Auto met vier personen te water gereden Verklaringen van Roosevelt en Sumner Welles ZATERDAG f8 MAART 1939 No. 24227 Nieuwe Eerste Nederlandsche N.V. HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Alle inzittenden verdronken SOsie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De verdere politieke ontwikkeling Rijksdagzitting 21 Maart op Mussolini spreekt 26 Maart IM. NOOMEN Naar wijziging der neutraliteitswet Gouden ambtsjubileum Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht Autodrama te Vreeswijk LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven #20 ets.) porto te betalen^ - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, «raar agentschappen gevestigd zij 11.' per 3 maandenf. 2.33 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnW Chamberlain's verzoeningspolitiek ten einde. Na een zwakke verklaring in het Britsche Lagerhuis heeft Chamberlain thans te Bir mingham duidelijke taal gesproken en, zwaar ontgoocheld, Hitier openlijk beschul digt van trouw-breuk. Men zie voor deze historische rede het 4e Blad. Chamberlain heeft de eenlge conclusie getrokken: de regeeringspolitiek. zooals hij die voerde, is ten einde. Engeland zal zjjn houding herzien in overeenstemming met Frankrijk, Amerika (dat de neutraliteitswet gaat wijzigen!) en „andere" landen. Dat beteekent de linden in Oost-Europa, als sovjet-Rusland. Polen en Roemenië en wie zich daarbij wil aansluiten. Vermoedelijk zullen de Vereenigde Staten de verovering van Tsjecho-Slowakije zelfs niet erkennen. Engeland zal geen directe nieuwe ver plichtingen op zich nemen, doch Chamber lain waarschuwde toch nadrukkelijk, dat Engeland geenszins gedesinteresseerd is in het Oosten. De Britsche gezant te Berlijn, sir Neville Henderson heeft opdracht gekregen on middellijk uit Berlijn terug te keeren om verslag uit te brengen aan de Britsche re geering. De Britsche pers keurt eenstemmig de rede van Chamberlain goed. De drie voor naamste punten, welke in de commentaar naar voren komen, zijn: ten eerste: de algemeene voldoening, dat de minister-president het bruut geweld, waarmede Hitier de vooruitzichten op het tevredenstellen heeft vernield, niet ver goelijkte: ten tweede: de hoop, dat woorden gevolgd zullen worden door daden, welke Duitsch- land zullen doen aarzelen voor de toe komst: ten derde: het aanvaarden van Chamber lain's verklaring, dat hij door den Fuehrer Is bedrogen en derhalve niet kan worden gelaakt voor de gebeurtenissen. De „Times" schrijft: De op gewelddadige wijze tot. stand gekomen wijzigingen van de afgeloopen week zijn een wel overwogen, eenzijdige schending van de overeenkomst. Het blad wijst erop, dat de Britsche am bassadeur te Berlijn, Henderson, zonder twijfel zal helpen het antwoord te geven op de vraag, welke Chamberlain stelde, doch zelf niet beantwoordde, n.l. of deze inval de laatste is van een reeks, welke bekend ls, of de eerste van een nieuwe reeks. De „Daily Telegraph" wijst erop, dat de oproep van Chamberlain tot het doen van hetgeen plicht is. toen hij verklaarde, dat Engeland Iedere uitdaging van Duitschland om alleen de wereld te overheerschen, zal weerstaan, door een krachtiger houding van de regeering moet worden gesteund. De politiek van tevredenstellen van Chamber- Iain heeft iedereen getoond, dat Engeland oprecht tot vrede geneigd Is en Hitier alle kans heeft gegeven zijn handelwijze te wii- zigen en iedere verontschuldiging om dit niet te doen heeft weggenomen. Deze politiek heeft een resultaat gehad, dat ledereen betreurt, doch dat niets veran dert aan het besluit van Engeland den vrede te zoeken. Wat veranderen zal ls niet het doel. doch de middelen en de regee ring moet thans deze nieuwe middelen toe passen. De rede heeft ook in de Vereenigde Staten een diepen indruk gemaakt. De „New-York Times" schrijft, dat de Duitsche regeering slecht ingelicht ls, wanneer zij denkt, dat de rede van Chamberlain en de verklaring van Sumner Welles slechts woorden zijn. Chamberlain's positie is door deze rede weer versterkt, al blijft men aandringen od wijziging in de regeering. Duff Cooper zal echter vooreerst wel niet in aanmerking komen. Voorspeld wordt, dat Duitschland