Minister Steenberghe over zijn bezoek aan Leipzig en Berlijn LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 13 Maart 1939 Betrouwbare Groenfezaden De situatie in Spanje Redactie 1507 Directie en Administratie2500 Uit de Rijnstreek Verheldering van wederzijdsche standpunten W. SEGAAR Czn. - ZAADHANDEL LAND- EN TUINBOUW Onze telefoonnummers SPORT LEIMUIDEN. Ouderavond Bijzondere School. In een der lokalen der Chr. school werd een ouderavond gehouden waarbij vele ouders aanwezig waren. De opening geschiedde met het zingen van Ps. 25 4e vers en het lezen van Ps. 96 uit den Bijbel, waarna de voorzitter der Ver. van Chr. Onderwijs de heer P. Riet dijk voorging in gebed en een welkomst woord sprak. Het hoofd der school de heer D. Ham hield een kort referaat over het onder werp: „Kibbelen". Spr. ging van de ge dachte uit, dat de diepste oorzaak kon zijn „Zelfzucht" doch ook „Hoogmoed" en ten slotte kon het ook gewoonte worden waarna voor het gezin een geest van on welwillendheid geboren wordt. Hoe is hier voor genezing te vinden? Voorkomen is beterdoch „Bidt en Werk", .Liefde overwint alles". Hierna werd het werk der leerlingen bezichtigd. Mej. Sohmaal, onderwijzeres der school hield een referaat over „Orde en tucht moeten samengaan in school, doch ook op het schoolplein". De heer Offrlnga sprak over „Een les in de ouderwetsche school". Tot lid van het schoolbestuur werd her kozen de heer Muilwijk. De heer Riedijk dankte allen voor hun tegenwoordigheid, terwijl tot slot werd ge zongen Ps. 121 vers 1. Ds. Aalders ging voor in dankgebed. Burgerlijke Stand. Geboren: Bertha, dochter van H. Libeton en T. MaalBernardus Hubertus, z. van Th. B. van der Voort en M. J. de Koning. Loop der Bevolking. Vertrokken naar Bloemendaal, Grenslaan 20. W. C Vlasman; n. Heemstede. Javalaan 12, D. H Hakker; n. Ter Aar, J. Koetstor. NIEUWKOOP. Geslaagde Olicbollendag van „Het Groene Kruis". De Ver. „Het Groene Kruis" alhier orga niseerde voor haar op te richten onder- lideeling „Bakerhulp en huiszorg" een oliebollendag. Een damescommissie bijgestaan door ver schillende personen, had hard gewerkt, om dezen dag te doen slagen. Het bestuur ls dan ook zeer dankbaar voor de spontane medewerking welke het, soowel van de zijde der burgerij van hier en elders, als van de neringdoenden en allen die hiertoe medewerkten heeft ondervonden en voor het succes dat deze oliebollendag mocht boeken. Niet minder dan een netto-bedrag van 1.260 werd ontvangen! Het damescomité dankte allen hartelijk voor hun gaven en hulp. NIEUWVEEN. Jaarvergadering „Stille Omgang". Het gezelschap „Stille Omgang" verga derde in hotel Schreuder. De voorzitter P. J. J. Stouten opende, waarna de secretaris de notulen en het jaarverslag uitbracht. De heer J. J. Verhaar gaf als afgevaardigde naar de Alg. Vergadering, een uitgebreid verslag van het aldaar behandelde. De be stuursleden de heeren A. Akerboom en B. Rekelhof. werden herkozen. Daarna werd de reis op 19 Maart a.s. besproken. De heer Schricse. uit Venhulzen, hield een lezmg met lichtbeelden, over den oorsprong van den Stillen Omgang. De voorzitter dankte hem, waarna sluiting volgde. Teruggekeerd van zijn bezoek aan Leip zig en Berlijn heeft de minister van econo mische zaken. mr. Steenberghe, hedenoch tend in zijn werkkamer op het departement aan een verslaggever van het Algemeen Nederlandsch Persbureau eenige mededee- ltogen over deze reis gedaan. Ik ben aldus de