Negen doelpunten te Antwerpen België—Holland Wat anderen zeggen 80xte Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 20 Maart 1939 Derde Blad No. 24228 België sloeg Nederland met 5-4 Een rommelige en ruwe wedstrijd Het verloop van den wedstrijd EEN 54 nederlaag te Antwerpen is het resultaat geworden van een voor Nederland nogal teleurstellenden wedstrijd, waarin halflinie en verdediging aanzienlijk beneden de ver wachtingen zijn gebleven! De negen doelpunten in deze ont moeting wijzen er al op dat er ter weerszijden het een en ander aan de defensie heeft gehaperd en dat er méér emotie dan technisch en tactisch hoogstaand spel te genieten is geweest (Van onzen redacteur) Zulk een vreemde wedstrijd, als gisteren, hebben wij in geen jaren meegemaakt. De doelpunten waren talrijk als de sneeuw vlokken op dezen Maartschen Zondag, maar zij waren slechts zelden de bekroning van fraaie aanvallen en sluitend combinatie spel. Zij ontstonden bijna nimmer uit een stormloop, waarbij men tevoren al voelde aankomen dat het op een voltreffer uit- loopen zou, doch kwamen ter wereld uit wonderlijke situaties, ontstaan door ge knoei van meerdere spelers en door scho ten, die over het algemeen bleven beneden het peil Van een internationalen wedstrijd. O, ija, er waren uitzonderingen, en wij den ken dan aan dat magnifieke doorzetten van den ontzaggelijk snellen rechtsbuiten Fie- vez, die de tweede Belgische goal voor zijn rekening nam, en aan den uitstekend ge plaatsten schuiver van Vente, waarmede hij den stand bracht op 3—3, maar er was dit maal te veel kaf onder het koren, zóóveel kaf dat wij na deze ontmoeting geen nei ging voelen tot enthousiaste beschouwin gen, noch over de Hollanders, noch over de Belgen! Er is, na de pauze, een periode geweest van misschien vijftien minuten, waarin Oranje prachtig op dreef kwam en zoo vlot en overrompelend attaqueerde dat de Bel gen geheel en al in de verdediging w:rden gedrongen. Met een beetje geluk had tóén de beslissing ten gunste van Holland kun nen vallen, doch verder dan den gelijkma ker kwamen de onzen niet, en een vreemd soortige goal van Braine, waarbij zeker tien t-peiers voor ons doel stonden saamgedron gen, doch niemand een hand of voet uit stak naar den ingeschoten bal, dien men blijkbaar niet zag hoewel hij zijn weg vond tusschen het kluwen van Hollanders en Belgen door, was voldoende om uit het Ne derlandsche spel den gang weg te halen er. de Roode Duivels weer in het offensief te brengen. Zwaargewichten. Deze wedstrijd was overigens fraai, noch boeiend of sportief. Hij was wèl emotioneel, ruw en onvriendelijk en het wil ons voorkomen dat de Belgische keuze-commissie, of hoe zij bij onze Zuiderburen hecten mag, daarbij niet geheel vrijuit gaat. Die commissie im mers heeft gevreesd dat België tegen Oranje het onderspit zou delven en daarom als tegenmaatregel een ploeg opgesteld, die niet alleen bestond uit geroutineerde krachten, doch ook uit zwaargewichten. En ziedaar de oorzaak van veel on aangenaamheden en vele teleurstellin gen. Dit Belgische team heeft zich pre cies aan de opdracht gehouden: het heeft tot het uiterste gevochten om een goed resultaat te verkrijgen en zich ook volkomen gegeven om het Hollandsche samenspel te breken en den kop in te drukken. Maar waar dat niet ging door een supprematie aan voetbalmeesterschap, maakte men gebruik van lichamelijk overwicht, gepaard met allerlei minder toelaatbare trucjes, en noodwendig moest dat onprettige gevolgen hebben. Want niet zoodra merkte