een krachtige diptoma- tieke actie te Londen zal ondernemen over de door Duff Cooper in het Lagerhuis ge houden redevoering. Deze actie zal waarschijnlijk den vorm aannemen van een protest en een eisch om verontschuldiging. Zelfs is het mogelijk, dat de Duitsche ambassadeur zal worden teruggeroepen. Gezegd wordt, dat Hitier zich persoonlijk, beleedigd gevoelt door de gebezigde woor den. welke zijn houding jegens Groot- Brittannlë zou kunnen beïnvloeden. In zijn in het Lagerhuis afgelegde rede heeft Duff Cooper o.a. gezegd: Nu een drievoudig verrader en meineedige aan het hoofd staat van den Duitschen staat, ben ik van meening dat iedere overeenkomst, welke hij onderteekent. het papier niet waard is, waarop ze geschreven is". De Gestapo heeft reeds de „Daily Tele graph" en de „Times" in beslag genomen, toen de bladen in Berlijn aankwamen. A.s. Woensdag zal Mander, afgevaardigde der liberale oppositie. Chamberlain in het Lagerhuis vragen, of hij wil overwegen, of het wenschelijk is, dat onmiddellijk stap pen worden ondernomen voor onderhande lingen met de Sovjetregeering over een definitieve regeling tusschen Engeland. Frankrijk en Sovjet-Rusland, die een ge meenschappelijke actie tot breideling van aanvallen ten doel zou moeten hebben. Bij een dergelijke regeling zouden zich volgens Mander Polen, Roemenië. Zuid-Slav:ë. Tur kije. Nederland, Denemarken en andere vredelievende volken, die tot samenwerking bereid zijn, kunnen aansluiten. Nog zij vermeld, dat Chamberlain op de resolutie waarin gewaagd wordt van een „ongeschokt vertrouwen in de leiding van Chamberlain" heeft geantwoord met de volgende verklaring: „Wij behoeven niet mismoedig te zijn. Engeland is een groote machtige mo gendheid, veel krachtiger dan wij zes maanden geleden waren. Daden van geweld en onrecht brengen vroeg of laat hun eigen belooning mede. Elk van deze invallen doet nieuwe gevaren voor Duitschland in de toekomst rijzen, en ik waag de voorspelling, dat Duitsch land ten slotte bitter zal betreuren wat zijn regeering gedaan heeft". In een vergadering van de Fransche socialistlsch-radicale Kamerfractie heeft Meyer gistermiddag voorgesteld Herriot te belasten met een missie in Oost-Europa: hij zou Moskou, Boekarest, Belgrado enz. moeten bezoeken, zulks teneinde de bond genootschappen te versterken en het hoofd te bieden aan de Duitsche expansie. De fractie heeft besloten dat haar bureau en Meyer over deze kwestie een bespreking zullen voeren met Daladier en in die be spreking ook de maatregelen behandelen, welke de regeering zich voorstelt te nemen Hitier is gisteren te Weenen gearriveerd. Men verwacht, dat hij heden naar Berlijn zal terugkeeren. In de hoofdstad zijn in allerijl voorzorgen getroffen om den Fuehrer een triomfantelijken intocht' te bereiden. Volgens een hardnekkig gerucht zou de Rijksdag op 21 Maart te Berlijn bijeenge roepen worden. Naar Stefani uit Rome meldt, zullen Zon dag 26 Maart des ochtends 11 uur in alle gemeenten van Italië de fascisten en de verdere bevolking zich vereenigen op de pleinen bij de radiotoestellen en luidspre kers, die verbonden zullen zijn met het Olympische stadion op het Foro Mussolini, waar de Duce groot appèl zal houden van de zwarthemden van de oude fasci di com- battimento in bijzijn van de deelnemers van de historische bijeenkomst te Milaan, waarop de grondslag gelegd werd voor de vorming van de fascistische partij. De „Giornale d'Italia" schrijft over de in het buitenland verspreide berichten vol gens welke, als compensatie voor de nieuwe regeling in Midden-Europa, Italië een met Duitschland „overeengekomen aanval" be raamt: Met alle beslistheid moet worden vastge steld, dat de Italiaansche eischen tegenover Frankrijk niet gebonden zijn aan een over eenkomst met Duitschland. Evenmin zijn de Italiaansche eischen van andere Euro- peesche gebeurtenissen van heden of toe komst afhankelijk. De Italiaansche eischen houden slechts met de Fransche politiek verband. Door een Italiaansche agressiviteit voor te wenden en deze in een adem „gevaar van de as" te noemen, probeert men in Frankrijk zich vrij te maken van de onver- biddellijke Italiaansche eischen, die, onge acht alle „neen" van het verleden en de toekomst zich te gelegenertijd, overeen komstig het recht, zoo of zoo zullen ver wezenlijken. Sprekende cijfers! Ongevallenverzekering, geldig in en buiten beroep: f. 10.000.