Het a.s. Eeuwfeest van den Haarlemmermeerpolder LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Dinsdag 21 Maarf 1939 Luchtaanvallen! Van woesten plas tot vruchtbaar akkerland GEMENGD NIEUWS Vijf kinderen nog juist gered De zwendel te Breda Militair vliegtuig maakt noodlanding De nieuwste vondsten in Egypte BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN LUCHTVAART 3—3 1 FELLE BRAND TE TILBURG. Gisteravond omstreeks negen uur ont dekten voorbijgangers brand ln het dames- modemagazijn van de firma Daniels Hamers aan de Heuvelstraat te Tilburg. De vlammen sloegen toen reeds naar buiten. Na enkele oogenblttoken werd bekend, dat zich ln het brandende huls vijf kinderen bevonden, die reeds te bed lagen De ouders waren afwezig en de dienstbode, die zich in de woning bevond, had klaarblijkelijk nog niets van het dreigend gevaar gemerkt. Een der toegeschoten burgers trapte reso luut het glas van de voordeur in en met enkele andere personen verschafte hij zich toegang tot het brandende pand. Op het hulpgeroep van een der kinderen dat door het geknetter van de vlammen was wakker geworden, had Inmiddels ook de dienstbode den brand ontdekt en gehol pen door de binnengedrongen burgers, slaagde zij er gelukkig in de kinderen bil- tijds ln veiligheid te brengen. Terstond daarop vraten de vlammen zich naar boven door en een groote vonken regen vulde de avondlucht. De brandweer, die met groot materiaal ■was uitgerukt, tastte het vuur met zeven stralen aan en sloot het van alle kanten ln. Dank zij dit krachtige optreden kon men na ruim een uut zeggen, dat het ge vaar voor uitbreiding niet meer bestond. Tijdens het blusschingsweric deden zich enkele ongevallen voor. De brandmeester van der Meijs kreeg een omlaag vallend stuk glas op ziln hand. waaTdoor een groote vleeschwonde ontstond, welke moest worden gehecht. Grooter was de ontsteltenis, toen men omstreeks halfelf vernam, dat de hoofdbrandmeester Wijman van het dak van het naastgelegen perceel, van waar hij een straal water op het nog gedeeltelijk brandende pand wierp, zijn evenwicht had verloren en naar beneden was gestort in het brandende huls Het duurde gelukkig niet lang. of men had den man naar boven gehaald. Hij had een val van vijf tot zes meter gemaakt, en daarbij flinke snijwonden aan hoofd en handen gekregen. De genees kundige dienst vervoerde hem naar het St. Elisabeths-ziekenhuls De toestand van W. is niet levensgevaarlijk. Het modemagazijn, een smal pand van drie verdiepingen, brandde vrijwel geheel uit. De geheele Inboedel met Inventaris en voorraden zijn verloren gegaan, deels door het vuur, deels door het bluschwater. Ook de naastgelegen huizen kregen waterschade. De oorzaak van den brand is onbekend. In verband met de arrestatie van J. V. v. St directeur van het assurantiekantoor Het Zuiden" te Breda, vernemen wil nog het volgende: De zwendel door den gearresteerde ver richt. moet op het platteland van Braband een grooten omvang hebben aangenomen. Van St. stelde agenten aan. meest werk- loozen, tegen borgstelling van f. 75 tot f. 250 en garandeerde dezen een weekloon varleerend van f. 7.50 tot f. 15 Wanneer deze agenten een paar weken ln dienst waren, waarin hun het weekloon was uitbetaald, had v. St. steeds een reden tot ontslag. Volgens contract had hij het recht de waarborgsom tot een jaar na verbreking van de tewerkstelling in zijn bezit te hou den. zoogenaamd om te voorkomen, dat de ontslagene agent hem zou beconcurreeren. Was een agent aangesteld en dus de borg stelling gestort, dan kreeg hij van v. St. een lak materiaal toegezonden, waarin formu lieren en dergelijke aanwezig waren, van 14 verschillende maatschappijen waaronder heel bekende. Bij informatie bij de 14 maatschappijen bleek men in acht gevallen van het bestaan van het assurantiekantoor ,.Het Zuiden" te Breda niets te weten en met v. St. in geen enkele relatie te staan. Van vier dezeT maatschappijen bleek v. St werkelijk agent te zijn geweest, maar daar te zijn ontslagen omdat hij de geïnde premiën niet afdroeg