men aan Hol- landschen kant den opzet der Belgen, niet zoodra ontdekte men ook dat ar biter de la Salie precies altijd den ver keerde strafte, of onze spelers betaalden met gelijke munt, waardoor het vooral gedurende de tweede helft een smijt partij geworden is zooals wij sinds lang op internationaal gebied niet meer hebben gezien. Waardoor wij verloren. De Hollandsche nederlaag zou nochtans geen feit geworden zijn indien het elftal even goed op dreef was geweest als in den kamp te Rotterdam tegen de Hongaren. Van die mooie sluitende combinatie van teen, van die flitsende attaques en dat hooge tempo zag men dezen keer echter niet al te veel en voornamelijk was dat te wijten aan Schubert en Van Male. die hun gewonen vorm geen oogenblik hebben kun nen benaderen. Reeds in den prillen aan vang zag men Van Male telkens schoten stoppen en den bal weer laten wegstuiten en zag men Schubert hopeloos strijden te gen zichzelf, tevergeefs trachtend in den heksen-ketel van het Belgische stadion de »ust te vinden, welke noodig was om met succes te opereeren tegen den gevaarlijken Belgischen rechtsbuiten Fievez, die zoo'n groot aandeel gehad heeft in de overwin ning der Roode Duivels. En met het ver strijken van den tijd trad dat falen telkens weer aan den dag. waardoor ook Calden hove uit zijn evenwicht raakte en de kan sen der Eelgen nog talrijker werden. Tot overmaat van ramp kwam Andsriesen na ruim een kwartier dermate in botsing dat Jijn been verbonden moest worden en hij kennelijk niet meer voor honderd percent aan den wedstrijd heeft kunnen deelne men. Met een falenden linkshalf en een spil, die niet op volle kracht kon op treden, was ons elftal zijn ruggegraat kwijt en dat heeft naar alle kanten zijn stempel gedrukt op het spel der Oran- jeploeg, welker voorhoede wel is waar vele goede aanvallen ondernomen heeft maar die bij haar offensief niet zoo veel steun kreeg als wel wenschelijk was en bovendien een geweldig sterke halflinie tegenover zich vond. een half linie ook nog, die het krachtigst was op haar vleugels en er met veel succes naar streefde onze gevaarlijke buiten spelers: De Harder en Drager, schaak mat te zetten, hetgeen hun buitenge woon goed is gelukt! Er was misschien nog één mogelijk heid geweest om in de gegeven omstan digheden de Roode Duivels te troeven, en wel door dit zooveel oudere Belgi sche team een zóó jagend en stug vol gehouden tempo op te leggen dat zij zich uiteindelijk op het zware en glad de veld gewonnen had moeten geven Oranje zag die kans echter niet of zij achtte zich niet bij machte daartoe over te gaan. want ver bleef het tempo van het Hollandsche spel beneden dat uit den kamp te Rotterdam, en lager was het ook dan dat van de tegenpar tij, die in toomelooze vaart achter het leer aanstormde en daarbij alles omver liep wat haar ln den weg trad! Veel Hollandsche fouten. Wie de vraag stelt of de Belgische zege verdiend is geweest, moet tegelijkertijd vra gen aan welke zijde de meeste fouten zijn gemaakt. Want niet op het goede, maar op het zwakke spel moet ditmaal den nadruk worden gelegd. En die zwakheden en fou ten vond men vooral aan Hollandsche zijde ja feitelijk nog méér dan in den uitslag weerspiegeld is! Waarmede tegelijkertijd erkend wordt dat de overwinning terecht is gekomen bij het team, dat er ae meeste aanspraken op kan doen geldenBelgië heeft wel is waar een doelpunt gescoord (het derde), dat heftig betwist is omdat men vrij alge meen overtuigd was dat Capelle buitenspel stond, maai- zij heeft daarentegen