I SIS MAG BINNENLAND BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD Vierde Blad Maandag 20 Maart (939 De strijd in Spanje Onderzoek naar gebruik van motorrijtuigen Internationale Jaarbeurs te Brussel Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland Oud-gezant wordt Nederlander De stille omgang te Amsterdam Hudson gearriveerd De terugkomst van het Bij Zenuwhoofdpijn Prinselijk Paar Wr voorde pijp Dobbelmannlekker, man Madrid vraagt den vrede r IN HET BELANG VAN ECONOMISCHE VERDEDIGINGS VOORBEREID ING. Naar wij van bevoegde zijde vernemen. 2ijn gedurende de laatste maanden door den minister van Economische Zaken, in overleg met den minister van Financiën, voorbereidingen getroffen teneinde bij ge legenheid van de aangifte voor de motor rijtuigenbelasting in Mei as., over te kun nen gaan tot een onderzoek inzake het ge bruik van motorrijtuigen hier te lande en het verbruik van motorbrandstoffen en smeermiddelen, in het belang van de eco nomische verdedigingsvoorbereiding. Teneinde de noodige maatregelen te kun nen nemen voor een juiste voorziening, in tijde van mobilisatie of oorlog, in de be hoeften der volkshuishouding, welke ver band houden met het gebruik van motor rijtuigen. is het immers noodzakelijk, dat de regeering een inzicht verkrijgt in het aantal en de soort van de in Nederland ge bruikte auto's en andere motorrijtuigen, hun gebruik, laadvermogen enz., alsmede in het verbruik van de daarvoor noodige brandstoffen. Een dezer dagen zal, aansluitend aan de getroffen voorbereidingen, in de Nederland- sche Staatscourant worden opgenomen een beschikking van den minister van Econo mische Zaken, waarbij de medewerking van de houders van motorrijtuigen ten behoeve van bovengenoemd onderzoek wordt gevor derd. Te beginnen met het belastingjaar 1939- 1940 zal bij de aangifteformulieren voorde motorrijtuigenbelasting een vragenformu lier worden uitgereikt en voorzoover noo- dig. aan de kantoren der rijksontvangers worden verkrijgbaar gesteld. Wanneer voor de eerste mael ten aanzien van een bepaald motorrijtuig een opgave is gedaan, is de houder daarvan van verdere opgaven vrijgesteld, zoolang in de gegevens betreffende de persoon van den houder, of het motorrijtuig, geen wijziging is geko men. waardoor de vorige opgaven niet juist jneer zouden zijn. NEDERLANDSCHE DAG TROK GROOTE BELANGSTELLING. De Nederlandsche gezant te Brussel heeft Zaterdag de leiding gehad van den Nederlandsohen Dag op de Jaarbeurs te Brussel. Ter bijwoning van dezen dag kwam dien morgen een omvangrijke Ne derlandsche afvaardiging aan. Zij be stond uit dr. T. P. van der Kooy. chef van de afdeeling economische voorlichting van het departement van economische zaken, als vertegenwoordiger van minister Steen- berghe, het Eerste Kamerlid mr. A. G. A. Ridder van Rappard en de vertegenwoor digers van de Kamers van Koophandel te Amsterdam. 's-Gravenhage. Zaandam, Alk maar, Meppel. Leeuwarden, 's-Hertogen- bosch, Maastricht, Eindhoven. Zwolle, Rot terdam. Hengelo. Middelburg en Heerlen. De Nederlandsche gasten werden eerst in de eerezaal van de jaarbeurs ontvangen en woonden vervolgens de vertooning van een documentaire film bij. Daarna bezich tigden zij de onderscheiden installaties en met name de verschillende Nederlandsche standen en paviljoens. Des middags om een uur bood het uit voerend comité den Nederlanders een noenmaal op de jaarbeurs aan. Na een nieuw bezoek aan de jaarbeurs vereenigden de deelnemers zich in de Ne derlandsche legatie, waar de gezant hun een ontvangst aanbood. Om vijf uur werden alle gasten door de Kamer van Koophandel van Brussel in het Egmont-paleis ontvangen. JAARLIJKSCHE ALGEM. VERGADERING IN AMSTERDAM. Zaterdagmiddag hield de Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten in hotel Krasnapolsky te Amsterdam haar jaar lij ksche algemeene vergadering. De voorzitter, mr. P. G. van Tienhoven, herdacht in