LEIDSCH DAGBLAD Vierde Blad baandag 13 ferf 1939 }ïeck\£a+iót lJei£cy! 287177 Vereen. v.Nat. Veiligheid Luchtaanvallen! VISSCHERU-SERiCHïEN (ric/eyMP7?. mr VUURSLAG GEMENGD NIEUWS CORRESPONDENTIE Ongeluk door verblindende verlichting Auto reed boven op wielrijder De schipbreuk van de Jaguar i\# VERDRONKEN. De 30-jaripe arbeider W. Vermeulen, wo nende te Batenburg in de gemeente Rave- steyn (N. Br.) en werkzaam op een bag germolen, liggende in de Oude Maas bij Neerloon, verliet Dinsdagavond na het beëindigen van de werkzaamheden den molen om zich naar huis te begeven. Woensdagmorgen keerde de man niet weer op den molen terug en toen zijn baas Vrijdag nog steeds niets van hem had ge hoord. werd een van zijn medearbeiders er op uit gestuurd om te hooren of Vermeu len misschien ziek was, of dat hij om een andere redeh niet weer op het werk was verschenen. Toen echter bleek, dat de man sinds Dinsdag ook niet in zijn woning was ge weest, hetgeen zijn echtgenoote niet zoo vreemd vond, omdat het wel vaker gebeur de, dat hij eenige dagen en nachten op den molen verbleef, werd de politie van de vermissing in kenmis gesteld. Gistermorgen vroeg werd de fiets van Vermeulen gevonden. Deze lag tegen een dijik niet ver van den molen. De omgeving van den baggermolen is gedurende den geheelen dag afgedregd. doch men heeft niets gevonden. Men gelooft, dat Vermeulen Dinsdagavond bij ongeluk in het water van de Oude Maas is geraakt en dat het lijk met den stroom is meegevoerd. Een tweejarig zoontje van de landbou- mersfamille H. Laurense te Fijnaart (N. Br.) is vanmiddag is een onbewaakt oogenblik in het water van een vijvertje nabij de wo ning gevallen en verdronken. BUITENLANDSCH GEMENGD. NOODLOTTIGE BRAND IN JAPAN. 15 slachtoffers, een erooten brand in een manufac turenwinkel te Hakodate (Japan) zijn vijf tien personen, onder wis zeven kinderen, om het leven gekomen. Het door een storm aangewakkerde vuur breidde zich snel uit. zoo dat zes gebouwen geheel in de asch werden gelegd. Steunt Luehtverdedigingsfondsl Postgiro Den Haag ten name van Tarbot 82—60 ct. per K.G.; Tong f. 1,04—0,66 idem. Heilbot f. 1.02—0,74 idem; Griet f. 30— 15 per 50 K.G.; Groote schol f. 1215 idem; Middel schol f. 15—12,50 idem; Zetschol f. 18 17 idem; Kleinschol I. 16,508,50 idem; Bot f. 43 idem; Schar f. 94.20; Tongschar f. 35 —16 idem; Poontjes 1. 6,30—4.50 idem; Groole schelvisch f. 1813 idern; Middel schelvisch f. 1814 idem; Kleinmiddel schelvisch f. 15 11,50 Idem; Kleine schelvisch f. 148,90 idem; Gróote gul f. 9,906.90 idem; KI. gul f. 17 7,50 idem; Wijting f. 6,504 idem; Makreel f. 8 —7 idem; Versche haring f. 64,10 idem; Kabeljauw f. 44—15,50 per 125 K.G.; Vleet f. 4 3 per stuk; Leng f. 1,500,65 idem; Koolvisch 85—15 ct. idem; Rog i. 2815 per koop Besommingen trawlers: Eveline, IJm. 115 met f. 4270; Zwarte Zee. IJm. 94 met f. 1260; Caro line. IJm 26 met f. 3700; Zeehond, IJm. 70 met f. 1550; Raaf, IJm. 432. met f. 1640; Maria s. Ommering, IJm. 7, met f.3450; Condor, IJm. 72 met f. 1980; Voorwaarts. IJm. 83 met f. 1940; Penelope, IJm. 64 met f. 1780; Flamingo, IJm. 25 met f. 4270; Azimuth, IJm. 195 met f. 2700; Maria van Hattem. IJm. 1 met f. 3620; Utrecht IJm. 73 met f. 1900; Witte Zee. IJm. 167 met f 2570; Ewald. IJm. 48 met f. 3010; KW. 103 met f. 1180. Loggers: KW. 175 f.380; KW. 75 f.250; KW. 89 f.320; KW. 158 f.620; KW. 95 f.590; KW. 104 f.250; KW. 33 f.630; KW. 46 f.310; KW 132 f.200; KW 105 f.260; KW. 22 f.380; KW. 44 f.1020; KW. 108 f.240; KW. 91 f.240; KW. 177 f.320; KW. 27 f.190; KW. 178 f.270; KW. 51 f 1290: KW. 107 f.370; KW. 62 f.230; KW. 24 f.1400; KW. 70 f.640; KW. 134 f.740; KW. 39 f.1650; KW. 135 f.460; KW. 52 f.260. 