minister zeer on der den indruk gekomen van hetgeen op de Lelpziger Messe getoond wordt en bevestigd in mijn meendng, dat deze beuns Inderdaad een centrum is. dat op groote schaal aan kooplieden in de geheele wereld de nieuw ste producten op velerlei gebied laat zien. Wat de Nederlandsche inzending betreft, ben ik van meening, dat die op de goede plaats onder de andere buitenlandsche In zendingen is opgebouwd. Ik geloof echter, dat er nog mogelijkheden zijn om nog dui delijker dan thans het geval is om zoowel aan Duitsc'he als aan andere koopers te toppen datgene wat Nederland in staat is te ieveren. Daarvoor is noodig een groo- tere medewerking van het Nederlandsche bedrijfsleven dan thans is geboden. Ik stel mij voor met dit bedrijfsleven in overleg te treden, opdat, zonder veel kosten zijner zijds, het beoogde resultaat tot stand komt. De minister voegde hieraan toe, dat hij den indruk heeft, dat de economische voorlich tingsdienst gedaan heeft wat in zijn ver mogen was. Het bezoek aan Berlijn besprekende, zeide minister Steenberghe, dat de Duitsche mi nisters Von Ribbentrop en Funk heim bui tengewoon vriendelijk hebben ontvangen. Met beide heeren heeft de heer Steenberghe de verschillende flnancieele en economische vraagstukken, die tussohen belde landen bestaan, besproken. „Zonder mij over de details van dit onderhoud uit te laten, durf ik toch te verklaren, dat ik gelegen heid heb gehad pp verschillende punten een toelichting te geven, o.m. op de kwestie van de nieuwe tarieven van invoerrechten, waardoor verschillende misverstanden zijn weggenomen. Door uitlatingen van mijn Duitsche amibtgenooten hen ik overtuigd, dat deze 'besprekingen geleid hebben tot verhelde ring van wederzijdsche standpunten en deze verheldering kan niet anders dam ten goede komen aan de thanis te Berlijn hervatte be sprekingen over het Duitsch-Nederlandsche handelsverdrag. Op de vraag welken indruk de minister van de hem bereide ontvangst heeft ge kregen, antwoordde de heer Steenberghe, dat deze boven zijn lof verheven is. Zoo wel de ontvangst op Donderdagavond van de Deutsch-Nlederlandische Gesellschaft, waarvan staatsraad Hellferich voorzitter is, als de officieele ontvangst op Vrijdag avond van minister Funk waren zeer har telijk en luisterrijk. De eerste receptie was tot een kleinen kring beperkt, waartoe tal van vooraanstaande zakenlieden behoorden. Minister Funk's receptie vereenigde een gezelschap van 80 èi 90 personen, onder wie zich bevonden de verkeersminister de heer Dorpmüller, de chef van de kanselarij van den Fiihrer. de heer Lammers, vrijwel alle leaders van de groote industrieele-, handels- en bankbedrijven uit Berlijn en uit een groot gedeelte van Duitsdhland. „Op beide ontvangsten heb ik door ongedwongen ge sprekken opnieuw kunnen vaststellen hoe veel goede vrienden ons land in Duitsch- land heeft. Den laatsten dag van mijn verblijf in Berlijn heb ik nog korte besprekingen ge had met het bestuur van „Hollandia" en aan een thee met het bestuur van „Neder land en Oranje". Ik heb groote bewonde ring zoo besloot de minister dit onder houd voor het werk, dat de in Berlijn woonachtige Nederlanders verrichten". koopt U het beste bij LANGE DIEFSTEEG 8 - TELEFOON 1195 Vraagt onze nieuwe prijscourant. (Ingez. Med.) TER AAR. Meer aanvoer aan de veiling. De aanvoer van groenten aan de veiling ls dusdanig toenemende, dat besloten werd, beginnende deze week, op Woensdag en Vrijdag