Uit den Leidschen Raad Simplex tandems en sportiietsen loopen lichter Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Dinsdag 21 Maart 1939 De dienstbode en de rechercheur r VRAGENRUBRIEK Hoofdpijn en Kiespijn Hier is het anttvoord! (Zitting van hedenmiddag) "Voorzitter: de burgemeester, mr. A. v. d. Bande Bakhuyzen. Afwezig met kennisgeving de heer Ber bers. Na goedkeuring der notulen, doet de voor zitter mededeeling van eenige ingekomen stukken, w.o. missives van Ged. Staten, houdende goedkeuring van raadsbesluiten. Ook de begrooting voor 1939 heeft de goed keuring ontvangen. AFSCHEID VAN WETHOUDER SPLINTER. Bij de ontslag-aanvrage van den heer Splinter zegt de VOORZITTER overtuigd te zyn namens den raad te spreken, wanneer hij zegt, dat men met groot leedwezen hem ziet gaan. lo. omdat een goed wethouder, die 12 Jaren heeft gewerkt naar beste kunnen, afscheid neemt: 2o. door de omstandigheden waaronder dit noodig was Spr. is overtuigd, dat het den heer Splin ter veel hartebloed heeft gekost tot dezen stap te moeten overgaan, daar de geest nog goed was. doch het lichaam weigerde Reeds voor 12 jaar liet de scheidende zien ln de C. v. F dat hij de aangewezen man was voor wethouder van fabricage, waar toe hij dan ook werd gekozen, buiten de politieke constellatie van den raad om. Zeer veel opofferingen heeft hij zich getroost in het belang der gemeente en steeds zijn stempel gedrukt op zijn afdeeling. Het is wel niet doenlijk alles te memoreeren. wat onder zijn leiding is geschied, doch noemen wil spr. de vernieuwing van alle singels, de demping van het Levendaal, de herziening en verbetering van vele bruggen, het uit breidingsplan. vele reorganisaties der di verse diensten (Brandweer. Gemeentewer ken etc volkshuisves'ing 1686 woningen zijn gebouwd), saneering, huurverlaging, de hulp bij den Stadhuisbrand, die hij helaas niet tot het einde kan verleenen- Groot werk is tot stand gekomen, waar op de heer Splinter met genoegdoening kan terugzien en daarvoor dankt spr van harte mede namens den raad, hem nog jaren van verdiende rust toewenschend. (Luid ap plaus.) De heer SPLINTER dankt. In de eerste plaats den voorzitter, doch ook den raad. Op medisch advies heeft hij deze zware be slissing moeten nemen, anders ware hij daartoe niet overgegaan. Hard heeft spr. gewerkt in het belang der gemeente. Nog enkele maanden slechts zal hij als raadlid blijven. Spr. dankt voor de medewerking van den voorzitter, het college en den raad. Het was altijd prettig met hen te werken trots soms scherpe raadsdebatten Haat eaf het nooit en dat gaf hem kracht. Spr. hoopt dat de vriendschap bestendigd moge blij ven Medewerking is toch zoo uiterst nood zakelijk. Spr. dankt ook den secretaris voor zijn steeds betoonde bereidwilligheid en ten slotte de heeren ambtenaren. Deze stap is een van de moeilijkste van zijn leven, doch het gaat niet meer Spr. wenscht de gemeente God's zegen toe (Applaus). Tot wethouder wordt gekozen de heer Jac. Wilbrink, met 27 stemmen tegen 1 op den heer De Reede en blanco 3. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag). De punten 1 t/m. 13 worden z. h. st goedgekeurd. Beide voorstellen waarover een her stemming noodig was, worden verworpen DE ZAAK-UGES. 16o. Voortzetting van de behandeling van het adres van R. Uges om restitutie van door hem betaalde bedragen wegens stroomverbruik in zijn bioscooptheater Stationsweg 19 (33 van 1937 en 29 van 1939). De heer COSTER klaagt over een lijdens weg van 3 jaren. Reeds in 1934 vervoegde de heer Uges zich bij de Lichtfabrieken voor tarief-verlaging, doch steeds