DE HONDERDJARIGE LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 11 Maart 1939 Derde Blad No. 24221 80ste Jaargang B BUITENL. WEEKOVERZICHT Ontspanning zonder direct aanwijsbaren ondergrond KARSOTE 1 GEMENGD NIEUWS De wereld kan heusch niet klagen, dat cr stilstand ls! Aan alle zijden Is er inte- gendeeel leven en beweging. In Spanje speelt zich een laatste bedrijf af, doch het is nog niet met zekerheid te voorspellen of het van een drama dan wel van een too- neelspel zal worden, daarvoor is alles nog te vaag. Slechts dit eene staat vast: Franco heeft gewonnen! Zelfs in republikeinsche kringen wordt dat zonder meer ingezien, doch de vraag ls, of trots dit deugdelijke inzicht een weg zal zijn te vinden om zon der verder noodeloos bloedvergieten tot een bevredigend einde te komen. De regeering Negrin is weggevaagd, hetgeen weinig ver bazing zal wekken. Waarop kon zij nog steunen? Tot overmaat van ramp ging zij in arrenmoede er toe over om het leger on der communistisch bewind te brengen, al thans dit werd geprobeerd Maar dit deed de maat overloopen en zij is heengezonden in de woestijn. Misschien kan beter worden gezegd, dat zij ternauwernood het veege lijf heeft weten te bergen. Door het nieuwe be wind, den regeeringsraad, welke onder lei ding van generaal Miaija is gevormd, is getracht de vroegere ministers in handen te krijgen, wier lot dan had vastgestaan, doch op het nippertje zijn Negrin c.s. den dans ontsprongen. Frankrijk is de geluk kige, die al deze linksche elementen mag opnemen... Miaja erkent volmondig, dat het pleit voor Franco is beslecht, gaat scherp te keer tegen de communisten als men dat eens van het begin af aan, had gedaan! en staat een behoorlijke regeling met Franco voor. Doch zal Burgos, wetende, dat het overwinnaar is, daarvoor nog te vinden zijn? Het feit, dat Franco-vliegtuigen Ma drid nog opnieuw hebben „bestrooid", doet weinig goeds verwachten. De communisten hebben nog een poging gewaagd om zich te handhaven, doch deze poging is hopeloos mislukt. Met geweld is het verzet neergeslagen door den verdedl- gingsraad. De republikeinsche vloot bestaat boven dien ook niet meer. Zij is vanuit Cartha- gena naar Fransch Algiers gegaan om zich daar te laten ontwapenen en straks aan Franco te worden uitgeleverd. Dit heeft Franco er blijkbaar toe aangezet om een blokkade uit te roepen tegen het restje re- publikeinsch Spanje, maar of dit verstan dig is geweest? Engeland heeft op niet te miskennen wijze reeds verklaard, deze blok kade niet te zullen erkennen en represail les aangekondigd, zoo een Engelsch schip iets passeerde. Vermoedelijk zal dit vol doende zijn om erger te voorkomen, doch een ongeluk zit nu eenmaal in een klein hoekje! Dooh al weten we dan niet zeker of in Spanje al dan niet zal worden gevochten, Franco kan zich gereed maken als over winnaar Madrid binnen te rukken en de taak van het herstel van het zoo zwaar beproefde land op zich te nemen. Zoo söhijnt er een einde te komen aan ten Europeesch geschil, dat langen tijd oorlogsgevaar deed dreigen. Tenminste, wanneer de totalitaire landen dan hun beloften nakomen en hun troepen etc. terugnemen, Spanje latende aan de Span jaarden. Mocht dit niet het geval zijn, dan zou ons werelddeel wel eens plotseling voor een nieuwe crisis kunnen komen te staan. Merkwaardig blijft in dit verband, dat van diverse zijden momenteel berichten af komen over groote ontspanningen in Europa, terwijl in wezen nog niets is ver anderd. Bepaald vreemd is. dat uit Enge land klanken komen over de gedachte aan een algemeene conferentie tot beperking der bewapening, terwijl juist tegelijkertijd Engeland cijfers der wereld bekend doet worden, waarvan men duizelt. Totdusver b.v. was niet bepaald vastgelegd, of Enge land, in geval van een gewapend conflict, wel te land zou deelnemen aan den krijg. Minister Hore Beiisha heeft aan alle on zekerheid een einde gemaakt en verklaard, dat in dat geval een Britsch leger van plm. 20 divisies, dus een 250.000 man, direct naar het vasteland zou worden overgebracht, volledig en modern uitgerust. Bovendien wordt de Britsche luchtvracht met man es macht uitgebreid! Gezien de Britsche mentaliteit, zooals deze weer eens bleek uit de rede