en met slechts één levensverzekeringsmaat schappij, die niet bepaald gunstig bekend staat, had hij voor langen tijd relaties. De aangestelde agenten hadden in hoofd zaak de taak, te zoeken naar risico's, die een bona fide verzekeringsmaatschappij niet wilde dekken. Kreeg v. St. van zijn agenten deze adressen, dan ging hij daar heen en sloot de verzekering af. op formu lieren. die onderteekend werden door een niet bestaande en dus door v. St gefingeer de Portugeesche brandwaarborgmaat- schappij Od deze wJjze zijn op het platte land In Brabant meerdere tientallen verzekeringen afgesloten en premies geïnd op volkomen waardélooze polissen, aangezien elke dék- ding ontbreekt. Msb. VAN ZESTIEN METER HOOGTE GESTORT. Schilder aan gevolgen overleden. Gistermiddag om drie uur Ls de 23-jarige B uit Dordrecht, bij het verrichten van schilderswerk aan de spoorbrug-Baan hoek. over de Merwede te Slledrecht, van een hoogte van zestien meter gestort. De man kwaem bij zijn val in aanraking met een brugpijler en bleef zwaar gewond op een steenen glooiing liggen. In het plaatselijk ziekenhuis, waarheen hij werd vervoerd, is hij later op den mid dag overleden. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Gistermiddag omstreeks drie uur is de motorrijder J. Veenemans. kleermaker te Nijverdal. op den rijksweg WierdenNij- verdal, in volle vaart tegen een boom ge reden. De man liep een schedelbasisfrac- luur op en was op slag dood. Het motor rijwiel werd licht beschadigd. Het slacht offer was gehuwd, doch had geen kin deren. SERGEANT-VLIEGER GEWOND. Gistermiddag om half vijf geraakte een militair vliegtuig uit Soesterberg, de F. C. 9 No. 626, boven de gemeente Maartensdijk ln moeilijkheden. De bestuurder zag zich gedwongen een noodlanding te maken en zette het toestel aan den grond op een welland, gelegen langs den Hilversumschen straatweg tusschen Groenekan en het oude dorp van Maartensdijk. Het welland was te klein, zoodat het vliegtuig in een daar langs loopende sloot terecht kwam en ge deeltelijk werd vernield. De bestuurder, de sergeant-vlieger v. Looyen. werd hierbij vrij ernstig gewond. De andere Inzittende, ser geant-vlieger Damme. bleef ingedeerd. Een geneesheer uit Maartensdijk verleende ge neeskundige hulp. waarna de gewonde per ziekenauto naar het militair hospitaal te Utrecht werd overgebracht. AANRIJDING MET DCODEUJKEN AFLOOP. Chauffeur gezocht. Te Haarlem is gisteravond op den Rijks straatweg een zevenjarig jongetje door een vrachtauto aangereden Het kind, dat oogenschljnlijk geen letsel opliep, is door een voorbijganger naar de ouderlijke wo ning gebracht. De vrachtauto reed door. Later op den avond werd de knaap on wel en de ontboden huisdokter achtte on middellijke overbrenging naar de Maria- stiöhting noodzakelijk. Daar is de jongen gisteravond laat overleden. In verband met deze aanrijding en den noodlottigen afloop verzoekt de commissa ris van politie te Haarlem den chauffeur van de vrachtauto, welke vermoedelijk met kalk of meel was geladen, zich op het hoofdbureau te melden voor het verstrek ken van inllohtlngen. „Vad." BANKETBAKKERIJ UITGEBRAND TE HEERENVEEN. In den afgeloopen nacht heeft een felle brand gewoed ln de banketbakkerij annex lunchroom van den heer F. Hartman te Heerenveen. Het perceel brandde vrijwel geheel uit en niets kon worden gered. Ook de bovenverdieping en de aangrenzende perceelen kregen belangrijke waterschade. Aan het krachtige optreden der brandweer, die met groot materieel uitrukte, is het te danken, dat niet nog meer hulzen in deze dichtbebouwde kom der gemeente een prooi der vlammen werden, temeer daar het vuur door den hevlgen storm nog werd aange wakkerd. De oorzaak van den brand is on bekend. JEUGDIGE NEDER LAN DSOHE ARBEIDERS NOG STEEDS IN DUITSCHLAND GEVANGEN. Men meldt ons uit Boskoop: In verband met de in hechtenisneming, circa 4 weken geleden van een 4-tal jeug- digé Nederlandsche arbeiders in Duitsch- land 'waaronder ook een zoon van de fa milie Klootwijk uit Boskoop), die de inter nationale gezongen