Dr.Dushkind STADSNIEUWS 200 jaar R.K. Armenzorg De crisis in Midden-Europa LEIDSCK DAGBLAD Eerste Blad Maandag 20 Maart 1939 VOOR DE BELIJDENIS: Fa. B. DE KLER In Tsjechië In Roethenië Nog eenige uitlatingen Eenige grepen uit de geschiedenis Hoe Hacha en Chwalkowski te Berlijn teekenden FAILLISSEMENTEN Duitsche ambassadeur te Parijs naar Berlijn ontboden Goering keert naar Italië terug laten, wat komen wil. Wanneer dit groote afgunst en wangunst heeft gewekt, wij staan daarboven. Bi.i de rijkskanselarij aangekomen, trok Hitier zich voor het voeren van dringende besprekingen terug, nadat hij eerst nog tot driemaal toe in gezelschap van Goe- ring, en von Ribbentrop op het balkon was versohenen om de hulde van de jnenigte in ontvangst te nemen. Bij verordening van den prefect van po litie, zijn alle politieke en niet-politieke vergaderingen en bijeenkomsten in Praag verboden. Wel mag het onderwijs doorgang vinden, alsmede cursussen en de oefenin gen van tumvereenigingen. De stad krijgt een rustiger aanzien. Uit Praag wordt voorts gemeld, dat de bankrekeningen van Joden zijn geblok keerd. Uit Morawska-Ostrawa wordt ver der bericht, dat terstond na de aankomst der Duitsche autoriteiten anti-Joodsche maatregelen genomen zijn. De winkels moesten een opschrift aanbrengen met „Tsjechische onderneming", of ..Duitsche onderneming" of „Joodsche zaak". De meeste cafés hebben een opschrift aan gebracht met „Joden zijn hier niet ge- uenscht". De voornaamste synagoge van Briinn is Zaterdagnacht volkomen afge brand. Bij besluit van den rijksminister van economische zaken zal het „protectoraat Bohemen en Moravië" besohouwd blijven als buitenlandsrh gebied voor zoover het de deviezenwetgeving betreft. Tot nader or der kunnen slechts dus tien mark uit Duitschland worden meegenomen. Alle burgers, die zioh voor dienstzaken r.aar Bohemen en Moraviëë begeven, en voor zaken op reis zijn, zullen tot een be drag van 750 M. mogen meenemen, indien zli van een speciale machtiging zijn voor zien. Gisteren is onder grooten iubel der Duitschers een groote parade gehouden: 2 uur lang trokken de troepen voorbij. De Tsjechen hielden zich verre van dit vertoon. Op het graf van den Onbekenden Soldaat wérden nog vele bloemen gelegd, vooral door vrouwen. Volgens een officieel bericht uit Boeda pest is thans geheel Roethenië door de Hongaarsohe troepen bezet, al wordt er hier en daar nog gevochten in het binnen land. Volgens oncontroleerbare geruchten zcu daarbij met verbittering worden ge moord 6000 personen zouden zijn gearres teerd en naar Hongarije gevoerd. 200 Hongaren zijn gesneuveld en velen ge wond. De Duitsche minister van onderwijs. Rust heeft een radiorede gehouden, waarin hij er naar streefde de bezetting van Bohemen en Moravië door Duitschland te rechtvaar digen. Hij betoogde, dat Hitier noch het nationaal-socialisme hun grondbeginselen hebben verzaakt, maar dat Hitier juist door zijn beslissing Duitschland en de wereld voor een groot gevaar gered heeft. Nadat Slowakije zijn onafhankelijkheid had uit geroepen, heeft Hitier ingegrepen met het oog op het gevaar, dat Duitschland en de wereld bedreigde, en hij heeft dezen landen een nieuwen politieken status gegeven. Rust geeselde opnieuw het verdrag van Versailles en riep de Duitsche jeugd op, geestdriftig en dankbaar te zijn voor de nieuwe geniale daad van den fuehrer. In een artikel onder het opschrift „han den af van Midden-Europa" schrijft de „Voelkischer Beobachter" over de houding van Engeland gedurende de laatste drie dagen, welke blijk geeft van een absoluut onbegrip, van politieke en historische on kunde en van moreele en openlijke machts politieke vijandigheid. Het blad zet uiteen, dat, wanneer de En- gelsche bladen en eenige Engelsche minis ters de werkelijke houding weergeven van de Britsche natie „wij Groot-Brittannië in den vervolge zullen moeten beschouwen als ondubbelzlnnlgen