De plechtige kroning van Paus Pius XII Schoonmaak LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 13 Maart 1939 Vierde Blad KERK- EN SCHOOLNIEUWS iM/MEEP/ AAL 80sie Jaargang No. 24222 Zestigduizend menschen in den Sint Pieter Het fijnste uit moestuin en boomgaard! ZWANENBERG Afscheid van ds. Hoeufff van Velsen fe Ter Aar ïiN FAILLISSEMENTEN Gisteren was het de dag der plechtige kroning van Paus Pius XII, welke zich met allen luister en ceremoniën der Roomsch- Katholleke Kerk temidden van het vol tallige heilige college van kardinalen, van bisschoppen, prelaten, vorstelijke personen, talrijke officieele vertegenwoordigers, en een geestdriltige menschenmenigte uit Rome. Italië en vele landen der aarde, heeft voltrokken. Op het St. Pietersplein. Reeds vroeg op den Zondagmorgen be gon de toeloop naar het weidsche Sint Pietersplein, dat zich onder den bijzonder helderen hemel, waaraan de maan nog zichtbaar was, scherp afteekende. Zestig duizend menschen waren er in geslaagd toegangskaarten te verkrijgen voor de ba siliek van Sint Pieter, waarin de plechtige pausmis zou worden opgedragen. Niet min der dan 250.000 aanvragen voor toegangs kaarten had het Vatlcaan ontvangen: De fascistische militie en de Caribinieri had den voor een uitgebreiden ordedienst zorg gedragen. De stroom van bezoekers werd op ordelijke wijze naar de basiliek geleld. In de basiliek. Tegen acht uur was de enorme basiliek reeds geheel gevuld, Het Interieur van het kerkgebouw was rijk versierd en geheel verlicht. Zwaar beierden de klokken van de klokken van de basiliek over het Sint Pietersplein en over de stad Rome. De Paus doet zijn intrede Even na 8 uur 30 (alles In Italiaanschen tijd) kondigden zilveren trompetten de komst van den Paus aan. Voor aan den stoet zag men, op een kussen gedragen, de gouden, met edelsteenen bezette kroon, waarmede de Paus straks op de loggia van den Sint Pieter gekroond zou worden. Het is dezelfde tiara, welke gediend heeft voor de kroning van Paus Pius IX in 1846, en die van de talrijke tiara's die ln de schat kamer van den Sint Pieter bewaard wor sen, den huldigen Paus het beste pa«t. Scherp teekent zich het purper en her- melijnwit van het college van kardinalen ln den stoet af. In het midden der pro cessie, achter de kardinalen, volgt Pius XII den mijter op het hoofd, gekleed in 't wijde goudbestikte gewaad en gezeten op de „seda gestatoria", welke getorst wordt op de schouders van twaalf roodgekleede dra gers, die omringd worden door de leden van de Zwitsersche garde in hun gala uniform en de leden van de Palatijnsche wacht, de officieren met getrokken degens. Een indrukwekkende stoet van patriar chen en bisschoppen, allen in het wit en met den mijter op het hoofd, vormt het tweede deel van de processie. In het voor portaal ontvangt de Paus eerst de hulde van de geestelijkheid, en daarna doet hij zijn triomfalen Intocht in de basiliek, zil veren trompetten weerklinken en het koor zet het „Tu es Petrus" (gij zijt Petrus") in. De enorme menschenmenigte juicht den sloet geestdriftig toe, welke zich langzaam door het middenpad voortbeweegt te mid den van een dubbele rij leden van de Pa latijnsche wacht, die den Paus eerbewijzen brengt. Aangekomen in de kapel der H Drievuldigheid, verlaat de Paus zijn draag stoel om een oogenblik te bidden voor het heilig sacrament, om zich vervolgens weer per draagstoel begeven naar den Sint Gregorius-kapel, waar hij zich op zijn troon zet, en de hulde der kardinalen, aartsbisschoppen en bisschoppen in ont vangst neemt. De prinsen der kerk knielen voor hem