van den Engel sen gezant te Berlijn uitgesproken te Keulen, moet men blijkbaar een en ander al dus opvatten, dat Engeland geen schijn van aarzeling over wil laten, dat het vol ledig met Frar krijk samengaat en op alics roortereid is, doch aan den anderen kant Pt, dat het niet nooaig zal zijn tenge- je van een regeling, economisch en po litiek. Indruk heeft een en ander ln de totali- laire staten gemaakt, daaraan is niet te •wijfelen, 'et men op hetgeen ln de pers wt uiting komt. Weliswaar tracht men het voor te stellen alsof dat Britsche expeditie corps nu niet zooveel te beteekenen heeft, maar de ondertoon is bitter en dat juist dost zien, dat men de ware beteekenis niet 0,er het hoofd ziet. De tegenslag keert zich tchter in hoofdzaak tegen de Vereenigde Staten, waar de stemming tot directen "eun aan de Westersche democratieën Stoeiende blijft. Kwaad kan dat niet. Het Keft gereede aanleiding tot een lucht ge ven aan wrevel, zonder dat daaruit gevaren "innen ontstaan! En bovendien het in richt van een samengaan der groote demo- cratieën kan slechts een goede uitwerking "ebben. Dat werkt preventief "ooral voor Mussolini wordt de kwestie netelig. Na alles wat de pers heeft ge schreven tegen Frankrijk, wordt het moei jl'1 om officieel te zwijgen, doch er Kstaat geen twijfel dat iedere ter- "toriale eisch aan Frankrijk beslist zou korden afgewezen. En bekend is. dat wan- J'er een dictator eenmaal zijn eischen Ueeft gesteld, er voor hem geen terug meer De Duce zwijgt dientengevolge nog '"lid. doch hoelang zal dit met handha- "hg van zijn prestige nog mogelijk zijn? Mwachten tot gunstiger oogenblik lijkt onder de huidige omstandigheden ook al hoopvol, want nergens gaat het den "talltairen staten thans voor den wind. De krasse jubilaris ontving ons opge wekt; hij bleek nog over een uitstekende gezondheid te beschikken, ondanks de schokken, welke de tijdsomstandigheden hem niet hebben bespaard. -F>v/K R/-vs ak Zooals wij reeds in een vorig overzicht op merkten, is Ciano's Poolsche reis een mis lukking geworden. De laatste twijfel daar omtrent is wel weggevallen na het bezoek van den Roemeenschen minister van bul- tenlandsche zaken, Gafencu, aan War schau. Bij dit bezoek zijn de betrekkingen tusschen Roemenie en Polen nauwer toe- gehaaid en Beek zal zelfs straks te Londen ook het Roemeensche standpunt belichten. Dat doet duidelijker dan wat ook uitkomen, hoezeer Polen zich heeft losgemaakt van steun aan de spil Rome-Beiiijn en al moge het bericht, dat de sovjets al hun steun hebben toegezegd, voorbarig zijn, dat de sovjets in die richting gaan, staat buiten kijf. Krachtiger dan verwacht werd, is in het Oosten het verzet tegen de Duitsche expansie. Praag heeft een groot dreigend gevaar, een scheuring tusschen Tsjechen en Slo- waken. blijkbaar door krachtig ingrijpen weten te keeren. Hoe een verdere splitsing het oude koninkrijk Boheme zelfstandig had kunnen doen blijvenNu, Tsjechen en Slowaken vereend, blijft het zelfs nog een open waagstuk in midden-Europa. Niettemin doet het zien, hoezeer Praag tracht, al moet het dan wel de rol van Duitscli vazal spelen tegen wil en dank, zijn zelfstandigheid zooveel mogelijk te be waren. Geheel opgelost is de kwestie echter nog niet en ook de Duitsche houding is onzeker. Tot slot nog even gekeken bij onze Zuider buren. Men heeft de crisis niet weten op te lossen zonder ontbinding van het par lement. Of dat nu bepaald het gelukkigste middel mag heeten, moet worden betwij feld. Doch er was geen andere uitkomst meer. Het partijbelang domineerde te sterk over het landsbelang om nog op andere wijze uit de Impasse te kunnen komen. Hoezeer men was verdoold, kwam wellicht het scherpst tot uiting uit den brief van den koning aan Pierlot! Dat was een zware aanklacht tegen de partijen, die tot zelfs buiten het parlement om, haar belangen naar voren schoven, tot nadeel van het tand! Zal men dit waardig koninklijk woord weten te waardeeren en zal straks uit de stembus komen een gelouterd parlement? Laat ons het hopen, doch overtuigd zijn we, helaas, nog niet. Eerste Kamer. SPOEDIG UITVOERING VAN HET PLAN-WESTHOFF. (Van onzen parlementairen medewerker). Minister Romme heeft het sociale ver langlijstje van