01BBSS Dl TRIUMPH Swan Pen r... De situatie in het vroegere T s j echo-Slo waki j e <r-\RISICO, LEIDSCH DAGBLAD - Eerste BSsd Zaterdag 18 Maart 1939 VULPENKLINIEK NEEM GEEN f m NEEM ss*\TR1UMPH 'N TRIOMF VAN SMAAK Te Praag In Slowakije De strijd in de Oekraine Benesj protesteert 1 CENT VIRGINIA STADSNIEUWS 3SSS& i De strijd om een gemeenschappelijke Hongaarsch-Poolsche grens Onze Paaschreis naar Italië DAGBLADRECLAME Na twee dagen van wanhoop over de aanwezigheid van een bezettingsleger in hun midden, schenen de Tsjechen te Praag volkomen onverschillig omtrent hun lot. Alle openbare diensten functionneeren en oppervlakkig gezien scfhünt. het leven zijn normalen gang te gaan; in de kringen der arbeidersklasse is de houding er een van cynische bitterheid, welke wellicht meer tegen haar leiders is gericht, dan tegen de Duitschers. Men verkeert op het oogenblik volkomen in het duister ten aanzien van de ver blijfplaats van den gewezen premier Be- ran. Gisteravond was hij nog door den Duitsohen opperbevelhebber ontvangen, doch vandaag verklaarde men in welinge lichte kringen, dat men niet wist waar hij is. Serovy is niet gevlucht, doch te Praag. De toekomst der Tsjechische troepen is nog steeds onzeker. Waarschijnlijk zal ar beidsdienstplicht worden ingevoerd om hen op te nemen; vernomen wordt, dat reeds tal van Joden zijn gearresteerd, hun verwanten weten niet, waar zij zich bevin den. In het Hradschin te Praag zijn gisteren onderhandelingen gevoerd tusschen dr. Fa "ha en het presidium van de Tsjechi sche nationale eenheidspartij. Besloten werd het Tsjechische volk in een enkele partij aaneen te sluiten, aan het hoofd waarvan dr. Hacha zal staan. De Slowaaksche propagandachef. Sancho Mach. heeft voor de radio een redevoering uitgesproken over de beteekenis van de te- legrammenwisseling tusschen Hitier en Tjsso, waarin hij o.m. verklaarde: D' ..Fuehrer". Adolf Hitier. spreekt over den Slowaaksohen staat. De kracht en den zul van deze woorden uit den mond van Adolf Hitler begrijpt ieder. De woorden van Hitier zijn feiten. Wanneer de ..Fueh rer" spreekt over den Slowaakschen staat, dan is die staat als op rotsen gegrondvest". M'ori'er Cemak is tot Slowaakseh gezant te Berliin benoemd. De Hliokagarde heeft, te zamen met de Slowaaksche politie, den veiligheidsdienst in het eeheele land op zich genomen. De Duitsche troepen hebben het land vrij wel bezet. Van de Roemeensch-Oekrainsche grens wordt gemeld, dat nog steeds wordt ge vochten in de sub-Karpathische Oekraine. De tegenstand in de Oekraine wordt ge leid door kolonel Huszar. De Hongaren zijn doorgedrongen tot Tiat- savo. 20 k.m. ten Oosten van Sighet. Naar verluidt is Wolosjin met verschei dene leden van de vroegere Karpatho- Oekrainsche regeering naar Belgrado ver trokken. De Roemeensche kroonraad heeft beslo ten. dat Roemenië niet in zal grijpen in het Roetheensche probleem en de Hongaren het geheele gebied zal laten bezetten. Men wil voorkomen, dat zich incidenten voordoen, waardoor een gespannen verhouding tus schen Hongarije en Roemenië zou kunnen ontstaan. Roemenië zal evenwel de mili taire maatregelen aan zijn grens handha ven. teneinde zoo noodig de Roemeensche nationale belangen te beschermen. De troepen in het grensgebied zullen met 3040 duizend man worden versterkt. De Duitsche diplomatisch-politische Kor- resnondenz schrijft o.a. het volgende: Na de Octobergebeurtenissen werd gezegd, dat Duitschland duistere bedoelingen had en Roethenië als corridor beschouwde. De laatste gebeurtenissen toonen. dat die ver onderstellingen in het rijk der fabelen thuishooren. dat de ontwikkeling thans in andere richting gaat. De Hongaarsche pre mier graaf Teleki heeft in het parlement uitdrukkelijk vastgesteld, dat aan het volk der Karoathische Oekraine autonomie zal worden toegestaan. Op duidelijke, door de natuur gegeven basis zal den nationalen be- standdeelen van den voormaligen Tsjecho- Slowaakschen