BUITENLAND LEIDJCH DAGBLAD - Eersle Blad Maandag 13 Maarl 1939 DE PELLETS van Dr. J. B. MEENK Algemeene Toestand Beck over de betrekkingen tot het buitenland UITVOERING „UNO SUMUS ANIMO" Geslaagde vertolking van Herman Roelvink's „Freuleken". De jaarlijksche uitvoering in den Schouw burg van den Leidschen Gymnasiasten- Bond „Uno Sumus Animo" heeft ditmaal een boven verwachting gunstig verloop ge had. Immers: na de zoo voortreffelijke lustrumviering van verleden jaar, bestond vrij algemeen de veronderstelling, dat zij thans wellicht eenigszins zou teleurstellen. Om echter maar direct met de deur in huis te vallen: het tegendeel was waar! Zoowel het muzikale gedeelte als dat. ge wijd aan het tooneelspel. wist de vele aan wezigen zóó prettig bezig te houden, dat de algemeene opinie buitengewoon tevre denstellend was en men met de herinnering aan een geenszins „verloren" avond naar huis kon gaan. Na een kort en hartelijk welkomstwoord van den praeses O. van der Plas, in het bij zonder tot den burgemeester, de curatoren, docenten en den voorzitter der Ver. van Vrienden van het Léidsche Gymnasium, prof. Ph. S. van Ronkel en het staande zin gen van het Bondslied was het het U.S.A.- orkestje, dat onder leiding van den heer Henk Berghout en versterkt door de mede werking van verschillende oud-leden, een alleszins verdienstelijke vertolking gaf van een Symfonia van Giuseppe Torelli en „Les Indes Galantes", „airs de ballets" van Jean Philippe Rameau, een voor dilettanten bij zonder geschikte keuze die een vlotte, soepele en muzikale vertolking genoten. Henk Berghout komt de eer toe, uit het hem ter beschikking staande materiaal ge haald te hebben, wat er uit te halen viel en dat was inderdaad héél wat! Wanneer wij deze prestaties vergelijken met hetgeen wij ons herinneren van de vorige uitvoering tijdens een propaganda-avond in de Aula van het Gymnasium, dat mogen wij van een belangrijken vooruitgang getuigen. Herman Roelvink's veel-gelezen en veel gespeelde comedie „Freuleken", een geschie denis uit het najaar van 1779. was de niet- gemakkelijke opgave, waaraan de gymna- siasten-tooneelisten zich waagden. De in houd van dit uitstekend geschreven en voor de planken zoo dankbare tooneelstuk, be hoeven wij wel niet te vermelden: er zullen slechts weinigen zijn, die er tijdens de Ned. litteratuurles op school .niet mee kennis maakten. Dat men de bekende actrice van „Littens Sacrum", mevr. C. Hageman—Verhagen, had aangezocht ditmaal de regie te voeren, was een lofwaardig initiatief en zal niet weinig bijgedragen hebben tot een begrip volle. levendige opvoering, waarbij het op vallend was, hoe de weergave van iedere rol reeds van „karakter" sprak. Daarbij waren voor de uitbeelding hiervan uitste kende types gekozen, hetgeen een juiste interpretatie op zichzelf reeds ten goede kwam. Niet slechts bleek men. een enkele aarzeling daargelaten, goed rolvast te zijn, doch daarenboven was van een „opzeggen van-lesjes". waaraan dilettanten zich veel vuldig schuldig maken, geen sprake. De juiste sfeer, het beschaafde cachet, de goede intonatie, de verdienstelijke actie en de inleving tot hetgeen men voor te stellen had, waren oorzaak, dat een vlot ge heel ontstond, waarnaar wij tot het einde toe met interesse bleven kijken en luiste ren. Voor deze bijzonder aannemelijke ver tolking komt dan ook der regisseuse, zoo wel als den jeugdigenmederwerkenden, een welgemeend compliment toe. Zonder onderscheid gaven allen zich naar beste vermogen in hun zeker niet gemakkelijke en sterk uiteenloopende rol len. Wij denken allereerst aan het spontane en natuurlijke spel van Akkie Eelkema als ..Miebetje": haar kostelijk dialect zal nie mand haar verbeteren! Maar ook Pauline Schröter als Tante Henriëtte gaf met haar Fransche gemaniëreerdheid een aparte créatie, terwijl