zijn openingswoord het over lijden van den heer H. C. Rekbock. in leven onder-voorzitter der vereeniging. Een moeilijk jaar aldus mr. Van Tien hoven ligt aohter ons. Werkverschaf fing. ontginning en normaliseering eisohen hun tol aan de schoonheid van ons land. De mensch kan echter de opheffende en opwekkende kracht, welke van de natuur uitgaat, niet missen. Door het in uitzicht stellen van een natuurbeschermingswet, geeft de overheid echter blijk de belangen van onze vereeniging voor te staan. Aan giften kwam ruim f.24 000, aan ren- telooze voorschotten bijna f. 7000 bijeen. Het ledental en ook de contributie-in komsten vertoonden sinds het vorige jaar een kleinen vooruitgang, terwijl aan de vereeniging weer enkele legaten werden vermaakt. De plannen tot werkloosheidsbestrijding door ontginning ontwatering, inpoldering, enz. geven de vereeniging veel zorg. Het is hoog tijd zoo wordt in het verslag op gemerkt om met de regeering tot over leg te komen over de bestemmingsplannen van den bodem, waarbij de hoogste belan gen van ons volk betrokken zijn. Als een gunstig teeken wordt in dit verband her innerd aan de installatie van een inter departementale commissie tot het ontwer pen van een natuurbeschermingswet. Op voorstel van het bestuur werd de financieelé commissie, welke het afgeloo- pen jaar uit drie leden bestond, uitgebreid tot vijf leden. De nieuw benoemde leden zijn de heeren Chr. P. van Eeghen en mr. W. Cnoop Koopmans A.Jzn. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren dr. Van Steyn. directeur van Staatsboschbeheer, dr. Oudemans en mr. Janssens. lid der Eerste Kamer Nadat het huishoudelijk gedeelte van de agenda was afgehandeld, hield de heer H. Cleyndert Azn. een voordracht over -..De bescherming en de opbouw van het Neder landsche landschap". DE KOLENCONVENTIE. De heer Van der Waerden heeft tot den mi nister van waterstaat de volgende schrif telijke vragen gericht: Is de minister bereid eenige mededeelin- gen te doen omtrent de blijkbaar onlangs tot stand gekomen kolenconventie? Zoo ja. zou de minister dan in het bij zonder de navolgende vragen willen be antwoorden: a. Welken inhoud heeft de gesloten con ventie ten aanzien van de te volgen aan- bods-. verkoop."- en prijspolitiek, en hoe zijn de stemverhoudingen in het lichaam, waaraan de uitvoering van de overeenkomst is opgedragen? b Welke plaats nemen de Nederiand- rcho kolenbedrijven in de internationale conventie in? c Geschiedt de medewerking der Neder landsche bedrijven in overleg met de re- gcering. zoo Jr. welke zeggenschap oefent deze dar. daarbij uit? d. Behelst de conventie waarborgen voor een prijspolitiek, welke met de belangen van de verbruikers voldoende rekening houdt, zoo ja, welke? DE HEER G. F. M. ALEXICH ZAL WORDEN GENATURALISEERD. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot naturalisatie van Franz Adolf Beck en 20 anderen Tot deze personen be hoort Georg Franz Maria Alexich. geboren te Weenen den 14den September 1893. zon der beroep, wonende te 's-Gravenhage. Voorgesteld wordt, dezen de hoedanigheid van Nederlander te verleenen met afwij king van het bepaalde bij art. 3, vierde lid, onder 2e van de wet van 12 Dec. 1802 (St.bl. No. 2681 op het Nederlanderschap en het ingezetenschap, laatstelijk gewij zigd bij de wet van 15 Dec 1938 «-St.bl. No. 2041. In de toelichting tot het wetsontwerp zegt minister Goseling omtrent den heer Alexich. dat hij Duitscher is. van Oosten- rijksche herkomst Hij was gezant in Ne derland tot aan de vereeniging van zijn vaderland met Duitschland. Hij is in Ne derland blijven wonen en zou thans gaame het staatsburgerschap van dit land. waar hij ingeburgerd is, willen verkrijgen. De bijzondere omstandigheden van het geval kunnen naar het oordeel van den minister, de voorgestelde afwijking van de betref fende tijdsbepaling omtrent woonplaats of hoofdverblijf, vervat in het hierboven ge noemde