neer en kussen den visschers- tlng. Op de voor de buitenlandsche vertegen woordigers gereserveerde tribune ziet men den Italiaanschen kroonprins, den minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, den hertog van Norfolk als vertegenwoordiger van den koning van Engeland, ex-koning Ferdinand van Bulgarije, prins Karei van Vlaanderen, de koningin-moeder van Bel gië, de familie der Spaansche bourbons en talrijke andere prinselijke personen. Nadat do Paus zich in den Sint-Grego- rius-kapel gekleed had in de misgewaden begaf de stoet zich naar het altaar van de confessie. De ceremoniemeester, die voor den Paus liep, nam drie keer een dot vlas van een zilveren schotel en, neerknielend verbrandde hij dit, zingend: „pater sancte, sic transit gloria mundi" (heilige vader, zoo vergaat de glorie der wereld). De Pausmis Aangekomen bij het altaar van de con fessie werd de sedia gestatoria neergezet tusschen het altaar en den troon en ter wijl de kardinalen zich aan weerszijden op stelden, schreed de Paus naar het altaar om de H. Mis te beginnen. Het zangkoor zette de mis van Palestrina in. Nadat de Paus de gewone gebeden had gebeden, be gaf hij zich naar den troon, waarop hij plaats nam en de drie oudste kardinaal- bisschoppen zongen de speciale gebeden voor de kroning, waarna de tweede kardi naal-diaken den paus voor de trappen van het altaar het pallium omhing. Tijdens het kyrie bewierookte een kardi naal-diaken den Paus voor het altaar. Ver volgens begaf de Paus zich weer naar den troon voor de adoratie. Een voor een kus ten de kardinalen de hand en den voet van den Paus, die hen ophief en omhelsde; de patriarchen, aartsbisschoppen en bis schoppen kusten de hand en de rechter knie, gemijterde ambten kusten alleen den voet. Na het Gloria begaf de eerste kardinaal- diaken. voorafgegaan door ceremoniemees ters, zich naar het graf van Sint Petrus in de crypte van den Sint Pieter, onder het zingen van de litanie der kroning, waar op het koor de antwoorden zong. Nadat epistel en evangelie ln het Latijn en Grieksch waren gezongen, zette de Paus het credo in. Na de consecratie keerde de Paus naar den troon terug, met ontbloot hoofd, en nuttigde hier „Ons Heer", dat hem door den kardinaal-diaken werd ge bracht. Vervolgens waschte de Paus zich de handen ln het bekken, dat hem werd voorgehouden door den prins-assistent bij den H. Stoel, waarna hij, met den mijter op het hoofd, naar het altaar ging voor de slotgebeden. Onmiddellijk na den apostolischen zegen gaf de deken van het kapittel van de ba siliek Sint Pieter een witte geborduurde beurs, waarin 25 oude geldstukken, als be looning voor het opdragen van de H. Mis. Na de Pausmis Na het einde van de Pausmis verliet de Paus, wederom gezeten op de sedia gesta toria, den Sint Pieter, toegejuicht door de menigte. De stoet begaf zich via de ko ninklijke trap naar de zaal van de zege ning, achter de loggia, waar de kroning zou geschieden. De geloovigen in den Sint Pieter verlieten de kerk om zich naar het plein te begeven, teneinde de kroning te kunnen zien. Op het plein stond ook op gesteld een brigade van het Italiaansche leger, met vertegenwoordigers van alle wapen. Meer dan 500.000 menschen ston den op het plein samengepakt, terwijl op de speciaal opgerichte tribunes de verte genwoordigers van de veertig buitenland sche mogendheden en andere genoodigden hadden plaatsgenomen. De kroning. Aan beldo zijden van den troon, welke in de loggia was opgericht, zoodat allen op het plein deze konden zien, namen officie ren van de edelgarde plaats, de Pauselijke vlag