Louky Stutterheid een charmant en opofferend Freuleken" was, waarvan met zioh voorstellen kan. dat de enthousiaste Iman van Aerschot. (W. Velt- man), er onmiddellijk zijn hart aan verloor. Wim van der Heyden maakte iets bijzonder treffends van de moeilijke uitbeelding van den aan zijn wagentje gekluisterden. ver bitterden, maar toch au fond goeden en wijzen Job en behield, bij voortduring den Juisten toon. Vooral in het laatste bedrijf, tijdens zijn samenspraak met „Freuleken", wist hij ontroering te wekken. Bas Begeer was een geestige Hans, die blijkbaar zelf pleizier in zijn geaffecteerd spel had en mede daardoor de lachers herhaaldelijk op zfin hand had Frans Pijnacker Hordijk speelde, hoewel soms iets te gechargeerd, verdienstelijk de rol van den ondanks zijn opvliegendheid, goedhartigen Baron van Averting. Opvallend was, dat niemand voor zichzelf speelde, maar allen levendig op elkaar in gesteld waren. De zeer mooie costuums ver hoogden den verzorgden indruk ten zeerste. De vriendelijke woorden, die Louky Stut- terheim na afloop tot de regisseuse richtte en wier prettige leiding zij hoogelijik roem de, waren dan ook wèlverdiend. Mevr. Ha geman—Verhagen ontving uit haar han den een cadeau, terwijl zij eveneens met bloemen gehuldigd werd door praeses Van der Plas, die ook de medewerkenden met woorden en bloemen complimenteerde. Ook de rector van het Gymnasium gaf in gees tige bewoordingen uiting aan zijn groote Ingenomenheid met de onverwacht-goede prestaties. Tevens werden namens den Ohr. Gvmnaslasten Bond bloemen aangeboden. Het was een mooie avond: „Uno Sumus Animo" volkomen waardig! Voor al Uw huisgenooten en familie BIJ HOEST EN KEELPIJN 30 ct. per doosje. Plan. 100 tabl. 928 (Ingez. Med.) duidelijk, dat deze toestand een dir„ect ge volg was van hetgeen zich in het afgeloo- pen jaar in de Vereeniging heeft afgespeeld. Ongeveer een jaar geleden bestonden er in de vereeniging twee stroomingen, welke een verschillend oordeel hadden over de juiste manier om den goeden gang van zaken in de U.S.L.B. te bevorderen. Het valt echter te betreuren, dat deze stroomingen, die naast elkaar moeten kunnen voortbestaan, al zeer snel leidden tot onderlinge botsingen, met het gevolg, dat binnen korten tijd het een strijd werd rondom personen. Juist door dit verloop van zaken, het ver plaatsen van een zuiver vereenigingsver- schil naar het gebied van persoonlijke kwesties, is de vereeniging geheel en al in het gedrang gekomen. Wij dienen de Unitas-principes, die bij tijd en wijle volkomen vergeten schijnen te zijn, in haar waarde te herstellen. Ieder lid moet zich binnen den kring der U.S.L.B., dus in eerste instantie op de sociëteit, kun nen vertoonen zonder daarin door anderen gehinderd te worden, anderzijds ook zonder andere medeleden tot last te zijn. Wij moe ten ervan overtuigd zijn, dat dit democra tisch principe zich ook uitstrekt over het tweede principe der Unitas, het gemengde lidmaat-schap. De U.SL.B. kent in haar wet alleen leden zonder onderscheid van sexe en wij moeten dus onze vrouwelijke leden, de gelegenheid niet ontnemen zich als gelijk en gelijkwaardig onder ons te bevinden. Doch niet alleen tegenover de vrouwelijke leden geldt het, dat de wet slechts leden kent, wij dienen elkaar immers allen als gelijk en gelijkwaardig te beschouwen. Is niet ons allereerste principe, dat wij een al gemeene studentenvereeniging zijn, en dus leden zonder onderscheid van godsdienst, politieke richting of ras in ons midden op nemen? Spr. besloot met een dringend be roep op alle leden om alle persoonlijke sym- pathiën en antipathlën opzij te stellen voor het vereenigingsbelang, om te trachten de persoonlijke meeningsverschillen te over bruggen en tot een vergelijk te komen op de basis van humaniteit, verdraagzaamheid en het