wetsartikel, rechtvaardigen. De stille omgang is in den nacht van Zaterdag op Zondag gehouden door die Katholieken uit Nederland en zijn hoofd stad. die de vorige week nog niet aan de beurt waren. De lichte sneeuwval, welke tot in den nanacht duurde, weerhield nie mand om ook thans de traditie in eere te houden. Het aantal pelgrims was ditmaal bijzonder talrijk en over belde weken ge nomen zal men niet ver van de honderd duizend zijn gebleven. Alleen Maastricht kwam dit jaar met duizend mannen meer dan vroeger. Andere groote contingenten werden geleverd door Utrecht. Haarlem Rotterdam. West-Friesland. Arnhem, de Bloembollenstreek. NooTd-Limburg, Heer len. Friesland, de Zuid-Hollandsche Veen- streek, Volendam. Eindhoven en Breda. En dan de Amsterdammers, die zelve nog den stillen omgang in hooge eere houden. Ree<is vóór één uur ving men den bld- weg aan en het daagde reeds, toen de stage toevloed van pelgrims begon te minderen. Evenals verleden week verliep alles zeer ordelijk. Alleen was er voor de extra-trei nen, die van het oosten het Centraal Sta tion moesten binnenkomen, vertraging, doordat tusschen het station Muiderpoort en het Centraal Station bij blokpost 4 een defect was ontstaan in een mechanisch bloktoestel. waardoor verschillende wissels met handkracht bediend moesten worden. Dit maakte noodzakelijk, dat de treinen van het oosten naar het Centraal Station moesten worden geloodst. De verschillende treinen hadden 25 tot 60 minuten vertra ging, één was er 90 minuten te laat aan. De storing, welke om half twaalf was ontstaan, was voor vier uur opgeheven, zoodat de treinen alle op de aangegeven tijdstippen zijn vertrokken. Aan het Cen traal Station telde men. oost en west sa men, twintig, aan het Weesperpoortstation zes extra treinen. ONDERHANDELINGEN MET BELGIË EN FRANKRIJK. De regeeringspersdienst meldt: De onderhandelingen over het handels verkeer tusschen Nederland en België, de vorige week ingeleid, zullen in den loop van de volgende week worden voortgezet. Te dien einde zal een onderhandelings delegatie zich naar Brussel begeven. De be sprekingen zullen worden gevoerd ter rege ling van de handelsbetrekkingen met Frankrijk na 1 April e.k.. op welken datum het thans vigeerendc accoord afloopt. Belde delegaties staan onder leiding van den heer A. Th. Lamping, directeur van de handelsaccoorden. FRANKRIJK. Daladier's volmachten OOK IN DEN SENAAT AANVAARD. Bij de debatten over de speciale, aan de regeering te verleenen volmachten is door den socialist Monnet nog een tegenvoorstel ingediend, dat echter na een korte verkla ring van Daladier met 313 tegen 202 stem men werd verworpen. Vervolgens ging de Kamer over tot de stemming over de volmachten zelf. Het resultaat was. dat de Kamer met 321 tegen 264 stemmen de door de regeer.ng ge vraagde volmachten heeft verleend. Door het in de ochtendvergadering van Zaterdag van de Kamer met 334 tegen 258 stemmen genomen besluit, de door de ie- geering gevraagde volmachten in behan deling te nemen deze stemming betrof dus niet. zooals wij abusievelijk hebben ge meld. de volmachtenwet zelf is de over tuiging bevestigd geworden, dat de Kamer vertrouwen blijft stellen in de regeer.ng- Daladier en geen ministerieele crisis wenscht. Gisteren heeft de Senaat het volmach ten-ontwerp behandeld. Abel Gardey. de rapporteur van de com missie voor de financien, gaf een uiteen zetting van de conclusie der commissie, die aanbeval het ontwerp te aanvaarden. Daladier zeide o m „Wij staan voor een ernstigen toestand, die snel dramatisch zou kunnen worden. Onze plicht is er het hoofd aan te bieden met energie, vastberaden heid en moed". Met heeft critiek uitgeoefend op de ac- coorden van München. Spr. zal geen mea culpa uitspreken op de senaatstribune, evenmin als in de Kamer. Hii betreurt het niet. zijn krachten ge durende verscheidene maanden gewijd te hebben aan het doen wijken van de oor