- bij overlijden, f. 20.000.- bij blijvende invaliditeit Jaarpremie vanaf f. 13.50. BIJKANTOOR LEIDEN, BREESTRAAT 10a Telef. 302 - Na 6 uur 2479. 1227 (Insez. Med.) President Roosevelt heeft in een pers conferentie verklaard, dat de gebeur tenissen in Europa de noodzakelijk heid hebben aangetoond van een herziening der Amerikaansche neutra liteitswet door het congTes. Roosevelt voegde hieraan toe, dat hij geloofde, dat deze kwestie in conferenties zou kunnen worden uitgewerkt, zonder dat hij aanbevelingen voor bedoelde her ziening in den vorm van een boodschap tot het congres zou moeten richten. In antwoord op vragen zeide Roosevelt, dat hij inderdaad zeer bepaalde redenen heeft gehad voor zijn op 18 Februari in Florida afgelegde verklaring, dat de ont wikkeling der gebeurtenissen in het bui tenland hem er wel eens toe zou kunnen brengen, zijn bezoek aan de vlootschouw der Vereenigde Staten te bekorten. De pre sident weigerde eohter die redenen te ont hullen. Met goedkeuring van Roosevelt heeft Sumner Welles, die optreedt als minister van buitenlandsche zaken, daarna een formeele verklaring openbaar gemaakt welke als volgt luidt: „De regeering der Vereenigde Staten heeft bij tal van gelegenheden haar over tuiging uitgesproken, dat alleen door een internationalen steun aan een program van orde, gebaseerd op de wet, de wereld vrede verzekerd kan worden. Deze regeering steunt op en is toe gewijd aan de beginselen van men- schelijke vrijheid en democratie en zij kan niet nalaten, bekend te maken, dat dit land de daden veroordeelt, welke geleid hebben tot een tijdelijke vernietiging van de vrijheden van een VTij en onafhankelijk volk, waarmede van den dag, dat de republiek Tsje cho-Slowakije haar onafhankelijkheid verkreeg, het volk der Vereenigde Staten bijzonder hechte vriendschaps betrekkingen heeft onderhouden. Het standpunt der regeering van de Ver eenigde Staten is consequent duidelijk ge maakt. Zij heeft den nadruk gelegd op de noodzakelijkheid van eerbied voor de hei ligheid van verdragen en plechtige beloften en voor de niet-inmenging door eenige natie in de binnenlandsche aangelegenheden van andere naties en zij heeft herhaaldelijk haar veroordeeling uitgesproken over de politiek van militaire agressie. Het is duidelijk, dat daden van moed willige wetteloosheid en van willekeu rige toepassing van geweld de struc tuur zelve van de moderne beschaving bedreigen. Een gebiedende noodzaak voor de inacht neming der door de Amerikaansche regee ring bepleite beginselen wordt duidelijk ge demonstreerd door de ontwikkelingen, wel ke zich in de laatste drie dagen hebben voorgedaan". Bij het afgeven dezer verklaring zeide Welles, dat de kwesties verband houdende met de betrekkingen der Vereenigde Sta ten en de vroegere Tsjecho-Slowaaksche re geering thans in studie zijn en dat Mor- genthau waarschijnlijk een mededeeling zal doen over de handelsovereenkomst met Tsjecho-Slowakije. Welles voegde hieraan toe, voor het oogenblik niets te kunnen zeggen over de schulden van Tsjecho-Slo wakije aan de Vereenigde Staten. Welles deelde verder nog mede, dat Phil lips. de Amerikaansche ambassadeur te Rome, bij Ciano heeft geinformeerd naar de houding van Italië, doch dat hij het de partement van staat nog niet op de hoogte had gesteld van het antwoord, dat hij heeft ontvangen. Mijn verklaring is uitgegeven, zoo besloot Welles, ondanks het feit, dat de regeering der Vereenigde Staten geen mededeeling heeft ontvangen van eenige buitenlandsche regeering ten aanzien van de ontwikkelin gen in midden-Europa. Pittman, de voorzitter van de commissie van buitenlandsche zaken, heeft in den Amerikaanschen Senaat verklaard, dat de bezetting van Tsjecho-Slowakije door Hitier een duidelijke uiting was van „zijn fana tieke ambitie en voornemen, overal te over heerschen, waar gekuip en militaire kracht zijn doel kunnen verwezenlijken". Het staat voor mij vast, aldus Pittman, dat wanneer wij In de ernstigste