BUITENLAND LEIDSCH DAGBLAD - fcersfe Blad Zaterdag 11 Maart 1939 Bescherming der koopvaardijvloot in ooriogsiijd Algemeene Toestand Stalin spreekt op het partijcongres Het Spaansche vraagstuk VRAGENRUBRIEK BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN SPORT BEURSO VERZICHT Laatste Berichten Binnenland Buitenland Het nieuwe vtactgstuk van Tsjecho Slowakije lezing van luitenant ter zee kroese. In de sociëteit „Amicltia" sprak luitenant ter zee 1ste klasse A. Kroese gisteravond voor de leden van „Onze Vloot" over „Be scherming van de koopvaardijvloot in oor logstijd". „Hij, die den zeeweg beheerseht, be- heérsclit den wereldhandel". De juistheid van deze oude stelling, aldus spr., is door alle eeuwen heen gebleken. De politieke leiders van Engeland hebben voor de vitale beteekenls van den zeeweg voor zichzelf en voor Engelands tegenstan ders steeds een open oog gehad en door hun krachten op dit punt te concentree- ren, wisten zij telkens weer den vijand op de knieën te krijgen. Zeer frappante voorbeelden hiervan zijn de strijd tegen Napoleon en de wereldoor log. Niet zoodra was de wereldoorlog uit gebroken of de leus der Britsche marine luidde: „Voor Brittannlë gaat de handel gewoon door, Dultschland wordt economisch gewurgd". Aanvankelijk verkeerde de Britsche vloot t.ov. de Dultsche ln een ongunstige posi tie. Niet alleen hadden de Engelschen ln het begin te zorgen voor de bescherming van de enorme overzeesche troepentrans porten, doch bovendien was de nummerlek zwakkere Dultsche vloot kwalitatief beter. Om onbegrijpelijke redenen bleef de Duitsche vloot eohter passief en ln korten tijd was de Dultsche zeehandel dan ook weggevaagd, terwijl de Britsche scheep vaart ongemoeid voortgang kon vinden en de Grand Fleet van dag tot dag sterker werd. Eerst na herhaaldelijk aandringen geeft de leiding van de Dultsche weer macht aan de marine toestemming om den strijd aan te binden tegen den Britschen zeehandel: de slagvloot moet echter bin nen blijven, om bij het sluiten van den vrede druk op Engeland te kunnen uit oefenen. Door deze uitschakeling van de groote eenheden wordt de Duitsche marine genoopt gebruik te maken van de duik boot. Engeland's antwoord hierop ls bewa pening der koopvaarders, terwijl daar naast „valstrikschepen", schepen die uit wendig op een koopvaarder lijken, doch ge camoufleerd zwaar bewapend zijn in dienst worden gesteld. Het gevolg hiervan is, dat de Duitsche duikbooten de koop vaardijschepen niet meer durven naderen om een onderzoek naar papleren enz. ln te stellen. Zonder pardon wordt elk schip in den grond geboord. De onbeperkte duik bootoorlog is in vollen gang. Herhaaldelijk worden neutrale waaronder Amerikaan- sche schepen vernietigd, waarmede Dultschland zich den toorn van Uncle Sam op den hals haalt, die uiteindelijk leidt tot de oorlogsverklaring. Niettegenstaande de maatregelen, die de Britsohc regeering had genomen om haar vracht- en passagiersschepen te bescher men, waartoe behalve bewapening gerekend moet worden camouflage, uitrusting met peravenes (om mijnen onschadelijk te ma ten) nevelapparaten, het leggen van mijn- velden en vanzelfsprekend den directen. strijd tegen de handelsvernielers, nam het aantal slachtoffers voortdurend toe. Per maand ging ongeveer 500 tot 800.000 ton aan schepen verloren. Deze enorme verliezen hebben de Brit sche marine tenslotte doen besluiten om een convoolsysteem ln te voeren, waathij dus alle koopvaardijschepen groepsgewijze door oorlogsschepen van haven tot haven werden gebracht. Zeer schoorvoetend is men tot de invoering van dit systeem, dat men onuitvoerbaar achtte, overgegaan. De resultaten waren echter verbluffend. Minder dan 1 pet van alle schepen viel ten prooi aan de Duitsche duikbooten, terwijl bovendien het gevaar voor deze schepen relt