ook pech gehad doordat de bal eenige malen, buiten bereik van Van Male, door lat of palen ge keerd werd. Het aantal scoringkansen der Belgen is ook verder beduidend grooter geweest dan van Holland en als wij denken aan die mo menten. waarin eenmaal een Braine op nog geen meter voor open doel over een voor zet heen liep en hoe later een Voorhoof dat sterke stukje herhaalde, dan mogen wij werkelijk toch wel concludeeren dat wij te vreden kunnen zijn dat Holland er zóó af gekomen is! Capelle, de gesmade. Toevallig hebben beide midvoors op de zen middag de meeste doelpunten voor hun rekening genomen, namelijk Capelle drie en Vente twee, terwijl hij aan een derde een zeer werkzaam aandeel had. Misschien waren de goals van Vente kwalitatief meer v/aard dan die van Capelle, maar hoeveel méér voldoening moeten die doelpunten aan laatstgenoemde geschonken hebben dan aan onzen landgenoot. Die Belg immers was de meest becritiseerde speler van het gansche team. Heel het land onzer Zuider buren scheen de laatste week ineens te dwepen met den Antwerpschen midvoor Wagner (die overigens Zaterdag tegen Brussel heelemaal niet op dreef bleek te zijn) en toen nu gistermiddag vlak voor den aanvang door den luidspreker de op stelling der elftallen bekend werd gemaakt en de naam Capelle werd genoemd, gaf de menigte, tot groote vreugde der Hollanders, als één man uiting aan zijn misnoegen over diens verkiezing door een waarlijk storm achtig en oorverdoovend: „bóe óe.Maar diezelfde versmade Belg bracht nog geen tien minuten later zijn tienduizenden land- genooten in een zwijmel van vreugde en deed nog tweemaal daarna de Belgische toeschouwers juichen tot de ooren van ons, teleurgestelde Hollanders, er van tuitten Voor de officieele tribune paradeerde met vooruitgestoken borst de Belgische keuze- commissie. En met welwillend oog zag zij het na afloop aan hoe haar spelers op weg naar de kleedkamer werden toegejuicht en hoe óók Capelle (natuurlijk Capelle!) als een held werd omringd en bejubeld. Voetbalgünst is een rare zaak..;..! Braine, de motor der Belgische ploeg. Als men intusschen bij de Belgen een speler to': held wil uitroepen, laat men het dan niet Capelle, doch Braine doen, want hij is de man geweest, die België aan deze overwinning geholpen heeft. Zonder Braine en er was nog des mor gens twijfel of hij wegens familieomstan digheden wel kon uitkomen zou het Bel gische team ongetwijfeld ten onder zijn ge gaan, hoeveel fouten er in onze ploeg ook werden gemaakt. Raymond, de voetbal- kunstenaar, was de stuwende kracht in deze Belgische combinatie, hij was in de verde diging als er gevaar dreigde (toen Holland na de pauze een tijdlang sterker werd, bracht hij tweemaal voor eigen doel in angstige situaties redding!), hij steunde de halflinie in haar aanvallende taak. verdeel de het spel op weergaloos handige wijze, schiep kansen voor zijn medespelers en was een wanhoop voor de Hollandsche verdedi gers, die op dit listige opereeren geen vat hebben kunnen krijgen. Braine zit helaas wat al te vul met trucjes, welke nog al eens tot onvriendelijke daden leiden (scheids rechter de la Salie kreeg er trouwens veel te laat kijk op), maar.hij is een talentvol speler, die gisteren vér boven alle anderen uitblonk en de ster van het veld mocht worden genoemd. Goed Hollandsch voorhoedespel. Het Hollandsche team had geen bepaald sterke uitblinkers. Het heeft, dunkt ons, nu wel bewezen dat het tegen de Hongaren iets boven zijn kracht heeft gespeeld en dat eenige wijzigingen