tyrannie op het oog." In de commissie van buitenlandsche za ken van den Senaat, welke morgen bijeen zal komen, zal de mogelijkheid overwogen worden het ontwerp op zoodanige wijze uit te breiden, dat president Roosevelt nog grooter vrijheid van handelen krijgt. Dr. Schieffelin. voorzitter van de com missie van Christelijke vrijwilligers tot het boycotten van het nationaal-socialisme, heeft aangekondigd, dat 27 Maart een groote vergadering zal worden gehouden als begin van een nieuwe campagne tot het boycotten van Duitsche goederen. De Canadeesche premier Mackenzie King heeft in het Lagerhuis te Ottawa een rede voering uitgesproken, waarin hij Duitsch- land's opslokking van Tsjecho-Slowakije beschreef als moedwillig en gewelddadig. Hij voegde hieraan toe. dat Canada te al len tijde bereid is met de Britsche regee ring en de andere deelen van het Britsche rijk in conferentie te treden. Voortgaande zeide hij. dat hij noch deze ernstige bedreiging voor den wereldvrede over het hoofd wilde zien, noch de om standigheden wilde overdrijven, alsof de wereld afgaat op een armageddon. Een eerste noodzakelijkheid is een scheiding maken tusschen geruchten en feiten en nagaan welke verdere agressie verwacht werd. Tenslotte zeide hij nog, dat het Cana deesche volk en parlement een aanval op Groot-Brittannië zouden 'beschouwen als een agressie die de vrijheid van alle deelen van het Britsche gemeenebest zou be dreigen. Minister Goebbels publiceert in den ..Voelkischer Beobachter" een artikel, ge titeld .verklaring onder vier oogen aan de democratie", waarin hij zich sarcastiscn over de begrippen van humaniteit inter nationaal recht en beschaving, waarop de democratieën z'ch op het oogenblik beroe pen uitlaat. Hij besluit zijn artikel met te verklaren: .De Duitsche moraa1 is gelege 1 'n zijn recht en wie dit recht onderdrukt, handelt tegen de moraal Wij willen klaar heid en rechtvaardigheid in Europa. Op dezen grondslag zün wij bereid een nieu wen vrede op te bouwen". Het Hamburger Fremdenblatt herinnert in een hoofdartikel aan het protest van den Britschen ambassadeur op 12 Maar* 1938 waarin hit zich keerde tegen c"e her een'ring van Ocstenrijk met het groot- r-'itcche rijk. Het is. aldus het blad. vandaag al niet meer het papier waard, waarop het werd geschreven. Het protest tegen de vereeni- BINNENLAND. De regeling van den kinderbijslag; een adres van het Kon. Ned. Landbouw- comité (Binnenland, 2de Blad). Felle brand te Tilburg (Gemengd, 3de Blad). Prinselijk gezin te Soestdijk teruggekeerd. (Binnenland, 2de Blad). Sanatoriumbouw te Leidschendam en Kat wijk aan Zee (Laatste Berichten, 1ste Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme handel Meerendeels iets hoo- gere koersen - Aarzelende stemming - Kleine schommelingen - Amerikanen na hooger opening terugloopend - Beleg gingen ongeveer prijshoudend. BUITENLAND. Het Engelsche Hoogerhuis steunt de regee ring krachtig (3de Blad). Naar een conferentie van democratische mogendheden (1ste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET DERDE BLAD, Voor het geheele land: Zwaar bewolkt tot betrokken met nu en dan regen: Krachtige, tijdelijk stormachtige, meest Westelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. ging van Bohemen en Moravië met het Rijk zal hetzelfde lot ondergaan. Frankrijk heeft indertijd zooals ook nu- naar het voorbeeld van Engeland gehan deld. Chamberlain heeft stuk voor stuk zijn politiek van vrede en overeenstemming moeten offeren op het altaar van de rich- ting-sir Robert Vansittard. Vansittard heeft heeft zich na zijn val beperkt tot de lei ding van den propagandistischen wereld oorlog tegen Duitschland, Italië en Japan. In de gebeurtenissen der laatste weex heeft hij zijn groote kans gezien om weer den ouden beslissenden invloed op de koers bepaling der Britsche buitenlandsche poli tiek te nemen. Wanneer wij. aldus het artikel, ook thans nog het geloof hebben dat de volken van Engeland en Duitschland niet aandringen op een conflict, zijn wij er evenzeer zeker van. dat sir Robert Vansittard op den bes- ten weg ia zijn natie te drijven in een iedere verantwoordelijkheid missende op hitsing Gayda maakt in Giornale d'Italia mel ding van een nieuwe golf van beleed:g n- gen in de Fransche bladen der laatste da gen aan het adres van de waarde van den Italiaanschen soldaat en de eer van Italië. Hij schrijft over de vergissingen der Fran- schen bii de politieke en m litaire waar deering van andere landen met name Ito' Tech is het goed dat Frankrijk -■) zijn oordeel rekening houdt met eenigs rechtzettingen, te weten, dat Italië met den ■geest en de wapenen, vastberaden op de as rust. dat Italië geen program heeft om zich met het oog op een oorlog te haasten, doch dat het geen conflict vreest dat het veeleer met ongeduld er op wacht deze kampioenen te ontmoeten die aan de andere zijde van de barricade te Parijs hun stem orrefter.. na op napier tc hebben gore'-end or ie mill:oercn mannen cn duizenden kanon nen. welke Groot-Brittannië. de Vereenigde Staten en zelfs Sovjet-Rusland, voor de verdediging van hun grond schijnen ta verzekeren.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1