door de voortdurende aanwezigheid van oorlogsschepen bU hun prooi belangrijk toenam. Nam dus het aantal handels schepen. dat vernietigd werd steeds af het aantal duikbooten, dat tot zinken werd ge bracht. steeg voortdurend. Door dit con- vooisysteem is tusschen de Britsche Marine de Koopvaardij en de visschersvloot een reer nauwe band ontstaan dit tot heden toe niet is verbroken. Een Engelsche vloot revue zonder handels- en visscherschepen is dan ook ondenkbaar. Men heeft deze eenheid in Engeland symbolisch vastgelegd door den Koning naast admiraal dep ma- tme te benoemen tot oudste gezagvoerder der koopvaardij en oudste schipper ter visscherij. Zonder wie dan ook te kort te doen, kan men zeggen, dat de Britsche marine in samenwerking met Frankrijk en Amerika den oorlog heeft gewonnen. Na de nauze besprak luitenant Kroese de Positie, die Nederland t.o.v. dit vraagstuk mneemt. Zonder invoer, van overzee, aldus spr.. kan Nederland niet bestaan De wereld oorlog toen wij dus zij het dan ook «nigszlns belemmerd regelmatig kon den Invoeren heeft dit overduidelijk be wezen. Voor het geval wii zelf in een oorlog feraken en wanneer wij dus niet meer mogen rekenen op onze mijnen in Limburg «n onze belangrijke veeteelt- en landbouw gebieden in Friesland en Groningen, !s onze posit'e nog veel ongustiger. Op hulp van een buitenlandsche marine mogen wij niet tekenen, daar geen marine voor meer dan "far eigen taak berekend is. Wij zullen willen wij niet verhongeren, geheel op ons telf aangewezen zijn. Den laatsten tijd onze regeer ng blijk gegeven het Het streven naar een regeling in Europa. Plotseling neemt de strijd tusschen Tsjechen en Slowaken, die zch aanvan kelijk liet aanzien als een zuiver binnen- landsche aangelegenheid, een ernstigei karakter aan. daar de mogelijkheid niet ls uitgesloten, dat Dultschland zich met het. geval zal gaan bemoeien, waardoor dp kwestie een internationaal tintje zou krij gen. Het zou te betreuren zijn, want onte genzeggelijk ls het streven thans, nu Spanje op zijn einde loopt, krachtig om pogingen te doen In ons werelddeel tot overeenstemming te geraken Daarvan ge tuigt ook een rede van den Britschen minister sir Samuel Hoare te Londen, waarin hij liet stoute denkbeeld opperde van een vijfjarenplan, dat de heele we reldgeschiedenis grondig zou kunnen wij zigen Het zou. zeldc hij, een plan zijn. uitgewerkt door vijf mannen in Europa, „de drie dictatoren en de premiers van Engeland en Frankrijk". Als zij allen met slechts één doel voor oogen en eensgezind hiervoor zouden arbeiden, zouden zij in ongelooflijk korten tijd de geheele wereld geschiedenis kunnen wijzigen en als de president der Vereenlgde Staten aan hun streven zijn zegen zou géven, zouden zij zich tot eeuwige weldoeners der mensoh- heid kunnen maken. Chamberlain heeft zich vastbesloten getoond, met al zijn krachten naar dit doel te streven en ik kan niet gelooven, aldus Hoare, dat de andere leiders zich niet bij zijn verheven pogingen zullen aansluiten. Het zou een plan zijn. gebaseerd op den vrede, en de aanvaarding ervan zou het mogelijk ma ken te streven naar verwezenlijking van een gouden eeuw, met de levensstandaar den gebracht op een hoogte, als wij nooit te voren hebben kunnen tot «tand brengen. Stel, dat het politieke vertrouwen ln Europa kon worden hersteld en dat voor een tijdvak van vijf jaren er noch oorlog noch geruchten van oorlogen zouden zijn. dan, aldus Hoare, zouden handel en nij verheid kunnen beginnen met het meest bemoedigende hoofdstuk van voorspoed, dat de wereld ooit gekend heeft. Sprekende over de paraatheid van Enge land, zelde Hoare. dat de defensiedebat ten in het parlement hebben aangetoond, dat „wij ln een korten oorlog niet door een verpletterenden klap zouden kunnen wor- dgn verslagen, en ln een langdurigen