noodzakelijk zijn om ons internationale voetbal geleidelijk weer in opgaande lijn te brengen. Niet aan de voor hoede zouden wij wülen tornen! Zij was Courant" hieronder volgen: het beste deel van de ploeg, zij kon snel Ba Dernlère HeureDe Belgen waren de zijn en gevaarlijk, zij_kon vlijmscherp door ten en atUnkomdat aan hen gen deden, doch Paverick geweldig op dreef was en een krachtige halflinie met een te ruggetrokken spil voortdurend voortreffe lijk assisteerde. Hoeveel vlotter zou alles echter nog ge gaan zijn indien de Hollandsche midden linie zich meer had doen gelden en de ruimte achter de voorhoede op meer af doende wijze had aangevuld. Nu poogde Smit wel weer den sohakel te vormen, maar de Belgen zaten ook hém feller op den huid dan hem blijkbaar lief was en het stelde linksbuiten De Harder toch fei telijk ook wat al te veel op non-actief. In Rotterdam bleef Smit eveneens ach ter. maar De Harder kreeg toen vrij veel werk; gisteren, echter, waren er lange periodes waarin de Hagenaar er eenvoudig niet aan te pas kwam en dat kon ons voor hoedes pel niet ten goede komen. Wat hij te doen kreeg, deed hij evenwel uitstekend, hoe zwaar hij ook werd gedekt en vooral in dat kwartiertje van opleving na de rust kon men genieten van zijn snelle rushes en zijn prachtige voorzetten, die o.a. den grondslag legden voor ons derde doelpunt! Smit, Vente. Van der Veen en Drager, traden eveneens zeer actief op, voor zoover de omstandigheden dat toelie ten. Hun combineeren was dikwijls heel goed. Zij wisselden handig van plaats, hadden initiatief en doorzettingsvermogen en maakten het de Belgen heel moeilijk. Drager kreeg ditmaal niet zooveel kans als in Rotterdam en hij zal nog moeten leeren zelf een schot te wagen (wat hij in eigen club trouwens wel doet!), doch Van der Veen schoot meer dan vroeger, terwijl Vente opnieuw uiterst actief is geweest en voor de tweede maal de keuze-commis sie. die hem ondanks veel critiek toch op stelde, volkomen gelijk heeft doen krijgen. De zwakke stee. Laten wij over Schubert, als links half, niet veel meer zeggen. Hij vol deed in Rotterdam ongetwijfeld, maar faalde gisteren zoodanig dat men hem thans onmogelijk verder handhaven kan. In het lawaai en het geweld van het bijna geheel bezette stadion (een paar duizend kaarten bleven onver kocht! gingen zijn zelfvertrouwen en zijn toekomst als internationaal helaas roemloos ten onder Anderiessen is goed begonnen. Dat hij later terugviel moet waarschijnlijk aan zijn blessure toegeschreven worden, het geen hem dus zijn plaats niet kosten zal. De Ajaxled is voorloopig voor ons Oranje elftal nog onmisbaar! Stam Is vermoedelijk bezig zich voor ge- ruimen tijd een plaats in de Oranjeploeg te veroveren. Nog meenen wij dat Pauwe op die plaats fijner werk verricht heeft, maar de Hagenaar was gisteren al beter dan te Rotterdam en speciaal nu de Bel gen onze tegenstanders waren, is dat een feit van be teekenis. Alleen krijgt men den indruk dat de samenwerking tusschen hem en Blomvliet nog niet altijd tot in finesses is vastgesteld of begrepen, waar door Isemborghs ditmaal meer kansen beeft gekregen dan noodig was geweest. Die Blomvliet was intusschen de beste onzer backs, want Caldenhove begon al spoedig te weifelen met vóór zich de fa lende Schubert en achter zich een keeper, die in jaren niet zoo onzeker is opgetre den! Wij zeiden het al: Van Male was er uit, zóódanig dat het ons op een of meer doelpunten te staan is gekomen. Zien wij het goed dan krijgt thans Dijk stra, de Z.FC.