logsdreiging. Misschien omdat Frankrijk dit voorbeeld heeft gegeven aan Europa en de wereld, is de leider der regeering thans gemachtigd te verklaren, dat Frankrijk in een loopgraaf staat, waaruit het niet kan komen. Vandaag zijn de accoorden van Mün chen weggevaagd, het FranschDuit- sche accoord is vernietigd. Daladier verklaart vervolgens met welk een smartelijke ontroering Frankrijk ge tuige is geweest van de verdwijning der Tsjechische natie staande applaudisseert de Senaat langen tijd. Weldra zal men mis schien het hoofd moeten bieden aan ver schrikkelijke gebeurlijkheden. Omdat de regeering dat weet. vraagt zij bijzondere volmachten, die haar in haar geheel moeten worden toegekend. Het heil des vaderlands gaat voor de ge rieven der burgers. De arbeidersklasse ant woordt reeds op onzen oproep. In de genationaliseerde industrieën werkt men reeds 48 en 50 uur. De regeering wil. wanneer dat noodig is. eveneens een ver sneld arbeidstempo aan de particuliere industrie opleggen. Zij wil niet onderhandelen in een com missie en uren en uren praten, telkens wanneer de voortsnellende gebeurtenissen snelle en doeltreffende maatregelen zul len eischen. Men heeft gesproken over een verbreeding van de meerderheid. Daladier heeft geen tiid te verliezen met onderhandelingen. Spr. heeft niet het gevoel dat de republiek in eevaar is. ten minste niet van binnen uit. Hij verloochent niets van zijn overtuigingen. Na loyaal te hebben samengewerkt met de socialisten, stuitte hii op een exclusieve houding, toen hij hun dezelfde loyale medewerking vroeg. Thans, zoo zeide hij. staan wvi met den rug tegen den muur. Ik meet de geheele verantwoordelij kheid af. die op mijn schouders rust. Daar om vraag ik u een massale goedkeuring, op dat de herleving van hoop die In Europa aan den dag begint te treden nog bevestigd wordt door de stemming in den Franschen senaat. „Het gaat er om thans te redden wat waarde geeft aan het leven der men- schen: een groot ideaal van rechtvaardig heid en vrijheid" De laatste woorden van Daladier worden door bijna den geheelen senaat met ge- ju'ch begroet. Tenslotte nam de Senaat het ge heele ontwerp aan met 286 tegen 17 stemmen. POLEN. De Brilsche onderminister voor den Buitenlandschen Handel, Hudson, is gis termiddag in de Poolsche hoofdstad aan gekomen. Hij werd vergezeld van Ashton- Gwatkin. den chef van de economische afdeeling van het departement van Bui- tenlandsche Zaken. Quenton Hill, den chef van de afdeeling overzeesche handel. Lial, adviseur van deze afdeeling, en drie andere medewerkers. De Britsche minister aldus Havas zal niet slechts met economische deskun digen overleg plegen, doch ook met den Poolschen minister van Buitenlandsche Zaken, kolonel Beek; hieruit blijkt, dat zijn reis uitsluitend een economisoh, doch ook een politiek karakter draagt. Reuter meldt nog, dat o.a. gesproken zal worden over exportcredietgaranties en over een regeling, waardoor Polen gemakkelijker toegang verkrijgt tot koloniale grond stoffen. NOORWEGEN. Rede van Hambro. De voorzitter van het Storting, Hambro, heeft in een politieke vergadering een rede gehouden, waarin hij doelende op de verklaringen, die onlangs te Londen in Lager- en Hoogerhuls, zijn afgelegd om trent een eventueele aanbieding van een garantie voor de onafhankelijkheid der Noorsche landen en andere kleine staten, verklaarde: wij waardeeren natuurlijk zeer de sympathie voor de Noorsche landen waaruit deze verklaringen voortvloeien, doch wij hebben nooit gevraagd om. en wenschen ook geen garantieverklaring, in welken vorm ook, van de zijde van een enkele mogendheid of van eenige groep van mogendheden. Wij hebben nooit ge loofd in eenigerlel vorm van garantie van welke mogendheid ook, en heden ten dage is het vertrouwen in beloften van steun der mogendheden zwakker dan ooit. Onze neutraliteitspolitiek kan niet gebaseerd zijn op een verkeerd gevoel van