vijand van de natuur lijke ontwikkeling van Duitschland en dat zou Duitschland dwingen zijn jarenlange, eerlijke hoop op een overeenstemming met de Engelschen te hegraven en zijn politiek jegens het Britsche rijk definitief aan een breede wijziging te onderwerpen". „Dan zou ook blijken, dat de grond zuil van de nationaal-socialistische po litiek tegenover Brittannië, het vloot- verdrag, op zand rust. Want dit verdrag beteekent, dat wij En- geland's veelvuldige belangen in de wijde wereld als zuiver Engelsche aangelegen heden opvatten en ons tevreden stellen met een afgescheiden ruimte in Midden-Europa Met welk recht wagen juist de Engel schen het, zich tegen de vestiging van een levensvatbaren toestand in de Boheemsch- Moravische ruimte te verzetten?" Het blad wijst dan op de wijze, waarop Engeland verschillende bezittingen verwor ven heeft en op de Britsche politiek in Palestina; voorts schrijft het. dat de laat ste dagen documenten in Duitsche handen zijn gevallen, waaruit blijkt, dat de Britsche diplomatie in de Tsjechische crisis van Mei tot September BenesJ in zijn koers sterkte. In „ie Jour" schrijft Piétri: „Er gebeurt iets aan den Roemeenschen kant. Zonder te spreken over een ultimatum is het toch veroorloofd te denken, dat Duitschland er naar streeft druk uit te oefenen en de grondstoffen te verkrijgen, die het in staat zouden stellen om een tweeden oorlog, wel ke dit ook zij. te onderhouden. Daarom meet ditmaal het „halt'' duidelijk, brutaal zelfs zijn en in ieder geval definitief. Men fluistert, dat wellicht Frankrijk en Enge land een plechtige waarschuwing aan Ber lijn zouden doen toekomen. Het is een feit, dat de reeks gratis annexaties voor den Firbrer ten einde is". d'Ormesson schrijft in de „Figaro": „aan gezien de erenzen van v/at geduld kan wor den niet alleen bereikt, maar zelfs over schreden zijn. moet thans de tegenstand tegen het eeweld worden georganiseerd en onverzettelijk worden. Krachtig zijn, waak zaam, bereid tot alles, dat is de leuze, die alle volkeren zich moeten stellen, welke Zooals wij reeds eerder meldden, be staat op 27 April a.s. het R.K. Paro chiaal Armbestuur alhier 200 jaar. Ter gelegenheid van dit zeldzame jubi leum. dat op feestelijke wijze zal worden herdacht, is door het bestuur een kroniek over de afgeloopen 200 jaar in druk uit gegeven. Aan deze kroniek ontleenen wij het vol gende: Nadat reeds acht jaren tevoren daartoe pogingen waren aangewend, gelukte het in 1737 aan dr. Gerardus van Swieten en dr. Willem Hendrik Bugge van Ringh, de toe stemming te verkrijgen tot het vestigen van een R.-C. Armbestuur te Leiden. De moeilijkheden, welke zij in verband met het plakkaat van 1665. waarbij den katholieken tal van rechten werden ont nomen, moesten overwinnen, waren zeer groot. Eerst een jaar later kwam de toestem ming van het stadsbestuur af en op 27 April 1739 hielden de armbestuurders him eerste vergadering. In overleg met de geestelijkheid werd besloten, dat de inkomsten zouden be staan uit 2'3 deel van de opbrengst der collecten, die des Zondags in de kerken werden gehouden. Dat de armbestuurders niet roekeloos met het geld omsprongen blijkt uit de no tulen van de eerste vergaderingen. Hierin lezen wij o.m.: Dingsdag den 12 May: Albert Oolpaart sijn tot den len Juny twee Roggebroo- den ter week toegestaan, versoek die de geheele soomer magh behouden. Aan hem de twee Roggebrooden niet langer toegestaen als tot den 1 Juny, omdat met beedelen binnen en buiten de stadt genoeg weet op te haaien. Dinsdag den 23 Julij: Albert Col- paart zegt dat van gebrek moet ster ven zoo hem geen brood toegestaan. Aan hem gesegt. dat hij gedult moet hebbe tot den 3den September 1739 en toesegging gedaan als voor die tijd niet op de comparitie komt dat alsdan brood zal hebben. In de notulen wordt geen melding ge maakt van den tijd. waarop ook armver- zorgsters zijn aangesteld; alleen blijkt, dat zij op 2 Maart' 1740 bestonden. Een besluit om de weeskinderen uniforme kleeding te laten dragen en onder te bren gen in het huis van Vader Willebrordus Verhoogh aan de Oude Vest werd door de stadsregeering niet goedgekeurd. Niet meer dan 2 of 3 kinderen mochten gelijke klee ding dragen, of bij elkaar gehuisvest wor den. Zoo werden aan het armbestuur tal rijke moeilijkheden in den weg gelegd. Toch zien we, dat in de jaren van 7 April 1750 tot ultimo December 1759, de zaken van het R.