Stratosfeervliegtuig neergestort LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 20 Maarf 1939 Vierde Blad No. 24228 Tnd'n mijhhardtje foecletj&Mcl i/eiêcy! 987177 Vereen.v.Nat. Veiligheid 80s(e Jaargang De tien inzittenden, waaronder twee Nederlanders, omgekomen GEMENGD NIEUWS Auto te Ede geslipt Auto met twee personen te water Noodsignalen op Ameland gezien IULIZIMEN YT\ /TUKKIN YH Zaterdagmiddag is een nieuw Boeing-vliegtuig in de omgeving van Seattle (Ver. Staten) verongelukt. Alle tien inzittenden zijn bij de ramp om het leven ge komen. Onder de slachtoffers bevinden zich twee Nederlanders de hecren P. Guilonard, onder-directeur van de K. L. M. en ir. A. G. von Baumhauer, ingenieur van den Rijksluchtvaartdienst van Nederland. Het verongelukte Bocing-toestel was een passagiersvliegtuig, dat voor stratosfeer- vluchten bestemd was. Het maakte een proefvlucht, waaraan verscheidene lucht vaartdeskundigen. onder wie de Nederlandschc experts, deelnamen. Het toestel kwam in een ravijn terecht en werd totaal vernield. Het was het eerste Eoeing-vliegtuig van dit soort. Het had vijfhonderdduizend dollars gekost. Volgens een verklaring van een ooggetuige is de staart van het vliegtuig los ge raakt en is het toestel in een vrille naar beneden gestort. Een der interessantste nieuwe toestel len die op het oogenblik in de Ver- cenigde Staten in het middelpunt der belangstelling staan, is ongetwijfeld de viermotorige Boeing 307, met hermetisch gesloten cabine, die het mogelijk maakt, op zeer groote hoogte, tusschen 6GM en 7000 meter, te vliegen zonder de gebruike lijke nadeelige gevolgen voor de inzitten den, waardoor dit vliegtuig den naam „stratollner" verwierf. De Boeing 307 biedt plaats aan 33 pas sagiers. des nachts, met slaapaccomodatie, aan 25 passagiers, en heeft een ruime keuken- en twee kleed- en toiletkamers aan boord Ze is uitgerust met vier Wright cyclone G 102 motoren en 1100 P.K Elk heeft een maximumsnelheid van 390 K M. per uur. Naar wij vernemen bestond bij de K.L.M. die naar men weet voornemens is proeven te nemen met de nieuwe Douglas D.C. 4 in den Indlë-dienst wanneer deze versneld wordt door eventueel ook des nachts door te vliegen, ook groote be langstelling voor dit stratosfeertoestel, waarin men eveneens groote mogelijk heden meende te zien voor versnelling van den Indië-dienst. Het betreft hier waarschijnlijk de eerste Boeing 307 van de bestelde serie, die later gereed is gekomen dan men aanvankelijk had gehoopt. Op oudejaarsdag ging het prototype de lucht in. Sedertdien zijn er tal van proefvluchten mee gehouden en in Februari had het toestel al meer dan 30 vluchten gemaakt en had in elk opzicht aan de gestelde alschen en de hooggespan nen verwachtingen voldaan. Het onverwachte verlies van de heeren Guilonard en von Baumhauer beteekent een zware slag voor de Ne- derlandsche Luchtvaart. Als onderdirecteur van de K.L.M. was de heer Guilonard een der onbe twiste leiders van het technische ge deelte van dit bedrijf en als zoodanig schier onvervangbaar. Ir. von Baumhauer trad in 1921 in dienst bij den rijksstudiedienst voor de luchtvaart en heeft als zoodanig, even als de heer Guilonard. de geheele ont wikkeling van den vliegtuigbouw, van de nog primitieve toestellen en mo toren uit die dagen tot de geperfec- tionneerdle luchtreuzen van thans, meegemaakt en gevolgd en als be gaafd ingenieur en deskundige zelf een belangrijk aandeel in deze ontwikke ling gehad. P. Guilonard. P. Guilonard. Pieter Guilonard werd op 11 Juni 1895 te Brielle geboren, waar hij de HB.S. be zocht en vervolgens de marine-machints- ten-sohool te Hellevoetsluis, welke inrich ting hij in 1913 verliet als adjunct-machi nist bij de Koninklijke Marine. Nog voor het uitbreken van den oorlog werd hij in Indië gedetacheerd, vanwaar hij in 1917 naar Nederland terugkeerde