te vellen. WADDINXVEEN Jaarvergadering „De Werkman", De vereeniging „De Werkman" hield onder leiding van haar voorzitter haar jaarvergadering. Uit de verslagen van se- tretaris en penningmeester bleek dat de vereniging op financieel gebied vooruit- gaat. doch het ledental vermindert. Dit is zeer te betreuren voor zulk een mooie ver eeniging, die reeds 56 jaar bij ziekte en ongeval de helpende hand reikt. Ieder jaar worden voor lijdende leden duizen den guldens uitgegeven. Wegens de tijds- cnistandighedeen bedanken echter vele le den en nieuwe melden zich niet aan. Besloten werd een Sanatoriumfonds op lf richten, met het doel om, indien een der leden gebruik moet maken van een Sanatorium of een Herstellingsoord, de iroote kosten te helpen lenigen. Hierop volgde sluiting door den voorzitter. WOUBRUGGE. 8* ö-jarig bestaan der School met den Bijbel. Van 20 tot en met 24 Maart zal alhier verschillende samenkomsten het 75- ™g bestaan der school met den Bijbel °raen herdacht. Het programma ver- ■eldt: Maandag 20 Maart: Herdenkings- ond in fje Herv. Kerk. Na afloop ont- Wjngssamenkomst in de School: Dins- 21 Maart: Herdenking met de school- tf, ,en; Woensdag- en Donderdagavond: oud. av°nd voor ouders, leden en i, e oudleerlingen en andere voorstan- iïotirt vjdagavondFeestelijke jongeren- jlJ/V De gevormde commissie voor een Miw? ltan' gezien de binnengekomen (a,. reeds nu met- voldoening het wel- E n van haar plan constateeren. Het verwijderen der communisten. Terwijl Burgos nog altijd melding maakt van gevechten met de communisten, heeft gisteravond de verdedigingsraad van Madrid een oproep tot de arbeiders gericht door middel van Radio Union. Hierin worden de arbeiders aangespoord heden het werk te hervatten. „De misdadige opstand tegen den verdedigingsraad is geheel onderdrukt," wordt gezegd. „De redenen, welke de arbeiders noodzaakten hun werk te ver laten, zijn dus verdwenen." Te Madrid is het vrije verkeer Zaterdag middag hersteld. De communisten hebben hun stellingen verlaten en zijn in oostelijke richting afgetrokken. De troepei) van Miaja hebben daarna de stellingen in de omge ving der stad. die door de opstandelingen waren betrokken, aangevallen. Madrid her ademt. Overal heerscht orde en de troepen namen rust in de inderhaast aangelegde ver sterkingen en de gebouwen, waaruit de communisten verdreven zijn. Twee leiders van de communisten, de ko lonels Barcello en Bueno hebben zich on voorwaardelijk overgegeven en hebben de "1900 gijzelaars, die zij de laatste dagen ge- rangen hebben genomen, vrijgelaten. In het geheele republikeinsche Spanje zijn de communistische functionarissen uit hun functies verwijderd. De troepen van gene raal Miaja hebben nog vijfhonderd gevan genen van de communisten bevrijd, waar onder de civiele gouverneur van Madrid, José Gomez Osorio. Deze gevangenen waren opgesloten in het vroegere koninklijke pa leis El Pardo, 15 k.m. ten Noordwesten van Madrid. De tegenstand van de communisten heeft precies een week geduurd, gedurende welke men heeft kunnen vaststellen, dat de beide communistische bevelhebbers van de leger corpsen, waaraan de verdediging van de hoofdstad was toevertrouwd, ongeveer der tigduizend man in het vuur hebben gebracht tegen den verdedigingsraad, waardoor het front werd gedesorganiseerd. De commu nisten beschikten over voldoende wapens en levensmiddelen. Uit het einde van het avontuur blijkt wel, dat de communisten in