8882 fingez. Med.i VLIEGTUIG IN TRIPOLIS VERONGELUKT Vijf personen, van wie vier officieren, zijn om het leven gekomen toen een Duitsch vliegtuig te Tripolis wilde opstijgen met bestemming Stettin (Bultschland). FELLE SNEEUWSTORM IN AMERIKA. Ten gevolge van een feilen sneeuwstorm in Amerika zijn vijf menschen om het leven gekomen en verscheidene gewond. Beschermt U tegen de gevolgen van Gil neemt voorzorgen tegen brand, ziekte en natuurrampen. Waarom dan niet tegen het zoo veel ernstiger gevaar uit de lucht? Doe het nog 1 Nadere inlichtingen verstrekt de secretaris van de afd. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, de heer D. C. Kok, Rapenburg 9, Leiden. VLEESCHOPSLAGPLAATS UITGEBRAND BIJ ERMELO. 3—4 explosie veroorzaakte brand in KETELBUIS. Jongen ernstig gewond. Zaterdagmiddag heeft zich in de lakkerij en moffellnrichting van de Veenendaatsche stoomfabrieken voor ijzer.ndustrle van de gebroeders Van Leeuwen aan de School straat te Veenendaal een ketelexplosie voorgedaan. De 17-jarige Van Verseveld uit lagen was juist bezie den moffelketel te Poetsen, toen deze door onbekende oorzaak ontplofte. Met brandwonden overdekt werd "ij naar een zieker; nrlchting overgebracht. ®in toestand is ernstig. Daar door de explos e ook brand was ontstaan, werd de fabrieksspult onmiddel- 'tlk in werking ge'teld en spoedig was ook 0e motorspu t van Gelderch aanwezig Bin- jjen een half uur vas men den ontstanen orand meester waa.door het gebouw, dat Wrakkig een 30 meter van de fabriek af gaat. behouden kon worden. Er zal geen starnatie n het bedrijf ontstaan daar ten spoedigste een nieuwe moffelketel zal wor- «n geplaatst. De schade is op beurspolls 'tftekerd. Zaterdagmiddag te kwart voor twee heeft tussdhen Btggekerke en Zoutelande een ernstig ongeluk plaats gehad, waardoor een wielrijder is gedood. Een inwoner van Btggekerke, A. Vlieger, reed op zijn driewieler in de rldbtirag Zou telande. Hem achterop kwam een autobus van de stoomtram mij. Walcheren, welke moest uitwijken voor een tegenligger. Daarbij werd V. aangereden. Hi) kwam onder de wielen van de bus terecht en was op slag dood. VAN DE TRAP GEVALLEN. Gistermiddag om halfvijf is in een per ceel in de Louis Bothastraat In Amster dam-Oost de 71-Jarige I. Keizer van de trap gevallen en zoo ongelukkig op het hoofd terechtgekomen, dat de dood onmiddellijk intrad. Te Rotterdam is gisterochtend de 48-ja- rige P. Lanigelaar, die in de Slotboom straat i6a een zolderkamer bewoonde, van de trap gevallen. Hij is dood opgenomen. „Goeden dag, soldaat", zei de heks tegen hem. „Wat draag jij I I Ja, jij bent een echte soldaat, dat tin n.:.i z„o zu «.vu jij een mooie sabel en wat heb Je een gTooten ransel op je rug. wel zooveel geld wilien