oor log onze bijna jnuitputtelijke hulpbronnen tenslotte de overwinning zouden verzeke ren". Hoare wees op de solidariteit ln het streven der drie groote democratieën, wel ker groote bewapeningsprogramma's aan wijzingen zijn van haar kracht en onwrik- baren wil, zich zegevierend te verzetten tegen iedsren aanval op haar historische vrijheden. Hoare legde er nog eens den nadruk op, dat de bewapeningsprogramma's alleen voor de verdediging zijn, en „dat wij altijd bereid zijn, den drukkenden last der wereld te ver minderen, als door Internationale onder handeling een algemeen accoord zou kun nen worden bereikt, dat elk van ons tegen agressie zou beveiligen". De democratieën gelooven. aldus Hoare. dat spoedig groote vorderingen zouden kun nen worden gemaakt, als zij een bres kon den slaan in de barricaden, die den handel verstarren en het vriendschappelijk ver keer vernietigen. Zij zijn altijd bereid tot besprekingen ln dezen geest en honen, dat het resultaat van het contact tusschen Britsche en Dultsche industrieelen de ver wijdering zal zijn van sommige belemme ringen van den wereldhandel. Hoare ver klaarde eveneens, dat het vertrouwen weer keerde en dat als resultaat hiervan het bedrijfsleven en de handel verbeterden. In Duitschee politieke kringen werd ten aanzien van de berichten uit Londen over de verwachting dat spoedig een ontwape ningsconferentie bijeen zal komen, gezegd, dat Gr. Britt-annië en de Vereenigde Staten ten eerst moesten beginnen met moreele ontwapening, alvorens te spreken over be perking van de matcrieele bewapening. Een politicus zeide tot Reuter, dat Groot Brittannië eerst een beroep moest doen op Roosevelt en de Sovjetunie. Hli voegde hieraan toe, dat het niet Duitschland is, dat steeds spreekt over aanvallende be doelingen van anderen. Duitschland heeft reeds een keer ontwaoend en ls daardoor wantrouwig geworden. DUITSCHLAND. Amnestie in Oostenrijk. Driehonderd niet-Joodsche politieke ge vangenen werden in het vroegere Oosten rijk op vrije voeten gesteld op grond van een politieke amnestie, die afgekondigd wördt in verband met de viering van den eersten verjaardag van den Ansthluss. Schuschnigg bevindt zich niet onder hen ENGELAND. Zware straffen voor lersche terroristen. Gisteravond zijn te Manchester vijf man nen vereoordeeld tot twintig jaar dwang arbeid. één man tot veertien jaar dwang arbeid en een vrouw tot zeven jaar dwang arbeid in verband met de bomaanslagen te Manchester. Eén man werd vrijgespro ken. Nadat het vonnis was uilgesproken, riepen de mannen: „God redde Ierland, leve de republiek". ouderavond o.l.s. haver straat. In aansluiting op ons bericht in het vo rige nummer kunnen we nog mededeelen, dat de Inzending tulpen en andere bollen verre de verwachting overtroffen heeft Weliswaar waren sommige bollen wat te snel „getrokken", hadden anderen niet de juiste aarde en pot gehad, maar over het .algemeen was deze eerste poging een succes en meende de jury dan ook gerechtigd te zijn allen inzenders een prijs toe te kennen. Om de plaatsruimte vermelden we hier enkel de eerste drie prijswinnaars van elke klasse: Klasse 1: Corrie Zitvast, Koos Disseveld en Leentje Pet. Klasse 2: Simon Honsbeek, Henk Schou ten en Cootje de Vrind. Klasse 3: Zwaantje en Piet Kruit, Corry van Dijk en Piet Aben. Klasse 4: Cor v. d Reijden, A, v, d. Relj- den en Bram van Es. Klasse 5: Paula Aalbersberg, Koos van Es en Corrie van Es. Klasse 6: Willem Klein. Slentje Keijzer en Suze van Kampen. - heeft in proote belane in te zien dat voor ons oolossine van dit vraagstuk Y%t. Op de begröoting komen reeds versch'l- •jnde oosten voor dit doel voor. terwijl jaarnaast de koopvaardijoff'eieren worden geinstureerd. Voor bescherming onzer han dwegen hebben we noodle kruisers tor- peaolagers. tovnedobooten kanonneerboo- luchtveegers (drijvende anti-lucht- aartbatterijen) mijnenvegers en mijnen ters. Als kolon'ale mogendheid moeen ons niet, berjalen tot kustverdediging. JrJze vloot zal er in geval van oorloe op «•moeten om den st d voor ons b*sfaan jjjt den viiand aan te binden. Eerst wan- Rer dat het geval is. zu'len wij met» de «uyter kunnen zeggen: .Het zal waar- ptip wel zaan". buitenant Kroese d:e tension ke!