verschillende sprekers be antwoord. Natuurlijk besloeg ook in zijn rede de werkloosheid een ruime plaats, doch ls het te verwonderen dat ook hij er weintg nieuws meer over te berde kan brengen? Hij wees er op. dat de werkloosheid daalt: van Januari 1936 tot Januari 1939 met 71.000. maar in één adem voegde de Minis ter er aan toe. dat het eindcijfer (404.000, waarvan er echter 66.000 in werkverschaf fing arbeiden) natuurlijk nog veel te hoog is. Zijne Exc. heeft beloofd met de bestrij dingsmaatregelen zooveel mogelijk spoed te zullen maken, maar hij vroeg aandacht voor een erkenning van de moeilijkheden die zich daarbij voordoen en hij wees er met nadruk op. dat met name ook de be strijding der jeugdwerkloosheid krachtig wordt aangepakt: er zijn reeds verschillen de kampen en verschillende andere zijn in voorbereiding. Tegen verplichte opneming van werkloozen in het bedrijfsleven echter verklaarde de Minister zeer ernstig bezwaar te hebben; een dergelijk ingrijpen in de persoonlijke vrijheid der werkgevers achtte hij niet te verdedigen, evenm'n als dwang tot vervroegde pensionneering. die een last van honderden miliioenen zou meebrengen. Evenzeer bleek de Minister huiverig te staan tegenover verkorting van arbeids duur over de grheele linie; een experiment met veel risico en daarom moest de moge- Uikheid van korteren arbeidsduur voor eik bedrijf afzonderiijk worden beschouwd. Spoedig aldus dc Minister zullen er bij de Staten Generaal nadere bij zonderheden inkomen omtrent de uit voering van maatregelen, gebaseerd op het plan-Westhoff (ook inzake de z.g. stedelijke werkloosheid). In dit verband legde de Minister er nog eens den nadruk op. dat hjj werken noodig had en heeft, die blijvend productief zijn en daarom verdient volgens hem het plan- Westhoff de voorkeur boven het Plan van den Arbeid: dit laatste bevat voornamelijk arbeidsplannen met tijdelijk effect. Deze en andere mededeelingen deed de Minister om aan den Senaat duidelijk te maken: wii grijpen het mogelijke aan, wij doen wat onze hand te doen vindt en wat nuttig is. Ten aanzien van de bedrijfsraden heeft hij nogmaals geschetst, dat ook hier een al te radicaal optreden en ingrijpen ver keerd zou zijn. Het gaat niet aan dat de Overheid als het ware het maatschappelijk leven in handen neemt; ook hier moeten toestanden en verhoudingen en instellingen groeien. De Overheid kan de goede richting wijzen en moet overigens de organen zich laten on wikkelen. Hetzelfde geldt van de collectieve arbe.'dscontracten en hun ver bindendverklaring; ook hier moeten het bedrijfsleven en de Overheid samenwerken, maar de zaak is op gang en de Minister vertrouwde op gunstige ontwikkeling. Met betrekking tot verschillende andere maatregelen heeft de Minister nog eens de situatie en de plannen uiteengezet: huis arbeid. bescherming van de Arbeidswet, de controle op onrechtmatige steun-ultkeerin- gen enz. De Minister erkende dat de steun- fraude vrli veel voorkomt en het is 'n het be'ang van allen dat er tegen wordt op getreden. Wij gelooven met deze korte mededee lingen het voornaamste van 's M n'sters rede bevattend, wel te kunnen volstaan. Voor hij aan het woord kwam hadden nog enkele afgevaardigden gesproken waarbij de heer van Bönninghausen van de NSB zóóveel zaken opnoemde d'e hij door de Regeering verwezenlijkt wen/cht" te zien dat de voorzit'er hem ultnoid'gie ernst g te bli'ven vji-oo er fus'ch?" enkele afgevaardigden een polemiek-inter- rupt'e ontstond over de vraag, wie er het eerst zouden worden wegeeiaagd": de af gevaardigden der N.S.B. of van de andere partijen. Afwachten! Voorkom verkoudheid Do* onmiddellijk enkele druppelt Jl Kerrtote op Uvr zakdoek, adem de A damp lni de bacteriën worden dan direct gedood. F0.70en Fl.