veiligheid, verschaft door garanties, doch alleen op onze eigen kracht en op onzen wil, onze strikte neutraliteit naar alle kanten te verdedigen. Men meldt ons van offi- cieele zijde dat het Prinse lijk gezin morgen in den loop van den dag ten paleize Soesfdijk wordt terugver wacht van zijn vacantiever- blijf in Zwitserland. DREIGEND CONFLICT TE ROTTERDAM. Er zijn 11.000 arbeiders bij betrokken. De secretaris van de drie samenwerken de metaalbewerkersbonden te Rotterdam deelt ons in verband met de actie tot ver betering van de loonen van de personeelen bij de werf P. Smit Jr., de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, Nieuwe Waterweg en Wilton-Fijenoord te Schiedam, mede, dat na een conferentie, die Zaterdagmiddag met de directies gehouden is, gisteravond vergaderingen belegd zijn met de leden der bonden. Uitvoerig is op deze vergaderingen deze materie besproken in verband met de onbevredigende uitslagen der conferentie. Met bijna algemeene stemmen is besloten om de hoofdbesturen machtiging tot het stellen van een ultimatum aan de direc ties der betrokken maatschappijen te ver leenen. Heden komen de drie hoofdbestu ren te Amsterdam bijeen, teneinde den toe stand nader onder de oogen te zien. Komt het tot een ultimatum en daarna tot een staking, dan zal deze circa 11.000 metaalbe werkers omvatten. IIET SEGOBA-WERK. Landelijk Comité gevormd. In aansluiting aan de radio-rede. welke JX Donderdagavond door den minister van Sociale Zaken, prof. mr. Romme is gehouden over uitbreiding over het ge heele land van het plan Inzake de geeste lijke en lichamelijke ontwikkeling van v. erkloozen, dienende ter vervanging van het stempelen in de stempellokalen, kun nen wij thans de samenstelling mededee- len van het landelijk comité, dat door den minister is Ingesteld. De minister zal zelf het voorzitterschap van het comité op zich nemen, terwijl als vice-voorzitter is benoemd de heer G. W. Dr. J. B. MEENK's POEDERS Deze worden snel in het bloed opgenomen. 1347 (Ingez. Med.) F. van Hoeven, hoofdinspecteur voor de steuinverleening en tot secretaris-penning meester de heer mr. J. H. J. Schouten, in specteur voor de steun verleening. Leden zijn: mejuffrouw I. M. van Dug- teren, secretaresse van den Bond van Volksuniversiteiten, te Rotterdam; en de heeren: H. de Bordes, oud-burgemeester der gemeente Bussum. te Bussum: J. Bos nia, handelsinspecteur der Friesche Coop. Zuivel-Exjx>rt-vereeniging. te Leeuwarden; H. Diemer, directeur der N V. Dagblad „De Rotterdammer", te Rotterdam: mr. R. Dobbelman, directeur der N V. Zeepfa briek „Het Anker" v/h. gdbr. Dobbelman te Nijmegen: Joh. Eering. bestuurder van de Nederlandsohe Vakcentrale, te Amster dam: C. J. Honig, directeur der N.V. Stijf- selfabriek „De Bijenkorf", v/h. M. K. Honig te Koog a/d. Zaan: H. J. Kuiper. 2de secr. van het R.K. Werkliedenverbond in Neder land. te Utrecht; H. Lindeman, secretaris van het Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen te Amsterdam: J. Schipper, secr. van het Christelijk Nationaal Vak verbond in Nederland, te Utrecht: J. Smit, directeur der N.V. Remaco. te Amsterdam. HET NIEUWE MOTOR-VRACHTSCHIP „BANTAM" VAN DEN ROTTERDAMSCHEN LLOYT. Officieele proeftocht en overdracht op de Noordzee. Tijdens een Maartsche sneeuwbui heeft Zaterdagmiddag op de Noordzee ten zui den van het lichtschip „Maas" de directie van de Koninklijke maatschappij „de Schelde" het nieuwe dubbelschroef motor schip „Bantam" overgedragen aan de di rectie van den Rotterdamschen Lloyd, in wier opdracht „De Schelde" het schip had gebouwd. De „Bantam" is het derde schip van een serie van vier vrachtschepen met passaglcrsaccomodat'-?, waarmee de Rotter damsche Lloyd zijn vloot heeft uitgebreid. Van de drie overige schepen is de „Bras- tagl", eveneens gebouwd bij „De Schelde" reeds twee jaar in de vaart, evenals de „Weltevreden", die gebouwd Is bij P. Smit Jr. te Rotterdam, waar het laatste schip van de reeks, de „Japara", zijn voltooiing nadert. In het orkest Speel ik zoo best, En daarbij heb ik ook 'n Bijzonderheid: Gelijkertijd Te blazen en te rooken. 