hebben, zij nog ver meld. dat de ouders tot heden niets meer van hun zoon hebben vernomen. Op brie ven aan de Dultsche autoriteiten om In lichtingen volgt geen antwoord Ook is on bekend in welke plaats zij in Duitschland gevangen zijn gezet. De Minister van Jus titie, heeft thans op verzoek der ouders de zaak ter hand genomen. BUITENLANDSCH GEMENGD. De onderzoekingen in Egypte hebben, tot nu toe geleid tot het vinden van vier sar- cophagen. Twee hiervan waren ongeschon den en de beide andere geplunderd. Men. gelooft, dat zij de mummies bevatten van de reeks koningen van de 21ste en 22ste dynastie. Er zijn nog twee grafkamers, waar men tot nu toe nog niet binnenge treden ls en het is mogelijk, dat nog nieuwe schatten voor den dag zullen ko men. DE STERKSTE LOCOMOTIEF TER WERELD. In de Zwitsersche locomotievenfabriek Winterthur en de machinefabriek Oerll- kom is men thans bezig met de afwerking van de sterkste locomotief, welke tot dus ver ter wereld gebouwd werd. De nieuwe locomotief, bestemd voor de Zwitsersche bondsspoorwegen, zal 12.000 P K. ontwikkelen. Ondanks het feit, dat de nieuwe locomotief meer kracht kan ont wikkelen, dan de grootste Dultsche en Amerikaansche locomotieven, is het ge wicht veel lager. De nieuwe locomotief zal bij een snelheid van 75 K.M. een trekkracht hebben van 40.000 K.G. GEBOREN: Johan Antoni. z. van G. H. P. Piers en A. C. Dll Anthonlus Johannes Jozef. z. van J. I Bremmer en H. J. Cozijn Elisabeth Sara. dr. v. A. C. H. Speel en J. Brittijn Alida Francina Emmy, d. van M. N. Blonk en M. Visser Ca- tarina Elisabeth, d. van H. A. Beij en J. van Leeuwen Nicolaas. z. van N. den Hoed en H. C. Redel Maartje, d. van A. van Egmond en M. J. de Jonge Hendrikus Josef Wilhelmus, z. van H. M. v. d. Kamp en M. E. Paardekooper Henny Margaretha, d. van C. Knoop en I. H. Schulz Jan Martinus, z. van G. v. d. Mey en A. Brussee Annie, d. van J. W. Keessen en A. C. Dol Hendrikus Cornells Jacobus, z. van C. A. Kortekaas en Q. J. van Egmond. GEHUWD: H. C. Kramers jm. en H. Selier jd. OVERLEDEN: A. B. v. der Heijden, m.. 64 J. P. W. Hassel- bach, m., 67 j. A. E. H. BrandtRode, vr. 67 j. Morgen is het 100 jaar geleden, dat het ontwerp tot drooglegging van de Haarlemmermeer door de Tweede Ka mer der Staten-Generaal werd aange nomen. Wie thans den Haarlemmcrmeerpol- der doorkruist over den machtigen auto-snelweg AmsterdamDen Haag. bemerkt te midden van groenende vel den, rijke boerenhofsteden, vriendelijk welvarende dorpen, die zich nog ge stadig uitbreiden. Uit deze. honderd jaar geleden nog onstuimige water massa, die onophoudelijk aan haar oevers groote brokstukken ontnam en een bedreiging vormde voor stad en land en dus niet voor niets „de water wolf" genoemd werd, is een polder ge boren, die thans aan dertigduizend personen huisvesting verschaft. In de 17de eeuiw lag er tusschen de ste den Amsterdam, Haarlem en Leiden een viertal meertjes met een oppervlakte van ongeveer 5600 hectaren. Het kon er bij de herfststormen somtijds geducht spoken en het waren vooral de herfststormen van 1836, die de wateroppervlakte zoodanig ver grootten, dat de meren zich tot één geheel aanéénsloten en de bedreiging voor de omgeving een steeds ernstiger karakter ging dragen. Bij die stormen was het water tot aan de Amsterdamsche en Leidsche poorten gekomen. Toen eerst begon men de drooglegging ernstig te bespreken, hoewel ln de 17de eeuw de waterbouwkundige Jan Adriaansz. Leeghwater de plannen daartoe gereed had in zijn „Haarlemmermeerbcek". Thans kwa men de meer moderne plannen van Nic. Samuel Cruquius en Frederik Godart Baron van Lijnden van Hemmen en nog een 12- tal plannen van andere bouwkundigen binnen. Den 7den Augustus 1837 werd bij K. B. een. Staatscommissie benoemd ten einde al deze plannen te verwerken. Welk een werklust en een ijver! Reeds in November van dat jaar was die Commissie met het eind-ontwerp gereed, dat in groote trekken het plan van Baron van Lijnden volgde. Den 22sten Maart kwam dit voorstel tot drooglegging in de Tweede Kamer en werd