werd dit geweigerd: tot bij een toevallig bezoek van een der adjunct-directeuren aan Luxor de zaak ter sprake kwam. Later bleek echter dat het Lido een veel lager tarief had en nu vraagt de heer Uges z. i. te recht terugbetaling van het door hem te veel betaalde. Trouwens, in de commissie der Lichtfabrieken is in principe destijds daartoe reeds besloten in 1937, maar de zaak ls steeds getraineerd en nog eens ge traineerd. spr. schetst den gang van za ken Te elfder ure is als uitweg de con tract-kwestie gevonden. Thans is spr ge bleken. dat Trianon nog minder betaalt! Het is een schandaal, dat gelijke bedrijven niet gelijk worden behandeld, ook de di recteur van het groot-bedrijf der Lichtfa brieken te Rotterdam erkent dat volmondig. De heer WURTZ gelooft, dat alleen om eigen fouten te bemantelen dit praeadvies der Lichtfabrieken ls afgekomen Het ls een wijze van handelen, waarvoor hij geen waardeering heeft, getuigend van gemis aan commercieel inzicht Wanneer betrokken ambtenaar in particulieren dienst was ge weest, zou hij ontslagen zijn wegens onbe kwaamheid. Het verzet berust niet op ar gumenten doch op chicanes. Alleen omdat toevallig het woord contract door den heer Uges niet is gebruikt, stelt men afwijzend voor. Dan had men den heer Uges beter moeten inlichten! Nu verschuilt men zich achter fouten en slimmigheidjes. De VOORZITTER vraagt wel op de te ge bruiken uitd'uliiingen te letten. De heer WURTZ zou als nog meer per sonen gedupeerd zouden zijn. dit al heel erg vinden Daaronder mag echter de heer Uges niet lijden. Dat deed men het insti tuut Kern ook niet bij desbetreffend voor stel! Spr. meent overigens, dat de bepaling Inzake verplichte schriftelijke aanvrage pas dateert van December 1938! Spr. be schouwt de eeste in dit geval als een symp toom van den geer* bij de directie der Lichtfabrieken di» fatsoenlijke kooplieden diskwalificeren. Spr. betreurt, dat he' col lege zich daarmede vereenigt. De overheid dient den naam der stad hoog te houden. De heer VAN ECK stelt hooge eischen Kan de Lichtfabrieken, zelfs nog hooger dan aan particulieren. Z.l. is de behandeling bij de fabrieken daarmede in doorsnee ln overeenstemming en het verwijt van den heer Wiirtz oordeelt spr. onjuist. Het ls hier een apart geval, dat spr nog eens kort schetst Hij oordeelt het billijk dat de Licht fabrieken waarschuwen zoo ln één bedrijf een tarief lager kan worden gesteld. Spr. ziet daarentegen niet de bezwaren van B. en W. Het zou onbillijk zijn den heer Uges hier het slachtoffer te laten worden Met den heer Coster stelt spr. voor den heer Uges te restitueeren het teveel betaalde van 1 Oct. 1934 tot 1 Nov. 1935. De heer DE REEDE gelooft toch niet. dat het hier een bijzonder geval is zonder meer Een contract is een contract en dit geldt z.i. hier ook. De heer Uges was steeds te vreden tot hij van het contract met een ander hoorde. Dat de Lichtfabrieken zou den moeten waarschuwen in zoo'n geval ls hem sympathiek, doch z.i. practlsch onmo gelijk. Hier was alleen een particulier be lang in het geding en alleen de particu lier kan zich zelf helpen. Hier is geen al gemeen belang van rijk of gemeente. De heer Uges heeft als zakenman een ver keerden weg gevolgd door zich te wenden met een praatje tot een ambtenaar en moet zelf de gevolgen daarvan dragen. De uitlatingen van den heer Würtz noemt spr. zeer onbillijk voor de Lichtfabrieken Er is geen enkel bewijs, dat de directie hier gefaald heeft; bij de particulieren is het ook niet altijd zoo mooi. Soms krijgt een ondergeschikte in een geval als dit wel een premie! Spr. raadt den