-doelman, op 23 April te Amsterdam zijn groote kans Toen er gisteren tijdens den wed strijd een verre, hooge bal naar de tri bunes suisde en in het publiek scheen te zullen verdwijnen, was er ineens een slanke, blonde jonge kerel, die om hoog sprong en met één draaiende handbeweging het met kracht neder- komende leder onderschepte en op zijn rechterhandpalm tot rust bracht. Belgische en Hollandsche journalisten keken hun oogen uit, totdat de jonge man zich omdraaide en een der pers- menschen riep: „Geen wonder, het is Dijkstra Deze Dijkstra verwachten wij onder de lat in den volgenden kamp tegen de Belgen. Moeten wij nog veel zeggen over het spel der Belgen, die wij hiervoor al zoo her haaldelijk ter sprake hebben gebracht? Zeker, het was goed, doch zonder den glans van het verleden. Het was daarbij niet bijster schot vaardig en vond zijn steunpunten hoofdzakelijk in Braine, Van Alphen en Paverick, terwijl Fievez een onafgebroken gevaar zijn kon. niet alleen door zijn snelheid, maar ook door het feit dat hij van Schubert geen tegenstand van be teekenis te duchten had. België nam steeds weer de leiding. Hoezeer het in dezen wedstrijd gespan nen heeft, blijkt overigens voldoende uit het verloop der score. Na 10 maakte Holland door Vente gelijk. Wel nam België daarna met 3—1 de leiding en begonnen overmoedige Belgen op de tribunes te roe pen van „tien. tien", maar Smit ver kleinde uit een penalty den achterstand toen Van Calenberg den bal met de vuist uit de goal had geslagen, en in een „Hol landsche kwartiertje" zorgde Vente ge assisteerd door Drager, voor den gelijk maker. Weer liep België uit en weer kwa men de partijen tdoor Vente» op gelijken voet, doch tenslotte wist België dan het duel te winnen door tien minuten voor het einde een voorsprong te nemen, welke zij niet meer afstond. De UIT DE BELGISCHE PERS. Belgische Zondagavondbladen beperken zich zonder uitzondering in hoofdzaak tot het weergeven van minuut tot minuut van het ver loop van den wedstrijd. De verslagen laten overi gens geen twijfel over de waardeering van den uitslag, die juist en verdiend was. Enkele ter loops geplaatste conclusies laten wij aldus „De de verdediging der Roode Duivels snijden en deed met vier doelpunten volkomen haar plicht tegen een defensie, waarin Badjou en Van Calenberg zeker geen groote din- meestal het initiatief was. De Gazet van Antwerpen achtte Caldenhove den grooten uitblinker in de Nederlandsclie ver dediging terwijl de Belg Henry zichtbaar last had met het trio Dragervan der VeenVente. De Belgen hadden gisteren te Antwerpen voor de rust het voordeel van den wind. die schuin over het veld stond. Het spel golfde dadelijk in hoog tempo op en neer. waarbij ter weerszijden eenige malen naast werd geschoten. In de 8ste minuut werd Stam door den goed spelende Isemborghs gepasseerd, waarna de Belgische linksbuiten het leder keurig afgaf aan Capelle. die een effectvol schot loste, waar naar Van Male tevergeefs greep. Via den bin nenkant van den paal belandde de bal achter den Rotterdamschen keeper Fiévéz liep nog toe maar behoefde er niets meer aan te doen: het leer was al achter de lijn. Van een overwicht van een der ploegen was hierna voorloopig geen sprake, en zoo verliep het eerste kwartier met sterk wisselend spel, in een nerveuze sfeer, welke zoo kenmerkend is voor de BelgiëHolland-ontmoetingen. Een zeer gevaarlijk moment ontstond er na negentien minuten voor het Hollandsche doel. Met prachtig samenspel ging de Belgische voorhoede door de