aangenomen en opgedragen aan de „Com missie van Beheer en Toezigt over de droog making van het Haarlemmer Meer". Voor dit doel werd een geldleening uitgeschreven van 8 millioen. Den 7den Juni 1848 werd. nadat de be zwaren van het Hoogheemraadschap Rijn land waren opgelost, de eerste spade in den grond gestoken nabij Hillegom voor den aanleg van den 60 K.M. langen Ringdijk en Ringvaart. Op den dijk werd een drietal En- gelsohe stoomgemalen geplaatst, r.abij de Kaag aan den Zuidkant „de Leeghwater", nabij het Spaame de „Cruquius" en nabij Amsterdam „de Lijnden". De Leeghwater zette de groote taak in en pompte gedu rende een halfjaar alleen; daarna werd zij geholpen door de twee andere machines. Ongeveer 1 Juni van het Jaar 1852 was het Meer droog en 12 dagen later door kruisten de meraschen de Meer. De weinige ophef, die van dit feit ge maakt werd deed uitkomen, dat deze enorme aanwinst van 18.000 hectaren vruchtbare bouwgrond slechts het gevolg was van een defensieven arbeid. Die vruchtbare grond was slechts bijzaak. Dit bleef het echter niet. Éénmaal droog, werd de polder ln een ommezien omgetooverd in een groote wil dernis. Op den moerosachtigen bodem had zich een geweldige plantengroei ont wikkeld. Boomen als wilgen en eizen wer den door allerlei slingerplanten en door stevige rietsoorten in een bijna ondoor dringbare bosschage veranderd Hieruit bleek de groote vruchtbaarheid van den bodem. De verkoop der gronden viel daarom boven aller verwachting geweldig mee! Over het geheel werd per H A. gemiddeld f. 473 opgebracht, dat werd in totaal on geveer 8 millioen gulden. Het geheele werk kosttte het Rijk ruim 13 millioen gulden, zoodat voor nog geen 5 millioen gulden een vruchtbare polder van 18.000 hectaren aan het vernielend water was onttrokken. De Leidsche visschers klaagden steen en been, dat hun voordeelen waren ontnomen, doch de eerste jaaropbrengst van den DE POSTVLUCHTEN. De ..Reiger" is gisteren van z^Jn reis naar Indië om half drie op Schiphol geland. De ..Emoe" is van Tjililltan naar Nederland vertrokken met medeneming van 331 Kg. post, 6 Kg pakketpost en 41 Kg. goederen. Twee passagiers vliegen mede tot Amsterdam, voor tusschentrajecten werden 23 passagiers geboekt, terwijl 7 passagiers wegens plaatsgebrek moes ten worden geweigerd. Beschermt U tegen de gevolgen van Bedenkt dat nalatigheid Uwerzijds In het nemen van beschermingsmaat regelen gevolgen met zich kan brengen voor U en tallooze anderen. Nadere inlichtingen verstrekt de secretaris van de aid. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, de heer D. C. Kok, Rapenburg S, Leiden. polders bedroeg ongeveer duizendmaal zoo veel als die van de geheele Leidsche vis- scherij. De Haarlemmermeerpolder beschikt thans over een fraai wegennet. De groote Rijksweg Amsterdam-Den Haag loopt over een afstand van pl.m. 20 K.M. door de Meer. Twee provinciale snelwegen, de Kruisweg en Schipholweg gaan loodrecht onder den Rijksweg door. Verder zijn er nog 5 polderwegen in de lengte, goede asphaltwegen, en nog 4 dwarswegen, een wegennet van ruim 200 K.M., dat over de verschillende vaart® en tochten goede bruggen vereischt. Door de groote ontwikkeling van Schip hol werd de polder een centrum van we reldverkeer. Tengevolge daarvan ontstond aan den rand een mooi tuindorp, Bad hoevedorp. Ook Hoofddorp als centrum en Zwanenburg in den N.-hoek breidt zicfc gestadig uit. Nog niet lang bezit de polder twee bioscooptheaters en een museum en mèt den burgemeester van Haarlemmer meer mogen wij constateeren. dat de ge meente Haarlemmermeer in haar tweede jeugd verkeert! De knecht, die zijn laarzen moest poetsen, vond wel, dat hij een paar drommels leelijke oude laarzen had voor zoo"n rijk heer; maar hij had ook nog geen nieuwe gekocht. Den volgenden dag kwam hij met nieuwe schoenen en mooie kleeren. De soldaat was nu een voornaam heer en ze vertelden hem van al de pracht in de stad en van den koning en van zijn dochter, die zulk een mooie prinses was.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11