heer Würtz dan ook aan, zijn beschuldiging terug te nemen. De heer v. d. TAS kan zich in hoofd zaak wel vereenigen met het psaeadvies van B en W. De zaak is te verward om nog precies na te gaan. De restitutie over twee maanden was een billijkheid der fabrieken, meer niet. geeft den heer Uges geen recht voor verdere eischen. Wethouder WILBRINK is tot den in druk gekomen, dat de kwestie Onduidelijk blijft. De tarieven zijn bovendien gebaseerd op zoo hoog mogelijke winst voor de ge meente en vandaar ook verschillende con tracten In het eene geval moet men lager gaan dan in het andere, dat is koopman schap: b.v. om een klant niet te verliezen, moet men soms wel lager gaan. De heer COSTER: dus met een grooten mond komt men er! De WETHOUDER: de dreiging moet toch gefundeerd zijn. anders helpt zij niet. Dat was met het Lido ook het geval. De HEER COSTER: en waarom betaalde Trianon dan nog minder? De WETHOUDER blijft de opvatting der directie commercieel verdedigen. Tegen over het ja en neen der Lichtfabrieken stond het ja en neen van den heer Uges en tenslotte neigt hij meer het oor naar de Lichtfabrieken. Om de zaak te schikken heeft spr. destijds voorgesteld 50 pCt. te restitueeren, doch later is spr. daarop te ruggekomen, gelet op de practische on mogelijkheid der fabrieken te voldoen aan hetgeen feitelijk de consequentie zou zijn: te waarschuwen zoo iemand een lager ta rief verkrijgt. Bovendien lijkt de term ge lijksoortige bedrijven wel gemakkelijk doch dit is niet het geval. Zelfs al fabriceert men hetzelfde dan zijn de fabrieken nog niet gelijk in het afnemen etc. De VOORZITTER moest de contracten- politiek hierbij halen, gelet op het feit, dat men anders niet weet, waar men zou be landen. De heer Würtz heeft zeer scherpe uitlatingen gebezigd, spr. betreurt deze, te meer, waar de heer Würtz geen bewijzen gaf voor deze zware termen. Dat het woord schriftelijk pas in 1938 in de verordening is gekomen, is beslist onjuist. De heer Würtz had niel. het recht zoo over de amb tenaren der fabrieken te spreken Con tracten passen zich aan bij de omstandig heden. daarvoor zijn zij ook bedoeld. Meestal leidt de contract-politiek tot een gemeenschappelijke regeling voor bedrijven van één soort doch noodwendig is dit niet en soms zelfs ongewenscht. De Lichtfabrie ken zouden bij een gelijk recht in één be drijf anders wel eens geneigd kunnen zijn een klant te laten schieten. Bovendien, leder zakenman weet toch, dat hij steeds op zijn qui-vive moet zijn, daar overgang van het eene contract naar het andere al tijd mogelijk ls. Er is geen schijn of schaduw van bewijs, dat de ambtenaren der Lichtfabrieken on juist waren, doch dit geldt niet voor den heer Uges. daar het volgens de Lichtfa brieken beslist onmogelijk wordt geheeten, dat een kwitantie voor Lido aan Luxor is aangeboden. Bovendien, zou aan Luxor zijn geweigerd, wat aan anderen is gegeven? Er is alleen maar één reden mogelijk: het ls niet ge vraagd. Volgens de ambtenaren is ook niet gesproken over verlaging doch over onjuist werken van den meter, zoodat een meter ter controle werd geplaatst, waarvoor de heer Uges gaarne zelfs betaalde. Spr. ontraadt het voorstel Costerv. Eek daar er een niet te overziene consequentie aan verbonden is voor de Lichtfabrieken. Of laat de raad zich anders uitspreken al leen over de onbillijkheid, die tegenover den heer Uges zou zijn begaan. De bezwa ren noemt de heer v. Eek niet zoo erg, spr. kan dit zoo niet zien en beoordeelen. In ieder geval is door requestrant niet gehan deld volgens aangegeven weg en wat be treft restitutie over 2 maanden, de