Madrid slecht een gering deel van de bevolking achter zich hebben. Dank zij de maatregelen van den verdedigingsraad mag men het aantal slachtoffers betrekkelijk gering noemen. Sommige deelen van de hoofdstad moesten het gisteren zonder brood stellen, daar de communisten zich tijdens de dagen van den opstand van talrijke auto's met meel hebben meester gemaakt. Heden zal de uit- deeling van levensmiddelen normaal her vat worden. Nieuw offensief? Gayda schreef Zaterdag in de „Giornale d'Italia", dat vermoedelijk over tien dagen een nieuw algemeen offensief door Franco zal worden ontketend, waardoor de poli tieke overwinning aangevuld zal worden met een militaire zege. Terugkeer der vluchtelingen. Zaterdag heeft Bonnet, Quinones de Leon ontvangen. Bonnet had uit naam der Fran- sche regeering verscheidene malen krachtig aangedrongen op een heropening der Spaansche grens voor de vluchtelingen. Quinones de Leon bracht nu het antwoord der Spaansche regeering. De nota van de regeering te Burgos behelst: dat order gegeven zal worden de Spaansch-Fransche grens te openen opdat per dag 6000 vluchtelingen Fransch grondgebied zullen kunnen ver laten. 25000 vluchtelingen houden zich reeds gereed bij het station van Hen daye. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie). Cople van de al ot niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. T iH HET GEBOORTECIJFER IN NEDERLAND. Hooggeachte Hoofdredacteur, Mag is U beleefd verzoeken volgende be schouwing in Uw gewaardeerd en invloedrijk blad op te nemen? By voorbaat mijn oprechten dank! Algemeene daling, zelfs by de Roomsch- Katholleken! Sommigen zullen het bedenkeiyk verschynsel toejuichen, er is toch al overbe volking. zeggen zy. Zy vergeten, dat iedere eenling een verbruiker ls en dus den handel ten goede komt; verder dat een land niet ten gronde gaat aan productie, ook niet aan pro ductie van menschen. Hoeveel rijkdom aan genie gaat er niet verloren ten gevolge van geboorte-beperking? Ik wli hier de namen niet aanhalen van zooveel groote schryvers, dichters, uitvinders, staatslieden en toondich ters die als vierde of zevende kind in het huis gezin ter wereld kwamen: het zy voldoende te wyzen op het feit, dat er thans vele Beethovens, P.embrandts. Edlsons geen levenskans meer krygen. Is dat nu vooruitgang? Wat ls er toe doen? Heel eenvoudig: de kans. ed mogelykheld het niet-tot-ontluiking-komen van groote Nederlanders, te voorkomen Ls geld waard: welaan laten we er dan ook geld voor betalen! Laten onze wetgevers ons een wet geven waarby er voor ieder derde kind iedere maand, tot aan het vyfde of zesde jaar, een flink bedrag beschikbaar gesteld wordt en een nog hoogere bydrage naarmate het geboorte cijfer ln het huisgezin stygt. Dat zal zich loonenl M. LU. VOETBAL. UIT AALSMEER. De uitslagen van de gisteren door de elftal len van V.V. „Aalsmeer'' gespeelde wedstrijden waren: De Zeemeeuwen IAalsmeer I 32; Blauw Wit VII—Aalsmeer III 0—3: T.O.S. IV— Aalsmeer V 1—1; Aalsmeer I Juniores—T.D.O. Juniores 10; Aalsmeer II JunioresNeerlan- aia I Juniores 0—1: Aalsmeer adspïï-afiten— T.D.O. adspiranten 03. WADDINXVEEN II—NIEUWVEEN II De reserves van Waddinxveen hebben revan che genomen op de nederlaag van vorige we>:. Werd vorige week met 53 verloren, thans won Waddinxveen met 5—2. Het was jammer, dat ven elk der partijen een speler uit het veld J moest worden gestuurd. STEENVRUCHTEN. Bij den wintersnoei nemen de steen