< 1antaarno1aatje.s vertonnd° a-u •p.^woordde wevd 'ngpV'd doo** den voor l'rt ,den lieer H P H Wurtz die ook «ie in verband met zijn a.s. vertrek naar fen hartelijk dank. °°rd tot hem richtte. en afscheids- RUSLAND. aanval op engeland en frankrijk, j handelsregister kamer van koophandel. Wijzigingen: W. de Jong en Zoon, Hoofdstraat 212. Leiderdorp. Melkhandel. Vestiging filiaal: Spanjaardslaan 9. Leiderdorp, d/1. 17 Maart 1939. W van der Spek en Zoon, Dorp Wijk D. 123 Hazerswoude. Manufacturen, Meu belen. Woninginrichting. Door uittreding vam den vennoot W. van der Spek ls de venootechap onder firma met ingang van 1 Maart 1939 ontbonden. Het bedrijf wordt voortgezet door den overblijvenden vennoot: p. J. van der Spek. als eenlg eigenaar, onder den naam: p. J. van der Spek. Mej. C p. de Kraa te Den Haag, slaagde voor het examen apothekersassis tent. Gistermorgen is op den Rijnsburger- weg een kar. waarop eenige manden met eie:en stonden, toeb-hoorende aan V. V. uit Bodegraven, aangereden door een auto, waardoor circa 250 eieren tot een reus achtige struif werden verwerkt, terwijl vele andere werden gekneusd. Op het 18e congres der communistische partij heeft Stalin een groote redevoering uitgesproken, waarin hij de politiek der sovjet-regeering uiteenzette. In zijn uitvoerig betoog richtte Stalln de beschuldiging tot Engeland en Frankrijk, dat de politiek van deze landen er op ge richt ls ln andere landen een oorlog uit te lokken, teneinde hen te verzwakken en ver volgens tusschenbeide te komen om de voordeelen te oogsten. De buitenlandsche pers, zoo vervolgde Stalln, heeft geruchten verspreid over be weerde bedoelingen van Dultschland ten aanzien van de Oekraine ten einde de sovjet-unie tegen Dultschland op te zetten om de atmosfeer te vergiftigen en een oor log tusschen Dultschland en de sovjet-unie uit te lokken. Natuurlijk ontbreekt het in Dultschland niet aan verdwaasden, die dat mugje van een Karpathlsche Oekraine willen voegen bij dien olifant van de sovjet-Oekraine. Voor zulke maniakken hebben wij hier ge noeg dwangbuizen. Vervolgens gaf Stalin een overzicht van de buitenlandsche politiek der sovjet-regeerlng, waarbij hij o.a. zelde: „Wij willen vrede en verbetering der han delsbetrekkingen met alle landen op grond slag van wederkeerigheid, voorts willen wij betrekkingen van goede nabuurschap met alle landen, die een gemeenschappelijke grens hebben met de sovjet-unie. Wij wen- schen voorts die volken te steunen, die het slachtoffer zijn van een agressie, en wor stelen om de onafhankelijkheid van hun vaderland. Wij zijn gereed om diegenen te antwoorden die het zouden durven wagen onze grenzen te schenden". Rusland vreest de bedreigingen van den kant van een aanvaller niet en is bereid om iederen slag der oorlogsoprulers, die zouden pogen de onaantastbaarheid van zijn grenzen aan te randen, tweevoudig te rug te geven. Voorts wees Stalln er op, dat de tweede imperialistische wereldoorlog be gonnen is om de verdeeling van de wereld en dat, ondanks de voorwendsels, waar achter zij hun bedoelingen verbergen, zoo als een kruistocht tegen de komintern, Duitschland, Italië en Japan dien oorlog voeren tegen Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten. Stalln voegde hieraan toe: de oorlog ls onverbiddelijk. Men kan hem niet verber gen onder voorwendsels. Want geen enkele driehoek of spil of pact kan het feit ver