fabrie ken hebben toegepast de gewone tactiek het contract te laten ingaan op den dag van aanvrage. De heer VAN ECK wijst er op hoe de commissarissen der fabrieken zich uitspra ken over het bioscoop-bedrijf, gelet op dit geval, niet over de contracten-politiek in het algemeen. Spr. handhaaft dat hier on billijk ls gehandeld, nogmaals zonder de fabrieken daarvan een direct verwijt te maken. De heer WURTZ heeft geen parti pris tegen de Lichtfabrieken en handhaaft zijn conclusies. Wellicht heeft hij zich wat scherp uitgelaten, doch dat ls toch zijn goed recht, als men het zoo voelt. Hier zijn slechts schijn-argumenten in het geding gebracht, handhaaft hij. Wat de conse- weet quenties betreft, spr. Wéét Ze ook niet doch een onbillijkheid dient te worden góedge maakt. De heer DE REEDE bestrijdt nogmaals de zienswijze van den heer van Eek om practische redenen, de heer COSTER ver dedigt zijn voorstel nader. De VOORZITTER ontraadt het aanne men van het voorstel Coster—van Eek. Het voorstel Cost.ervan Eek wordt aan genomen met 1816 stemmen. Voor de S.D.A.P. (behalve de wethouder) en de heeren Würtz, Coster, Lombert, Man- ders, Key en van Welzcn. 17o. Praeadvies op de verzoeken van de Gemeente-Commissie van het Neder- duitsch Hervormd Kerkgenootschap om toekenning van een subsidie in de kasten van de eindrestauratie van de Pieterskerk en in de kosten van de restauratie van de Marekerk. (48) Conform besloten. OMSCHOLING VAN WERKLOOZEN 18o. Voorstel inzake het verleenen van medewerking aan de omscholing van werkloozen tot wollendekenwever bij de N V. Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Wollen Dekens voorheen J. C. Zaal berg en Zoon en tot het vaststellen van den desbetreffenden begrootingsstaat. (49) De heer COSTER vraagt of als de arbei ders geschoold zijn, zij blijven of weer door leerlingen worden vervangen? De heer ELKERBOUT meent, dat hier op staatskosten een bedrijf wordt bevoor deeld boven de andere en is dat te verde digen, ook al erkent men de goede zijden? Waren de geschoolden van vorige gelegen heid (vorig jaar) niet beter eerst in dienst te brengen? Spr. meent van wel en maakt daarvan den directeur een verwijt. Is er voorts geen gevaar voor schade aan an dere arbeiders? Hoe is de controle moge lijk. dat wie het laatst is gekomen, het eerst weer verdwijnt bij inkrimping? De heer HESSING erkent dat als dit systeem gewsonte wordt, er bezwaren zijn, doch spr hoopt, dat dit niet voorzit. Zon der textiel-school vreest spr. echter, dat Lelden toch op een gegeven moment zon der volwaardige textlel-arbelders zal zitten. Spr. verdedigt nog eens zoo'n school. De heer WTLMER meent, dat, als er vol doende geschoolde arbeiders zijn. de bezwa ren Eikerbout Juist zijn, ls dit niet het ge val, dan is het omgekeerd en zijn er groote voordeelen aan deze methode. De heer VAN WELZEN is niet tegen de proef op zich zelf, doch ziet ook de bezwa ren. reeds door den heer Eikerbout aange- st'pt Als dit een precedent ls voor andere bedrijven, die niet op tijd lieten opleiden, is het bedenkelijk en gevaarlijk. Spreker dringt er in ieder geval op aan hier de ondersteunden van M. H. ln de eerste plaats in aanmerking te doen komen en speciaal de Jongeren of die zich vrijwillig aan melden. De heer KEY erkent het bezwaar van bevoordeeling van één firma en vraagt of alle fabrieken niet zijn op te nemen. Is er een tekort aan werkkrachten, dan geldt dit toch ln het algemeen en lijkt hem het cijfer te laag. 1405 (Ingez. Med.) Wethouder v STRALEN zegt, dat dit het tweede voorstel, is geboren uit samenwer king tusschen een