-C. Armbestuur geregeld voor uitgingen; dat het aantal bedeelde armen, weezen en oudelieden voortdurend venneer derde, en daarmede de zorg voor Regenten en Regentessen gelijke tred hield, mis schien zelfs onevenredig zwaarder werd, wegens de bekrompen toestand der geld middelen. De weezen en oudelieden konden slechts van het allernoodzakelijkste worden voorzien. Wat de armen aangaat, moest men zich meestal beperken tot enkele brood- en turfbedeelingen en, in sommige dringende gevallen, tot een uiterst geringe geldelijke ondersteuning. Langzamerhand wonne de Armbestuur ders het vertrouwen van de stedelijke re- geering, terwijl zooals bleek, uit het voort durend inkomen van legaten, het goede streven van Regenten en Regentessen ook in wijderen kring werd erkend en gewaar deerd. Zoo werd o.m. in 1760 toestemming ver leend tot het stichten van inrichtingen voor weezen en oude lieden. Het tijdperk van 1789 tot 1839 was een periode van groote beroerine: dg Fransche revolutie drukte haar stempel op ons land. De armoede nam toe en de liefdadigheid verminderde. Herhaaldelijk moest het stadsbestuur de tekorten aanvullen. In 1807 werd het gesticht aan de St. Ja- cohsgracht door de ontploffing van het kruitschip zoodanig beschadigd, dat het moest worden afgebroken. Een tijdlang werden de bewoners ondergebracht in een kerkgebouw, totdat op de plaats van het oude een nieuw gebouw was neergezet, waarin de beide tot nu toe bestaande ge- stiohten werden ondergebracht. In 1817 werd door den heer Theodorus van Eyck aan de regenten f. 12.000 ter hand gesteld, met opdracht dit geld voor studie beurzen te bestemmen. Nog heden worden van dit fonds de vrachten geplukt Het tijdperk van 1839 tot 1889 werd ge heel beheerscht door de strijdvraag: bur gerlijke of kerkelijke instellingen. De groote strijdvraag was in het kort deze: behoort, volgens de pas ingevoerde Armenwet van 1854. de instelling thuis onder letter A, van de lijst van Instellin gen van Weldadigheid, zijnde Gemeente- Instelling, door de burgelijke overheid ge regeld en van harentwege bestuurd, of onder letter B: bestemd voor armen van een bepaalde godsdienstige gezindte en vanwege die kerkelijke gemeente geregeld en bestuurd. Tenslotte werd de knoop doorgehakt door den minister van financiën, die be paalde, dat het armbestuur werd ge plaatst onder letter A der wet. In 1868 werd het gesticht belangrijk verbouwd en uitgebreid. Ondertusschen nam de geestelijkheid geen genoegen met de ministerieele be schikking. De houding van de pastoors werd hoe langer hoe onvriendelijker en daardoor de moeilijkheden van de regenten steeds grooter. Ook met het gemeentebestuur ontston den verschillende kwesties. In 1914 kwam tenslotte de verzoening. Het R.K. Arm bestuur en het Provinciaal Armbestuur werden samengesmolfèh en zetten van nu af haar werk voort onder den naam van R.K, Parochiaal Armbestuur. Bii dit verheugende besluit-kwam bijna tegelijkertijd de mededeeling, dat de in stelling door het gemeentebestuur was geplaatst onder letter B der wet. In 1916 werd besloten de zusters Domi nicanessen te belasten met de leiding van het Weeshuis. In 1921 werd meermalen gastvrijheid verleend aan Duitsche, Oostenrijksche en Hongaarsche kinderen. Herhaaldelijk werden in het weeshuis verbeteringen aangebracht. Jammer genoeg worden de laatste jaren de nadeelige saldi steeds grooter. En hiermede is deze periode van 200 