en den rang bereikte van officier-machinist der tweede klasse bij den Marine-Stoomvaartdienst. Na afloop der mobilisatie werd hij over geplaatst naar den Marine Luchtvaart dienst, waar hij speciaal met technisch werk werd belast en geruimen tijd als technicus op de Mok en de Kooi werkte, en vervolgens geplaatst werd bij de afdee- ling vliegtuigbouw In die dagen werden in de fabrieken van Van Berkels Patent nog vliegtuigen voor de Marine gebouwd en de heer Guilonard werd belast met de con trole op de aflevering van deze vlieg- tuiden Tijdens de E.L.T.A. te Amsterdam kwam de heer Guilonard in contact met den heer Plesman en toen in 1921 de K.L.M. een aantal Fokkers kocht en de heer Plesman besloot, onderhoud en technische voorzie- ning in eigen beheer te nemen, zocht hij den heer Guilonard aan om de leiding op zich te nemen van den technischen dienst. De technische dienst der KLM. begon zijn werkzaamheden met 20 man in een militaire loods op Schiphol, breidde zich uit en ging in 1922 naar Waalhaven. Toen eenige jaren geleden de gemeente Amster dam eenige hangars op Schiphol bouwde, die een ideale werkruimte boden voor den technischen dienst, werd deze in zijn geheel naar Schiphol overgebracht. Onder leiding van den heer Guilonard had deze dienst, die verscheiden hon derden man personeel telt, zich in alle richtingen uitgebreid. Behalve het gewone onderhoud der vliegtuigen vindt er de ge heele revisie der motoren plaats in de groote motorafdeeling, waar alle repara ties kunnen worden verricht. Er is een speciale afdeeling voor instrumenten en een voor electro-radiotechniek. Met voor- uitzienden blik bouwde de heer Guilonard den technischen dienst op tot een der beste diensten op dit gebied, waarover eenige luchtvaartmaatschappij maar kan beschikken, zoodat tal van andere lucht vaartmaatschappijen haar reparatie- en revisiewerk bij de K.L.M. laten verrichten. In Juni 1935 werd de heer Guilonard be noemd tot onder-directeur der KLM waardoor hij zoo mogelijk nog nauwer kwam samen te werken met den heer Plesman, die in hem een van zijn oudste en vertrouwdste medewerkers verliest. Ir. A. G. von Baumhauer. Albert Gillis von Baumhauer werd op 10 October 1891 te Amsterdam geboren en bezocht daar de Hoogere Burgerschool, waarna hij studeerde aan de Technische Hoogeschool te Delft. Reeds daar toonde hij veel belangstelling voor den vliegtuig bouw. Van 1919 tot 1921 was hij werkzaam in de fabrieken van Van Berkels Patent. In 1921 werd hij benoemd tot Ingenieur bij den Rijksstudiedienst voor de lucht vaart, en hier vond hij het werk. waarin hij zijn levensroeping zag en waardoor hij thans, helaas, om het leven is gekomen. In 1936 werd deze dienst omgezet in den Rijksluchtvaartdienst. Ook aan dezen dienst bleef ir. von Baumhauer verbonden. B. A G. von Baumhauer. Vele artikelen verschenen van zijn hand. terwijl hij practisch ook op con structief gebied werkzaam was en het eerste autogiro-toestel, dat in Nederland gebouwd werd, door hem ontworpen was. Bij de instelling van den Rijkslucht vaartdienst van het Departement van Wa terstaat in 1936 werd ir. von Baumhauer gedetacheerd op Schiphol en werd hij speciaal belast met de keuring van nieuwe vliegtuigtypen. Van den aanvang af had de zweefvlieg- sport zijn groote belangstelling en ge bruikte hij geestdriftig een groot deel van zijn vrijen tijd om ook de jongere genera tie belangstelling voor en kennis van de luchtvaart bij te brengen. Verscheidene zweefvliegclubs zijn door zijn initiatief tot stand gekomen. DRIE GEWONDEN. Gisterochtend werd een automobilist, die nabij de Ginkel tusschen Ede en Arnhem in de richting van laatstgenoemde plaats reed, door een man, die een teeken gaf langzaam te rijden, er opmerkzaam op gemaakt, dat de weg glad was. De bestuur der ondervond dat onmiddellijk, want toen hij remde, slipte