helen, dat Japan zich meester gemaakt heeft van een onmetelijk gebied in China, Italië van Abessynië. Duitschland van het Sudetenland en van Oostenrijk en Duitsch land en Italië samen van Spanje. Vervolgens sprak Stalin een veroordee ling uit van het laten varen der politiek nog altijd communistisch verzet in madrid. De strijd in Madrid tegen de communis ten ls nog altijd niet beëindigd. Wel worden zij meer en meer teruggedrongen, maar de verdediglngsraad beheerseht de situatie nog altijd niet volkomen. In diverse straten ls hevig gevochten en de communisten be zetten nog eenige punten der stad. Union-radio heeft den volgenden oproep laten hcoren: soldaten van het centrale leger, het verraad van enkele elementen van het leger, op een oogenblik, dat de vijand zich opmaakt om ons elk moment te kunnen aanvallen, eischt van ons allen de volledigste eenheid. Gij moet uw dage- lij'ksche krachtsint panningen en opofferin gen voortzetten, want er is op het oogen blik maar één consigne: allen op voor de verdediging van Madrid. Berichten uit Burgos trachten het voor te stellen, alsof Mlaja in het nadeel is, doch dit schijnt pertinent onjuist te zijn. Te Alicante zijn de communistische raadsleden afgezet en te Valencia is de ge vreesde geheime communistische politie ontbonden en zijn de leiders gearresteerd. De blokkade. Naar verluidt, zou Franco ook een lucht- blokkade willen instellen voor de kust van het repurbllkelnsche Spanje. Burgos is natuurlijk weinig te spreken over het feit, dat Engeland de blokkade niet erkent en vindt steun in Duitsche en Italiaansche kringen. De „Berliner Börsenzeitung" schrijft, dat het Engelsche dreigement met represaille maatregelen tegen het tot zinken brengen van een schip, dat door de blokkade heen breekt, wej geen steun zal vinden ln het internationale recht. Het voorwendsel, dat Franco's blokkade niet „daadwerkelijk" kan zijn, houdt geen steek, want na het vertrek van de repufolikeinsche vloot zijn de zee- rinjdkraChten van Franco volkomen vol doende, om het repu.biikein.eehe kunstdeel te blokkeeren. De Angriff spreekt over een Britsch drei gement jegens Franco, dat in Burgos wel gevoeld zal worden als een inmenging in de blnnenlandsche Spaansche aangelegen heden. De Franco-regeering heeft het recht, haar macht te vestigen in de deelen van het staatsgebied, waarin de opstande lingen nog heerschen en zij mag dat doen met alle haar ten dienste staande middelen. De Britsche torpedojager „Intrepid" is er in geslaagd het Britsche ss. „Stangate" dat door een Spaanschen oorlogsbodem was aangehouden, voor het opbrengen naar Majorca te bereiken, en veilig naar Gibraltar te escorteeren. De „Stangate" is het vrachtschip dat de blokkade had weten te breken en een lading levensmiddelen in Valencia had ontscheept. Uitwisseling van gevangenen. Een zoon van Mia.ia, die door de troepen van Franco was krijgsgevangen gemaakt, ls in vrijheid gesteld. Hil zal zich naar Valencia begeven, om zich bij zijn vader te voegen Hij wordt uitgewisseld tegen Miguel Promo de Rivera, den. zoon van den overleden generaal VEREENIGDE STATEN. Onbevoegden geen orde-bewaarders. Naar aanleiding van de groote vergade ring, welke de „German-American Bund" onlangs heeft gehouden, heeft New York's burgemeester, Laguardia. een verordening uitgevaardigd, krachtens welke onder geen omstandigheden kan worden toegestaan, dat andere personen dan overheidsdiena ren aangewezen worden om de orde te handhaven, waar dan ook. De „New York Times" noemt dit een verstamdigen maat regel en voegt hieraan toe: New York zal niet weer een openbare vergadering mee maken, waarin onbevoegden, wier unifor men en manieren strijdig zijn met de Ame- rikaansche opvattingen en met openbare orde, de rol van polltie-agenten trachten te vervullen Sit-dovn-stakingen