jaar in groote trekken beschreven. Moge na vijftig jaar, aldus besluit het boekje, een opvolger er een nieuw glorie rijk hoofdstuk aan kunnen toevoegen! DE „VEBO". Jaarlijksche ledenvergadering. Hier ter stede is de jaarlijksche leden vergadering van de „Vebo" i Tentoonstel ling Bodemproducten) gehouden. De voorzitter, de heer J. W. Bonda wees er in zijn openingswoord op. dat ondanks het feit, dat de tentoonstelling van het vorige jaar ernstig te lijden had gehad van het mond- en klauwzeer, er toch redenen tot optimisme zijn. De marktaanvoer te Leiden is. in tegenstelling met vele andere markten, vooruitgegaan, zoowel quantlta- tief als qualitatief Qualitatief vooral docr de fok- en controlevereenigingen en door de vereenigingen van bestrijding van de rundvee-t.b.c., die hier in de omgeving op instigatie van de „Vebo" werden opgericht; de veefondsen zijn verlaagd: er is aller wegen medewerking en waardeering. Vervolgens werden verslagen over het afgeloopen jaar uitgebracht door den penningmeester, door de kascommissie en door den secretaris. Alle aftredende bestuursleden werden herkozen, terwijl een nieuwe kascommissie werd benoemd. De ingediende begrooting werd. na eenige kleine wijzigingen, goedgekeurd. Uitvoerig werd de tentoonstelling be sproken, welke dit laar zal worden ge houden. Overwogen wordt om aan deze tentoonstelling een ruiterfeest, een open luchtspel of een dergelijke attractie te ver binden. Besloten werd de tentoonstelling te hou den op Woensdag 13 September a s. voor de internationale betrekkingen de goede trouw, en eerlijkheid willen behou den, zonder welke er geen beschaving meer is". Mevrouw Tabouis schrijft in de „Oeuvre": „de belangrijkste gebeurtenis van gisteren was ontegenzeggelijk het Britsche initiatief om een groote raadpleging te ondernemen van alle volkeren, die de handhaving van den vrede willen en die bijgevolg op de een of andere wijze tegenstand willen bieden aan de totalitaire staten Zal het resultaat van deze raadpleging zijn een gemeen schappelijke verklaring aan Duitschland, d.w.z. een plechtige \raai schutting van al die landen, verklarende, dat Duitschland de expansie moet matigen, of zal zij ultloo- pen op een demarche? Kerkboeken Houtbrandteksten Caligrafieën Stichtelijke lectuur Chr. verhalen De grootste sorteering bij Chr. Boekhandel NIEUWE RIJN 45. TEL. 885. LEIDEN De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" verklaart uit een bron, welker authenticiteit niet betwijfeld kan worden, het volgende relaas te hebben ver nomen van de omstandigheden, waaronder de Tsjechische president, Hacha en zijn minister van Buitenl. Zaken, Chwalkowski tot teekening van het document, waarbij hun land aan Duitschland werd overgedra gen, zijn gekomen. In den namiddag van den 14en Maart deelde de Duitsche gezant te Praag de Tsje chische regeering mede. dat men het te Berlijn nuttig achtte, indien Hacha en Chwalkowski voor besprekingen naar Ber lijn konden komen. Bij hun aankomst ln de Duitsche hoofdstad werden de Tsjechen, zooals bekend is, met alle militaire eer ont vangen. Zij werden vrijwel onmiddellijk naar de Rijkskanselarij gebracht, waar Hitier. Goe- ring en von Ribbentrop op hen wachtten. Op een tafel ln het midden van het ver trek lag een geheel voltooid document, krachtens hetwelk de Tsjechen, indien zij het teekenden, alle rechten hunner regee ring aan Duitschland zouden afstaan. Daarnaast ïag een document, waarin de toekomstige administratieve status van Bohemen en Moravië was geregeld. De bijeenkomst werd door Hitler met een korte toespraak geopend. Hij zette uiteen, dat het niet het oogenblik voor onderhan delen was, maar dat de Tsjechen kennis hadden te nemen van de door de Duitsche regeering genomen besluiten, welke onher roepelijk waren. Hitier deelde den Tsjechischen staats lieden mede, dat Praag den volgender. bezet zou worden, dat Boheven en Moravië zouden