werd geheschen en de troepen pre senteerden het geweer. Te vijf minuten over één weerklonken de bazuinen en ver scheen de Paus. De menigte op het plein barstte uit in een luid gejubel en handge klap. Nadat de Paus plaats had genomen HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Mishandeling. Voor den Haarlemsohen politierechter stond terecht een 29-jarige kapper uit Hlllegom, wegens mishandeling. Op 20 Jan. j.l. had verdachte den 18-Jarigen koopman C. v. G. uit Lisse met een schroe vendraaier geslagen. Verdachte is geen onbekende van de justitie. De officier eischte een gevangenisstraf van 14 dagen. De politierechter veroor deelde tot een geldboete van f. 20 subs. 12 dagen hechtenis. Diefstal. Vervolgens stond terecht een 29-jarige tuindersknecht uit Haarlemmermeer, wien ten laste was gelegd, dat hij- op 27 Jan. j.l. ten nadeele van zijn vroegeren patroon H. W. O. te Aalsmeer een hanglamp heeft weggenomen. Verdachte bekend het feit. De officier van justitie eischte een ge vangenisstraf van 3 maanden. De politierechter veroordeelde tot 2 weken gevangenisstraf daar de mogelijk heid niet is uitgesloten, dat de officier de voorwaardelijke straf van 3 maanden, die verdachte eenlgen tijd geleden kreeg ten uitvoer zal laten brengen. ^^nE-taNsj "«mg 'süouo - BURGEMEESTER VAN DEN BOMMEL STAAT TERECHT. Wegens uitlokking van oplichting. Voor de strafkamer van het Haagsche Gerechtshof heeft zich Zaterdag te ver antwoorden gehad de 35-jarige L. G. L. L., burgemeester van de gemeente den Bom mel, die ln den tijd, dat hij nog alleen gemeente-secretaris was, een schilder zou bewogen hebben de gemeente voor een bedrag van f. 45 op te lichten. Voor dit feit was hem door de Rotter- damsche rechtbank een gevangenisstraf van veertien dagen opgelegd Oorspronke lijk waren hem meer feiten ten laste gelegd. Verdachte zou nl. den schilder hebben bewogen goed te vinden, dat op een beta lingsmandaat een post zou worden ge plaatst van f.45 voor het verven van een der kamers ln de ambtswoning van ver dachte, De advocaat-generaal eischte wegens uitlokking van misdrijf, bevestiging van het vonnis der rechtbank. Volgens de verdediging berust deze ge- heele zaak op een misverstand. Uitspraak 25 Maart. geeft meniige huisvrouw en meisje ruwe en roede werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf. zacht en blank door Purol. Q23 (Ingez. Mcd.) op den troon nam de tweede kardinaal- diaken hem den mijter van het hoofd en de eerste kardinaal-diaken plaatste hem de tiara op. onder het uitspreken van de oude formule: „ontvang de tiara, versierd met drie kronen en weet, dat gij zijt de vader van vorsten en koningen, de herder der menschen op aarde en plaatsvervanger van onzen Verlosser Jezus Christus, Wien eer zij en glorie in alle eeuwen der eeuwen" Na deze korte plechtigheid barstte de menigte opnieuw in gejuich los. Vervolgens gaf de Paus den zegen urbi et orbi. We derom juichte de menigte op het plein en klapte in de handen, minuten lang, waar voor de Paus, glimlachend met de hand wuivend, dankte. Ten teeken van het einde der plechtigheid werden wederom de zil veren bazuinen gestoken. Huldiging door de Italiaansche vertegenwoordiging. Toen de Paus op de sedia gestatoria den Sint Pieter binnen werd gedragen, verlie ten de prins en de prinses van Piemont, die op de tribune voor de buitenlandsche vertegenwoordigingen de plechtigheid bij woonden, de tribune en knielden voor den Paus neer, die hen zijn zegen gaf. De prins was gekleed in groot tenue van het Italiaansche leger en de prinses droeg, in tegenstelling met de andere