fabrikant en rijk en ge meente, om werkloozen lafenis te brengen Eerste maal zijn geen bezwaren geop perd, nu wel. Maar de bezwaren worden te hoog genomen. Feit is, dat in de textiel weinig of niets is gedaan aan opleiding, er ls een tekort aan geschoolde arbeiders, al 1406 Door J. P. Baljé. Dr. Kerlinga keek op, toen zijn bezoeker binnentrad, wierp dan even een vluchti- gen blik op het kaartje, dat zijn dienst meisje hem een minuut tevoren had over handigd, en zei vragend: „Meneer Verhei den?" Zijn bezoeker nam plaats op den stoel, dien de dokter hem wees en glimlachte toen geheimzinnig. „Nee", zei hij, „ik ben niet meneer Verheiden." „Maar", deed Dr Kerlinga verwonderd „dit kaartje is toch van U?" „Zeker", knikte de bezoeker, „dat kaartje is van mij. Maar mijn ware naam is Jon ker Ik ben van de geheime politie!" Niet erg op zijn gemak keek Dr. Ker linga zijn zonderlingen bezoeker aan. „Van de geheime politie? Wat wilt U, meneer Jonker?" „Sssst. Noemt U mij Verheiden." Hij boog zich wat dichter naar Dr. Kerlinga toe. ,Dat dienstmeisje heeft U nog maar kort, niet?" Verbaasd keek Dr Kerlinga op. „Ja, een week. Ze is erg handig „Juist. Maar ik ken haar! Ze is gewil lig, tevreden met alles, doet haar best totdat zc verdwijnt! Met een fllnken buit." Verheiden, alias Jonker, sprak nu zoo zacht, dat hij bijna niet meer te verstaan was. „Ik weet toevallig, dat zij en haar bende voor Woensdag as. een slag be raamd hebben. Hier in Uw huis." Dr. Kerlinga zag er verschrikt uit. „Maar dit meisje....", bracht hij uit, .ze ziet er heelemaal niet uit als kom, meneer U moet zich vergissen. Jonker grijnsde. „Ja ja, natuurlijk, ze ziet er heelemaal niet uit alsLeeken denken altijd, dat de misdaad op het ge zicht van misdadigers te lezen staat. Dat is het domste, wat men bedenken kan. De beste misdadigers zien er uit als onschul dige engelen, dokter, neemt U dat van een vakman aan. Hier, Is dit Uw dienst meisje?" Dr. Kerlinga nam een paar amateur foto's van zijn bezoeker aan. Het was on getwijfeld Bertha, het nieuwe meisje. Aan „Wat „Overtuigd?" vroeg Jonker. De dokter staarde voor zich uit. denkt U te doen?" vroeg hij. „Maakt U zich vooral niet ongerust. Er gebeurt natuurlijk niets. De neem mijn maatregelen. Woensdagmiddag zoek ik U weer op en dan zullen we verder overleg gen. Vóór dien dag gebeurt er niets." Met een handdruk nam hij afscheid. „Laat meneer Verheiden binnen", zei Dr. Kerlinga tot zijn dienstmeisje den vol genden Woensdagmiddag. Verhelden stapte binnen. .De maatregelen zijn getroffen", zei hij „ik kom vanavond om tien uur hier bij U met mijn assistent. Ik zore er voor, dat het heele huizenblok wordt afgezet U moet er aan denken, dat het dienstmeisje vandaag vooral het huis niet meer verlaat Trekt U zich nergens iets van aan, wij zorgen wel voor alles." Hij dribbelde door de kamer. „Belt U het meisje even. als U wilt, en zeg haar, dat ze vandaag thuis moet blijven." Dr. Kerlinga belde, maar het meisje kwam niet. „Hé", deed de dokter verwonderd, „ze schijnt niet ln de keuken te zijn." Jonker gluurde tusschen de gordijntjes door. „Kijkt U eens", noodigde hij den dokter uit. Haastig stak het dienstmeisje de straat over. Ze kwam uit een sigarenwinkel aan den overkant. „Ik vermoed, dat ze daar geen cigaretten gekocht heeft, maar dat ze met haar spitsbroeders telefoneerde", veronderstelde Jonker „Belt U nog eens. En vraag U eens, waar ze was!" Opnieuw belde Dr. Kerlinga, toen hij kon veronderstellen, dat Bertiha in huis was. Onmiddellijk verscheen ze. „U hebt gebeld, meneer?" „Ja. Bertha, waar was je zooeven?" Het meisje