— per flac. S41 (Ingez. Med.) BRUTALE INBRAAK TE AMSTERDAM. Voor ongeveer duizend gulden aan bont gestolen. Op buitengewoon brutale wijze hebben inbrekers den vorigen nacht hun slag ge slagen in een bontwinkel in de Kinkerstraat te Amsterdam. Naast dezen winkel Ls een café gelegen. Hier wisten zij via het belen dende perceel binnen te komen door enkele vloerluiken open te breken. Via het café bereikten de inbrekers de binnenplaats van den bontwinkel en door het verbreken van een ruit wisten zij hun doel te bereiken. Met medeneming van 21 zilvervossen en een blauwvos verlieten zij langs denzelfden weg de panden. De waarde van de buit is onge veer f. 1000. Ieder spoor van de daders ontbreekt tot dusverre. DEENSCHE JUWEELENDIEF TE ROTTERDAM AANGEHOUDEN. Eenige dagen geleden ls door de politie te Rotterdam een Deen aangehouden, wiens houding aanleiding gaf tot vermoedens, dat hij betrokken zou zijn bij een belang rijken juweelendiefstal, gepleegd te Ko penhagen. De man woonde reeds eenige weken te Rotterdam en heeft ln dien tijd in verschil lende pensions en hotels gewoond. Het op vallende was, dat hij in verschillende kleine bars, o.a. op den Stationsweg en op den Diergaardesingel veelvuldig verscheen en er juweelen toonde, zooals edelsteenen, broches en armbanden. Aan verschillende menschen heeft hij deze armbanden, die hij om de armen droeg, ook getoond en gaf hij te kennen, dat hij ze graag kwijt wilde. De man sprak slecht Engelsch en Duitsch en in verschillende café's kende men hem alleen als „Alfred". Hij maakte overal verteringen en heeft in een bar aan den Diergaardesingel een maal een gesprek met Kopenhagen gevoerd, van f. 21. Met zijn verloofde, zooals hij zei. In een hotel, waar hij vertoefde, kwam hij slechts om zijn kamer te betalen en bleef des nachts altijd weg. Den volgenden morgen verscheen hij weer, betaalde en verdween weer. Dit op treden heeft tot nadenken gestemd en de hotelier meende ten slotte het beste te doen met de politie van zijn vreemden gast op de hoogte te stellen. Bij eenige bekende firma's heeft hij o.a. kleeren gekocht. Een Deensche inspecteur van politie is in verband met het onder zoek het betreft hier een diefstal siera den ter waarde van eenige duizenden gul dens naar Rotterdam gekomen. De man zal waarschijnlijk uitgeleverd worden. BRANDGEVAAR VOOR LOGGERS IN DE HAVEN VAN SCHEVENINGEN. Baldadigheid van een aantal jongens heeft gisteren in den vooravond ernstig ge vaar gebracht voor eenige loggers, welke gemeerd lagen ln de tweede binnenhaven te Soheveningen. Om ongeveer half zes staken een paar jongens bossen stroo aan, welke in de ha ven ronddreven. Op het water lagen even wel olievlekken, welke onmiddellijk vlam vatten en het vuur mededeelden aan rond drijvend wrakhout. De brand ontstond tus schen de SCH 120 en de SCH 101, welke toebehooren aan de reederij A. v. d. Zwan te Scheveningen. De schepen werden aan de boorden geblakerd, doch voordat het brandgevaar ernstiger werd, slaagde de motorspuit van het bureau aan de Gevers Deynootweg erin het vuur te blusschen. KIND BIJ AANRIJDING GEDOOD. Gisteren is op den provincialen weg nabij den watermolen van den polder Roosendaal boven Haastrecht het driejarig dochtertje van den koopman W. Visser door een auto bus aamgeredgn en vrijwel op slag gedood. VISCHAFSLAG AFGEBRAND TE BORCUM Te Gorcum is .gistermiddag door tot nu toe onbekende oorzaak het oude gebouw van den visohafslag tot den grond afge brand. De brandweer was spoedig ter plaatse. De straffe wind maakte het blusschingswerk bijzondér moeilijk, zoodat niet verhinderd kon worden, dat het gebouw geheel verloren ging De schade wordt door verzekering gedekt. BUITENLANDSCH GEMENGD. PROCES TEGEN WEIDMANN BEGONNEN. Gisteren is voor het assizenhof te Ver sailles het proces-Weidmann begonnen, waarbij als medebeklaagden verschijnen Roger Million, Colette Tricot en Jean Blanc. Zij worden beschuldigd van zes misdaden en twee pogingen tot moord, gepleegd van Juli tot December 1937. Men verwacht, dat de behandeling van het proces twee tot drie weken in beslag zal nemen. De zitting was gisteren gewijd aan het exposé van den president die een schets gaf van den misdadigen loopbaan van Weidmann. ONTPLOFFING IN AR NTIJNSCHE KRUITFABRIEK In een kruitfabriek in Rosar'o (Argen- t nië) is een hevige ontplof ling onts'aan, ■vaarbli 13 Derronen zijn omgekomen en .es anderen erns'.ie werd Men vreest dat het ongeW r-- ïreer sla-ht- offers aeëischt hepft. D? onl-Jof; ng was zoo hevig dat de bevolking van Rosario aanvankelijk aan een aardbeving dacht. Stukken ijzer en steen werden honderden meters ver weggeslingerd. I

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9