De Wereld loopt te hoop LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 18 Maart 1939 Derde Blad No. 24227 PARLEMENTAIR OVERZICHT Luchtaanvallen! 80ste Jaargang I BUITENL. WEEKOVERZICHT .Wijziging in Europa's kaart De jongen uit de buurt heeft weer kattekwaad uitgehaald Het spreekt vanzelfDe dubbele werking geeft betere resultaten. Uw Rheumatiek verbetert snel. WAT VOLGT? Toen in September van het vorig jaar de directe oorlogsdreiging werd afgesloten met het accoord van Muenchen, ging er een groote zucht van verlichting over de we reld. Het ergste was dan op het nippertje nog voorkomen.... Dit bewustzijn deed heenstappen over veel, wat toch innerlijk jiiet kon bevredigen. Het was niet voor niets, dat wij destijds schreven, dat de prijs voor den vrede hoog, zeer hoog was ge weest! Had men toen precies geweten, wat de gevolgen van Muenchen zouden zijn, zou dan dat accoord ook zijn gesloten, zelfs al stond de oorlog in dat geval voor de deur? Wie zal deze vraag met beslistheid durven beantwoorden, doch twijfel is, trots het geen dan op het spel zou hebben gestaan, gerechtvaardigd. Zij, die het accoord van Muenchen slo ten, moeten geweten hebben, dat zij Tsje- cho-Slowakije overleverden aan de Dultsche economische expansie-zucht, dat zij het aan diverse zijden geamputeerde land stelden onder Duitsche voogdij. Het was onmoge lijk daaraan te ontkomen. Maar zij hebben gemeend, dat zij op die wijze het zwaar be proefde rijk van Masarijk tenminste op pa pier veilig stelden en zijn „onafhankelijk heid" redden. De geschiedenis van tegenwoordig gaat echter snel, uiterst snel. Men kan wel zeg gen met zevenmijlslaarzen! Nog geen half jaar is sindsdien verstreken en Tsjecho- Slowakije is van de kaart van Europa ver dwenen, door Dultschland opgeslokt Met zijn langzamerhand befaamde kracht dadige snelheid heeft Hitier toegeslagen en de wereld gesteld voor het voldongen feit. waartegen men kan protesteeren, doch niet meer handelen. Men moet zich neerleggen bij het gebeuren! Weer is een roemloos einde een trotsehen staat ten deel gevallen en dat zonder slag of stoot. Evenals Oos tenrijk Is Tsjechië zonder schot door de Duitsche troepen bezet. Eerlijk gesproken, achteraf wrijft men wel eventjes zijn oogen uit, doch slechts om dan het gebeuren nog scherper te zien in alle naaktheid! Vorige weken kwamen uit Engeland en Frankrijk zeer optimistische geluiden over ontspanning ln de wereld-verhoudingen; geluiden, zoo optimistisch, dat men zich wel eenigszins verbaasde, want een bepaal de basis was daarvoor met den besten wil ter wereld niet aan te wijzen. Hoogstens kon men spreken van goede verwachtingen gestimuleerd door een vredes-symphonie a la Chamberlain. Men zou zelfs eenlgermate kunnen denken aan de Coué-methode! Speciaal de Engelsche verklaringen waren echter zoo beslist, dat men over alle be zwaren heenstapte, overtuigd, dat officieele kringen dan toch wel over gegevens moes ten beschikken, die wezen op de mogelijk heid van het bereiken van groote resulta ten in het belang van den wereld-vrede. Scherp detoneerde daartegenover de be zorgdheid in Amerika. Sprak president Roo sevelt niet van de mogelijkheid, dat hij hals over kop zou moeten terugkeeren van de vloot-manoeuvres? Men begreep er niets van, er scheen geen vuiltje aan de lucht. Helaas, de Amerikaansche president heeft gelijk gekregen, al behoefde hij dan niet zijn reis af te breken. Toch lijkt het ons onwaarschijnlijk, dat president Roosevelt precies geweten heeft, wat er dreigde, want zou hij dan Londen en Parijs niet tevoren hebben gewaarschuwd? Dat hij dit ver zuimde, is niet aan te nemen, zoodat men moet constateeren, dat de Amerikaansche president hoogstens de klok had hooren luiden, zonder te weten, wat er op til was! Doch hoe het zij, Tsjecho-Slowakije is verdwenen. Tsjechië komt, trots een soort van schijn-autonomle, rechtstreeks onder Duitsch gezag op eigen verzoek! Hoewel Duitsche troepen reeds op Tsjechisch grondgebied stonden, toen de Tsjechische leider nog in den trein zat op weg naar den Fuehrer! Men