de wagen. Deze kwam met verschillende boomen in aanraking, om ten slotte tegen één daarvan tot stil stand te komen. De auto werd gedeeltelijk ingedeukt. De bestuurder, de heer D. Ve nerea, kwam er zonder letsel af, doch van de overige drie inzittenden werden twee vrij ernstig en een zeer ernstig gewond. De 22-jarige J. Venema kreeg een hersen schudding, de eveneens 22-jarige mej. M Lindeman brak een rib en hep een her senschudding op, terwijl de 52-jarige me vrouw Venema een schedelbasisfractuur bekwam. Nadat door dokter J. H. A. Offer- haus de eerste hulp verleend was, werden de slachtoffers, die allen uit Den Haag af komstig zijn. naar het Julianaziekenhuis te Ede vervoerd. Mevrouw Venema was gisteravond niet buiten levensgevaar In den loop van den dag zijn op den zelfden weg nog drie auto's geslipt. Zij werden beschadigd, doch de inzittenden bleven ongedeerd. DOOR AANNEMER UIT IVADDINXVEEN GERED. Een personenauto, waarin een echtpaar uit Den Haag was gezeten, is gisteravond te Gouda achteruit in den Kattensingel ge reden, toen de bestuurder de scherpe bocht van de Jan Kattenbrug naar de Nieuwe Vaart niet in eens kon nemen en bij het terugzetten op het gaspedaal in plaats van op de rem trapte Het voertuig verdween geheel onder water. Van de toegeschoten personen begaf zich de 29-jarige aannemer F. Koster uit Waddinxveen te water. Hij dook in de diepte, maar slaagde er niet in het portier te openen. Na weer op den kant te zijn geklommen, dook hij nog eens en was toen gelukkiger. Hij wist de portier- kruk om te draaien, waarna eenige andere personen met een haak de deur opentrok ken. De moedige redder heeft hierna de beide inzittenden onder water uit de auto gehaald. Het echtpaar had tevergeefs ge tracht het portier te openen, doch het kon blijven ademhalen, daar zich tegen de kap van de auto nog een laagje lucht be vond, Beiden, die eenige minuten onder water hadden gezeten, waren geheel onge deerd gebleven. Ook de redder, al had hij heel wat water naar binnen gekregen, was er goed afgekomen, zoodat dit angstig on geluk dank zij het optreden van den heer Koster bijzonder goed Is afgeloopen. Zelfs een hond. die zich ook in den wagen be vond, kon gered worden. BOERDERIJ AFGEBRAND TE HUMMELO. Vee omgekomen. Zaterdagnacht omstreeks vier uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de land'bouwerswoning van H. H. Steyntjes, in de buurtschap Eldrik, gemeente Hummelo en Keppel. De boerderij brandde tot den grond toe af De bewoners, man, vrouw en vijf kin deren konden zich ternauwernood redden. Drie koeien en eenig klein vee kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. TEIL HEET WATER OMGETROKKEN. Zaterdagavond omstreeks half vijf heeft de driejarige Marietje Blom, wonende Oos terstraat 9b te Rotterdam, een teil kokend water over het lichaam gekregen, waardoor het kind ernstige brandwonden opliep. In een onbewaakt oogenblik heeft het kind kans gezien in de keuken te komen en daar een teiltje kokend water van het gas stel om te trekken. Met brandwonden aan het bovenlijf, armen en beenen is zij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd, waar zij ter verpleging is opgeno men. Per stuk 5 cl. 12 .tak, 50 cl. Fabrikant Mijnhord**Z«l,L 1363 (Inges. Med.) Twee Venlonaars gewond. Men meldt uit Antwerpen aan de „Maan dagmorgen": Zaterdagavond tegen half elf is een Ne- derlandsche auto, waarin een 4-tal perso nen gezeten was in een dorpje in de on middellijke nabijheid van Antwerpen, met een electrische tram in botsing gekomen. De auto bleek uit Venlo afkomstig te zijn terwijl de inzittenden op weg waren naar Antwerpen om er 's anderendaags de voet balwedstrijd België—Nederland bij te wo nen. Het gevolg van de botsing was, dat twee der inzittenden, de heer J. W. en A. v. W. vrij ernstig gewond werden. De eerste bekwam een lichte