worden ingelijfd als protectoraat van het Duitsche Rijk en dat ieder, CV zich tegen dezen gang van zaken zou trachten te verzetten, onder den voet zou worden geloopen. Daarna plaatste de rijkskanse lier zijn handteekening onder het docu ment om vervolgens de kamer te verlaten. Het was toen half twee des nachts. Ge durende verscheidene uren protesteerden Hacha en Chwalkowski bitter tegen het ge weld dat hun werd aangedaan. Zij verklaar den het document niet te kunnen teekenen zij zouden door hun eigen volk verstooten worden, Indien zij wel teekenden. Met alle kracht, waarover hij beschikte, betoogde de Tsjechische president, dat nooit tevoren een blank ras was vernederd tot een toe stand, als die, welke in het document was voorzien. De Duitsche ministers toonden echter geen mededoogen. Zij drongen om de Tsje chen heen, wierpen hun voortdurend de documenten voor, drukten hun pennen ln de hand en spraken de bedreiging uit, dat half Praag binnen twee uur tijd door een luchtbombardement verwoest zou worden, indien zij zich van teekenen zouden ont houden. Achthonderd bombardements vliegtuigen, zelden zij, werden gereed ge houden en wachtten slechts op het sein van vertrek. Dat sein zou te zes uur des ochtends worden gegeven, als de documen ten dan niet geteekend zouden zijn. Gedurende dezen langen en verschrikke- lijken nacht moest president Hacha ver schillende malen worden bijgebracht door dokters, die in een aangrenzend vertrek wachtten. Hacha deed een laatste poging om tijd te winnen: hij verklaarde niet te kunnen teekenen zonder de leden van de Tsjechische regeering te Praag te hebben geraadpleegd. Men deelde hem mede, dat er een directe telefoonlijn beschikbaar was tusschen het vertrek, waarin hij zat, en de kamer waarin de Tsjechische regeering vergaderde. Leden van de Duitsche minder heid hadden die lijn in de afgeloopen we ken over Tsjechisch gebied aangelegd. Te half zes zakte president Hacha geheel ineen. Door injecties moest hij tot bewust zijn worden gebracht. Zijn tegenstand was gebroken en hij teekende, in de overtui ging, dat hij anders zijn land zou blootstel len aan een meedoogenloos bombardement. Zegt Duitschland het Duitsch— Britsche vlootverdrag op? Naar Reuter verneemt, heeit Hitier gis teravond met zjjn ministers het Brltsch- Duitsche vlootverdrag besproken, men zou de mogelijkheid overwogen hebben, dit verdrag op te zeggen in verband met d» houding, welke Engeland heeft aangeno men ten aanzien van Midden-Europa, doch, een beslissing zou niet zijn genomen. Men was er zich wel van bewust, dat in dien het verdrag zou worden opgezegd, het niet mogelijk zou zijn, om practlsche re denen onmiddellijk een Duitsche vloot te bouwen, sterker dan bij het verdrag toe gestaan. Men gelooft, dat Hitier gaarne de luchtmacht zou willen uitbreiden om de democratische mogendheden zijn misnoe gen te toonen over de reactie op zijn laat ste verovering. Het meeste, wat besproken is, wordt streng geheim gehouden, doch men heeft toegegeven, dat de Fuehrer een volledig verslag wenschte van de reactie op de gebeurtenissen ln Midden-Europa. 1383 (ïagez Med.) Zaterdagnacht omstreeks 1 uur is op den Haarlemmerweg een auto, bestuurd door een Utrechtsehen student in de zachte wegberm terechtgekomen, waar door de voorwielen wegzakten in een langs den weg gelegen sloot. Er moest een kraanwagen aan te pas komen om het voertuig op de beganen grond te brengen. De 7-jarige C. R„ wonende in de We versstraat, Is Zaterdagmiddag nabij de in aanbouw zijnde Kamemelksbrug ln den Nieuwe-Rijn gevallen. Op hetzelfde oogen blik jjasseerde een Instructeur der Leldsche Reddingsbrigade, de heer H. Rol, die den knaap geheel gekleed nasprong en hem met behulp van een politie-agent behouden aan den wal bracht. Oogenschijnlijk had de jongen geen letsel bekomen. De prijs van de melk is met ingang van heden met één cent per liter verlaagd en gebracht van 