mag zich er over verbazen, dat het den Fuehrer telkens weer gelukt, om de leiders daartoe te brengen en aldus hem den rechtsgrond in handen te spelen, die in schijn een reden kan heeten voor zijn op treden! Slowakije zal wellicht een Ietwat grootere schijn-zelfstandigheid verkrijgen, dat zal nog nader moeten blijken en Roe- thenië is ads premie ten deel gevallen aan Hongarije. Er was eens gedurende twintig jaar een republiek Tsjecho-Slowakije Het verloop van zaken zullen wij niet meer schetsen, het ligt ieder nog te versch in het geheugen. Wereldgeschiedenis is ge maakt ln enkele dagen. Is het te verwonderen, dat door gansch Europa een golf van verontwaardiging ging gepaard aan angst en vrees? Niet alleen, dat voor de zooveelste maal opnieuw is bewezen, dat voor Dultschland geen accoord of verdrag waarde bezit, als het Duitsche belang het anders vraagt een herleving dus van het beruchte „vodje papier" maar tevens heeft de Fuehrer thans de wereld ervan in kennis gesteld, dat hij zijn principes Inzake terugbrengen van „Duit- schers" binnen het Derde Rijk. zonder te tomen aan de rechten van andere volken, aan de wilgen heeft gehangen. Zoowel Tsjechen als Slowaken en Roethenen zijn Slaven en hij brengt beide eerstgenoemden thans binnen het Duitsche imperium. Het nationallteitsprincipe, dat alpha en omega heette te zijn van het nationaal-socialtsme is verruild voor het principe van „levens ruimte". Maar daarmede is het hek van den dam en kan iedere verdere verovering Worden verklaard; men zou kunnen zeg gen, dat Dultschland binnen Europa aan het veroveren van koloniën is! Voor landen als Hongarije, Polen en Roe menië is de situatie thans direct onrustba rend geworden. Algemeen wordt aangeno men, dat het Duitsche optreden moet wor den gezien in verband met den opzet van den „Drang nach Osten". Als men dit aan neemt, en er is geen enkele reden dit niet te doen, komen zij alle direct te liggen in de gevaarlijke zone. Als van zelf denkt men thans aan de voorraadschuren der Oekraï ne en aan de petroleum van Roemenië en dit te meer, waar. ook al willen wij de be- teekenis der Duitsche veroverigen in Tsje cho-Slowakije allerminst verkleinen, deze toch aan Dultschland niet geven, wat het in de eerste plaats noodig heeft: grond stoffen en levensmiddelen. De gewelddadig bezette gebieden, pardon, de gebieden, die alleronderdanigst hebben gevraagd, zich onder bescherming van Dultschland te mo gen stellen, hetgeen goedgunstig is toege staan, passen zich bij uitstek aan bij het Derde Rijk: zij hebben hetzelfde noodig en bezitten hetzelfde. Een economische oplos sing geeft derhalve deze gebiedsuitbreiding niet, daarvoor moet het Derde Rijk verder gaan! En wie zegt, wat de volgende plan nen van den Fuehrer zijn? Memel en Danzig zijn in verhouding van weinig of geen beteeken's geworden Polen en Hongarije hebben het groote genoe gen de gemeenschappelijke grens te hebben oadeau gekregen nadat nog bij het tractaat van Weenen deze door Duitschland met beslistheid was afgewezen Doch al was er tengevolge van dit laatste geen bijsmaak van onzekerheid, wat beteekent dan dit succes nog in verhouding tot de grootte van het naderend gevaar? Zou de Poolsche minister Beek momen teel niet erkennen, dat hij Polen destijds een slechten dienst bewees door Duitsch land tegenover Tsjecho-Slowakije te steu nen? Voor Polen is de gang van zaken met recht een Pyrrhus-overwlnning geworden, die zich thans ieder oogenblik op eigen land kan wreken Dat met Roemenië de banden zijn aangehaald en dat met Hon garije. welks prijs voor Roethenië nog niet is bepaald dit kon wel eens niet mee vallen! een gemeenschappelijke grens is bereikt, het zijn slecht? flauwe lichtpuntjes tegenover den toorts van het Germaansche imperium-gevaar! Roemenië is voorzich tiger en houdt zich angstvallig buiten het geval al is ook getrach' het In de kwestie te betrekken, eensdeels door het een pro tectoraat over Roethcn aan te birden anderzijds door het te verlokken het kleine stukje door Roemenen bewoond gebied te bezetten. Voelt Oost-Europa