vruchten wel een aparte plaats in. al thans wat de leiboomen betreft. De hoog- en halfstam en de struikvormen komen In den snoei veel overeen. Hoofdzaak is bij deze vormen, dat de kroon voldoende ruim is voor toetreding van het zonlicht. Dit geldt voor alle vrucht soorten. Wat het vruchthout betreft, hieraan wordt bij de hieronder genoemde soorten niet gesnoeid Dikke takken worden zeer spaarzaam weg gezaagd om het latere gommen te voor komen. Elke wonde ter groote van een kwartje of grooter wordt direct besmeerd met teer of verf. zulks om het optreden van ziekten te voorkomen. We denken hierbij in de eerste plaats aan de loodglasziekte (Sterium purpureum) welke zich in de laatste laren voordoet bij pruimen en per ziken. Dit euvel wordt veroorzaak door een wondzwam. Laatstbedoelde kan alleen bij wonden binnendringen. Ook de scheuren in den bast. welke vaak door vorst of door zonnebrand worden veroorzaakt, bij on derstaande soorten doet men verstandig met teer dicht te smeren. Tegen bedoelde loodglas is weinig of niets aan te wen den: gewoonlijk eindigt het proces door het omhakken van den boom. Van alle hieronder genoemde steen vruchtsoorten worden de leiboomen ge kweekt in zoogen. waaiervorm. Bij het op- kweeken van deze boomen lette men cr op dat de takken, welke midden in het hart van den boom ontspringen, geregeld wor den weggehouden. Voorts late men deze .boomen eerst in de breedte groeien, daar na pas mag de boom zich in de hoogte ontwikkelen. Buiten is de onderlinge af stand vier a vijf meter. Het verdere ver schil bij de win terbehandeling is gelegen in het verschillend gevormde vruchthout. Perzik Het meest gewenschte vrucht hout ls éénjarig, d. w. v. in het vorige seizoen gegroeid en is 2050 c. M. lang. Dit hout dient aangebondèn aan schutting of hekwerk om de vrij zware vruchten te kunnen dragen. Niet zelden heeft men van deze takjes te veel op den boom en wordt een deel weggesneden. Eventueele hout- takken worden verwijderd. evenals het doode hout. Eerstgenoemde houttakken kunnen alleen gebruikt om open gedeelten van den boom aan te vullen. Tijdens den bloei moet 's nachts soms worden beschut tegen nachtvorsten door het voorplaatsen van matten of het voorhangen van een oud vischnet. Hierop bevriest in den morgen de waterdomp en de bloeiende boom blijft gespaard. Vooral voor het Noorden en mid den van ons land is de leiboom perzik aan te bevelen en dan liefst geülant tegen Zuidkant van muur of schutting. Aanbe velenswaardige soorten zijn o.a. Amsden en Rouge de Mal. Beide zijn vruchtbaar en kunnen desgewenscht alleenstaand aangeplant. Dit met het oog op de be stuiving. Pruimen De opkweek van den waaier vorm is als boven beschreven. Het vrucht hout is bij den pruim korter dan bij de oerzik en wordt niet of weinig aange bonden. 's Winters wordt het, desgewenscht iets ingekort en van doode takjes gezui verd. Deze vruchtboomen bestuiven niet zoo gemakkelijk en daarom is het ge- wenscht meer dan één soort aan te plan ten. Voor liefhebbers en vaklieden zijn de volgende soorten aan te bevelen: Reine Claude d'Oullins. Pluktijd Augus tus; groote gele vrucht. De boom groeit krachtig en is vroeg vruchtbaar. Reine Victoria. Zeer bekende, ovale, roode vrucht. Zeer smakelijk en vruchtbaar Dit soort kan desgewenscht alleenstaand aangeplant. Rijp half Augustus. Dubbele Boerenwit. Pluktijd eind Augus tus, wordt ook wel witte wijnpruim ge noemd. Groeit matig en is zeer