volkerenstaat een ontwikke ling worden mogelijk gemaakt, die het be houd van hun nationale individualiteit, maar ook hun economische leven volkomen waarborgt. De oud-president van de Tsjecho-Slo- wae'-'che republiek, dr. Benesj. heeft een telegram gezonden aan Roosevelt, Datadier, Chamberlain -en Litwinof, in verband met de bezetting van Tsjecho-Slowakije. „De Tsjechische en Slowaaksche bevol king, aldus Benesj, Is het slachtoffer van een greote internationale misdaad. Het volk kan thans niet protesteeren en kan zich zelf met betrekking tot hetgeen in de laat ste maand gebeurde, niet verdedigen. Daarom richt ik als oud-president van Tsje cho-Slowakije een plechtig protest tot u. In September j.l. bereikten mij de Fransch- E::t-che voorstellen en eenige dagen later v:rd nri de beslissing van Milnchen voor gelegd. Beide documenten hielden een be lofte in. waarbij de integriteit en de vei ligheid v?n het Tsjecho-Slowaaksche grond- g:bi°d gegarandeerd werden Beide docu- r*n vroegen ongehoorde offers van mijn v-'v v-t. belang van den vrede in Furopa. D:" r'grs werden door het Tsjecho-Slo- wez'.cche volk gebracht. Niettemin is nu een der groote mogendheden, die het accoord van München onderteekenden, bezig, met ons land te verdeelen, het met de wapenen te bezetten en het onder een „protectoraat" te plaatsen, onder de be dreiging met macht en militair geweld. Ik ben verplicht voor het wereldge weten en voor de geschiedenis te pro- clameeren. dat de Tsjechen en de SIo- waken nimmer deze onduldbare schen ding van hun heilige rechten zullen accepteeren, en dat zij nimmer hun strijd zullen opgeven, totdat deze rech ten voor hun geliefd land hersteld zijn. Ik smeek uwe regeering dringend, deze misdaad niet te willen erkennen cn de con sequentie te aanvaarden, die de huidige tragische situatie in Europa en In de we reld zoo dringend vereischt. De beroemde pianist Ignaz Paderewski, oud-president van de Poolsc-he republiek, heeft Benesj een schrijven gezonden, waar in hij o.a. verklaart: 1247 (Ingez. Med.) „Uit het diepst van mijn hart, vervuld van verontwaardiging, protesteer ik tegen hst onder slavernij brengen van uw land. Dit is de terugkeer van de menschheld naar het somlbere tijdperk van de bar- baarschheid. het is de overwinning van de booze kracht over het recht en over de God delijke vonk, welke de Almachtige ons in de onsterfelijke ziel heeft geiegd: „het geweten". De gezantschappen. Hurban, de gezant ran Tsjecho-Slowakije in de Vereenigde Staten, heeft thans ge weigerd. te gehoorzamen aan de vkn Praag ontvangen bevelen, de legaten en consula ten over te geven aan de Duitsche ver tegenwoordigers. Hurban heeft verklaard, dat hij het mi- n'sterie ran buitenlandsche zaken te Praag er ran in kennis heeft gesteld, dat hij de capitulatie van Hacha niet als geldig er kent „daar deze ongrondwettelijk is". Gisteravond vervoegde zich de Duitsche ambassadeur te Moskou bij Fierlinger. den Tsjecho-Slowaakschen gezant en deelde hem mede. dat hij van zijn regeering op dracht had ontvangen bezit te nemen van de archieven en in het bijzonder van de geheime politieke archieven der legatie. Fierlinger deelde den ambassadeur daarop mede, dat hij de geheime politieke archie ven had verbrand en hij gaf den ambassa deur in overweging, aangezien hij zelf aan Praag zijn ontslag had aangeboden, zich in verbinding te stellen met den leider van de consulaire afdeeling van de Tsjecho-Slo waaksche legatie, die den ambassadeur enkele onbeteekende papieren ter hand stelde. Fierlinger verklaarde voorts, dat hij het optreden van Hacha en Chvalkovski. die het lot van hun land in handen van Hitier hadden gelegd, niet rechtsgeldig achtte. Grootste sorteering te Leiden in de BREESTRAAT 145 - TELEFOON 3211 1295 (Ing'ez. Med.) THEOSOFISCHE VEREENIGING CENTRUM LEIDEN. Lezing van den heer L. Rijkhoek. Gisteravond hield in het Federatiehuis de heer L. Rijkhoek uit Amsterdam voor bo vengenoemd