verdienen, dat je het nimmer op zou kunnen maken?" MEERDERE GEWONDEN. Gisteravond om half acht reed op den rijksweg Utrechtden Bosch, ter hoogte van Beesd (Geld.) een personenauto, welke uit de richting 's-Hertogenbosch kwam. Op het gedeelte, waar de weg nog niet voltooid is en een groot afsluithek is aan gebracht, werd de chauffeur van de auto verblind door een tegenligger. Hij remde krachtig, met het gevolg, dat de wagen over den kop sloeg en tegen het afsluithek vloog. De chauffeur die al leen in de auto zat, kreeg een verwonding aan het hoofd. De auto was eerst nog in aanraking gekomen met een dubbelen mast van het electrtsch licht, waardoor de omgeving in het duister werd gezet. De bestuurder van den tegenligger ver volgde na slechts een oogenblik gestopt te hebben, zijn weg. Tengevolge van de duisternis merkte de bestuurder van een autobus van den dienst AmsterdamEindhoven, den verongelukten wagen niet op hoe- we! een voetganger met een roode lan taarn het verkeer waarschuwde. Met voile vaart reed de bus op de auto in, die geheel vernield werd. De heer H. de Vaal uit Beesd en zijn dertienjarig dochtertje, die met enkele andere voetgangers ter plaatse stonden te kijken naar de gehavende auto konden niet tijdig opzij springen en werden door de bus aangereden en gewond. In de autobus, welke ernstig bescha digd werd, ontstond een paniek, doordat de passagiers door elkaar werden ge slingerd. Van de twintig inzittenden, geraakten enkele dames bewusteloos. Een hunner moest op advies van den gewaarschuw- den geneesheer van Beesd naar de Rijks klinieken te Utrecht worden vervoerd. De andere bewusteloos geraakte dames, de chauffeur van de personenauto en de heer Vaal en zijn dochtertje werden in de nabij gelegen garage van den heer Drenth binnengebracht en eenlgen tijd later naar hun woningen vervoerd. Of dit alles nog niet genoeg was is de gemeentelijke electrlcien Bullk, die eeni- gen tijd na het ongeluk de electrische leiding in orde wilde brengen, en daartoe in den mast was geklommen, in aanraking gekomen met de electrische leiding. Een oogenblik bleef hij in den paal hangen, doch vervolgens viel hij uit den vijf meter hoogen mast omlaag, gelukkig wist de heer Krul uit Beesd den man op te van gen. zoodat een ernstig ongeluk werd voorkomen. GECOMPLICEERDE AANRIJDING EISCHT EEN DOODE TE ABCOUDE. Gistermorgen Is op den rijksstraatweg te Abcoude, ter hoogte van de consumptie- ijsfabriek „Moba" een gecompliceerde aan rijding geschied, welke aan één persoon het leven heeft gekost. Een auto, eigendom vam en bestuurd door den Chauffeur van het Utreohtsehe Statenlid ir. MIddellberg, komende uit Baamtorugge en op weg naar Abcoude, reed met volle vaairt, toen hij voor een uit de tegenovergestelde richting komenden motor meer naar rechts wilde uithalen, op een voor hem rijdenden fietser. De wielrijder, de 37-jarige heer W„ uit Utrecht, die op weg was naar Amsterdam voor het afleg gen van een familiebezoek, werd door de aanrijding tegen een IJzeren hek geslin gerd. De auto lowam door de botsing in de langs den weg loopende rivier, de Angstel. terecht. De chauffeur van den heer Middel- berg, die alleen in de auto zat, kon zich uit den wagen bevrijden en op den