vruchtbaar. Belle de Louvain. Groote. eivoTmige, donkerblauwe pruim. Draagt vroeg en ls begin September rijp. Vrucht is van goede kwaliteit. Reine Claude. Rijpt in September; kleine groene pruim van prima smaak. Zeer be kend. De boom groeit matig, draagt meestal rijk. Abrikoos Komt in ons land minder vaak voor. De vruchthoutbehandeling is als bij den pruim. Een goed soort is de Oranje Trosabrikoos. Kers Hiervan vindt men zelden een leiboom, zoodat beschrijving hiervan over bodig is. Wel struikvorm en halfstam. De snoei bepaalt zich, zooals boven opgemerkt alleen tot het ruim houden van de kroon. Ouderwetsche kweekers zeggen dat een kers nooit gesnoeid mag worden. Een feit is dat er zeer weinig behoeft gesnoeid, vooral wanneer de boom van jongs af is onderhouden. Met het oog op bovengenoemde ziekte is het veroorzaken van groote wonden gevaarlijk. De beste soort is de Meikers, veelvuldig voorkomend in de Betuwe. Dit soort kan alleen aange plant want het behoeft geen kruisbestui ving. Ook de zwarte Kriek is bekend voor Juli. evenals de Bonte Spaansche Kers voor Augustus. Morel Wordt veel als leiboom ge kweekt en aangeplant aan den Noord- of Oostkant van het huis. Dit soort kan niet op de volle zon geplaatst, omdat dan niet zelden de bladeren verbranden. Ook hier geldt dat de harttakken geregeld worden weggehouden. Het vruchthout verlengt zich jaarlijks en wordt daardoor lang en van onderen kaal. Daarom wordt na twee jaar het vruchthout weggesneden, waardoor de boom geprikkeld wordt elk jaar nieuwe •'ruchttakies te maken. Deze houdt men nht langer r'r.i twra en snoeit iatrl'iks een deel wc.g. Ck 'ver eventueel gvcote wonden besmeren. Een aanbevelenswaar dig soort is de Dubbele Zure Morel. Alle genoemde steenvruchten moeten 's winters bemest met gebluschte kalk. Nu NAGEKOMEN. Kon. Ned. Stoomb. Mij. ACHILLES, n. A'dam pass, 11 Maart nam. Gibraltar AJAX, n. Kopenhagen, pass. 12 Maart nam. Holtenau AUROA, 11 Maart van Portimac te Genua AGAMEMNON. 13 Maart van Hamburg te A'dam AMAZONE, 11 Maart van W. Indië te New York BREDA. 11 Maart van Talca- huano te Corral CERES, 12 Maart nam. 12 uui- 45 van A'dam te Hamburg HEBE, 11 Maart van Malaga naar Castellon HER CULES, 11 Maart van Izmir naar Malta IRENE, naar Lissabon, pass. 12 Maart Dungeness IRIS. 13 Maart van A'dam te Odense MARS, naar Piraeus, pass. 12 Mrt. Dungeness MEROPE, 12 Maart van Gi braltar naar A'dam ORPHEUS. 12 Maart van A'dam te Stettin PERSEUS, 11 Mrt. nam. 6 uur van Danzig naar A'dam RHEA 12 Maart nam. 11 uur 45 van A'dam tc Ham burg THESEUS, naar A'dam. pass. 12 Maart 's nachts 12 uur Brunsbuttel TIBE RIUS. naar Alexandrië, pass. 12 Maart Dun geness TITUS. 12 Maart van Gibraltar n. Malaga TRITON. 11 Maart van Chanak Kalessi naar Kimassi ULYSSES. 11 Maart van Patras te Piraeus VULCANUS, 11 Mrt. van Tunis naar Algiers COSTA RfbA. 12 Maart van W. Indië te A'dam PERICLES, 12 Maart v. Hamburg te A'dam BERE NICE. 12 Maart van Kopenhagen te A'dam HERMES. 12 Maart van Middl. Zee te A'dam FAUNA, naar Setubal. pass. 12 Maart Ouessant EUTERPE, naar Bor deaux, pass. 12 Maart Ouessant. Holand-Amerika Lijn NOORDAM, 12 Maart van New York te R'dam NIEUW AM STERDAM. toeristenvaart. 10 Maart van Mar del Plata VOLENDAM. toeristenvaart 11 Maart van New York naar W. Indië DAMSTERDIJK. thuisreis. 9 Maart van Van couver BILDERDIJK, 12 Maart van R'dam te Boston BOSDIJK, uitreis, 12 Maart te Puerto Mexico ZAANDAM, uit reis, pas. 12 Maart Cape Race. Kon. Paketv. My. NIEUW HOLLAND. 