zich uit den aard der zaak momenteel het felst bedreigd, zelfs landen als Zwitserland en Denemarken zijn ongerust geworden. Nergens is toch meer veiligheid voor den Duitschen expansie drang En de reactie in het Westen? Nimmer nog is daar zulk een orkaan van veront waardiging opgegaan als op dit oogenblik. Zonder eenige overdrijving mag men gerust vastleggen, dat Chamberlain's verzoenings politiek thans is getorpedeerd. Wat is er over gebleven van München. hoe kan er nu nog iets ten gunste van het Duitsche op treden worden aangevoerd? Degenen, die van den beginne af aan hebben gewaar schuwd tegen het doen van concessies aan het Derde Rijk zijn volkomen in het gelijk gesteld, het streven naar een algemeene vriendschappelijke oplossing heeft gefaald en hopeloos gefaald Zelfs bladen als de Times, om maar te zwijgen van een Daily Mail moeten nu erkennen de plank te heb ben misgeslagen. Had men destijds, ook al erkent men het Duitsche recht om Versailles ongedaan te maken, aan handhaving van het rechts beginsel in principe vastgehouden de we reld zou niet staan voor zulk een débacle en zulk een onophoudelijke dreiging! Trots alle felle protesten en de verzeke ring. dat het woord van Duitschland niet meer ernstig kan worden genomen, moet men z'.ch we! neerleggen bij het gebeuren. Maar in de toekomst? Het beslissende woord daaromtrent wordt niet gesproken. Wel schijnt er ernstige kans op wijziging van het Britsche kabinei onder den heden juist 70 jaar gewo'den premier door op- leming van Eden en Duff Cooper of zelfs Churchill waaru t 'eder zijn conclusie kan trekken! Of is Duff Cooper thans onmoge lijk geworden door zijn beleediging van H tier? Ook het Fransche kabinet Daladier wordt zwaar bestookt, speciaal in zijn minister van buitenlandsche zaken, Bonnet, maar men voelt, dat op dit oogenblik een val van het kabinet het land veel kwaad zou doen, nu Maandag president Lebrun zijn Engelsche reis zal aanvangen. De tijd van verzoeningspolitiek is voorbij De Engelsch-Duitsche en de Fransch- Duitsche handelsbesprekingen, waarvan men zich zooveel had voorgesteld zijn af gelast. de Engelsche gezant, te Berlijn is naar Londen ontboden ter oriënteering. de wereld drijft opnieuw af naar den afgrond! De gevolgde gedragslijn van president Roosevelt wint aan kracht en macht, zelfs bij zijn tegenstanders. Vermoedelijk zal nu de tijd zelfs rijp zijn voor wijziging der neutrallteitswet ten gunste deT Westersche democrat een en rechtstreeks gericht tegen de totalitaire staten. De sovjets worden wederom in het wereldgebeuren betrokken; Duitschland speelt het klaar om wederom Rusland in de armen van Engeland te drijven, zooals het ook voor den oorlog van 1914 deed. En wat is de houding van Italië, dat voor de zooveelste maal zijn spil-genoot groote vruchten ziet binnenhalen, terwijl het zelf met leege handen blijft staan, zelfs zijn belangen door den bondgenoot ernst'g het bedreigd.... Bil geruchte verlu dt dat de Duce nu weldra met zijn eischen tegen over Frankrijk zai komen. Of het echter nu daarvoor de tijd is gezien de algemeene verontwaardiging? De wereld is op drift, alle vertrouwen is zoek. het woord van den Duitschen leider heeft geen waarde meer, waarheen drij ven wij? Dat er geen belangstelling is voor het m stukken der Palestiinsche eonferent e, voor Spanje en voor al het andere, het Is logisch en te billijken. Uw rheumaUsche pijnen hebben een tweezijdige oorzaak (1) overzuring van het organisme en (2) een ophooping van schadelijke stoffen als urinezuur. Er is nu een middel, dat beide oorzaken tegelijk bestrijdt; dat middel is Vange Salts. De zuur-reduceerende eigenschap is zóó sterk, dat het zelfs drie en een half maal zijn eigen gewicht aan zuivere azijn neutrali seert. En niet alleen, dat het een uitste kende zuur-reduceerende werking heeft, doch Vange Salts werkt tevens aansporend op lever, nieren en ingewanden, zoodat deze organen urinezuur en andere afvalstoffen regelmatig uit het lichaam zullen verwijde ren. Juist door de gelijktijdige ontzuring en zuivering van het lichaam bereikt men met Vange Salts zulke bijzondere resultaten. Lijders aan rheumatische pijnen, wan hoopt niet en neemt een proef met het nieuwe, krachtige middel Vange Salts. Over de verrassende resultaten der dubbele wer king zult ge meer dan tevreden zijn. Prijs 185 cent, voldoende voor een lange kuur. Vange Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. 