wal komen, hieribij geassisteerd door den be stuurder van den motor, een Aimsterdam- schen arts. Nadat deze arts den chauffeur op den wal had geholpen, zag hij aan den kant van den weg den wielrijder liggen. Het slachtoffer bleek op slag te zijn gedood. De motorrijder, die de auto met zeer groote snelheid van de tegenovergestelde richting zag naderen en eveneens wilde uit wijken, reed den berm van den weg op en kwam met zijn voet in aanraking met een KlometerpaaJLtje, waardoor zijn been Is ge blesseerd. De chauffeur van de auto, die de aan rijding veroorzaakt heeft, ls gearresteerd 921 (Ingez Med HET ACHTERSCHIP THANS GEBORGEN. Het behoort zeker wel tot de hooge zeld zaamheden. dat. midden op den Oceaan een schip van respectabele afmetingen zoodanig middendoor breekt, dat een van de beide helften noz een sleepreis van vele honder den mijlen kan maken om tenslotte veilig binnen te worden geloodst. Dit merkwaardige lot 's het 9827 ton me tende Noorsche tankschip ..Jaguar" over komen. dat op 17 Januari ).l des avonds om elf uur op 34 gr. 29 min. Noorderbreedte en 45.09 Westerlengte bij stormweer werd ge splitst De Jaguar was met een lading olie op weg van Mexico naar Duitschland toen op den Atlantischen Oceaan voor- en achter schip ter hoogte van de pompkamer van elkaar werden gescheiden. Het voorschip zonk spoedig en de zeven man die zich op dit gedeelte bevonden werden gered door het Noorsche stoomschip „Duala enkele uren na de schipbreuk. De Duala bleef ln de buurt en redde overdag ook de 30 an dere schepelingen, die op het achterschip vertoefden. Het achterdeel van de Jaguar begon daarna zijn zwerftocht over den Oceaan, welke toch twintig dagen zou duren. In deze periode verdreef het wrak 700 mijlen om den oost. waarbij het van tijd tot tijd, soms met lange tusschenpoozen door voorbij gaande schepen werd gerapporteerd. Het is tenslotte de Duitsche tankboot ..Paul Hamert" geweest die het achterschip het eerste bereikte en eenige leden van zijn bemanning aan boord zette. Pogingen om de Jaguar op sleeptouw te nemen mislukten echter en ten laatste moesten de sleep- booten Thames (uit Rotterdam) en See falke (Dultschland) en aan te pas komen. De weersomstandigheden waren opnieuw ongunstig geworden, doch op 11 Februari om 12 uur kon de Thames op 37.04 N. 29.14 W. (ongeveer 120 mijl ten zuiden van Fayali de Jaguar vastmaken. Seefalke en Thames die respectievelijk 1800 en 1500 mijlen hadden afgelegd vingen nu ge zamenlijk de berglngsrels aan. De Seefalke convoyeerde het transport, dat op 14 Febr. ter reede van Horta (Azoren) aankwam, waar een nauwkeurig onderzoek aan boord van het wrak kon worden ingesteld. Het bleek, dat de middelste tank bU de breuk vol water stond en dat de tweede tank ge deeltelijk nog met olie was gevuld. Men oordeelde het nood'g een deel van de la ding uit te pompen en toevalligerwijze was de Duitsche, tanker „Rudolf Albracht" op Horta aanwezig, die de 1100 ton lading overnam. Bovendien werd 350 ton water uitgepompt. Het wrak kreeg door deze maatregelen minder diepgang en een betere u twatering. Nadat het roer van de Jaguar was vast gezet en verdere voorzieningen in het be lang van de veiligheid waren getroffen, namen de