zijn onrechtmatig. Het hooggerechtshof heeft op 27 Febr. J.l. een uitspraak gedaan, volgens welke ln sommige gevallen een sit-down-staking als een onrechtmatige daad moet worden beschouwd. Het eerste gevolg van deze uitspraak heeft niet lang op zich laten wachten. De Mergott-eompany te New-York heeft tweehonderd harer werknemers, die een tweedaagsche sit-down-staking waren be gonnen, ontslagen en dit ontslag is door den rechter, gezien de uitspraak van het hooggerechtshof, voor rechtmatig ver klaard, een feit, dat in den socialen struc tuur der Vereenigde Staten van groote beteekenls mag worden geacht. ontevredenheid over Sidor wien verwetea wordt, dat hij zich niet energiek genoeg ver zet heeft tegen de Tsjechische Inbreuken en dat hij daardoor een oplossing in den zin van de Slowaaksche autonomierechten ver hindert. De HUnkagarde eischt weder-aan- stelling van de legale regeerlng-Tisso. Voor vandaag worden in Slowakije groote anti- Tsjechische demonstraties verwacht. In den afgeloopen nacht is het in Bra tislava tot botsingen van vrij grooten om vang gekomen tusschen de politie en Slo waaksche studenten, benevens Bünka-gar- ddsten. De politie maakte gebruik van den gummistok. Om negen uur vanmorgen kwamen ln Bratislava tien vrachtauto's met Tsjechische gendarmes aan. die met uit roepen van fkeuring ontvangen werden. Men riep: Schiet maar. wij hebben nu ook wapens". In Blumenau ls n.l. door de Slo waaksche bevolking een militair kamp met wapens en munitie leeggehaald De stad Kremnitz in Midden-Slowakije is door Tsjechische troepen geheel bezet. Tsjechische troepen hebben de goudvoor raden der goudmijnen aldaar in beslag ge nomen en voor een deel weggevoerd. In Turz-St. Martin is het standrecht af gekondigd. In Prievitz riep d? Tsjechische gendarmerie de bevolking op om alle wa pens uit te leveren. Men zie voor Nagekomen Berichten Pag 3 van het Tweede Blad. J. V. te N. De kampeerverordeningen zijn gemeentelijk geregeld en dus zeer vaak geheel verschillend. Inlichtingen zult U moeten vragen aan de gemeentebesturen der plaatsen, waar U wilt kampeeren. De route is pl.m. 435 K.M- J. S. te L. Wij raden U aan een medicus te raadplegen. GEBOREN: Lamberta Petronella Johanna, d. van F. Th. H. Pelgrim en J. C. Kuijpers; Joseph Wouterus Maria, z. van B. Bekkering en A. M. Peeters; Carla Dorothea d. van J. J. v. d. Kamp en C. P. v. Berkel; Albertha Hiligonda. d. van A. Zandbergen en B. Wesselink; Carola Maria, d. van C. Langezaal en M. K. Franssen; Cornelia Engelina, d. van C. Engel en G. Groeneveld; Hendrik Nicolaas, z. van H. Zoontjes en M. Akerboom: Arie. z. van J. C. van Stam en T. van Tol; Apolonia Johanna, d. van J. G M. Hoogduin en J. A. Verhaar: Jacoba Adriana, d. van M. Laban en A. H. Dorst. ONDERTROUWD E. A. Th. Immink, jm., 28 jaar en A. C. Brouwer, jd. 28 jaar. OVERLEDEN: R. Kallenberg, wedn., 74 jaar. ZWEEFVLIEGEN. DEMONSTRATIES AAN DEN MAALDRIFT. Op Zaterdag 18 Maart a.s. te drie uur zul len op het terrein aan den Maaldrift door de .'s-Gravenhaagsche Arbeiders-Vliegclub eenige demonstraties met model- en zweefvliegtuigen worden gegeven. DE POSTVLUCHTEN. De ,,Valk" is vanmorgen van Tjililitan naar Nederland vertrokken met medeneming van 260 Kg. post, 10 Kg. pakketpost en 80 Kg. goe deren. Voor tusschentrajecten werden twintig passagiers geboekt. Hitier wordt van uur tot uur op de hoogte gehouden van de laatste gebeurtenissen in den Slowaakschen toestand. Hij blijft in nauw contact met de leidende adviseurs en bestudeert zorgvuldig de rapporten van de van collectieve veiligheid en het „ieder voor Dtntsche *efa^e in Praag, zich", dat het wachtwoord schijnt te zijn J p2lltlet;e krmgen hebben den Indruk, dat geworden van de Westelijke mogendheden. ae T.sjechen w.e* °P "e. moeten zyn Tenslotte sprak hij ironisch over de