centrum een voordracht over Esoterische Astrologie. Spreker begon met de grondstelling van de astrologie, dat de mensch geboren wordt onder een zekere planetaire constellatie. Wanneer bij de geboorte een horoscoop wordt getrokken, dan kan worden nage gaan, welke krachten werkzaam zijn en welke invloeden het lot van het kind zul len bepalen, wanneer het leven zich nieu we vonnen gaat scheppen. Esoterische as trologie wil zeggen m-wezenlijke astrolo gie, gericht op het geestelijke en niet op het stoffelijke. Wij moeten tot zelfkennis komen, hoe wij staan tegenover de per soonlijkheid en ons leeren beheerschen, zoo- als Salomo gezegd heeft: Wie zich zelf be- heerscht, is sterker dan hij, die een stad inneemt. De exoterische astrologie rubriceert fei ten zonder kosmlschen achtergrond en is daardoor geneigd te lelden tot fatalisme, terwijl de esoterische astrologie de religie benadert en nauw verband houdt met de theosofie. Bovenal moet astrologie niet als exacte wetenschap beschouwd of beoefend worden. De zon, Mercurlus en Venus vonnen de geestelijke zijde, waarbij een disharmonisch (Ingez. Med.? vierkant aspect niet mogelijk is. De Zon is de bron van het licht; Mercurius de godde lijke wijsheid, de boodschapper der goden en de doorgever van de kracht; Venus de liefde en de werkzaamheid, die de evolutie bevorderd. Daarentegen zijn Mars, Jupiter en Saturnus de ik-planeten. wier invloed door ons moet worden beheerscht. Wij moe ten trachten deze invloeden, de lagere eigenschappen om te zetten in betere. Elke stap, welke wij doen in hoogere richting vindt tegenstand. Daarom moeten wij ernaar trachten een oplossing op hoo- ger gebied te vinden en zoo aan ons zelf arbeiden in het belang.yan onze geestelijke gezondheid. Een disharmonisch aspect is niet altijd een slecht aspect evenals de stand van een planeet niet altijd uiting is van een bepaald karma. Het hangt er maar van af of men het op hooger of lager ni veau brengt. De horoscoop toont dan de middelen waardoor het karma kan werken en ten goede kan worden gekeerd en op welke wijze de vermogens, de talenten, welke men heeft ontvangen, moeten wor den gericht en gebruikt om de evolutie, welke ieder moet doormaken, ln de goede richting te doen gaan. Met een woord van Annie Besant besloot spreker zijn met groote aandacht gevolgde rede. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de rechtsgeleerd heid op proefschrift getiteld: „De bedrijfs- concessie", de heer C. F. Diesch, geboren te Middelburg. Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde mej. C. A L. de Klerk (Rot terdam! en de heer F. v. d. Graaf! 's Gra- venhage). Voor het doctoraal examen rechten de heer H. Jonker (Leiden). Onze stadgenoot, de heer E. Luytjes is benoemd tot godsdienstonderwijzer bij de Ned. Herv. Gem. van Ter Aar. Voor het alhier afgenomen examen van apothekersassistent zijn geslaagd mej. G. M. van de Wetering (Rotterdam) en de heer G. J. M. Fritsohy (Rotterdam). Het kaartje geeft den staat Hongarije veer met de omliggende Duitsche protec toraten en de aangrenzende Sub-Karpati- sche Oekraïne (Roethenië). Hierin zijn de Hongaarsche legers bin nengerukt Duitschland schijnt zich met de Hongaarsch-Roetheensche kwestie niet te bemoeien en de Hongaren rustig hun gang te laten gaan om hun ideaal, van een ge meenschappelijke grens met Polen, te be reiken. Op de kaart is dit grondgebied diagonaal met stippellijn weergegeven. Het verticaal gearceerde gedeelte geeft de landaanwlnst weer die Hongarije toegewezen werd door het accoord van Weenen. op 2 Nov. 1938. Het inzetkaartje geeft Hongarije weer in Centraal-Europa. Het geheel geeft een goeden Indruk, hoe na een eventueele ver wezenlijking van Roethenlë's Inlijving, de Hongaarsche staat er uit zou zien. m 917 (Ingez. Med.) DR. R. A NTH ES TE LEIDEN. Dr. Rudolf Anthes, leider van de Egyp tische afdeeling der .Staatliche Museen" te Berlijnhoopt in de volgende week twee lezingen