Seefalke en de Thames de Jaguar samen -op sleeptouw, waartoe op 22 Februari van Fayal de reis naar Holland werd voortgezet. Zonder bijzondere wederwaardigheden verlëp verder de sleepreis, die gisteren te Schiedam eindigde. Het technisch onderzoek moet nu uit wijzen of het de moeite zal loonen, aan de Jaguar een nieuw voorschip te bouwen, dan velof het ondanks alle gedane moeite zal moeten worden gesloopt. BENDE SMOKKELAARS ONTMASKERD. De douanebeambten le Enschedé hebben een uitgebreid smokkelcomplot ontdekt, dat vertakkingen in het geheele land blijkt 'te hebben. Het is gebleken, dat met een auto van een wassoherij te Enschedé, welke ook klanten in Duitschland heeft, in den loop van ongeveer een jaar voortdurend goederen over de grens zijn gesmokkeld, o.a. radio-apparaten, fototoestellen, vulpen nen, enz. Deze artikelen werden ln ver schillende plaatsen van Nederland verkocht. Ook aan Duitschen kant waren eetiige per sonen in het complot betrokken, die met gesmokkeld geld de artikelen betaalden. Zij zijn door de Duitsche autoriteiten gear resteerd. In Nederland is voor een waarde van verscheidene duizenden guldens in be slag genomen. Tegen twintig personen is proces-verbaal opgemaakt. De eigenaar van de wasscherlj had met deze smokkelaffaire nletrs uit te staan. De chauffeur bleek mis bruik van het m hem gestelde vertrouwen te hetoben gemaakt. Het onderzoek wordt nog to' versdhUlende plaatsen voortgezet. WIELRIJDER DOOR AUTOBUS OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagmorgen tegen elf uur werd brand ontdekt in een opslagplaats van de vleesch- warenfabriek H N'ezink te W erden nabij Almelo De brand greep zoo snel om zich heen dat de brandweer het gebouw niet kon behouden. In de opslagplaats waren enkele honderddu'zenden K.G. ingeblikt vleesch geborgen welke grootendeels een prooi der vlammen werden. De aangerichte schade, ongeveer t. 40.000 wordt door ver zekering gedekt. De oorzaak van den brand Is vermoedelijk kortsluittog A. v. L. te L. Deze verhooging van den electriclteitsprijs dateert reeds van 1 Januari 1938 en berust op een overeenkomst tusschen den raad uwer gemeente en de lichtfabrieken De verhooging geldt overigens voor alle ge meenten, die hun stroom van Lelden betrekken volgens de enkeltar lef berekening VERWACHTE SCHEPEN. Thuisstoomende voor de Dinsdagmarkt. ..Gloria" IJm. 37. 410 manden diversen en 100 st. stijve kabeljauw. „Mary" IJm. 189. 75 m. diversen, 400 st. ijs- kabeljauw en 400 st. stijve. „Maria" IJm. 95, 500 st. ijskabeljauw en 400 stijve. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 13 Maart. Daar kwam hij op dén straatweg een oude heks tegen. Hu, ze II en zij leunde op een krommen stok. Maar de soldaat was was erg leelijk, had een onderlip, die tot op haar borst hing 11 niet bang voor haar. Die had wel voor heetere vuren gestaan in den oorlog. VI 4 CopylgM f. L 8. Boa 6 Copenhagen Eén, twee, één twee, één tweeEr kwam eens een soldaat I I rug en een sabel op zij. Hij was namelijk in den oorlog geweest den straatweg afmarcheeren. Hij droeg zijn ransefl op den en keerde, na langen tijd afwezig te zijn geweest, vroolijk gestemd naar huis terug.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 15