normale gezonde verstand. De Senaat wil hierin rechtvaardig en zon der aanzien des persoons vóórgaan, doende wat billijk is en recht, steunend wat zwak is en richtend wat verkeerd is. WONINGBOUWVEREENIGING „ONS DOEL". „WERKMANS WILSKRACHT". UNITAS STUDIOSORUM LUGDUNO BATAVA. Inauguratie van den Senaat. Zaterdag heeft de heer J. A. Metz, rector van den nieuwopgetreden Senaat der Uni tas S.udlosorum Lugduno Batava de leiding over deze studentenvereeniging aanvaard met het uitspreken eener inaugureele rede, waaraan het volgende is ontleend: Reeds onmiddellijk na het novitiaat bleek duidelijk, dat de levensintensiteit der U.S. L.B. in niet geringe mate verminderd was in vergelijking met vorige jaren. Deze ver mindering drukte uiteraard in eerste in stantie haar stempel op het sociëteitsleven, doch ook in verschillende subvereenigingen was zij, ondanks een vermeerderd enthou siasme bij enkele groepen, duidelijk merk baar. De oorzaak hiervan is zeker te zoeken in de onderlinge verhouding der leden, zoo als deze in die maanden was en thans in hog scherper mate afgeteekend is. Het was Het jaarlijksche feest. Onder groote belangstelling en in op gewekte stemming heeft de Harmonie kapel „Werkmans Wilskracht" Zaterdag avond in de Stadszaal haar 37ste jaarfeest gevierd. Zooals steeds werd het programma voor de pauze verzorgd door de harmonie- kapel, terwijl na de pauze een cabaret gezelschap optrad. Nadat een pittige marsoh was gespeeld, verwelkomde de voorzitter, de heer J. Bij, de aanwezigen, waaronder zich o.m. ver tegenwoordigers der Drie October-vereeni- ging en afgevaardigden van verschillende zustervereenigingen bevonden. Naast dank aan de donatrices en dona teurs sprak de heer Bij namens het be stuur zijn groote erkentelijkheid uit voor de wijze, waarop het echtpaar Hofkes nu reeds 25 jaar de vereeniging steunt Met dankbaarheid gewaagde spr tenslotte van den uitstekenden toestand, waarin het nog jonge bouwfonds verkeert. Hij beval het nogmaals in aller belangstelling aan. Hierna kreeg de heer Ger. Dik, directeur van W. W. gelegenheid om de resultaten van het afgeloopen jaar te toonen. Op uit stekende wijze werd het met zorg samen gestelde programma afgewerkt. „Werk mans Wilskracht" leverde door haar uit stekende vertolking van het zware pro gramma opnieuw het bewijs, dat zij den goeden naam. dien zij in de Sleutelstad geniet, ten volle verdient. Jammer was het, dat het in de zaal niet altijd even rustig was, zelfs niet nadat de voorzitter daarop nog eens speciaal aanmerking had gemaakt. In het slotnummer bracht de kapel hulde aan het echtpaar Hofkes. Na de pauze werd een uitstekend caba retprogramma opgevoerd, nadat eerst de trekking van de Bouwfondsloterij had plaats gehad. Als conferencier trad op, de door de radio welbekende Frans Nienhuys, die be halve een gezellig praatje, met Rita Ross gezamenlijk een tweetal één-acters op voerde, die buitengewoon in den smaak vielen. De onontbeerlijke zang en muziek werd verzorgd door Rita Ross en Nel Nien huys, die enkele liedjes zongen en The Kilima Hawaiians. Deze gezellige avond werd besloten met een bal, waarbij Hofenk's Melody Makers voor de muzikale begeleiding zorgden. De jaarvergadering. Bovengenoemde vereeniging heeft haar jaarvergadering gehouden. Nadat de voor zitter de heer M. H. Noteboom met een hartelijk woord van welkom de goed be zochte vergadering geopend had, gaf hij een kort resumé van de gebeurtenissen in het afgeloopen jaar. Hierna gaf spr. een beschouwing over het plaatsen van watermeters, een maatregel van de L.D.M. om waterverspilling tegen te gaan. Veel werk moest worden verricht, voordat naar de meening van het bestuur een behoorlijke verdeeling en toewijzing van het aantal te gebruiken M3. water voor onze woningen bereikt was. Het ongelimiteerde verbruik en het