Nederlandsche defensie heen; Schubert werkte slecht weg. waardoor Isemborghs schitterend kon voorzetten. Fiévéz kopte in, van Male. op de knieën vallend, kon het leder slechts half keeren en een doel wor steling ontstond, waarbij onze veste als door een wonder aan doorboring ontsnapte. Anderiesen moest na deze precaire oogen- blikken als gevolg van een botsing het veld verlaten om verbonden te worden. In die enkele minuten was België veel sterker en van Male kon een kopbal van Capelle slechts met groote moeite er uit houden. Verkeerd wegtrappen van Schubert veroorzaakte opnieuw een gevaarlijke situatie voor het Nederlandsche doel. waarbij Blomvliet de dreiging kon voorkomen. Na ruim 20 minuten spelen Anderiesen was inmiddels teruggekeerd kreeg België eenig overwicht in het veld. Maar juist in die periode kwam de gelijk maker. De Harder liep door op een slecht naar voren geplaatsten bal. Hij passeerde Van Alphen en zette laag voor. Stijnen raakte, op 2 meter van doel staande, den bal maar half en Vente was er zeer snel bij om een scherp schot te lossen, onhoudbaar voor den volkomen verrasten Badjou. Het was 11, na 25 minuten. Dit vrij onverwachte doelpunt inspireerde de Oranjeploeg tot enkele goede aanvallen, zonder dat het. resultaat opleverde van Male af. die wel uit zijn doel moest komen. Via den paal belandde het schot van den kleinen Belgischen rechtsbuiten in het Neder landsche doel. België had na 34 minuten op nieuw de leiding. Een buitenspeldoelpunt? Er rezen enkele moeilijkheden met den scheidsrechter, in het bijzonder over de toepas sing van den buitenspelregel, terwijl de ver standhouding in het veld zeer veel te wenschen overliet. Na 40 minuten kon Capelle den voorsprong van België vergrooten, toen de geheele Hollandsche verdediging bleef staan wegens buitenspel, maar de grensrechter, wien de heer de Ia Salie om advies vroeg, had niets gezien en onder protest van het Nederlandsch elftal kende de arbiter het doelpunt toe. Of hij daarin al dan niet ge lijk had was van onze plaats af niet te beoordeelen. Wel hoorden wij later ook van tallooze Belgen dat Capelle inderdaad bui tenspel had gestaan! Deze 13 achterstand prikkelde intusschen het Nederlandsch elftal buitengewoon en enkele zeer gevaarlijke aanvallen weiden opgezet. De bal bleef maar voor het Belgische doel, doch steeds was er een Belgisch been of hoofd, waar het leder tegen aan kwam. Het eene sensatio- neele moment volgde op het andere en de spanning vond haar hoogtepunt in een doel- worsteling. waarbij van Calenberg den bal met de hand uit het doel sloeg. Ditmaal stond de heer De la Salie er vlak bij hij liep overigens slecht mee en terecht kende hij een strafschop toe, waaruit Smit onhoudbaar in schiet (.3—2). Twee minuten later was het pauze. Vente was trouwens een bestendig gevaar voor de geheele achterhoede der Roode Duivels. Drager en De Harder worden door „De Dag" waardige opvolgers genoemd van Wels en Van Nelle, doch voor Vente vindt dit blad weinig goede woorden. Vente miste behendig de mooiste kansen. De Roode Duivels-ploeg op haar beurt combineerde vooral in het eerste kwartier zoo goed. dat Schubert en Stam zich vaak uitslui tend tot verdedigen moesten bepalen. „De Dag" is voorts van meening. dat het derde Belgische doelpunt niet op volkomen regelmatige wijze gescoord werd. hetgeen niet afdoet aan het feit, dat België de overwinning volkomen verdiende. ..De Nederlandsche voorhoede heeft zich niets te verwijten, doch Caldenhove en Blomvliet lie ten zich zoo nu en