hersenschudding, ter wijl de andere een heupfractuur opliep. Beiden zijn in het St. Walburgisziekenhuis te Antwerpen opgenomen. De beide andere inzittenden de heeren J. v. W. en A. J„ eveneens uit Venlo, kwa men met den schrik vrij. Het verongelukte toestel. UITGEVAREN SCHEPEN ONTDEKKEN ECHTER NIETS. Gisteravond omstreeks acht uur zijn ten Noorden van den vuurtoren bij Hollum op Ameland, ongeveer zes zeemijl uit de kust noodseinen waargenomen, die werden ge geven door het Nederlandsche motorschip ..Brandaris" uit Groningen Onmiddellijk zijn van Tersohelling de motorreddingboot „Brandaris" van de N.- Zuld-Hollandsche Redding Maatschappij en de sleepboot „Holland" van de reederij Doeksen vertrokken Voorts is de motor reddingboot „Insulinde" van Oostmahorn ter assistentie uitgevaren. Van het eiland Borkum heeft een slemboot van Bugsir koers gezet naar de aangegeven plaats. Al deze schepen zijn vanmorgen onver- richterzake teruggekeerd Zij hebben geen spoor van de „Brandaris" gevonden Aan boord van de „Brandaris" bermden zich waarschijnlijk vier personen. NEDERLANDSCHE AUTO IN BELGIË VERONGELUKT. VRACHTAUTO DOOR TREIN' VERPLETTERD. De eenige inzittende ongedeerd. Gistermiddag om tien minuten voor zes heeft een trein, op weg van Aalsmeer naar Amsterdam, op den onbewaakten overweg bij Schinkeldijk tusschen Aalsmeer en Nieuwer-Amstel, een van den Legmeerdijk komende melkauto gegrepen. De wagen werd geheel aan stukken gereden. De al leen in de auto zittende bestuurder, de heer Jongeneelen uit Badhoevedorp, bleef doordat de cabine intact was gebleven, on gedeerd. Hij moet zich in den afstand van den naderenden trein hebben vergist, het geen verklaarbaar is uit de situatie ter plaatse. De trein kwam met twintig minu ten vertraging te Amsterdam aan. MOTORRIJDER DOOR DIESELTREIN GEGREPEN EN ERNSTIG GEWOND. Ongeluk op onbewaakten overweg. Op een onbewaakten overweg in de spoorlijn OisterwijkBoxtel nabij blokpost 29 is Zaterdagmiddag omstreeks vier uur de 31-jarige N. de L. met zijn motor door een dieseltrein, welke om 15.43 uit Oister wijk naar Boxtel vertrekt, gegrepen. Het slachtoffer, wiens ouders in genoemde blokpost wonen en die vader is van vier kinderen, werd naast de spoorbaan geslin gerd. waar hij ernstig gewond en in be- wusteloozen toestand door het treinperso neel werd aangetroffen. Een dokter uit Rotterdam, die zich in dezen trein be vond, verleende de eerste hulp. Met ern stige wonden aan het hoofd, terwijl het linkerbeen voor een groot gedeelte werd verbrijzeld, is de man, die nog maar sinds 14 dagen motor reed. in zeer ernstigen toe stand naar het St. Elisabeth Gasthuis te Tilburg vervoerd. BUiTENLANDSCH GEMENGD. BELANGWEKKENDE EGYPTOLO- GISCHE VONDST. Geheel gouden sarcopbaag ontdekt. De Fransche professor Montet van de universiteit van Straatsburg heeft te Tanis nabij Zagaig den nog geheel ongeschonden zijnden grafkelder van koning Pejsennes van de 22ste dynastie ontdekt. De hoog leeraar, die den grafkelder alleen binnen ging, zag daar op een kalksteenen altaar de geheel van zuiver goud zijnde sarco- phaag van den vorst liggen. Ernaast lagen twee rijen met juweelen versierde geraam ten. Het heet de grootste vondst na die van het graf van Toet-ankh-amen. BRAND IN EEN CIRCUS. Vele wilde dieren omgekomen. Tijdens een circusvoorstelling te Tokio, welke door ruim 700 toeschouwers werd bijgewoond, is brand uitgebroken. Dank zij onmiddellijk geboden hulp is geen der toeschouwers, voor zoover bekjénd, ge deerd. Onder de wilde dieren heeft het vuur echter hevig huisgehouden. Niet min der dan vier leeuwen, twee luipaarden, een kameel, tien honden, acht apen en een kangeroe hebben den dood in de vlammen gevonden. Bovendien hebben vier olifan ten en een kameel ernstige brandwonden opgeloopen. AUTOBANDIETEN GELYNCHT IN BRAZILIË. Uit Sao Paulo in Brazilië wordt gemeld, dat in de buurt van Campo Grande in den staat Sao Paulo drie mannen zijn gelyncht, n.l. met steenen doodgegooid, tei bestraf fing van een door hen op een taxi-chauf feur gepleegden moord. De chauffeur had drie mannen in zijn auto gekregen en was met hen vertrokken, doch keerde niet te rug. Er werd een onderzoek ingesteld en men vond het lijk van den man aan den weg liggen, doorzeefd van kogels. De drie 1362 ilngez. Med.