1243 (Ingez. Meel.) Eerste Kamer. WATERSTAAT: VERKEERSFONDS; STAATSMIJNEN. (Van onzen parlementairen medewerker) Nadat de Kamer zich na eenig debat had vereenigd met het wetsontwerp in zake de voorziening betreflende het terug vorderen van gelden, gestort of betaald in verband met are. 8 der Crisiszuivelwet, kwamen bovengenoemde begrootingen aan de orde. Zij vormen een rijke bron voor het te berde brengen van allerlei „sociale" pun ten. Daar is tegenwoordig vooral ook de belasting op het motor-verkeer bij, lasten, die in breeden kring (ook door de Regee- ring zeil) te hoog worden geacht, wat ook nu weer eenige sprekers hebben betoogd. Op die wijze zei men betaalt dit ver keer veel meer dan gerechtvaardigd is met het oog op de publieke uitgaven, welke het veroorzaakt en wordt het bovendien in zijn ontwikkeling belemmerd. De onbe waakte overwegen zijn een getrouwe gast op het Waterstaat-feest, evenals de ver keersveiligheid en de bewaking van de groote wegen. Op de toenemende onveiligheid van het verkeer vestigde in het bijzonder de heer Janssen de Limpens de aandacht: de cij fers betreffende dooden en gewonden ver- toonen een groote stijging en daartegen moet iets worden gedaan. Om grooter spoed inzake wegen- en bruggenbouw vroeg de heer Ter Haar. die bovendien den toe stand op verschillende hoofdverkeerswegen niet zoo schitterend vond en verbetering bepleitte. Het was dezelfde afgevaardigde, die de „zonderlinge houding" critiseerde, door den minister aangenomen inzake het centrale vliegveld; hij schoof van het eene denk beeld op het andere en Is nu bij een com missie aangeland: de heer Ter Haar ver klaarde het rapport hiervan te zullen af wachten. Het was in het bijzonder ook de heer Kropman, de Amsterdamsche wet houder. die dit onderwerp besprak, en als zijn meening te kennen gaf, dat de mi nister standpunten koos zonder grondig onderzoek. Wat zal de minister doen vroeg mr. Kropman als de in te stellen commissie adviseert, om Schiphol toch centraal vliegveld te maken? Zal de mi nister dan het desbetreffende ontwen), teruggehouden uit vrees dat de Tweede Kamer het zou verwerpen toch weer indie nen? (Wij meenden, dat het Schiphol-denk- beeld bij het commissie-onderzoek zou worden uitgebracht, na de door de Tweede Kamer aangenomen motie). Dat de heer Van Voorst tot Voorst het bestond, aan te dringen op maatregelen ter beveiliging vanvoetgangers op de rijkswegen zal bij deze toch heusch nog niet uitgestorven exemplaren van het men- schelijk ras zeker met ontroerde sympa thie zijn begroet; het is alleen de vraag of het veel helpen zal. Dezelfde afgevaar digde pleitte voor parallel-wegen, en be toogde dat de spoorwegen goed blijven voor den langen afstand, maar voor korte af standen brengt de bus meer uitkomst. Wij hebben hier slechts enkele van de behandelde punten aangestipt en zullen over tal van stads-, dorps- en streekbe- langen maar heenstappen. Alleen ver dient in dit verband nog vermelding, dat de heer Kropman het plan, om de sooor- brug bij Velsen door een tunnel (of twee tunnels) te vervangen, ten zeerste toe juichte. Voor de arbeiders in het mijnbedrijf werd loonsverbetering bepleit. De voorlezing van de verlanglijstjes is "oz niet ten einde. Dinsdag voortzetting. Aan de deDartementen bezint zoetjes aan d" voorbereiding voor de begrooting van 1940. Beschermt U legen de gevolgen van Bedenkt dat nalatigheid Uwerzijds in het nemen van beschermingsmaat regelen gevolgen met zich kan brengen voor U en tallooze anderen Nadem mHcV;ngen verstrekt de secretaris van de afd. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, de heer D. C. Kok, Rapenburg 9, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9