maar laten wegloopen van dit kostelijke vocht is uit, zegt spr., wil men zelf tenminste niet gaan betalen voor ver bruik boven een bepaald maximum. Wanneer de gemeente Leiden 100°/o meer water gebruikt dan b.v. Haarlem, blijkt hieruit dat Leiden nog wel kan bezuinigen. De voorzitter vraagt hiertoe aller medewer king. Nadat de notulen waren goedgekeurd, bracht de voorzitter het jaarverslag in be spreking. Hij wees hierbij op het feit dat nog vele leden wachten op een goede arbei derswoning en sprak de hoop uit, dat het bestuur weer spoedig een bouwplan kan stichten. Het jongste congres van den Na- tionalen Woningraad inzake krot-opruiming heeft aangetoond, dat ook in Leiden in deze nog veel werk te verrichten is. Daarom heeft het bestuur zich ook geïnteresseerd voor het saneeringsplan Levendaal-Kraaier- straat-Geeregracht-4e Binnenvestgracht. De voorzitter beantwoordde eenige vragen nopens het verslag, waarna dit werd goed gekeurd. De voorzitter stelde de bestuursverkiezing aan de orde en zeide hierbij, dat hem ge bleken was, dat de heer D. Prins niet van zijn voornemen om af te treden, was af te brengen, zoodat deze thans zijn functie van secretaris neerlegt. Spr. getuigde van warme sympathie voor den heer Prins en ver klaarde gaarne, dat deze steeds gedurende ruim 9 jaren de functie van secretaris met ijver en naar behooren heeft vervuld en dat de samenwerking met hem steeds van aan- genamen aard is geweest. De heer A. van Rosmalen, voorzitter van den Raad van Commissarissen, verklaarde eveneens gaarne, dat de heer Prins een goed secretaris is geweest, en sprak zijn waar deering uit voor de wijze waarop hij de ver- eenigingszaken heeft verricht. De heer Hes- sing sprak eveneens eenige hartelijke woor den. De heer Prins dankte de sprekers voor hun vriendelijke woorden en zeide dat hij steeds met groot genoegen in het bestuur voor de belangen van de vereeniging heeft gewerkt, maar dat thans andere belangen van persoonlijken aard zijn aandacht vra gen. Hij dankt zijn medebestuurders en den Raad van Commissarissen voor de prettige samenwerking en de leden voor het in hem gestelde vertrouwen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer A Hollinga, Kanaalstraat 29, gekozen als secretaris. De heeren P. L. Hassi den herkozen, resp. als missaris. Nadat de voorzitter nog vele vragen over het plaatsen van watermeters had beant woord en nadat spr. uitdrukkelijk gewezen had op het feit dat alleen het tegengaan van waterverspilling het doel hiervan is, sloot hij deze geanimeerde vergadering. DKW CfnzM. Med.) De pogingen te komen tot een algemeene ontspanning. vpehfnA.L ^ee van Burgos tracht als het bezit der beschermende mögêndhe- ng en St.Verbeek wer- verhinderen den Spaanschen oorlog zoo den." s bestuurder en com- i „LACH IEDEREN DAG". NED. CHR. HANDELSREIZIGERS- VEREENIG ING. Vergadering der afd. Leiden. Bovengenoemde vereeniging vergaderde in café restaurant „Royal". Op gebruikelijke wijze opende de voor zitter, de heer H. de Graaf de bijeenkomst en heette hij allen hartelijk welkom. Na voorlezing der notulen, welke onver anderd werden vastgesteld, werden de in gekomen stukken behandeld. Tot afgevaardigden voor de 11e alge meene jaarvergadering te Arnhem werden de heeren H. de Graaf en C. Kuiken be noemd, terwijl als candidaten voor de hoofdbestuursverkiezing door de afd. Leiden gesteld werden de heeren J. van Dijken en G. H. Rekers. Verder werden de voorstellen voor de algemeene jaarvergadering behandeld waarover ruim van gedachten werd ge wisseld. Hierna volgde een referaat ,,Het Revue met Lou Bandy. In de Stadszaal werd gistermiddag voof de eerste maal in de Sleutelstad de revue „Lach lederen dag" van de N.V. Nationale Revue vertoond. Zooals bekend, wordt deze revue tegen zeer lage prijzen door de Sunlight Zeepfabrieken