10 Maart van Adelaide te Batavia NIEUW ZEELAND. 10 Maart van Singapore te Mel bourne RUYS. 11 Maart van Hongkong te Manilla TASMAN. 10 Maart van Sydney te Soerabaya STAGEN. 10 Maart van Newcastle (N.S.W.) naar Soerabaya. Ned. Ind. Tankstoomboot My. ARMILLA, 11 Maart van Calcutta naar Soesoe MAR- PESSA. 11 Maart van Balik Pappan naar Adelaide EN A, 11 Maart van Balaruc te Port Said. Kon. HolL Lloyd WATERLAND, thuisreis, 11 Maart van Las Palmas ZAANLAND, thuisreis. 11 Maart van Rio Janeiro MONTFERLAND, uitreis, pass. 11 Maart Ouessant. Holland-West-Afrika Lgn REGGESTROOM. thuisreis, 12 Maart te Havre. Holland-Afrika Lün BLOEMFONTEIN. 11 Maart voorm. van Beira te Durban BOSCHFONTEIN. 11 Maart van Dakar naar Kaapstad HEEMSKERK, 12 Maart van Dakar naar Duinkerken NIJKERK. 12 Maart van O. Afrika te R'dam SPRING FONTEIN, 11 Maart van Mombassa naar Port Soudan RANDFONTEIN.ultreis. 13 Maart voorm. 6 uur te Port Said JAGERS FONTEIN, 12 Maart van Hamburg te A'dam Holland-O. Azië Lyn ZUIDERKERK, thuis reis, 13 Maart van Port Said. Silver-Java-Pacific Lyn SIMALOER, 10 Mrt. van Trinidad naar Kaapstad. Java-New York Lyn TANIMBAR, 11 Maart van Savannah naar Jacksonville. My. Nederland POELAU BRAS. thuisreis, pass. 11 Maart Gibraltar SALE IER. 13 Maart van A'dam te Schiedam TARAKAN, 13 Maart van A'dam te Londen. Rot. Lloyd BALOERAN, uitreis. 13 Maart te Belawan DEMPO, wordt volgens nader bericht 14 Maart voorm. 8 uur van Batavia te R'dam verwacht INDRAPOERA, thuis reis, 12 Maart van Sabang KEDOE. 12 Maart van R'dam te Hamburg KOTA BAROE, uitreis, 12 Maart te Belawan KERTOSONO, 12 Maart- van Hamburg te Schiedam SITOEBONDO. uitreis. 13 Maart van Suez TAPANOELI. thuisreis. 13 Mrt, van Aden TOSARI, thuisreis, pass. 12 Mik. Point de Galle. Halcyon Lün STAD VLAARDINGEN. 12 Maart van Narvik te Vlaardingen STAD ZWOLLE, naar Casablanca, pass. 10 Maart Bevezier. My. Oceaan POLYPHEMUS, naar Java, pass. 12 Maart Dungeness PHRONTIS, 11 Maart van Gravesend naar Hamburg. Diverse Stoomvaartberichten BOEKELO, 11. Maart van Onton naar Glasgow GROEN- LO, naar San Juan, pass. 11 Maart Finisterre TROMPENBERG. 12 Maart van Isabella de SagU£ te Philadelphia ZIJPENBERG, 11 Maart van Montevideo te Madeira LOPPERSUM. naar B. Aires, pass. 12 Maart Fernando Noronha HILVERSUM, naar Dieppe, pas. 11 Maart Fernando Noronha BUSSUM, 13 Maart van Narvik te Emden ROSSUM, naai* Zinghinchor pass. 11 Maart Ouessant FARMSUM. 12 Maart van Pepel naar R'dam ORANJE NASSAU, pass. 11 Maart Ouessant. naar Piraeus COLYTTO, 10 Maart van Fayal naai- Queenstown SOESTERBERG. 10 Maart van New York te Jacksonville IJSSELHAVEN, 11 Maart van Boston naar New Orleans BATAVIER IV, 12 Maart- van R'dam te Londen HONTE- STROOM, 12 Maart van A'dam te Londen ARUNDO, naar Pepel. pass. 12 Maart Dun geness DELFSHAVEN, pass. 12 Maart Dungeness WINSUM, naar B. Aires, pass. 12 Maart Dungeness AMELAND, naar Pepel. pass. 12 Maart Dungeness TRITO. n. Dublin, pass. 12 Maart Lizard MIRACH pass. 12 Maart Bary Island PRINS WIL LEM II, 11 Maart Glasgow te Manchester ALDERAMIN, na-ar Narvik, pass. 13 Maart Udsire KERKPLEIN, naar Narvik, pass. 12 Maart Udsire ALGENIB, pass. 13 Maart Finisterre, naar Hamburg. „We zoeken een zendeling, hebt U hem misschien ook gezien?" geve men hiervan 3 kilo per 10 vierk. M. Dit om de drie jaar. Deze kalk onder spitten. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7