dan uit positie spelen en van Male s uitloopen was vaak niet bijster goed berekend. Stam en Schubert ten slotte schenen zich moeilijk aan de BelgiëHolland-sfeer te kunnen aanpassen." Het Laatste Nieuws: Verdiende zege. Le Soir: een alleszins verdiende overwinning. Capelle was de held van den wedstrijd. Smit. miste een kans vlak voor doel. De druk op het Belgische doel werd intusschen steeds groo ter en ieder oogenblik werd de gelijkmaker verwacht. Plotseling brak Isemborghs snel door en zijn voorzet werd door Van Male slechts half geraakt. Op het laatste moment kon Schubert echter nog redding brengen. Direct daarop waren de Oranjehemden weer voor het Bel gische doel te vinden. Wel verdedigden Paverick c.s. daar met den inzet van alle krachten, maai de druk werd op den duur onhoudbaar. In de 22ste minuut kwam toen de gelijkmaker. Van onze achterhoede ging het leder naar den in teruggetrokken positie spelenden Smit. Even deed deze een paar passen met den bal en daarna gaf hij een zuivere pass door het mid den. Tusschen de beide Belgische backs door stormde Vente naar voren. Hfj schoot maar het SUV,VM leder werd door den paal gekeerd doch nu was pene wiens opstelling het felst aangevochten I li' Q Cr AT" or cnpl nil nm non aonvol ta vnltnniQn In de kleedkamer der winnaars. In de dichte, warme dampen, die uit de Bel gische badcellen van het Antwerpsche stadion de kleedkamer inwolkten, vond aldus De Crt. het triomfeerende Belgische selectiecomité best zijn weg om de handen te kunnen drukken van de elf Roode Duivels, die de sombere critie- ken van de eigen bladen zoo knap gelogenstraft hadden. Majoor Chomé, het jongste lid der Belgische keuzecommissie, vertelt ons met stralend gelaat, dat vooral het succes van den middenvoor Ca- Drager er snel bij om den aanval te voltooien 3—3. Nu was nog alles mogelijk. Gevaarlijk kwa men de Belgen voor het Nederlandsche doel en toen van Male een niet te moeilijk schot slechts half keerde, dacht iedereen opnieuw aan een Belgisch doelpunt, maar als door een wonder ontsnapte ons doel aan een doorboring. Het bleek echter slechts uitstel van executie te zijn. want bij de volgende doelworsteling kon de bal wel worden weggewerkt, doch Braine bemachtigde het leder opnieuw en tusschen een kluwen van spelers loste hij een laag schot waarbfj niemand den bal blijkbaar zag en der halve ook geen moeite deed den schuiver te keeren 43. De Nederlandsche verdediging, die zich ook in de tweede helft geenszins herstelde van een uiterst zwak begin, liet zich direct daarna weer verrassen en wij telden reeds een vijfde Bel gische goal, doch Blomvliet redde nog op de lijn. En het onverwachte geschiedde! Een keurige combinatie tusschen de Harder. was. allen hierbij eens zoo gelukkig maakte. „Allen" moest trouwens te veel gezegd heeten. Want in den hoek. waar Braine zich de schoe nen aandeed, was het lang niet pluis met de stemming. De groote, maar tevens vluggeraakte voetbalkunstenaar. Braine, was namelijk heele maal niet te spreken over den wedstrijd. „Rugby," zegt Braine. „Dit. was geen voetballen meer. het was rugby." zei Br tine, die op het veld niet alleen met zijn voetbaltalenten, maar ook anders bereidvaardig genoeg geweest was. Neen, de Braine. die bij een der Belgische doelpunten revanche nam op de door hem niet geapprecieerde voetbalmanieren van een enkelen tegenstander door de om deze goal teleurgestelde verdediging, tergende kus handjes toe te werpen, bleek voor het oogenblik, zoo vlak na den emotievollen kamp, toch wat