omstandigheden, waar voor wij ons ooit geplaatst hebben gezien, voor onze eigen verdediging opkomen, wij geen tijd verloren moeten laten gaan bij het treffen van voorbereidingen voor een krachtige politieke en physieke actie. Toe spelingen op gevaar voor de Latijnsch-Ame- rikaansche republieken mogen thans niet bespottelijk worden gemaakt. Hij voegde hieraan toe, dat de drie totalitaire mogend heden blijkbaar in volkomen overeenstem ming handelen. VAN DEN HEER J. F. DE HEER. De heer J. F. de Heer. Onze stadgenoot, de heer J. F. de Heer, viert heden zijn gouden ambtsjubileum. De jubilaris ving zijn loopbaan aan bij den technischen dienst van de Marinewerf te Hellevoetsluis, en verwisselde dezen werk kring met de Marinewerf te Amsterdam. Na een verblijf aldaar van elf jaren werd hem onze stad als standplaats aangewezen als technisch opzichter bij het vervaardi gen van ankers en kettingen voor marine, loodswezen en Ned. Iudié. Deze meer ge specialiseerde werkzaamheden, welke zich eerst alleen tot Leiden beperkten, riepen hem later verscheidene malen naar het buitenland. Dat zijn verantwoordelijk werk gewaardeerd werd, bleek toen hem door tusschenkomst van het Departement van Defensie een koninklijke onderscheiding te beurt viel. Nog dit jaar zal de Jubilaris den dienst wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd verlaten. BINNENLAND. De Maastunnelbouw vordert uitstékend. (Binnenland. 3e Blad) Schout bij nacht C. E. L. Helfrich wordt vlootcommandant in Indië. (Binnenland, 3e Blad) Vrachtauto te Beiien door trein gegrepen; twee dooden. (Gemengd, 4e Blad en Laatste Berichten, le Blad. AMSTEJRDAMSCHE BEURS. Drukke handel - Na flauwe opening later in den ochtend herstel - Amerika zwak - Tegen slot verbeterend - Be leggingen aangeboden. BUITENLAND. Chamberlain verwijt den Fuehrer woord breuk. (4e Blad.) 26 Maart spreekt Mussolini (le Blad) Volmachten voor de regeering Daladier. (Buitenland, 3e Blad en Laatste Be richten, le Blad) De mislukking der Palestijnsche conferentie (Buitenland, 3e Blad) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET DERDE BLAD. Voor het geheele land: Aanvan kelijk betrokken met sneeuw, overgaande in regen. Later ge deeltelijk opklarend. Matige, tij delijk krachtige, Westelijke tot Noordelijke wind. Iets zachter. Hedenmorgen is aan alle posten geseind: „ATTENSEIN NEERHALEN" Te Vreeswijk heeft zich vanmorgen een ernstig auto-ongeval voorgedaan, waarbij vier personen het leven verlo ren, doordat de bestuurder van de verongelukte auto trachtte dat van een wielrijder te sparen. Om half elf vanmorgen naderde uit de richting Utrecht een auto. Op de Handelskade to Vreeswijk moest de chauffeur voor een wielrijder naar links uitwijken, als gevolg waarvan de wagen slipte en in het Merwedekanaal terecht kwam. Hoewel de auto langzaam zonk, kon den personen, die het ongeluk zagen gebeuren, niet voorkomen, dat het voertuig geheel onder water verdween. Een in de nabijheid liggend vaartuig werd met spoed naar de plaats van het ongeval gesleept en met een takel trachtte men de auto te lichten. Na twintig minuten hard werken slaagde men er in het voertuig gedeeltelijk boven water te brengen en te kantelen, waardoor het mogelijk was één der por tieren te openen. Het bleek toen, dat zich in den wagen vier personen bevonden, twee dames en twee heeren. Intusschen was geneeskundige hulp ter plaatse verschenen en dr. Sloof uit Jutphaas, dr. Meyer uit Vianen en een arts uit Vreeswijk trachtten bij de slachtoffers, toen deze op den wal waren gebracht, door toepassing van kunstmatige ademhaling de levens geesten weer op te wekken. Drie der drenkelingen bleken reeds te zijn overleden. Bij het vierde slacht offer bestond nog een geringe hoop, dat de levensgeesten nog konden worden opgewekt. Het is een der beide dames. De auto is afkomstig uit Hilversum en de inzittenden waren op weg naar den voetbalwedstrijd BelgiëNederland die morgen te Antwerpen wordt ge speeld. De inzittenden waren de 34- jarige heer W. Schonbergen en zijn echtgenoote de 31-jarige Joh. Brienne, en de 42-jarige L. Hijman met diens 42-jarige vrouw S. Witteboon.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1