aarzelde. „Ik heb even gete lefoneerd met eh.. den bakker", leg de ze uit. Ze had een hoogroode kleur. „Hm. Denk er aan, Bertha, dat je van daag verder in huls blijft. Ik zou je noodig kunnen hebben." Het meisje vertrok haar lippen. „Goed, dokter!" Toen ze verdwenen was, knikte Jonker beteekenisvol. „Wilt U even Uw bakker opbellen en na- raag doen?" Dr. Kerlinga belde. De bakker zei hem, den achterkant waren een paar zwarte dat er niet getelefoneerd was. stempels van de recherche, I „U ziet het! Maar vanavond zullen we die lieve Bertha wel krijgen", zei Jonker grimmig. „Om tien uur ben ik hier, dok ter, laat U mij zoo ongemerkt mogelijk binnen." Om tien uur kwanmen Jonker en zijn assistent vrijwel ongemerkt binnen. „Alles is in orde", fluisterde hij, „er kan geen muis ontsnappen. Vijf en twintig man zet ten het blok af om „gladde Bertha" en haar bende te snappen. Gaat U nu maar naar bed. zoodat alles gewoon Jijkt, want als Bertha onraad merkt, hebben we kans, dat de zaak niet doorgaat." Dr. Kerlinga volgde den raad van recher cheur Jonker op. Maar hij nam zich voor, te blijven waken Hij had echter een ver- moeienden dag aohter den rug. en toen hij een kwartiertje lag, had de slaap hem te pakken. Hij werd wakker door een hevig gestommel in het benedenhuis. Een blik op de klok zei hem, dat het twaalf uur 's nachts was. Snel schoot hij wat kleeren aan en stormde toen naar beneden. Er brandde licht in de groote kamer. Toen hij de deur binnenstormde, was het eerste waar zijn oog op viel rechercheur Jonker, die met zijn assistent gebonden op een stoel zat. Bertha stond met een revolver in de hand voor hen, en wendde zich om, toen de dokter binnenkwam. Haar revolver was op hem gericht, en hij bleef staan. Twee man nen waren er verder nog in het vertrek, die hij niet kende. „Jonker", riep de dokter, „hoe is dat mogeüik? Was ze je te glad af?" Jonker vertrok zijn gezicht in een gri mas, en vloekte. „En hoe!" zei hij. Somber keek Dr. Kerlinga zijn dienst meisje aan. „Ik vertrouwde je, Bertha. En nu blijkt, dat Jonker toch gelijk had," Zijn blik gleed naar de open brandkast. „Dus dit was je doel?" Het meisje lachte hartelijk. „Ik geloof, dat U zich vergist., dokter Kerlinga. Ik ben bij de geheime politie. Die meneer Jonker Is een zware Jongen, dien Ik eindelijk gesnapt heb. En deze twee brave polltie-agenten hebben me geassis teerd. Als U even buiten kijkt, zult U nog een paar agenten in uniform zien. En U zult me een genoegen doen, ais U ze even wilt waarschuwen. Hoe eerder deze „heeren" veilig opgeborgen zijn hoe beter." Dr. Kerlinga keek zijn „dienstmeisje" met open mond aan. „Ik kende hun trucje", zei ze, „als er bij rijke lui een nieuw dienstmeisje kwam. kwam „rechercheur Jonker" waarschuwen. Ik heb een paar keer pech gehad, maar ditmaal was het raak." (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden). staan er nog 50 z.g. wevers als werkloos ingeschreven. Alleen deze bepaalde fabriek heeft momenteel gebrek aan krachten ten gevolge van een toevloed van orders Van daar dat het voorstel zich alleen tot deze firma beperkt. Toezeggingen over aan het werk houden kunnen niet worden gege ven, dat hangt natuurlijk af of er al dan niet nieuwe orders komen. Van bevoordeelen van één fabrikant is hier geen sprake. Bij niet steunen ls de kans maar al te groot op Import van ar beiders van buiten Lelden, die bij werkloos- worden dan nog weer voor rekening van Lelden komen! Bezwaren zijn door de vak organisaties niet ingediend. De controle ge schiedt door rijk en gemeente. Helaas zal de avondschool ln de textiel pas ln November kunnen beginnen, van een textiel-school ls voorloopig nog geen sprake. Waar het menschen betreft, die ln den steun zijn, hebben rijk en gemeente ook financieel voordeel. En de liefhebberij is groot: reeds meer dan 200 boden zich aan. Over werkschuwheid gesproken...,! Het voorstel wordt dan z. h. st. mangenomen 19o. Voorstel inzake het voortzetten van de werkinrichting voor blinden. (50) Conform besloten. 