po ging. die volgens hem door Frankrijk en Engeland in het werk gesteld zou worden om het Duitsche gevaar af te wenden naar de Russische' Oekraïne. Hij waarschuwde deze beide landen, dat dit spel tot een ernstige mislukking kan leiden. van het Duitsche standpunt, dat. naar men gelooft, opnieuw krachtig tot uitdrukking gebracht is, toen Chvalkowsky in Januari zijn bezoek aan Berlijn bracht. De toestand in Bratislava is nog steeds onopgehelderd. Bij de Hlinkagarde heerscht AMSTERDAM, 11 Maart. De week werd op de Amsterdamsche effec tenbeurs op kalme wijze besloten. De handel was van geringe afmeting, doch gemeten naar Zaterdagsche verhoudingen waren de omzetten in enkele fondsensoorten nog vrijbevredigend. In de eerste plaats werd de aandacht getrok ken door de Zuid-Amerikaansche waarden, waarvoor zich wederom groote vraag open baarde. De berichten volgens welke Amerika wellicht ook aan Chili monetairen bijstand zou verleenen. deed de meening post vatten, dat de Ver. Staten zullen trachten geheel Zuid-Ame- rika zoo goed mogelijk op de been te brengen, teneinde daarvan in commercieel opzicht de vruchten te plukken. De Brazitiaansche fondsen werden druk verhandeld en daarbij werden de grootste omzetten te zien gegeven door de 6ljf. dollarobligatiën 1926. Ook de ponden- obligatiën werden levendig verhandeld en kon den zonder uitzondering een koerswinst boeken. Hierbij werd vooral de aandacht getrokken door de oude funding-obJigatiën in Brazilië.- Ook de Chileensche -obligatiën trokken de aan dacht. speciaal de 6^ dollarobligatiën Chili 1926/'30, die enkele, punten hooger werden af gedaan. Vrijwel aanhoüdend werden de Zuid- Amerikaansche papieren in een open hoek verhandeld. Fransche fondsen waren op den achtergrond geraakt, de Duitsche markt was vrijwel onveranerd. De Nederlandsche staats papieren bewogen zich meerendeels op ongeveer het peil van gisteren. Op de Amerikaansche afdeeling ging het levendig toe in Aanaconda's, die ten opzichte van gisteren niet veel veranderd waren, doch rekening houdende met de reactie van dit aan deel te New York vast gestemd konden worden genoemd. Voor locale rekening werd nog al wat ma teriaal uit de markt genomen, Ook voor de Staalaandeelen en de Spoorwegshares open baarde zich van Nederlandsche zijde behoor lijke vraag. U.S. Steels en Bethlehem Steels, alsmede eenige spoorwegaandeelen veroorzaak ten daarbij een kleine beweging. De handel op de locale markt was van ge ringen omvang. Koninklijken trokken nauwe lijks attentie en slechts een gering aantal stukken verwisselde van eigenaar waarbij de koers zoo goed als geen verandering onder ging. Van de Amerikaansche soorten gaven aandeelen Tidewater Associated Oil nu en dan kleine teekenen van aanwezigheid.. Voor Sui- keraandeelen bestond een vaste stemming. H.V.A.'s konden zich opnieuw verbeteren. Vor stenlanden. waarin zich bij wijlen eenige af faire ontwikkelde waren echter niet veel ver anderd. De meeste minder courante soorten konden zich na de stijging van gisteren hanö- i haven. De berichten omtrent verdere belang- rijke verkoopen door de Nivas hadden een aan- i genamen indruk gemaakt. De Tabaksmarkt lag geheel verlaten. De Sumatra-aandeeleu waren l Stoomboot-Maatschappij werden evenwel iets I vrijwel onveranderd. Hetzelfde kon dienen van de ScheeDvaartpapieren aand°elen Kon. Ned. hooger afgedaan. De affaire in Industrieelen had weinig te beteeker"1 D? pv»»-' "a waren by de opening prijshoudend maar zak ten onder beurstijd enkele procenten in Uni levers werden tegen oncw- prijzen v n gisteren afgedaan, evenals Aku's. Het aantal transacties in Rubberfondsen was gemakkelijk te tellen. Amsterdam Rubbers waren prijshoudend. Diverse minder courante soorten werden iets lager genoteerd.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3