te houden in het Rijksmuseum van Oudheden alhier. Ds. Anthes is een der meest bekende jongere Du'tsche Egyptolo gen: hij heeft medegewerkt aan de sa menstelling van het Egyptische woorden boek, was als assistent eenige jaren aan het Duitsche Instituut te Oaïro verbonden en heeft deelgenomen aan de opgravingen van het Oriental Institute van Chicago te Medinet-Habu. In 1929 werd hij verbonden aan het museum te Berlijn, sinds 1931 is htl tevens privaatdocent aan de universi teit te Halle. Hit publiceerde werken over de insoripties van Hatnoeb in 1927 en over de levensregels en levenswijsheid der oude Egyptemaren ln 1933. Op den eersten avond hoopt dr. Anthes te spreken over: .Die Kompositlon agyptlscher Wandbilder", op den tweeden over: „Ausdruckwandel der agypUschen Kunst", In belde lezingen wil dr. Anthes aantoonen. hoe de kulturcele en geestelijke veranderingen in den loop der Egyptische geschiedenis zich ln de kunst weerspiegelen. MILITARIA. Gisteren is door den Garnizoenscom mandant de bij Kon. besluit d.d. 4 Maart 1939 tot reserve-officier van gezondheid der 2e klasse aangestelde vaandrig J. C. Burg beëedigd. BEROEP AANGENOMEN. Onze stadgenoot, de heer I. de Tombe, theologisch candidaat, heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente van Doeve ren (N. Br.i aangenomen. (Ingez. Med.) LIBERALE STAATSPARTIJ. Jaarvergadering van de afd. Leiden. De afd. Leiden van de Liberale Staats partij hield onder voorzitterschap van den heer J. Heringa haar jaarvergadering, waarin de jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd Na behandeling van den beschrijvingsbrief voor de op 25 dezer te Utrecht te houden algemeene vergadering, had de bestuurs verkiezing plaats. Als bestuursleden wer den gekozen de heer B. Moolenburgh, mevr. A. van Gilsevan Geldermalsen en de hee- ren mr. G. W. van Stapele en dr. J. C. de Haan, van wie laatstgenoemde mr. J. L. van Klaveren als secretaris zal opvolgen, wegens diens vertrek naar Ned. Indië. De heer J. Heringa, die als voorzitter herko zen werd, bracht mr. van Klaveren dank voor zijn werk in het belang der Leldsche afdeeling verricht.. Tenslotte werd gespro ken over de candidatenlijst voor de a s. ge meenteraadsverkiezingen. 12 DAGEN NAAR HET ZONNIGE ZUIDEN VOOR SLECHTS f.152.—. In ons Blad van Dinsdag: J.l. publiceerden wij verschil lende bijzonderheden aan gaande de Pinkstcrreis, wel ke het American Express Reisbureau speciaal voor de lezers van ons Blad van Dins dag 4 tot cn met Zaterdag 15 April organiseert en waar van het zonnige Italië het doel zal zijn. Wij herinneren er aan, dat bezoeken op het programma staan aan de voornaamste «teden van dit wonderschoone land: Milaan, Florence, Rome de beide Pinksterdagen zijn geheel vrij voor het ma ken van uitstapjes in de naaste omgeving! en Ve netië. De reissom inclusief alle kosten van logies, maal tijden, autotochten, gidsen, entrée's, fooien, enz. be draagt slechts f. 152per persoon, hetgeen uitzonder lijk laag moet worden ge noemd, wanneer men daarbij in aanmerking neemt wat daarvoor aan bezienswaar digs en comfort wordt ge boden. Aanmelding voor deze reis kan nu reeds geschieden aan ons Bureau, Noordcindsnlein 1. Men betaalt als inschrijf- som een bedrag van f. 10 het resteerende bedrag moet worden giestort bij het af halen der reisbescheiden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing Moderne Woninginrichting, Voldersgracht 15, Leiden. Meubelmakerij. Wijzigingen N.V. Automobielhandel Vreeken Schu- del. Papenstraat 4 en 5 b, Leiden. Overle den Commissaris: C. F. Schudel, Wasse naar, d.d. 11 Febr. 1939. Joh. de Boer, Dorp C. 117, Hazerswoude. Handel in landbouwwerktuigen, ijzerwa ren, hout en touwwerk. Uittredend eigenaar J. de Boer, Hazerswoude, d.d. 1 Oct.. 1938. Wijziging handelsnaam in: Firma Joh. de Boer. Nieuwe eigenaar: M. O. L. de Boer, Hazerswoude. R.K. HUISHOUDSCHOOL. Voor het theoretisch gedeelte van het examen voor de akte N VII «leeares huis houdkunde en waschbehandeling) slaag den de dames: W. Lindeboom en H. L. Wol- dring en voor het theoretisch gedeelte van het examen voor de akte N VIII (leerares koken en voedingsleer) slaagden de da mes: W. P. Hol, J. M. M. Meyer, V. A. Maas, M. A. M. Mönking, S. J. O. M. Nef- kens, C. M. Schroder, A. C. Vredebregt, A. Th. Westphal en K. IJdens. NED. BOND VAN CHR. HOUTBEWERKERS EN AANVERWANTE VAKGENOOTEN. 