te Vlaardingen aan de be woners van Leiden en omgeving aangebo den. „Lach iederen dag" is een volslagen revue met prachtige balletten en niet minder fraaie costuums, vroolijke liedjes en niet te vergeten kostelijke scènes, die het gemak kelijk maken het lach-recept op te volgen. Deze revue is een waardig pendant van haar voorgangster „Schep vreugde in 't leven", die zoo'n groot aantal opvoeringen mocht beleven. Wij zeiden reeds, dat deze revue uitmunt door haar prachtige balletten en wanneer we dit schrijven, denken we speciaal aan de sprookjesachtige demi-finale „Holland op de schaats", die een ware ovatie aan de talrijke aanwezigen ontlokte. Wat de cos tuums betreft, willen wij niet onvermeld laten „Veerenpracht'' en de groote finale. De „sterren", die aan deze revue mede werken, het zijn alle rasechte Hollanders zullen voor de meeste bezoekers geen onbekenden zijn. Naast den altijd geestigen en charmanten Lou Bandy treden wel het meest op den voorgrond Matthieu van Eys- den, die voor zijn collega Bandy niet onder doet, Beppie de Vries en Clairette Hammé. Een reeks zeldzame staaltjes van lenig heid en kracht werd ten tooneele gebracht door een drietal acrobaten, die voor hun prestaties een open doekje ontvingen. Drie uur lang hebben Lou Bandy en de zijnen hun publiek volop doen genieten, ter wijl daarnaast de Sunlight zeep fabrieken nog voor enkele verrassingen zorgden, die enkele aanwezigen niet met leege handen naar huis deden gaan. Ook gisteravond en vanmiddag werd de revue in de Stadszaal vertoond, terwijl „Lach iederen dag" vanavond en morgen middag en -avond nogmaals gaat. Nog altijd is de situatie in Tsjecho-Slo- wakije niet geheel opgehelderd, al is een nieuwe regeering onder Sidor gevormd. De vraag blijft, of de Slowaken daarmede ge noegen zullen nemen, vooral nu zoo krach tig de Duitsche sympathie voor hen tot uiting komt. De Duitsche pers wordt zelfs weer zeer heftig tegen Praag en al is of ficieel nog geen enkele stap door Berlijn gedaan, toch wekt deze toon der Duitsche pers wederom vrees in midden-Europa. Juist nu de geruchten bij voortduring aanhouden over komende stappen van Chamberlain in het belang van den vrede en een algemeene regeling in Europa. In Duitschland volgt men deze geruchten met nauwlettendheid en niet zonder bereidwil ligheid. doch men kan te Berlijn echter van verschillende kanten de meening hooren uitspreken, dat het volstrekt wenschelijk zou zijn, wanneer het streven naar een Europeesche ontspanning door vredesbij- dragen der Westelijke mogendheden werd ondersteund. Men moet toch constateeren, dat juist den laatsten tijd de openbare meening der volkeren door tendentieuze en onware beweringen over Duitschland en de Duitsche politiek in een tegen den vrede gerichten zin is beinvloed, aldus Berlijn. Ook wordt van Tsjechische zijde be weerd, dat de in den geest van ex-president Benesj uitgevoerde inbreuk op de Slowaak- sche autonomie-rechtcn in Parijs en Lon den welwillend beoordeeld wordt, ofschoon het optreden van Praag zonder twijfel een nieuwe vertroebeling van den internationa len toestand vormt. Wanneer men van En- gelsche zijde verder het eindigen van den Spaanschen burgeroorlog als een belang rijke vordering in de richting van den Europeeschen vrede aanduidt, is het ver wonderlijk, dat Engeland door de niet-er- kenning van de door Franco afgekondigde blokkade de regeering van Burgos tracht snel als mogelijk te beëindigen. Ook het standpunt der Westelijke mogendheden ten aanzien van het zonder twijfel op een voort durende verscherping van den toestand gerichte optreden van president Roosevelt is geenszins opgehelderd. De Amerikaan- sche president heeft in Londen en Parijs zelfs veelvuldig bijval gevonden, ofschoon nauwelijks bestreden kan worden, dat de psychologische aansporing