dames, die in het zwart waren gekleed, een zilverkleu rig kleed, met witten sluier. Let eens op. hoe zeldzaam appetijtelijk Uw groente uit het Zwanenberg-blik te voorschijn komt. Versche. pasgeplukte groente kan geen frisscher kleur, geen malscher geur hebben! En proef eens van Zwanenberg's kostelijke jams. Duidelijk is daar het puikje van Neerland's fruit-oogst voor gebruikt! Dat is trouwens een aloud Zwanenberg's principe alleen het allerbeste van moes tuin of boomgaard wordt gekozen, en dan geconserveerd op een manier, die niets van kleur, geur of voedzame sappen teloor laat gaan 1 waakt Wat smaakt 929 (Ingez. Med.>' NED. HERV. KERK. Beroepen te Serooskerke (W.) (toez.) N. Vis ser, cand. en hulppred. te Utrecht. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Papendrecht (als hulppred.) L. J. Goed. cand. te Landsmeer. CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Oosterbeek W. F. Laman te Mid- delharnls. EV. LUTH. KERK. Beroepen te Naarden-BussumW. J. Manger te Tiel. Ds. G. MANSVELT. Vrijdag 17 Maart as. herdenkt ds. G. Mansvelt, em. predikant te Utrecht, den dag waarop hij voor 50 jaar het predikambt in de Ned. eHrv. Kerk aanvaardde. Gerrit Mansvelt werd 1 Aipril 1863 als jongste van 7 zoons te Wassenaar geboren. Hij bezodht het gymnasium te Doetinchem en studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht theologie. In 1889 candidaat gewor den, aanvaardde hij 17 Miaart van dat jaar het predikambt te Nigteveöhi, sprekende over 2 Cor. 5 19 en 20, na tevoren door zijn schoonvader, wijlen ds. J. C. Verhoeff van Utrecht, te zijn bevestigd. In 1892 ver trok de jubilaris naar Scherpenisse, welke standplaats in 1890 met Amersfoort verwis- seld werd. In 1898 werd ds. Mansvelt pre dikant te Scheveningen. In al deze stand plaatsen leidde zijn schoonvader hem tot zijn dienstwerk in. In 1904 werd het beroep aangenomen naar Amsterdam, waar ds. J. E. Eringa hem 13 Maart bevestigde, waarna ds. Mansvelt 16 Maart d. o. v. zijn intrede deed in de Nieuwe Kerk, sprekende over Col. 1 28 en 29. Tot aan zijn emeritaat in 1930 heeft de jubilaris in de hoofdstad ge werkt en hij bewoog er zich op verschillend gebied. Hij maakte eenige jaren deel uit van het classicaal bestuur van Amsterdam, terwijl hij vanaf 1915 tot aan zijn vertrek ook deel uitmaakte van de kerkelijke com missie. De commissie van toezicht op het godsdienstonderwijs telde hem eveneens onder haar leden. Voorts had de jubilaris zitting in het bestuur van het Ned. Herv. Diaconessenlhuis, idem in dat van de Ned. Vereeniging voor Israel, in het Ned. Bijbel genootschap, in het fonds Chaxitaxis, in Sarepta, in dat van de Ver. voor fabrieks arbeiders enz. Hij was voorzitter van de Kon. Emmaschool, idem van de afd. van de Ver. voor Chr. Volksonderwijs, en van de afd. van de Evangelische Alliantie. Ook was hij lid van de commissie van toezicht op de Vrije Chr. school en kerkmeester van de Nieuwe kerk. In 1910 werd hij-gekozen tot bestuurslid en in 1917 tot voorzitter van de Ver. voor voorloopige opleiding te Doetinchem. Ook is hij vice-voorzitter van de Ver. tct bevorde ring van Inwendige zending, bestuurslid van het asyl „Steenbeek" te Zetten en van de Vluchtheuvelkerk aldaar. De jubilaris aan wiens herderlijke zorgen wijk 23 in de hoofdstad steeds was toevertrouwd en die dcor zijn goedverzorgde preeken steeds groote scharen hoorders trok, redigeerde in Amsterdam de ciassicale zendingsbode en publiceerde in de bekene serie „Groene Preeken" tal van- predicaties. terwijl hij over meerdere van zijn ontslapen Amster- damsche collega's In