22ste jaarvergadering. In het gebouw Prediker hdeld de afd. Lel den van den Bond van Ned. Chr. Houtbe werkers en aanverwante vakgenooten haar 22sste jaarvergadering. Na gebruikelijke opening heette de voor zitter. de heer Biestoroek, allen welkom, in het bijzonder den bondssecretaris, den heer Brouwer en den heer Hendriks, van den Leidschen Chr. Besturenbond. De bondssecretaris zette vervolgens in een korte rede uiteen, welke resultaten in het meubelbedrijf zijn bereikt. Namens den Leidschen Chr. Besturenbond bood de heer Hendriks de gelukwenschen aan. Spr. spoorde alien en in het bijzonder de jeugdige leden aan steeds actief te zijn. Het verdere gedeelte van den avond werd afgewisseld met muziek en declamatie van den heer De Gunst. Te ruim elf uur werd deze alleszins ge slaagde samenkomst, na gemeenschappelijk gezang, door den bondssecretaris met dank gebed gesloten. De ruggegraat van elk goed reclame-plan VEREENIGING TOT BEV. DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. De afd. Leiden heeft een gezellige bij eenkomst gehouden. Ditmaal was mevrouw MulderDe Clercq Zuibli bereid een lezing te houden over haar boek „Het Eeuwige Lied", dat in Mei verschijnen zal en een vervolg is op „De Blijde Stilte". De presidente, mevr. KranenburgSie mens heette de spreekster van dezen avond hartelijk welkom. Na nog eenige zakelijke punten besproken te hebben gaf de presi dente het woord aan mevrouw Mulder. Spreekster gaf. alvorens aan haar boek „Het Eeuwige Lied" te beginnen, een korte inleiding over haar eerste boek „De Blijde Stilte", waarin Joep, de heldin, een H.B.S.- meLsje van 18 jaar door een ziekte haar gehoor moet missen en haar Ideaal eens dokter te zijn, moet opgeven. In „Het Eeuwige Lied" zien we Joep terug als doktersvrouw, als Moeder en als vrien din en tot slot als leidster van een kinder tehuis. Op vaak ontroerende wijze heeft spreekster eenige mooie hoofdstukken uit haar werk voorgelezen, welke door alle aanwezigen hl groote stilte werden aan gehoord. Na de pauze was er als gewoonlijk een kwartiertje liplezen door mejuffr. Drlessen. Daarna heeft mevr. Mulder nog eenige treffende gedeelten voorgelezen Door haar prettige manier van spreken en door haar duidelijke stem heeft zij allen een' genotvollen avond bereid. Mevr. Kranenburg gaf hiervan blijk door op de haar eigen sympathieke manier mevrouw Mulder, onder aanbieding van een mooi bouquet, hartelijk dank te zeggen voor den mooien avond, dien zij allen gegeven heeft. Ds. E. Michelln—Moreau te Den Haag is benoemd tot consulent van de Waalsch Hervormde Gemeente, alhier. Stscrt. nr. 54 bevat de statuten be treffende de N.V. Schelpkalkfabriek Val kenburg en de N.V. Bleys, beide alhier. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen is benoemd in de subcommissie, welke ln 1939 zal worden belast met het afnemen van de examens in de theorie van onderwijs en opvoeding, hoofdzakelijk ln betrekking tot het Middelbaar onderwijs van hen. die een akte M.O. Staathuishoudkunde en Statis tiek (K X) of Staatsinrichting (K XI) wenschen te verkrijgen dr. J. P. Duyver- man, alhier. Prof. dr. H. T. Colenbrander, prof. dr. J. P. B. de Josselin de Jong. prof. mr- J. C. van Oven, prof. dr. J. Ph. Vogel en dr. W. H. Rassers. allen alhier, hebben zit ting genomen in een comité van aanbe veling voor een steunactie ten behoeve van de bevolking van Bodjonegoro op Jara welke onder voedselschaarschte en ziekte» te lijden heeft 21

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2