tot de aanvul lende bewapening, waartoe men overal in Europa besluit, voor een goed deel te w'Jten zijn aan het optreden van Roosevelt. Ove rigens mag de Duitsche opvatting als be kend verondersteld worden, dat de beste bijdrage tot de ontspanning er niet in kan liggen om te willen voorbijgaan aan de problemen, die uit den weg geruimd moe ten worden, maar daarin, ze moedig aan te pakken en op te lossen. Het Italiaansche orgaan „Relazione Inter- nazionale" publiceert een artikel, waarin de kploniale eischen van Duitschland en Ita lië worden besproken. „Ondanks de fatsoen lijke pogingen," zoo wordt daarin geschre ven „welke de regeering van Chamberlain in de laatste paar maanden heeft onderno men om een toenadering tot de totalitaire staten tot stand te brengen, hebben in Groot-Britannië eenige onderstroomen de effecten van een dergelijke politiek gean nuleerd. Wij moeten zeggen, dat het uur geslagen heeft om de koloniale wereldkaart in overeenstemming met den tijd te bren gen. Anderen kunnen een vTede met geweld wenschen, Italië en Duitschland wenschen een vrede met rechtvaardigheid. Indien zij geen vrede met rechtvaardigheid kunnen krijgen, zullen zij rechtvaardigheid verkrij gen door geweld van wapenen. De manda ten moeten teruggegeven worden volgens de beginselen van de rechtvaardigheid, die de toenemende annuleering van de vredesver dragen mogelijk hebben gemaakt. De pro tectoraten kunnen niet beschouwd worden BELGIË. De candidaatstelling. De candidaatstelling voor de verkiezin gen van 2 April heeft plaats gehad. De partijen hebben practlsoh vijf dagen gehad om hun lijsten op te stellen en het gevolg hiervan is, dat ongeveer dezelfde personen als de afgetreden Kamerleden op de lijsten voorkomen. Degrelle, de leider der Rexisten, werd tot acht dagen gevangenisstraf veroor deeld wegens tijdens een vergadering jegens den gewezen minister Jaspar ge uite beleedlgingen. FRANKRIJK. Herdenkingen. Op het kleine kerkhof van Cocherel heeft, zooals elk jaar, de vereeniging van vrien den van Aristide Briand den verjaardag van dezen beroemden staatsman herdacht. De minister-president had zich doen ver tegenwoordiger door den minister van volks gezondheid, Mare Rucart, die hulde bracht aan de nagedachtenis van den „pelgrim van den vrede". Onder leiding van prins August Wilhelm, den derden zoon van den ex-keizer, heeft een delegatie van Duitsche oud-strijders op het kerkhof Ivry hulde gebracht aan de Duitsche gesneuvelden van den grooten oorlog. TSJECHO-SLOWAKIJE. Generaal Gajda gerehabiliteerd. De onder het vroegere regime gedegra deerde voormalige fasclstenlelder en afge vaardigde Gajda is bij presidentieel besluit hersteld in den rang van generaal b. d. van het Tsjedho-Slowaaksche leger. In „Het Kappershuis" aan den Stationsweg heeft Zaterdag een schoon heidsspecialiste van de firma Antoine te Parijs voor haar cliënten een leerzame demonstratie gegeven. ZU toonde aan hoe gezichtsmassage moet worden toegepast terwiil zij tevens enkele zeer geslaagde socialisme en de Chr. handelsreiziger" door jmake-ups" aanbracht bestaande uit een den heer Francken. hetwelk een aandachtig discrete correctie van de natuur, elk ver- gehoor vond De voorz'tter bracht spr. dank voor zijn dadelijk en u'.tvce ig betoog waarna de eden vragen konden stellen. Bij de rondvraag kwamen nog enkele zaken van internen aard aan de orde, waarna deze welgeslaagde vergadering door den heer Francken met dankzegging werd gesloten. I schillend en steeds passend bij haar ge- bruikster. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen: Maan dag 6 Maart: 59; Dinsdag 7 Maart: 61; Woensdag 8 Maart: 61; Donderdag 9 Maart: 58; Vrijdag 10 Maart: 58; Zaterdag II Maart: 58 volw. personen. Totaal 355. RUSLAND. Het partij-congres. Nog verschillende sprekers hebben het woord gevoerd op het 18e congres der Komintern. Molotof behandelde in hoofd zaak de volgende stelling: Daar de komst van het kapitalisme in de sovjet-unie definitief is uitgestekeld, maakt de nederlaag der „buitenlandsche vijande lijke krachten" die het plan hadden be raamd zich te mengen in de sovjetzaken, de ontwikkeling noodig van de „ideologische opvoeding" van de volksmassa's en de partij in den geest van Marxisme en Lenisme. Andrejef verklaarde o.a., dat in verge lijking met 1929 de industrieele productie der sovjet-unie bijna vijfmaal zoo groot is geworden. Sprekende over de „zuivering" zeide hij, dat hierdoor „alle plannen van onze buitenlandsche vijanden verijdeld waren, waardoor het voor hen moeilijk was, een oorlog tegen de sovjet-unie te organi- seeren". Onze vijanden in de kapitalistische lan den, zoo vervolgde spr., zeggen in de pers, dat de zuivering van de partij en het staats apparaat van vijanden geleld heeft tot ver zwakking van den sovjetstaat. Laten deze heeren zich op deze wijze troosten. Onze zaak is thans sterker en veiliger dan ooit te voren. POLEN. lil de senaatscommissie van buitenland sche zaken heeft minister Beek verschil lende interpellaties beantwoord. De facto ren, die een vriendschappelijke verhouding tot de Tsjechen verhinderden, waren vol gens hem de kwestie van Teschen, de moei lijkheden bij het verkeer naar het Zuiden en het feit, dat degenen, die Polen nadeel trachten te berokkenen, altijd een toe vluchtsoord bij de Tsjeöhen hebben gevon den. Hij sprak vervolgens over de verwant schap tusschen Polen en Slowaken. die de Polen in staat stelt het Slowaaksche volk te begrepen. Wat de Karpathische Oekraïne betreft door de economische positie is dit land nauw verwant aan Hongarije, waarvan het eeuwenlang deel heeft uitge maakt. „Daarom, aldus Beek, wordt de vrede in dit g*ebied het best verzekerd door de Hongaarsche aanspraak. Tot dusverre heb ik niet kunnen inzien, dat deze oplossing niet juist was". Hongarije heeft zonder eenige diplomatieke actie afgezien van zijn aanspraken op de Karpathische Oekraine. De Poolsch-Roemeensche betrekkingen ont wikkelen zldh in den geest van een weder- zijdsöh begrip ten aanzien van alle vraag stukken in het Donau-bekken Ten aanzien van het Oekraiiüsch vraag stuk zeide Beok: „Wij zien ons hier ge plaatst tegenover een perscampagne en niet tegenover een diplomatieke actie. Po len kan zich in dit opzicht niet aftijdig houden. De betrekkingen van goede buur schap met de Sovjet-unie hebben vorm ge kregen in het niet-aanvalsverdrag. Er be staat hoop op een regeling van de moei lijkheden te Danzig in den zin der Pool- sdhe belangen. De incidenten, die zich onlangs hebben voorgedaan, worden door een gemengde commissie geregeld. Op koloniaal gebied heeft Polen thans nog geen enkel concreet plan te formulee ren, doch het zou op.een Internationale conferentie zijn wenschen kenbaar maken. Over het vraagstuk der Joodsche emigratie zal Beok op 16 Maart ln het Parlement spreken. VEREENIGDE STATEN. De strijd tusschen de vakvereenigingen. De minister van arbeid, miss Perkins, heeft gisteren bij de zeven „vredesonder- handelaars" van de American Federation of Labor en het Congress of Industrial Orga nization aangedrongen op het betrachten van spoed bij de pogingen om een eind te maken aan hun reeds drie jaren durende rivaliteit. Tevens onthulde zij, dat het de partement van arbeid en president Roosevelt brieven en telegrammen hebben ontvangen, welke namens 1.500.000 arbeiders, behoo- rende tot beide vakorganisaties, den wensen naar eenheid uitspreken. Niettemin, zoo wordt uit kringen der onderhandelaars ver nomen, acht men een onverwijlde oplos sing van den strijd om de suprematie ln d» vakbeweging nog weinig waarschijnlijk. 2-1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2