uit zijn wiek geslagen. Aanvoerder Stijnen was heel wat beter ge mutst. „Verdiend gewonnen, hè?" zei de Bi'gi- Drager en Vente was de Belgische verdediging sche spil met breeden glimlach. ..Maar jullie in te machtig: vlak voor doel kreeg Vente opnieuw den bal toegespeeld en de gelijkmaker lag in het Belgische net, 44. Nog veertien minuten waren er toen nog te spelen en opnieuw was weer de strijd geheel open. Van der Veen geraakte geblesseerd, doch kon Holland mogen niet in zak en asch zitten hoor. want als deze zware wedstrijd op Nederlandschen bodem was gespeeld, zou de uitslag misschien wel andersom geluid hebben. Ik had opdracht." aldus Stijnen. „om in 't bijzonder Vente te schaduwen. Ik heb met die taak de handen vol Een Hollandsch kwartiertje. De Belgen waren na de hervatting onmid dellijk gevaarlijk. Een omhaal van Braine be landde tegen de lat en even later kreeg de Beerschotspeler opnieuw een kans. doch hij profiteerde er niet van. Smit werd vervolgens hardhandig tegen den grond geloopen waardoor Tinl-l rtr,,, l.nin J J. 1. .,1.1_ Zoo verstreek het eerste half uur. Een fout hy zich aan de knie verwondde, hetgeen hem ColvilKfief nroerl Ua* klA^Anl a a a a1, l__i van Schubert werd het Nederlandsche elftal toen opnieuw noodlottig. Hij werkte zoo slecht weg, dat Voorhoof gemakkelijk het leder naar den vrijstaanden Fiévéz kon afgeven. In het duel met Caldenhove bleef de Belgische rechts buiten overwinnaar en hy stormde alleen op bij het loopen hinderde. Na een tweetal corners voor België kwam Nederland er toen beter in vv««y.. 6<->uCu, i^6uCuC11 en j e Oranjevoorhoede kwam. goed combinee- zich enkele spannende momenten voor, doch rend, telkens voor het Belgische doel terug, i verandering in den stand kwam er niet. zoodat Van der Veen kreeg daarbij het leder fraai de Roode Duivels toegespeeld, maar faalde met zijn schot. Ook I wonnen. spoedig weer meespelen. Trouwens, talrijk gehad, want wat was Vente beweeglijk, en over waren de lichte blessures, hetgeen zijn oorzaak welk een formidabele sprint beschikt hij. Ook vond in de harde, dikwijls unfaire speelwijze vandaag." van meerdere spelers. Vente was ook voor de ster in de Belgische üc beslissing, verdediging, den rechtsback Paverick. de lastig ste en gevaarlijkste klant, in ae Nederlandsche voorhoede geweest. „Kick Smit," aldus Paverick. „is m. i. nog niet heelemaal de oude. doch hier tegenover staat weer. dat de Nederlandsche vleugelspelers veel sneller waren dan wij Belgi sche verdedigers gedacht hadden. Het was een zware wedstrijd, maar ik heb hem van het be gin tot het einde fijn gevonden." I België's grijze assistent-trainer Torten Goe- tinck. België's international uit de grijza voetbal- peil J oudheid, was tusschen al die hooggestemde se- lectieheeren en die van blijheid overloonende voetbaljeugd de eenige. die kalm op zijn gemak zijn oordeel formuleerde. Goetinck zeide met diepe bewondering te hebben gekeken naar het soüede, keurige spel van Nederlands spil. Ande riesen, „den voorloopig onmisbare voor het Terwijl niemand een doelpunt tegemoet zag, viel plotseling de beslissing. Onze ver dediging weifelde even, denkend dat er ge floten zou worden voor freekick van Braine doch de arbiter liet doorspelen en de bal kwam bü den vrijstaande Capelle. die van vlakbij scoorde, 5I. In de laatste tien minuten zakte het j'.nmerkelijk De strijd was gestreden, het zeer hooge tempo deed zijn invloed gelden. Nog deden met 54 den wedstrijd

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9