13 op 12 cent. Men zie voor verder Stadsnieuws pag. van het Tweede Biad. Uitgesproken: J. Mol. timmerman. Zevenhoven. R.C. Mr. A. Ikman van Burck. Cur. Mr. C. M. Loef, Bos koop. In de week van 13 t/m. 18 Maart werden in Nederland 45 faillissementen uitgesproken. De Duitsche ambassadeur te Parijs, graaf Welczeck, heeft order gekregen naar Berlijn te komen om verslag uit #te brengen. Naar Reuter verneemt zal Goering morgen naar Italië terugkeeren om zijn onderbroken vacantie te hervat ten. Dit beteekent, dat niet wordt over wogen, onmiddellijk den Rijksdag bij een te roepen. Men verwacht, dat Goe ring ook een onderhoud zal hebben met Mussolini, teneinde hem het op treden van Hitier ten aanzien van Tsjccho Slowakije uiteen te zetten. AMERICAN CIGARETTE 1337 ungez. MedJ Antisemietisme in Bohemen en Moravië De bedrijven in Bohemen en Moravië worden geariseerd. Het extremistische blad „Vecer" heeft gemeld, dat de voornaamste industrieele onderneming in Moravië alie Joden heeft uitgeschakeld door de contrac ten te vernietigen. Het blad voegt hieraan toe, dat vermoedelijk de overige zaken het zelfde zullen doen. Het Joodsch agentschap te Londen heeft uit Praag vernomen, dat alle Joodsche or ganisaties to Praag, hierbij ingesloten het Palestinabureau en de Zionistische orga nisatie, zijn ontbonden. De meeste joodsche leiders zijn gearresteerd en lederen dag worden Joden door de Gestapo gearres teerd. Het Masarijkplein te Olmuetz is omgT- doopt in Adolf Hitlerplein, het Wllsonplein is Goerlngplein geworden en de straat van den 28sten October (den dag van de onaf hankelijkheidsverklaring van Tsjecho-Slo- wakije) is gewijzigd ln straat van den 15den Maart Het Vrijheidsplein te Bruenn is Adolf Hitlerplein geworden. De generale staf van de Hllnkawacht heeft beschikt, dat de auto's van alle Jood sche ondernemingen en Joodsche particu lieren ln beslag genomen moeten worden, voor zoover de eigenaars de wagens niet broodnoodig hebben voor hun bestaan. Beek op 3 April naar Londen Naar te Warschau verluidt, zal de Pool- sche minister van buitenlandsche Zaken Beek op 3 April naar Londen vertrekken. Hij zou drie dagen in de Engelsche hoofd stad blijven Tsjechisch bezit in Londen en New York geblokkeerd? Volgens de „Daily Herald" hebben de re geeringen van Groot Brittannië en dc Ver- eenlgde Staten voor 65 mlllloen pond ster ling aan Tsjechisch goud en buitenland sche deviezen geblokkeerd. Het blad wijst erop dat de Engelsche regeering na den Inval in Tsjecho-Slowakije de overdracht van effecten en andere waardepapieren, welke in het credit van Tsjechische bur gers bij Britsche banken waren gedepo neerd, heeft verboden. Aangezien de Ame- rikaansche regeering eenzelfde houding heeft aangenomen, zullen de natlonaal-so- ciallsten volgens de „Daily Herald" slechts voor ongeveer 35 millioen P. St. aan Tsje chisch kapitaal ln hun bezit kunnen krijgen. De besprekingen der Britsche ministers. Alvorens zich naar den ministerraad te begeven, heeft de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, lord Halifax, een onderhoud van een half uur met den Ko ning gehad. Te twaalf uur vanmiddag wer den Attlee en Greenwood, de leiders van de Labour-oppositle, in Downingstreet ont vangen, hoewel de ministers nog bijeen wa ren, vermoedelijk om door minister-presi dent Chamberlain op de hoogte te wor den gesteld van de laatste gebeurtenissen. Later bracht ook de leider der Liberalen Sir Archibald Sinclair een bezoek met het zelfde doel. Omstreeks elf uur kwam de Britsche ambassadeur te Berlijn, Henderson, op het Foreign Office. Hij bleef hier ongeveer een uur. De Roemeensche gezant te Londen, Tllea, kwam op het Foreign Office juist nadat Henderson dit had verlaten en ook de Poolsche ambassadeur, Ratzynskl heeft een bezoek gebracht aan het Foreign Of fice. i .n ideale leunstoel voor den koukleum! 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2