Memortams inj het licht gaf. In 1930 verkreeg de jubilaris eervol eme ritaat en vestigde zich metterwoon te Utrecht. De Paus geeft na zijn kroning van het balkon van de St. Pieterskerk te Rome (Telegrafisch overgebrachte foto). af zijn zegen aan de wereid. ZEER GROOTE BELANGSTELLING. Voor een stampvolle kerk nam ds. Hoeufft van Velsen die in 1933 te Ter Aar zijn intrede deed, gisteren afscheid van de Ned. Herv. Gemeente aldaar. Velen waren van elders gekomen om dit afscheid mede te maken. Wij merkten o.m. op B. en W. van Ter-Aar, predikan ten uit Woubrugge, Zevenhoven, Aarlan- derveen en de voorganger van de Evan gelisatie te Oudshoorn. Na het laten zingen van Ps. 27 3 en voorlezing van Ps. 62 zeide ds. Hoeuflt in zijn inleiding, dat de mensch zich op de wereld tracht te beschermen tegen allerlei gevaren, b.v. tegen die welke hem vanuit de lucht of door brand bedreigen. Te wei nig echter denkt hij aan de geestelijke gevaren die hem bedreigen. Stoicfjnsche kalmte, Mohammedaansche berusting of het zoo veel mogelijk genieten van de wereld, worden ook thans nog gevonden. De mensch wacht het rustig af, zal wel zien wat hem de dag van morgen brengt. Tegenover alle andere oplossingen staat slechts die uit Deut. 33 27; „De eeuwige God zij U tot een woning". Na het laten zingen van Ps. 43 3 en 4 vergeleek spr. het afscheid van de ge meente met het afscheid van Mozes van het volk Israels, zonder echter zichzelf met Mozes en de gemeente met het volk Israëls te willen vergelijken. Kon. Ned. Stoomb. MU. ODYSSEUS. 11 Maart van Vigo te A'dam. Holland-Amerika Lijn R'dam, 11 Maart van New Orleans te R'dam. Halcyon Lijn ROZENBURG. 16 Maart van Les Fallaises te Velsen verw. STAD DORDRECHT, 10 Maart van Genua. Diverse Stoomvaartberichlen DORDRECHT, 11 Maart van Burutu te Calabar MOORDRECHT, 10 Maart van R'dam te Port Arthur JONGE ANTHONY. 10 Maart van Jaffa naar Londen LINGE. naar Caronte, pass. 11 Maart Gibraltar EIBERGEN, 11 Maart van Pepel te Emdeii WICKENBURGH. 10 Maart van Bordeaux naar R'dam. In de week van 6 t/m. 11 Maart werden in Nederland 53 faillissementen uitgesproken. Ds. Hoeufft van Velsen. Ook bij dit scheiden wil spr. de ge meente toewenschen: „De eeuwige God zij U tot een woning". Tegenover alle fac toren die aftrekken van den dienst van God, wil hij de gemeente ln de eeuwige armen van God leggen. De mensch zelf is altijd maar weer aan het bouwen, meestal aan woningen, die niet bestand blijken tegen de stormen, als die komen. Spr. wekte de gemeente op woning te zoeken bij den eeuwigen God, Die nooit laat varen het werk Zijner handen. Tenslotte komende tot liet meest per soonlijke gedeelte van zijn tekst, sprak ds. Hoeufft den wensch uit, dat God Zijn genade zal mogen uitbreiden over allen, hen tot lidmaten maken van onzichtbare kerk en hen eens zal opnemen in Zijn eeuwige woning. Hiertoe zal de mensch moeten loslaten het wereldsche en gaan zoeken hetgeen boven is. Aan het slot van zijn predikatie wendde ds. Hoeufft zich tot de gebruikelijke wijze met afscheidswoorden tot den burgemees ter, den consulent, de vertegenwoordigers van den Ring, den kerkeraad, de kerk voogdij, notabelen, organist, koster, enz. en dankte allen voor de ondervonden medewerking. Na den slotzang sprak ds. van Beuse- kom van Aarlanderveen namens den ker keraad en den Ring enkele afscheidswoor den, terwijl de heer Dekker van Ouds hoorn dank bracht voor den steun, die men daar van den scheidenden leeraar heeft ondervonden. Op verzoek van dea consulent werd gezongen Ps. 121 2.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13