1344 (Ingez. Med.) HET MEMELGEBIED. Een betooging en redevoering Gistermiddag is in aanwezigheid van bijna de geheele Duitsche bevolking te Memel het standbeeld van keizer Wil helm I, dat zestien jaar geleden verwijderd was. weer opgericht. In de stad woeien bijzonder veel hakenkruisvlaggen. De leider van den Memel Duitschen Kriegerbund, dr. Schwarze. hield een rede, waarin hij o.m. zeide: de Memel Dult- schers hebben in zes verkiezingen voor de geheele wereld bewezen, dat zij tot den Duitschen staat en het Duitsche bloed be- hooren. Nooit meer zullen de Memel Dultschers door politieke grenzen zich het recht laten ontnemen om zich uit te spre ken voor een Duitsche wereldopvatting. Spr besloot met een gelofte van trouw aan Hit- Ier en aan den leider der Memel Duitschers. dr. Neumann, hetgeen de instemming had van de menigte. Toen dr. Neumann ten slotte het plein verliet om de revue te passeeren over de organisaties riepen de mensohenmassa's hem toe: „wij willen terug naar Duitschland". ZUID-AFRIKA. Duitsche arbeiders verwekken incidenten. Onder de Duitsche arbeiders van de staalfabrieken te Pretoria zijn ongeregeld heden voorgekomen. Militairen zijn ter plaatse. In de geheele unie zijn uitgebreide maat regelen genomen ter bewaking van de ver bindingen en de belangrijke opienbare diensten. Drie eskaders van de luchtmacht zijn in actieven dienst gebracht. Alle politiereserves en reserve van de luchtmacht zijn opgeroepen, electrische centrales, telegraafstations en benzine- en petroleumdepots zijn onder strenge bewa king gesteld. Men legt er echter den nadruk op. dat er geen reden is voor onnoodige ongerust heid. In een toespraak voor Union Radio heeft Besteiro medegedeeld, dat de natio nale verdedigingsraad in onderhandeling met Franco wil treden. Namens den verdedigingsraad las Bes teiro de volgende verklaring voor: „Het oogenbllk is gekomen, dat de nati onale verdedigingsraad zijn missie moet voltooien. Daarom wendt hij zioh tot Uw regeering om U er van in kennis te stel len, dat wij bereid zijn onderhandelingen aan te gaan, welke ons een eervollen vrede zullen verzekeren. Wij wachten Uw be slissing af". Sanchez Requena Nice, de vice-secreta- ris van den verdedigingsraad heeft ten aanzien van het aanbod tot vredesbeslui ten gezegd: „de vrede zal komen, wanneer onze broeders dit willen. De voorstellen van den verdedigingsraad behelzen slechts wat alle Sr>anjaarden van alle partijen zouden wenschen. Men moet Spanje red den en het groot en sterk maken". Verder zeide hij, dat de militaire om standigheden gunstig zjln, aangezien er geen linksohen en rechlschen meer be staan, doch slechts Spanjaarden. Indien evenwel het verzoek om vrede geen weer klank vindt, dan zijn de middelen tot het voortzetten van den strijd aanzienlijs, zelfs grooter dan ooit. Er is geen sprake van overgeven, nog minder van wijken voor de eischen der fascisten. Tenslotte wordt gevraagd, dat een einde wordt gemaakt aan den politieken lnvloea van de communistische partij. Serrano Sunner, de minister van bjn- nenlandsche zaken van Franco, die zijj op het oogenblik in Saragossa txvlnd heeft verklaard op de hoogte te zijn va het verzoek om een eervollen vrede, o» door de junta van Madrid tot de reen - sohe regeering gericht is. Hij voegde nier aan echter toe: „Wil kunnen slechts zegevierenden vrede aanvaarden" Franco heeft besloten, dat alle genen, die zich in de concentratiekamp- bevinden en die niet te mobilHeeren tl in vrijheid gesteld kunnen worn-n. p voorwaarde, dat de werkgever, in dienst zij voor den oorlog stonden, hen instaat. Het aantal gevangenen, onder dit besluit valt. wordt op verse dene duizenden geschat.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 14