20o. Voorstel inzake het voortzetten van de regeling betreffende het verleenen van een reductie op de ziekenfondspremie aan ondersteunden. (51) Conform besloten. Voorstel tot het verhuren van eenige perceelen wel- en tuinland. (52) Conform besloten. Voorstel tot het aankoopen van eenige terreinstrooken ln den Cronesteirvschen polder, kadastraal bekend gemeente Lel den. Sectie O Nis 205 219, 221, 1368 en 1369 en tot het vaststellen van den des- betreffenden begrootingsstaat. (53) Conform besloten. GELD LEENING EN. De VOORZITTER stelt voor spoedelschend te behandelen de aanbieding van twee lee ningen ad 3Vi pCt. tegen parikoers, le. een, onderhandsche leening ad f. 200.000.2e. een onderhandsche leening ad f. 1.800.000, beide af te loopen in 40 jaren. Verder on der de gebruikelijke voorwaarden. Wethouder VERWEY zegt reeds diverss aanbiedingen te hebben ontvangen, waar op niet ls ingegaan. Gelet echter op de algemeene situatie, ook in de wereld, lijkt het hem gewenscht dit te aanvaarden aan bod te accepteeren; veiligheid voor alles, ook gelet op het opgenomen kasgeld Na een vraag van den heer WILMER over den naam van de gevers der leening, waarop de VOORZITTER antwoordt, dat deze niet vermeld kan worden, zooals trou wens gebruikelijk is, wordt z. h. st. het voorstel aangenomen. RONDVRAAG. De heer MANDERS vraagt, of ook hier maatregelen worden overwogen om het stempelen te voorkomen. Wethouder VAN STRALEN zegt, dat overleg gepleegd wordt met het departe ment. Hierna 5.15 uur sluiting. J. B. te L. Zonder nadere gegevens kunnen wij Uw vraag niet beantwoorden. A. de H. te L. Waarschijnlijk zult u op de kiezerslijst te Lelden voorkomen en aldaar moe ten stemmen. Mocht dit nog niet het geval zijn, dan kunt u uiterlijk veertien dagen voor de stemming ter secretarie mededeelen. ln welke gemeente u wenscht te stemmen. J. P. te N. De verbintenissen der borgen, gaan over op de erfgenamen. Mej. J. v. M. te L. U hebt recht betaling van zestig gulden te vorderen. J. V. te V. 1. Volgens de Warenwet moet het vervoer uitsluitend geschieden op zindelijke wijze. Al ls de door u beschreven wijze zeker niet de meest verkieslijke, is het toch de vraag, of dit onzindelijk is te noemen in den zin der wet. 2. U ls er natuurlijk toe gerechtigd onge stoord zelf uw maaltijden te bereiden. Wel kan de gevolgde wijze aanleiding geven tot oneenig- held. J. T. te L. Op der tig jarigen leeftijd behoeft geen toestemming meer gevraagd te worden. In het gestelde geval zou bij weigering de tusschen - komst van den kantonrechter Ingeroepen kun nen worden. H. B. te A. U wende zich tot de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Lelden. G. de J. te L. De Ned. Groenten- en Fruit- centrale ls gevestigd te 's-Gravenhage, L. Copes van Cattenburg. De regelingen voor aardappe len en groenten loopen veel uiteen. Hartjes van Mljnihardt stillen vlug. Doos 30 en 50 ct. 14Q9 (Ineez. Med.) De zoons van Willem de Zwijger waren Filips Willem. Maurits en Frederik Hendrik. Hamburg ligt aan de Elbe Le Havre aan de Seine en Bordeaux aan de Garonne. Sursum Corda beteekent: Verhef uw* harten. Jeremla 3 41 2-3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10