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. PRACTISCHE TOEPASSING VAN GEESTELIJKE HERBEWAPENING. In uw ingezonden stuk van Vrijdag j.l. las ik, dat het meubilair-comité „Pniël' een sub-com missie heeft gevormd, die zich ten doel stelt, om werkloozen van 2a jaar en ouder in de gelegenheid te stellen hun ledigen tijd nuttig te besteden, door hun vakbekwaamheid aan te kweeken en tevens het organiseeren van clubs en excursies. Ik heb het vermoeden, dat genoemde com missie niet geheel op de hoogte is met wat er reeds in Leiden van gemeentewege is gedaan en nog gedaan wordt. Daarom voel ik mij verplicht het een en ander onder haar aandacht te brengen. In 1931 heeft zich uit het crislscomité een subcommissie gevormd voor ontwikkeling en ontspanning van jeugdige werkloozen. waarvan ds Groot Enzerink voorzitter was. Deze commissie organiseerde verschillende vakcursussen, die gehouden werden in het Leidsche Volkshuis. Aanvankelijk was dit al leen bedoeld voor jeugdige werkloozen tot en met 24 jaar. maar spoedig werd de behoefte gevoeld, de cursussen ook open te stellen voor andere werkloozen. zoodat de leeftijdsgrens werd weggenomen. Na de opheffing van het crisiscomité ging de vakcursus, die thans onder voorzitterschap van den wethouder van sociale zaken staat, over aan de gemeente. Dus reeds 8 jaar bestaat voor de werkloozen van alle leeftijden en gezindten gelegenheid vakcursussen te volgen. In het Leidsche Volkshuis worden de volgende cursussen gegeven: huisvlijt, electrotechniek. metaalbewerking en P.B.N.A. enz. en in de school v. d. Werfstraat 70 t.o. het badhuis, worden praktische en theoretische lessen ge geven in timmeren en bouwkundig teekenen. huis-, decoratie- en reclameschilderen en ook handteekenen. Aanmelding aan de school. De lessen zijn geheel kosteloos en worden onderwezen door bevoegde leeraren. Cursisten, die deze cursussen volgen, be hoeven tijdens den cursus niet te stempelen, daar hun stempel door den leider wordt ver strekt. Ook verschillende exclusies naar musea, fa brieken, studio's, zoowel binnen als buiten de stad worden steeds gehouden, zelfs is er g&» legenheid voor de cursisten om te gaan zwem men in de overdekte zweminrichting! Gaarne zou ik de commissie van het meubi lair-comité „Pniël" willen verzoeken, om de werkloozen, die in haar bereik liggen aan te sporen één van de bovengenoemde cursussen te gaan volgen, zoodat er absoluut geen reden aanwezig is. om hun tijd in ledigheid door te brengen. Geheel anders is het met de geestelijke her bewapening. dit is mijns inziens een groot arbeidsterrein voor deze commissie, omdat er in vele opzichten geestelijke nood en verwarring heerscht onder de werkloozen. daar ze geen vertrouwen meer hebben in de toekomst. Uwen Redacteur dankend voor de plaats ruimte teeken ik. hoogachtend N. DE WATER, leider van den 'gem. vakcursus, afd. teekenen en schilderen. Koninginnelaan 39. Stront tuchtverdedf§ingsfomJst Postgiro -Oen jHaag ten name van 8882 (lngez^ Med.» passagiers waren er met den auto van door gegaan, doch werden ongeveer 120 K.M. vandaar gepakt, daar de benzine was opgeraakt en zij niet verder konden. Een militaire patrouille bracht hen naar de plek, waar de moord was gepleegd, maar de menigte, die zich inmiddels verzameld had, kreeg de mannen in handen en maak te hen met steenen en knuppels af.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13